SINGER iMmmts WILT U WARM WONEN Icarus ongevaarlijk voor moeder aarde Oudgedienden weer op herhaling Radioactief materiaal via Schiphol naar Rood-China WARMTE-SPECI AALZAAK BON PAGINA 6 DE LETDSE COURANT 28 JULI 1966 WAARDE RUIM 70 MILJOEN Nieuwe poging berging goud Renate Leonardt ZAANDAM (ANP) Dezer dagen zal een prospectus uitkomen voor een lening van 25.000 gulden die de „vennootschap onder firma tot berging van de Renate Leonardt" wil aangaan om nog deze zomer te komen tot berging van de goud schat van dit Duitse schip, dat in 1917 op de Haaksgronden bij Den Helder zonk. Fruitkweker Piet Visser uit Wijde- wormer, een der vennoten van de uit 5 leden bestaande vennootschap onder fir ma is opnieuw de initiatiefnemer van deze bergingsactie, waarvoor hij zich de steun verzekerd heeft van twee duikers. Onderzoekingen hebben volgens de heer Visser aangetoond, dat de „Renate Leonardt" niet meer onder een meter dikke laag zand slib bedolven ligt, zo dat de duikers bij het bergen niet meer onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan. De goudschat zou uit 454 kist jes goud bestaan ter waarde van ruim 70 miljoen gulden. In 1963 bestonden ook reeds plannen de goudschat te bergen. Piet Visser stichtte in dat jaar een coöperatieve ber gingsvereniging, die voor vier ton aan aandelen uitgaf en een kostbare duik- toren liet bouwen. Deze toren is nooit de sluizen van IJmulden uitgekomen. De coöperatieve bergingsvereniging werd na diverse ruzies en aanklachten onder ling geliquideerd, waarbij aan de aan deelhouders niets werd uitgekeerd. In 1957 viel het doek over de bergingsver eniging. GRONINGEN (A.N.P.). De Gronin ger rechtbank veroordeelde de 31-jarige H. S., zonder beroep, wonende te Gro ningen, tot tien maanden gevangenis straf met aftrek. Tegen hem was veer tien dagen geleden wegens poging tot doodslag, gepleegd op zijn 27-jarige ge wezen echtgenote, een jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Hij had in de nacht van 1 op 2 april onder de Martinitoren in Groningen ge tracht de vrouw te wurgen. Politieman nen zagen vanuit een raam van het naburige politiebureau wat er gebeurde en schoten het slachtoffer te hulp. Ook in 1964 is S. al eens veroordeeld wegens poging tot doodslag, gepleegd op dezelfde Amerikanen overtuigd: Geen sprake van maatregelen CAMBRIDGE (UPI) Het Smithso nian astrofysisch observatorium, de ver zamelplaats van de wereld voor alle na tuurkundige gegevens over sterren, heeft 't, bericht uit Australië tegenge sproken dat de asteroïde Icarus met de aarde zou kunnen hotsen met het ge weld van duizend waterstofbommen. Men zei op het observatorium even min waarde te hechten aan de bewering dat Amerika, Engeland en Rusland de mogelijkheid bestuderen om een atoom raket de botsing te laten beletten. Ook werd verklaard dat Icarus in geen geval met de aarde zal botsen, maar er op ongeveer 6,5 miljoen kilome ter langs .zal gaan. Het enige voorbehoud dat moet worden gemaakt is dat men er met die schatting wel enkele honder den kilometers naast kan zitten. De 44-jarige professor Stuart Butler van de universiteit van Sydney had eer der verklaard dat Icarus wel eens in de buurt van de aarde kan komen. Een astroïde is een kleine planeet met een diameter variërend van minder dan een kilometer tot ruim 750 kilome ter. Icarus heeft een middellijn van on geveer 1,5 kilometer. Icarus is in 1949 door het observato rium op de berg Palomar in Californië ontdekt. Het eerste volledige verslag over deze astroïde verscheen in april dracht zeugen 35045o p stuk. magere kens 220—230 p leg lev egew biggen 6 lopers 80—100 p stuk; handel matig. LOOSDUIN.SE groenteveiling LOOSDUINEüM28 juli Tomaten ext a 235—240. 