ook VOOR JOU KINDERHOEKJE «- IN DE KRANTFNTUIN Genoveva LEIDSE TOPTIEN TOPPERS LOPEND VUURTJE PAGINA DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1966 Al heeft ztj ongeveer 1200 jaar gele den geleefd, de hele Rijnstreek eert en vereert haar nu nog Bteeds, daarom wil lk als laatste sage voor jullie vertellen, wat deze ons over haar leven verhaalt. Zij was de gemalin van Palsgraaf Sieg fried, die tijdens het bestuur van een der voorouders van Karei de Grote ten wes ten der aloude stad Andernach op de burcht Hoch-8immeren woonde. Hij leef de daar met zijn schone en bovendien zeer deugdzame gemalin Genoveva. Maar er viel een schaduw over hun geluk, toen vanuit Spanje de Arabieren (Moren) een inval deden in het Franki sche land (toen Galllë) en in dat toen reeds christelijke land angst en schrik verwekten. De toenmalige heerser liet door heel zijn rijk de oproep weerklin ken om mee te willen werken de dreigen de ramp voor land en volk af te wenden. Ook in de burcht en 't gebied van de landgraaf werd die dringende oproep vernomen en Siegfried aarzelde niet om zijn krijgsuitrusting voor de dag te halen en mede ten strijde te trekken tegen de heidense invallers. Wel viel het hem zeer zwaar om zijn lieve gade en zijn gelief de ouderlijke burcht te moeten verlaten. Maar de plicht om land en geloof te ver dedigen tegen 't ruwe heidendom dwong hem ondanks alles. Zijn treurende gema lin stelde hij onder hoede van zijn huis meester Golo, in wie hij meende alle vertrouwen te kunnen stellen. Hij smeek te GenoveVa om in alle voorkomende om standigheden zich tot hem te wenden om raad en bijstand. De scheiding van haar geliefde echt genoot was voor gravin Genoveva zeer smartelijk. Zij voelde zich eenzaam op de grote burcht te meer daar haar man de huismeester Golo, die haar een steun moest zijn, helaas te veel vertrouwen geschonken had. Zij kon niet met hem spreken als met een vriend en steun want al gauw bleek haar, dat Golo met z'n vurige donkere ogen haar aankeek met blikken, waarvoor zij terugschrok. Steeds meer werd zijn optreden jegens haar vrijmoediger en ten laatste werd hij zelfs zo vrijpostig dat hij haar om haar liefde dorst te smeken. Maar Geno veva liet hem duidelijk blijken, dat zij hem en zijn handelswijze diep verachtte. Zij bracht hem onder 't oog, dat hy aan zijn plicht zo smadelijk en schandelijk te kort kwam, dat zy hem zelfs niet meer wenste te zien en zy dreigde zijn han- delwyze ook aan haar man te zullen bekend maken, wanneer deze terugkeer de. Nu de schone, fel begeerde vrouw, hem zo terug wees, veranderde zyn hou ding op duivelse wyze. Op een dag, dat de gravin te midden van enkele hove lingen gezeten was, trad Golo onbe schaamd naar binnen en deed zyn mees teres ten aanhore van allen de schan delijkste verwyten. Hy beschuldigde haar van gemene ontrouw jegens haar echt genoot door omgang met 'n doodgewone stalknecht, die steeds haar rypaard voor haar zadelde. Als de persoon, aan wie haar man zijn vertrouwen geschonken had, diende hy een klacht in bij de vorst. Deze vond de ontrouw van de gravin jegens haar afwezige echtgenoot zo schandeiyk, dat hy de edele vrouw in de gevangenis liet werpen. In bewusteloze toestand werd zy in een vochtige kerker opgesloten, waar haar troosteloze uren en dagen te wachten zouden staan. Tot overmaat van ramp werd haar hier een zoontje geboren, zy doopte hem met haar eigen tranen en