Oer-Hollands bouwmeester: Kropholler vandaag 85 jaar 9e£<2idAe(Bcw#ct*it Veel jonge deelnemers aan nat. orgelconcours Ondanks hoge leeftijd nog aan de tekentafel TELEVISIE RADIO TROS wenst één uur zendtijd per week PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JULI 1966 Rariteiten verdwijnen "F1 EN kleine bijkomstigheid, die het kabinet tussen grote zaken door schijnt te willen afwerken, is de titulatuur, die vanuit vroegere tijden aan diverse overheids functionarissen is blijven kleven. Zowel kerkelijke als burgerlijke •overheden hebben in de „goeie oude tijd" hun gezag uitgedrukt gezien in een aantal uiterlijke kenmerken: voorwerpen met sym bolische betekenis en titels. De Kerk heeft, na haar aanvankelijke achterstand op de civiele maat» schappij, in onze tijd een flinke schoonmaak ingezet. Dit werkt be slist stimulerend op veler animo om ook in de staat overdreven en niets-zeggende gezagssymbolen op te ruimen: titels, privileges en decoraties bijvoorbeeld. Nu staat tegenover deze kwestie de éne laag van de bevolking na tuurlijk wel iets anders dan een andere. Minister-president Cals heeft afgelopen weekend, toen hij de kwestie nog eens vermeldde, er terecht op gewezen, dat men in het zuiden des lands wat meer lief hebberij heeft in de franje dan boven de grote rivieren. Maar wanneer mr. Cals daarmee dan zelf de traditie van de titelatuur op één lijn stelt bijvoorbeeld met Carnaval of de schutterijfeesten, bevestigt hij impliciet, dat er geen sprake meer kan zijn van een na tionaal gebruik. TAMMER genoeg wordt bij de titulatuur hoofdzakelijk ge dacht aan leden van het koninklijk huis en aan de regering. Wij zullen geen traan erom laten, wanneer de aanspreekwijze van het hof en van het kabinet wat meer gedemocratiseerd wordt, maar waar de schoonmaak het meeste zin heeft, is toch wel in de onder hof en regering liggende hiërarchische kringen. Gelukkig is de tijd al voorbij. waarin het een levenszaak kon zijn te weten of men iemand „edelhoog- achtbare" dan wel „edelgroot- achtbare" moest noemen. Maar wie meent, dat de rariteiten gans en al verdwenen zijn, vergist zich toch. Hoewel het niet meer dan een klein detail op haar totale beleid vormt, geloven we, dat de huidige regering goed eraan doet door een voorbeeld te geven en wat van haar eigen franje af te plukken. In een tijd, dat het wel en wee van de wereld praktisch afhangt van maatschappijkernen, waar de hiërarchische verhoudingen het uiterlijk onderscheid tussen hoog- en laaggeplaatste verloren hebben, valt zoiets alleen maar toe te juichen. BOVENDIEN hebben de gezags dragers er rekening mee te houden, dat als gevolg van de door onze moderne communicatie media veroorzaakte „openheid" hun afscherming met symbolen hoe langer hoe meer een onwezen lijke indruk zijn gaan maken. Een burgemeester, een Kamer lid, een minister, ja zelfs de leden van de dynastie zijn meer gewone mensen geworden dan onze voor ouders ooit hebben durven denken. Op hun gebreken en falen valt daardoor ook meer licht dan vroeger, wat de onhoudbaarheid van sommige franje nog eens onderstreept. Het leven zou bepaald armer worden, wanneer alles wat traditie is, zou worden afgeschaft. Maar om het goede in de tradities te kunnen handhaven, moet men dat wat niet meer past, opruimen. De „lintjesmanie" is van blijk van verdienste al een museumanekdote gewordende autoriteiten be schermen hun eigen gezag, wan neer ze een r.treep zetten door titels, die over enige tijd