1 235—245. b 225—1235, c 2: 1 230—240. col 220, stgl komk extra 31 26 27 3034 21—23, kl 1 31 28 42 67. kroirar kk 16—17. stek grof 17, spin 39. and 30—33, -el 19—32, raJbarb— kk 300, 1965, waarin onder meer werd opge merkt dat Icarus elke 19 jaar vlak langs de aarde zal gaan. Hoewel het „bezoek" van volgend jaar zonder gevaar kan zijn, is het onmoge lijk te zeggen hoe de elliptische baan van Icarus in 1987 zal lopen. „Als Icarus binnen de atmosfeer van de aarde komt, zullen wij de hemel van horizon tot horizon zien oplichten door een reusachtige vuurbol", aldus Butler, die hier echter aan toe voegde dat zich hierbij geen straling zou voordoen. Icarus zal in juni 1968 als een heldere ster zichtbaar zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Enkele tientallen reeds lang bij de landmacht afgezwaai de dienstplichtige officieren en onderof ficieren in de leeftijd van 35 tot 42 jaar lopen de kans in het najaar voor herha lingsoefeningen te moeten opkomen bij de luchtmacht. Zij zullen dan worden onderwezen in „objects-beveiÜging", dat wil zeggen in de praktische beveili ging van gebouwen, magazijnen, vlieg velden en dergelijke. Het gaat om een groep dienstplichti gen die feitelijk al in 1959 te horen heb ben gekregen, dat zij administratief wa ren overgeheveld van de landmacht naar de luchtmacht, afdeling luchtmachtbe wakingskorps. Zij zouden niet meer voor herhalingsoefeningen worden op geroepen. Thans is echter andera be slist. In brieven aan de betrokken dienstplichtige officieren en onderoffi cieren wordt nu de mogelijkheid aange stipt, dat men toch nog in het najaar op herhaling moet. Aldus werd ons desge vraagd door een woordvoerder van de luchtmachtvoorlichtingsdienst meege- AMSTERDAM Wordt via de PTT radio-actief materiaal uit liet westen naar rood China gesmokkeld? Deze vraag is de afgelopen dagen onderwerp geweest van een langdurig overleg tus sen de posterijen, de keuringsdienst van waren en de hoofdinspectie van de volksgezondheid. Aanleiding: de zen ding van 56 in postzakken verpakte kratjes, die twee weken geleden in Am sterdam uit Zwitserland arriveerden op doorreis naar Sjanghai in rood China. De sluier van geheimzinnigheid om deze zending wordt door geen der be trokken instanties weggenomen. Wel Naam bekend van ontsnapte Y.S.-piloot WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft de naam bekendgemaakt van de Ame rikaanse piloot die na vijf maanden krijgsgevangenschap in Noord-Vietnam, ontsnapte en naar Zuid-Vietnam vluchtte. De piloot is de 28-jarige, in Duits land geboren luitenant Dieter Dengier uit Pacifica in Californië. Hoe Dengier heeft weten te ontkomen zal volgens een woordvoerder van het Pentagon niet bekend worden gemaakt zolang redenen van veiligheid dat verei- Dengler werd 23 dagen na zijn ont snapping, zwaaiend met een wit kle dingstuk, opgemerkt door Amerikaanse vliegtuigen, wier aandacht hij ook ge trokken had door met stenen „SOS" in het zand te schrijven. Hij werd opgepikt door een helikopter. verklaarde de heer