MAAGDELIJKHEID VAN MARIA Provo klaagt agent aan die hem aan haren meesleurde Niet geslapen van hoofdpijn Even uitblazen Douane pakt smokkelboter BOVEN ELKE TWIJFEL VERHEVEN PRIESTERS MET 75 BUITEN HUN AMBT Mysterieuze muiterij op - Tanka ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 DE LEID&E COURANT oorrespondent) provo Petrr Bronkhorst. Hij Is (hoofdinspecteur J. Valken van het bureau Singel geeft dit feit onomwonden toe) over een afstand van 20 meter aan zijn haar ove het trottoir gesleurd. De zaak is inmiddels reeds aanleiding geworden tot schrif telijke vragen aan burgemeester Van Hall Het raadslid F. van Thijn, voorztiier van de P.v-d.A.-fractie. heeft geïnformeerd ..of B. en W. bereid zijn om regelmatig overleg tet plegen met het seniorenconvent uit de gemeenteraad over de toegepaste metboden van gezagshandhavlng". zijn hoofd niets hebben. Vroeger heeft hij ook wel eens onnodig tikken gekregen van agenten, maar hij hepft nooit een aan klacht ingediend. Nu vind ik het welletjes De Jongen heeft vannacht niet kunnen slapen van de hoofdpijn. Waarom hebbes hem niet gewoon weggedragen, toen hij op straat ging liggen?" Het gebeurde heeft Amsterdam veel kritiek opgeroepen. Aanleiding tot het incident was de pro testdemonstratie», die een vijftigtal jonge lui donderdagavond hielden tegen het feit. dat de NCRV besloten heeft geen Beatle- platen meer te draaien. Hoofdinspecteur Valken zegt een eind aan de optocht te hebben gemaakt, omdat het spitsuur- verkeer in het centrum erdoor in de war dreigde te raken. Dat Bronkhorst bij zijn haar naar de arrestantenwagen werd ge sleurd was volgens hem onvermijdelijk, omdat hij zo ver straat ging liggen rollen, dat de agenten hem nergens anders vast kond enpakken. eD klacht, die de (min derjarige! provo heeft ingediend, wordt ondersteund door zijn 47-jarige vader. Deze zegt: „Peter heeft als kind een hersenschudding gehad en hij kan aan MEVROUW Televisie Mijn man is niet thuiskun ik mis schien de boodschap aannemen?', sprak ik goed gedresseerd met mijn keu rigste telefoonstem. „Nou, ik bel hem morgen wel terug', zei de zakenrelatie aan de andere kant. „Of zit hij nu soms naar Flipper te kijken en wil hij daar om niet gestoord worden f" Dat zo'n grapje tussen twee onbeken den en op zakelijk niveau mogelijK is, bewijst temeer de grote populariteit van deze televisiester. Een booswicht van een bioscoopeige naar in onze woonstede prees een vakan tiefilm over een zeehond aan met de schreeuwende woorden: „Een avontuur nog spannender dan Flipper". Deze re clamezin zal z'n uitwerking niet gemist hebben wat het aantal jeugdige bezoe kers betreft. Maar hun teleurstelling om Met boerenbedrog was er des te groter om. Het dier op het witte doek kon niet tippen aan hun heerlijke televisieheid Ss spannend f Poeh, je had we wel j In slaap kunnen rallen, zo'n flauxo verhaal. Zoiets als Barend de Beer of Klaas Vaak, goed voor kleuters. Deze laatste toevoeging toont aan dat kinde ren zelf de programma'8 naar leeftijd indelen. Niet de allerkleinsten, die kruipen voor elk getril of gedartel op de beeldbuis in een grote stoel of nestelen zich op de bank met prikkende wijsvin ger naar de strijd in Vietnam, Ivanhoe, Boer Koekoek of een bruiloft met rook bommen in plaats van bruidssuikers, scheren zij alles over een kam met de uitroep: visie mama, visie. De grote, grote verdienste van Flip per is echter dat je je nooit hoeft te schamen voor het plezier dat je eraan beleeft. Flipper de dolfijn vertoont zijn kunsten voor iedereen. Voor Pietje van drie, die