ook VOOR JOU Q6 5 in TV-programma t IN DE KRANTENTUIN ONS KNUTSELHOEKJE „DE HIER": beatgroep van scholieren TOPPERS DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 GENOVEVA In de vochtige burchtkelder, waarin Genoveva door de aanklacht van de wrede Golo werd opgesloten, ontwaakte zy uit haar bewusteloosheid. Bittere uren stonden haar te wachten, want in haar ellendige toestand werd zij nog moeder van een zoontje. Zy doopte de knaap met haar eigen tranen en noemde het kind Tristan, dat betekent „Smar telijk". Terzelfder tijd werd In het verre Gallië (Frankrijk) een der beslissendste veldslagen in de geschiedenis geleverd. Dat was bij Tours en Poitiers, waar de in Europa binnendringende Arabieren werden teruggeslagen door Karei Mar tel, de grootvader van Karei de Grote. Aan zijn zijde streed de Palzgraaf Sieg fried. Hij vocht als een leeuw en Gods bescherming was met hem tot aan het einde van de slag. Enige tijd na dat gevecht bracht een bode uit zijn gewest hem een perkament (soort brief) van Golo, zijn huismeester, waarin deze hem de vernietigende tij ding berichtte, dat Genoveva, zijn echt genote, hem ontrouw was geworden en het nu hield met een gevluchte paarden knecht. Krampachtig omknelden z(jn vingers het stuk, terwijl een gekreun van smart aan zjjn bleke lippen ont snapte. Nog voordat er een uur ver streken was, steeg hij met enkele edel lieden te paard. Bijna dag en nacht reden ze rusteloos door tot Siegfried op zijn burcht tegenover zijn huismees ter Golo stond. „Waar is de boosdoener, die mijn huis onteerd heeft, opdat ik hem kan ver pletteren". riep de palzgraaf hem toe. „Heer, ik heb de ellendige reeds zwaar gestraft en hem vervolgens met zweep slagen van de burcht verdreven", ant woordde Golo. Zwijgend wenkt de heer hem te naderen om zijn verdere opdracht j te vernemen. Een blik van duivelse vreugde vonkt uit de ogen van de ver- De volgende morgen reeds bij het eerste ochtendgloren leidden twee krijgsknechten de ongelukkige burcht vrouw met haar kind naar een afgele gen bos om ze daar te doden. Als teken dat aan het bevel van de burchtheer voldaan was. moesten zQ de tongen van de slachtoffers mee terugbrengen. Maar medelijden met moeder en kind greep hen aan en ontwapende de han. den. die de moordwapens droegen. Zij voerden moeder en kind tot diep in het bos mee en lieten ze daar aan het lot over. Op de terugweg doodden zij een ree en haar jong en brachten de beide tongen van deze dieren aan hun graaf ten teken, dat zij aan de hun gegeven opdracht voldaan hadden. (slot volgt) CORRESPONDENTIE De vakantie is weer voorbij. Er zijn al vele kinderen weer naar school. Ze zitten een klas hoger en doen weer ijverig mee om de nieuwe leerstof op te nemen. Ook zijn er kinderen die zijn blijven zitten en die denken dat ze het nu op hun slofjes aan kunnen doen. Maar dat is helemaal niet waar. Ze moeten extra hun best doen om tot de besten van de klas te gaan behoren. Het vorig jaar kregen ze steeds vieren en vijven, dat moeten nu achten, negens of tienen worden. Is dat afgesproken? Van de derde klas van de Antonius- school kreeg ik een map opstelletjes over: „Mijn derde schooljaar". Ik heb er drie willekeurige uitgepakt. Hier ko- Gerrle Serller MIJN DERDE SCHOOLJAAR Het begin van de derde klas begon al erg leuk. De juffrouw deelde de schriften uit om ze in de kastjes tc doen. Juffrouw De Leeuw had een pick up en er werden de eerste middag plaatjes gedraaid. Leuk hoor! Ook kre gen we wel eens een snoepje en als we naar de speeltuin gingen een Ijsje. Ja, we