Sardinië geneert ,IK WIST DAT zich voor zijn bandieten IK AFGEMAAKT ZOU WORDEN Kees Scherer ALS IK DE WAGEN STOPTE'.' Joeg vlak langs afgrond Oecumenische dienst op Martelveld in Brielle H. v. d. Molen onder druk collega's niet akkoord met ontslag Tien jaar voor twee klanleden KABELBAAN BREEKT OP MONT BLANC Drie cabines omlaag: 1 dode Overbesteding vertoont steeds meer binnenlandse oorsprong lonen Stijging en prijzen is schadelijk Luther King prikt eisen aan stadhuis 1 'O h VOLVO-SHOW Schuttersveld te Leiden AUTOMOBIELBEDRIJF ABRI MULDER MAANDAG 11 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA o SCHIPHOL (ANP) De 46-jarige foto journalist Kees Scherer, die op 28 juni door een viertal bandieten op een verlaten bergweg van bet Italiaanse eiland Sardinië onder vuur werd genomen, is gisteren behouden op Schiphol teruggekeerd. Genezen is bij echter nog niet. Intussen is gebleken, dat de bevol king van het eiland zich voor deze aanslag hevig geneert. Na de aanslag werd Scherer opgenomen in een ziekenhuis van het stadje Nuoro en bij zijn aankomst op Schiphol zei hij zondag: „Het leek er veel op alsof de hele bevolking van dat gat mij in het ziekenhuis is komen opzoeken". De journalist bevond zich in opdracht van het weekblad „Margriet" al zes weken in Italië voor het maken van een grote toeristische fotoreportage. „Ik reed op een van de gevaarlijke berghellingen van Sardinië naar beneden", vertelde Scherer, „toen ik een man zag staan die mijn argwaan wekte, omdat hij naar beneden keek en geen enkele reactie vertoonde op het geluid van mijn naderende auto". In tegenstelling tot de eerdere berichten uit Italië lag deze man dus niet op de weg. Enkele tientallen meters verder, vlak voor een scherpe bocht, naar links, sprong plotseling een gemaskerde man van rechts het wegdek op met een machinegeweer ln de aanslag. Vrijwel op hetzelfde mo ment. ontwaarde de hevig geschrokken Scherer op de glooiing aan zijn linker zijde nog drie andere bandieten, eveneens gemaskerd en allen met een machine geweer in de aanslag. Ravijn „Wat doe je. als er iemand vlak voor je auto springt?", releveerde Scherer op Schiphol. „Je remt. ook al hebben ze een machinegeweer in de hand. Dat is een reflex. Daardoor raakte ik in een slip en schoot de linker berm in." Dat geschiedde op twintig meter af stand van de scherpe haarspeldbocht naar links, om de glooiende berghelling heen Terwijl hij deze bocht, naderde, renden de drie mannen links over de heuvel heen om hem aan de andere kant nogmaals te kunnen aanvallen en intussen gaf de man van rechts achter hem een salvo in de rug. Een van de kogels doorboorde de auto en raakte Scherer in de rug. „Ik kreeg een klap en schoot onderuit", vertelde hij, „en raakte voor de tweede maal de controle over het stuur kwüt." De auto zeilde regelrecht op het ravijn af. Vlak voor de afgrond trok Scherer zich wéér op aan ztfn stuur en zag niets meer voor zich dan vrjje lucht. Uit een recon structie door de politie is achteraf ge bleken, dat hjj op twee wielen naar links rakelings langs de afgrond is gereden en daarop zqn weg naar beneden heeft voortgezet. „Met mijn hoofd weggedoken achter het stuur gaf ik vol gas," ging hij voort. „Ik was ervan overtuigd, dat ik afgemaakt zou worden als ik de wagen zou stoppen. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik zat in mijn eerste versnelling en die 1500-cc- auto van mij spoot weg, een soort rook gordijn van stof achter mij opwerpend." Dat het de bandieten menens is ge weest. bleek wel uit de auto, die door d« ANWB inmiddels naai" Nederland is gereden en op Schiphol een stille, veel betekenende getuige vormde van Scherers miraculeuze ontsnapping. De wagen is /etterljjk doorzeefd met koeels. Vooral aan de linkerzijde bevinden zich talloze kogel gaten. Een daarvan zit schuin achter het portier. De kogel doorboorde daarna de leuning van de bestuurder en liet een lang spoor achter in diens rug. In het midden door de rug gedrongen, ketste Chinese minister weggezuiverd PEKING (Rtr) Loe Ting-Ji, Chi na's minister van Cultuur, is ontslagen als hoofd van de afdeling propaganda van het centrale comité van de Chinese communistische partij. Loe, vice-pre mier en plaatsvervangend lid van 't po litiebureau, nam ongeveer de 20e plaats in op de partijladder. Evenals ex-bur gemeester Peng Tsjen van Peking, die de vorige maand ontslagen is als 'eider van de communistische partij van Pe king, is hij het slachtoffer geworden van de Jongste zuiveringen. },Margriet"-journalist Scherer arri veert hier op Schiphol, waar een stevjardess hem van de vliegtuigtrap helpt. Hij is nog niet geheel genezen van de schotwonden, waarvoor hij enige weken in een 'ziekenhuis gelegen heeft. hij vervolgens op twee ribben af, scheer de rakelings langs de rechter long en verdween tenslotte in het dashboard. Onbewust moet Scherer na die be schieting nog viereneenhalve kilometer in de doorzeefde auto langs haarspeldboch ten naar beneden zijn gereden, voor hij het doipje Orgosolo bereikte. „Ik was aldoor bang, dat ik flauw zou vallen en dat die kerels mjj dan toch nog te pakken zouden krijgen." aldus Scherer. Aangekomen in heb dorpje had hij aan de eerste de beste voorbijganger gevraagd: „Ospedale e carabinieri, prego" en zo was alras een dorpsdokter verschenen, die hem eerste hulp verleende. Daarna werd hij I in een auto vervoerd naar een ziekenhuis in het 25 km verder gelegen stadje Nuoro Daar was hij via een tolk uitentreuren ondervraagd door de carabinieri, die in grote getale de hele streek gingen uit kammen op zoek naar de daders. Veel succes is er niet geboekt. Vier Zuidvietnamese generaals gestraft SAIGON, (UPI) De militaire disci plinaire raad in £uld-Vie'nam heeft za terdag luitenant-generaal Ngoeyen Khanh Thi en drie andere generaals veroordeeld tot 60 dagen detentie. De vier opperofficie- ren zijn betrokken geweest bij de recente ongeregeldheden in Danang en Hoe-e, waarvoor de boeddhisten verantwoorde lijk worden geseld. De generaals zijn uit de krijgsmacht ontslagen. Vice-admiraal Pinke overleden DEN HAAG (ANP) Op 71-jarige leeftijd is in Den Haag overleden oud- viee-admiraal A. S. Pinke, de laatste commandant zeemacht in liet toenmalige Nederlandsch-Indië. Destijds nog kapi tein-luitenant-ter-zee heeft hij ln de oor logsdagen van 1940 roem verworven, toen hij als commandant van Hr. Ms. Van Galen opdracht had gekregen de Nieuwe Waterweg op te stomen en met de ka nonnen van zjjn schip het door de Duit sers bezette vliegveld Waalhaven te be schieten. De Van Galen kreeg hevige aanvallen van Duitse duikbommenwerpers te ver duren. die er echter niet in slaagden vol treffers te plaatsen. Door de vele in directe treffers werd d<? Van Galen zo zwaar beschadigd dat het schip in de Merwehaven. na gemeerd te zijn. kap seisde en zonk. Overste Pinke heeft toen met zijn bemanning samen met de mariniers in Rotterdam de strijd voort gezet. Voor zijn dapper optreden werd hem in 1947 de Bronzen Leeuw over handigd. Hij werd op 15 mei 1940 krijgsgevangen genomen en verbleef zonder onderbre king tot eind mei 1945 in de kampen Langgewassen. Stanislau en Branden burg. Begin 1946 werd hij belast met het commando der zeemacht in Nedpr- landsch-Indië Deze functie vervulde hij De drie cabines liggen tientallen meters onder de kabelbaan op een dikke sneeuwlaag. Dit heeft de inzittenden op één na het leven gered. BRIELLE (ANP) In Brielle Is gis teren op de plaats waar in 1572 de strijd lussen katholieken en hervormden een aanvang nam, een