BRUNO TOGNI: „ALS JE GAUW RIJK WILT ZIJN, MOET JE GEEN CIRCUS BEGINNEN" KLACHTEN TEGEN POLITIE DOOR DEMONSTRANTEN Klacht Liberia en Ethiopië afgewezen Italiaanse ark van Noë maakt monstertournee door Nederland Seminarie Limburg ook open voor leken Doodskistje stukgetrapt DINSDAG 19 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 G~EEN circusdirecteur, die niet boven op de centen zit en te beroerd is om zelf een poot uit te steken, vreet zichzelf langzaam op. Natuurlijk, ik kan ook in een luie stoel gaan zitten en de beroemde directeur uithangen. Dat is geen kunst, want die zaak is toevallig van mij. En dan maar liters^ wijn drinken, jongens, en grote sigaren roken, totdat je na een half jaar ontdekt, dat het hele spul op de fles is. Heb je dan je zin? De mooie jongen spelen kan iedereeh, de groot ste sufferd ziet nog wel kans om de hele dag glimlachend achter een teak houten bureau te zitten met het bordje ..directeur" erop. Maar als er niks uit zijn handen komt, als hij geen leiding geeft en niet weet, wat er achter zijn rug gebeurt, kan hij toch beter gaan Aan het woord: de vierkant gemodelleerde Bruno Togni, goed lachse spullebaas van het Italiaan se circus Heros, dat deze zomer een tournee door Nederland maakt. Amsterdam, Den Bosch, Tilburg en Eindhoven hebben de monster invasie van 300 mensen en 250 dieren inmiddels verwerkt. Na Breda, Rotterdam en Utrecht zijn hailf augustus Den Haag en Leiden aan de beurt om de ark van Togni op het droge te trekken. Twee speciale treinen en zeventig grommende vrachtwagens zijn nodig om de 100 paarden. 15 olifanten. 30 leeuwen, de kamelen, chimpansees, lama's, apen en ezels van de ene pleisterplaats naar de andere te brengen. Kosten per dag: tus sen de 13.000 en 15.000 gulden, afhan kelijk van het staangeld, dat betaald moet worden. Kersverse nieuwkomer Toch glimlacht Bruno Togni nog steeds. ..De kosten zijn afschuwelijk hoog", geeft hij toe, „en als je gauw rijk wil wor den, moet je beslist geen circus begin nen. Ik geloof trouwens niet, dat een kersverse nieuwkomer de adem heeft om het in dit vak uit te houden. Je moet in deze krankzinnige wereld zijn opgegroeid om te kunnen slagen. Je moet het niet gek vinden om na een voorstelling van uren nog eens zes uur lang de tent af te breken en achter het •fuur van een vrachtwagen te zitten. Als je op zo'n moment gaat rekenen, dan kom je er niet meer uit. Dan maak je overuren, die niet betaald worden, dan word je uitgebuit, afgebeuld. Noem maar op. En dan heb je nog gelijk ook. want in een circus ben je 24 uur per dag bezig. Je houdt het alleen uit, als je van jongsafaan niet anders gezien hebt. Ik werd als baby van de ene stad naar de andere gesleept. Ik maakte mijn eer ste kreupele passen in onze eigen piste Ik sjouwde als kleuter dapper mee en wist niet beter of het leven bestond uit opbouwen, afbreken, opbouwen, afbreken hebber van dieren en begon heel voor zichtig met een klein beestenspul, waar mee ihij door Noord-Italië trok. Met elke nieuwe generatie groeide de zaak, kwa men er meer dieren, grotere attracties, een betere accomodatie. We hebben nu één van de grootste circustenten, die er bestaan. Zesduizend bezoekers kunnen tegelijk de voorstelling zien en met het wagenpark en de opstallen mee beslaat het circus een oppervlakte van 30.000 vierkante meter. We hebben ook onze eigen lichtcentrale, die een stad als Breda met gemak van electriciteit zou kunnen Spectaculaire dressuur Togni. die vorig jaar voor zijn pro gramma de felbegeerde „Circus-Oscar" kreeg, heeft zelf een drievoudig aan deel in zijn overdonderend circuspro gramma. Vóór de pauze presenteert hij Siciliaanse vossen en Hongaarse rappen in een carroussel van raspaarden, die zijn bevelen feillóói'opvollen.'Tién tM- nuten later verschijnt hij in een ander onberispelijk kostuum in de