alles wat kan zwemmen, van de vis bij de tandarts tot de haring op zijn bord groet met 'n juichende „Flipper' Voor Oma, die haar wekelijkse bezoek ■n uurtje rekt om temidden van de klein kinderen een redding op het nippertje mee te beleven. Zo'n dolfijn-halfuurtje nagelt bedrijvi ge huismoeders aan hun stoel. Ze voelen zich vertederd om dat leuke baasje van Flipper, die kennelijk zonder moeder en met een uitgestippelde reeks sproe ten door het leven moet. Meisjes, die vinden dat al die televisieseries i over jongens en helden gaan, achten hier het bezwaar niet zo erg, omdat een dolfijn in dit programma de grote held is en Flipper's geslacht niet wordt ont huld. En alle jongens met zwemdiplo- ma vroegen dit jaar als beloning een mooi rapport een duikbril. Dat EINDHOVEN (ANP) Douanearob- >naren uit Eindhoven hebben een partij boter ter waarde van ruim 18.000 gulden in beslag genomen, die waarschijnlijk bestemd was voor clandestiene uitvoer iaar België. Tevens werden twee man- ien aangehouden, die ervan verdacht morden bemoeienis te hebben met de ermeende smokkel. De eerste akte in het boterdrama speelde zich woensdagavond af, toen douanebeambten 's avonds in de omge ving van Luyksgestel, een gepantserde, geblindeerde, van terreinbanden en ex tra-bumper voorziéne vrachtwagen de grens zagen passeren vanuit België. De douane bleef wachten en bereidde zich erop voor de wagen met geweld tot stilstand te brengen. De wagen kwam evenwel niet terug. Enige uren later werd de wagen in Eindhoven door de politie gesignaleerd. De achtervolging werd ingezet, waar bij het zelfs tot schieten kwam. Een po litiewagen, die enige malen probeerde de vrachtauto te passeren, werd opzij gedrukt en daarbij zelfs licht geraakt. De wagen zag kans te ontsnappen in de richting Oirschot, nadat politiewagens op uitgestrooide kraaiepoten waren ge strand. Donderdagavond speelde het tweede bedrijf. Om dezelfde tijd. klokslag half elf. passeerde wederom in de buurt van Luyksgestel dezelfde vrachtwagen de grens. Deze wagen ontsnapte toen weer. maar twee passerende auto's werden aangehouden. Tegen de bestuurders kreeg men zoveel aanwijzingen, dat zij werden aangehouden. Noord-Korea wil onafhankelijk blip Maar vaders, zouden die blij zijn met Flipper en zijn omgeving? De vader het televisieverhaal rooit het allemaal zonder echtgenote. Zijn kinderen zit schoongewassen en goed doorvoed het huis smeekt evenmin om een goe de beurt en toch komt er zo te zien geen werkster, geen hulp in de huishouding, geen huishoudster aan te pas. Zelfs geen man van het schoonmaakbedrijf komt de Neea Is ik vader was zou ik die hele Flipperbeweging verafschuwen. Op jarige, leeftijd, omwille van je prestige, nog leren diepzeeduiken, teneinde in de vakantie met je zoons gelijke tred te kunnen houden, is een grotere prestatie dan de buitelingen die de verafgode dol fijn maakt. Coks van Eysden 766 ex-ambtenaren uit Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vun de in totaal 1800 voormalige N leuw - Guinea - ambtena ren kregen er op 1 januari jJ. maar liefst 766 jiog een non-activiteitsbezoldiging. Er zijn er ongeveer 300 Inmiddels gepensioneerd en ruim 800 genieten thans dusdanige In komsten, dat zU niet meer voor uitbe taling van een non-actlviteitsbezoldiging In aanmerking komen. Dit blijkt uit gegevens in het ARKA- weekblad van deze week. De per 1 Januari IJL nog in betaling zijnde 766 personen bestonden uit 694 bijstandsambtenaren in vaste dienst van het voormalig gouverne ment, 44 bijstandsambtenaren in vaste dienst van