gingen ook wel eens naar de speel tuin! Die speeltuin heette: Vijf-hoven. Nu moet ik nog iets fijns vertellen: onze hele klas gaat over naar de vierde klas. Een paar meisjes en jongens mo gen het proberen, maar dat zal wel luk ken, want we vinden het fijn om bij elkaar te blijven. Onze juffrouw vergeet wel eens wat. Laatst moest ik haar buskuartje halen, dat had ze op het tafeltje In de klas laten liggen. En ook had ze haar ge- zondhoidsslippers vergeten uit te doen, daar liep ze mee op straat en die kan ze alleen maar binnen aan. Toen moest ze terug om de schoenen met hakken aan te doen. WH je weten hoe de jur van ons er uit ziet? Nou, ze heeft grijs haar, een bril op en een aardig gezicht. Ze heeft mooie schoenen en vandaag had ze een wit-zwarte jurk aan. Altijd heeft ze een dunne blauwe schooljas aan. Ik hoop dat we een fijne vakantie hebben en ook myn Juffrouw De Leeuw. frouw. Ik ben acht jaar en word In de vakantie negen Jaar. De Juffrouw doet heel fijne dingen zoals: films draaien en plaatjes draaien. We krijgen ook wel eens snoep en nog veel meer. Taal, lezen en natuurkunde vind ik heel fijn. maar verkeer vind ik het fijnste. De juffrouw heeft gezegd, dat we allemaal overgaan naar de vierde klas en dat vind ik heel f(jn. Ik hoop, dat ik een horloge krijg. Ik ga in de vakantie veel spelen, maar ook wel eens leren. In de vierde klas kom ik by juffrouw Detrie. Ik hoop dat zij ook aardig is. We zullen daar weer heel hard moeten werken, maar dat is niet erg. Je moet nu eenmaal knap worden. René Kallenberg vertelt ons over: HET MISDIENAARSREISJE Woensdag 29 juni zy'n alle misdie naars uitgeweest. Met de bus gingen we eerst naar een kasteel. Dat kasteel heette „Haarzuilen". We zijn er in ge weest en het mooiste van alles vond ik de wandtapijten, die waren met de hand gemaakt. We gingen weer de bus in en toen reden we naar een speeltuin, een heel grote. Daar waren botswagentjes en bootjes. Voor 25 c. kon je een kaartje kopen en dan mocht Je varen. Er was ook een spookhuisje, daar moest Je met het bootje doorheen varen. Eerst ging ik in een botswagentje. Dat was pas f(jn, vooral toen we een keer met een harde klap tegen een ander wagentje opbotsten. Daarna ben Ik in het spook huis geweest: daar hoorde je gegil van spoken en steeds gebeurde het op het nippertje. Toen we genoeg gespeeld hadden, gin gen we weer in de bus en nu naar Schiphol. Daar hebben we in een rond- rljwagentje het hele terrein afgereden. Een meneer vertelde, dat een vliegtuig als het in de lucht boven het vliegveld is. nog een snelheid van 160 km per uur heeft en dan moet het langzaam neerkomen en dalen. Nu ging de reis weer verder naar Avifauna en daar kregen we lekker eten. Na het eten was het tijd om naar huis te gaan. Toen we op de V(jf Meilaan aankwamen, zyn we allemaal op de vloer gaan liggen. De vaders en moeders, die ons stonden op te wachten, keken heel verbaasd, toen ze geen jongens zagen. Lachend werd het raadsel gauw opgelost. Toen ik thuis kwam, was ik erg moe en ben gauw gaan slapen. Sjaak K.. OP VAKANTIE De derde dag van de vakantie ver. trokken we van huis naar de „Rivièra" met vader, moeder, Rie en Jan. „Alles wat we mee moeten nemen ligt op zol der", riep vader tegen Jan. „En mijn hengel ook, vader?" „Nee, die ligt nog in de schuur". Jan haalde alles van de zolder en daarna haalde hy zijn hengel. Vader laadde alles in de auto. Onder tussen waren moeder en Rie alle breek bare dingen voorzichting aan het pak ken. Daarna reden we weg. Vader start te de motor en daar gingen we op