Amsterdamse hondsdagen Politieagent slaat student oogwond SPANJE BEHOORT LID VAN NAVO TE ZIJN Deel Labourfractie tegen loon-prijsstop ones eisen aftreden VS-toestellen vallen niemandsland aan Het kon dus wel in Loosdrecht Generaal Ironsi geëxecuteerd Nachtelijke discussie tegen DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1999 DE I J-JOKE COURANT PAGINA 5 ARTS SCHILDERT UIT VERBAZING (Van onze correspondent AMSTERDAM Charge. Bekogeling. Na de barricade. Omge worpen vrachtauto's. KarabijnbrigadeLapidaire begrippen allemaal, die suggesties oproepen van heetbloedige Zuidameri- kaanse landen ten tijde van een hardhandige presidentswisseling, maar het gebeurde in het eigenste Am sterdam met je, vuur en vlammetje, van Wim Sonneveld en de arts Jacob Philipszoon legde het vast. Men kan zijn werk tot 12 augustus gaan bekijken in Galerie Mokum, waar liet onder de noemer „Amsterdamse honds dagen" zéér zwart, zéér dreigend de wanden vult enkele tientallen tekeningen in oost-indische inkt van een niet onhandige zondagsschilder, als men liet technisch beziet, maar qua sfeer veel maar dan dat. EXPOSITIE VOL EERLIJKE ONTZETTING Wat Philipszoon tussen een bevalling en een ingeslikte punaise door (hij heeft een middelgrote praktijk in Zuid) op papier zette, ademt zo veel verwondering over het zinloze geweld, dat die wanne juni-avond opeens losbarstte, zo veel verdriet om de slachtoffers aan beide zijden zo veel angst voor rondvliegende klinkers, leeggeveegde straten, teneur en contraterreur. dat men zonder over drijving van een .getuigenis mag spreken. Hij behoorde tot de verstandigen, die geen klappen of erger riskeerden en thuis bleven, toen de rellen woedden. ..Ik heb een afschuw van gewelddaden", zegt. hij en zijn mondhoeken trekken er een beetje bij. Diezelfde afschuw deed hem naar de klanten grijpen, die met rouwzwarte koppen en foto's de kroniek van het oproer schreven. Telkens weer greep hij er hoofdschuddend naar. tot het gezwel van zijn verbazing rijp was en. als vanzelf die sombere, geladen teke ningen kwamen. Schilderen is niets ongewoons voor Jacob Philipszoon, die uit Suriname af komstig ls. maar sinds 1939 in de enige stad woont, waar hij wil wonen: Amsterdam. Sinds jaar en dag zet hij zich iedere morgen van zes tot zeven uur aan de behandeltafel in zijn praktijkruimte om te schetsen, 's Nachts een bevalling gehad? Het. deert, hem niet. ..Na een bevalling gaat het 't best." Dr. J. F E. Einaar. gevolmachtigd minister van Suriname, die hem Sjaak noemt Met een LONDEN (AFP) derheid van slechte 52 «temmen heeft 't m te voeren. Britse Lagerhuis gisteravond zijn VCT- trouwen In de regering uitgesproken en een conservatieve motie waarin de gang van zaken rondom het wetsontwerp voor beheersing van lonen en prUzen werd veroordeeld, verworpen. Dat gebeurde met 277 tegen 225 stem men. Meer dan twintig Lubourafgevaar- digden stemden tegen en brachten daar door de meerderheid van 95 stemmen waarover Wilson normaal beschikt, aan merkelijk terug. De stemming kwam tijdens een levendig debat over het eco nomische beleid van de regering, voor namelijk het afkondigen van de loon- en prijsstop. Na het bekendmaken van de uitslag van de stemming, de meest on gunstige voor Labour na de verkiezin gen van maart, werd aan conservatieve zijde herhaaldelijk „aftreden" geëist. De leider van de rebellerende La- bour-leden. Michael Foot, werd door de conservatieven luid toegejuicht na lijn aanval op de nieuwe voorstellen De leider van de Labour-fractle. Her- bert Bowden, verwierp de suggestie dat I de regering van de VS de Britse regering onder druk gezet zou hebben om de loon- prijspolitleke maatregelen verplicht Hondse dagen in Amsterdam met vuur en gummistok. Onder: Luchtbrug over Noordpool naar Washington SAIGON (UPI-Reuter) Amerikaan se bommenwerpers hebben vandaag voor de derde keer communistische mi litaire doelen in de gedemilitariseerde zone die Noord en Zuid-Vietnam scheidt, aangevallen. Volgens