Ontmoetingen ivr; T WOENSDAG 13 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA MEVROUW BRAGGAAR DE DOES 32 jaar in het zwart naar de Raad Ze wast het met zeep en soda, haar diepzwarte haar dat in vlechten pond haar hoofd is gespeld, de haar de van rond de eeuwwisseling. Dit t de vergeelde foto's, stolpen, kope- i voorwerpen, tientallen planten, pie pende parkieten en een groot portret Troelstra in de kamer maken haar een overlevering uit een tijd, die bijna vergeten is. Zelf zegt ze: De men- zeggen wel. die goeie ouwe tijd. hij kan me gestolen worden". En ze knikt heftig met haar hoofd, waar- de kin fier en strijdbaar vooruit steekt. Mevr. Toos Braggaar-de Does is Leids in hart en nieren. Als dochter van een blekerskneeht kwam zij in 1886 in de Van der Werffstraat ter wereld. „Mijn vader werkte van 's morgens 6 tot 's avonds 7 voor 6 gulden per week en hij stierf op 23-jarige leeftijd. Tja, ik ben een kind van die tijd" zegt ze doelend op de trieste en armelijke om standigheden. waarin de Leidse arbei ders in het begin van de twintigste eeuw moesten leven. Mevrouw Braggaar heeft het grote voorrecht om het 80 jaar later nog fBllemaal na te kunnen vertellen. Te midden van haar herinneringen, in haar I eigen huis met een steeds rinkelende I telefoon heeft zij van de week haar 80ste I 'Verjaardag gevierd. Met een overweldi- geade belangstelling, die haar nauwe lijks verbaasde. „Ik ondervind wel veel 1 ^belangstelling, maar och, ik heb jaren lang elk dag spreekuur gehouden. De mensen spraken makkelijker met rnjj dan met de dienst van Sociale Zaken. En dan nog 32 jaar in de Raad ik heb zoveel kennissen, zoveel mensen kennen me. Ook als de bonte hond hoor! Een ondeugend lachje verraadt dat ze het allemaal wel prachtig vindt. Mijn speurende blikken opvangend [zegt ze: „Die haren van me zijn echt. Ik verf ze niet. was ze met groene zeep en soda. De koningin kon er ook niet uit! Wijzend op een foto, waarop i zij de koningin, die voor een werkbezoek Ir Leiden kwam, de hand geeft: ,,Ze tegen mij, mevrouw Braggaar, ik snap niet hoe u aan die zwarte haren komt. Moet u mijn haren zien. Gut kind, ik was te beleefd om te kqken atuurlijk, maar ze had een goed ver- orgd hoofd anders!" ïn koffer vol foto's op haar knieën i de planten en parkieten zo ge- feellig hoor kletsen, lijkt ze zoals alle op hoge leeftijd vol verwon. Sering over alle nieuwigheid, vertederd oude foto's „Dit is een jeugd- portrertje van mijn grootmoeder, wat i schatje, hè" en met een groot [vermogen om de hoogtepunten in haar akelijk op te dissen, met een feilloos geheugen. Ze heeft echter wel het moederlijke, maar niet het „inge- togene" dat bij haar leeftijd past. Haar ogen staan donker en vinnig in 't brede, gerimpelde gezicht, haar rechte houding en gedecideerde manier van praten ont hullen dat zij gewend is hindernissen te nemen, in plaats van er omheen te lopen. Dat manifesteerde zich al toen ze als hulpje in de huishouding voor 60 cent in de week, de man ontmoette, met wie zy op 20-jarige leeftijd zou trouwen. Zelf katholiek moest ze lijdelijk toezien hoe haar man Dirk, breier van beroep, sympathiseerde met de S.D.A.P. „Ik heb gehuild, ik snapte het niet. Altijd ging hij naar die vergaderingen en ik kon het thuis nóg zo gezellig maken, die bijeenkomsten trokken hem meer. Vreemd nietwaar, als je vrouw en kin deren hebt". Ik begreep het dan ook niet en wilde er achter komen wat hem daar trok. Daarom las ik „Het Volk" niet als hij er bij was hoor, want dan zei ik, dat ik niets van die „rotzooi" wilde weten.. en zo wist ik wel een en ander van de S.D.A.P. Op een dag was er een grote vergadering in de Stadsgehoorzaal en mijn man zei: „Toos leg mijn kleren klaar, want ik moet naar een vergadering vanavond. Ik zei toen: Dirk, ONZE kleren liggen klaar. Hij was stomverbaasd Op die vergadering zag ik Troelstra. Geweldig! Op de volgende vergadering gingen S.D.A.P.'ers de rijen langs en vroegen aan de mensen of ze de krant lazen en lid waren van de party. MJjn man heeft mij altijd vrij gelaten trou wens. ik laat mij niet dwingen", zegt de 80-jarige met lichte triomf maar ik vond