het voormalig gesubsidieerd onderwijs, 36 ambtenaren in vaste dienst van het voormalig gouvernement, zgn. maatschappelijke Nederlanders. TOKIO (UPI) De Noordkoreaan- se communistische partij heeft laten blijken zich onafhankelijk van Moskou en Peking te voelen. In een artikel „Laten wij onze onaf hankelijkheid verdedigen" in het partij- orgaan Rodong SJinmoen weerd S. klaard dat alle communistische partij en onafhankelijk moeten zijn om de ge- elgende vorm van nationale revolutie uit te voeren. Waarnemers in Tokio zien in het arti kel een duidelijk afstand nemen van de Chinese communistische partijlijn geloven dat de Noordkoreanen mogelijk streven naar nauwere banden met de communistische partijen van Roemenië en Japan, die reeds eerder een onafhan kelijke koers zijn gaan varen. Nieuwe schietstoelen in Duitse starfighters HAMBURG (UPI) Acht Starfigh ters van de Westduitse luchtmacht zijn voorzien van Martin Baker schietstoe len. Zij zijn van Britse makelij en zullen binnenkort getest worden. Sedert 1961, toen de luchtmacht de Starfighters heeft aangeschaft, zijn 61 straaljagers van dit type neergestort; 35 piloten zijn hierbij om het leven ge komen. Op het ogenblik zijn Amerikaanse schietstoelen in de vliegtuigen inge bouwd, doch bij het in werking stellen van deze reddingswerktuigen bleken de parachutes meermalen niet open te Opnieuw onrust in het katholieke kamp Nu de beroering rond de werkelijke tegenwoor digheid van Christus in de eucharistie een beetje geluwd is, komt een ander vraagstuk in het middeipunt van de actuele discussie te staan, nl. de maagdelijkheid van Maria. Een publicatie van pater van Kilsdonk in het Am sterdams studentenblad, waarvoor hij naar Rome werd geroepen, een epiloog van aal moezenier Groenendijk voor de KRO-televisie, die het voorwerp werd van boze reacties en Op deze vraag kan men als katholiek alleen maar met een volmondig ja antwoorden. De oudste geloofsbelijde nissen laten geen ruimte voor welke twijfel dan ook. Zeer duidelijk is de geloofsbelijdenis van Nlcea-Constanti- nopel uit het jaar 381, die wij nog ie dere zondag bij de eucharistieviering bidden: „Hij (Christus) heeft het vlees aangenomen door de Heilige Geest uit de Maagd Maria en is mens geworden". Wie deze uitspraak niet van harte on derschrijft. heeft niet het recht, zich katholiek te noemen. Het dogma van de maagdelijke ge boorte steunt vooral op twee van el kaar onafhankelijke getuigenissen: het verhaal van Jozefs droom in het eerste hoofdstuk van Mattheus („Wees niet bevreesd Maria, uw vrouw, tot u te :n; het kind in haar schoot is van de Heilige Geest") en het relaas van de boodschap van de engel Gabriël aan Maria in het eerste hoofdstuk van Lukas („De Heilige Geest zal over u komen en de kracht van de Allerhoog ste zal u overschaduwen; daarom ook zal wat ter wereld wordt gebracht heilig genoemd worden, Zoon van God"). Twee getuigenissen, die van de eerste tijden af als onomstotelijke bewijzen voor de maagdelijke geboor- in Jezus uit Maria zijn opgevat. van dito ingezonden stukken, hebben tot deze ontwikkeling bijgedragen. Op de achtergrond speelt het wijdverbreide verlangen naar een zekere ontmytholigysering van de oude ge loofswaarheden 'n niet te verontachtzamen rol. En de niet theologisch geschoolde leek heeft er weer een probleem bij: is de geboorte van Jezus van Nazareth uit Maria een maagdelijke geboorte geweest ja dan neen? Wel nieuwe kijk op oude waarheid Wij achten ons in dit oriënterende Ar tikel ontslagen van de plicht, beide passages in details uit te leggen. Wie