de Amerikanen gebruiken de Noordvietnamezen het internationale niemandsland als een infiltreerroute, opslagplaats en wijkplaats voor troepen ten zuiden van de grens. De Amerikaanse .luchtmacht heeft woensdag een luchtbrug via de noord pool voor de afvoer van gewonde Ame rikanen in Zuid-Vietnam ingesteld. Precies 24 uur en 55 minuten na ver trek uit Saigon, landde het eerste Rode Kruis-toestel, een reusachtig C-141 transporttoestel, op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington. Deze vluchten zullen gemiddeld drie maal per week plaatshebben voor ge wonden met bestemming hospitalen ten oosten van de Mississlppl-rivler. AMSTERDAM (ANP) De officier van Justitie te Amsterdam laut tloor de rijksrecherche een onderzoek instellen naar het optreden van een politieagent tegen de 22-Jarige student Caspar!» Wouters op zaterdngavond 2» Juli op 't Leldsepleln In de hoofdstad, waar het die avond weer rumoerig was. De agent zou de student in het gezicht hebt) geslagen. De student Is met een I I sehadlgtng aan het nelvllea van zijn I rechteroog, waaraan hij zal moeten j worden geopereerd in de oogheelkundige kliniek van het Wllhelmlnagasthuis op- De bewuste avond was de student met zijn meisje naar een bioscoop op het Leldsepleln geweest. Toen zij wilden weggaan met hun nabij het Plein staan de bromfiets was de politie bezig met j een charge. Wat er toen precies ls ge beurd wordt thans onderzocht. De stu dent werd door een agent aangehouden en heeft een proces-verbaal terzake van belediging van een politieagent gekre gen. Op zijn verzoek IA hij, omdat hij eer bloeduitstorting aan zijn oog hnd var het politiebureau LelSsepleln naar het Wllhelmlnagasthuis overgebracht waar foto's zijn gemaakt. Daar heeft n niets bijzonders kunnen constateren de student is weer naar het politiebu reau teruggebracht, zo ls van politiezij de medegeder'd. (ADVERTENTIE) MOSKOU (UPI) Radio Moskou heeft meegedeeld dat de vroegere Ni- gerlaanse leider Ironsi door soldaten nabij Ibadan ls geëxecuteerd. Ironsi is verdwenen sinds het uitbre ken van de muiterij van het leger op 29 juli. Radio Moskou zei dat Ironsi sa men met een adjudant is terechtge- 1 steld door de soldaten die hen gevangen j hebben genomen. Een datum werd niet genoemd. Nieuw tijdschrift voor priesters en die de expositie kwam openen, noemt hem ..iemand mot een bijzondei- gevoel voor zijn medemens een man, die zozeer van orde houdt, dat hij zelfs in liet donker altijd zijn bril weet te vinden". HULPELOOSHEID Deze menselijkheid, dit evenwicht werden in juni wreed geschokt, en waar anderen Ingezonden stukken schreven, hoofden eisten, om wraak riepen daar greep hij naar de tekenstift. „Ik ben gewend, gewonden te behandelen, en dan zie je opeens, hoe mensen hun medemens moedwillig wonden toe brengen". zegt hij. en haalt met (voor een 61-jarige) merkwaardige hulpeloos heid de schouders op. De politiemannen in hun werk zijn vierkante zwarte, robotachtige wezens gevaarlijk, niet te stuiten. Zij zijn veel talrijker dan de vertegenwoordigers van het provotariaat en zien er veel gewelddadiger uit. Opzet? Hij draalt om het antwoord heen. ..Ik wil buiten de oozaak blijven Ik zie het alleen als schilder In mijn wachtkamer hangt een bordje, waai- lk op gesclireven heb: hier wordt niet over politiek gesproken. Het ls gebeurd, zoals het gebeurd is." Zijn expositie wil niet provoceren zoals die andere van foto's over de tiende maart, die bij de rellen in Amsterdam zo'n overwegende rol hebben gespeeld. Bij de opening ontbraken dan ook witte pakken, witte fietsen, witte kippen en ander explosief materiaal. Er werd een vergelijking getrokken met dat gruwelijk meesterwerk van Goya: „De verschrikkingen van de oorlog". Dat lijkt ons rijkelijk veel eer. Maar zeker zijn de tekeningen de uitingen van een man vol eerlijke ontzettang en dat is meer. dan men van veel emoties rond de Amsterdamse hondsdagen zeggen kan. (Van onze correspondent DEN HAAG Op 