toch niets meer zullen zeggen dan ..groot moefti" of „keurvorst". En dus meer aan operette dan aan gezag en echte waardigheid doen denken. Rassenonlusten in V.S. IN de afgelopen weken hebben zich in Chicago, Cleveland en New-York (Brooklyn) onlusten voorgedaan tussen de negerbevolking van genoemde ste den en de stedelijke autoriteiten. Deze onlusten zijn een zwakke echo van de be faamde straatgevechten in Watts, een wijk van Los Angeles een Jaar geleden. Het betMÉMuer stolen waar, anders dan in de „Deep South", de groepsdiscrimina- tle niet voorkomt uit het tot iedere prijs vasthouden aan oude patriarchale maat schappelijke verhoudingen, maar waar de megerbevolking, wettelijk tenminste, gelijke rechten heeft als de blanke bevolking. Dat neemt niet weg dat de discrimina tie blijft bestaan. Zij openbaart zich langs andere wegen. In de praktijk zullen ne gers (en met hen de Portoricanenmoei lijker tot bepaalde functies kunnen wor den toegelaten dan blanken, hoewel de plaatselijke wetten hun niets in de weg stellen. Het is op dit moment ondenkbaar dat 'n neger burgemeester van New-Yoric, Chicago, Cleveland of Los Angeles zou kunnen worden. De traditie, niet de wet gever, wijst hun bepaalde woonwijken aan. Zodra een negergezin een huis in een „betere" straat betrekt, dalen de omliggende huizen onmiddellijk in waarde. De huiseigenaren kijken wel drie keer uit. voor ze aan negers verhuren. Het is de informele controle van de naas te omgeving en niet de wetgever, die de negers „op hun plaats" houdt. Het gevolg is een veel beperkter werk gelegenheid en een veel beperkter woon gebied voor een negerbevolking die in het algemeen geëmancipeerder en beter ontwikkeld is dan die in de oude „slaven staten". De conflictstof ligt derhalve voor het oprapen. Er is hier sprake van een steeds verder voortschrijdend pro-' ces. De bewustwording van de sociale en economische achterstand ge volg van de niet-wettelijke groepsdiscri- minatie wordt bij de negers steeds groter. Het verzet daartegen diepgaan der, doordachter, maar ook extremer. Organisaties als de „Black Moslims" zijn symptomatisch. Betrekkelijk klei ne aanleidingen, zoals ongelukkig en on doordacht politieoptreden kunnen exhor- bitant grote gev-olgen hebben: extreme strategen maken er dankbaar gebruik van. Het is een nieuwe faze in de strijd om gelijke behandeling van de neger bevolking, een faze die voorlopig is inge treden in die gebieden, waar de negerbe volking geëmancipeerder, strijdbaarder, maar er, sociaal-economisch, ook slech ter aan toe is dan de negerbevolking in de oude slavenstaten. Doch deze faze zal ook in die staten ooit onherroepelijk Intreden. DEN HAAG Met zijn twaalf jaar is Leo Doeselaar uit Den Haag wel de jongste deelnemer aan het nationaal orgelconcours voor amateurs dat in de week van de achtste augustus, voor de derde maal reeds, op het orgel van de Haagse Goede-A'rijdagkerk gaat plaats vinden. Ook in het algemeen is hier evenwel de toekomst aan de jongeren, want van de 22 deelnemers aan de interpretatiewedstrijd en de vijf concurrenten voor de improvisatleprijs Is het merendeel nog geen twintig of daar pas overheen. Gereformeerde belangstelling Alle insohrijvers voor de improvisatie, wedstrijd en negen gegadigden voor de interpretstieprijs werden tot de halve finales toegelaten. Onder laatstgenoem de negen bevinden zich de winnaar van het vorig jaar Henk van Gent. Chris van Bruggen uit Groningen. Arjen Janson uit Eindhoven en