BENNA POORT NIEUWS UIT HEIMAT VOOR ALLE DUITSE BADGASTEN <&v PAGINA 8 DE LEEDSE COURANT ZATERDAG 9 JUU ITE Om twaalf uur gaat de wekker en drie kwartier later is Benna Poort op Schiphol. Tot kwart voor vier ligt ze in de inklaringsloods op haar knieën om kranten te sorteren. Dan gaat het („veel te hard", geeft ze ernstig toe) de hele kuststrook van Noord-Holland langs. Heen en terug. Bij elkaar 282 km. De ochtend gloort als de eerste camping in zicht zorgt kranten vai (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hij: „Op een avond kom ik thuis en ik zeg tegen mijn vrouw: meid, je kunt wat bijverdienen door 's nachts kranten rond te bren gen". Zij (turfhoge, zes maan den oude baby Marianne kraaiend op schoot): „Ik was meteen akkoord. Ja. Luister even: als je niks wil, bereik je ook niks. De meeste mensen zijn te beroerd om te werken. Dat komt volgens mij van die prachtige sociale verzekerin gen. Ik heb gisternacht mijn duim tussen het portier gehad, hier, kijk maar. Negen van de tien gaan daarvoor toch in de ziektewet? Ik niet. Ik rij van nacht gewoon mijn route". Sinds het besluit van die avond slaapt de 25 jaar oude, In kittig rood mantel pak gestoken hulsvrouw Benna Poort maar vier uur per etmaal. Overdag tript zij zeer hooggehakt door het popperige sigarenwinkeltje „De Gou den Spieghel" aan het Amsterdamse Kattegat. Om half zeven sluit ze en om acht uur legt ze haar in Liesbeth List-haar verhulde hoofdje ter ruste. Om twaalf uur gaat de wekker en om kwart voor één is ze, na een razend snelle rit door de slapende hoofdstad present op Schiphol. Tot kwart voor vier ligt ze vervolgens in de inkla ringsloods op haar knieën om kranten te sorteren dan gaat het („veel te liard", geeft ze ernstig toe) via IJmui den de hele kuststrook van Noord-Hol land langs en vanaf keerpunt Den Hel der weer terug. Alles bij elkaar 282 kilometer. Om half tien is ze terug in Amsterdam. Wassen. Omkleden. KJok- slag tien uur opent haar sigarenwin keltje weer en staat ze monter en fris te pronk voor haar (uiteraard) goed deels mannelijke clientèle Dit alles geschiedt ten behoeve van de luidruchtige, maar vreedzame invasie der Duitse toeristen, die bij het eer ste schijnsel van bierzwelgende sprinkhanenplaag op op onze blonde stranden en belenden de geestgronden pleegt neer te strij ken. Tot nu toe was deze gemütliche horde aangewezen op de accurate, maar aan reis- en besteltijden gebon den PTT, wilde men zwart op wit ver nemen, hoe de Heimat in afwezigheid van zoveel zoons en dochteren reilde. Nu niet meer. Wanneer om acht uur de kampwinkel opent, liggen de Bildzei- tung, de Rheinische Post, De Fr nk- furter Allgemeine, de Westfalische Rundschau, de Kölnische Stadtanzei- ger en het Hamburger Abendblatt geu rend naar de drukinkt naast het gesne den bruin. Erhard kan geen stap meer verzetten, of zijn afbladderende kie zersvolk volgt hem Grüsse aus Hol land op de gesandaalde voet. volhoudt, met die vier uur slaap per etmaal voor een lichaam, dat ze zelf geringschattend noemt „een zak vol knoken, als ik hard loop, rammel ik". Het blijkt een onuitroeibare, met haar nog schrielere echtgenoot gedeelde hartstocht voor het krantewezen te zijn. „Ik doe 't niet voor de lok. Ik kan het niet laten. Ik wilde altijd al iets in kranten. Misschien verdienen we er niks aan als het tegenloopt met de auto is de winst weg maar dan heb ben we in ieder geval de stunt gehad. sel. Maar volgend jaar komen chauffe j. Hoewel het moeten krai tengekken zijn. Anders kun Je dit weil niet aan". Dik en bruin Bungalows Benna, het stoplicht van haar herte ogen duidelijk op oranje, verklaart haastig: „Het was me veel