dat datgene wat er binnen de SDAP werd gezegd en gedaan in het belang was van de arbeiders. We zijn toen allebei lid geworden. Lieve kind, je bent van een katholieke krant, hè. Nou neem me dan maar niet kwaiyk. dat ik alles zeg wat ik denk en voel. Ik ben dankbaar dat ik me tot het socialisme heb gewend. Vroe ger kon dat niet samengaan, katholiek en socialiste zijn. Je moest kiezen Er 1m de SDAP toentertijd verweten, dat se ontevredenen kweekten. Alleen omdat we de arbeiders hun ogen open- den n.b. En Ik zeg Je, er was te veel onrecht. Ze hebben zelf gemaakt dat 't socialisme mogelijk werd. Mijn groot moeder vond het maar zondig van me, daar niet van, maar ik ben pas meus geworden, toen ik socialiste was. In die jaren behoorden vrouwen, die hoe dan ook op de voorgrond traden, tot een ongekend en ongebruikelijk vetschijn- •sel. Mevrouw Braggaar zegt hierover: „Vrouwen waren bij de SDAP geëman cipeerd. Politiek meeleven en meedenken door vrouwen was niet alleen normaal, het was noodzakelijk. Een vrouw kan een andere vrouw het beste bepraten. De vrouwen in de SDAP waren strijd baar en vol Idealen. Een noodzaak overi. gens, want actief zqn voor de partij was een voorwaarde voor het lidmaatschap van de Vroüwen Propaganda Commis sie van de SDAP. Binnen de Party vestigde mevr. Brag gaar al spoedig de aandacht op zich. zo zeer zelfs, dat ze in 1927 in de Leidse Gemeenteraad kwam. „Na twee keer geweigerd te hebben, want ik vond dat mijn zoons nog niet oud genoeg waren om hun eigen gang te kunnen gaan". Ze was wel toen de enige, maar niet de eerste vrouw in de Raad en is daar nog steeds trots op. „Ik had altijd zin voor decorum", zegt ze peinzend. Als je een openbaar lichaam vertegenwoor digt, moet je er behooriyk uitzien. Daar om ging ik altijd in het zwart naar de Raad, nooit in een blousje en een rok 32 jaar is ze Raadslid geweest. In ontelbare commissies heeft ze gestreden voor de sociale rechtvaardigheid en veel nuttig werk voor de gemeenschap ge daan. Het sociaal-maatschappelijk werk had haar grote aandacht en te midden van de mannelijke raadsleden vormde zij het „moederlijke geluid". „Ik was niet fanatiek in de Raad hoor, tenminste voor my was het geen strijd om de stryd. Als je Leidse bent uit 'n arbeidersmilieu dan weet je wat er in die kringen te koop is. In een vergade ring van „Armenzorg" wilde ik dat de klompen voor schoolkinderen werden vervangen door schoenen. Lopen op klompen is zo gezond, zei toen een dok ter. Dat kan je wel denken, zei ik toen, maar waarom lopen jouw kinderen dan niet op klompen?" Ze wordt nog kwaad als ze zich dit voorval herinnert, maar milder zegt ze: Ach ja, de kinderen konden toen ook alleen kleren krijgen, als ze bij „Armen zorg" kwamen eten. Dat vond ik onzin. Wat is er fijner voor een moeder om haar kinderen rond de tafel te hebben!" Zelf zegt ze over haar Raadsperiode. „Ik ben niet gemakkelijk geweest in de raad; ik ben er als SDAP-strydster ingekomen. Ik kyk niet naar geloof, als mensen in nood zitten, dan help lk mqn ergste vijand. Het zijn mensen, dat is hel voornaamste LEIDSE AGENDA WOENSDAG 13 JULI Voorlichtingsavond door gemeente Leiden aan oud-ingezetenen van Zoe- j terwoude over grenscorrecties. Stad huis, Burgerzaal, 20.00 u. Afscheidsreceptie kapelaan J. A. M. Rohde. Rest. Van der Heijden, 19.30-21.00 u. DONDERDAG 14 JULI Stichting Leidse Jeugdverbljjven ZATERDAG 16 JULI K. en O.-ochtendexcursie naar „De Doelen" te Rotterdam. Vertrek Garenmarkt. 8.30 u. ML SE A te Leiden is de negenjarige Willy Ryna- burger gistermiddag duur komen ie staan. Het meisje maakte met haar schommel een ongelukkige zwaai en tuimelde van het voetenplankje. Toen ze van de onzachte aanraking met moeder aarde weer op haar beide voeten stond kon ze schaafwonden tellen op gezicht en handen. Omdat ze klaagde over pijn in het hoofd, werd nog even een reisje naar het Diaconessenhuis gemaakt. Rinkelend glas volgde de 54-jarige mevrouw I. Hollebeek, toen ze gister middag kwart over vier met een smak door het glazen plafond van een keuken tje schoof. Op het plat achter haar wo ning hing ze de was op de lyn te dro gen, toen ze uitgleed en met een kleine val terechtkwam op het glazen dak van het 75 cm lager gelegen keukentje. Het glas bleek niet berekend op een derge- ïyke last en barstte gewillig stuk. Toen de geschrokken mevrouw weer tot zich zelf kwam ln het keukentje van een verfhandel op de Lammermarkt, voelde ze pijn in de borst en had ze ontvellingen op handen en benen. Door de EHD werd ze naar het Diaconessenhuis vervoerd voor nader onderzoek. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven slaagde voor het propadeu- tisch examen in de afdeling der schei kunde technologie de heer A. W. F. Da- Aan de Rljknnnlver.iteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal exa™<"» J J tandheelkunde de heer A. H. Visser. Orgelconcert in Leidse Pieterskerk In de Pieterskerk te Leiden zyn de, door vele honderden toehoorders be luisterde, concerten weer begonnen. K. en O. plus de Kerkvoogdy van de Ned. Herv. Kerk hebben deze concerten aan gedurfd en hebben een groot succes hier mede behaald. Ook dit jaar staan emi nente organisten op het programma. Het eerste orgelconcert o.a. werd gis teravond gepresenteerd door Louis Toe bosch de organist van de kathedrale kerk te Breda, winnaaj lems orgclconcours en tingen waren hooggespani strekken van «en aanvullend subsidie over de boekjaren 1962-63 en 1963-64 en een aanvullend voorschot over het boels jaar 1964-65 van in totaal 69 276.78 aan de Stichting Leidse Muziekschool. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank werden voor de onteigening van het perceel Stationsweg 3 3a (no dig voor de realisering van het Leid» wegenplan) de volgende schadeloosstel lingen vastgesteld: voor de eigenares mevr. Vlieland ƒ64.030 en voor de huur der C. Brinkman 4498,80. B. en w. stel len de raad voor deze bedragen beschik baar te stellen. Voorgesteld wordt het pand Oude het Haar- I Singel 2.84-284a, waarover overeenstem- verwach- rning is bereikt met makelaar H D van Medewer- Weizen te Oegstgeest. te kopen Bedoeld opening Jeugddorp Zuid-West aan de kjng werd verleend door Els Bolke- pand is niet direct noodzakelijk stein. sopraan, die als Nederlandse 1 lisering van de noord-zuidverbinding. meer bekendheid heeft in het buitenland, doch b. en w. zijn van mening, dat het vooral uls operazangeres, dan in haar i pand geamoveerd dient te worden, om- eigen land. Els Bolkestein heeft een dat het t.z.t. zeer mooie sopraan-stem, die in alle re- o gisters goed klinkt. Deze stem beheerst vormen. zelfs de grote ruimte van een kathe- Een krediet van 13.000 wordt ge draal. vraagd voor de aanschaf van hulfenspel- i Echter vibreert zy heel sterk, wat materiaal, nodig voor het onderwijs in vooral in de Aria uit „Der Messias" tot de lichamelijke opvoeding Om een rede- De Lakenhal: Dag. 10-5 uur, zondags uiting kwam. (Waarom werd de Engel- lijke hoeveelheid bultenspelmaterwial op 1-5 uur. se tekst niet gevolgd?). Verder vragen de verschillende velden te krijgen zal in j. i wil ons af waarom deze zangeres met twee volgende jaren nogmaals een kre- Rijksmuseum van Oudheden: Dage-1 J* voor diet gevraagd worden. de dag kwam. Er zijn toch liederen ge-I f Namens de eigenaresse mej. M. C. noeg voor sopraan en orgelbegeleiding, q Hoogeveen zijn door de heer P. Moer- Reger, Hindermith, Joseph man aan de gemeente twee percelen, nl Braggaar zit voor het raam in de Drie Octoberstraat. Tussen haar tientallen plantjes, de porceleinen beeldjes, het koper, de parkieten en het portret van Troelstra, met snor. Buiten lopen moeders met boodschappentassen en kinderwagens te wandelen ln het zonnetje, staan voor vele huisdeuren auto's geparkeerd en scheuren jongens met brommers over het wegdek. „Als ik dit zie, dan denk ik, ik heb niet voor niets geleefd". Mevrouw Brag gaar kninkt dankbaar, maar over het huidige socialisme zegt ze: ,,'t zint me niets. Het is verburgeiykt. We zyn net ter geworden, allemaal als dame en heer gekleed. Stryd is er niet meer. De mensen vinden de welvaart vanzelfspre kend. Ze kqken naar de t.v., hebben hun vrije zaterdag en zijn niet meer gezellig, buren, voor elkaar. De party hebben ze niet meer nodig, ze zijn zo laks. Ze begrypen de stryd niet, die wy voor dit alles hebben moeten strijden"* En wijzend op de koninklijke onder, scheiding, die ze draagt, zegt ze: „Ik draag hem heel veel. Dat lk dit alles als arbeidersvrouw heb kunnen bereiken. In myn jeugd had je altijd het idee, dat je daarvoor geleerd, gestudeerd moest hebben L. C.