HOLWONINGEN m GUERRILLA-OORLOG geketend aan koper en industrie diamant Nieuwe middelen in UNION MINIERE STOK ACHTER DE DEUR DINSDAG 26 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gerieflijk maar zonder voordeur SPANJE (Van onze correspondent) MADRID Aan beide zijden van de Pyreneeën, In Frankrijk zowel als in Spanje, was het leven der primitieve volkeren uit het paleclitische tijdperk bijzonder intens. Tienduizenden jaren geleden leefden onze voorouders als troglodieten, holbewoners, onder de grond, waar zij tijdens de gletsjertijd een soort „win terslaap" hielden. De meest kunstzinnigen onder hen benutten die „winterslaap" echter met het decoreren van de wanden. In de Cantabrische bergen, .provincie i Santandar, liggen de beroemde holen van Altamira, die bij toeval in 1868 door een jager werden ontdekt. In 1875 begon de Spaanse geleerde in de prehistorie j Santuola er verdere onderzoekingen en uithollingen. Tot 1879 beseften de archeologen echter niet de belangrijk heid van deze holen. Tal van exploraties hebben nadien ook plaatsgevonden in recentere holwooingen. waar men ivoor en verkalkte beenderen vond van, •sljie- j ren, wilde paarden, wolven, berggeiten i alsmede Groenlandse zeehonden. De muurschilderingen stellen tientallen bi sons, paarden, herten en everzwijnen voor. door talentvolle kunstenaars op na tuurlijke grootte prachtig getekend. Oker, rood en zwart overheersen als kleuren. Volgens de Franse geschiedkundige Déchelette zijn de holen van Altamira ..De Sixtijnse Kapel van de prehistorie" Hiertoe beschikten zij over geen andere kleurstoffen dan het bloed en spekvet van de dieren waarop zij pleegden te jagen, dat zij dan handig vermengden met verschillend getinte aarde en zandsoorten. Zó ontstond, 12.000 jaar vóór Christus, de muurschildering op rotsachtige oppervlakten. In Spanje zijn ongeveer tweehonderd prehistorische verblijfplaatsen bewaard gebleven, voorzien van muurschilderingen van dieren en Nog bewoond Andere streken, die in prehistorische tijden dicht bewoond waren, zijn de oevers van de Middellandse Zee. Het bijzondere hiervan is, dat tal van hol- woningen uit die tijd nu nóg bewoond zijn. Arme landarbeider? of schaap herders zochten er van oudsher hun heil, bij gebrek aan een menswaardiger wo ning. Het zoeken van een holwoning, een „cueva", is in Spanje onder de zi geuners en armen dan ook een normaal sociaal verschijnsel. Zo'n in een rots uitgehouwen hol echter is niet zo „bar baars" als men zou denken. Tijdens de drukkende zomerhitte met temperaturen van 50 gr. Celsius, blijven zij heerlijk koel. terwijl 's winters, als het af en toe vriest, er geen zuchtie tocht binnenkomt en er een aangename warmte hangt. Tal van holwoningen staan op precies de zelfde plaats als de prehistorische. Zij zijn alleen wat „gemoderniseerd" door middel van cement, bakstenen en kalk- witsel. Wie bang isi dat zijn hol zal in storten, omdat er soms stukken steen van de zoldering afvallen, stut zijn gang of keukentje met verticale palen Bij wijze van grote gunst mochten wij zo'n holwoning eens van binnen bekij ken; de eigenares was een nicht van ons dienstmeisje. „Wij wonen hier net als iedereen", zei de twintigste-eeuwse trog lodiet. „Wij zijn even proper als wie in een moderne flat woont. Wij betalen al leen minder huur Wij kregen twee door een katoenen gordijn afgeschutte vertrekken te zien, die vrij regelmatig waren, met een twee meter hoog „pla fond", dat helder wit gekalkt was. Daar achter was een apart „hok", dat dienst deed als keuken. Het water moeten de vrouwen in aarden of zinken kruiken in de rivier gaan halen. Zij koken op een kolenfornuis; de schoorsteen is een gat naar buiten. De meeste holen hebben géén ramen, maar wel een rechthoekige voordeur. Soms is er vóór het hol een voorgevel van bakstenen met cement tegenaan gebouwd, dat het geheel een „moderner" aanzien geeft. De vrouw had haar vloer met donkere was ingewre ven. Er stonden nette meubeltjes. Zij bezat een donker gebeitst bed met wol len matras; ernaast stonden