middenpiste voor zijn opwindend spel met twaalf koningsleeuwen, die hij in vrije, spec taculaire dressuur zijn ijzeren wil heeft opgelegd. Tenslotte vult hij in de grote circusfinale zijn 35 meterlange piste met vijftien olifanten. Togni zegt: „Vergis je niet. Ik treed niet drie keer op omdat ik verslaafd ben aan het applauns ,aan d eroem. Natuur lijk is het leuk, als het erbij komt. Maar Concentratie priesteropleidingen Samenwerking seculieren en regulieren ROERMOND (KNP) Tijdens een persconferentie In het bisschoppelijke huis te Roermond heeft het curatorium van de nieuwe hogeschool voor theolo gie en pastoraat in het bisdom Roer mond mededelingen gedaan over de concentratie van de priesteropleiding in het diocees. Zoals bekend nemen hieraan deel, het grootseminarie van 't bisdom Roermond, de paters redemp toristen, de paters van de H. Harten en de sociëteit van Afrikaanse missiën. Mgr. E. Beel, voorzitter van het cura torium deelde mee dat de zetel van de nieuwe stichting in Roermond zal zijn. Als voorlopige vestiging van de studen ten (ongeveer 50 tot 60) is het filosofi- cum te Heerlen aangewezen. De cur sus zal worden geopend op 13 septem ber. Zij is ook toegankelijk voor leken, Mgr. Beel wees erop dat voor het eerBt in de geschiedenis der concentratie van seminarieopleidingen ook plaatsen zijn ingeruimd voor leken. Verder hebben naast het Tweede-Kamerlid mr. Bae- ten ook mr. R. Hoeppener, burgemees ter van Roermond en het lid van Provinciale Staten, L. Laurensse uit Venray, zitting in het curatorium van de nieuwe hogeschool. Prof. P. van der Baar, rector van de faculteit, noemde als tweede novum de samenwerking tussen seculieren en regulieren. Misschien is dit wel nieuw in de hele Kerk. zo zei hij. De cursus is voor het eerste jaar als volgt gere geld: Theologie en filosofie worden niet meer afzonderlijk gegeven. Het eerste jaar zal een overgangsjaar zijn. Daarna volgt een 4-jarlge wijsgerig-theologische basisopleiding. Deze zal worden gevolgd door een opleiding die voor iedere kan didaat een verschillend aantal jaren kan duren, al naar gelang de apecifie- Re dlensttaak in de Kerk, die de kandi daat gekozen heeft. Hiermee hangt ten nauwste samen dat de opleiding niet meer klassicaal zal zijn, maar dat de definitieve keuze naar een hogere leef tijd kan worden verschoven. Tenslotte deed prof. Van der Baar nog mededelingen over de opzet van 't propedeusejaar. De oudere-jaarsstu- denten volgen vooralsnog het gewone studieprogram, maar er is overleg gaan de om die opleidingen toch zoveel mo gelijk aan te passen. De participanten hebben 16 professoren afgestaan voor het propedeusejaar. Voorts doceren de franciscaan prof. F. Wijsen uit Kerkrade en twee leken, de neurolopg- psychiater drs. F. Sanders en de litera tor H. Lodewik aan het nieuwe insti tuut. Zij zijn allen benoemd voor twee jaar. LOONBELEID 1967 Vakbeweging wil snel antwoord van werkgevers UTRECHT (ANP) Half mei hebben de drie vgkcentralen ln de Stichting van de Arbeid voorstellen Ingediend voor het loonbeleid zoals dat het volgend jaar moet worden ingevoerd. Op dit moment hebben de werkgevers nog steeds niet geantwoord op deze voorstellen. Iets dat de vakbewe ging ernstig zorgen baart. Volgens „Ruim Zicht", het biud van het Nederlands Katholiek Vakverbond, zijn de vakcentrales juist in een zeer vroeg sta dium met hun voorstellen gekomen omdat zij eindelijk eens afwillen van de tijdnood en het gespannen overleg in najaar of wintermaanden. Maar zij zijn bang door het uitblijven van een werkgevers-reactie, dat de geschiedenis van de laatste jaren zich zal herhalen: er zullen ln een wre velige en gespannen sfeer in een Jachtig tempo spijkers met koppen moetan wor den geslagen. Het moet volgens het NKV-blad duide lijk zijn dat volgend Jaar geen herhaling kun optreden van de gang van