gaf hem de naam Tristan, welke naam betekent: Smarte- kind. (wordt vervolgd). CORRESPONDENTIE De kinderen vertellen Over een paar dagen is het vakantie en dan krygen we onze rapporten mee. Ik hoop dat ik zal overgaan en als ik over ga, ga ik al naar de vierde klas. We gaan in de vakantie twee weken naar Luxemburg en dan nog een week naar Drente. Om naar Luxemburg te gaan moeten we ruim vijf uur in de auto zitten. Ik hoop, dat ik het volhoud. We hebben daar een zomerhuisje gehuurd. Er zijn in Luxemburg grote bossen en ook een groot meer, waar je kunt zwem- Als we naar Drente gaan, lenen we van een oom, die in Coevoorden woont, een caravan. Als we van vakantie terug zyn, zal ik er wat van vertellen. (Leuk Xandra. Ik hoop dat jullie mooi weer hebben, tante Jo). Marijke v.d. Westen, Leiden. Myn leventje Ik ben in het jaar 1957 geboren op 1 augustus. (Je bent dus haast jarig Ma rijke, alvast gefeliciteerd door tante Jo en oom Toon). Ik was een rustige baby. Op een keer gingen mijn vader en moe der uit en ik moest naar myn oma. 's Morgens bleef ik rustig op de tuin bank liggen en 's middags ook. Toen ik groter werd, was ik niet meer zo stil. Op een keer schoof ik een stoel bij de tafel en nog een ander stoel verderop. Ik klom op de stoel, liep over de tafel en wou op de andere stoel springen, maar ik sprong er naast. Vader kwam kyken of ik me bezeerd had, maar ik huilde niet eens. Toen ik vier jaar werd, ging ik naar de .kleuterschool. Eerst kwam ik by juffrouw Engels en later by juffrouw Cras en nog later bij juf frouw van Bruggen. Daar vond ik het nog het allerfijnste, want ik mocht hel pen de planken afstoffen en de puzzle- doosjes met mozaïek netjes neerzetten en ook het fonteintje schoonmaken. Toen ging ik naar de grote school en dat vond ik heel fyn. Ik kwam in de eerste klas by juffrouw van Velzen. Dat vond lk een heel fyne juffrouw. Ze ging in de vakantie byna altyd naar Spanje en daarom leerde ze ons liedjes en dans jes uit Spanje. Ik ging over naar de tweede klas en kwam by juffrouw Rik- menspoel. In het begin vond ik dat een fyne juffrouw, maar later werd ze streng. Ze ia toen getrouwd. We kregen toen mevr. Duindam, die heel mooie BÜngers liet maken om de klas te ver sieren. Toen de juffrouw weer op school kwam, vond ze die slingers heel erg mooi. Na dat jaar, ging ik over naar de derde klas en daar zit ik nu nog. Ik zit by juffrouw de Leeuw en die vind lk de aardigste juffrouw, die ik ooit gehad heb. Ze is pas drie maanden ziek ge weest, maar nu is ze weer beter. Het is bqna vaderdag. We gaan een verrassing maken. De juffrouw heeft gezegd dat we een leeg blikje, negen knypers en velpon mee moesten nemen. We gaan een mooi bakje maken. Bertram Wesselnian, Lelden. De Pinkstervakantie In de Pinkstervakantie ?yn we naar Waalwijk geweest. Dat ligt in Brabant. Ik ging bij myn oom en tante logeren. Ik sliep samen met myn kleine nichtje op een kamer. Ik heb ook al twee vriend jes in Waalwijk. We zijn twee keer naar de bossen geweest. Daar ligt ook een groot meer, waar je kunt zwemmen. We gingen ook een keer rijden. We kwamen toen langs een sluis, die pas nieuw was. We reden toen weer terug naar Waal- wyk. Bij het naar huis gaan, moesten we over twee ponten. We gingen toen niet dadeiyk naar huis, maar eerst naar de stad, waar we in een restaurant gin gen eten en daarna pas naar ons huis. Nog twee nachtjes slapen en dan moe ten we weer