-v. B. Men krijgt honger op de „Dunant" VAN AALSMEER NAAR ROTTERDAM onder genot van feestelijk spelletje lotto D0C0S OP KAMP I Weert, 11 juli '66. Na een be,wogen eerste nacht, met regen en onweer, begonnen we vanmor gen deze kampweek met 'n H. Mis ge lezen door de aalmoezeiner. Om 10.00 begonnen de wedstryden in 'n mals regenbuitje. Team I begon haar serie voetbalwed strijden met 'n nededlaag tegen Blauw Zwart I, doch speelden hierna beter door 33 te spelen tegen Hatert en 'n over winning van 21 op J.P.D. De doelpun ten werden gemaakt door P. Dickhof 2x. H. v. Dorp 2x en C. Menken lx. Het 2e team speelde 's middags 4 voetbalwedstrydende uitslagen waren allen negatief. Het hoogtepunt werd echter' bereikt in de derde wedstryd, toen na een solo van J. Hensing, A. v. d. 3Steen deze af rondde met 'n schitterend doelpunt. Het F doelgemlddelde van de 4 wedstryden vas 1—23. Vandaag werd ook de 5-kamp ver speeld. Dt mooiste resultaten hierin wa ren: Bal verwerpen: 15.25m. D. v. Tonge- *en. 14 m. H. v. Dorp. Hoogspringen: 1.25 m. E. Dubbelde- nan, 1.20 m. D. Borst. Vèrspringen: 4.25 m. J. Hensing, 4 m. Chr. v. tl Steen Doelschleten: 11 p. P. Dickhof, 10 p. r. v. d. Steen en W. Smits. Buiten mededinging behaalde onze ta- I feltennismedewerker P. v. d. Staak 14 punten op z'n gymschoenen. In de morgenuren werden door het 2e team onder leiding van N. Visser nog 3 volleybalwedstrijden gespeeld.. De uit slagen ihervan waren: Docos 3—Rapid 2 615; Zwal. Vooruit 2Docos 3 15-6, BI. Zwart 4Docos 3 159. Na de warme maaltyd zijn we met :'n allen naar de TV wezen kqken, waar de le wedstryd van het Wereldkamploen- schap verspeeld werd. Hopende vannacht heeriyk te kunnen slapen, groet ik u allen zeer met een stevige backhand. Omstreeks half negen vanochtend ver trok de „J. Henry Dunant" het hos pitaalschap van het Rode Kruis, waar mee ruim zeventig langdurig zieken uit Leiden en omgeving een week op va kantie zijn uit Aalsmeer. De meeste gasten lagen toen al weer prinslieeriyk gewassen cn geschoren te genieten van het steeds veranderende uitzicht. Vandaag reisde een fotograaf mee op het schip. Iedere gast krqgt namelijk een foto. Een hoogtepunt is iedere dag weer het middagmaal. Hoe beter de gas ten zich thuis gaan voelen, hoe meer er gegeten wordt. Als er dan een kok OEGSTGEEST ALS DE J. VAN HUIS IS Gisteravond is er ingebroken in het huis van de heer De J. aan de Rijn- geesterstraatweg. De bewoner was op vakantie in het buitenland. De in brekers hebben zich via het balcon toegang tot het pand verschaft en doorzochten vervolgens kasten den. Er is, die eerste klas vakman is en er genoeg eten ls voor twee boten, kan men zich voorstellen dat leder maal een feestmaal wordt. By de Van Brienenoordbrug kon men getuige zijn van een prachtig staaltje van bruggebouw. Een steeds terugke rend evenement is het lottospel, dat de laatste jaren bijna als een soort tra ditie door broeder Van der Kraan in de middaguren wordt geleid. De span ning, die broeder Van der Kraan weet tt brengen in dit spel is heel groot, en de gasten hebben er veel plezier mee. Dit keer was het lottospel gebaseerd op de Tour de France. De mooie pryzen, die door helpers en helpsters uit Leiden omgeving voor dit spel beschikbaar worden gesteld, maken het geheel tot een zeer feestellijk onderdeel vai boottocht. Aan de HPS „Technicum" te Rot terdam slaagde de heer L. F. Servaas het examen electrotechniek en de heer E. Pino voor het examen tekenaar bouwkunde. Father J. Boerakker uit Leiden is der Rechtsgeleerdheid benoemd; benoemd aan het college van de Mis sionarissen van Mill Hill te Burn Hall, Engeland. lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur) Molenmuseum „De Valk" Dag. 105 uur, zondags 15 uur, maan dags gesloten. LEIDSE UNIVERSITEIT BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van