oecumenische dienst gehouden. Rector Th. van Vugt uit Oegstgeest droeg 'n heilige mis op, waarna ds. W. A.Duvekot uit Brielle een tot de soevereiniteitsoverdracht in 1949. predikatie hield. Met de oecumenische In maart 1947 werd hij bevorderd tot j dienst werd de herdenking ingezet van *ce-admiraakjn l950jverd vice-admiraal j de heiligverklaring honderd jaar ge- j| 1ieden van de negentien „Marteia- het bureau Pinke benoemd tot hoofd wetenschappelijk onderzoek van de ma rinestaf. In dat jaar verliet hij de actieve dienst en werd hij gepensioneerd. Vice-admiraal Pinke was commandeur In de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau. drager van het oorlogsherinneringskruis. het ereteken van Orde en Vrede en het ereteken voor langdurige dienst als offi cier (35). Nieuwe eruptie Taalviilkaan MANILLA. (U.PI Zondag is voor de derde keer in tien maanden de Taai vulkaan op de Philippijnen tot uitbarsting gekomen. De Philippijnse vulkanologische dienst heeft meegedeeld dat de Taai-krater om de drie minuten „water, stoom en vaste stoffen" ejecteert. De eruptie van zondag heeft een derde krater doen ont ren van Gorcum". In 1867 verklaarde Paus Pius IX, tien priesters en kloosterlingen heilig, die drie maanden na de inname van Den Briel op één april 1572 door de geuzen onder leiding van Lumey wer den opgehangen. De oecumenische dienst werd gehouden in de bedevaarts kerk, die op het „Marteveld" is opge richt, en die sinds tientallen jaren een bedevaartplaats is. Rector Van Vugt noemdè het „bedui dend voor heel Nederland, dat juist opge- dezé plaats Rome en de reformatie el kaar opnieuw in begrip kunnen ontmoe ten. Men reikt elkaar de hand in chris telijke erkenning". Ds. Duvekot zei te hopen, dat „het getuigen van vandaag een stap zou zijn op de weg naar de eenheid". De dienst werd besloten met een uitvoering van het Te Deum van Mozart door het Kralings orkest. Politietop voelt zich vogelvrij ATHENE (UPI) Twee leden van de Ku Kiux Klan zijn door een recht bank in de Amerikaanse staat Georgia schuldig bevonden aan moord op Le muel Penn en veroordeeld tot maxi mum gevangenisstraffen van 10 jaar. Vier andere leden van deze organisa tie, wie hetzelfde ten laste was gelegd, werden vrijgesproken. Een van hen «chter hoorde een gevagenisstraf van twee jaar tegen zich eisen wegens het onwettig uitdelen van opwekkende mid delen. (Ven onze correspondent) AMSTERD/» M Dc eervol ontslagen Amsterdamse hoofdcommissaris van poli tie II. J. van der Molen heeft vanmorgen bevestigd, ernstig te overwegen, binnen de dertig daartoe beschikbare dagen in be roep te. zullen gaan tegen zijn ontslag. Zijn juridische adviseurs bekijken momenteel, of de brief van minister Smallenbroek de nodige mogelijkheden biedt. Dit nieuws is volkomen in tegenspraak met hetgeen Je hoofdcommissaris eind vorige week verklaarde in het eerste inter view. dat hij na zijn ontslag gaf. Hij zei toen onder meer, geen '*eroep te overwe gen, omdat dat niet ln zijn aard lag, en omdat hjj het gezagsondermijnend vond. wanneer de rech'szaak breed uitgesponnen in de Nederlandse kranten zou komen. Naar verluidt is de heer Van der Molen er anders over gaan denken onder druk van verschillende collega's in den lande, die zich door de wijze waarop de Amster damse hoofdcommissaris is ontslagen, vo- g 'vrij voelen. Niet de persoonlijke eer van de beer Van der Molen zou dan de inzet van een eventuele juridische actie zijn, maar do positie van de hoogste politielei ding in het algemeen. Plv. gouverneur van Antillen vraagt ontslag WILLEMSTAD (A.N.P.). Daar zijn internationale praktijk als notaris zijn afwezigheid van Curasao veelvuldig noodzakelijk maakt, heeft mr. A. A. G. Smeets de koningin verzocht hem te ont heffen van zijn functie als eerste