naar school. René Kallenberg, Leiden. IN HET BOS Wij zyn zaterdag- en zondag naar de Veluwe geweest in Gelderland. Daar heb ben we een paardestal gevonden, die was al erg oud. Daar hebben we fijn gespeeld met myn vriendjes Henk en Frans. Wq zyn naar het zwembad geweest, Henk en Frans hadden een rubberboot, daar hebben we heeriyk mee gespeeld. Ik had een duikbril, daar heb ik mee onder water kunnen zwemmen. Een keer dook ik en ik schampte mijn buik. Ik kwam snel boven. Mijn hele buik was rood en ik ging er even uit, maar een minuut la ter was ik er al in. Ik heb ook een rin getje opgedoken. Wanneer ik het de vol gende keer weer opduik, mag ik het hebben. DE ROVERSBENDE Ergens in een groot donker bos hield zich een roversbende schuil. De hoofd man, die Hendrik heette heeft al vele malen geplunderd en gestolen. Zijn ben de bestond uit acht mannen. Op een dag zouden ze een bank overvallen. Zwaar bewapend trok de bende er op uit. Zodra ze de Bank binnen stapten begonnen ze in het wilde weg te schieten. De bende bond iedereen stevig vast en Hendrik zelf maakte zich meester van al het geld. Vlug wilde de bende zich uit de voeten maken, maar het was te laat. Een juf frouw had kans gezien op de alarmknop te drukken en de politie kwam onmidde- ïyk. De bende werd ingerekend en naar het politiebureau gebracht. Het duurde nog wel enige tijd voor de rechtbank uitspraak deed. Hendrik werd veroor deeld tot 30 jaar en de leden van de bende tot 20 jaar gevangenisstraf. Nog 5 maal heeft Hendrik geprobeerd om te ontsnappen maar het lukte geen een Sonja Jansen, Lelden. Muizelientje blaast bellen ora ga je niet met Anneke spelen?" „Ik heb helemaal geen zin," zei Muizelientje „altyd met die vervelende poppen". „Nou ga dan bellen blazen," zei moeder. „Ik heb een bellen blaaspijpje gekocht, ik dacht dat je dat wel leuk zou vinden". „Natuurlijk!" riep Muizelientje en met een pakte ze een bekertje met zeepsop en begon te blazen, te blazen. „Niet zo hard blazen," zei moeder „anders ko men er geen bellen". De hele middag speelde ze met Anneke, die ook een póp- je kreeg. Toen moeder 's avonds kwam kyken hoe ze het maakten, sliepen ze al als rozen en droomden van de leuke middag. Roland Abspoel, Leiden. Kees heeft kiespyn Het 10 Er was eens een klein muizenmeisje, ze heette Muizelientje. Ze woonde in een klein holletje onder de grond met haar vader en moeder en een klein zus- Anneke. Op een dag zei moeder: „Waar- 11. Kees slaapt niet want zijn ene kies doet pyn, heel erg pyn. Hy huilt een beetje, maar hy roept niemand. Om 5 over 12 slaapt hij pas. 's Morgens eet hy niet. Zijn moeder zegt: „Eet nu en gauw een beetje", maar Kees eet niets en gaat zo naar school. In de rekenles vroeg de juffrouw: „Kees hoeveel is 4 X 3?" Kees zegt: „15". Dat was mis. De sommen en ook zyn taalwerk zijn onvoldoende. Dat was niet best. '8 Middags aan tafel heeft Kees weer geen trek maar nu roept hy tel kens: au, mijn kies!" „Morgen naar de tandarts", zegt moeder. Die nacht slaapt Kees weer niet. Al vroeg is hy bij de tandarts en daar moet hij lang wachten. Als er een belletje gaat is er weer ie mand aan de beurt. Een mevrouw is er wel een half uur in. Dan mag Kees ko men. „Dag dokter", zegt hij. „Zo, wat is er aan de hand?" „Kiespijn!" schreeuwt Kees. „Kom ik haal hem er uit". „Nee, niet met die nare tang", huilt Kees. „Kom, je voelt er niets van". De tandarts pakt een lange tang, zet