Cura toren der Leidse Universiteit zyn: Drs. N. A. van Arkel, voor het tydvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 tot weten- schappeiyk medewerker ln tydelljke dienst by de wiskunde benoemd; het tyd- juli 1967 tot we tenschappelijk medewerker ln tijdelijke dienst bij de wiskunde benoemd; Drs. S. H. Bloembergen, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid, m.i.v. 1 juni 1966 tot wetenschappelijk mede werker ln vaste dienst bij de faculteit Raadsagenda van Leiden Ir. J. J. Burger, wetenschappelijk me dewerker in tijdelijke dienst bij de Werk groep kosmische straling, voor het tijd vak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 we derom in deze functie benoemd; Drs. L. D. Couprle, wetenschappelijk ambtenaar in tydeiyke dienst bij de kunstgeschiedenis, voor het tijdvak van 1 aug. 1966 tot 1 aug. 1967 tot weten schappelijk medewerker bq de kunst geschiedenis benoemd; Dr. G. <J. J. A. Delfgaauw, m.i.v. 1 aug. 1966 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar ln tijdeiyke dienst bij de Bi bliotheek benoemd; Dr. P. Hoor, wetenschappelijk ambte naar le klasse in tqdeiyke dienst by dt petrologie, mineralogie en kristallogra fie. m.i.v. 1 april 1966 tot wetenschap- peiyk medewerker le klasse in vaste dienst bij de petrologie, mineralogie kristallografie benoemd; Dr. NI. N. van der Heyde, wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in tjjdeiyke dienst by de heelkunde, voor het tydvak 1 mei 1966 tot 1 mei 1967 tot weten de Eerste Leid- I schappelijk hoofdmedewerker benoemd Oranjegracht 62-62a en Oranjegn 64-64n aan de gemeente te koop aange boden. B. en w. stellen prys op verwer ving van deze panden l.v.m. het sane ringsplan en stellen de raad voor tot aankoop te besluiten voor de door de heer Moerman genoemde prijs, welke re delijk geacht wordt. Vooral „Er weidet seine Herde" van Handel en „Halleluja" uit „Exultate. Jubilate" van Mozart hadden wy graag vervangen door moderner liede- :lte ook beter hadden aangesloten op de orgelwerken. Deze zangeres noopt nu een organist een orkestpartij op een orgel te moeten spelen.. Louis Toebosch heeft ons in geen ding teleurgesteld. Uit de oude tijd van voor Bach hoorden wq een zeer cor- I reet gespeelde Ricercare van Sweelink en een heel mooie en fijnzinnig gere gistreerde compositie van Jac. Obrecht I Uit deze tyd speelde hij een Choral- fantasie van Hermann Schroeder ver tolkt op een wijze die de grote bekwaam- Naar wij vernemen zijn pogingen held van Toeboach demonstreerde Ner- Wassenaar te komen tot een fusie gens tot uitersten overgaande. WASSENAAR GEEN FUSIE TUSSEN ATHLETHIEK VERENIGINGEN In Rotterdam gaf de havendienst een zeer interessante spuitdemonatratie. Met vier stralen spoot deze boot in korte tyd een flinke hoeveelheid water op. Meis jes van het Montfoort-eollege gaven in de zalen Israëlische dansen ten beste. Na deze dansen boden de charmante jongedames geschenken aan. die op dit 'réchijnlUk niets'vérmirt. ™"«I« w*» wvMr- I digd. De dagsluiting betekende 's avonds het einde van een zeer geslaagde dag. VOORSCHOTEN AUTOMOBILIST REED DOOR Gistermiddag omstreeks half stak de drie-jarige M. de Wit op zebra ter hoogte van Leidseweg 151 de rijbaan over. Hij werd hierbij aan gereden door een onbekende automo bilist, die even uitstaple, maar ver volgens weer snel in zijn auto terug keerde en in de richting van Leiden het hazenpad koos. Het ventje werd per ambulance overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis te Leiden voor nader onderzoek. Hij had enige bloed uitstortingen aan de benen. De politie is op zoek naar de onverantwoorde doorrijder. Geslaagd Aan de HPS „Techni cum" te Rotterdam slaagde voor het examen werktuigbouwkunde de heer J. Laurijssen. LEIDERDORP Geslaagd Voor het kandldaats-sxa- m«n wis- en natuurkunde slaagde aan de universiteit te Leiden mej- Ague* I Verwey, alhier. R.K. OPENBARE LEESZAAL De R.K. Openbare Leeszaal en Blblo- 'jf theek. Hogewoerd 57. is gesloten van 18 Juli tot en met 6 augustus. De gemeenteraad van Leiden zal bijeen komen op maandag 18 juli om 2 uur. Te behandelen onderwerpen Notulen van