Straten in Rio blank van tranen na de nederlaag van Brazilië Gooi- en smijtwerk in duel var Argentijnse profs met Duitser! BRITTEN WETEN NU WEL DAT HUN TEAM GEEN WERELDTITEL KRIJGT 1 NATUURLIJK HEEFT DE ARBITER HET GEDAAN Rusland boog niet voor het Italiaanse geweld Standen in wereldtoernooi Portugal is bijna zeker van een plaats Ji MuX- 18558111 84 15BS98!®S® -r &«<i\ U*ms4 a ÏSé ik. ARBITER DEELDE IN MALAISE Van Mexico wel gewonnen maar o zo slapjes... Dagboek wereldtoernooi MAANDAG 18 JULI IJ j RIO DE JANEIRO Rio de Janeiro leek vrijdagavond een stad in rouw gedompeld. De verschrikkelijkste ramp had de Brazili anen, die oud of jong, man of vrouw, allen voetbalfanatiekelingen lijken te zijn, niet droever kunnen stemmen dan de nederlaag van het voetbalelftal tegen Hongarije. De stemming hield eigenlijk het midden tussen verdriet en woede. Verdriet om de nederlaag, woede om de beslissing van de ploegleiding om Pele niet op te stellen met de bedoeling hem te sparen voor moeilijker dagen, en om In het kamp van de Braziliaanse ploeg in Lymm (Cheshire) is de stemming natuurlijk eveneens zeer gedrukt. Vi cente Feola's gelaat stond uiterst zorge lijk. Hoewel de zwaargebouwde coach van het Braziliaanse team zondag in het een voudige hotel van Lymm de toegestroom de Journalisten kon meedelen dat Peles veelbesproken rechterknie werkelijk ge heel genezen was, werd senor Feola nog steeds door vele zorgen geplaagd. De stem ming in het kwartier van de tweevoudige wereldkampioenen was trouwens duidelijk een en al misère. Kennelijk hadden de Brazilianen goede hoop gehad dat de Bul garen zaterdag in Manchester het de ploeg van Portugal, leider in groep C, uiterst moeilijk zouden maken. Eusebio en zijn mannen wonnen echter overtuigend met 30 en het is nu lang niet onwaar schijnlijk dat na de derde reeks wedstrij den voor de achtste finales, die dinsdag en woensdag worden gespeeld, de teams van Portugal, Brazilië en Hongarije met vier punten in groep C eindigen. Van elke poule komen echter slechts twee landen in de kwart-eindstrijden, zodat het doel- gemlddelde zal moeten uitmaken welke formatie is uitgeschakeld. Slechts op één wijze kan Brazilië zich definitief veilig stellen dan moet het ten minste met een verschil van Portugal winnen in de slotwedstrijd. (Deze wed strijd komt op de televisie). Bij 'een on gunstiger score zou Hongarije, dat in de vorm van vrijdag J.L spelend in de laatste wedstrijd van de eerste ronde Bulgarije met ruim verschil moet kunnen verslaan, de wereldkampioenen de weg naar de kwarteindstrijden wel eens kunnen af snijden. Nadat zestien van de vierentwintig de leiding van de scheidsrechter, die volgens de Braziliaanse radioreporters „slecht", „partijdig" en „oneerlijk" was. Op alle hoeken van straten en pleinen waren luidsprekers opgesteld, waaromheen duizenden zich ver drongen om het verslag van de wedstrijd te volgen. Toen de Hongaar Bene in de derde minuut de score opende, verstond niemand wie bad gescoord en in de overtuiging dat Brazilië de leiding had genomen begon men te dansen en te zingen, terwijl confetti uit de ramen van de hoge gebouwen werd gegooid. Dit feest-der-vergissing duurde tot de Bra ziliaanse gelijkmaker werd gescoord. In het volste vertrouwen dat na de rust de grote slag zou vallen bleef men de zaak van de op timistische kant bekijken en beluisteren. Maar de stemming daalde en toen de verslag gever aankondigde dat de scheidsrechter voor het einde had gefloten en dat Hongarije dus met 31 had gewonnen, ging men uiteen in de stilte van een begrafenis, de