K KROONPRINS YAN BOEROENDI ZET MWAMBOETSA AE Gaibje wil je een stuk uit het vuistje Snip en Snap doen t weer als vanouds Het Vaticaan dat verandert Tëxtielimport ook in ons land regelen BINNENHOF Genoeg van afwezigheid van vader Defensie niet fnige knelpunt c in Calsteam Opleiding van leken tot godsdienstleraar V ergelijking niet mogelijk Verruiming sporttoto Verolme bouwt mammoetdok ZATERDAG 9 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT BOEJOEAIBOER A (Reuter» Prins Charles Ndinzeye, de 19-jarige zoon van Je koning van Boeroendi, Mwamboetsa •de Vierde, heeft gisteren het bestuur .over zijn land in handen genomen, de C (Vervolg van de voorpagina). In Haagse politieke kringen acht men el^e kans niet bijzonder groot, dat het '■-team van mr. Cals tot overeenstemming Jover de begroting 1967 zal komen. De ^controverse tussen minister De Jong en tnminister Vondeling is niet het enige ge- V£schilpunt. Men wijst er echter op, dat de defensiebegroting niet het onmiddel lijke conflictpunt behoeft te zijn. Men opneemt aan, dat premier Cals als de heren De Jong en Vondeling het niet eens worden toch zal voorstellen de andere begrotingshoofdstukken in be- ireking te nemen. Het is immers denk- dat tenslotte alleen een verschil mening over de defensiebegroting zal overblijven, hetgeen niet direct tot [het aftreden van het gehele kabinet be hoeft te leiden, aldus deze zegslieden. e Wel is duidelijk, dat de sfeer er niet be- u. ter op is geworden. ig Belastingverlaging ;g. In sociale kringen heeft men nog altijd hoop, dat de KVP bereid zal e zijn ten aanzien van de belastingverla- ging water in de wijn te doen door een I uitstel van drie of zes maanden te ac- i. cepteren. Dan zou echter ook de huur- vjrhoging moeten worden uitgesteld het- I geen bij minister Bogaers op zeer ern- stige tegenstand zou stuiten. Minister J Veldkamp schijnt wel bereid te zijn de invoering van enkele nieuwe sociale wet- tffl», zoals de arbeidsongeschiktheidsver zekering en de wet zware geneeskundi- igjirisico's te temporiseren fferwijl de conflictstof zich dus in de Trevezaal ophoopt wordt elders in Den Haag gespeculeerd over hetgeen er kan gebeuren, wanneer het kabinet zou val len. Niet iedereen is nog overtuigd van dg noodzaak tot snelle Kamerontbin ding en vervroegde verkiezingen, gelet op het feit, dat de normale termijn, eindigend in mei 1967, al Weer dicht is genaderd. De idee van een r zakenkabinet, een kabinet dus van niet- politieke figuren, maakt weinig kans. De v mogelijkheid van een interim-kabinet, zoals het kabinet- Beel dat van januari i tot juni 1959 is opgetreden, wordt niet uitgesloten. In Den Haag meent men echter dat dit soort speculaties wat ver gaan. IV2 jaar voor gewelddelict AMSTERDAM (ANP) Dit is 'n ty pisch gewelddelict zoals ze tegenwoor dig aan de orde van de dag zfln. Ze lig gen in de sfeer van er maar op los slaan en ook op straat geweld bedrij ven. De openbare orde wordt er door verstoord. Als de verdachten ouder wa ren geweest had ik aanzienlijk hogere straffen geëist. Dit zei de Amsterdamse officier van justitie, mr. H. G. Van Everdingen, in zijn requisitoir tegen de 19-jarige classificeerder J. H. en de L even oude havenarbeider C. M. R. die op 24 april van dit jaar een 24-jarige ma- Saphinebankwerker hadden afgetuigd en *n I' gouden ring hadden afgeperst. De offi cier eiste tegen elk van hen een ge vangenisstraf van achttien maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. Uit spraak 15 juli. grondwet huiten werking gesteld en de regering van premier Leopold Biha naar huis gezonden. HIJ heeft tevens zijn vader afgezet. Hij heeft verklaard genoeg te hebben van de voortdurende afwezigheid van zijn vader, die in Europa verblijft, van de corruptie, de politieke moorden en de slechte economisch* toestand waarin zijn land verkeert. Boeroendi is een kleine constitutionele monarchie met ongeveer drie miljoen inwoners, in het hart van Afrika gele gen. Het maakte vroeger deel uit van 't Belgische mandaatgebied Roeanda-Oe- roendi en werd in 1962 onafhankelijk. Sindsdien is Boeroendi het toneel ge weest van stammentwisten en politieke geschillen, voornamelijk tussen de rijzi ge toetsi, die in het vroegere Roeanda tot de hogere stand behoorden en de nijvere hoetoe, die in aantal veel gro ter zijn. In januari 1965 werd premier Pierre Ngendanndomwe vermoord. In oktober volgde een opstand van het le ger waarbij premier Leopold Biha werd gewond. NSR op audiëntie bij minister over studietoelagen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Studentenraad (NSR) mag op 18 juli bij minister Diepenhorst (O. en W.) op audiëntie komen om te pra ten over het nieuwe beleid inzake de rijksstudietoelagen. De NSR hoopt niet temin dat de Tweede Kamer reeds vol gende week minister Diepenhorst over deze zaak in openbare vergadering ter verantwoording wil roepen. Het is kort dag, redeneert de NSR. Uitstel immers van deze zaak tot na het zomerreces van de Kamer in sep tember is niet mogelijk, omdat in sep tember nagenoeg alle beschikkingen op de aanvragen