kantie. Onderweg zagen we mooie leuke dingen b.v. de grote Moerdijk bruggen. Op de pont was het ook leuk We deden over de heenreis twee dagen Vader stopte vlak by de zee en Rie en Jan doken meteen in de golven. Vader en moeder pakten het nodige uit om te pick-nicken. Na een kwartiertje kwa- I men vader en moeder ook „Wat is het hier heerlik zwemmen in zee", riep Rie. Na een paar uur zwem- men gingen we weg om een plekje le zoeken, waar we konden kamperen en de tent op te zetten. „Kijk vader, hier is een rustig plekje. Hier staan nog niet te veel tenten", zei moeder. We hielpen mee alles uit de auto te halen en borgen hel netjes op. Vader ging de banden eens nakijken en zag dat ze danig ver sleten waren. We gingen de duinen in en Jan vond een egeltje, dat hij mee naar huis mocht nemen. We hebben veel heuvels beklommen en ook veel ge zwommen. En zo hebben we drie weken van de vakantie fijn doorgebracht. Anja de Wit HET ZWEMBAD „DE VLIET" Ik kwam met myn vriendinnetje uit school. We gingen eerst thuis thee drin ken en daarna gingen we zwemmen. Om kwart voor één waren we al in het wa ter. Het was er nog niet druk, ook niet in hel „diepe". We kunnen allebei zwem men, dus we konden heerlijk door zwem men. We gingen ook nog even in het „ondiepe", daar is het 85 cm diep, maar daar werd het gauw drukker. Het wa ter was heerlijk koel. We zwommen naar de lage duikplank en sprongen er af; daar is het 3.50 m. Ik haalde de bo dem niet, want ik had bijna geen lucht meer. We hadden ongeveer drie kwar tier in het water gezeten, toen we er uit gingen om onze boterhammen op te' eten, want we hadden nog niet gegeten. We gingen daarna iets kopen en wat spelen op het veld. Na een uurtje gin gen we weer in het water. We doken die middag zeven keer van de lage springplank. Toen was het wel genoeg. Veel kinderen gingen naar huis en toen gingen wij ook maar weg. Maar het was al half zes geweest. Het was een fijne zwemmiddag geweest. Dag kinders! Wie heeft er in de va kantie iets leuks beleefd? Of wie heeft n reis gemaakt? Stuur ons dan gauw een verhaaltje er over. Jullie kennen toch ons adres? TANTE JO EN OOM TOON, Krantentuin Leidse Courant, Papengracht, Leiden. HANS EN DE SLANG „Kijk eens, daar zwem! een paling met z'n kop boven water!" „Nee jongen, een aal zwemt nooit met de kop boven water, hij zwemt altijd over de bodem", antwoordde va der. „Maar dat is een ringslang; dat kun je zien aan de gele hals- vlekken. De ringslang is een prima zwemster, die veel te water gaat om te jagen op kikkers. Builen 't water jaagt ze ook op muizen en ander klein gedierte". „Hoe lang kan 'n ring slang worden?" vroeg Hans. „Tja," zei vader, dat ligt eraan, hoe vaak zij verveld heeft. Tel kens n.l. als haar opper huid te klein wordt, werpt ze deze af om plaats te maken voor een nieuwe en grotere. Soms vindt men wel eens zo'n oud veUetje, w dat hoornachtig is en dus niel mee kon groeien. Zo gaat 't met jouw pakjes ook; als die te klein worden krijg je ook nieuwe". Als je 't geluk hebt, je vakantie in de buurt van bossen te mogen doorbrengen, mag je je eigen het ge noegen niet laten ontgaan voor je zelf een hut te bouwen, liefst tussen dicht onderhout. Dan is 't gevaar geringer, dat je voortdurend gestoord wordt, 't Is namelijk nogal zware en langdurige arbeid om een goede hut op te bouwen. Men moet n.L heel grondig te werk gaan. Eerst verzamelt men zoveel mogelijk takken (twijgen), liefst van 2 cm lengte in elk geval van on geveer dezelfde lengte. Maar trek geen takken af, neem alleen die, welke afgevallen