twee nacht kastjes. terwijl erboven een kruisbeeld hing. net als in alle andere Spaanse huizen. Twee kinderen sliepen in op- klapbedden, die in de „woonkamer" ston den. De temperatuur was er beslist niet benauwd. De holen hebben uiteraard geen w.c's, hetgeen wel het grootste bezwaar van die „cuevas" is. Behalve de natuurlijke, prehistorische holen, die het stevigst en meest intelligent uitgehouwen zijn. bestaan er tal van hol woningen, die de Spanjaarden gedurende de laatste eeuwen nog hebben geschapen. Soms hieuw de grootvader één vertrek uit. WASHINGTON (U.P.I.). - Misschien zal eens de tijd komen, dat de guerrillastrijd in oerwouden niet meer de moeite zal lonen. Vele middelen zijn al gevonden om de oorlog in dichtbeboste gebieden minder effectief te maken, want geen wijze van oorlogvoering is voor een militair zo angstaanjagend als deze waarbij uit iedere boom, vanachter iedere struik en vanuit elke kuil de vijand op de meest vreemde momenten verwacht kan worden. De tweede wereldoorlog bracht ons reeds de verrekijker met infrarode straal waarmee in 't donker verborgen vijanden van onzichtbare wezens tot duidelijk waarneembare doelen getransformeerd kunnen worden. De oorlog in Vietnam heeft het onderzoek in deze richting aanmerkelijk versneld en de ontwikkeling tot gevolg gehad van een supermicrofoon, die zelfs de ademhaling van een Vietkongstrijder op een open plek in de jungle kan waar nemen. Nu is er weer iets nieuws op de oorlogsmarkt. De Radiomaatschappij Amerika (R.G.A.) heeft een veldradar met een gewicht van twee pond ontwikkeld, die niet alleen de aanwezigheid van vijanden in de groene hel kan aanwijzen, maar werkelijk als een bezetene tekeergaat op ieder verschillend geluidje, dat door bewegende wezens wordt voortgebracht. R.C.A.-woordvoerders verklaarden, dat de miniradar die waarschijnlijk de kleinste op de gehele wereld is reflecties van de onzichtbare vijandelijke eenheden kan „vertalen" in de geluiden van lopende en rennende mannen en beesten, jeeps, trucks en tanks. Al deze geluiden zijn dus op de nieuwe veldradar te onderscheiden en maken het mogelijk, dat conventionele wapens als machinegeweren, bazooka's en granaatwerpers „blind" afgevuurd zullen Kunnen worden. „De Sixtijnse Kapel van de prehistorie" is de mooie iaam van de grotten van Altamira. Veelkleurige dieren bevolken de wanden. en deed daar Jaren over; de zoons maak ten dat hol naderhand groter, en per fectioneerden de woning Sommige hol woningen zijn werkelijk te verkiezen bóven stinkende krotwoningen in de achterbuur ten van de grote steden! Een stadje, bekend om zijn prehistori sche holen, die nog bewoond zijn, is Gu&dix (Granada), gelegen op 915 meter hoogte tegen de Sierra Nevada aan. Guódix staat eveneens bekend als de eerste p'aats, wa?r in de Rmie nsc tijd het christendom werd gepredikt op het Iberische Schiereiland. Eén derde de--, van de bevolking (26.000) woont daar nog in holen. Eén tiende deel van het aantal holen dateert uit de prehistorie. Zelfs de kerk in de wijk Santiago ligt onder de grond In Bocairente (Valencia) en Salas de los Infantes (Burgos) zijn sommige holen verticaal in verdiepingen gebouwd. Op die manier beschermde men zich in de oudheid tegen de aanvallen van vijan den. Men schat ze ongeveer 7000 jaar oud. Ze bevinden zich in goede staat. In Iznajar (Córdoba) alsmede Almeria (70.000 inwoners) bestaan nog hele wij ken van bewoonde holen. Op ruim de helft daarvan prijkt een televisie-anten ne In de buitenwijken van Granada ligt El Albaicln, bestaande uit holwo ningen, waar zich 10.000 zigeuners ge vestigd hebben. Deze holen hebben ech ter geen voordeur; men sluit ze af met een linnen gestreept gordijn. Ze zijn opgefleurd door tal van geschilderde bloempotten met geraniums of terwijl aan de wanden blinkend koperen gebruiksvoorwerpen hangen. Ook in de vooruitstrevende provincie Navarra zijn in verscheidene dorpen zelfs nog holbewoners te vinden, ook al hebben de laatste jaren de gemeenten ingegrepen en de mensen verplicht tot aanschaffing