ook VOOR JOU 40 Leidse en Wassenaarse scholieren gastvrij ontvangen in Tsjecho-Slowakije KLAVERBLAD KOFFIE NOORDWIJK BIEDT VERTIER... voor jong en oud ,w i ii wm ui.» uw jmmr m immM 1OPPERPARADE TOPPERS LOPEND VUURTJE ZATERDAG 23 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA "Tsjechoslowakije ls een land dat zich momenteel snel aanpast aan de moderne tfld, getuige de aanleg van een metro in Praag, de overal in uitvoering zijnde verbeteringswerkzaamheden, de aan wezigheid van goede wegen en van nieuwe, mooie campings". Dit zei de heer Van Gennip, leraar recht en econo mie aan het Leidse St. Bonaventura Lyceum en het Adelbert College in Was senaar, toen hij eind vorige week terug keerde van een reis naar Tsjechoslowa kije, die hij met 40 leerlingen van boven genoemde scholen gemaakt had. Deze reis was volgens de Tsjechische amba- sadeur in Nederland uniek, omdat nog nooit eerder Nederlandse scholieren in groepsverband Tsjechoslowaklje hadden bezocht. Gastvrijheid Bas Thomassen uit Wassenaar Adel- i bert College) was wel het meest de vriendelijkheid en spontane gastvrijheid van de bevolking opgevallen. Bas: "Toen wtj nog maar nauwelijks over de grens waren en twee meisjes bij een boerin naar het toilet gingen, kregen deze meis jes voor de hele groep een grote zak kersen mee. Tijdens een volgende bus stop haalde zelfs een oude man een paar deelnemers zijn tuintje binnen en gaf hun alle bloemen - lelies, rozen en anjers - die hij in z'n tuintje kon vinden'.' Kees van Haasteren uit Leiden (St. Bo naventura Lyceum) had bovendien de grote bereidheid tot helpen kunnen con stateren, dat toen men. gedwongen door het slechte weer, een noodkamp op moest slaan -dit gebeurde op het feestterrein van het dorp. op het gebied van een col lectieve boerderij- de hele bevolking van het dorp uitliep en meehielp in de stro mende regen de tenten op te zetten, zo dat na 15 minuten alles klaar was. En tot grote verbazing van de Nederlandse jongelui, verscheen de volgende ochtend om 6 uur de directeur van het plaatselijk postkantoor om persoonlijk de lantaarns te ontsteken en een praatje te maken met de jongens en meisjes. Service De heer Van Gennip, organisator van de reis, voegt aan deze bewijzen van gastvrjjheid er nog een toe. "In Zdiar hadden wij zojuist de Mis bijgewoond, toen wij besloten een dichtbij gelegen museum te bezoeken en zo reden wij de bus enkele honderde meters verder. Dit tot wanhoop van een Noordwijkse deelnemer, die, niet in de bus zijnde, dacht, dat wij hem vergeten hadden. Hij begon dan ook achter de bus aan te rennen en viel, waardoor zijn hand nog al ernstig werd geschaafd. Gearriveerd op de camping achtte onze verpleegster een antitetanus-injectie noodzakelijk en zochten wij contact met een arts. Toen deze was gevonden, verscheen er binnen de korste tijd een spoedambulance op de camping om het serum te brengen, dat nodig was en dat van een tamelijk ver gelegen plaats gehaald moest worden. Van betalen wilde men niets weten, dit was de gebruikelijke service aan de toe- IIoogtepunten Als men dn deelnemers vraagt enkele hoogtepunten te noemen van de reis, dan krijgt men o.a. te horen het "Laterna Magica" in Praag, een werkelijk per- fekte combinatie geeft van film, toneel en ballet, waarbij het zelfs gepresteerd werd, dat een rolschaatser, die op de film in de straten van Praag allerlei kapriolen uithaalde, op een gegeven mo ment, zonder dat men iets had gemerkt, "life" op het toneel rolschaatste. Andere hoogtepunten waren het bezoek aan de prachtige ijsgrotten bij Dobsina, de ver schillende bergtochten die hoge percen tages uitvallers opleverden, maar het meest hebben de deelnemers toch wel de contacten met de bevolking aangespro- Kees van Haasteren hierover: „Deze contacten waren, zodra men wist dat wij Nederlanders waren, zeer spontaan en