LEXINGTON Parijs viert morgen val van Bastille WEEKEINDE VAN VIER DAGEN IN FRANKRIJK Verbeterde opleiding rijinstructeurs Osservatore wordt beter Senatoren verdenken regering van uitstel Pleidooi voor pdrticuliere (tol-) wegen Negeronlusten in Chicago EVACUATIE HANOI EN HAIPHONG OP GANG Wilson eerder naar Moskou Toch Navo-onderdeel in ons land - WOENSDAG 13 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PARIJS Morgen is het 14 juli. nationale feestdag in Frankrijk. Het zal het langste weekend zijn van het gehele int zeer velen die nog Liet met vakantie zyn gaan al woensdagavond de stad uit en komen pas zondagavond terug. In Parijs begint donderdag morgen om 9 uur de militaire parade op de Champs Elysées, waaraan alle wapens in tegen woordigheid van generaal De Gaulle deelnemen. Met daverend geweld zal een formatie straal jagers over de lengteas van de grote boulevard vliegen. Het laat zich mooi aanzien. traditioneel is de 14e juli de herdenking van de val van de Bastille aan de vooravond van de Franse revolutie van 1789. De feodale staat die Frankrijk tot het einde van de 18e eeuw was viel met de vernieling van de Bastille in stukken. De macht van adel en geestelijkheid werd gebroken. De derde stand, die van de burgerij, nam de teugels moderne staat in han- Bastille komt van het woord Xastlde, dat in de middeleeuwen vesting betekende. Een vesting is de Bastille inderdaad lang ge weest. De burcht met 8 torens van 30 meter hoogte werd ln 1370 door Karei V gebouwd om de toe gang tot Parijs bij de Porte St. Antoine te verdedigen. In de 15e en 16e eeuw heeft de Bastille aan die opdracht voldaan, maar geleidelijk daalde onder Lode- wijk XIV de militaire betekenis. naam, soms ook priesters of monniken, krijgsgevangenen, spionnen. valsemunters. of notoire gekken. Tot laatst genoemden behoorde een zekere De Witt of White, een Ier. ge boren in Dublin, die zich uitgaf voor Julius Caesar, Saint Louis of God zelf. Op 14 juli 1789, de dag van de bestorming herberg- afgespeeld. Wie zich daar niet aan stoorde, kon worden op gepakt en andermaal worden in gesloten. Velen hebben zich van dat verbod weinig aangetrokken Xe duur en schreven hun memoires in het naburige België of Neder- Ondanks alle legenden was het leven in de Bastille niet bepaald Parijs in te gaan op de dat zij zich 's avonds aanmeldden. Oude vesting tms vol geheimzinnigheid De Bastille stond toen in het middelpunt van de spotters, on der meer van de dichter Claude le Petit, die in 1662 een spot gedicht had gemaakt waarin hij vroeg wat de Bastille eigenlijk was: een waterreservoir, een kel der of een kikkervijver. Voor die stoutmoedige woorden werd hij 1 september van hetzelfde jaar op de Place de Grève in Parijs verbrand. De brandstapel in die dagen vatte snel vlam. Van vesting werd de Bastille een militaire citadel, waar hoogge plaatste personages werden ontvangen. Pas onder Richelieu werd de Bastille staatsgevange nis. waar nooit veel meer dan 50 mensen gevangen hebben ge zeten. Dat waren meestal lieden, beschuldigd van een komplot tegen de staat, schrijvers van Geheimzinnig Rondom de Bastille zijn heel wat legenden ontstaan die hun oorsprong te danken hebben aan een waas van geheimzinnigheid die over de gevangenis hing. Kwam een gevangene de Bas tille binnen, dan waren alle gor dijnen van zijn koets neergela ten en moesten de soldaten van het garnizoen met hun gezicht tegen de muur staan. Bewaarders mochten met de gevangenen geen enkel gesprek voeren. Het was de gevangenen streng verboden ergens hun naam op te schrijven. Bij ont slag moest men beloven geen woord te zullen vermelden