J. Weits, directeur van de keuringsdienst van waren ln de hoofdstad, gisteravond: „De postzakken gaan vandaag terug naar de afzender in Zwitserland, want wij willen ze hier niet hebben". De bal kwam aan het rollen, toen één van de postzakken op 13 juli beschadigd werd. Er kwam een soort verf uit, dat bij nader onderzoek radio-actief bleek te zijn. Op zich hoeft dit niets te bete kenen, maar na ampel overleg hebben de Nederlandse autoriteiten besloten, met het oog op de NATO-bepaling, dat geen der NATO-partners strategisch materiaal naar rood China mag ver schepen, de meest voorzichtige weg te kiezen en de postzakken naar de afzen der terug te sturen. Wat in deze zaak wel opvalt, is de lange duur van het over leg en het ontbreken van enig gegeven over de inhoud van de zending, hoewel die door de hoofdinspectie van de volks gezondheid nauwkeurig is geanaly seerd. Telegram van gedupeerden T eixeirak westie AMSTERDAM (ANP) Namens het comité van gedupeerden In (le zaak Teixeira de Mattos heeft de heer A. Vos een telegTam gezonden aan de minister van Financiën, waarin hij o.a. zegt dat de meeste gedupeerden ten einde raad zijn. Zij worden, volgens de heer Vos, door de bewindvoerders met een kluitje in het riet gestuurd. „Aan het actie-comité, dat optreedt namens 108 gedupeerden, worden alle gegevens, waarmee het comité wil trachten iets voor deze gedupeerden te bereiken, geweigerd". De medewerking van de belastingdienst is, volgens het actie-comité, vrijwel nihil. Het comité verzoekt de minister dringend in te grij pen, het vertrouwt dat de minister, in samenwerking met de Nederlandse Bank, zal overwegen gedupeerden op korte termijn 25 procent van hun vorde ring als voorschot te doen uitbetalen om hun ergste nood te lenigen. Van de zijde van de bewindvoerders verneemt het ANP dat dezen krachtens de wettelijke voorschriften, op dit mo ment nog niet tot enige uitkering mogen overgaan. Overigens doen bewindvoer ders en hun staf, zo werd aan het ANP verzekerd, al het mogelijke om voor de gedupeerden op zo kort mogelijke ter mijn iets te bereiken. ZON of geen ZON DE BILT. Achter de storing, die gisteren dicht langs de Waddeneilanden naar het oosten trok, is door noordelijke winden opnieuw koude polaire lucht naar ons land gevoerd. Tijdens lang- durige nachtelijke opklaringen k.n.m.i Storing in deelt mede. aantocht daalde de temperatuur dan ook sterk. Er werden op sommige plaatsen in het binnenland mini ma van zes en vijf graden geno teerd. De rug van hoge luchtdruk, die vandaag eveneens met flinke opklaringen ons land passeert, wordt, gevolgd door een nieuwe storing. Het centrum ervan be vond zich vanochtend tussen Schotland en de Faroer, het wordt morgen op de Noordzee verwacht. Met de storing hangt een fronten- systeem samen, dat voorafgegaan door regen en motregen over de Britse eilanden naar het zuid oosten trekt. Deze neerslagzone zal het komende etmaal, waar schijnlijk grotendeels overdagook ons land passeren. Daarna klaart het weer iets op, maar enkele lokale buien blijven mogelijk. Het weer wordt dus opnieuw veran derlijk en de temperatuur blijft veel te laag voor de tijd van Weer in Nederland Weer in Europa ilainki z\v. bew. 19 14 17 10 0.1 18 9 0.3 1SSS.U, Pools protest tegen Duitse postzegels BONN (Reuter DPA) Het West- duitse ministerie voor Posterijen heeft een Pools protest bij de