op lange termijn van een goedkoop huisje. Maar nauwelijks staat er een hol leeg. of zó is het door een ander gezin bewoond, vooral door zigeuners. Een hol is nu eenmaal goed koop. Langs de Ebro, in de „Ribera", liggen Arguedas, Caparroso, Milagra, Funes, Falces en Cervera, die elk nog hun holbewoners kennen. Uiteraard zijn de buitenlanders zeer geïnteresseerd in de holwoningen. Maar de bewoners stellen niet graag hun schaarse hebben en houden ten toon. Daarom heeft men onlangs in Madrigal een „modelwoning" in een rots uitge houwen, gebruik makend van hyper modem materiaal. Hjj werd door be kwame architecten ontworpen en gemeu bileerd. Maar de toeristen vinden dat „kitch"; zij willen alleen zien, wat „ty pical Spanish" is en géén cueva „made in 1966". v- v ■Tat van riviertjes doorkruisen (Van ome speciale verslaggever) LOEBOEMBASHI. De Union Minière, een van 's werelds grootste mijnconcerns, heeft in Elisabethville, dat tegenwoordig Loeboembashi heet, de financiële troeven nog vast in handen. Sinds de Belgen uit Kongo weggetrokken zijn de 40.000, die er nog verblijven, zijn over het algemeen nieuwelingen, die met een technische of adviserende taak zijn belast is er alleen dit veranderd, dat de waarde van de bezittingen van de mammoet achtige ondernemingen in de boeken althans tot nul is gereduceerd. Deze amortisatie is een bedenkelijke operatie geweest, temeer als men weet, dat België twee keer zoveel kapitaal in Kongo heeft geïnvesteerd als Nederland vroeger in Indonesië. Men kan op het ogenblik nog niet zeggen, dat de centrale regering erop uit is het Belgische bezit te nationaliseren of op andere wijze te onteigenen. Zij wenst en zij krijgt dit reeds een fors winstaandeel voor de concessies, die worden verleend, terwijl zij tevens een stuk van het aandelenpakket in handen wil krijgen. Wat dit laatste betreft, gaat het in de eerste plaats om de Union Mi nière, en in de> tweede plaats om se- mi-overheidsorganen als de Sabena en de Sociale Verzekeringsbank. Al deze 'öHdëfnemingëft boeren goed in Kongo, waardoor ze aantrekkelijke melkkoetjes zijn. De geschilpunten, die er op het gebied van de „hoge fi nanciën" tussen Brussel en Kinshasa bestaan, verstoren zonder meer de goede betrekkingen, waarnaar aan beide kanten toch wel wordt ge streefd. Hoewel het breekpunt nog niet werd bereikt, is het wel enkele malen bijna zo ver gekomen. Meer dan eens is de onrust in de Belgische kolonie bijzonder groot geweest, om dat er na mislukte onderhandelingen een vijandige sfeer ontstond, die ge makkelijk in nieuwe moordpartijen zou kunnen ontaarden. Op de 308te juni, toen Kongo zijn zes de verjaardag als onafhankelijke staat met enorme festiviteiten vier de, is de lucht gelukkig weer wat op geklaard. De 36-jarige machthebber, generaal Moboetoe, predikte toen de verdraagzaamheid, terwijl elke Europeaan juist omgekeerd had ver wacht. Tegelijkertijd kondigde het staatshoofd aan, dat hij ten aanzien van de economische zelfstandigheid van Kongo een nieuwe koers zou gaan varen. Hij zou voortaan de po litici passeren en direct contact met de „hoge financiën" opnemen. Dit zou. naar hij hoopte, betere resulta ten opleveren dan in het verleden het geval was geweest. Diezelfde dag deed zich overigens 'n „vlagincident" voor. dat gemakke lijk tot een nieuwe periode van slechte betrekkingen had kunnen lei den. Niet omdat zich tussen de mili tairen en burgers, die aan de parade deelnamen, een allegorische stoet be vond, die de slaventijd en het Belgi sche koloniale bestuur op provoce rende wijze uitbeeldde, maar omdat Brussel een psychologische blunder maakte. België was namelijk 't eni ge land, dat vergat het gebruikelijke, protocolalre gelukstelegram te zen- Hierdoor werd met de volle voet op lange tenen getrapt, waardoor 'n uit leg ontstond, die bepaald kwaadaar dig was. Drie dagen later bleef de ont hutste en nog maar pas in functie zijnde Belgische ambassadeur Bihin niets anders over dan de gelukwen sen van zijn regering alsnog bij pre sident Moboetoe te deponeren. UNION