liever ge weest, als ik Franse kranten had rond kunnen brengen. Ja hoor, zet dat er maar ln. Het laatste dorp, waar ik vóór Den Helder kom, ls Julianadorp. Er staan drie boerderijen nou ja, mis schien vijf en de rest zijn allemaal bungalows van zestig mille. Duitsers, weet je wel. Je ziet er alleen maar Duitse auto's. En wij maar in een tentje koukleu men. Ik vind het verschrikkelijk. Voor mij hebben de Duitsers de oorlog gewonnen. Maar je kunt er niks meer aan doen. Het is te groot geworden, je kunt ze niet meer wegdenken. Zandvoort is van de Duit sers. De hele kust is van de Duit sers. We krijgen ze er nooit meer uit. Goed: dan moeten we er maar een bo terham aan verdienen. Dat doet toch iedereen? Ik ken wel campings, waar zelfs de bezoekers een kwartje moeten betalen. Ik heb soms het gevoel, dat we de Duitsers uitmelken. Kijk dat yind ik nou onsympathiek van de Ne derlanders, maar het is waarschijnlijk de reactie. Hoe dan ook: dé Duit sers komen hier hun geld uitgeven en niet ergensanders* We verdienen«er allemaal aan. Maar als ik op een an dere manier rijk kon worden nou, dan deed ik iets anders..." Zak vol knoken Overdag tript zij zeer - hoog - gehakt door haar popperig sigarenwinkeltje sigarenwinkeltje) kranten te gaan ver kopen het liefst kranten die je ner gens anders kunt krijgen. Ik wil graag hard werken, rennen. Voordat ik hier mee begon, was ik bij een advocaat. Daar kan ik zo terug komen dan krijg ik nog een kinderkamer voor Ma rianne en een kindermeisje ook. Maar ik wil iets doen, voel je. Niet steeds in hetzelfde kringetje ronddraaien".- De echtgenoot, reeds trotse bezitter van een historisch pand aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal, valt bij: „Dit jaar is het misschien onrendabel, maar we werken voor de toekomst. We wachten, tot we een graai kunnen doen. Tot nu toe brengen we iedere dag ongeveer 3000 Duitse kranten naar 60 adressen in vierentwintig plaatsen. Maar als het seizoen goed begint, verdubbelen we dè omzet en volgend jaar hoop ik tien eigen lijndiensten op Duitsland te hebben. Twee jaar heb ik met mijn vrouw over het idee gepraat nu komt het eindelijk. Zelf kan ik het niet doen ik rij ie dere nacht Nederlandse kranten naar de Belgische badplaatsen en naar Brus- berichten. Hij is jachtschipper geweest bij e; miljonair. Zijn mooiste tijd was, to; de eigenaar van de 19 meter lanj. „Aquarius" (een ongelooflijk eigenwil ze man5') het schip eigenhandig mi: den in de Rijn op de kribben vot Daar heeft het "even maanden lai hulpeloos gelegen. „Srr idt uit Rotte dam vroeg voor de berging een ton. D; was te veel. Ik heb gewoon gewacl tot het water hoog genoeg was om c eigen kracht vlot te komen en eind: lijk lukte het. Man ik ben nog noc zo dik en bruin geweest. Ik lag de h- le dag maar in het gangboord dorpje in de buurt had helemaal nik alleen zeven kroegen. Wat moet dan?" Die gedwongen rust deed een geweli dadige dadendrang in zijn botten ren. Terug van het avontuur richt hij prompt „International newspapi and magazine transport" op en die dag heeft hij niets ander mi daan dan met kranten heen ei geraasd enige rustpunt het zieke huis in Breda, toen hij op de beijzt de weg het wereldrecord krantenbezo gen trachtte te verbeteren. Nu dus de Duitse kranten. Te veel ho op eigen vork dan moeder de vrou maar, die met een energie van pend beton meteen inspringt. Berstei van vitaliteit zit ze tegenover me in optrekje achter de winkel. Baby M rianne, die ze trouw meezeult kunt zo'n kind toch moeilijk naar ouders doen?") kraait niets ontberei in de wieg. Klant na klant komt gaat. Direct is het sluitingsuur.