Brazilië, doodsbenauwd voor Portugal moet met 3 doelpunten verschil winnen O Voetbal Zenuwslopende uren voor topvoetballers ENGELAND NOG ALTIJD ZEKER VAN WERELDCUP GOUDEN Schip schokte en weg was de Friese illusie Niek Fleury opende het toernooi met zege Schaatsprotest volkomen rechtvaardig Wij zijn toch niet onderontwikkeld DINSDAG 19 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 LONDEN Eén dag voor het begin van de laatste en be slissende wedstrijden voor de vier groepen bij de wereld kampioenschappen in Enge land neemt in de trainings kampen van de zestien ploegen de nervositeit hand over hand toe. Drainers broeien op tac tische finesses, van ver ge reisde supporters bejammeren hun geblesseerde sterren, schuiven aan de rekenliniaal om WK journalisten de mogelijke winnaars op te sporen en „ingewijden" flui steren achter de liand elkaar definitieve ploegopstellingen toe elk uur een nieuwe. Van de wedstrijden van vandaag en woensdag is slechts één ding zeker: voor acht ploegen is het wereldkampioenschap donderdag ten einde. Slechts ten dele zeker is dat daartoe de teams van Zwitserland, Bulgarije, Mexico en Noord-Korea zullen behoren, die aan de staart van de vier groepen verblijven en die naar het oordeel van de experts op weg zijn naar nieuwe nederlagen. Voor hun waar schijnlijk allerlaatste optreden voeren ze echter nog het een en ander in het schild. „Wij verslaan dinsdag Italië", kondigde maandag de trainer van de Noordkoreanen aan en na de 11 van zijn ploeg tegen Chili en de nederlaag van de Italianen tegen Rus land is het spottend gelach van de experts over deze zelfbewuste prognose niet vrij van onzekerheid. De Zwitsers zijn terughouden der: „Een punt tegen Argentinië", verklaarde dr. Foni maandag, „dat zou een goede af sluiting zijn". Niemand gunt dit punt de Zwitsers meer dan de Duitsers, die reeds bij een onbeslist tegen Spanje zeker zijn van een plaats bij de laatste acht. Een belangrijke sleutelpositie nemen de Bulgaren in bij de wedstrijd tegen Hongarije van woensdag. De grootte van verwachten Hongaarse zege kan beslissend zijn voor de vraag wie in groep 3 zijn kansen behoudt: Hongarije. Portu gal of wereldkampioen Brazilië. Alle drie ploegen kunnen nog wereldkampioen worden, voor alle drie dreigt echter ook de eerstkomende wedstrijd de defi nitieve k.o. 24 uur voor de beslissende wedstrijd tegen Portugal bereikte de zenuwenoorlog in het Braziliaanse kamp zijn hoogte punt Bij de samenstelling van het team hebben zich twee partijen geformeerd. De ene groep is voor de jonge spelers als Edu, Figelis, Brito en Parana, de anderen willen de „oudjes" in ere houden. Zelfs de veelbewierookte leider Feola zwenkte als een roerloos schip op de golven. De ploeg die hij 's morgens bekend maakte, herriep hij 's avonds weer. Hij zei zelfs: „Het kan nog wel honderd inaal ver anderen. Pas vijf minuten voor het eerste fluitsignaal zijn we helemaal zeker." Dan ook pas zal dr. Gossling, de arts van de ploeg, kunnen beslissen of doel- ner één, Gylmar Santos, spelen kan. of dat de bijzonder zenuwachtige gedwongen zal moeten worden de plaats onder de lat in te nemen Gylmars gezwollen knie was maandag al een heel stuk beter en de 36-jarige „dubbele kampioen" verklaarde vol vertrouwen: ..Ik geloof dat het wel weer zal gaan". Oók wanneer de verjongingstendens zich doorzet, zal de gemiddelde leeftijd van het Braziliaanse team slechts weinig om laag gaan: van 27 naar 25 jaar. Vete ranen als de strateeg in de verdediging van 1958, Orlando Peeanha, zijn er ook in dat geval nog bij Garrincha, Djalma Santos en Bellini echter lopen de kans te worden uitgerangeerd. Het gaat om de volgende mogelijkheden: Gylmar (Man ga). Fidelis (Djalma Santos). Brito (Bellini). Orlando (Altair). Paulo. Henrique-Gerson (Denilson) Lima-Jair (Garrincha). Silva, Pele