hartelijk, zodat wij veel over de Tsje chen, hun denkbeelden en leefwijze te weten zijn gekomen". De jongelui weten nu, mede dank zij het bezoek aan middelbare scholen in Praag, dat er in Tsjechoslowakije een zeer sterk verlangen van de jeugd be staat om door te studeren en in een witte boord te kunnen werken, waarvoor men graag een wat lager loon als dat van een fabrieksarbeider voor lief neemt. Zo ls het leuk te weten, dat een directeur van een postkantoor ongeveer 325. en een arbeider ongeveer 400.per maand verdient. Tegenover deze naar Nederlandse be grippen nogal lage lonen staan de lage prijzen voor de belangrijke levensmid delen, als voedsel en drinken. Een uitzondering is wel de suiker. Ter wijl men in Nederland voor rond 1.10 een kilo suiker koopt, koopt deze zelfde hoeveelheid in Tsjechoslowakije 2.40, met het gevolg, dat er bijzonder weinig suiker wordt gebruikt en de eige naar van een dorpswinkeltje in Oost- Tsjechoslowakije het maar niet kon ge loven, dat de Nederlandse jongelui 8 kilo suiker misschien zijn voorraad wilden kopen. hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! Ook zijn in Tsjechoslowakije ballpoints en chocolade zeer in trek, doch te duur (en te slecht) om te kopen. Daarom kon het gebeuren, dat men tijdens de reis in een dorpje a.h.w. omsingeld werd door kinderen die iets wilden hebben. Grote verbazing echter bij de Nederlanders toen de kinderen het hun toegeworpen geld terug kwamen brengen. Ze wilden geen geld, wél chocolade, ballpoints, terwijl ze ook voor een stukje kauwgom gaarne bereid waren een karweitje op te knap- Vrouwenarbeld Er zijn, evenals in ieder land, ook in Tsjechoslowakije negatieve dingen te ontdekken. Ed Schutijser uit Leiden (de Bona- venturiaan, die samen met de heer Van Gennip en Ineke Klopper van het Adel bert College geïnterviewd werd voor de radio) was in dit verband de vele vrou wenarbeid opgevallen. Bas Thomassen vond het opvallend, at men nog zoveel oude auto's en mo toren zag. Een Tsjechische professor in de eco nomische wetenschappen verklaarde dit als volgt: „Men moet hier in Tsjecho slowakije om in het bezit te komen van i auto (bijna allemaal Skoda's, omdat op buitenlandse wagens ongeveer 200% invoerrechten worden geheven) vier jaar wachtlijst staan, zodat men nog al lang met zijn oude auto moet doen. Dit komt. omdat het land een verplichte export heeft naar Rusland van auto's en produkten van de chemische industrie (vooral gevestigd in Poprad), zodat het land voor zijn vrijheid „betaalt" in pro dukten". Boordevol van bovengenoemde en an dere indrukken zijn de Leidse en Wasse- scholieren thuisgekomen. Zij zul len deze reis zeker nooit vergeten en ook niet de gastvrijheid van het Tsjechische volk, dat men beter leert kennen door kennis mee te maken. Uit de raadsstukken van Boskoop GRONDVERKOOP VOOR BOUW VAN 51 PREMIEWONINGEN De eerstvolgende openbare raadsver gadering is vastgesteld op woensdag 27 juli a.s. aanvang 8 uur n.m. ten gemeen- tehuize. Na de gebruikelijke agendapun ten komt eerst aan de orde het onder zoek van en de beslissing op de geloofs brieven van de nieuw komende raadsle den. Voorts een voorstel tot aankoop van grond groot 8100 m2 in het bestem mingsplan Snijdelwijk-west. Dit betreft een gedeelte van de zgn. onderweg van de polder Achterof en de Putte. B. en w. achten het gewenst tot aankoop over te gaan omdat het geheel binnen het be stemmingsplan ligt en mede omdat hier door beter mogelijkheid zal zijn tegen intensief berijden van deze weg op te treden. De kosten hiervan bedragen 1620,-. Voor de bouw van 51 premie- woningen en 22 garages is een aanvraag tot verkoop van grond ontvangen van de N. V. Bouw- en Handelsmaatschappij "Ouwe Gouwe" in het uitbreidingsplan Snljdelwijk-West. De verkoopprijs be draagt 379 000,—. In het ontwerp ver- koopbesluit is een