Internationale Postunie tegen 'n serie Westduitse post zegels, waarop bouwwerken zijn afge drukt in steden die nu onder Pools of Oostduits gezag staan, van de hand ge- beroepen op aanbevelingen, gedaan t dens het wereld-postcongres vai Ottawa. Het is, aldus de mededeling, ternationale gewoonte en in o stemming met de op genoemd congi gedane aanbevelingen om historische culturele hoogtepunten van ei op postzegels vaat te leggen en te hi denken. Het Poolse protest waa gericht teg de serie „twaalf eeuwen Duitse Bon.' werken", waarop onder meer bouww ken in Stettin en Koningsberg 5 geheeld. - i AARDGAS 01IE- EN KOLENHAARDEN MEERKAMER EN CENTRALE VERWARMING grote sortering J deskundig advies m vakkundige plaatsing ook 's zaterdags open eigen parkeerruimte REUS IN DB SHOWROOM DB haag weg 15 - leiden - telefoon 40444 erkend gastastallateur vrijdag 29 jüli om 14 uur van de nieuwe SINGER winkel in ALPHEN a/d RIJN, Hooftstraat 19 Nieuws voor u! 'n Nieuwe Singer winkel opentVoor demonstratie van de modernste naaimachines, breimachines, koelkasten of schrijfmachines voor wasvolautomaten, strijkmachines en stofzuigers! Wilt u 'n SINGER eerst thuis proberen? Vraag gerust 'n Singer apparaat op zicht; wij brengen het u gratis en zon der verplichtingen. Kies het type, dat u wilt hebben, uit een onzer uitge breide folders... welke u met de bon uit deze advertentie kunt aanvragen! Uit de SINGER-SERIE VAN DE TOEKOMST: de LADY STAR! 'n Dróóm van een machine met schuine naald, die maakt: rechte-, zigzag- èn kettingrijgsteek! Wist u dat u al 'n prachtige, draagbare Singer electrische naaimachine hebt v.a. 298.- (tot 845.-)? Meer welen? Vul de bon in, bel ons, of kom even langs. Wie een Singer produkt aanschaft, profiteert tegelijk van de unieke Singer garantie...èn van de beroemde Singer service! SINGER was- volaulomnnt, 1198.- en bij inruil 225.- voordeel 973.. SINGER koelkasten van 130 1, 135 1., 2 x 170 Len 210 1. v.a. 298.- tot 549. SINGER automati sche breimachines maken alle steken 598.- SINGER perslucht strijkmachine waarmee u alles kunt strijken 695.- SINGER portables 2 lichtgewicht mo dellen in koffer of draagtas 198.- 249.- Stuur mij folders over naaimachines D wasvol automaten D strijkmachines koelkasten breimachines stofzuigers O schrijfma chines Invullen en opsturen aan: SINGER MAATSCHAPPIJ N.V. Agentschap A. F. Broekhuizen Hooftstraat 19 Atphen a/d Rijn Singer garantie Singer inruil Singer betalingsregeling Singer service f 2.per plaatsing voor de eerste 30 woorden (niet groter dan 12 letters) Contante betaling niet vereist. U kunt Uw „TELEFOONTJE" nog opgeven tot 9.30 uur op de dag van plaatsing. Voor plaatsing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag 3 uur. De kastenspecialist. 80 modellen hebben wij in voor raad en worden ook op maat geleverd. Houthandel „De Burcht". C. J. v. d. Geest, Hooglandse Kerkgracht 49 PERSONEEL aangeboden 2 Meisje van 16 jaar is toi en met 12 aug. nog in de ge legenheid voor hulp bij kin deren of lichte werkzaam heden in het gezin. Brieven onder no. 7-4770 bureau van dit blad. B.z.a. eerste bediende Herenkapper. Brieven onder 7-4768 bur. v. d. blad. 2 Autorijschool „Oostvliet", Vlietweg 16. tel. 40210, Lei den, v.h. Zoeterwoude, leert u vlug en degelijk autorijden in de nieuwe Simca. 12-210 AUTO'S Solex Oto de Luxe in z.g.st. Prijs 150.