- Da breekt de avondrust aan met vredige, vollemaanse opkomst de t.v.-schermen. Maar niet voo Benna Poort. Die ligt om acht uua onder de wol, want om midderl nacht loopt de wekker af. Hel Wirtschaftswunder bruinend iiJ Castricum, Groet of Wijk aar Zee, wacht immers op de beurs hprio.ht.en camping slaapt nog, wanneer mevrouw Poort de Bildzeitung, de Rheinische Post, de Kölnische Stadsanzeiger en meer nieuws uit de Heimat bezorgt. tesen jèp/ elektrische X liflaf (Van onze correspondent AMSTERDAM Meer dan tien procent van de Nederlandse hulsvrouwen be schikt momenteel over een tweede stof zuiger. De ene gebruikt ze binnenshuis, de tweede wordt benut voor het schoon houden van bij voorbeeld de auto of het trapportaal. Kortom: de markt voor de normale elektrische huishoudelijke ap paratuur (waaronder gerekend dienen te worden zulke zaken als Ijskasten, strijkijzers, radio's, t.v.'s, pick-ups, broodroosters en noem maar op) heeft zijn verzadigingspunt bereikt of Is er royaal overheen. Het gevolg: de consu ment koopt niet meer, wat hij nodig heeft, maar wat hij mooi vindt, of lux ueus, of grappig. Er is een hausse in elektrische liflaf als haarkrullers, tafel komfoor» en messenslijpers. De industrie volgt deze ontwikkeling zeer getrouw. Het accent verschuift meer en meer van de totale kwaliteit van het produkt naar de directe visuele vormgeving. Beangstigend De Stich ting Centrum voor Industriële Vormge ving, huizend in de Koopmansbeurs te Amsterdam, vindt kennelijk van wel. Speciaal om de hulsvrouw met doel treffende voorlichting te gerieven is een zes weken durende tentoonstelling Inge richt, die onder de noemer „Elektrisch Huishouden" wil laten zien, wat a) goed is om te gebruiken, b) goed gemaakt is, c) goed van vorm is en d) veilig is dit alles uiteraard in relatie tot de prijs. De bedoeling ls, de consument op te voeden in de gedachte, dat zijn aankoop het gaat immers altijd om vele tiental len guldens) niet emotioneel mag zijn, niet impulsief, maar als enige basis Expositie toont HUISHOUDELIJK gereedschap moet hebben een juist begrip voor de to tale kwaliteit van het betrokken produkt Niemand minder dan de heer Van der Put, hoofd afdeling vormgeving van Philips, die de expositie opende, hield een warm pleidooi voor deze visie. Hij stelde vast, dat 80 percent van de con sumenten een radio koopt om zijn uiter lijk niet om zijn geluidskwaliteit. „We hebben een goede voorlichting nodig", waarschuwde hij, „opdat de klant tot een eigen, bewuste keuze komt. De consument moet tegen zichzelf be schermd worden; het direct visuele mag van een typisch stuk huishoudelijk niet doorslaggevend zjjn. Het wemelt reedschap verandert onder de invï in onze maatschappij van voorlichtende van technis *»e en sociale ontwikke en beschermende instanties. Laten die gen. gezamenlijk een actie beginnen en hun arbeid meer coördineren." De tentoonstelling in de Koopmans beurs laat een internationale selectie zien van ruim vijftig elektrische huis houdelijke apparaten, waaronder mixers, keukenmachines, strijkijzers, naaima chines, centrifuges en wasmachines. Ze zijn allemaal in Nederland verkrijgbaar en voldoen volgens het Centrum voor Industriële Vormgeving aan hoge eisen van technische, functionele en estheti sche kwaliteit. Alle voorwerpen zijn na mens de Raad voor Industriële Vorm geving geselecteerd door een onafhan kelijke commissie van deskundigen. Naast deze eigentijdse voorbeelden worden 2 historische reeksen getoond: de ontwikkeling door de eeuwen heen van het strijkijzer en die van de naai machine. Aan de hand hiervan blijkt duidelijk, hoe opzienbarend de vorm

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8