en Parana (Edu) Om de kwartfinales te bereiken zal Brazilië echter vanavond (aanvang 19.30 uur. op de televisie te zien) met drie doelpunten verschil van Portugal moeten winnen. In Wilmslow. het trainingskamp van de Portugezen, heerste een opgewekte stemming. De beide overwinningen op Hongarije en Bulgarije hebben trainer Otto Gloria en zijn spelers veel zelf vertrouwen gegeven. „Met vier punten en 6—1 aan doelcijfers hebben wij een prachtige uitgangspositie voor het be slissende duel tegen de wereldkampioenen vanavond in Liverpool", verklaarde de steeds zeer vriendelijke Gloria. „We zijn vermetel genoeg om ook tegen Brazilië op de aanval te spelen. Wie wil niet van een wereldkampioen winnen. Aan tijd- rekken zullen we ons stellig niet bezon digen." Gloria maakte reeds maandag de ver- Pech voor Hannes Alberda Waar ligt de grens van het menselijk vermogen. Iedere dag opnieuw staan we versteld van de prestaties, die door de interna tionale sportwereld geleverd wor den. Ook zondag ivas zo'n dag. De Amerikaanse 19-jarige student Jim Ryun uit Arkansas verbeterde het wereldrecord op de mijl en bracht het op 3.51.3. Hij bleef daarmee £.3 seconde onder het oude record van de Fransman Michel Jozy. De Amerikaan (r.) Yon den Baumen houdt stand in de Kaagweek (Van onze zeilmedewerker) WARMOND Plotseling schokte het schip van de Fries Hannus Alberda en dit betekende terstond het einde van een illusie. Weg was de kans om in de tweede teamstrijd tussen Holland en Friesland een zege te hoeken. Alberda had echter weinig uitwijkmogelijkheden. Pal achter de Fries zat de Kaagzeller Bouw van Wijk onder wiens moordende afdekking Alberda niet weg kon komen. De enige mogelijkheid was een kleine uitwijkmanoeuvre. Alberda deed het en verloor. Bouw van Wijk zegevierde voor de Hollanders. Tezamen met een derde plaats voor Ir. Bakker, een vierde voor John Hofland en vijfde voor Krijn Tol kwamen er r vele punten bij de 33.1 van zondag. De stand ziet er nu dan ook niet al te rooskleurig voor de Friezen uit: 66.2 van de vijf Kaagzeilers en 44 punten voor 't Frieze Regenboogteam. Genoemde strijd tussen Alberda en Van Wijk was van Friese zijde dan ook het enige verweer op de derde dag van de 46e Kaagweek, die met goed zeil weer vlot is verlopen. Naast Alberda was alleen Jacky de Wil de actief en werd met een zesde plaats de tweede Fries. Kort na de start van de gewone Regenboograce was 't weer Alberda, maar nu met John Hof land, die de kop vormde. Met een geluk kig gevoel zullen de eerste drie zeilers wel hebben omgekeken, nadat de Zwei- landboeien waren gerond en zij hun col lega's zagen modderen. Men was karig met de ruimte. Regenbogen zijn groot en wil men met drie man tegelijk om een boei dan zal de buitenste ruimte moeten geven. Dit gebeurde niet, waardoor Hans van de Velde boven op het merkteken kwam te zitten. Rustig zette Van de Velde zijn protestvlag. In de feesttent bogen de geachte heren van het protestcomité zich over de feiten en beslisten, dat Ab Gebuis moest den uitgesloten. Gebuis werd zo gewipt in een fraai bevochten derde plaats. Interessant was verder alleen nog de strijd om de hoogste eer tussen Hofland en Alberda. De kansen wisselden sterk. Hofland moe^t laverend meestal zijn meerdere erkennen in Alberda. Half en voor de wind haalde Hofland el in en kwam dan weer gelijk of voor Alberda te liggen. Ingaande de derde ronde maakte Alberda bij het kruisen ïen kapitale fout. Het was een kleine, -naar wij konden Hofland zien denken: „Kip, ik heb je". Inderdaad was de Fries het haasje. De gehele verdere baan bleef Holland de baas. Door dis kwalificatie van Gebuis werd Tol op pa pier derde, Hein de Goederen vierde en ir. Bakker vijfde. Reputatie ongeknakt Het heeft er alle schijn van gehad dat Egon Rolf von den Baumen zijn tweede