hoofden gebogen, velen huilend. De volkomen onverwachte nederlaag tegen Hongarije heeft op de „gouden" stad Rio de Janeiro een enorme domper gezet. Voor de bevolking betekende die 30 een nationale ramp. Nog steeds is men niet over deze enorme klap heen. voor de achtste finales te spélen wedstrij den zijn verwerkt, heeft slechts Rusland, eerste in groep D, de kwartelndstrijden reeds bereikt. Goede kansen op een plaats bij de laatste vier hebben voorts in groep A Engeland en Uruguay. Belde landen vergaarden drie punten uit twee ontmoe tingen. In groep B geven de overtuigende doelcijfers 5—0 gevolg van de wedstrijd tegen Zwitserland West-Dultsland ruime mogelijkheden. Tegen Spanje zal SUNDERLAND Italië en Rusland hebben zaterdag voor 30.000 toeschou wera niet aan de hooggestemde ver wachtingen voldaan. Alleen in de tweede helft was dit topduel van groep D leven dig en Interessant, doch de Russische spelers zullen zich hierom weinig hebhen bekommerd. Het enige doelpurt werd namelijk door hun kléine rechtsbuiten Schislenko in de dertiende minuut van de tweede helft gescoord en omdat de Italiaanse aanval daarna niet in staat bleek hier iets tegenover te stellen, was de overgang van de Russen naar de kwartfinales een feit. Ondanks de weinige spanning bleek 't Russische team van het begin af aan 't aterkst. De viermans-aan\ al met twee snelle, gevaarlijke vleugelspelers (Schislenko en Kusainov) en twee schut ters (Malafeev en Banis. 'ski) van for maat maakte het de Italiaanse defensie niet gemakkelijk. De aanval van de Italianen bleek echter door het nlet- meespelen van Rivera aan kracht te hebben ingeboet, zod-t de Russische de fensie doelman Jaschin voor al te ernsti ge moeilijkheden kon behoeden. Zelfs toen na de 01-achteri.tand de Italiaan se aanval met Meroni, Mazzola en Pas- cutti werd versterkt, bleven vooral Sabo en Voronin de situatie goed r verzien. Schislenko werd in het Russische kamp de „held van de dag", toen de kleine man uit de Kaukasus zijn veel grotere tegenstander Facchetti te snel af was en vanaf bijna twintig -^eter on houdbaar in de rechterhoek an het Ita liaanse doel schopt. De Italiaanse sup- de zaterdag ra:? Groep A: Engeland Uruguay Frankrijk Weet-IKiii.sland 2 Argentinië 2 Spanje 2 Zwitserland 2 Groep C: Portugal 2 HonmrU. 2 Noord-Korea porters, die zich tot dan toe luid hadden geroerd zwegen verbaasd en putten al leen nog hoop uit de bewering dat de Russische defensiemuur in 't resterende half uur toch wel voor het Italiaanse ge weld zou moeten bezwijken. Dat „ge weld" bleek echter niet zo geweldig, terwijl er van wankelen in de Russische defensie geen sprake was. Er bleef de Italiaanse supporters dan ook niets anders over het hoofd van trai ner Fabbrl te eisen. Groep d.: Italië—Rusland 0—1 (0—0) 58. Schislenko 01, scheidsrechter: Kreitlein (W.-Dld.), toeschouwers: 30.000. Italië (4-2-4): Albertosi, Lodetti, Bul- garelli, Rosato, Leonclni, Pascutti, Me roni, Facchetti, Mazzola, Burgnlch, Sal- vadore. Rusland: (4-2-4): Jaschin, Pnomarov, Schesternev, Kurtslvala, Danllov, Sabo, Voronin, Schislenko, Malafeev, Banis- jevski, Kusainov. dan echter tenminste gelijk moeten wor den gespeeld. Argentinië, dat dinsdag Zwitserland ontmoet, kan in theorie hier zonder al te veel moeite tweede wor den. Definitief uitgeschakeld is alleen Zwitser land. De ploeg heeft twee nederlagen ge leden en kan zonder al te veel grote zor gen tegen de Argentijnen aantreden. Dat maakt alle beschouwingen uiterst betrek kelijk, want het is lang niet uitgesloten dat Juist daardoor de Helveten