MINIERE Terug naar „Les Contentieux", de geschilpunten. Misschien heeft Brus sel wel de fout gemankt Kongo inza ke de „hoge financiën" te veel te be loven. Van de Union Minière, waar om het voornamelijk gaat, mag de Belgische staat dan wel een aande lenpakket bezitten, de onderneming zelf is particulier bezit. Duidelijk is dat de besprekingen met de Kongole se regering niet altijd parallel met die van het concern hebben gelopen. Aan coördinatie ontbrak het in Brus sel nog wel eens. Op het punt van de staatsschuld waarvoor indertijd een formule werd gevonden, zijn er vreemde tekortko mingen aan Kongolese kant. Terwijl Brussel zijn verplichtingen honoreert met de storting van 200 miljoen Bel gische francs per jaar, laat Kinshasa tot nog toe na 300 miljoen Belgische francs per jaar opzij te leggen Wel tracht het de Belgische regering er toe te bewegen de poet naar Kongo over te maken Als president Moboetoe directe on derhandelingen met de Union Minière begint, zal hij het niet gemakkelijk krijgen. Het machtige mijnconcern zit hoog te paard. Omdat het, wat kopererts betreft, ook in het aan Ka- tanga grenzende Zambia (het voor malige Noord-Rhodesië) opereert, ontbreekt het bepaald niet aan pres siemiddelen. Is Chili de voornaamste koperproducent van de wereld, Zam bia komt op de tweede plaats. Ka- tanga Is met 25.000 ton per maand de derde en laatste leverancier. TRANSPORT De verbindingen van oost naar went zijn in Kongo en trouwenn In heel Afrika bijzonder slecht. Van Loe- mueinbaslil (Elisabethville) gaat de mljnproduktie per spoorwagon naar Port Franqul, waar ze in seliepen wordt overgeladen. Over de rivie ren Knsal en Kongo komt r.e vervol gens in Kinshasa Leopoldvllle) te recht. waar de trein weer klaar staat. Vla de enige Kongolese haven stad Matadl wordt ze tenslotte per vrachtboot geëxporteerd. Door deze veelheid van overslag zijn de transportkosten van de zoge naamde nationale route bijzonder hoog. Nog afgezien daarvan is de capaciteit totaal onvoldoende. Voor al de laatste jaren is deze door ver waarlozing met sproneen ach'e-ult gegaan. Zij zou nog slechts n kwart van die van vóór de onafhankelijk heid bedragen. Er is een andere weg: een directe railverbinding van Loeboembashi naar rlc Angolese havenstad Lobito. Hier kleven echter politieke nadelen aan als staat Is Kongo gebrouil leerd met een koloniale mogendheid als Portugal hoewel het diddelHk is, dat er beslist geen mijnproduk- tcn op de vindplaats blijven liggen. Oogluikend wordt toegestaan dat Ka- tanga van de spoorweg door Angola gebruik maakt, terwijl Zambia dit, via Katanga, zelfs officieel doet, sinds het zich van Zuld-Rhodeslë heeft afgekeerd wegens zijn politie ke moeilijkheden met de Illegale re gering van Ian Smith. Ingewikkelde zaken allemaal, die echter nog Ingewikkelder worden door de stok, die de Union Minière achter de deur houdt. Ook aan ge neraal Moboetoe moet bekend zijn dat het mijnconcern een voorraad koper ter waarde van 12 miljard Belgische francs in België heeft op geslagen. Zou hij het onderste uit de kan willen hebben, dan Is er weinig voor nodig om de wereldkoperprljs een voor hom ongelukkige richting uit te sturen. De verwachting is niet dat het Kon golese staatshoofd veel znl willen ris keren. Indien hij in het uiterste geval zelf tot exploratie en exploitatie zou willen overgaan, dan moet hij wel bij zonder slechte adviseurs hebben. Zon der technische Inbreng, zonder „know-how" zijn de mijnen van Ka- tanga waardeloos. Wat men eerst daags wel mag verwachten, is een persoonlijke ingreep van de presi dent op de diamantvelden van Ka- tangu De bakwanga, de smokkel van de Industriediamant 90 pro cent van de wereldbehoefte komt er vandaan tiert er zo welig, dat het de Kongolese schatkist dagelijks kapi talen kost. De opererende gangs doen er niet eens geheimzinnig over Op eigen rekening voorzien ze edelsteen- loze nabuurstaten van diamant, waarvan de Inkomsten open en bloot op "flclële exportataten staan ver-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7