20 aug. a.s. zal het eerste niinuncr verschijnen van een nieuw priestertijdschrift, genaamd „De Wan". Initiatiefnemer is de bekende legeraalmoe zenier G. J. M. Wentholt, directeur van het Militair Pusloreel ('entrum en als zo danig toegevoegd aan het bureau van de hoofdaalmoezenier. Bedoeling van het tijdschrift Ls een forum te vormen, waar priesters onderlin van gedachten kunnen wisselen over de verschillende aspecten van hun levensstaat. Teneinde redacteuren en medewerkers de nodige ruimte te verschaffen voor een werkelijk open gedachtewisseling zal het I tijdschrift een enigszins besloten karak- tr dragen. De naam „De Wan" houdt ver band met de uitspraak van Joannes de Doper over Christus: „Hij heeft de wan In zijn hand en zal zijn dorsvloer zulve- Probeer het maar als u wilt, hier is mijn wasmachine, daar is de geyser en hier hebt u wasgoed. Maar u krijgt het niet witter hoor, dat kan eenvoudig niet". Dat zei mevrouw E. Schipper, Oud Loosdrechtsedijk 15A in Loos drecht, tegen de dames van een Sunil team. Maar het kon wel witter. Dat zag me vrouw SchippeT toen zij het resultaat vergeleek niet *aar vorige was. Het is'werkelijk ongelofelijk", gaf zij toe. Kijkt u maar, die lakens en mijn nylon bloesjes en de tandartsjassen van mijn man... alles... Sunil is in een woord geweldig vele opah h- CHICAGO. (II.P.I.) schreeuwende blanken hebben gisteren voor een gebouw In Chicago waarin volge lingen van dominee Martin Luther King hun tweede dag van protest tegen rassen discriminatie in de woonscctor hielden, een betoging gehouden. De blanke betogers riepen naar de 350 zwarte en blanke volgelingen van King „Zwarte beesten", „Ga naai' huis nikkers", „Stuur King terug naar Afrika". Tot priesters en kloosterzusters die aan de demonstratie van King meededen, riepen de blanken „ChrlBtua was een blanka, leg dat kruis af", Aan het. tijdschrift zullen oa. de gende personen medewerkenprof. Th. C. J. Beetner. docent aan het groot- I I seminarie te Warmond. G. W. J. Fellks! Driedulzen I van het Pastoraal Centrum te Rotterdam, kapelaan L. A. van der Geer te Rijswijk, pater F. Gossens CssR van de Beweging Kerk en Vernieuwing te Rotterdam, rec tor L. C. van Paassen te Rotterdam, G. Touasaint van het Pastoraal Instituut der Nederlands Kerkprovincie, rector J. Schoo- netoeek van het Centrum Jeugdzlelzorg te Den Haag. pater Harrie Smeets M.S.C. van de Hoogsteder Studios te Eindhoven en pater Ph. Steln CssR te Noordwij ker- hout. De dagelijkse leiding van het tijd schrift ligt in handen van kapelaan De Geer. rector van Paassen en aalmoezenier Wentholt. Mening in Amerika Plaats innemen van Frankrijk WASHINGTON (UPI) De subcom missie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft voorgesteld dat Spanje wordt uit genodigd de vacature op te vullen die ontstaat door Frankrijk» terugtrekking uit de militaire structuur van de NAVO. De subcommissie, waarvan de demo cratische afgevaardigde Edna F. Kelly voorzitter la, heeft een reeks „hearinga" over de NAVO-criaia gehouden en daar van woensdag haar rapport gepubli ceerd. Het noemt Spanje als „logische VO. het lidmaatschap NA- .Minder dan geïnspireerd leider schap" van de zijde der Verenigde Sta ten wordt althans voor een deel door de commissie verantwoordelijk gesteld voor de huidige crisis in de NAVO, verhaast door Frankrijk» militaire uittreden. Het besluit van president De Qaulle daartoe wordt „onzalig en schadelijk voor het bondgenootschap" genoemd. 