MAROKKO laat alles blauw-blauw ZEG MAAR „JA" TEGEN HET LUIE LEVEN „Oef Willem, wat is het warm" NEDERLANDER GERARD V. D. MEER: hoteladviseur van de koning ITERDAG 9 JULI 1966 DE LETOSE COURANT NBBN maar, dus u behoort ook al tot het snel groeiende heerleger van Nederlanders, die steeds nieuwe vakantieplannen maken, omdat het verderop nog leuker, nog pittoresker, nog warmer is. U heeft duizend keer de knoop doorgehakt en duizend keer tot uw leedwezen aan het reisbureau laten weten, dat u wegens droeve familieomstandigheden die groepsreis van 17 tot 30 juni (van 30-6 tot 15-7, 15-7 tot 3-8) niet zou kunnen meemaken. In november had u alle folders van Italië reeds in huis; een laars vol beloften, een Po vol geneugten. Vlak vóór Sinterklaas werd het opeens een sportieve bergvakantie in Oosten- rijk. Lekker dichtbij, weten wat je eet en eindelijk eens de gelegenheid om die vetleren broek te dragen. Half december hoorde u van een relatie, dat er nog bungalows~in Bergen-Binnen vrij wareh. Nog dichterbij, nog meer zekerheid over het huzarenslaatje en die vetleren broek liep niet weg. En dat allemaal voor tweehonderd vijftig gulden, exclusief licht, water, gas en tuinstoelen, maar wel inclusief de loerende blik van de eigenaar, die zich bereid verklaarde voor uw gerief met zijn zeven kinderen naar het tuinhuis te verhuizen. Even na de jaarwisseling kwam de tent voor het eerst ter sprake. Drie handige canvas- zakken, dat was alles. Een kind kon de was doen. U had het bestelbiljet al in gevuld (doe het nu, stond erboven), toen u zich bezorgd afvroeg, waar u straks op de verre camping de was zou moeten doen. „Nou, in het gemeen schappelijk lavet natuurlijk", onthulde uw buurman, die vorig jaar in Duitsland heeft gekampeerd en alweer aardig her stellende is van zijn hernia, „mijn vrouw en ik lootten altijd, wie er in de rij moest gaan staan". Op dat moment heeft u definitief besloten cm dit jaar niet op vakantie te gaan. Of is er misschien toch nog iemand, die de overvolle vakantie doos van Pandora voor u kan open breken? Nou, reken maar. Als u beschikt over enige liggende gelden (ze mogen ook hangen of staan, als ze maar van u zipkunt u de volgende week al op een modern vliegend tapijt naar Marokko zweven. De volgende dag zwemt u in de lauwe Middellandse Zee. dwaalt u door de witte steenwoestijn van de Medina, lurkt u aan de grote waterpijp. Een uniek vakantieproject, dat zojuist is gestart, vormt uw spring plank naar de oosterse horizon. Zeg maar „ja" tegen dit luie leven, waarvan deze pagina alle duistere sluiers licht. I De morgenstond in Tanger heeft heel wat meer in de mond dan het goud van een overdadige zon. Dat stralende weer beschouwen de Marokkanen alleen als een geslaagd binnenkomertje voor de toeristen. Het is nu eenmaal beloofd in de folders en daar houden ze zich aan. Zonder al te veel moeite overigens, want ze zijn sinds mensenheugenis gewend om alles blauw blauw te laten. Als u dus 's morgens de slaapkamerluiken in hotel „Villa de France" openstoot, kunt u erop rekenen, dat u gelijk oog in oog staat met de koperen ploert. U kunt daar vergif op innemen, ofschoon niemand erop aandringt. KRIJTWITTE HUIZEN EZELS EN MOSKEEëN GESLUIERDE VROUWEN EN BEDELAARS VORMEN EXOTISCHE PARFUM IN OOSTERS KONINKRIJK Na gedane toeristenzaken is 't aangenaam rusten op 't terras van Villa de France: zwembad aan de ene 'kant, uitzicht op Kasbah en Medina van Tanger aan de andere kant. Mijn liefje wat wil je nog meer érard van der Meer: motor, die toeristenstroom opwekt. in nu maturen De Marokkaanse eenheidsmunt is de Dirham (afkorting DH), die een waarde heeft van 72 cent. Er zijn biljetten van 100, 50, 20, 5 en 1 DH. Om praktische redenen en omdat de Dirham in Neder land niet te koop is, kqn men het beste zjjn deviezen in dollars en/of traveller- cheques meenemen. Alle buitenlandse bezoekers moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort Het land heeft 'n zeer vrij douaneregime. Alles, wat voor persoonlijk gebruik is, kan in redelijke hoeveelheid worden mee genomen. Marokko telt 300 goede hotels. Naast de acht le-klas hotels, die door de staat worden geëxploiteerd in Erfoud, Fes, Rabat. Tafraout, Tifouttout, Tinerhir, Zogora en Quarzazate (prijs 38 DH per nacht voor twee personen) verdient het voor buitenlanders aanbeveling om al leen gebruik te maken van de 5-, 4- en 3<terrenhotels. De hotels zijn niet goedkoop, maar de gast krjjgt voor zijn geld wel een vooroorlogse service. Eén van de krachtige motoren, kingstochten door het gigantische rokko. Daarvoor heeft hij die in Marokko de toeristenstroom opwekken, heet Gérard v. d. Meer. Hij is „made in Holland" en tijdens een avontuurlijk leven tientallen malen getest in de beste hotels en restaurants op dit ondermaanse. In 1918 stapte deze Amsterdamse litho- grafenzoon via de deur van het roem ruchte Beriynse „Lunch" de horeca- wereld binnen; daarna volgden in snel tempo engagementen bij het Amstel- hotel en L'Ëurope in Amsterdam, bij Piccadilly, Waldorf en Savoy in Londen, Claridge in Parijs. Des Indes in Den Haag en Kurhaus in Scheveningen. Zijn eerste eigen zaak opende hij in 1932: hotel As toria in Amsterdam, daarna volgde Sa voy op het Leidseplein en Badhotel in Baarn, dat door hem werd omgedoopt in Astoria Chalet. Met dezelfde nerveuze hinkstapsprong boog hij zijn carrière ln 1948 naar Marokko. Als lid van de Neder landse delegatie woonde hij het tweede congres van de Internationale Hotellerie in Spanje bij en tijdens een vrij weekend maakte hij het bekende tripje naar Tan ger. toen nog vrijhandelshaven en goed- koopte-eiland. Hij was er heengetrokken om te rieleksen. maar ook daar vertaalde hij uitrusten vrij in organiseren. Twee dagen werden een week en aan het einde van die periode kocht hij Grand Hotel Villa de France, een begenadigde bouw val op de grens van oud en nieuw Tan ger. Zijn vrouw en schutsengel Hélène herinnert het zioh nog pijnlijk: „Ik huil de. toen we hier introkken. Het was één vieze troep, waar we manden met vuil uit moesten slepen. Toch wisten we: dit is het slot van Doornroosje, dat alleen nog wakker moet worden gemaakt. En dat was juist, wat mijn man wilde. Die bouwt het liefst een failliete zaak van dp grond af aan op". Gèrard van der Meer zette het breek ijzer van zjjn fantasie in Villa de France en vertimmerde voor 6 ton. Hij zorgde voor 35 badkamers, een eigen wasserij, nieuwe keukens, twee restaurants en een verwarmd zwembad. Als gastheer pur sang inspireerde hij zijn 240 personeels leden tot exclusief dienstbetoon en het resultaat was. dat het gastenboek lang zaam maar zeker gevuld werd met aan tekeningen als „u geeft meer en betere service dan de zogenaamde eersteklas hotels in Europa". Vorig jaar droeg hij de leiding over aan zjjn zoon en wierp hij zich onvervaard op een nieuw ambitieus project. Hij leidt nog wel de uitbreiding van Villa de France van 40 tot 134 kamers, maar daarnaast organiseert h(j als directeur-oprichter van het reisbureau „Nemar" (afkorting van Nederland-Marokko) goedkope ontdek- keten van voortreffelijke hotels tussen Middellandse Zee en Sahara gesmeed, waarvan de laatste schakel het paleis van koning Hassan in Agadir is. Als persoonlijk advi seur van de Marokkaanse vorst zal hij aan het einde van dit jaar 200 gasten kunnen ontvangen in een sprookjekslot aan zee, dat in zijn oorspronkelijke, weel derige 6taat zal worden geëxploiteerd. In samenwerking met Nederlandse reisbureaus heeft Gérard van der Meer een vakantieprogramma gemaakt, dat 't verre Marokko ook voor Nederland onder handbereik brengt. Oordeel zelf: 14 da gen uit en thuis Tanger voor f695. Of: tien dagen Tanger en vier dagen rond reis door Marokko voor f 825. Dan is er nog een Atlastoer voor f 870. een