mejuffrouw Joke Sybesma uit Voorburg. De vijf deelnemers aan de Improvisatiewed strijd zijn Henk Langenkamp uit Hen gelo, Th. Rault uit Zutphen en Jaap Slagboom uit Vlaardingen. Met ver schillende andere jonge amateurorga- nisten nemen ze ook deel aan de impro visatiecursus welke in de zelfde week door een van Nederland's grootste spe cialisten op dit gebied, Cor Kee, gegeven zal worden. Een onderzoek naar de persoonlijke antecedenten van de verschillende deel nemers wijst uit, dat vooral in gerefor meerde kringen de be lanstelling groot is. Niet minder dan twaalf mededingers volgen nog voortgezet onderwijs, terwijl zven anderen als leerkracht bij het on derwijs werkzaam zijn. Minstens zo interessant is, dat vijf deelnemers de een of andere technische funtie hebben. De meeste kandidaten hebben les gehad van goede vakleraren; verschillende van hen zijn dan ook als hulporganist aan een kerk verbonden, In de halve finale moeten de deel nemers op 9 augustus een groot werk van Bach en één van diens kqraalpre- ludia spelen: de vier die dan voor de finale (zaterdag 13 augustus) worden aangewezen, moeten een modern werk of twee kleinere composities in hetzelfde genre spelen. De halve finale improvise- renvergt op 11 augustus en spelen van een koraalfantasie of partita op ten ruimschoc'3 tevoren te verstrekken melodie; in de finale eveneens op de 13de wordt het vrij lmprovieren op een thema dat één uur tevoren ter inzage gegeven wordt. Het nationale concours wordt nog luister bijgezet door een „Haagse Orgel- week 196(5". Binnen het kader hiervan worden verschillende kerkconcerten ge geven. Op 6 augustus geeft bet Residen tie Bachorkest Nederlandse en buiten landse winnaars van soortgelijke con coursen. De organist Nico van den Hooven speelt op de 10de in de Goede Vrijdagkerk werk van Cor Kee en an dere moderne orgelcomponisten: op de 12de bespelen enkele juryleden het in- strume-t van do Nieuwe Kerk. waarbij ze onder meer zullen improviseren op onderling uit te wisselen thema's Op de finaladag concerteert tijdens de be raadslagingen van de jury de Zwitserse organist Guy Bovet, die dit jaar een Internationale orgelwedstrijd in Arn hem heeft gewonnen. Kwartmiljoen pond voor Britse popgroep LONDEN (UPI) Het populaire Brit se zangtrio ..The Ivy League" heeft gis teren een contract getekend waardoor het voor een kwartmiljoen pond. vijf jaar lang onder contract staat bij het Britse Capable Management Bureau. „The Ivy League" die onlangs met „Willow tree" en „Running round in clrckles" hoge ogen op de hitparade wist te gooien, zal volgende maand naar het songfestival te Rlmint. Italië, gaan. Vol gend Jaar zullen de drie zangers een ko mlsche film in Tahiti gaan opnemen voor de Britse Lion Company. „Kropholler. Alexander Jacobus, architect. Geboren 26 juli 1881 te Amsterdam, zoon van J. J. Kropholler, makelaar en M. Bisset. De Bissets kwamen rond 1200 vanuit Griekenland naar Nederland. Opleiding: autodidact." Zo ongeveer begint ln de Nederlandse „Who is Who" een boekwerk dat namen en bijzonderheden bevat van ruim 4000 vooraanstaande Nederlanders de korte biografie van een man die een zeer eigen en zeer belangrijke plaats Inneemt in de Nederlandse architectuur. Kropholler wordt vandaag 85 jaar. Wie echter menen mocht dat deze leeftijd hem na een arbeidzaam leren wel zal dwingen tot een welverdiende rust en een terugzien op vele actieve jaren, komt bedrogen uit. Kropholler is nog altijd bezig; dagelijks nog kan men hem vinden aan de tekentafel, waar hij schetsen en ontwerpen maakt voor wéér nieuwe gebouwen, die wéér zijn onmiskenbaar stempel zullen dragen. Zo heeft hij onlangs de laatste hand gelegd aan de plannen voor de uitbreiding van het gemeentehuls van Wateringen en voor een nieuw raadhuis voor Berkel-Rt. 