van wat zich binnen de muren had een hel. Kwam een hoog perso nage binnen, dan werd hij bij zijn komst door de gouverneur van de Bastille aan tafel uit genodigd. voor een rijk déjeuner. Gefolterd werd er niet En nie mand lag in de boeien of aan de ketting. Aan bepaalde gevan genen was toegestaan hun eigen meubels te laten overkomen of zich door een of meer lakeien te laten bedienen. Armere lieden kregen staatssubsidie om zich in leven te houden, wat in de loop van de 18e eeuw geleidelijk werd afgeschaft. Iedereen kreeg toen eten uit de gevangeniskeu ken en dat was naar algemeen oordeel zeer behoorlijk. In 1775 werd onder Malesherbes bepaald dat alle gevangenen mochten lezen en schrijven, sommigen kregen zelfs het recht overdag Ook zonder de bestorming op 14 juli 1789 zou de Bastille niet lang meer hebben geleefd, want de gevangenis was duur; alleen al de gouverneur verdiende een buitensporig salaris van 60.000 pond per Jaar en daar kwamen nog de kosten bij van bewakers, dokters, chirurgen, apothekers, aalmoezeniers, leden van het garnizoen, de uitgaven voor voe ding en kleding van de gevan genen en de kosten van onder houd van het gebouw. Voor Parijs, toen een stad van 600 000 inwoners, was dat te veel geld. Een architect werd belast om na de afbraak een groot plein te maken met in het midden een standbeeld voor Lodewijk XVI. Het voetstuk zou bestaan uit ge smolten ketels en grendels van de Bastille. Dat was in 1784; vijf jaar later hoefde het niet meer. Op 14 Juli 1789 werd de Bastille door het Parijse volk zelf be stormd en in brand gestoken. De vlammen vernielden de oude, feodale staat. De grote Franse revolutie, die al eerder was be gonnen te vonken, vlamde op in volle gloed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er wordt naar ge streeft nog dit najaar te starten met een verbeterde opleiding voor rij-ln- structeurs. Deze opleiding zal behalve wetskennls en autotechniek ook metho diek van het onderwijs, pedagogiek en andere stof omvatten om de rij-lnstruc- teurs zo goed mogelijk in staat te stel len van hun leerlingen verantwoorde weggebruikers te maken. Het doel is om de vakopleiding auto- rij-instructeurs, de VAR, een coördine rend orgaan voor de mondeling oplei ding, om te zetten in een stichting, die dan een breder terrein gaat bestrijken. Reeds in dit stadium zijn er echter al tegenstellingen ontstaan over de samen- I «telling van de stichting, maar het ziet er naar uit dat de sterke wens bij alle partijen om in ons land te komen tot één goed opleidingsinstituut zal meehel pen deze tegenstellingen uit de weg te ruimen. Men heeft verder goede hoop, dat, in dien de op te richten stichting eenmaal goed draalt, zij door de overheid een bruikbaar instrument gevonden zal wor den in het geval de overheid regels wil gaan stellen aan de opleiding tot rij-in- Btructeur. n VATICAANSTAD (KNP) Het se- ml-offlciële Vaticaanse dagblad .^'Os servatore Romano" zal verbeterd wor den. De plannen hiervoor worden reeds sedert enige tijd door de betrok ken Instanties ln het Vatlcaan onder- Men denkt erover een net van corres pondenten in het buitenland op te bou- waarvoor vooraanstaande journa listen in de verschillende landen zullen aangetrokken. Ook wordt over legd of het Vaticaanse dagblad ook in indere talen dan het Italiaans uitgege ven kan worden. Men denkt hierbij aan Tiitgaven in het Engels, Frans, Spaans "n Duits. Het gaat niet helemaal naar mens met <ie aanleg van de 115 km lange pijpleiding van Terneuzen naar de Shellraf finader ij in Pernis. De problemen, die de pxjpleggers ondervinden, doen zich vooral voor bij het „nemeW