Tour du Sud voor 950 gulden. Maar er gebeurt meer op dat mo ment. Uit de witte stad beneden stijgt een klagelijk gejammer op, dat zich spontaan vermengt met de blikken luidsprekerstem, die vanaf de toren trans van de moskee het volk aanspoort de blik naar 't oosten te wenden. Enkele jaren geleden slofte een bejaarde tAn- peldlenaar nog driemaal daags naar de top van de minaret, maar sinds men ontdekt hééft, dat Allahs oproep vla 'n versterker zeker zo krachtig doorkomt als door de mond van een toegewijde, beperkt men zich op de piekuren des gebeds tot het aanzetten van de bandre corder. Versteend mierennest Ook de kasbah, die als een versteend mierennest tussen de muren ligt ge klemd. is overspoeld door de techniek, die zijn geluidsgolven via duizenden transistorradio's naar ue hemel zendt. De Marokkaanse zenders scheiden de hele dag muziek af, die het midden houdt tussen kindergeschrei en de kre ten van een tandartspatiënt, die een ze nuwbehandeling ondergaat. Nochtans kunnen deze stations bogen op 'n luis terdichtheid, die het ethergesnap van ons eigen piratenschip Veronica tot goedwillend amateurwerk degradeert. Kleurige happening Het leven in Tanger speelt zich voor namelijk op straat af: het is een kleu rige happening van licht aangeschroeide stervelingen, die dag in dag uit ge prolongeerd wordt. Op de soccos, de grote en kleine markten, die de grens tussen oude en nieuwe stad markeren, zwaaien slagers met hun plumeau naar de honderden vliegen, die het vlees op de toonbank als start- en landingsbaan voor hun hongertochten gebruiken. Zij doen dat met het lusteloze gebaar van misdienaars, die al te lang met het wierookvat omgaan. In een hal verder op ligt de vis, die vannacht in de net ten van baardige Marokkanen verstrikt is geraakt. Er zitten monsters tussen met kwijlende monden en vlijmscherpe zagen, met wijdopengesperde ogen en hangbuiken vol schubben en littekens. De langsdrenteiende huisvrouwen knij pen er vrijblijvend in en voeren vanach ter hun sluiers een verbeten gevecht met de koopman om de prijs met eni ge stuivers te drukken. Afdingen is een nationaal tijdverdrijf in Marokko en wie zich niet drie keer door de handelaar laat terughalen om de zaak verder uit te praten, betaalt automatisch de schandelijk hoge prijs voor zijn berusting. De sport is juist om bij het horen- van de vraagprijs in hoongelach uit te barsten en daarna stampvoetend weg te lopen Dat mag weer niet te vlug gaan, want de koop man moet immers de gelegenheid krij gen om de achtervolging in te zetten. Hij trekt de klant aan zijn mouw terug naar de toonbank en bezweert bij Allah, dat de prijs alleszins redelijk was. Toch wil hij verder gaan, hij hoeft niets op te verdienen, u mag de vis het vlees, de poef, de fez) voor h halve bedrag meenemen. Akkoord f Ga nu op dit moment niet wankelen, maar schudt verdrietig het hoofd en slenter weg. Als u vier meter weg bent. draait u zich om en roept u luid: „Ik laat mij niet bedonderen". De meeste Marokkanen verstaan geen Nederlands, maar het is merkwaardig, hoe goed ze u nu begrijpen. Huilend van woede sle pen ze u voor de tweede maal terug en noemen ze een prijs, die de markt waarde al aardig nabij komt. U kunt dan desgewenst nogmaals dwars gaan liggen om er helemaal zeker van te zijn dat u een reële prijs betaalt en niet, wat in zijn kraam te pas komt. Pas dan vraagt u om het visje (of het vlees, de poef, de fez) in te pakken. Een on geoefende af dinger moet voor dit spel tenminste een ochtend uittrekken. Exotisch parfum Met de krijtwitte hulzen en moskeeën, de ezels en waterdragers, de gesluierde vrouwen en berustende bedelaars, vormt deze vermoeiende manier van zaken doen het zwaar exotisch parfum, dat 't Marokkaanse leven tot in de kleinste poriën heeft doordrenkt. Tanger ligt op twintig minuten vliegen of twee uur va ren van Gibraltar, maar voor de toerist