'mrijs. Het uitvoeren van beide bouwwerken is nog slechts afhankelijk van het afkomen van de rijksgoedkeuring. eisme en neo-gothiek streden om de hoogste eer. Het is Kropholler geweest, die inzag dat het niet aanging te teren op de stijlen uit het verleden en dat het noodzakelijk was, wilde de bouwkunst in ons 1 -»d tot nieuwe bloei komen, dat er een nieuwe stijl van bouwen nioest ontstaan. Zijn leermeester Berlage was hem daarin voorgegaan. Diens Beurs op het Damrak wordt nu beschouwd als de aanzet tot een nieuwe bouwontwikkellng in Nederland, maar kreeg ten tijde van de realisering felle kritiek te verduren. MEESTER VAN DE BAKSTEEN Dan heeft Kropholler weer twee spe cimen van oer-Nederlandse bouwkunst toegevoegd aan de lange reeks, waar mee hij in 1900 een begin maakte. Toen kreeg hij als negentienjarige Jongeman, na zijn ambachtsschool alles over bouwkunst gelezen had wat hij maar te pakken kon krijgen, van een familielid opdracht drie winkels aan het Am sterdamse Damrak door één gebouw te vervangen. Samen met de eveneens jonge J. F. Staal jr. ontwierp hij het gebouw „Utrecht", dat door dr. Mendes Da Costa met beeldhouwwerk werd versierd. Vanaf 1910 werkte Krop holler alleen. En sindsdien ontstonden overal in het land gebouwen, die de ty pische degelijk-Holiandse hand van bouwmeester Kropholler verraden. „Waarom bouwt men eigenlijk?" vraagt de nu 85-jarige architect in zijn boekje „Wat is bouwkunst?" Het antwoord geeft hij zelf: ,,De meest al gemene reden is: gemeenschappelijke beschutting. Wanden en dak, van welke vorm ook. behoren daarom tot de voor naamste elementen". En elders: „Bouwkunst is niet waarneembaar zon der de goede zichtbaarheid van de vor men van het bouwwerk en van hetgeen men daarin ter versiering aanbrengt: muurschilderingen, mozaïeken, beeld werk, geschilderde vensters etc." In deze enkele regels geeft Krophol ler juist datgene weer waardoor al zijn bouwen zich kenmerkt: sterke accen ten op muren en dak en zowel ln het interieur als aan het exterieur een dui delijke herkenbaarheid van de vormen. Dit is echter nog niet voldoende, „want",, zo schrijft hij, „door ruimte verschaffing op de juiste wijze, Uchttoe- tredlng an soliditeit wordt een gebouw bruikbaar. Maar juist door de wijze waarop het uit vaste stof gevormd en bewerkt is, kan het tot de mens spre ken als kunstwerk". Een kunstwerk bergt altijd drie her kenningselementen in zich: goedheid, waarheid en schoonheid, ofwel: bruik baarheid, eerlijkheid (onder meer in de toepassing van het materiaal) en verant woorde vormgeving. Deze drie elemen ten spreken uit alles wat Kropholler in de loop der jaren heeft gebouwd. Bij 't ontwerpen baseerde hij zich op de vraag waartoe het gebouw moest die een kerk vraagt nu eenmaal een andere vormgeving dan een school of raadhuis. Hij gebruikte steeds ro buust, eerlijk materiaal, bij voorkeur de Hollandse baksteen en liet dat ma teriaal dan ook zijn eigen karakter be houden. En hieruit vloeide eigenlijk de stoere schoonheid van Krophollere ge bouwen voort: ze bezitten de oer-vorm de beschutting, de afsluiting en apelleren daarom direct aan 't schoon heidsgevoel van de mens. Het is Juist deze plasticiteit van de omsluiting der binnenruimten die alle ontwerpen die van Krophollers tekenta fel komen, kenmerkt. Heel sterk is dit bijvoorbeeld het geval i et het Van Ab- bemuseum in Eindhoven, in de volks mond wel eens de „kunstburcht" ge noemd. Het museum staat inderdaad als een middeleeuws kasteel op 'n klei ne heuvel: de bakstenen wanden rijzen op als vestingmuren en het lijkt bijna ontoegankelijk. Het gebouw omsluit de kunst als een ware schatkamer. De St.