plaats vervanger van de gouverneur van de Nederlandse Antillen, (Van onze correspondent Lucas Kleijn) CHAMONIX Een ernstig ongeluk is zaterdagmorgen gebeurd met de ka belbaan bij de Mont Blanc. Door 't bre ken van een Ijzeren balk zijn drie cabi nes van een hoogte van 50 meter om laag gestort. Gelukkig kwamen de veer tien inzittenden niet op de harde rotsen, maar op een sneeuwlaag van I meter dikte terecht, waardoor hun val werd gebroken. Zouden zij een tiental me ters verder zijn gevallen, waar weinig sneeuw lag dan zouden er wellicht 14 do den zijn geweest. Nu werd slechts een inzittende dodelijk gewond. De overige slachtoffers werden ernstig gewond, evenals 5 skiërs die door de vallende cabines werden geraakt. Twee inzitten den van een andere groep van drie ca bines werden door een hotsing tegen de rotsen gewond. Onmiddellijk na het ongeluk stegen helikopters op om de gewonden naar ziekenhuizen te vervoeren. De slachtof fers vertoonden been- en schedelbreu ken. In het ziekenhi van Chamonix heeft men bij velen bloedtransfusie Er viel in het afgelopen weekend op het strand weer veel te nieten parlementaire redactie) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het gunstige groeitempo, gepaard gaande aan een overspanning op de arbeidsmarkt en een sterke stijging van loon- en prijspeil, wijst op overbeste ding. aldus de S.E.R. in zyn vandaag uit gebracht halfjaariyks sociaal-economisch rapport aan dc regering. Deze overbeste ding vertoont naast een buitenlandse. In toenemende mate een binnenlandse oor sprong. wat weerspiegeld wordt in de beta lingsbalans. Het daar verwachte tekort heeft slechts ten dele incidentele oorzaken Daar komt dan nog bij", dat het kapi taalverkeer met het buitenland is ver slechterd. Als de invoer van kapitaal via de effectenbeurs blijft stagneren kan ,de kapitaalrekening wel eens een tekort gaan vertonen van 1 pet. van het nationale inkomen, veroorzaakt o.m. door ontwikke lingshulp en investeringen van Neder landse bedrijven in de vorm van een over schot op de lopende rekening. De binnenlandse overbesteding en ont wikkeling van het kapitaalverkeer met het buitenland maken derhalve maatre gelen tot beteugeling van de stijging van de nationale bestedingen alleszins wense lijk. aldus de S.E.R Daardoor zal de beta lingsbalans verbeteren, terwijl er ook ais er geen vervanging van binnenlandse door buitenlandse vraag optreedt een matigende invloed van uitgaat op de over spannen arbeidsmarkt en daarmee op de loon- en prijsontwikkeling. Daarmee zai ons concurrentievermogen gebaat zijn. Alle sectoren zullen, in overeenstemming met hun relatieve omvang, een bijdrage moeten leveren ter beteugeling van de overbesteding: zowel de consumptie als de investeringen (inclusief de bouwsector) worden al beperkt door de geldschaarste. zodat de beleidsmaatregelen zich zullen moeten toespitsen op de particuliere con sumptie en de overheidsbestedingen (budget- en loonpolitiek). Tydige maatregelen In een eerder rapport verwachtte de S.E.R. verminderende prijsstijgingen in 1966. wat gunstig zou kunnen zijn voor de loononderhandelingen voor 1967. Nu deze verwachting waarschijnlijk niet zal uitkomen, moet volgens de raad bij de loononderhandelingen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht worden genomen. Wordt er geen gericht beleid gevoerd ter beteugeling van de stijging van de be stedingen de SER. hield nog geen rekening met het effect van de jongste regeringsmaatregelen dan dreigt het gevaar, dat er vooral een last komt te drukken op de investeringen. De maat regelen moeten ook tijdig worden geno men. want zij hebben tijd nodig om effect te sorteren. Wacht men te lang. dan kan op het moment dat de maatregelen hun uitwerking doen voelen, reeds een