zgn. anti-speculatie beding verwerkt. Hiermede wordt be oogd te voorkomen, dat de te bouwen premiewoningen als winstobject worden beschouwd en daarodoor niet meer zul len beantwoorden aan de bij het besluit geldelijke steun volkshuisvesting, beoog de doel. Voorts zullen 48 woningwetwo ningen worden overgedragen aan de wo ningbouw corporaties, t.w. 24 aan Pa trimonium en 24 aan Onze Woning. De bij deze woningen gebouwde garages moeten eveneens in eigendom worden overgedragen doch b. en w. achten het gewenst om deze weer te huren waar door de verhuur aan particuliere auto bezitters door de gemeente kan plaats vinden. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de garages op een andere wijze wor den gebruikt dan waarvoor ze bestemd zijn. De huurprijs voor autobezitters be draagt 37,— per maand. In verband met de uitbreiding van het aantal raads leden van 13 tot 15 zullen enkele wij zigingen in de raadszaal moeten plaats vinden. Zo moeten 2 armstoelen worden aangeschaft terwijl de tafel verlengd zal moeten worden en de tafelkleden worden vernieuwd. Een en ander zal een bedrag van ƒ4 910,-- vergen. De uit breiding van de magazijnruimten voor het gasbedrijf, waarmede niet langer kan worden gewacht, zullen een bedrag van 5 000,— vergen. Voorts zal de raad moeten besluiten over het aangaan van een vaste geldlening tot een bedrag van 127 000,—. Ondanks de krapte op de kapitaalsmarkt is het b. en w. gelukt een dergelijke lening te sluiten, tegen een koers van 99%, rente 7%. Van het te lenen bedrag is 67 000,- bestemd voor de bouw van de rioolwaterzuiveringsin stallatie en 60 000,-- voor het reinigen van de sloten. In verband met het ver trek van de heer A. C. Kooyman moet een nieuwe ambtenaar van de burgelijke stand worden benoemd. Voorgesteld wordt de heer P. A. v. Sorgen, commies ter gemeentesecretarie. In verband met zijn benoeming tot leraar lichamelijke oefening aan de Chr. Hogere Landbouw school te Ede heeft de heer C. Kijkuit ontslag gevraagd als vakleerkracht in deze gemeente. Vanzelfsprekend wordt daarom voorgesteld de heer Kijkuit het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Tenslotte komen nog enkele wijzigingen in de begroting in behandeling welke wij zigingen nodig zijn in verband met de te treffen voorzieningen. Om het feit te herdenken dat Boskoop 150 jaar geleden (1816) het recht ont ving een wapen te voeren, zullen in de week van 29 augustus tot en met 3 september a.s. feestelijkheden worden georganiseerd. Het progranunu luidt als volgt: Donderdag 1 sept. Een wandeltocht door de gemeente over een afstand van 5 en 10 kilometer: Vrijdag 2 sept. Des avonds een polo-wedstrijd en zwemwedstrijden in het zwembad aan de Zijde; Zaterdag 3 sept. Des morgens 10 uur kinderspe len op de Overslagplaats, 's middags 2 uur: Een voetbalwedstrijd van oost tegen west (Boskoop) op het sportter- I rein aan de Hoogeveenseweg. In de rust- I pauze (een half uur) van deze voetbal- i wedstrijd worden gymnastiek- en judo demonstraties gehouden. Op een ander i terrein worden atletiekwedstrijden ge- i houden, 's Avonds half 8 groot défilé op het Raadhuisplein, voor dit défilé zijn alle Boskoopse verenigingen uitgenodigd. Half 9 lampionoptocht door de gemeente, hieraan kan een ieder deelnemen, lam pions te verkrijgen bij de Boskoopse Velling. Des avonds 10 uur groot vuurwerk op de Overslagplaats. Iedere Boskoper wordt verzocht op deze feestdagen te vlaggen en eventuele feest verlichting aan te steken. In de week van 15 tot 20 augustus zullen nog uit gebreide gegevens omtrent deze festi viteiten worden gepubliceerd. KATHOLIEKE VAKANTIEBEZIGHEDEN: Programma voor de week van 25 t/m 29 juli 1966 Maandag 25 juli Dinsdag 26 juli Woensdag 27 juli Donderdag 28 juli Vrijdag 29 juli 9 u. Alexanderstr. 9 u. Alexanderstr. Groenendaal Amsterdamse Brood en drinken Duinwaterleiding mee. Brood en drinken 9 u. Alexanderstr. 