hem op de kies eneen. twee, drie. J De kies is er al uit. „Hier, drink wat I water." De pijn is ineens weg. „Dank u", zegt Kees blij en rent vrolijk naar huis. Dag kinderen. We stoppen nu drie j weken en gaan fijn op vakantie. Ge- j nieten jullie ook maar heeriyk van de zon en de buitenlucht. Mochten er een paar regendagen komen, dan nog niet j getreurd, er zijn spelletjes genoeg om thuis te spelen of je pakt je pot lood en een vel papier en je begint aan een verhaaltje over een vakantie ge beurtenis. Nogmaals: allemaal ee«; fyne vakantie. TANTE JO EN OOM TOON. 'N GEBREIDE ZOMERTAS gebruikt, want je kan ook een tas brei en van grof katoen of zelfs van bind touw voor 't rugdeel en klep (1) brei je eenvoudig een stuk rechts van 30 by 32 c.m. Het voorstuk meet 30 by 20 c.m. Voor dit model gebruikt men meest grove wol met naald no 7. Deze maat hangt echter af van 't materiaal, dat Je (fig 2). Bodem, zijstukken en schouderriemen maakt men uit één stuk. De breedte bedraagt 5 cm., de lengte ongeveer 1% m. Dit stuk wordt glad gebreid d.w.z. èèn naald rechts en één naald links om beurten naai het stuk om een wasiyn- draad tot een lang buisje (fig 3) en de tas omboorden, laat dan de beide ein den onder de tas of op een hoek samen komen. Naai eerst het deel met de was- ïyn aan de drie kanten van de voorkant vast, liefst overhands (fig 4). Daarna naai je 't overeenstemmende 20 c.m. van de rugkant vast. Wil je de tas mooi ma ken zie dan fig 5. De bloemeü haak je met losse steken van groen garen voor stengel, blaadjes en knoopsgat, dat zich om de knoop moet leggen. Wil je de tas verstevigen, dan kun Je ze voeren met katoenwol of je schuift karton tus sen rugdeel en voering. Zoek dan nog 2 knopen. Klaar! „Hé, wat zingt die vo gel eigenaardig" zei Hans terwyi hij naar 'n vogel wees, die onrustig tak tot tak vloog. „Ja dat geen gewone vogelzang" verklaarde vader hem, „het zijn waarschuwings geluiden". „Wat bedoelt u daarmee vroeg Hans weer. „Zie je daar die zwarte kat in het struik gewas loerend rondslui pen Zy is op jacht naar vogelnesten met jongen erin. Maar de oude vogel heeft haar allang opge merkt en nu vervolgt hij de kat, terwyl hij door min of meer angstige ge luiden andere vogels waarschuwt". „Ha, dat is pas verstandig tegenover die gemene rover". De weegschaal Juèlie zien hier een weegschaal met 9 ge wichten, waarvan 8 even- zwaar zyn, terwijl het negende iets zwaarder is. Maar dat is op 't oog onzichtbaar. Wie van jul lie kan nu met twee we gingen het zwaarste ge wicht eruit halen? Dus alleen maar met wegen, niet op 't gevoel af? Wie vindt en uitlegt (maar dan netjes en dui delijk) maakt kans op iets boek of wat an ders). moois. (Uitslag pas over 4 we ken!) Denkt erom, kort en bon- Een hele eer voor Michel Pol- nareff uit Parijs, om door te dringen tot de Leidse top tien! Immers, in Nederland gebeurt het niet zo vaak, dat van Franse zijde kans bestaat op een ereplaats in de top twintig in de vaderlandse lijst! Michel st&dt nu nummer negen met „La poupée qui fait non". Het zal ons niets verbazen, als hy nog hoger komt op de ladder The The 1. Paperback writer Beatles. 2. Sunny afternoon Kinks. 3. The life I live Q 65. 4. Monday, Monday The Mama's and The Papa's. 5. Strangers in the night Frank Sinatra. 6. Paint it, black The Rol ling Stones. 7. Wild thing The Troggs. 8. Sloop John B. The Beach Boys. 9. La poupée, qui fait non Michel Polnareff. I am a rock Simon en Garfunkel. 