zaken ln de loonpolitiek van dit jaar. Dat houdt ln dat het college van rijksbemiddelaars volgend jaar niet die rol moet spelen die het dit Jaar heeft toebedeeld gekregen. Het toetsen van C.A.O.'s door het college zal eind van dit jaar weer tot de voorbije tijd moeten behoren. up de eerste plaats doe ik het om de kosten te drukken. Reken eens uit, wat een goede leeuwentemmer, een paarden- dresseur en een olifantendresseur kosten. Dat loopt in de duizenden guldens per avond. Een afschuwelijk hoog bedrag, maar toch heb je die nummers nodig. Een echt, levend circus staat of valt met zUn beesten en als je van dat principe afstapt, teken je je eigen faillissement. Ik ben ervan overtuigd, dat het circus ook nu een geweldige toekomst heeft. Het publiek heeft in deze kille, moderne maatschappij steeds meer behoefte aan romantiek, aan klatergoud. Als circus directeur kun je aan die verlangens te gemoet komen. Maar dan moet je wel een fijn, ouderwets programma brengen met veel paarden, wilde dieren en tra pezenummers. Dat kost een hoop, maar die centen komen er gegarandeerd uit. Als je in dit vak voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten, trek je aan het KórtSté'feii-fA. Het publiek eist terecht waar voor zijn geld. het ziet de beste programma's op de televisie, in de bioscoop. Als je nu in je circus een programma brengt met kreupele paarden en tweederangs-arties ten, jaag je ze de tent uit. Als ik alleen aan mijn spaarbankboekje dacht, zou ik twee amateurs een rooie neus hebben voorgebonden. Nu breng ik de Rastelli's, uitgerekend de beste clowns, die er mo menteel op de wereld zijn. Die vragen een paar lieve centen, maar ze zijn het waard. Ze vormen de beste reclame, die er voor mijn circus denkbaar is. Datzelfde heb ik gedaan met de lucht- nummers. Ik ga er van uit. dat het pu bliek alleen naar mijn circus komt om het beste van het beste te zien. Wat moest ik dus doen: juist, de beste tra pezewerkers engageren. Bij mij hangen de Jarz en de Cardona's tegelijk in de nok. Dat is spektakel. Links en rechts in de koepel vliegen ze van de ene tra peze naar de andere. Enkelvoudige sal to's. dubbele salto's volgen elkaar in Rijschoolhouder met minderjarige leerling op stap UTRECHT (ANP» De 36-jarige Utrechtse rijschoolhouder W. Th de B„ die een verhouding hód met een van zijn leerlingen, de 19-jarige A. H. M. uit Utrecht en op 10 maart van dit jaar er met haar vandoor was gegaan, is door de Utrechtse politierechter wegens het onttrekken aan de ouderlijke macht van het minderjarige meisje tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan één maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vier maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De man had met het meisje enige dagen in hotels in Assen en Ter Apel gelogeerd Daarna verbleven ze een maand lang in Duitsland totdat geldgebrek hen noopte hun ver blijfplaats bekend te maken. De politie maakte daarop een eind aan de reis. De politierechter quallficeerde de zaak als ..erbarmelijk". Hij vroeg zich af hoe verdachte die getrouwd was een dergelijk avontuur htd durven beginnen. Weliswaar was het meisje op vrijwillige basis meegegaan, maar De B wist heel goed dat haar oudere hier in het geheel niet mee instemden. In Duitsland verkocht De B één van zijn twee leswagens de andere wagen had zijn vrouw reeds ln Nederland uit financiële nood aan de man gebracht om zodoende over geldmiddelen te kun nen beschikken. De B. beweerde dit reisje niet uit zucht naar avontuur te hebben gemaakt. „Ik houd van haar", zo ver telde hij. Nog geen uur nadat De B in Nederland was teruggekeerd van zijn uitstapje, begaf hij zich met zijn broer en neef naar de woning van de oudere van zijn metgezellin. Hij wilde met hen praten om, zoals hij zei. de roddels die er over hen werden verteld te niet te