zijn en op de grond liggen. Aan fig. 1 zie je nu, hoe je die met behulp van lange stokken (staken) in pyramide-vorm moet opbouwen en in de top met touw omwikkelen. Dan vlecht je daartussen enkele buigzame takken. Als zover 't gevgl stevig staat, moet de zaak nog dichtgemaakt wor den (fig. 2). Daarvoor gebruik je fij nere takjes en als er dan hier of daar nog kiertjes of gaatjes te zien zijn, vul je die aan met mos of grote bladerén. Maar er moet natuurlijk een ingang zijn. Tussen" twee opstaande slaken kun je b.v. van een stevige, maar toch buigzame tak zo'n mooi entree maken als in fig. 2. Vind je zo'n tak niet, dan doe je 't maar met stokken, dat hoef ik verder niet meer te wijzen. Op de vloer van de hut maak je plaggen of je strooit er een lekker bed van droge bladeren op, dus geen koude voeten! Eric-Jan Bei ihIsci MIJN DERDE SCHOOLJAAR In de derde klas Heb Ik veel plezier gehad. Juffrouw De Leeuw, want daar zat ik by, verwende ons erg. In het be gin vond ik het niet zo leuk, want we waren achter en moesten weer by ko. men. Dat kostte veel moeite en daar door is onze juffrouw ziek geworden, heel lang, van 1U maart tot de pinkster- vakantie. In die tijd hebben we mevrouw Duindam gehad en die was ook erg aardig. Ik mocht dit jaar de vogels ver schonen en soms ook eten geven. We zyn allemaal overgegaan. De laatste week doen we, denk ik, niet veel meer. Ik ga met m'n vader, moeder en m'n zusje op vakantie ln Spanje. Daar zitten ook m'n oom en tante en twee nichtjes. Ja. dat zal een leuke tyd worden. Bij Juffrouw De Leeuw vond ik het leukst van allemaal. (Zeg Eric-Jan, je vertelt ons zeker wel lets over die verre reis naar Spanje? Dan zetten we het in de krant. Bert Je i i Beek MIJN DERDE SCHOOLJAAR 'n BALLONOPGAVE Een windhoos ontrukte do arme Frits zijn 12 ballonnen. Treurig zag hij ze aan de blauwe hemel verdwijnen. Waar zouden ze wel heen reizen? Dat kun nen jullie zelf uitma ken. als jullie de let ters op de ballons in de juiste volgorde neer schrijven. De stad ligt in Amerika. Wilt U iets weten Leimuiden - Doornspijk Kunt u ons de kortste route opgeven voor een fietstocht van Leimuiden naar Doorn spijk? Aldus luidt de vraag van P. K. uit Leimuiden. Antwoord Leimuiden. Uithoorn, Hilversum. Baarn, Bunschoten, Nij- kerk, Ermelo. Nunspeet, Doornspijk. Afstand ca. 100 km. Oorlogsmuseum Kunt u my zeg gen wanneer het oorlogsmuseum te Overloon geopend is en of er ook mogelijkheid tot rondleiding bestaat, Antwoord Het museum is op werk- en zondagen geopend van 9 tot 18 uur. Voor groepen bestaat er ge legenheid tot het ontvangen van rond leiding. De toegangsprijs bedraagt voor 1 volwassenen 1.25 en voor kinderen 0.50; voor gezelschappen bestaat er mogelijkheid tot reductie. Wij willen evenwel opmerken dat rondleiding in dit hoogst interessante openluchtmu seum niet noodzakelijk is. omdat het tentoongestelde uitvoerig toegelicht wordt door bijschriften, terwyl er ook geïllustreerde gidsjes verkrijgbaar zijn. Cursus fijne keuken Kunt u mij ook schrijven of ik in Leiden een cur sus „fijne" keuken kan volgen? Zo ja, tot wie moet ik mij dan wenden?, Antwoord U kunt aan de katho lieke huishoudschool een cursus fijne keuken volgen op maandag- en woens dagavond. Alle verdere inlichtingen kunt u krijgen bi.j de administratie van de school. Het,adres luidt: Galge water 1. Leiden. Telefoon; 01710-2189:). U zult zich échter wel zo spoedig mo gelijk moeten aanmelden, want deze cursus wordt druk bezocht en er is slechts een beperkt aantal plaatsen. BADMINTONCLUBS, Zoudt u mij een