- Paschaliskerk aan de Wassenaarseweg in Den Haag vertoont hetzelfde ken merkt: een sterk om-sluiten van de ge bedsruimte. Bij de Sint-Petruskerk in Leiden door Kropholler in de dertiger jaren ontworpen en gebouwd, samen met de omliggende woonhuizen is dit al iets minder. Wel wordt men daar bij het binnenkomen gegrepen door de im mense ruimte die de architect heeft ge schapen. Een stoer gebedshuis, met een overvloed aan licht en het was in de dertiger jaren ontworpen volgens de nieuwste liturgische Inzichten. Kerkenbouw is trouwens het „fort" van Kropholler geweest. Omstreeks 1920 kwam de jonge architect in aanra king met de president van het semina rie van Brugge, mgr. C. Callewaert, de leider van de Nederlandse Liturgische Studieweken, die regelmatig in de bene dictijnerabdij Keizersberg te Leuven ge houden werden. Nieuwe liturgische in zichten werden daar getoetst aan de historie en daar 'eerde Kropholler zijn Inzichten dienstbaar te maken aan de kerkelijke bouwkunst. Josephine Baker (met kroost) naar Fidel Castro HAVANA, Cuba (UPI) In Havana is gisteren bekendgemaakt dat de revue artieste Josephine Baker vandaag fees telijkheden op Cuba aal bijwonen op uit nodiging van de Cubaanse regering. Ze zal haar veertien geadopteerde kinderen In 1914 zette Kropholler zijn eerste kerk: de O. L. Vrouw van Goede Raad in Beverwijk. In latere jaren volgden vele grote8tad8kerken zoals onder meer de Martelaren van Gorkum in Amster dam, de beroemde Antonius Abt in Rot terdam en de reeds genoemde Petrus- kerk in Leiden. Zijn meest uitgebreide werk is ongetwijfeld geweest de bouw van de priorij, nu abdij, in Egmond (1935). Hij bouwde raadhuizen in Me- demblik, Noordwijkerhout. Leidsc.hen- dam en andere plaatsen. Ook maakte hij na de brand van het Leidse stad huis (1929) een totaal nieuw ontwerp, met de sterke Krophollerkenmerken. De Leidse raad stemde het fraaie ontwerp af met slechts één stem verschil. Naast zijn werk als bouwkunstenaar, hield Kropholler zich ook bezig met toegepaste kunsten, eigenlijk een gisch gevolg van zijn opvatting over 't werk van de architect, zoals boven meld. Hij bleef daarbij steeds voorstan der van een zuivere materiaalverwer king, of dit nu hout, Ijzer of natuur steen was. Als zodanig is hij een van de pioniers op het gebied van de industri ële vormgeving, een woord dat in die dagen nog niet eens bestond en een be grip waarover de fabrikanten van die tijd zich niet bekommerden. Dat Krop holler ook op dit gebied een werker van het eerste uur is geweest, moge hem, naast al datgene wat hij voor onze va derlandse bouwkunst heeft gedaan, op zijn 85ste verjaardag grote voldoening schenken. Vanavond in de ether I J„,,„ 11,,/'De K.R.O.-t.v. zendt vanavond vla .