ln de laatste ontmoeting toch nog als „kam- pioenendoder' zullen fungeren. I MANCHESTER Portugal heeft zijn I eerste doel in dit wereldkampioenschap bijna bereikt: een plaats in de kwart finales. Na de verrassende 3—1-overwin- nlng op Hongarije werd zaterdag op mat spelend Bulgarije de tweede o winning geboekt. De Bulgaren moesten een nederlaag (30) Incasseren, die zich reeds in de zesde minuut af kende. Toen nl. bezorgde Vutzov, de verdediger van Levsky Sofia, zijn toch al weinig zelfverzekerde team een bijna onover komelijke teleurstelling door in eigen doel te schieten. Het verband in het Bulgaarse team was na deze ongelukkige treffer lange tijd zoek en een zeker niet impo nerend Portugal kon gemakkelijk voo: rust de voorsprong nog iets opvoeren dank zij een prachtige solo van Eusebio. De Bulgaren herstelden zich maar lang zaam van de teleurstelling in de zesde minuut en toen het ploegverband weer enigermate terugkeerde, bleken de Bul garen nog steeds aan hetzelfde euvel te lijden als in de strijd tegen Brazilië: geen doorzettings"ermogen. Bovendien hadden zij niet veel geluk. Asparuchov schoot tegen de onderkant van de lat, eA toen Eusebio in de 38ste minuut had laten zien hoe het wel moest, was de strijd eigenlijk reeds gestreden. In de tweede helft, waarin het gebrek aan klasse én tempo van beide teams nog duidelijker naar voren trad, miste Zekov om gebrek aan geluk te onderstrepen eens een goede kans. Met de treffer Vfun Torres in de 82ste minuut was de tweede nederlaag van Bulgarije dan werkelijk een feit geworden. Groep C: Portugal—Bulgarije 3—0 (20), 6. Vutzov (eigen doel) 1—0, Eusebio 2—0, 82. Torres 3—0. Scheidsrech ter: Codesal (Uruguay), toeschouwers: 30.000. Portugal (4—24): Pereira, Festa, Ger- mano, Lucas, Concelcao, Grace, Coluna, Augusto, Eusebio, Torres, Simoes. Bulgarije (424): Naidenov, Schalaro- bov, Penev, Vutzov, Gaganelov, Zechev, Jaklmov, Dermendiev, Zekov, Asparuchov, Koetov. HXifé,. if. i het doel door zijn BIRMINGHAM Juan Carlos Loren zo heeft heel veel vertrouwen in zijn pupillen. Toen Oswaldo Zubeldia eind april liet weten dat hij er geen prijs meer op stelde de Argentijnse ploeg langer voor te bereiden op de strijd om de we reldtitel, had Juan Carlos maar 24 uur bedenktijd nodig voordat hij de functie van teammanager van het Argentijnse elftal opnieuw aanvaardde. Begin juli nog vertelde hij met veel overtuiging in Londen dat het nu toch werkelijk uit zou zijn met het sprookje dat zijn land slechts ongedisciplineerde voetballers kon afvaardigen. ..Ik heb mijn spelers ge zegd," zo stelde de donkere Argentijn op een persconferentie nadrukkelijk vast. „dat ze zich correct moeten gedragen en elke beslissing van de scheidsrechter zon- LONDEN Ook In de tweede wed strijd, die het Engelse elftal ln het Londense Wembleystadion speelde, heb ben de mannen van Alf Ramsey be paald niet kunnen Imponeren. De 85.000 toeschouwers, die de miezerige regen getrotseerd hadden, zijn in hun hoop om een herhaling van het schut tersfeest van vijf Jaar geleden toen En geland Mexico met 8—0 versloeg, te zien, bedrogen uitgekomen. Het Engel se team, dat in vergelijking met de ploeg, die op do openingsdag met 00 gelijkspeelde tegen Uruguay, op twee plaatsen gewijzigd was, maakte ook nu geen Indruk. De Britten hadden met de amateuris tisch spelende Mexicanen bijzonder veel moeite. Weliswaar was Engeland voort durend ln de aanval maar de omsamen- hangend opererende Britse voorhoede had veel te veel moeite om de massieve Mexicaanse verdedigingsmuur te door breken. Vooral omdat Mexico