daarbij geïnteresseerd is. kan terecht in ieder commentaar op het Nieuwe Testament. Wij willen alleen iets zeg gen over de pogingen, die ondernomen zijn, om de leer van de maagdelijke geboorte te ontmythologiseren en daarbij enkele kanttekeningen plaat- Frontale aanval Een frontale aanval op het dogma der maagdelijke geboorte werd rond de eeuwwisseling gedaan door de protes tantse theoloog Adolf von Harnack, die het Mattheusverhaal beschouwde als een eigen schepping van de gemeente der joden-christenen In Palestina. Zij zouden de Emmanuelvoorspelling van de profeet Isaias („Zie, de maagd zal zwanger worden en een zoon ter we reld brengen en men zal Hem de naam Emmanuel geven") verkeerd hebben begrepen en hun foutieve uitleg op de Over de maagdelijke geboorte ran Christus uif Maria kan men niet spreken zonder de Heilige Jozef in zyn beschouwingen te betrekken. Op het Dortmunder (Marienaltar (vijftiende eeuw) staat hij afgebeeld als de enerzijds nauw bij de I geboorte betrokkene, anderzijds ver uan het eigenlijk gebeuren afstaande man. persoon van Jezus hebben overge bracht. Ongeveer in (leze geest: het is van hem voorspeld, dus moet het In hem zijn uitgekomen. Deze stelling van Adolf von Harnack wordt momenteel door geen enkele serieuze geleerde meer onderschre ven. Het Is té duidelijk, dat Mattheus uitgaat van het feit dert maagdelijke geboorte, hem als geloofsgoed overge leverd. en dat hij de Isaiastekst al leen als een soort omheining rond het reeds aanwezige dogma plaatst. Mat theus doet dit herhaaldelijk en ge bruikt daarvoor de geijkte formule: „Dit alles is geschied, opdat vervuld zou worden wat de Heer gesproken heeft door de profeetBovendien ziet Von Harnack over het hoofd dat de maagdelijke geboorte niet alleen door Mattheus wordt verhaald maar ook door Lukas, die geheel onafhankelijk van hem zijn evangelie heeft geschre ven. Mattheus kim derhalve niet be schouwd worden als de schepper van het geloof in de maagdelijke geboor te maar alleen als de getuige ervan. Het geloof zelf is ouder dan zijn evan gelie. Mythen en sagen Na het mislukken van Von Harnacks poging om het dogma te Interprete ren als een schepping van de gemeen te der Palestijnse joden-christenen, zijn de tegenstanders van het geloof in de maagdelijke geboorte gaan zoeken in de richting van de heidense mytholo gie. Het verhaal zou in het christen dom zijn binnengeslopen onder in vloed van Babylonische, Egyptische en vooral Griekse sagen, die vertellen over geslachtelijke omgang van go den met vrouwen, 'waaruit dan ver schillende grote mannen zouden zijn ontsproten. Denken we aan de mythen over de geboorte van Pythagoras, Pla to, Alexander en diverse Romeinse keizers. De Jonge christengemeenten in de hellenistische wereld, aldus ver schillende auteurs, zouden onder in - vloed van dergelijke vertialen ook voor Jezus van Nazareth een „geboor te uit God" zijn gaan opeisen. En al dus het verhaal uit de eerste hoofd stukken van Mattheus en Lukas heb ben geïntroduceerd. Ook deze verklaring van het dogma der maagdelijke geboorte stuit op on overkomelijke moeilijkheden. Zo staat wel vast dat in de hellenistische we reld niemand ooit echt geloofd heeft, dat Plato of Alexander uit geslachte lijke omgang van een vrouw met een god zou zijn geboren. Hoe kunnen dan de eerste christenen voor Jezus van Nazareth een echte „geboorte uit God" hebben opgeëist? Bovendien houdt deze verklaring on voldoende rekening met de afgrond, die er gaapt tussen het heidense en het christelijke godsbegrip. De Grieken be schouwden