10. uit voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gé Hofenk Muziek- en grammofoon plat en handel HAARLEMMERSTRAAT 66 Bullertje heeft er gens een nestkooi tje zien hangen. Dat vond hij zo leuk en lief, dat hy er zelf ook een ge maakt heeft en op gehangen. Maar wat was daarbij wel onverstandig van 't overigens zo kwieke kereltje? De „Duinark" verwacht dit jaar 10.000 overnachtingen „Da's best het vermelden waard: dit jaar halen we gemakkelijk tienduizend overnachtingen." Dat vertelt ons de heer W. Schuur man, met zijn echtgenote de scepter zwaaiend over de jeugd herberg „De Duinark", op de grens van Noordwijk en Noord- wijkerhout. „Nee, om die overnachtingen gaat het ons eigenlijk niet primair. Belangrijkste taak van ons werk vinden we, dat „De Duinark" een internationaal ontmoetingscentrum is voor de jeugd uit West-Europa." VERBLIJFSHERBERG IN NOORDWIJK: INTERNATIONAAL ONTMOETINGSCENTRUM „De Duinark" kun je een typi sche verblijfsherberg noemen. Trekkers zien we hier niet zo vaak. Daardoor komen de jon geren van wie de meesten uit Nederland en Duitsland er toe nader met elkaar in contact te treden. Juist daarop baseer ik, met mijn vrouw, het werken hier: dat jonge mensen van al lerlei pluimage met elkaar gaan praten en eikaars standpunt dui delijk maken. Zaken als poli tiek en godsdienst b.v. worden dan rustig en vrijmoedig uit de doeken gedaan", aldus de heer W. Schuurman. De duinark: modern geoutilleerd fraai gelegen. Accommodatie De jongens en meises van zeventien/ achttien jaar, die de ruim vijf jaar bestaansrecht hebbende herberg aan de Langevelderlaan als vakantieoord kiezen, kunnen het sléchter treffen wat accommodatie betreft. Twee gro te slaapzalen (totaal: 94 bedden), twee dagverblijven en een imposan te hal („Die kun je overal voor ge bruiken". meent mevr. Schuurman) staan b.v. ter beschikking. De Ne derlandse Jeugd Herberg Centrale, die in ons land 54 herbergen exploi teert, vindt ook wat dat betreft in Noordwijk een waardig represen tant. Overdag gesloten Toos de Vos (rechts) kwam voor tweede keer naar de jeugdherbeij van de heer en mevr. Schuurmat naar duin of strand trekt. In an<fc geval adviseren we hen; of dat a- een bezoek aan Leiden is. of ee visite aan de hoofdstad. Officiéél i „De Duinark" overdag gesloten - soms moet je dat wel eens door i vingers zien. Maar opvallend is, ii j er altijd wel ondernemende jonge:]' zijn, die van alles kunnen organis^ ren. Die trekken dan ook vaak i enkeling mee." Spel en tegenspel De heer W. Schuurman, een v! prater, herneemt: „Om woord te noemen: CORVEE. Nc dat valt hier nooit Eenieder vaardt gewoonweg het karweitje, hij heeft op te knappen. Wij heb! nooit last met de jongelui.' nog iets. dat de heer en mevr. Schutfl man hun toevertrouwde „kroos nimmer zullen adviseren: vader t moeder zeggen, of een of ander hier] mee in verband staand troetelwoor; „Mijnheer en mevrouw hoor klinkt ons toch maar beter." Het is spel en tegenspel in „Di Duinark". „Je moet met dit weri positief doende zijn: de pass viteit bij de jeugd moet eru ze hebben toch al zoveel Buiten recent het de bezot kers van de herberg hebben er onderkomen gekocht in „E Duinark". Een groepje jonge) nestelt zich in de hoek van i hal. Een jongen speelt gitaar anderen zingen mee. In een ar dere hoek zitten wat jongek rustigjes wat te kijken. „Dai moet je iets aan doen", zegt