dagoverwinning in de Valken aan Piet Buren zou moeten afstaan. Van Bu is ongetwijfeld een zeiler van allure. Lang heeft hij het kunnen vohverken. - uiteindelijk, in de derde ronde, zag j Rolf von den Baumen toch weer kans roor te komen. Jan de Wilde zeilde een goede partij, maar kreeg onderweg moeilijkheden met een zeiler uit de Schakelklasse, die in zijn recht stond en dit ten overstaan van het pro testcomité opeiste. De Wilde werd van een fraaie derde plaats uitgesloten. Derde werd nu Jan Stenhuis en vierde Klazinga. Theoretisch heeft Van Buren een kans. Rolf von den Baumens repu tatie op de Kagerplassen en in de Kaag week zal wel niet geknakt worden. De Solo's zijn goed vertegenwoordigd in deze Kaagweek. Het was bijzonder in teressant de verrichtingen van het jon ge talent te volgen. Bart de Vries was ongrijpbaar, Kersbergen verloor een tweede positie aan Kaan, die samen met Werkhoven en Kersbergen voor de wind gelijk kwamen te liggen. In de Spriet werden de kaarten wat geschud. Kaan kwam tweede te liggen en De Jong v. Ellmeet finishte vóór Kersbergen. Hulb Ozlnga was superieur in de Flying Ju- Zijn zege werd geen enkele maal aan getast. Ook Kramer, op een tweede plaats, zeilde constant. Mej. Van Duyl gaf op en verdween van een derde plaats. Sluyter finishte nu als derde en 1 Dekker ala vierde. moedelijke opstelling van Portugal toor de ontmoeting tegen Brazilië bekend. Hij wil het elftal dat met 3—0 van Bulgarije won op twee plaatsen veranderen. Voor de op jaren gekomen Germano zal weer Baptista en voor Festa de verdediger Morals worden opgesteld. Het team luidt: Pereira - Morais. Baptista, Lucas. Con- celcao - Graca. Coluna - Augusto. Euse- bio. Torres en Simoes. In groep 1 hebben de Mexicanen de geringste kansen. Zelfs een zege in de Dagboek van wereldtoernooi ontmoeting van dinsdag tegen Uruguay behoeft niet tot gevolg te hebben dat de „Uru's" hun Mexicaanse tegenstanders voortijdig op de terugvlucht over de At lantische Oceaan moeten volgen. Alleen de Russen bereidden zich maandag in alle rust voor op de voortzetting van hun verblijf in Engeland. Zelfs een nederlaag in de laatste wedstrijd tegen Chili op woensdag in Sunderland kan hun intrede in de kwartfinales niet meer in gevaar brengen. Stoere taal De overige ploegen verborgen hun on zekerheid achter stoere beweringen. De Engelse trainer Alt Ramsey verkondigde waar nodig, dat niemand de Engelsen de beker zal kunnen ontnemen. Dat lijkt een nogal paradoxale uitspraak na de ontvreemding van de World Oup enkele maanden geleden. De Duitse trainer Helmut Schön pro beerde maandag zijn geknakte spelers bij te brengen dat hun doelpuntloze gelijk spel tegen Argentinië nog geen reden is „om van de ondergang van de wereld te spreken". De Spaanse trainer José Villalonga rekende op dezelfde dag niet zonder op timisme de verzamelde journalisten voor. dat zijn ploeg door een zege op Duitsland woensdag in Birmingham een ronde ver der kan komen. Alleen de Italianen zijn voorzichtiger geworden. Hun trainer Edmundo Fabbri zal de opstelling van het team voor dr ontmoeting tegen Noord-Korea op dinsdag pas koit voor de wedstrijd bekend maken Er is echter reden om aan te nemen dat Rivera, die afwezig was bij de ontmoeting met Rusland zal meespelen. Overigens beweren zekére insiders dat het defen sieve spel van Italië de officials niet behaagt Tactische afweermaatregclen zijn echter geen privilege van de Italianen alleen: slechts 39 doelpunten vielen tot dusverre in de zestien wedstrijden voor het wereldkampioenschap in Engeland. In 1962 bedroeg dat aantal in Chili na zestien wedstrijden nog 45 en in Zweden in 1958 zelfs 54 Emerson slaat Manuel Santana GSTAAD Roy Emerson heeft door een overwinning op Wlmbledonwlnnaar Manuel Santana de internationale tennis kampioenschappen van Zwitserland ge wonnen. Setstanden waren 57. 