•/xflfltl lYlUI I UolLUIAJ Nederland I de eerste van drie shows* rond de beroemde Italiaans-Amerikaanse 4 sopraan Anna Moffo uit. Anna Moffo studeerde in Amerika en Italië en werd vooral beroemd door haar interpretatie van werken van de componist Verdi. Zij maakte na haar eerste successen een groot aantal tournees, die haar - wereldvermaard maakten. Voor de Italiaanse televisie treedt zij, behalve als J i zangeres, ook nog op als actrice en televisieomroepster. Gast in deze eerste 4 Anna Moffoshow is de beroemde Amerikaanse pianist Peter Nero. (Nederland I, 21.15). 4 l ,.1 reemde vrienden", westernserie Ben Quick, de hoofdpersoon uit de 4 t.v.-westernserie „The long hot summer", wil juist naar een fuifje 4 gaan, waar de charmante Clara Varner vertoeft, als een bende, „De J Slangeogen", zijn woonplaats binnenvalt. De leider van de bende, Danny, heeft Ben eens een dienst bewezen en probeert nu bij Ben gastvrijheid te krijgen. i Ben weet hem echter de deur uit te werken en gaat alsnog naar het fuifje. 4 De bende gaat er óók naar toe. Voor de tweede maal weet Ben de bende weg te werken, doch Clara's broer, Jody Varner, verleent hen gastvrijheid 4 in z(jn vaders huis. Zeer tot diens ongenoegen overigens, want hij wijst hen de deur. Als Jody meegaat, probeert Clara hem terug te halen. Danny wil J een liaison met haar beginnen, doch wordt hardhandig afgewezen. Huilend gaat zij langs de weg zitten, waar Ben haar vindt. Dit is voor hem het sein i de bende onschadelijk te maken. Het zou hem echter niet gelukt zijn zonder 4 de hulp van Jody(Nederland II, 21.10). Twee wereldpremières 1 door het Danzikwintet In het A.V.R.O.-radioprogramma, dat vanavond ook stereofonisch te be- 4 luisteren valt, worden de opnamen ten gehore gebracht, gemaakt tijdens het concert op dinsdag 12 juli door j het Danzi Kwintet in het Concertgebouw te Amsterdam in het kader van het J Holland Festival-1966. Het Danzi Kwintet bestaat uit Frans Vester, fluit; if Koen van Slogteren, hobo; Piet Honingh, klarinet; Brian Pollard, fagot en J Adriaan van Woudenberg, hoorn. Dit concert omvatte de volgende werken: 4 „Refrains and Chorusses" van Harrison Birtwistle en de twee wereldpremières „Gathering" van Roger Reynolds en „Fontemara" v°" wn' ,rSt'mo I Woensdag Hedenavond NEDERLAND I. NTS: 19.00 Nieuws J in het (kort: 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Journaal voor gehoorgest 19 27 Voet- bal. 2e halve finale tussen Portugal it en Engeland: <20.15 Journaal»; KRO: 21.15 Anna Moffoshow. 22 00 Silhouet: J NTS: 22.30 Journaal NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws 1r in het kort. AVRO: 20.01 Mr. Magoo. NTS: 20.05 De onbekende wereld. J AVRO: 20.30 Hogan's helden, tv-film; 20.55 Van Budapest tot New-York; J 21.10 The long hot summer. CVK IKOR: Tot het uiterste. NTS: 22,30— J 22.35 Journaal. VARA: 17.00 Hedenavond (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De T.R.O.S. zal alle pogingen in het werk stellen -om alsnog gedaan te krijgen dat zij met ingang van 1 oktober ook werkelijk krijgt hetgeen haar reeds is toegewezen: één uur televisie en drie uur radiozendtijd pee week. De T.R.O.S. blijft zich verzetten tegen de opzet van het N.T.S.-bestuur om zendtijd van de T.R.O.S. te bundelen tot een avondvullend programma van j viereneenhalf uur op één avond in de maand. Mocht het hiertegen bij mini: Vrolijk (C.R.M.) ingestelde beroep worden afgewezen, dan zal de T.R.O.S. o' wegen in beroep te gaan ingevolge de wet administratieve beschikkingen. Aldus werd gisteren op een persconferentie van de TJLO^. bekend gemaakt. Medewerking KRO werd afgewezen HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws: 18.15 Actualiteiten: 18.25 Stereo: lichte ork.muz. en