heer Schuurman Jongeren op vakantie in de Duinstreek HERMAN TUMMLER: 17-Jarige Hermann Tümmler uit Lüdenscheid in het Duitse Sauerland is wellicht, na een weekje „Studienreise" in Hol land, al weer op weg voor een vijf weken durende vakantie in Engeland. Tezamen met zijn col lega-leerlingen en drie leerkrach ten was hij vorige week in Noordwijks jeugdherberg „De Duinark", om vandaar tochtjes te maken naar dè toeristische bezienswaardigheden in de rand stad Holland. Herman vond het hier. zoals hij ze>, „wel aardig". "We zijn naar Noordwijk geweest, het Rijksmuseum in Amster dam (De Nachtwacht!) hebben we be zocht en we hebben in de hoofdstad een rondvaart gemaakt over de grach ten. Das war sehr schön". Deze leerlingen van een „Realsehnle" was ook een dagje In Leiden, mét zyn medeleerlingen en onderwyzers. „In cultureel opzicht valt daar veel te zien", dat geeft deze jonge* Duitser dan wel toe, „maar voor jongelui is dat allemaal niet zo interessant. Maar dat komt wellicht omdat er geen gids by w as De „Studienreise" is Hermann best be komen, dat toch ook wel weer. „De ha vens in Rotterdam vond ik geweldig interessant en ook die wandelingen door de duinen of langs het strand". Of hij, na zijn eerste bezoek aan Neder land, nog eens terug zou willen ko men? „Och, ja, misschien wel. Maar ik ga eerst de komende vakantie vijf weken naar Engeland". Het Wirt- schaftswunder viert nog hoogtij, kun je dus zeggen... Achttienjarige Toos de Vos uit Loos- drecht is inmiddels al weer naar haar woonplats teruggekeerd, maar ze heeft aan jeugdherberg „De Duinark" op de grens van Noordwijk en Noord- wykerhout, de beste herinneringen. Te zamen met zeventienjarige zus Heieen heeft ze er ook nu weer een week door gebracht. „Ja. vorig jaar was ik hier ook een week". Waarom zy nu dan weer naar „De Duinark" terugkerde? „Het is hier gezellig. Je legt hier contacten met jonge mensen, niet alleen uit eigen, maar ook uit het buitenland. Dan lieb je hier fraaie omgeving nou, we ma ken hier wat duin- en strandwande lingen! Daar ben lk gek op. In één woord: het Ls hier reusachtig. Zéker een tikkeltje beat mag ik ook nu graag Een groep van pakweg zeventig Duit se jongens en meisjes komt holderde bolder de jeugdherberg binnen, wan neer Pluvlus zijn heerschappij weer bot viert. Een van de jongens neemt de gitaar en tezamen met een paar vrienden zet hij in voor een Ameri kaans country and western-lied. Het Loosdrechtse kantoormeiske zoekt on- middellijk aansluiting. „Da's gezellig, weet je", verduidelijkt zij Leidschendams' Waingoengagroep van de Nederlandse Padvinder? vertrok donderdag j.l. voor een drie weken durende reis naar Grie kenland. De Leidschendammers zullen een deel van hun vakantie I doorbrengen bij Griekse gezinnen. Een ander deel kamperen ze, te- zamen met padvinders uit Griekenland. Club 66 uil Alphen a. d. Rijn zorgt weer voor een leuk stuntje. Deze I jeugdsociëteit namelijk heeft dezer dagen de geboorte gevierd van een eigen orgaan: „BIK-CIE". Prettige nasleep van het Knokke-Festival voor Margie Ball, Karin j Kent en 1964-lid Ilonka Biluska! Op het binnenkort te houden festival I van de Belgische badplaats Heyst gaan ze er optreden! Ze is maar wat gelukkig met haar liedje „Ik ben gelukkig zonder jou", ex-Haagse Conny van den Bos. Liefst 45.000 platen zijn er in middels over de toonbank gegaan!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6