gaapt tussen deze Engelse rotstuin en de poort van het Oosten een oceaan vol verschillen. Hij merkt dat, zodra hij één voet op Marokkaanse bodem heeft ge zet: de aarde is hier als een kameleon van kleur verschoten, de mensen zijn an ders gekleed en houden constant een tempo aan. dat door een schildp is gedoceerd. Eu wat de vrouwen betreft: hun schoonheid is een voldongen feit, dat men echter ziende blind moet aanne men. Men ervaart alleen de dodelijke kracht van hun koolzwarte ogen: de rest Is afdoende verpakt ln slordige textiel, Er gaapt een oceaan van verschillen tussen Gibraltar en haven van Tanger Het leven in Marokko speelt zich voornamelijk op straat af: daar wordt geleden en gebeden, gehandeld en gedroomd van een nog luier bestaan. De uitzondering op deze stoffige regel vindt men in de tientallen nachtclubs, waar Marokko zich na de warme maal tijd op uiterst feestelijke wijze bloot geeft. Zondig roversnest Verbind nu hieraan niet meteen de conclusie, dat Tanger anno 1966 dus wel degelijk een roversnest vol zondige bedrijvigheid Is, want in feite is de stad even veilig en decent als Stompwljk en Sexbierum. Voor de ware verhalen over moordenaars en messestekers, profi teurs en handelaars in blanke slavin nen, moet men terug tot 1956, toen Tanger voorgoed werd Ingelijfd bij het rijk van koning Hassan. In dat jaar viel de poel van verderf droog en kwam er een einde aan het schrikbewind der ban dieten, die ln deze vrijhandelshaven 36 Jaar rondom het gouden kalf hadden ge danst. In die periode w d de enclave Tanger bestuurd door dertig vertegen woordigers uit acht landen (waaronder Nederland), die niet konden (of wil den?) verhinderen, dat de stad het schuim der aarde als een magneet aan trok. De buikdanseressen zijn de enige re kwisieten, die het faillissement van de ze internationale schiettent hebben overleefd, 'n Schamele erfenis voor de gene, die naar Tanger is getrokken met een rugzak vol bloederige verlangens. Men dient hierbij echter wel te beden ken: een toeristenhand is gauw gevuld. Blootje om loontje In de uren, dat blootje niet om haar loontje komt, biedt Tanger (en de rest van Marokko) trouwens ander» on- gedroomde vakantiemogelijkheden, die elk verlangen naar de oude vrijhaven bij de wortel afknijpen. Stad (en land) beschikken over geweldige zandstran den, een verrukkelijk klimaat, 'n over weldigend landschap, een keten van eersteklas hotels. Een onschatbaar voordeel la, dat u deze hoorn des over- vloeds niet ln de toeristische topmaan- den (mei tot september) behoeft te leg gen om uw dorst naar de horizon te stillen. Integendeel: de experts raden u aan om ln de wintermaanden naar Ma rokko te gaan. In Agadir is de tempera tuur dan 30 gr. In de noordelijke ste den ontbijt u ook ln december en januari op het terras van uw hotel. In overhemd en alsmaar zeggend: „Oef Willem, wat is het warm". Ftlge honderden kilome ters zuidelijker skiet men op t ogen blik. Waarachtig: Marokko zit niet voor één vakantiegat gevangen. Marokko is een hoorn des overvloede, die de toerist de ene exotische sensatie na de andere bezorgt. Een tocht per kameel door de Sahara kan één vanx de hoogtepunten zijn in uw ontdekkingsreis door dit rijk van koning Hassan. Doe zeewater bij vakantiewijn Een exclusieve reismogelijkheid biedt de Engelse scheepvaartmaat schappij FAO, die een geregelde dienst Kotterdam-Glbraltar onder houdt. Op 1 september vertrekt de IBEKIA, aankomst 4 september, op 15 november kan men van wal steken met de ARCADIA, aan komst 18 november. Enkele reis va 220 gulden, retour 420 gulden. Kinderen van 3 tot 12 jaar ó0 procent reductie. Veerdienst Gi braltar -Tanger v.v. dagelijks prjjs 15 gulden per persoon. Vlieg- dienst met Glbalr, eveneens dage lijks. prjjs 40 gulden per persoon. Inlichtingen lloyman en Schuur man In Amsterdam.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9