de vorige vergadering. Mededelingen. Ingekomen stukken. Be noeming van een lerares in de Engelse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny-H.B.S. Benoeming van een le raar in de Duitse taal en letterkunde aan het Rembrandtlyceum. Voorstel tot het vaststellen van een verordening hou dende wqziging van die. regelende de bezoldiging van de vakonderwijzers aan de openbare lagere scholen in de ge meente Leiden en van een verordening houdende wijziging van die. regelende de bezoldiging van pei-soneel. van gemeen tewege aangesteld om werkzaam te zijn aan scholen voor lager onderwijs in de gemeente Leiden. Preadvies op het zoek van het bestuur se Schoolvereniging om medewerking voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen voor het vak handenarbeid ten behoeve van zijn g.l.o-school aan het Noordeinde 1. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging Leiden om medewer king voor de aanschaffing van meubi lair ten behoeve van zijn g.l.o-school aan de Stadhouderslaan 1B. Praead vies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging Leiden om medewerking voor de aan schaffing van vijf leermiddelenkasten alsmede van leermiddelen voor het vak handenarbeid ten behoeve van zyn g.l.o- school aan de Lusthoflaan 4. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen om medewerking voor de verbouwing en aanvullende inrichting van zijn l.o.m.- school aan het Rapenburg 48. Voorstel tot opheffing van de openbare kleuter school „De Paddestoel" aan de Da Cos- tastraat. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de onderwysvergoe- dingen over het tweede half jaar 1966 voor de besturen van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs „Mr. Groen van Prlnstererschool" en de bijzondere kleuterschool Hoge Mors- weg 103. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor de aan schaffing van spelmateriaal ten behoe ve van openbare en bqzondere lagere j chemie benoemd scholen en gemeenteiyke v.h.m.o.-scho- len voor gebruik op de sportvelden. Voorstel tot het ondershands doen aan besteden van de aanleg van de sport velden aan de Voorschoterweg. Mede delingen van burgemeester en wethou ders inzake toekenning van de Rem- brandt-pryzen voor de schilderkunst en voor de grafiek voor 1966 Voorstel in zake het verlenen aan de Stichting Leidse Muziekschool van een aanvul lend subsidie over de boekjaren 1962 '63 en 1963 '64 en 'n aanvullend voor schot over het boekjaar 1964 '65. Voor stel om voor 1967 aan het Comité In- i ternationaie Uitwisseling een extra sub- I sidie te verlenen, teneinde de organisa tie van een internationaal volksdansfes- tival mogelijk te maken. Voorstel in zake aankoop van het pand Oude Sin- PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT gel 234- 234a. Voorstel Inzake het aan- kopen van de percelen Oranjegraeht 62 Aa„ rlJk.unlv«r»lt.lt t, Le,d,n de heer H. A. Verbeek, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te 's-Gravenhage gepromoveerd tot doctor faculteit der geneeskunde op proef- juiste kleurkeuze kwam deze fantasie, die in een gematigd modern kleed was gestoken, tot ons. Op het thema „Iste Missa est" uit de He en uit de Xle Mis speelde Toebosch een Postludium van hem zelf en een van Anton Teilen, waarvan die van Toe bosch ons het meest bevredigde. De organist eindigde met een impro visatie over een opgegeven thema. Toe bosch heeft daarin laten horen hoe groot improvisator hij is en terecht eni ge jaren geleden nummer één werd op het improvisatieconcours te Haerlem. Hij heeft aan onze hooggespannen ver wachtingen volledig voldaan. THEO TEN HOOVEN. Uit de raadsstukken Voor het inrichten van een kamer in de r.k. l.o.m.