75 en 6—3. d Daarna won Emerson samen met zijn landgenoot Fred Stolle ook de fina le van het dubbelspel van Santana en de Braziliaan Ronald Barnes. Setstand: 8—7. Wegens gebrek aan tijd kwamen de spelers overeen de yedstrijd te be perken tot één set met 8 games. BRAZILIË Gylmas (Manga) Fidelis (Santos) Brito (Bellini) Orlando (Altair Paulo Henrique Gerson (Denilson) Limajair (Garrincha) Silva Pele Scheidsrechter: McCabe (Engeland) Torres Eusebio Colunna Graca Lucas Baptista Parana (Edu) Simoes Conceicao Zuidamerikaanse vreugdedans: Zo viert men bij Mexico het feest om een treffer in het vijandelijke doel. Dat was hier het geval iti de wedstrijd tegen Frankrijk, waarin Anrique Borja (£0) de Mexicanen aan een voorsprong van 10 had geholpen. De wedstrijd eindigde tenslotte in een 11-gelijkspel. Karstens was Belgen te vlug af DENDERLEEUW De Leidse coureur Gerben Karstens heeft maandag in Den derleeuw (B) een criterium over 80 km gewonnen voor een hele reeks Belgische sterren. Do uitslag was: 1. Karstens 1.54.00 2. op 30 sec Van Coningsloo; 3. Seis; 4. Planckaert; 5. Gimondl. Tom Okker als tweede geplaatst I HILVERSUM De Internationale ten niskampioenschappen van Nederland, die ditmaal aanzienlijk minder sterk zijn bezet dan In voorgaande jaren, zijn maandag in Hilversum begonnen met de ontmoeting tussen de Thailander Bau- tista en onze Davls-Cup-reserve Niek Fleury. De Amsterdammer zegevier de in deze aantrekkelijke partij met 6—1. 6—1. De Hilversummers Piet van Eysden en Peter Scholtz waren minder op dreef. Scholtz verloor van de Boliviaan Goros- tiaga nadat hij in de tweede set bij 53 vier matchpoints niet kon maken (61, 57. 46). Piet van Eysden werd met 36. 57 uitgeschakeld door de Italiaan Bartoli. De plaatsing voor Hilversum luidt: Herenenkelspel: 1. Bob Hewitt (Austr.); j"\E Argentijnse back. Jorsge Al- kf brecht. tot op heden de emgc speler, die uit 't veld werd gestuuid. werd maandag voor één wedstrijd geschorst. Deze straf betekent dat hij vandaag niet tegen Zwitserland kan meespelen. De disciplinecom missie eiste deze schorsing na be studering van het verslag van de Joego-Slavische scheidsrechter Kon- stantin Zecevlc. die Albrecht zater dag tijdens de wedstrijd tegen W. Duitsland naar de kleedkamer had gezonden. HET Russische elftal, dat zich als eerste heeft geplaatst voor de kwartfinales, wordt voor elke wed strijd geconfronteerd met foto's van 7.qn tegenstander Dc foto's worden op een hord geprikt in dezelfde posi ties die dc tegenstanders op het veld zullen innemen en dc Russi sche spelers krijgen dan de op dracht ze zorgvuldig te bestuderen. Verklaarde de Russische ondermi nister voor Sportzaken. Leonid Nl- konov: „De tegenstanders worden zodoende meer dan alleen namen en nummers. Onze spelers zien hen als mensen en dit is belangrijk voor de benadering van iedere wedstrijd" DE Britse douane heeft de door een Italiaanse firma geslagen gouden medailles voor het wereld- toernooi. die een waarde vertegen woordigen van 40.000 gulden, terug- 1 gestuurd naar Zwitserland, waar men ze nu aan de man zal probe ren te brengen- De medailles kwa men op 2 mei op het Londense vliegveld aan. waar ze echter door de douane werden vastgehouden, daar sinds april van dit Jaar voor Engeland een invoerverbod geldt van gouden munten e.d. De impor teur van de Italiaanse lirma in Lon den heeft de hoop opgegeven, dat alsnog een invoervergunning de medailles zal worden verstrekt. 2. Tom Okker: 3. Premjit Lall (India) 4. Ronald Barnes (BrazA: 5. Eduardo Zuleta Ec.)6. Robert Maud (Z-A); 7 O. Ishiguro (Japan); 8. Miguel Ol- vera (Ec.). Damesenkelspel: 1. Annette van Zijl (Z-A); 2. Trudy Groenman; 3. Gall She riff (Austr. i; 5. Jill Blakman (Austr.); 6. Kathy Harter (VS). 