-, geheel i pleet. Dahliastraat IA, Leiden 9-4772 2 Een horloge? 'n Klok? Koop toch bij erkende vak mensen. U betaalt nooit te veel, heeft zeer ruime keuze merkhorloges, en... „Service" wordt door ons groot ge- geschreven. Uurwerkkliniek Gorthuis, alléén Lage Rijn dijk 8. 2-4633 Te koop aangeboden woonark, bouwjr. 1965. Vaste ligplaats, met tuin. Indeling; woonkamer, hal, w.c., douche, keuken, 2 slaapkamers, voor zien van elektr. licht en waterl. Na 19.30 uur, Woon arkhaven „De Krim", Voor- schoterweg 19. Valkenburg (Z.H.) 2-476f> 2 Koelkasten en diepvries- kisten en -kasten met schoonheidsfoutjes. 5 jaar garantie. Uit voorraad lever baar. A. C. v. d. Meer, Roe- loffsstraat 15. Oude Wetering. Tel. 01713 - 458 2-247 PERSONEEL gevraagd 2 Bezorgers gevraagd voor het huis-aan-huis bezorgen van reklamedrukwerken (Fol ders en Periodieken) in Lei den en Oegstgeest. Brieven onder no.1-4759 bur. v. d. bl. Top beatgroep zoekt mo derne tenorsaxofonist. In be zit van toeter. Brieven onder no. 1-9309 bui', v. d. blad. 2 Net meisje gevraagd voor de huishouding, niet beneden 16 jaar. Mevrouw Van Val- deren, Lange Mare 69. tel. 01710 - 23477. 1-242 TE HUUR gevraagd 'Hf Onderwijzeres zoekt ruime kamer met keukentje in Oegstgeest of Leiden. Brieven onder no. 4-9300 bur. v. d. blad. 2 Te koop aangeboden z.g.a.n. zeilboot: Spanker geclas.. H. Baitels, Boekhor- sterweg 9. Oud-Ade 4-9294 TE HUUR aangeboden te hum'. Elk geschikt voor 8 personen te Érmelo. Na 13 aug. Tel. 02975 - 1311. 8-9295 LESSEN "2" Vuren, beuken, eiken, mahonie, limba, afromosie en teaklatten in diverse dikten en breedten. Wandplaten en wandbetimmering. Ronde stokken, profiel en afwerk- lijsten enz. v/h. Voordijk's Houthandel, Mare 106, tel 22017 5-11 HUWELIJK 2 Weduwnaar woning, fit z.k.m.m. wed. Brieven onder bur. van dit blai WONINGRUIl, 2 Ruilen heel huis met tuin in Alphen a/d Rijn. Gevr. beneden huis of heel huis met 2 slaapkamers met tuin. Brieven onder no. 6-4769 bur. dit blad. Electrische Lewem naaimachine in koffer, als iv ƒ95.-; Lewenstein naaimachine in salonkast als nieuw 95.-; handnaaimachi- (Pfaff, Naumarm, enz.) 35.-, 45.-, 65.-. Verkoop on der garantie. Herenstraat 23, Leiden. Tel. 32027. TE KOOP aangeboden 2 Feestartikelen, liedjes, guirlandes, lampions, fop- artikelen, mutsen, enz. Pa pierhandel Dane. Haarlem- merstr. 27. Tel. 26631. 2-89 2 Voor geysers, gasfornui: sanitair, koelkasten en v machines naar Loodgieters- bedrijf J. v. Rijn, Dorps straat 110, Warmond. Tel. 613. 2-8 2 Grasmachines, Kippen gaas. Harmonicagaas, Volié regaas, Siergaas, Plasticgaas Golfplaten, Kuipen. Regen- kuipen, Gereedschappen, Draadnagels, Prikkeldraad. Schrikdraadapparaten. - Hartwijk, Nieuwe Beesten markt 5-11, Leiden, 2-90 2 Samen gezellig met vakan tie op die geweldige Amstel Puch bromfiets (voor 2 per sonen) van Fa. R v d. Berg. Zijlsingel 91. Leiden. 2-83 koping van fietsen, brom fietsen, motoren en onder delen. V. d. Me ij. Middel weg 30, centrum. 2-243 ■2 Racefiets (Jooo) z.g.a.n. Bungalowtent, 4-pers. z.g.a.n. Julianastraat 13, Leiderdorp. Tele. 32256. Na 6 uur. 2-9297 DIVERSEN 2 Autobanden. Nieuwe ei gebruikte banden voor uv autotractor en landbouw wagen. Ruim gesorteerd en voordelig. H. Hövig, Hoge Rijndijk 1, Zoeter woude, tel. 01710-25517. 5-91 2 Te koop Cltroën Normaal 1955. Na 6 uur, Leidsevaart 18a, Haarlem. 