van het Hollands Diep tussen Strijen en Noordschans. Op deze plaats is dit namelijk twee kilometer breed. (ADVERTENTIE) from America's Best Tobaccos Rijksgelden voor wegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer ver denkt er de regering van de totstandko ming van de wet Uitkeringen opzettelijk te vertragen, om zich op deze wjjze te hoe den voor de aanzienlijke uitgaven, die uit deze wet voortvloeien. Deze verdenking viel gisteren in de Eerste Kamer te beluis teren uit de mond van diverse senatoren, die over de begroting van Verkeer en Wa terstaat van minister Suurhoff spraken. De Eerste Kamer heeft op het wetsont werp Uitkeringen Wegen op 12 april een betrekkelijk kort voorlopig verslag uitge bracht. Daarop is totdusver door de rege ring geen memorie van antwoord uitge bracht. De Eerste Kamer kan het wets ontwerp daarom niet in verdere behande ling nemen. Toch gaat het om een voor de provincies en gemeentenbesturen zeer be langrijke zaak: de vaststelling van wegen- plannen en de (rijks)uitkeringen voor die wegen, alsmede uitkeringen voor onder houd etc. De senatoren zeiden wel te begrijpen dat de regering gelet op de huidige zeer moeilijke situatie van de rijks-flnanciën niet staat te popelen om dit wetsontwerp erdoor te kTlJgen, vanwege de grote finan ciële verplichtingen van het rijk, die dit Hongersnood in Indonesië eist duizenden doden DJAKARTA (Rtr) Volgens een In donesische arts zijn op de kleine Soen- da-eilanden ten oosten van Java driedui zend mensen als gevolg van hongers nood, veroorzaakt door een droogtepe riode van een half jaar, gestorven. Dr. Aziz, die naar Djakarta Is gekomen om aan te dringen op het ontslag van de plaatselijke gouverneur, zei dat de hongersnood op het eiland Lombok de meeste slachtoffers had gemaakt. Wan neer niet onmiddellijk drastische maat regelen werden genomen zou de toe stand nog verslechteren. wetsontwerp met zich meebrengt. De heren Geuze, Delprat (VVD), TJalma (AR), Meester (PvdA) en Gooden (KVP) zeiden allen echter te willen weten waar men aan toe is: wanneer verschijnt de memorie van antwoord? Bij de behandeling van de begroting van het rijkswegenfands voor 1966 kwam de heer Kranenburg (CHU) met een verras sende suggestie voor de dag. Hij pleitte er voor de financiering van wegenaanleg ln handen te leggen van het particulier ini tiatief. Die particuliere financiers zouden dan het recht moeten hebben op 'hun' we gen tol te heffen. Op die manier kan het geld van het rijkswegenfonds voor andere doeleinden worden besteed, zei de heer Kranenburg. Jongeman maakt dodelijke val van 15 meter hoog dak HENGELO (O.) (AN.P.). De 21- jarige R. G. Pothoff is gisteren in het Jullanaziekenhuis te Hengelo overleden aan de gevolgen van een val van ruim vijftien meter, die hij maandagavond maakte van het dak van het Amatel- hotel. De jongeman wilde waarschijnlijk een televisiemast controleren. Door on bekende oorzaak stortte hij naar bene den op een betegeld gangetje tussen het hotel en een bioscoop. Generaal Zeiler krijgt amnestie TULLE (U-PJ.-A.F.P.). President De Gaulle heeft de Franse oud-generaal André Zeiler, die een gevangenisstraf van vijftien jaar uitzat wegens zijn aandeel in de ..putsch" van de generaals te Algiers op 22 april 1961, amnestie verleend ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag ..Quatorze julllet". Zeiler wordt vandaag uit de gevangenis van Tullc ontslagen. De andere drie leiders van de gene- raalsrevolte, de ex-generaals Salan. Challe en Jouhaud zou geen amnestie zijn verleend. In Bols Taverne, Rozengracht 106, Am sterdam. organiseert dr. L Gans tot 22 augustus