de En gelse vleugelspelers Paine en Peters voortdurend volledig vrij liet, ontston den er wel kansen voor de Britten, die tenslotte met toch nog twee wat gelukkige doelpunten aan de overwinning moesten komen. In de 37e minuut toonde de uitblin kende Bobby Charlton de onmacht van zijn voorhoede aan toen hij op eigen helft de bal oppikte, hem over ruim dertig meter opdreef en toen met een strak schot van zeker 25 meter afstand de Mexicaanse doelman kansloos liet. Het Engelse publiek werd toen weer enthousiast doch slechts voor korte duur. Hun favorieten vervielen opnieuw in het onmachtige spel en hoewel Jim my Greaves, Hunt en Paine met kop- ballen dicht bij treffers ./aren duurde het toch nog tot een kwartier voor tijd voordat de Engelse zege vast kwam te staan. Jimmy Greaves schoot hard te gen de paal en Hunt kon de terugsprin gende bal in het doel werken. Overigens zal de overwinning van de Engelsen hun quote bij de bookmakers beslist niet ver hogen. In Engeland is men er nu dan toch wel van overtuigd dat dit team be slist geen wereldkampioen zal worden. Groep A: Engeland -Mexico 2 -0 (1—0). 37. Bobby Charlton 1—0, 75. Roger Hunt 20; scheidsrechter Lobello (It.), toeschouwers 85.000. Engeland (4-2-4): Banks. Cohen, Sti les. Jacky Charlton en Wilson. Bobby Charlton en Moore, Paine, Greaves, Hunt en Peters. Mexico (2-3-4-1): Calderon, Chaires en Pena, Dei Muro, Jauregui en Diaz, Padilla, Nunez Ryes en Harnandez, Bor- ja. dienen te aanvaarden.' Werkelijk, weten wel degelijk wat discipline Is." In het tot de laatste plaats bezette stadion van Aston Villa in Birmingham is zaterdagmiddag overduidelijk bewezen dat Juan Carlos Lorenzo te haastig heeft gesproken. Voor 55.000 toeschouwers ook bondscoach George Kessler was er getuige van ontketenden zijn pupillen een voetbalslag die ronduit beschamend was. Gezegd dient te worden dat tegen stander West Duitsland, zij het op een iets waardiger wijze, snel een afdoende antwoord klaar had. Het werd een duel dat werd beheerst door brute kracht en felle charges. De technici kregen geen kans een actie op te zetten en voor de neutrale toesohou- wers in het Villapark werd het een ver loren middag. De zevenduizend „Slach- tenbummler", die uit de Bondsrepubliek de reis naar Engeland hadden gemaakt, konden al evenmin genieten. Ze moch ten de honderden zwart-rood-gele vlag gen zo geestdriftig zwaaien als ze wilden, doelpunten hebben ze in Birmingham niet gezien. Daarbij kwam nog dat arbiter Kon stan tin Zecevlc deze door miezerregen beheerste middag beslist niet waar kon maken dat hij de onderscheiding van internationaal scheidsrechter waard was. Op kritieke momenten greep de weifelen de Zuidslaviër in het geheel niet in en na een kwartier was er nog maar weinig over van het prestige van de arbiter uit Belgrado. Met lang, nadrukkelijk fluiten en met veel armgebaren trachtte hij zijn tekortkomingen te compenseren. Het nad nauwelijks zin. Steeds harder werd het voetbalgt in het Villapark, hetgeen een kwd na de rust resulteerde in het ui' veld zenden van de Argentijn Albrecht nadat deze Wolfgang Wet. ontstellend grove wijze tegen de r'a had gewerkt. Het was een van de v--j goede momenten van arbiter Zecevk ,1 Duitsers zagen in de resterende M echter geen kans voordeel uit de r rieke meerderheid te trekken, en eig was Argentinië met het gelijke sp» het gunstigst uit. Immers, de Zuid-/ kanen ontmoetten in de laatste we van de achtste finales het zwakke seriand. West-Duitsland daarenteg: met de Argentijnen gelijk in punk moet nog tegen de gevaarlijke