solisten; 19.00 Gespr. brief uit Parijs; 19.05 Pianorecital; 19.30 Amateurs 20.00 Nieuws; 20.05 Vakan- ig, gev. progr.; 21.05 Prome- solist; 21.45 Voordracht; 21.55 Stereo: Holland Festival 1966; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Stereo: Filh. ork. v. Dresden; 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 ml KRO: 18.00 Metropole ork m. solist: 18.30 J Ned. en Duitse cabaretliedjes: 18.50 if En nu mijn geval; 19.00 Nieuws: 19.10 Actualiteiten; 19.30 Omroepork. en J solist; 20.30 Voetbal, 2e helft van de falve finale; 21.20 Gramm.muz.; 21.30 Klass. gramm.muz.; 22.00 Geestelijke liederen; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Epiloog; 22.45 Muziek it kent geen grenzen (opn.); 23.5524.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) 1800 het weten. Hot 100 USA 20 00 Cowboy- muziek. 21.00 Even voorstellen. 22.00 Gevar platen. 22.30 Jazzjournaal. 23.30 tot 1.00 Hits a Gogo. BRUSSEL Nederlands (324 m) 18.00 ïziek. 18.45 19 to 20.00 Hoorspel. 2100 Lichte muzien, «1.10 Werelkampioensch voet- ballen. 21.25 Lichte muziek. 21.30 Orkest- muziek. 22.00 Nieuws en muziek. BRUSSEL Frans <4.84 ml - 18.30 Nwe "".00 Opera, 22.15 Jazz. lek. Mevrouw Baker was voor het laatst ln januari van dit jaar in Havana, toen se er de communistische anti-imperialis tische conferentie bijwoonde. Op deze persconferentie werden ook de namen bekendgemaakt van de krach tens de statuten ingestelde commissie van toezicht. Deze drie man sterke commissie zal bestaan uit de heren dr. F. W. T. Hunger, secretaris van de Kamer van Koophandel te Rotterdam; mr. A. Mout. deken van de Orde van Advocaten te Den Haag en mr, J A. G. Jonckheer, directeur van de Stoom vaartmaatschappij Nederland te Am sterdam. Voorts is de TROS nog op zoek naai- een nieuwe voorzitter, nadat prof. Vroom zich enige tyd geleden uit die functie had teruggetrokken. De voorkeur van de TROS voor één uur t.v.-zendtijd per week boven de thans getroffen regeling vloeit voort uit de overweging, dat men zo regelmatig mogelijk voor de kijkers wil verschij nen. De TROS vindt dat uib een oog punt van wervingskracht uitermate belangrijk. Zij wil namelijk pogen in zo kort mogelijke tijd dooi- te stoten van 62.000 naar 100.000 leden, omdat er dan recht op meer zendtijd wordt verkrtgen. Wanneer de TROS slechts eens ln de maand een hele avond op het scherm verschijnt, is dat propa gandistisch minder aantrekkelijk. 70 ïedeneren de TROS-bestuurders Zij hopen op een spoedige beslissing, ten einde te weten waar men aan toe is. Omdat men „de handen vrij wil houden en op eigen kracht van de grond wil komen" heeft de TROS een ..spontane aanbieding van de KRO tot medewer king even spontaan van de hand ge wezen". Dit zal ook gebeuren t.a.v. aanbiedingen van andere omroepver enigingen. Festival van Prades PRADES, Frankrijk (UPI) In Prades ln Zuid-Frankrtjk is gisteravond het zes tiende jaarlijkse muziekfeest begonnen dat dit jaar samenvalt met de 90ste ver jaardag van zijn oprichter, de cellist Pablo Casals. ENGELAND BBC (1500 ml •am. platen,32.35 Lichte r TROS-gids in zakformaat (Vuii orice parlementaire redactie) DEN HAAG Vanaf 26 september a.s gaat er wekelijks een programmablad van de TROS verschijnen onder de naam „TROS-Kompas". Het blad krijgt een pocketformaat zoals b.v. de „Rea ders Digest" heeft en zal in een oplage van 100.000 stuks gedrukt worden bjj een grafisch bedrijf te Utrecht. 