doen. De oudere weigerden met hem een woord te wisselen en de voordeur ging dicht. De B. wond zich toen zo op dat hij enige ruiten van de voordeur In gooide De politierechter veroordeelde verdachte voor dit feit tot vijftig gulden boete ei vijf dagen hechtenis. adembenemend tempo op. Dat is circus. Bij m\j werkt ook Enzo Cardona. de enige artiest, die een dubbele saltomor- tale voorwaarts over de trapeze maakt en in een driedubbele pirouette weer terugkomt. Slappe koord Het is kolossaal, wat die jongens doen, maar als ik onder hun luchtnummer ga zitten rekenen, is de aardigheid voor mij er gauw af. Ik breng Daviso. die- met één voet op het slappe koord balanceert en met de andere zes schotels en zes kopjes feiLloos op zijn hoofd werpt. Daar heeft die man vijf jaar op gestudeerd. Dat >zijn 1800 dagen, 15.500 uren. Als hij nu achteraf bedenkt, dat hij vijf jaar van zijn leven heeft besteed om zes koppennen,schotels op zijn hoofd te. krij gen. dan wordt hij onmiddellijk gek!" Een donkere grijns waait over Togni's gezicht, nij is ervan overtuigd, dat een circusman niet te veel moet denken, maar des te meer moet doen. Met zijn leeuwen heeft hij meegewerkt aan tien speelfilms, waaronder Hannibal, Sparta- cus en Cleopatra, met zijn circus is hij vijftien keer voor de Italiaanse televisie opgetreden. Hij heeft tournees genuiakt I in Oostenrijk. Zwitserland. Duitsland, I Frankrijk. Spanje en Portugal en overal was het een kwestie van ,.lk kom. ik speel, ik overwtn". „Soms", geeft hij toe. „vraag ik me ook wel eens af. waarom ik het allemaal doe. Elke dag zit je tot aan je nek in de problemen, elke dag moet je zorgen, dat die 15 mille weer terugkomen. Je windt je 24 uur lang op. je krijgt de ellende van alle artiesten op je brood. Als extraatje krijg je dan ook nog de reke ning van do Nederlandse Spoorwegen, die zestig gulden vragen voor het vóór rijden van één wagon. Alleen het vóór rijden. Dan heb je er nog niks mee ge daan. Op zo'n moment krijg je auto matisch visioenen van een berghut in de Dolomieten. Maar als tegen acht uur de tent vol loopt en de marsmuziek van het orkest naar buiten waait, dan ben je als 'n kind zo blij, dat je met je circus ergens in een vreemd land zit. Je eigen circus met je eigen beesten. Jongeq, dat is een weel de, waarbij je die 15.000 gulden graag op de koop toe neemt." Prijsverhoging in 1965 bleef binnen 5 procent (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In zijn verslag over de toepassing van de prijzenwet in 1965 heeft minister Den Uyl van Economische Za ken aangetoond, dat vorig jaar de prijs stijging gebleven is binnen de raming van 5 Hoewel een dergelijke stijging in de periode van een jaar een ernstige zaak Is, meent de minister, dat het prijs beleid erin is geslaagd het vorig jaar een winstinflatie te voorkomen en dat aan de opwaartse conjunctuurbeweging geen verdere impulsen zijn gegeven door de prijzen dan die die beslist onvermijde lijk waren. Hieruit moge blijken, aldus de minis ter. dat het prijsbeleid als een van de belangrijkste Instrumenten voor het éón- junctuurbeleld moet worden beschouwd. Li andere Westeuropese landen wordt er dan ook een toenemende betekenis aan toegekend. Als recent voorbeeld haalt minister Den Uyl het Verenigd Konink rijk aan, waar mede aan de hand van de in ons land opgedane ervaringen een prijsbeleid is opgezet. Tot 1 januari j.l. had de minister de mogelijkheid om naast prijsmaatregelen voor een bedrijfstak ook een prijsmaat regel voor een Individuele onderneming af te kondigen. De minister heeft ervan afgezien het parlement te vragen deze be voegdheid te verlengen, omdat gebleken is. dat men er meestal met overleg wel uit komt, terwijl hij altijd nog de prijsmaat regel voor een bedrijfstak achter de hand heeft. Uit het verslag blijkt voorts, dat thans nog twee