de I7d« tentoonstelling „Kunstenaars nu". CHICAGO. (Reuter). In een wijk vai Chicago hebben oproerige negers gister avond winkels vernield en geplunderd er Molotov-cocktails naar de politie gewor pen, nadat de politie een brandkraan had afgesloten, waaruit negerkinderen water lieten spuiten om zich ln de drukkende hitte wat verkoeling te bezorgen. Volgens de negers mochten ln een nabijgelegen wijk. waar voornamelijk mensen van Ita liaanse afkomst wonen, de brandkranen wel open blijven staan. Een gebied van ongeveer tweeëneenhalve vierkante kilometer werd door de politie na het uitbreken van de onlusten afge sloten voor het verkeer. Over een afstand van tweehonderd meter aan weerszijden van de hoofdstraat van de wijk Roosevelt Road, bleef geen winkelruit heel. Zo en dan vielen er schoten. Verscheidene mensen raakte gewond door rondvliegen de stenen. De schattingen van het aan tal deelnemers aan het oproer lopen uit een van enkele honderden tot meer dan duizend. Er zijn minstens veertig arresta ties verricht. De negerleider dominee Martin Luther King, die sinds enkele dagen zijn cam pagne voor gelijke burgerrechten op Chi cago concentreert, reed in gezelschap var de hoofdcommissaris van politie van Chi cago door de wijk om de negers tot beda ren te brengen. Het bleef echter nog lang Man berooft zich in cel van leven DEN HELDER. (ANP.). Een 25- jarige man uit Den Helder, heeft zich ln een cel van het politiebureau ln Den Hel der van het leven beroofd- Hij was inge sloten in verband met enkele door hem gepleegde Inbraken. De man heeft zich opgehangen met behulp van een strook van de in de cel aanwezige beddetijk. Bill Travers, hoofdrolspeler uit de film ,fiorn Free", die morgen in het Citytheater in première gaat, arri veerde gistermiddag op Schiphol om dit gebeuren bij te wonen. De première zal tevens bijgewoond worden door Hare Majesteit Ko ningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. De foto werd genomen tijdens een pers conferentie, die Bill Travers in het Amsterdamse Hiltonhotel na zijn aankomst gaf. Naast hem (zittend) de producer van ,J3orn Free", Carl Foreman. Aanval op vrouw a la Hitchcock i Vreemde eend die bijt UTRECHT (A.N.P.). Mevrouw 1 Van Kouteren uit Groenekan bij Utrecht kreeg maandagmiddag omstreeks vijf uur de schrik van haar leven. Toen zij op haar fiets over de Groenekanseioeg reed, I werd zij bij het passeren van een brug aangevallen door een grote, zwarte vogel, die daar op de brugleuning zat. Het beest beet de vrouw in de nek en beschadigde haar jas. Twee voorbijgangers wisten de vogel te verjagen. Het is niet bekend met wat voor soort vogel men te doen had. Volgens ooggetuigen had de vogel een vlucht van één tot anderhalve HANOI, (UPI) De Noordvietnamese autoriteiten zijn begonnen de bevolking uit de grote steden, en dan vooral Hanoi en Haiphong, te evacueren. Dit heeft het Hongaarse persbureau MTI uit Hanoi gemeld. Het grootste gedeelte van de be volking van Hanoi, vooral oudere men sen en kinderen, zijn reeds naar het plat teland overgebracht, deels door het gevaar van luchtaanvallen, deels door het gevaar van overstromingen. Het waterpeil ln de sterk gezwollen rivieren Is reeds wat gedaald, maar het gevaar Is nog niet geweken. Verkeer en voedselvoorziening zijn ln de war geraakt, zo meldt MTI, maar de evacuatie vindt op geardende wijze plaats. In Zuld-Vietnam heeft premier Ky een burger in zijn kabinet opgenomen en tot vice-premler benoemd: de boeddhistische dr. Ngoeyen Loe-oe Vien. Vien. die reeds eerder minister is geweest, krijgt de lei ding over culturele en sociale aungelegen heden. Het is de