62.000 exemplaren zijn bestemd voor de TROS-leden, de overige 38.000 komen in de losse verkoop. De prijs van het blad zal 14 gulden per jaar. 7 gulden per half jaar of 3.75 gulden per kwar taal bedragen „TROS-Kompas" zal in j totaal ongeveer 60 pagina's bevatten met om. de volledige programma gegevens voor radio en televisie. Ver antwoordelijk man vóbr de samenstel ling van het blad is de TROS-' de heer Landrè. Wereldkampioen schappen Voetbal Hedenavond Televisie: Nederland I. 19.27: tweede halve finale tussen Portu gal en Engeland. Radio: Hilversum II, 20.30: repor tage tweede helft van tweede halve finale tussen Portugal en Enge land. Anna Moffowereldberoemd sopraan, J actrice en televisieomroepster, van- 4 avond voor de eerste maal met een eigen show. 4 (Nederland 1, 21.15). (8.00—8.10 Nieuws»; 9.00 Van alle markten thuis; 9.05 Klass. marsmuz.. 4 (gr.); 9.10 Stereo: Klass. vioolconcert (gr.l; 9.55 Waterstanden. VPRO: 9.40 4 Muziek voor de jeugd. VARA: 10.00 Lichte gramm.muz.; 10.45 Voor de J kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de 4 vrouw; 11.40 HoUand Festival: 12.00 Licht instr. ens. (opn.); 12.22 Voor het 4 platteland; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Stereo: Tango- J rumba: 13.00 Nieuws; 13.10 Actuali- teiten; 13.30 Stereo: Filmmuz. (gar).; J 13.45 Gespr. portret; 14.00 Stereo: 4 Radiokamerork. en sol.; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Nieuws; 16.02 Voor de 4 zieken: 16.30 Wegwijzer: tips v. vak.; 17.30 VARA-dansorkest en solisten. 4 HILVERSUM II. <298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Dagopening; 7.20 4 Lichte gramm.muz.; <Om 7.30 Nieuws); 7.45 Radiokrarat; 8.00 Nieuws: 8.10 4 Lichte gramm.muz.: 8.30 Nieutvs; 8.32 Mod. ork.muz. (gr.l; 9.00 Voor de zie- ken; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Stereo: Licht instr. kwartet (gr.l; 10.30 Mor- gendienst; 11.00 Concertgebouworkest igr.i; 12.00 Touringclub; 12.27 Meded. J t.b.v. land- en tuinb.: 12.30 Nieuws; 4 12.40 Hervormde kerkdienst 13.00 Klassieke operafragm gr.14.00 4 Voordracht; 14.15 Lichte gramm.muz.; 15.50 Bijbelvert. v. d. jeugd; 16.00 4 Voor de jeugd: 17.00 Klass. vioolconc. (gr.l; 17.40 Voor de kleuters; 17.50 Overheidsvoorlichting. HILVERSUM III 240 m en FM kan. 4 NRU/KRO: 9.00 Nieuws; 9.02 Licht gev. platenprogr.: 10.00 Nieuws: 10.02 4 Actualiteiten; 10.05 Licht platenprogr 11.00 Nieuws: 11.02 Actualiteiten: 11.05 Koffie met Kees: 12.00 Nieuws: 12.02 Actualiteiten: 12.05 Gezell Hollandse J plaatjes: 13.00 Nieuws: 13.02 Actuali- 4 teiten: 13.05 Licht platenprogr.: 14.00 Nieuws: 14.02 Actualiteiten: 14 05 Licht gev platenprogr. NRU/AVRO: 15.00 Nieuws: 15.02 Lichte gramm.muz.; 16.00 Nieuws; 16.02 Volksliedjes; 16.30 4 Rhythm and blues <gr.); 17.00 Nieuws: J 17.0218.00 Gev. platenprogrogramma 4 voor automobilisten. RADIO VERONICA (192 m» 7.00 Ook goeiemorgen. 9 00 Verzoekplaten- progr voor de bedrijven. 10 00 Koffie- tijd met Tineke. 11.00 Huisvrouwen ver- J zoekprogramma. 12 00 Gezellige lunch- 4 muziek. 14.00 Gevar. progr met o.a. Teenagershow. Ned. Jeugd hitparade. Dag Hammarskjöld, de in 1961 over- 1500 Woensdagmiddag-speciaal. 16 00 leden secretaris-generaal van de Cow boymuziek. 16 30 Tijd voor toppers, J Verenigde Naties, vanavond hoofd- 17 00 Teenager muziek Express 4 Z persoon in de documentaire Tot het Z uitprstfBRUSSEL Nederlands (334 m) 13.20 1 At j if 00 Kamermuziek. 1609 Intermezzo. 17.16 (Nederland 11,22.10). Omnibus.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2