Spar, den aantreden. Mogelijkheden op de zege hebbek Duitsers in dit trieste duel zeker gj Een zuivere scoringskans ontnam stantin Zeoevic de Duitsers kort va rust.' Razendsnel passeerde Held cJ linkervleugel de laatste Argentijnse dedigers. Op het moment waarop Duitse legioen meende dat de triom! worden geboren floot de falende x spreker langer dan ooit. Hij had p gerd de voordeelregel toe te passé: een vrij onschuldige actie van een 2a amerikaanse middenspeler en stopte i ren-naar-het-succes. Tweemaal z.' voorts Robert Perfumo voor enerve:! momenten door van dichtbij de -i] doellat te treffen. In beide geul bracht hijzelf snel redding. De A:a tijnse tactiek, afgestemd op het van een onbeslist, had succes, ver doorgevoerde man-tot-man-deö konden de Duitsers weliswaar van positie veranderende Argentijnse vallers in bedwang houden, er tevens door uit him spel gehaald werd een duel. het toernooi om de Öj Jules Rimet onwaardig. En als Sepp Herbergers „drol finale BraziliëWest-Duitsla: werkelijkheid wil worden, moe:| heel veel gebeuren. Waarschijn; ook ten aanzien van het Bn liaanse spel, bijzonder veel e- echter wat betreft de verrichting waartoe de teleurstellende elf u Helmut Schön ditmaal in stil bleek. DE Zwitserse scheidsrechter Gott fried Dienst Is een vriendelijk man. De Nederlanders, die met hem kennis hebben gemaakt, kunnen dat beamen. Iiy heeft ln zijn eigen land en daarbuiten vele vrienden, die allemaal op een ansinchtkaart van hem uit Engeland kunnen re kenen. Bovendien wil hij alle Zwit serse scheidsrechters een kaart sturen, waarvoor hy zelfs een speciaal stempel heeft laten maken met het opschrift „Groeten uit Engeland en van het wereldkam pioenschap 1966". DE uitslagen van vrijdag en zater dag hebben ln de wereld der bookmakers diepe sporen achter gelaten. Brazilië heeft door zün nederlaag (1—3) tegen Hongarije zijn leidende positie verspeeld en is zelfs gezakt naar de vyfde plaats, die het deelt met Italië. Favoriet no. 1 is by de bookmakers thans Engeland met 92, op de tweede plaats gevolgd door West-Duits- land met 11—2. Daarna volgen Ar gentinië en Portugal met elk 61. De Brazilianen delen met Italië de vyfde plaats met elk 71. In de ry komen vervolgens Rusland (8—1), Hongarüe (10—1) en Uruguay (16—1). De 30-overwinning, die Portugal zaterdag behaalde op Bulgarije, was voor de grote Portugese kolonie in Rio de Janeiro leiding tot een uitbundige feest vreugde. Er werd vuurwerk ont stoken en uit de vensters va huizen daalde confetti neer. Brazilianen zagen het met lede ogen aan. De 0—0, die de Argen tijnen boekten tegen West-Duits- land bracht in Buenos Aires een uitgelaten stemming. Tijdens de wedstrijd was Buenos Aires een „dode" stad. Men zat thuis aa radio of schoolde samen bij de grote winkels, waar via sprekers het radioverslag te vol gen was. En zij, die op pad moes ten, hadden een transistorradio aan het oor! DE Hongaren hebben de hoop r niet verloren, dat de ln de wed- stryd tegen Brazilië aan de schou der geblesseerd geraakte Sandor Matrai woensdag tegen Bulgarije zal kunnen meespelen. Lajos Baroti, de coach van het Hongaarse elftal, zei er zondag dit van: „Wij zullen niet eerder een beslissing kunnen nemen dan dinsdagavond. Matrai. die 74 maal in het nationale elftal uitkwam, is een sterke kerel. Als er iemand op tyd weer fit kan zija dan is hy het wel". Meszolv. Varga en Istvan Nagy, die eveneens in de wedstryd tegen de Brazilianen bles sures opliepen, gaan goed vooruit en zullen woensdag wel kunnen spelen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6