aantal adressen van katholieke bad mintonclubs in Leiden of omgeving op kunnen geven? vraagt ons mej. E. M. H. Antwoord. - Als georganiseerde katholie ke vereniging kennen we alleen .Smash', hoewel deze vereniging het predikaat r.k. sinds enige tijd heeft weggelaten. Adres. K. v. d. Wiel. Nieuwe Rijn 62, Lelden, tel.24108. Adressen van andere clubs: Leidse Badmintonclub, secr. C. Noest, Thorbeckestraat 7, tel. 45132; De Rac keteers. secr. Chr. van Duuren. Rhijns- burgerlaan 51, Hazerswoude, tel. (9-17 uur) 24586; Den Burcht, J. Freeke, Su- matrastraat 120; Shutteliers, A. J. Ha- gemans, Morsweg 61, tel. 25406. Kijkt nu maar even naar Bulier, die op vlinder- jacht gaat en dan één en ander be leeft. „Zo origineel mogelijk voor de dag komen dat is ons streven." Achttienjarige Peter de Groot, in 't dagelijks leven assistent-accountant en in zijn vrije tijd zakelijk leider van Leids-Leiderdorpse beatgroep „De Hier", komt er maar met een mee voor de dag, wanneer wij hem ontmoeten, wanneer hij net van vakantie terug is. „We dokteren steeds aan nieuwe nummers, gefabriceerd door de jongens zelf. Een paar namen? „Dat weet ik", „Hot sun" en „Outcast of so ciety". Dat laatste nummer over de verschoppeling in de maatschappij, die d i t te véél doet en dat te weinig, doet het geweldig!" de streek hun veelzijdig repertoire („Dat moet ook wel, wil je ook in de toekomst meedoen") af. Die „ze", dat zijn: Marcel Seegers (16), Leiden, zang; Jos Geurts (17), Leiden, sologitaar; Sjaak Buitendijk (16), Leiderdorp, slaggitaar; Ed Tuithof (17), Leiden slaggitaar en bas; Joop Verwoerd (18), Leiden, drums- Ruim drie maanden treden deze tie ners in het openbaar op, terwijl ze twee keer in de week op een oude boerderij aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp bij elkaar komen voor repetities cq. het uitproberen van nieuwe teksten en muziek. Overdag lessen ze óók allemaal nog: vier op de R.K. Uloschool te Hazerswoude. een op de UTS in Leiden. POPULAIR Niettegenstaande Kun nog korte be staansrecht, genieten De Hier" al een behoorlijke populariteit. Nicolien de Boer uit Hazerswoude, secretaresse van de Peter Muller Fanclub, bijvoor beeld hield een enquête onder vrien den en vriendinnen voor wat betreft de keuze van een beatgroep voor een Janavond. Met algemene stemmen was het antwoordt: ,J)e Hier". ,J3et ia voor ons nog vrijetijdsbesteding en dat blijven we voorlopig zo beschouwen. Wat de wat verdere toekomst gaat biedenT Daar hebben toe nog niet bij stilgestaan.'" Peter de Groot, zelf geen geen instrument bespelend, weet wèl dit te vertellen: „We willen mettertijd met velerlei instrumenten gaan op treden". Ze houden er dus wêl reW ning meedeze „Hier"-)ongens, dot de toekomst zèer zeker weer wal nieuws zal vragen PS De zaken bij „De Uierworden groots aangepakt. Ze hebben een technisch leider gevonden i« if achttienjarige Leidenaar Fred Pi- MICHEL POLNAREFF: zingende beatnik THE OUTSIDERS: als een komeet omhoog 2£e hebben inmiddels hun kunnen op beat, rhythm and blues en jazz al op televisie gedemonstreerd, de Amsterdamse Outsiders. In eigen stad, enfin het hele land, doen ze overigens niet alleen van zich spre ken door de klanken, die zij ten ge hore brengen, maar meest en vooral ook door hun haardracht. Ze doen ook mee aan de nieuwe rage: zwart-wit of rood-wit geblok te, genopte of gebloemde overhem den met, schrik niet, elf centimeter hoge boorden dragen Appie (19), Tom, Ron, Buzz en Wallie (allen 18). Sologitarist Ron Splinter is de jonge man, die meestal de composities maakt en dat zijn er al zo'n stuk of veertig. Wallie Tax op zijn beurt schrijft meestal de teksten, hiermee de image kracht bijzettend, dat The Outsiders een geheel eigen sound en repertoire hebben en verder willen uitbouwen.' Inmiddels zyn de Amsterdamse beat c.a.