't Bondsgenootschap heeft voorts geen gelijke tred gehouden met de ontwikke lingen In Europa, aldus het aubcommts- slerapport en evenmin met die in de rest van de wereld. Een krachtdadige hervorming van de NAVO, en van de huidige opvattingen vindt de subcommissie nodig „als de NAVO moet blijven voortbestaan". NACHTS halen I en de schade t' i al het slapen is so'n restaureren de werkzaamheid. We moeten overdag net iets kwieker en wakkerder zijn dan eigenlijk kunnen en daarom t» het heerlijk een dtepe val in de slaap te maken. Het ts moeilijk te zeggen wat de meest wenselijke toestand ls. rakker frijn of het slapen, maar ik houd het erop ook al om lang na denken te voorkomen itol juist de. nning tussen het een en het ander biizonder menselijk en interessant Na deze principiële verklaring hoop ik dat niemand mij al te duidelijk door zal hebben, wanneer ik beken dat ik slaap en droom wel eens aangrijp om bres te dichten die een harde dag geslagen heeft in mijn fiere eelfbe- w ust zijn. Ook ik behoor tot de meAsen die in hun bed van die mooie, scherpe rede voeringen kunnen houden en dan pre cies die woorden weten te vinden, die hen over dag maar niet te binnen tuil- Jen schieten. De mislukking overdag en het succes in de nacht compense ren dan elkaar en maken het leven dragelijk. Met enige oefening kan ik de techniek van die nachtelijke discus sies nog aanzienlijk verbeteren, zodat er een dialoog ontstaat, waarin de te genpartij dermate mild wordt behan deld, dat zij bijna een dubbelganger van het eigen ik gaat worden. Discus sie kan een uiting van verwantschap zijn. Zo heb ik pas geleden een discus sie gehad met kardinaal Ottaviani wel ja, in je slaap kun je hoog mik ken. Met behulp van een woordenboek zal ik proberen ons Italiaans een beet je te vertalen. Ott.: U bent een van die Germaanse onrustzaaiers f Ik: Zoker eminentie, en ik probeer op mijn manjcr de stichter van onze Kerk daarin na to volgen. Ott.: Maar het heeft er soms de schijn van dat die nieuwlichters daar alleen maar onrust willen zaaien en het ge zag willen ondermijnen, niet om Chris tus na te volgen, maar om zichzelf met een vals gezag te bekleden, zon der enige verantwoordelijkheid ic ontwaarden. Ik: Mag lk u herinneren aan de evan gelieteksten over het zout der aarde en het zuurdesem? Ott.: Ja, de Kerk is dat zout en die desem, niet die raddraaiers, sij keren zich tegen de Kerk. Ik: Zijn zij niet de Kerk? Dat ver baast mij. Ott.: De Kerk als geheel, als bolwerk is het zout. En het zout bijt in de we reld, niet in de Kerk. U moet de zaak niet omkeren en een uitspraak, waar door de positie van de Kerk bepaald wordt, tegen de Kerk zelf richten. Ik: Wat is dan het aggiornamento om haar te liquideren. Ik: Wie vernieuwt moet teruggaan tot de oorsprong: dat is het bijtende, zich verliezende en zich opofferende zout, niet een bolwerk. Het ls onrust, die zo diep gaat, dat alle muren omvallen, dat er zelfs geen nieuwe opgetrokken kun nen worden. Weerbaarheid is een we reldse zaak en ons bezwaar ls, dat de Kerk te veel wereld Is. Ott.: Wut n wil is n n utopie. Vanaf het ogenblik dat de Kcrlc weerloos is, is zij verloren. Dan kan tij geen zout nf zuurdesem meer zijn en kan zij dr liefde niet meer prediken. Daarvoor is een instituut nodig met een weerbaar en zelfs slagvaardig bestuur. V unl uan die onrust een kwaliteit maken, onrust in het wilde weg is waardeloos en gevaarlijk: hij roept de lagere driften op. creatlvt- Oft.: Zij is dat alleen, wanneer er nog iets anders is dan onrust. Dr mens kun ui ik i, mi rust ui :i)„ tot niets meer komt en helemaal losgesla gen wordt. Dr kreet (lat alles moet veranderen schept alleen een chaos. Ik. En intu U Oil Wat is de waarde van een waar heid, die niet algemeen ist De Kerk ia algemeen en alleen in haar algemeen heid is zij dc ware Kerk. Zij stelt ei sen, maar zij is ook een anker en een toevlucht. Zonder het bolwerk is de onrust dodelijk. Ik. Wie dat dodelijke risico niet Otf Inderdaad, dc christen neemt de, onrust niet au srrieuj-. Onrust is on christelijk, werelds. Ik: Dus geen zout der aarde? En zo kunne wc doorgaan. We ko men er nooit uit. Het is duidelijk dat Ut al lag ik in bed -- niet gewon nen heb. Maar ik wil mi) evenmin ge wonnen geven. Het merkwaardige is dat ik mijn opponent, als spreekt hij woorden die hij van mij geleerd heeft, steeds meer ga bewonderen. Een mens is een merkwaardig wezen. DIR. C. VERHOEVEN

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5