5-9301 2 A.s.1 echtparen opgelet!! Komt U eens bij ons om raad voor de inrichting .van Uw woning, alle 6tijlen meu- oelen, vloerbedekkingen apar te gordijnen. Luxaflex P. v. d. Horst, Vijf Meiplein 34. Tel. 22705. 5-84 62* Naaimachines Meerps verplaatst van Breestraat 1 naar Hooigracht 37. Telefo 26681 en 22657. Reparat atpi alle merken. Eenvoud solide electr. zig-zag r machines, thans vanaf toet'1'grittïS "les. Ook'berei baar: Lammenschansweg i Tel. 22657. 621 2 Plastic zakken, zakken touw, gebakdozen, apparaat, rollen, luxe inpakpapier, elastiek, fruitschalen, enz. Papierhandel Dane, Haar lemmerstraat 27, Leiden Telefoon 26631. 5-82 2 Hardboard, zachtboard, tegelboard. brandvrij board schoorsteenplaat, spaander plaat. triplex, multiplex, meu- beiplaat in diverse dikten en breedten. Aan de plaat of op maat gezaagd, v/h Voordijk's Houthandel, Mare 106, Leiden Tel.: 22017. 5-10 2 „Rosinc" geeft de hoog ste prijs voor goud. zilver en juwelen. Grote keuze ln verlovingsringen gouden, zilveren en verzilverde arti kelen. Het adres voor alle reparatie- en uurwerken, Steenstraat 16, telef.: 26854 2 Rübewüs verlengen? 6 3 weken voor Uw rijbewijs verloopt krijgt U bericht van de Leidse Rijbewijzen Cen trale (A. J. Bierman), Oude Rijn 54, Tel. 32310 5-32 2 Student zoekt kamer per 15 aug. of 1 sept. a.s. Brieven onder no. 5-9310 bur. v. d. blad of tel. 01730 - 34270. Te koop aangeboden Volvo 444, Nieuwstraat 28, 2 Bij Top-Voetbal hot Erres Top-inruil. U ontvan 250,— voor Uw oude t,1 b ij a ankoop van Erres Supe automatic grootbeeld 19 v.a. 928,Natuurlijk i leen bij Top-Servise, Hogi woerd 130. Tel. 2686Ü Zeer voordelige koopja vim bankstellen, clubstej: bergmeubels, eethoeken, c. fauteuils, boekenkasten, t fels. stoelen, vloerklede bab.vcommodes, kapokbedsk len, rijwielen, ledikante skelters, trapauto, radio ypemachine, grasmaaimach nerie, t.v.-tafels, enz. wenburg, Hooigracht 55 (g sloten huis). 2 Kantoorboekhandel P: pierhandel éLVé Nieuwe Rij 83, Leiden. Tel.: 22751. Voj al uw familiedrukwerk, g( boortekaartjes binnen 24 ut klaar. Visitekaartjes, verlc vingskaaxtjes, huwelijkskaai ten. pockets, kinderboekei puzzels, spellen. 5-93! 2 Vakkundig uw be overtrekken! 2-pers. van: f. 26.50; 1-pers. v.a. f. 19 5 In één dag klaar! De Kleir Winst, Haarlemmerstraat 5 Telefoon 24958. 5-1 2 Gebroken roiten, glas-ü lood-reparaties worden doi mij met spoed hersteld. Gla reparatiebedrijf D. Galjaar De Sitterlaan 76 tel 3291 2* Fl. 420.volautomati sche bromfiets. Alleen gas- handel, telescopische voor vork en volle remnaven. De goedkoopste volautomatische bromfiets met voorwiel ve ring. Firma Dusoswa, Turf markt 13 Leiden. Telef.: 24409. 5-198 2" Het adres voor: rietmat ten, graszoden, glxmd, be plantingen, tulnvazen, vij vers enz.' is: C. L. Mulder. Haarlemmerweg 21 te Lei den, Tel.: 20550. 5-197 2 Kinderfoto's en huwelijks reportages. Foto Van Bern melen. Zuidbuurtseweg 30. Zoeterwoude, tel. 01715-353 5-167 2 Het Bloemenhuis voor goed verzorgd bloemwerk bij J. C. Hogen boom, De Baan 42, Oude Wetering. Tel.: 765. 5-92 2 Mahonie Bonheur de jour. Fraaie Mechelse leeuwekop- tafel en kastje; 6 notehouten gestoff. stoelen, noten kastje, oude eiken kisten, koperen gaskroon, Frans bankstel. Inkoop antiek enz. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9 bij Hoogstraat. Tel. 2.32.61 5-4775

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6