hun goden als een soort supermensen, aan wie in de grond niets menselijks vreemd was, ook de geslachtelijke omgang niet. Bij de eerste christenen lag dit totaal an ders. „God", zo zegt het Regensbur ger Neues Testament bij deze passa ge, is hier de zonder meer boven al 't menselijke verhevene en absoluut zui vere Geest, op wie dergelijke voor stellingen als „de Heilige Bruiloft", die in het Griekse godsbegrip mogelijk waren, niet kunnen worden overge dragen". Daar komt dan nog bij, dat het woord „Geest" (de Geest name lijk die Maria heeft overschaduwd) in het semitlsch niet mannelijk maar vrouwelijk Is; het is volslagen ondenk baar, dat Semieten de overschadu wing door deze Geest als een soort van geslachtelijke omgang van een mannelijke god met een aardse vrouw zouden hebben beschouwd. Sterke overeenkomst In kringen van exegeten, die In bet verhaal der maagdelijke geboorte niet andera dan een legende kunnen zien, Naast de ons vertrouwde xxtorstelling van de Boodschap des engels aan Maria vindt men in dr kunst afbeeldingen, die daarvan vrij sterk verschillen Op dit mozaïek in de Martoranakerk te Palermo (twaalfde eeuwis Maria afgebeeld, terwijl zij wol of zijde spint. De kunstenaar heeft zich laten inspireren door een apocriefe overlevering. keert men dan ook terug naar een uit leg, die aanaluitlng zoekt hij het den ken en voelen der joden. Velen trekken ccn parallel tussen dc geboorte van Jozun en de geboorten van verschil lende „grote mannen" In het Oude Verbond, die door de gewijde schrij vers eveneens aan een bijzonder In grijpen van God worden toegeschre ven. Het getuigenis van Mattheus en I.ukas zou volgens hen niet anders In houden dan het geloof, dat Jezus In de rij van deze grote mannen staat: hij Is even belangrijk en „goddelijk", ja nog belangrijker en „goddelijker" dan Isaak (geboren uit de onvruchtbare Sara), Samuel (geboren uit de on vruchtbare Anna) en Johannes de Do per (geboren uit de reeds op leeftijd gekomen Elisabeth). Een neerslag van deze opvatting is o.a. te vinden in deel 19 van de Phoenlx-blj- belpockets, waar drs. H. van Praag schrijft: „Het ware te wensen, dat ook in de legendevorming meer aan sluiting gezocht werd met de Joodse symboliek, zoals we die ln de eerste plaats kennen uit het Oude Testament Als ik in I Samuel 1 het gebed van Hannah leea, dan vind ik daar een veel krachtiger en zinvoller aansluiting bij de Annunciatie dan in een buiten bijbels verband". Katholieke exegeten kunnen deze uit leg. die ln het verhaal der maagdelijke geboorte een legende blijft zien. uiter aard niet tot de hunne maken. Dit neemt niet weg. dat ook zij onder de indruk moeten komen van het paral- leliame, dat er bestaat tussen het ver haal 'van Jezus' geboorte uit Maria, dat van Johannes' geboorte uit Zacha- rias en Elisabeth en diverse oud-testa- mentische geboorteverhalen. Wat de verhalen over de geboorte von Jezus en over die van Johannes de Doper betreft: in belde gevallen la er de verschijning van een engel, de belof te van een niet verwachte geboorte, het stellen van vragen, het maken van bedenkingen en tenslotte het krij gen van een antwoord, dat aan alle twijfels een einde maakt. Men leze er het eerste hoofdstuk van Lukas maar eens op na. En ala men belde verha len weer legt naast dat van Genesis 15, waar de geboorte van Iaaak uit Sara wordt verteld, kan men niet ontkennen dat er van een zeker paral lelisme moet worden gesproken. Zeer opvallend bijvoorbeeld is. dat de vraag „Waaraan zal lk dit erkennen?" waarmee Zacharias uiting geeft aan zijn verwondering