7. Betty Stoeve; 8. Janlne Lief frig (Fr). Dames enkelspel eerste ronde Annette van Z(|l (Z-A)— Koosle «te Jong (Nol 6 1 6-1. Jill Blaokman Auatr)-rJudith Sa'ome (Ned) 6—1 6—3. Ada Bakker i Ned 1—Allee Tvm <VS. 46 6-2 6 -4. Gatl Sherrlff (Austr)—R P Palactoa (Col) 7-5 6-1 Pat Walkden (Rhod)— Llem (Ind) 6-1 1-6 6 1, J Wilkinson (Z-A)—Henny Hom van R(|n DE vice-voorzitter van de Intern. Skating Union heet Sven Laftman. Hij Is een Zweed en daarom kan men zijn voor liefde voor het kiezen van Gntenburg voor het wereldtoernooi hardrijden in 1968 begrijpen. De kandidatuur van De venter. door de K.on. Ned. Schaatsbond gesteld, werd zonder meer afgewezen. Het protest van de KNSB legen Gotenburg en tegen deze chauvinistische keuze is be grijpelijk. Nederland Is thans een prach tige kunstijsbaan rijk en weet ook wat organiseren is, gezien het bijzonder ge staagde Europese schaatstoernooi In het begin van dit jaar. Gezien het nogal rommelige gedoe bij de wedstrijd in Go- Icnburg enkele weken later ook kunst ijs. dat bijzonder slecht van kwaliteit was toen on de tweede dag de dooi In trad heelt dat protest extra-betekenis gekregen. I)e protestbrief van de KNSB valt dus volkomen te rechtvaardigen, te meer daar w in de jongslr grote schaatstoerniooien met dc Europese en wereldtitel gingen strijken H'eer of geen De\< voortreffelijke ijspiste en een dito acc modatic zorgen. Kennelijk is de Zwe industrieel Sven Laftman dat vergeten. Ondanks zijn hoffelijke en loflelijke woorden na afloop van het schaatstestijn in Deventer. Wordt Duitsland inderdaad Welt- meister" zoals in 1951/f Volgens deze naar de laatste voetbalmode gekleed gaande supporter van het Duitse elftal in ieder geval wel. De Helmuth Schón heeft het ngska. Ashbourne zeker niet over gebrek Tijdens de internationale tenniskampioenschappen can Nederland, die deze week in „het Melkhuisje" te Hilversum worden gehouden, versloeg de jonge Nederlander Jan Barth de Spanjaard Molina: GEEN WERELDTOERNOOI IN DEVENTER DEN HAAG Waarom weer in 1968 Gotenburg niet Nederland? Dat is de strekking van «en protestbrief van dc Koninklijke Nederlandsche Schaat- senrijdersbond aan de International Skating Union over de toewijzing van de organisatie van de wereld- en Europese kampioenschappen hardrijden in 1968. Kopieën van deze brief zijn tevens verzonden aan die bestuursleden van de JSU, de leden van de commissies en de bij de internationale schaatsunie aan gesloten bonden. In de brief wordt erop gewezen, dat van 1961 tot en met 1968 Gotenburg drie wereldkampioenschap!.en kre '1961. 1966 en 1968». als mede twee Europese kampioenschappen 1963 en 1965) Ook Oslo kreeg in deze periode vijf internationale kampioenschappen, t w. de wereldkampioen schappen in 1965 en 1967 en de Europese kampioenschappen In 1962, 1964 en 1968. Daartegenover staat één internationaal kampioenschap in Nederland: de Europese titelstrijd in 1906 te Deventer. De KNSB drukt in de brief zijn teleurstelling uit over het feit, dat wederom Gotenburg in 1968 de wereld kampioenschappen zal organiseren, ofschoon hier bij de laatste kampioen schappen lang niet alles klopte herinnerd wordt aan de fouten van de chef-tijdwaarnemer en de toestand van het ijs terwijl daarentegen de orga nisatie in Deventer perfect was en Nederland met Kees Verkerk en Ard Schenk aan de top van de wereld staat „Dat Nederland voor 1963 wederom voor een internationaal kampioenschap is gepasseerd, sterkt ons in de ge dachte, dat wij door de ISU ale een onderonwikkeld schaatsland worden be schouwd", aldus de briefschrijvers, voorzitter H Wesselo en secretaris H. Roos, die graag van de internationale schaatsleiders willen weten, waarom de Nederlandse kandidatuur voor de organos.it;c van de wereldkampioen schappen in 1968 Is verworpen ten gunste van Gotenburg.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7