eerste stap van Ky on de kritiek van veel groeperingen ln zijn land tot zwijgen te brengen. Toch heb ben een aantal boeddhisten, katholieken, protestanten en leden van verscheidene sekten zich aaneengesloten in een groe pering die de komende verkiezing wil Hearings door Kamercommissies (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het nieuwe reglement van orde voor de Tweede Kamer ls gis teren zonder verdere discussies in de 2de lezing aangenomen. Hierdoor wordt het mogelijk openbare commis sievergaderingen te houden voor alle begrotingen en alle wetsontwerpen. Ook kunnen Kamercommissies thans in het openbaar hearings gaan houden. Het is de bedoeling, dat het reglement in september van dit jaar van kracht Bisschop Breda gereden aan SMALBROEK, Drente (ANP) De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, is gisteravond licht gewond geraakt bij een botsing op de verkeersweg Hooge- veen-BelIen. De bisschop was per auto op weg naar Groningen, toen hij onder de gemeente Smalbroek werd aangere den door een vrachtauto, die geen voor rang verleende. De reis is met een ande re auto voortgezet. Luchtvaartcontract Indonesië-Nederland DEN HAAG. (A.N.P.). Gisteren ls op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag een luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en Indonesië onderte kend Voor Nederland ondertekende minister Luns en voor Indonesië de ambassadeur, dr. Sudjarwo Tjondronegoro. Deze overeenkomst bestendigt de reeds bestaande luchtvaartbetrekkingen tussen belde landen- Zij legt de mogelijkheid vast voor de K.L.M. en de Garoeda de lucht- diensten tussen beide landen voort te zet ten. boycotten. ZIJ hebben gisteren de on middellijke vorming van een voorlopige burgerregering geëist. Optimisme In Londen ls enig optimisme ontstaan naar aanleiding van de uitnodiging van de Russische premier Kosygin aan zijn Britse ambtgenoot Wilson om zaterdag enkele uren vroeger naar Moskou te ko men dan oorspronkelijk was bepaald. Dit verzoek is door Kosygin niet toegelicht. Eerder waren uit Moskou berichten ge komen dat het bezoek van Wilson, die met de Russen wil praten over hervat ting van de Geneef.se conferentie over Vietnam, niet veel kans op slagen zou hebben. Premier Indira Gandhi van India doet thans eenzelfde poging in Moskou. Yietnamprotest met toestemming AMSTERDAM (ANP) Het jonge- rencomité Vrede en Zelfbeschikking voor Vietnam heeft toestemming ge kregen om vanavond een demonstratie ve optocht door de hoofdstad te houden. Doel ls te protesteren tegen de Ameri kaanse bombardementen nabij Hanoi en Haiphong. Aan de mars zal een openbare protestavond ln het Amster damse Krasnapolsky voorafgaan. Ter gelegenheid van het twaalfjarig bestaan van de TANU (Tanganyika African National Union), de regerende partij in Tanzania, werd een massaprocessie gehouden in Dar es Salaam. Op de foto president Nyerere met de brandende vrijheids- toorts, die hem door de jeugd was aangeboden. Ontploffingen in Israëlisch dorp lokken protest uit TEL AVIV (AFP) ..Arabische terro risten. afkomstig uit Libanon hebben de afgelopen nacht drie dynamietladingen tot ontploffing gebracht bij een opslag plaats in het dorp Mattoela. dichtbij de Libanese grens". Dit deelde een Israëlische militaire woordvoerder vandaag mee. Israël heeft bij de bestandsoominissle van de Verenigde Naties een protest ingediend tegen de aanslag, die materiële schade veroorzaakte. Wettelijke voorschriften Beveiliging bankgebouwen DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Kolfschoten (KVP) heeft de minister van Justitie om wettelijke voor schriften gevraagd voor de