-adepten van platenmerk veran derd en hebben onderdak gevonden bij de recentelijk in het leven ge roepen maatschappij „Relax". Willem Duys is de directeur van deze onder neming, maar hij schijnt de Outsiders echt niet voor de vuist weg gecon tracteerd te hebben „Lying all the time" van de Amsterdammers staat in elk geval op een plaats in de Nederlandse top veertig Wie wil met Mukaila Aluko schrijven Mukaila Aluko uit Nigeria schreef ons een brief waarin hij vertelde al lang de wens te hebben met jongens en meisjes uit ons land te willen corresponderen, maar hy kende niemand met wie hij kon schrijven over bijv. de historische en geografi sche aspecten van ons land. Mukaila is negentien jaar maar vindt de leeftijd van de jongens en meisjes, die eventueel naar hem gaan schrij ven niet zo belangrijk en woont: c o 5, Pedro Street, Lagos, Nigeria. Wie? uit voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gé Hofenk Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 Wie is dat tóch, die Franse Jon gen, die het *m in Frankrijk en België levert nummer een t« worden op de hitparade en hier in Nederland ook al weer een paar weken doorbrengt op een hoge ladder, samen met „erken de" topper-figuren als Beatles, Rolling Stones en Kinks? Muzikaal Jl/iichel PoLnareff, zoon van Rus- sisch-Franse ouders, kwam op r zeer jeugdige leeftijd al ln contact met de muziek. Twaalf jaar oud won hij al een prijs op een Frans conser vatórium voor solfège. Militair zijn- j de pikte hij naast de kunst van piano spelen wéér wat mee: de grote trom- L mei leren bespelen in het regiments- >1 lei kantoorbaantjes gav.en hem ,njc de voldoening, welke hij zichzelf j stelde. Clochard Montlueon, Michels geboorte plaats, zag haar langharige inge zetene vertrekken. In Parijs móest en zóu Michel Polnareff de glorie vinden daar was hij van bezeten. De metro in de lichtstad werd zijn slaapplaats, terrassen en trappen zijn opera tieterrein. Hij tekende erop met krijt, ervan overtuigd, dat hij het in feite niet kónMaar daar zóng Michel óók, zichzelf bege leidend op gitaar. Ontdekt De muziekwereld zag wat in die jongen, die sinds 1964 op alle mogelijke manieren aandacht trok in de ville lumière. Uiteindelijk laat je een schrijver van pakweg 200 chan sons niet schieten Een Franse maatschappij nam de kampioen van de „soul melody" onder haar hoede en produceerde met deze zingende beatnik: „La poupée qui fait non". Het bleef niet bij deze treffer alléén: Polnareffs „Love me. please love me" (Engelse teksten maakt hij ook in groten getale) eiste tijdens het festi val van de roos van Frankrijk de prijs van de kritiek voor zich op. Michel kómt er wel! De Haagse beatgroep Q 65, je weet wel, die jongelui die een maand of wat terug een Noord- zee-overtocht met een rub berboot maakten van En geland naar Scheve- ningen (en we laten dan in het midden, of ze dat nu wèl of niet gedaan hebben!), kan de toekomst met een gerust hart tegemoet zien. Immers, de ma kers van de hit „The life I live" hebben de zer dagen een TV- show mee helpen ma ken, die de VPRO waar schijnlijk omstreeks het begin van het komende najaar op het scherm zet. Voor Q 65 een mooie buitenkans, om ook dan weer veler ogen op zich gericht te weten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4