prijzenbeschikkingen van kracht zijn, die voor de horecabedrijven en die voor gasgeisers. t. De Nederlanderadie hun vakantie ui eigen land doorbrengen. lOCrl VOL zitten een beetje met hun vrije tijd i'i Jiun maag. Aan <le stranden behoeven ze geen verstrooiing te gaan toeken Dat de parkeerplaats van de Zuiderzeebadplaats Harderwijk niettemin vol is. vindt dan ook voornamelijk zijn oorzaak ia het feit, dat er een kinderspeeltuin aanwezig is en dat vele „inlanders" nu wel eens het dolfinarium willen zien. AMSTERDAM l>e nieuwe tactiek van de Amsterdamse politie om demon stranten, die geen toestemming voor een betoging hebben, in auto's bulten de grenzen van de stad te brengen, heeft geleid tot klachten. Het PSP-raadslld Saar Boerlage heeft er bij de officier van justitie tegen geprotesteerd, dat de politie haar tegen haar wil in heeft mee gevoerd en vervolgens uit het voertuig gezet. Mr. J Hartsuiker, hoofd van het par ket, heeft laten weten, niet op de hoog- Intern. Hof van Justitie Over apartheid niet geoordeeld DEN HAAG ANP-UPI-Reater). De verwerping van de klacht Van Ethiopië en Liberia over Zuid-West-Afrika door het Internationale Hof van Justitie is in de wereld mei gemengde gevoelens ont vangen: vreugde in Zuid-Afrika en bjj de blanken in Zuid-West-Afrika zelf; verbazing en nog onuitgesproken ver ontwaardiging bU de Afro-Aziatische en sommige Westerse landen. Premier Ver- woerd vun Zuld-Afrlka, dat het beheer over Z.-W.-Afrika heeft, sprak van een „grote morele overwinning. Bij het hof waren overigens de menin gen zeer verdeeld. Zeven rechters stemden voor, zeven tegen verwerping. De stem van de president, Sir Percy Spender (Ehg.) moeet de doorslag geven. Ethiopië •n Liberia hadden ln I960 ale voormalige leden van wijlen de Volkerenbond een aanklacht ingediend tegen de wijae waar op Zuid-Afrika het in 1920 door de Vol kerenbond verleende mandaat uitoefende. Invoering van de apartheidspolitiek was. naar mening van de beide landen ln strijd niet de mandaatopdracht, volgens welke gestieefd moest worden naar vergroting van het welzijn van de bevolking van Zuid-West-Afrika Ethiopië en Liberia gingen uit van de opvatting dat de VJ4. de rechtmatige opvolger is van wijlen de Volkerenbond. Het hol deelde deze mening niet. Op zuiver Juridische gronden stelde het. dat Ethiopië en Liberia niet hadden kunnen aantonen enig recht tot de door hen ingediende klachten te hebben Zelfs als de Volkerenbond nog had bestaan zouden zij dat recht niet hebben gehad De beoordeling over de uitoefening van het mandaat berustte uitsluitend bij de bevoegde organen van de Volkerenbond; daarin konden de lndlvduele leden hun stem laten horen. Dat deze mogelijkheid thans niet bestaat, zal men moeten aan vaarden. aldus de overwegingen van het Het Internationale Hof van Justitie ln Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak Zuidwest-Afrika. De aanklacht tron Ethiopië en Liberia voorgebracht door de Amerikaanse advocaat Oross rechts met zijn secretariswerd afgewezen op juridische gronden. hof dat zich dus onthouden heeft, van een ooi-deel over de merites van de apart heidspolitiek. Dc president van de SWAPO (South West Africa Peoples Organisation'), de heer S. Nujomo, verklaarde vanmorgen tijdens een persconferentie ervan over tuigd te zijn, dat de Verenigde Naties Zuidwest-Afrika kunnen helpen. Z(J hebben immers ook Tanzania, Uranda Urundi en Cameroun geholpen. Verder, zo zei hij, zal Zuidwest-Afrika blijven strijden zij het met tegenzin totdat Zuid-Afrika de rechten van de Zuidwest- af rikaanse bevolking erkent. ZENDEREN. (KNP.) De paters karmelieten, die momenteel te Zenderen In provinciaal kapittel bijeen zijn, heb ben tot provinciaal gekozen puter drs. Valerius Hoppenbrouwers als opvolger van pater Raphael Gooyer Tot leden van het provinciaal bestuur werden gekozen