over de gedane be lofte, letterlijk wordt terug gevonden in Genesis 15,8 ais vraag van Abra ham aan God. nadat hem de geboorte van een zoon uit Sara was beloofd Betekent dit nu ook, dat de geboorte van Jezus uit Maria op dezelfde wjjxe heeft plaats gehad als de geboorte van genoemde grote mannen' uit het Oude Testament namelijk wel door een spe ciale Ingreep van God maar verder gewoon langs de weg van de geslach telijke omgang? Een dergelijke conclu sie kan men uit bovenstaande over wegingen onmogelijk trekken. Zowel Mattheus als Lukas schilderen de ge boorte van Jezus af als Iets totaal nieuws, als Iets dat In het Oude Testa ment nimmer heeft plaatsgevonden, als de geboorte uit een maagd. Dat zij hun getuigenis stofferen met pud-teota- mentlsche elementen en aan hun ver haal een oud-testamentlsche kleur ge ven wat wel zeker Is Impliceert nog helemaal niet, dat zij de kern van hun verhaal aan het Oude Testament ontlenen. Uit alles blijkt, dat zij zich tot getuigen willen maken van een vol komen nieuw, echt christelijk geloof, namelijk dat Jezus van Nazareth door overschaduwlng van de Geest uit een maagd la geboren. Het dogma van de maagdelijke ge boorte Is door de moderne exegese derhalve absoluut niet aangetast. Wel heeft zij ons oog wat wijder geopend voor de eigenlijke betekenis van dit dogma. Werd vroeger de maagdelijke geboorte bij voorkeur gezien als een bijzondere begenadiging van Maria, waarbij de biologische aspecten van dit voorrecht vrij breed werden uitgeme ten. onder Invloed van bovenstaande onderzoekingen is men de maagdelij ke geboorte minstens ook en zelfs bij voorkeur gaan zien als een geheim van Jezus Christus. Dat hij niet uit de geslachtelijke omgang tussen man en vrouw geboren ls maar uit een maagd, die overschaduwd werd door de Hei lige Geest, onderstreept op onmisken bare wijze zijn eeuwig zoonschap Qods: HIJ heeft maar èé:i vader en dut te zijn vader in de hemel. F vendien kan men ln de maagdelijke geboorte van Jezus een teken zien vpn het volkomen nieu we begin, dat God door de menswor ding in onze geschiedenis heeft willen Er is niets tegen, dat mensen van de twintigste eeuw met hun eigentijdse opvattingen en ideeën tot de zin van het verhaal van de maagdelijke geboorte trachten door te dringen. Als zij daarbij maar recht blijven doen aan het dogma. En het Credo blijven bidden met een hart, waarin geen bedrog is. Dr. ALFRED VAN DE WEUJER Conciliedekreten gepubliceerd VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft de ultvoeringsbepalinben voor vier conciliedecreten gepubliceerd: over het herderlijk ambt der blsachop- pen in de Kerk .over dienst en leven van de priesters, over de vernieuwing van liet kloosterleven en de missionaire taak van de Kerk. De normen zijn In 'n motu proprio neergelegd, dat begint met de woorden: „Ecclesiae sanctae". Het motu proprio en de daarin gege ven bepalingen worden van kracht op 11 oktober, de dag waarop vier jaar gele den het co.icilie begon. Onder de vele taken van de bisachop, krijgen vooral de volgende de klemtoon: betere verdeling der priesters, hulp aan de armere bisdommen, vorming van de eigen geestelijkheid, hulp ook mate rieel aan alle priesters en in dit ver band herziening van het beneficiesys teem, betere coördinering van alle krachten van het bisdom. Met grote na druk wordt de verhouding bisschop-reli gieuzen behandeld. De religieuzen die nen steeds krachtiger in het diocees mee te werken om de groeiende zielzor gelijke behoeften te dekken. Ter ver lichting van de herderlijke taak van de