9.30 Alexanderstr. 9 u. Alexanderstr. Noordwijkerhout. Luxor en Avifauna Allen brood en Kikkerpolder Brood en drinken drinken mee. Brood en drinken mee. 9 u. Romanuszaal 9 u. Romanuszaal 9 u. Romanuszaal 9.30 Romanuszaal 9 u. Romanuszaal Groenendaal Amsterdamse Noordwijkerhout. Luxor en Avifauna Brood en drinken Duinwaterleiding Brood en drinken Kikkerpolder Brood en drinken mee. Brood en drinken mee. Brood en drinken mee. St. Petrus en 9 uur Petruskerk 9 uur Petruskerk I ode wil k Groenendaal Noordwijkerhout. u Brood en drinken Brood en drinken 9 u. Petruskerk Amsterdamse Duinwaterleiding Allen brood en drinken mee. 9 uur Petruskerk Avifauna Brood en drinken Leonardus 9 u. Potgieterlaan 9 u. Potgieterlaan Groenendaal Noordwijkerhout. Brood en drinken Brood en drinken 9 u. Potgieterlaan Amsterdamse Duinwaterleiding Allen brood en drinken mee. 9 u. Potgieterlaan Kikkerpolder Brood en drinken 9 u. Potgieterlaan Avifauna Brood en drinken Antonlus 9 u. Churchilllaan 9 u. Churchilllaan Groenendaal Noordwijkerhout. Brood en drinken Brood en drinken 9 u. Churchilllaan Amsterdamse Duinwaterleiding Allen brood en drinken mee. 9 u. Churchilllaan Luxor en Kikkerpolder Brood en drinken 9 u. Churchilllaan Avifauna Brood en drinken „Je moet natuurlijk van dit standpunt uitgaanNoordwijk is een specifieke badplaats. De vakantiegasten, die hier zijn, kómen voor de zee, de duinen en het strand. Daarnaast vinden ze andere mogelijkheden om zich te amuseren, de jongeren én de ouderen". Aldus de heer Dekker, directeur van de Vereniging voor Vreem delingen Verkeer, in zijn werkkamer van het vekeers- en infor matiebureau aan de Grent. Op het moment, dat wij een gesprekje met hem hadden, zaten hij en de acht informatrices in spanning. Immers, de „grote stroom" toeristen was nog steeds niet ge arriveerd ROB DE NIJS FANCLUB Rob de Nijs, mèt I Johnny Lion optre dend in Circus Toni Boltini, heeft 'n fan- I club, voor zover je j dat nog niet wist! De club heeft secretaresse in Hed- j dy Geerlings, Banne- j weg 67 te Gorkum, en is aangesloten bij de Federatie van Ne- derlandse Fanclubs, j Dezer dagen is het I 25ste clubblad van de persen gerold en daarin valt o.m. ken nis te nemen van de Rob de Nijs-hitpa- rade. Nummer een: ..The Gloria Road". Rob gaat voorstel lingen geven in Duitsland, wanneer het circus van Toni Boltini de tenten weer sluit. Daarna volgt een produktie van een film, wj in Rob en Johnny Lion (The Boltini j Brothers) tezamen zullen fungeren als dè grote sterren. LEIDSE TOPTIEN 1. Sunny afternoon The Kinks 2. Paperback writer The Beatles 3. The Life I live Q 65 4. Strangers in the night Frank Sinatra 5. Monday, Monday The Papa's and The Mama's 6. Paint it black The Rol ling Stones 7. Take it or leave it The Searchers 8. Sloop John B The Beach Boys 9. La pupée qui fait non Michel Polnareff 10. Busstop The Hollies No.ordwijk heeft zeer zeker ook de jeugd het een en ander te bieden. VVV en de commissie „100 jaar badplaats" hebben voor de komende weken een pro gramma samengesteld, waarin de sport vooral een ruime plaats is toebedacht. We hebben uit het programma een greep gedaan het volledige heb je in de loop van de afgelopen weken al in onze krant kunnen lezen. Op 30 juli bijvoorbeeld wordt voor kinderen van acht tot twaalf jaar op het Vuurtorenplein een teken- en kleurwedstrijd gehouden. „Het won derlijke is, dat hieraan tot nu toe ongeveer veertig procent van de deel nemers uit Noordwijk zélf deelnam", aldus de heer Dekkqr, die dit evene ment niet graag uit het programma geschrapt zou zien. Op 9 augustus kan eenieder tussen acht en tachtig jaar deelnemen aan het schatgraven op het strand voor het Palace Hotel. Op 17 augustus gaat het kindercircus „Elleboog" de aandacht voor zich op eisen. Plaats en tijd van