-school aan het Rapen burg ten gebruike van psychiater en psy choloog, het aanschaffen van handen- arbeidmateriaal en de vet bouwing en in richting van een zolderruimte tot een psychotherapeutische speelkamer is een bedrag nodig van 24.828. B. en w. stel len èe raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. De medewerking van de- gemeente raad wordt ook gevraagd voor het ver- tussen de bestaande athlethiekverenigin- gen mislukt. Onder leiding van het dis- trictsbestuur van de KNAU Zuid-Hol land zyn over de fusieplannen bespre kingen gevoerd tussen het besturen van Raket 65 en Snel en Lenig. Nadat over enkele principiële punten zoals een nieuwe naam en de aanstelling van trai ners volledige overeenstemming was bereikt werd aan een commissie, be staande uit mej. L. Kouwenhoven en de heren W. Aalbers, J. Kouwmana, N. van Leeuwen en H. J. Otte de tRak opgedra gen de fusieplannen nader uit te werken. De zo hoopvol begonnen werkzaamheden van deze commissie werden helaas afge broken doordat de heer Koumans, en daarmede de vereniging SIOS zich vol komen onverwacht terugtrok. Toen lag een samengaan tussen de twee overbiyvende partners. Raket 65 en Snel en lenig voor de hand. Het bestuur van Raket 65 wilde echter, zo deelt het bestuur van Snel en Lenig ons mede. geen afstand doen van de naam. hoewel zulks uitdrukkeiyk overeengekomen was. Hierdoor kon ook de fusie geen doorgang vinden. Ongetwyfeld zullen de leden van de be trokken verenigingen zeer teleurgesteld zyn over het mislukken van de fusie plannen. Mogeiyk kunnen zy alsnog een bijdrage leveren om tot een samen gaan te komen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Marcus C. z.v. A. A. M. de Jong en M. M. van der Steen. Jo sephine A. J. d.v. J. A. van den Berg en J. A. Hebinck; Matthijs z.v. M. Oudshoom en A C. Faas; Marcel J. W, C. N. z.v. C. van Werkhoven en C. H. Dool; Assia A. d.v. P. F. Riiben en G. Tegelaar; Teunis J. z.v. P. van Laar en H. M. Priem; Cornelia d.v. G. van Delft en A. C. Schoneveld; Michèl z.v. H. C. van der Zeeuw en P. H. Peeters; Albertine N. d.v. A. E. van der Voet en S. M. Vallentgoed; Rudolf J. F. z.v. G. W. Steenvoorden en C. C. Rewijk. Overleden: B. T. Langezaa! 58 jaar, man; T. Vriezen berg 96 jaar, wed. van D. Slerag; A. Klijn 95 jsMt vpow; O. de Jong 57 jaar, man. H. Knape, arts, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de anaesthesiologie, m.i.v. 1 jan. 1966 tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in vaste dienst benoemd; Drs. W. van Laar, wetenschappeiyk ambtenaar ln vaste dienst bq de theore tische biologie, m.i.v. 1 juli 1966 tot we tenschappeiyk ambtenaar le klasse be noemd Drs. K. R. Libhenga, voor het tydvak van 1 sept. 1966 tot 1 sept. 1967 tot we tenschappelijk medewerker by de bota nie benoemd; Drs. P. H. W. Mey, wetenschappelijk ambtenaar in tijdeiyke dienst by de geo fysica en hydrogeologie, voor het tydvak van 1 maart 1966 tot 1 maart 1967 tot wetenschappelijk medewerker benoemd; Dr. A. J. Moolenaar, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde II, voor het tijdvak van 1 mei 1966 tot 1 mei 1967 wederom in deze functie benoemd: Drs. C. Offringa, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de Faculteit der Letteren, m.i.v. 1 sept. 1965 tot wetenschappeiyk hoofdmede werker benoemd; Drs. I'. Provó Kluit, voor Het tijdvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 tot weten schappelijk ambtenaar bq de organische Drs. B. N. Swanenburg. wetenschap pelijk medewerker ln tijdelqke dienst bij de werkgroep kosmische straling, voor het tijdvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 wederom in deze functie benoemd; Drs. A. H. Sijinons, voor het tydvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 tot weten schappelijk ambtenaar le klasse bij de Bibliotheek benoemd: Dr». 4. G. Vredenbregt, voor het tyd vak van 1 mei 1966 tot 1 mei 1967 tot wetenschappeiyk medewerker le klasse bij de culturele antropologie benoemd; Dr». C. de Vreugd, voor het tydvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 tot weten schappelijk medewerker by de wiskunde benoemd. 64—64a. Voorstel inzake beschikbaar stellen van een krediet voor I de uitbetaling van schadeloosstellingen het perceel Stationsweg 3 3a. het- wklk bi-krepen la in het onteiKeningsplan ,chrl(t „.„„kj Een ondenoek voor diverse percelen, zulks ter uit voering van het Wederophouwplan Lei- den-Stationsplein en omgeving, herzie ning 196D. Voorstel inzake het be schikbaar stellen vun gelden voor de bydrage aan de provlnsie Zuid-Holland voor het maken van de Hooghkamer- brug. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage aan de Stichting Leidse Studentenhuisvesting ten behoeve, van de restauratie van het Pleter Loridans- hof aan de Oude Varkenmarkt. Voorstel tol het aangaan van een geldlening ad 1.535.000. Voorstel inz.eke het in stellen van een gemeenteiyk bandsscha defonds. Voorstel om met de Protestant se Vereniging voor Ziekenverpleging Het Diaconessenhuis een deposito-over eenkomst aan te gaan op grond waar van bet de Vereniging zal zy'n toe gestaan tljdeiyk overtollige gelden in de gemeentekas te storten. Voorstel om aan de Stichting Tehuizen voor geeste- lqk gehandicapten te Leiden een aan vullende hypothecaire geldlening te ver- ultaat der lumbalen sympathec- tomle verricht wegens perifeer arterieel obliterr^rend vaatlijdendDe promotor was prof. dr. M. Vink. De heer P. A M. van der Stap, ge boren te Hengelo en thans wonende te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren op proefschrift ge titeld: „Outline of Dani morphology". De promotor was prof. dr. C. C. Berg. strekken. Voorstel om aan de Protes- tants-Christeiyke Stichting van ouderB en vrienden van geesteiyk minder va liden in Lelden en Omstreken een aan vullende hypothecaire geldlening te ver strekken. Voorstel Inzake herziening van de verpleegtarieven voor de psychia trische inrichtingen „Endegeest" en Voorgeest" voor het Jaar 1966. Voor stel inzake de oprichting van de „Stich ting Maatsohappeiyk Contactorgaan Lel- WOUBRUGGE Uit de raadsstukken ,s™ Het is vrqdag 15 juli feest hy de fami lie J. Vonk in de Jan Luykenstraat S4 te Alphen aan den Rqn, dun is het twee jaar geleden, dat het Jonge gezin met een drieling werd verhlyd; t.w. Robert 1 twee meisjes Adrie en Anlla. de dag van hun geboorte genie- van een voortreffelijke gezond heid en de drie groeien als kool. Op de raadsvergadering van morgen j 1 donderdag) zullen de volgende voor- stellen van b. en w. worden behandeld: I Verlenging optieverleningen. r rekening van de gemeente. 5. de laatste jaren nog verschul- digde huur zal door de gemeente wor- Aan de heer J. Schippers te Wou- I (]Pn aangezuiverd 6. Aanleg van een brugge voor een perceel grond tussen regengoot en -pijp naar een ten noorden- de Gerbrand Swartlaan en de Kerkweg. V;,n de garages liggende sloot. 7. Over- ingaande 28 augustus tegen een rente- drachtskosten e.d komen voor reke- vergoeding van 6 pet. over ƒ8000.—. ning van de gemeente. Aan de N.V. Delf- en Schjeland in i Dp raad wordt geadviseerd met één Den Haag voor een perceel grond te I Woubrugge voor de bouw van 16 wo ningen te verlengen tot 13 juli 1967 j en voor een perceel langs de Van Wou- 1 deweg, voor de bouw van 6 vrije- sector- j woningen tot 9 september 1967, tegen een rentevoet van 6 percent. Aan de N.V. Hybouw te Amster dam Verhuur gemeentegrond. Verhuur van lungs de Does l sloopte brug ?en perceeltje grond de oprit van de ge- de heer P. G. van 250.— per Jaar. waarbij :en perceel grond ten zuiden huurder zich verplicht één en ander te af te schei- de Van Woudeweg bestemd de bouw van 22 vrye-sector woningen, den. tot 13 juli 1967. egaliseren, beplanten Regeling garages Kruisweg. Aanwijzing tot rijwielpad De sinds maart 1962 slepende kwes- Fenemalaan te Hoogmade. gezien de tie rond de grond aan de Kruisweg, waarop de gemeente destyds drie auto boxen let bouwen, is thans na de ge voerde procedure zo ver geregeld, dat de raadsman van de weduwe G. Boer Roos met voorstellen komt, teneinde de eigendomsrechten van een deel van de grond definitief af te handelen. Deze voorstellen luiden: 1. De meest ooste- lljke garage wordt afgebroken. 2. De betds andere garages niet hoger bou wen. 3. Ruiling van enige grond, waar door de grond onder de overbiyvende garages in eigendom van de gemeente Plaatsing van een afscheidings hek egalisering van het geruilde uit Maassluis. Deelname aan de uitgifte van aande len B, te weten vyf stuks van elk 250, waarvan tien percent Ineens te stor ten. Benoeming. Uit tien sollicitanten wordt voorge steld te benoemen tot gemeentewerkman In tijdelyke dienst de heer P. Bokhorst

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5