bissschoppen en van de pastoor is een nieuwe ordening der diocesen en paro chies opgenomen. Deze nieuwe ordening geldt ook voor de kerkprovincies. De bisschoppen krijgen meer vrijheid in de verlening van beneficies en kerkelijke ambten. Uit pastorale gronden wordt voorts aanbevolen, dat bisschoppen en pastoors op 75-jarige leeftijd zich uit 't ambt terugtrekken. CONFERENTIES Een belangrijke plaats nemen de nor men in voor wat betreft de bisschoppen conferenties. Tot de belangrijkste laken van de bisschoppenconferenties behoren: het voorstellen van kandidaten voor het bisschopsambt, de bestudering van de problemen die het godsdienstige leven van het hele land betreffen alsmede de nieuwe ordening van de kerkprovincie en de apostolische arbeid op nationaal Op de leiding van orden en congrega ties rust als eerste taak de gewenste (ADVERTENTIE) Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4.-, f 5.-, f 6.-, f 8.- en f 10.-. vernieuwing van het kloosterleven door te voeren en de constituties en statuten dienovereenkomstig te herzien. Bijzon dere nadruk krijgen voorts enkele ver plichtingen van het kloosterleven: dienst aan God, de geest van zelfverloo chening, gelofte van armoede, gemeen schapsleven. clausuur van de zusters, opvoeding van de kloosterkandidaten en vorming van de leden, samenvoeging respectievelijk opheffing van instellin gen, die geen roepingen meer hebben, conferenties van kloosteroversten. Over al deze punten worden bepalingen uitge geven, soms ook adviezen, die voor al le orden en congregaties gelden, zowel MISSIE Het hoofdstuk van de missionaire ac tiviteit van de Kerk omvat 24 artikelen, die uiteindelijk allemaal ten doel hebben de gelovigen steeds meer en beter te In teresseren voor het dringende probleem van de missies. Hiervoor noemt het mo tu proprio onder meer verschillende we gen voor studie en missionaire activi teit. LONDEN UPI Tegen het einde van januari volgend jaar zullen de Beat les weer met de opnamen voor een nieuwe film beginnen. De film, waarvan het draaiboek door de Britse toneel-en televisleschrljver Owen Holder ls geschreven, zal In kleu ren door de filmmaatschappij United Artists worden uitgebracht. De produk- tie ls in handen van Walter Shenson. De opnamen zullen worden gemaakt ln engeland. Een regisseur ls nog niet aanwezig. In tegenstelling tot de films „A hard days night" en „Help" zullen de Beatles zelf de muzikale achtergrond voor de film schrijven. BALBOA (UPI) De overheid van Balhoa heeft vrijdag de Chinese kapi tein van de Liberiaanse supertanker Charles E. Wilson ondervraagd, In een poging om liet raadsel op te lossen rond een muiterij aan boord van het 51.604) t metende schip. Van de ondervraging zijn geen bijzon derheden meegedeeld en de Engels sprr kende kapitein Feng Joe-Peng, zei dat hij te zeer aan het einde van zijn Latijn was om met verslaggevers te kunnen spreken. Toen de Charles E. Wilson vrijdag om twee uur 's morgens plaatselijke tijd af meerde In de kunaalzone, werden vier Chinese bemanningsleden die zich klaar blijkelijk aan muiterij hadden schuldig- gemaakt. van boord gehaald. Het schip had In het Engels noodsei nen uitgestuurd die gewag maakten van muiterij en vroegen om assistentie. Een van de opvarenden werd uit zee opge pikt waarop hij ruim 22 uur had rondge zwalkt. Het reusachtige schip, dat zonder vracht van Japan op weg was naar Bal timore In Maryland, was naar Balboa geëscorteerd door "het Japanse schip Kotel Maroe. Da kapitein van dit schip

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5