beveiliging van bankgebouwen Zulks naar analogie van de voorschriften ln Duitsland, die wel licht ook de oorzaak zijn van het ver leggen van „het werkterrein" van Duitse bankrovers naar het buitenland. Seven Seas voor R'damse studenten ROTTERDAM (ANP) De kamer- nood van Rotterdamse studenten zal ln oktober belangrijk worden verlicht door de aankoop van het passagiers schip de „Seven Seas" (12.574 brt.). De stichting studentenhuisvesting zal het schip overnemen van de Europa-Cana da Linie, een dochtermaatschappij van de Holland-Amerlka Lijn. Studenten van de dit Jaar startende medische facul teit zullen een zekere voorrang krijgen boven hun collega's van de economi sche hogeschool. Er is plaats voor 280 studenten. Verder zal het schip ook voor een deel worden gebruikt voor colleges en werkgroepen. De ruwbouw van het metroviaduct in Rotterdam-Zuid is gisteren definitief gereed gekomen met het plaatsen van de laatste balk. Daarmee is door toepassing van tevoren gefabriceerde elementen het traject i« tweeëneenhalf jaar gereed gekomen, waarmee volgens andere bouwmethoden vijf jaar gemoeid sou zijn. Op de foto het thans voltooide traject op de zuidelijke Maasoever met op de achtergrond het metrostation-zuid. Geheel links de Grote Schouwburg aan 't Zuidplein. Al in september kan begonnen worden met de bouw van beton elementen voor verlenging van het traject naar de voorstad Zuidwijk. Maar een voorstel hierover moet de Rotterdamse gemeenteraad nog bereiken. Aardschokken Twee aardschokken hebben gisteren ln de Bulgaarse stad Vellko Turnovo lichte schade veroor zaakt. Ook Turkije ls getroffen. Daar zijn 14 doden te betreuren. Meer dan duizend hulzen werden vernield. Staatssecretaris v. d. Stoel ziet mogelijkheid: Schmelzer wil trouw aan Navo zwaar laten wegen (Van ome parlementaire redacteur DEN HAAG Er bestaat kans, dat het Amerlkaunse hoofdkwartier in Euro pa uit Frankrijk naar Nederland komt. Indien de Amerikaanse regering 't wen selijk zou achten het hoofdkwartier In Nederland te vestigen, is de Nederland se regering bereid haar een aanbod te doen. Dit heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. v. d. Stoel, gisteren in de Tweede Kamer bekend gemaakt. De kans, dat andere onderdelen van de NAVO naar ons land komen, lijkt bijzonder klein. Bij mevrouw Stoffels- Van Haaf ten (WD) bestond de wens de NAVO-raad in Den Haag onder te brengen. Andere sprekers meenden, dat deze raad beter op zijn plaats is ln de stad, waar ook het hoofdkwartier wordt gevestigd. Dit zal waarschijnlijk Brus sel worden. Bovendien zei staatssecre taris Van de Stoel, dat de gebouwen, waaraan Voor Den Haag wordt gedacht, de eerste jaren niet vrij zullen komen. De voornaamste discussie ging over de vraag of het voor Nederland aan vaardbaar is NAVO-organen op haar grondgebied te huisvesten. Dra. W. Schmelzer (KVP) betoogde, dat ons land zijn trouw aan de NAVO zwaar moet laten wegen. Als een beroep op Nederland wordt gedaan, moeten wij met een dergelijke vestiging in beginsel akkoord gaan. Met de heer Goedhart (PvdA) vroeg de KVP-fractlevoorzitter aan de regering de Kamer dan wel tij dig ln te lichten. Mevrouw Stoffels-van Haaf ten (WD) en de heren Bos (CHU) en Geelkerken ARverlangden, dat de regering een actief beleid zal voeren om NAVO-orga nen In ons land onder te brengen. Fel le tegenstand kwam van de zijde van de CPN en de PSP. Ook de Boerenpartij Staatssecretaris V. d. Stoel wees er op, dat nog geen beslissingen ztjn geno men. Maar in de NAVO voelt men veel voor de vestiging van het hoofdkwartier in Brussel.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7