handeling: het strandgedeelte voor de Koningin Wilhelmina Boulevard om drie uur. Op 24 AUGUSTUS gaat dè keukèn- brigade van de plaatselijke horeca bedrijven een wedstrijd in schotels opmaken houden. Dezelfde dag staat er eveneens een serveerwedstrijd op de Koningin Wilhelmina Boulevard op het programma. De DAG ERNA selijke Horecabedrijven uitmaken Op 26 en 27 augustus aan de Mortel straat: Circus Boltini! Mét de Jum ping Pop-ins, Johnny Lion èn Rob de Nijs. Johnny zal er ongetwijfeld zijn nieuwste hit „Tijd kofrit en voorbij" zingen; Rob zal wellicht zijn „kiek-kado" vertolken. Mogen we je er nu vast op atten deren: op 3 september zal een meis jesband uit Vancouver (Canada) op treden! En dan kun je natuurlijk vrij fre quent in de avonduren terecht voor een dansje in de diverse danskelders. Beat-orkesten van formaat zorgen er voor de muziek! In „Huis ter Duin" bijvoorbeeld worden af en toe spe ciale jeugdavonden gehouden. Ook verschillende hotels zorgen voor ge wenst amusement. uit voorraad leverbaar. Gé Hofenk Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 V.V.V.-directeur en één van de acht informatriceswachtend op de grote stroom. „The life I live" binnenkort dè hit van Nederland? Op Vero nica's hitparade staat de groep Q 65 op de vijfde plaats. Rolling Stones-hitter „Paint it black" in Amerika nummer 24, in Engeland nummer 28. Let op Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick en Tich. Hun „Hideaway" is achtste in Engeland! Of Dave Berry het gaat red den met „Mama" staat nog te bezien. De „profeet" wordt mo menteel meer in eigen land geëerd. Immers: 24e in Albion, 33e in Nederland. KLASSIEKE „TOPPERS" Philips heeft een Vioolromance no. 2 in F van Ludwig van Beethoven, gespeeld door de jeugdige Emmy Verhey, op de markt gebracht. Andere Mos- kou-ganger Christian Bor ver tolkt Beethovens Vioolromance no. 1 in G. De twee jonge suc cesvolle violisten samen soli eren begeleid door het" Kunst - maandorkest, J. S. Bachs Con cert voor twee violen, strijkers en continuo in d. The Beach Boys naar Europa In het najaar komen ze naar Engeland, The Beach Boys. Een week blijven ze daar in Albion, voor verschillende voorstellin gen en voor tv-shows. Daarna maken de hitma kers met „Sloop John B" de overtocht naar het vasteland van Europa. Af wachten maar, of ze ook Nederland zullen aandoen. En: wellicht hebben de strandjongens dan weer een opvolger van „Sloop John B", nu nummer acht op de Leidse hitparade Wel brengen we even in je herinnering, dat de nieuwste LP (Pet Sounds) inmiddels op de markt is. Kosten: 18,50. Peter Mullers plaat „Beter langharig dan kortzichtig" schijnt het ondanks alles wel te doen. Er zijn inmiddels zo'n tienduizend platen verkocht Er schijnt ook een tv-programma op stapel te staan, waarin Peter J. zijn „Links de Kinks" gaat vertolken. Ben benieuwd! De NCRV heeft een geweldige aankoop gedaan: voor een, uiteraard, hoog bedrag werd de Frank Sinatra Show van CBS aangekocht. „When I was seventeen", „Nancy" en „I've got the world on a string" vertolkt „The Voice" er onder meer in. Vol spanning wachten we op de eerste plaat van de Zoeterwouds- Leidse beatgroep „The Shoes". Een proefopname hebben de jon gens. die in het verleden al heel wat successen boekten in Duitsland, inmiddels al gemaakt voor het merk Polydor. Maandag waren The Shoes te beluisteren tijdens een bijeenkomst van Twenty Society hier ter stede; voor deze zomermaanden staan eveneens enkele optredens op het programma in watersportplaats Loosdrecht. Lou van Rees gaat films maken in opdracht van de RTB, de Frans talige televisie en radio-omroep van België. Nadat hij vorig jaar rolprentje maakte met Knokke-festival-deelneemster Greetje Kauffeld, is Lou nu verzocht soortgelijks te doen met Mergie Ball en Martine Bijl.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4