terug slag op de bedrijvigheid zijn ontstaan. De ervaring in de periode 1957-'58 heeft dat geleerd, aldus de S.E.R. Steinbeck geeft antwoord aan Jevtoesjenko GARDEN CITY (Reuter) De Amerikaanse romanschrijver en Nobel prijswinnaar John Steinbeck heeft van daag de Russische dichter Jevgeni Jev toesjenko verzocht zijn invloed aan te wenden om Rusland het zenden van wapens naar Noord-Vietnam te laten staken. Steinbeck antwoordde daarmee op een gedicht van Jevtoesjenko dat vo rige week in een Moskous literair blad verscheen en waarin Steinbeek wordt gevraagd te protesteren tegen de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Viet- In een open brief in het blad News- day schrijft Steinbeck: In je gedicht vraag je mij. me uit te spreken tegen de oorlog in Vietnam. Je weet heel goed hoe ik elke oorlog verafschuw, maar je gens deze koester ik een wel heel bijzon dere en persoonlijke haat. Ik ben tegen deze door de Chinezen geï" .pireerde oor log. Ik ken gêen enkele Amerikaan die ervoor is. Maar. mijn geliefde vriend, je vroeg mij één helft van de oorlog af te keuren, onze helft. Ik verzoek je drin gend met mij de hele oorlog te veroor- moeten toepassen. Extra bloedflessen werden uit Annecy gehaald. Maar daarmee was het leed nog niet geleden. Gedurende die tijd hingen 65 mensen in hun kleine cabines tussen hemel en aarde op een hoogte van 200 meter boven de rotsen van de Vallee Blanche, tussen Aiguille du Midi en de Heilbronner. Ter plaatse is de hoogte boven de zeespiegel 3300 meter. Met grote behendigheid moesten reddings ploegen hen uit hun benarde positie be vrijden. Van Franse kant reed 'n dienst- cabine drie uur heen en weer om de gestrande toeristen naar hun uitgangs punt terug te brengen. Van Italiaanse kant trok men de in de lucht hangende cabines een voor een naar een ount, waarvan de hoogte boven de rotsen niet meer was dan 35 meter. Arbeiders van de kabelbaan lieten zich langs de kabel omlaag zakken tot zij bij de cabines waren gekomen. Daar spraken zij de toeristen moed in en lieten hen vervol gens een voor een in een reddingsgor del zakken. Een onderzoek zal moeten uitmaken, waar het ongeluk aan moet worden toe geschreven. De kabelbaan is 6000 meter lang en rust op drie steunpunten: de Aiguille du Midi, de Heilbronner en daar tussenin de Gros Rognon. Op 500 meter van de Heilbronner is het niet mogelijk geweest een steunmast in de rotsen te bevestigen. De kabel wordt daar gedragen door een tros dwars scheepse kabels, die rusten op twee me talen balken. Een van deze balken is 12 cm dik, berekend op een- gewicht van 150 ton. Deze balk Is mogelijk door een constructiefout gebroken. CHICAGO (Reuter-A.F.P.De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King heeft gisteren, naar het voorbeeld van de man aan wie hij z(jn voornamen ontleent, een ïyst met eisen bevestigd op de voordeur van het stad huis van Chicago, na een mars door de stad aan het hoofd van ongeveer tien duizend betogers voor gelijke burger rechten. Een jonge blanke probeerde de ltyst eraf te scheuren, maar werd weg gejaagd. Gedurende de betoging klonk herhaal delijk de leuze „zwart aan de macht". Dominee King had tevoren in een toe spraak op een massabijeenkomst in een stadion verklaard, dat overheersing van zwart even gevaarlijk is als die van blank. Hij pleitte opnieuw voor geweld loosheid. zwaargewicht van VOLVO uit de nieuwe 88-serie sta met lichtere soortgenoten klaar voor een proef rit tijdens de bijzonder interessante van compleet opgebouwde demonstratiewagens en vrachtautochassis met 8-versnellingsbak. 12 en 13 juli (dinsdag en woensdag a.s.) van ÏO.OO- 21.00 uur Hoofdagent voor Volvo- bedrijfsauto's is: Rijnsburg -tel. (01718) 2850

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5