pater Anastasius v d Vegte. assistent provin ciaal pater Raphael Oooyer. pater drs. Falco Thuis, pater drs. Erich Ploegma kers, pater drs Antonlus van Gulen. Tot commissaris van de vice-provincie in Duitsland werd benoemd pater Floriber- tus Schwering. Het kapittel staat onder voorzitterschap van de prior-generaal van de orde en zal twee weken duren. te te zijn geweest van de plotselinge strategie van de politie. Commissaris A. Molenkamp op zijn beurt deelde mede, dat de maatregel gebaseerd is op artikel 28 van de poli tiewet en op de ambtsinstructies voor de Amsterdamse gemeentepolitie. Vol gens hem staat in de verschillende voor schriften, dat de politie op diverse ma nieren preventief mag optreden, wan- peer ordeverstoringen dreigen. Zij le be voegd de oorzaken. dJe tot ordeversto ring kunnen leiden, weg te nemen, zon der dat de manier, waarop dit moet gebeuren, beschreven wordt, aldus de heer Molenkamp. De Vletnamdemonstratle van zondag avond heeft nog tot een andere klacht bij mr. Hartsuiker geleid. Twee jonge lui beklagen zich erover, dat het dood kistje voor een Vietnamees kind. dat zij bij het Amerikaans consulaat hadden willen overhandigen, door drie mare chaussee'» niet alleen is afgenomen, maar ook ln elkaar is getrapt. Met het ene kunnen zij zich verenigen, maar het in elkaar trappen beschouwen zij als moedwillige vernieling van andermans eigendom. Brief arm burgemeester De publicist Daniël de Lange heeft een brief aan de burgemeester van Am sterdam gezonden, waarin hij zijn af keuring en bezorgdheid uitspreekt over het polltie-optreden op zondagavond. HIJ was een van de demonostranten, die in een legertruck naar de rand van de stad werd gevoerd.. In zijn brief schrijft hij: voorzover ik heb kunnen nagaan was het optreden van de demonstran ten rustig en niet provocerend, zeker tot het ogenblik dat zij werden inge laden in het NAVO-materieel. Van mijn zitplaats af kon Is echter waarnemen, dat de politie, zowel de stedelijke ala de marechaussee, degenen die passief verzet boden door zich naar de trucks te laten slepen, op volkomen ongemoti veerde en ontoelaatbare wijze bewerk ten met wapenstok en hakken, daarbij termen als „rotzakken" gebruikend. Mijn persoonlijke observatie, ook van de gezichten van de politiemannen, geeft mij de overtuiging dat het optreden van de politie. Individueel en collectief niet werd ingegeven door de wil om wat nu eenmaal volgen» de algemene politie verordening ordeverstoring heet, zo snel en efficiënt mogelijk op te lossen, maar door een verbeten wraakzucht, die elke gelegenheid om geweld te gebruiken, zonder dat het al teveel ln de gaten loopt, te buat neemt. Hier spelen senti menten een rol die ln een behoorlijk politiekorps geen rol mogen spelen, al dus Daniël de Lange. Stijgend aantal overnachtingen van buitenlanders DEN HAAG (ANP) Het C.B.S. deelt mede, dat het aantal geregistreer de overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels ln het eerste kwartaal 1966 vergeleken met de overeenkomstl- V* period* van 1965 met ruim acht pro cent is toegenomen. Het totaal aantal geregistreerde overnachtingen bedroeg 557.000 wat een stijging met 43000 overnachtingen betekent. Relatief was de stijging van het aan tal overnachtingen van gasten uit De nemarken het grootste (21 procent). Hierna volgen Engeland en Schotland met 15 procent. Zwitserland met 12 pro cent en Duitsland met 10 procent. Ook het aantal overnachtingen vnn geal lieerde militairen uit Duitsland in Ne derlandse hotels nam met 10 procent toe. Beneden het gemiddelde stijginga- percentage bleven Zweden met een toe neming van 7 procent, de Ver. Staten van Amerika met 4 procent en Frank rijk met 2 procent. Het bezoek uit Bel gië en Luxemburg en uit Noorwegen bleef op hetzelfde niveau.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5