voor een toelage zullen zijn afgehandeld. De NSR heeft becijferd dat de toepas sing van de nieuwe normen ertoe zal lei den, dat voor het komend studiejaar een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden minder ?al worden uitgegeven dan voor het afgelopen studiejaar het geval was. Voor het thans aflopende studiejaar is In totaal 72 miljoen aan beurzen en ren teloze voorschotten uitgegeven. Voorts heeft de NSR becijferd dat realisering van de door haar voorgestane afschaf fing van de kinderbijslag voor studen ten van 21 jaar en ouder een bedrag van rond 54 miljoen gulden zou opleve ren. Van deze 54 miljoen zouden 27.137 beurzen van 2000 gulden gegeven kun nen worden. (ADVERTENTIE) Nieuwe voorstellen Ned., episcopaat UTRECHT. iK.N\P.| In de eerstvol gende vergadering van het Nederlands episcopaat zal de status en opleiding van de lekegodsdienstleraar aan de orde worden gesteld. De door het episcopaat in 1962 ingestelde commissie, die tot op dracht had de voorwaarden te lormuleren. waaronder leken als godsdienstleraar kun nen worden aangesteld, heeft haar werk beëindigd en het resultaat van haar be vindingen aan de bisschoppen aangeboden. Mede met het oog op de bestaande onder- wijswetgeving en de te verwachten aan passingen zijn vooral voor het middelbaar onderwijs Ingrijpende voorstellen gedaan. De commissie legt er de nadruk op. dat het aan de bisschoppen is. de ingediende voorstellen over te nemen of zo nodig nog van wijzigingen te voorzien De commissie is ervan uitgegaan, dat de leek als gods dienstleraar niet een noodhulp ls bij ge brek aan priesters, maar door de bis schop aangesteld in dezelfde functie getuige en levend werktuig van de zending der Kerk is. Het onderscheid in hun werkzaamheid ziet de commissie ge situeerd in het verschil in levensstaat: de leek onderwijst vanuit zijn levenssituatie in de wereld, de priester is. naast leraar, ook herder en bedienaar der sacramenten. De commissie heeft geen poging gedaan de toekomstige verhouding van het aantal priesters en leken als godsdienstleraar te benaderen, aangezien zij van oordeel is, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp vormen een kostelijk paar apart in de nieuwe Sleeswijkrevuedie gisteren in het Hilversumse theater Gooiland in première is gerraan. Als kostelijke typeurs dwalen zij door de gehele revue, als zangers en imitators verzorgen zij een minishow in de show, die moeiteloos tot ee uitgroeit. Rassenscheiding diep geworteld in Katholieke Kerk van Zuid-Afrika LONDEN (KNP) Het beginsel van de rassenscheiding in Zuid-Afrika is zo diep geworteld in de Katholieke Kerk daar, dat zij het gevaar loopt hierdoor een hele generatie negers te verliezen. Dit schrijft pater M. Magee O.P., pas toor rvan een negerparochie te Boksburg in Transvaal, in het maandblad van de dominicanen in Engeland „New Black Friars". Hij zegt dat de Kerk zich over het algemeen .heeft onderworpen aan soort chantage door Zuid-Afrika's nationalistische regering en zich tevre den stelt een soort „ontkracht evangelie te preken, dat een speciaal brouwsel is van slap christendom, goedgekeurd door de nationalisten". Hij beschuldigt de bisschoppen ervan sinds 1962 geen veroordeling van de ras senpolitiek meer te hebben uitgesproken, hoewel sindsdien de rassenwetten on menselijker en wreder zijn geworden. Er is geen leiding, geen leiderschap en geen eensgezind standpunt, zelfs niet on der de bisschoppen, aldus pater Magee. De meeste blanke christenen en een groot aantal priesters steunen de ras senpolitiek van de regering, sommigen openlijk, maar de meerderheid zwijg zaam door hun onverschilligheid,- egoïs me en hebzucht. Mocht er een verande ring in deze houding van de Kerk ko men, dan zullen ongetwijfeld velen van hen de Kerk verlaten, maar dat moe ten we dan aanvaarden en er zelfs blij om zijn, want zij hebben hun oren ge sloten gehouden voor de boodschap van het evangelie, aldus pater Magee. Hij vergelijkt de huidige situatie on der de katholieken in Zuid-Afrika met die van Hitler-Duitsland aan het begin van de tweede wereldoorlog. „Daar was de Kerk ook schuldig aan verraad door haar zwijgen en compromissen". (Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Met dezelfde dwin gende regelmaat, waarmee de seizoenen zich aandienen en de al dan niet chris telijke feestdagen, snijdt producer René Sleeswijk zijn jaarlijkse schuimtaart in technicolor aan. Gisteravond gebeurde dat voor de 29e keer en het première- publiek in het Hilversumse Gooiland kon na afloop opgelucht vaststellen, dat het oude, vertrouwde recept onverkort ge handhaafd is gebleven. Alleen wafr kaars jes cn rosettes zijn vervangen, maar in feite zet men toch dc tanden in een avondvullend koekje van hetzelfde deeg. Dat betekende derhalve een hapje ballet, een snuifje belegen humor, een stukje zang en wat getrippel van ferme jon gens en mooie meisjes. Dit alles vakkun dig gedoceerd en verpakt in fraaie de cors en kostuums. Sleeswijk noemde zijn nieuwe show: „Dit is theater" en daarmee heeft hij gelijk een uitspraak ex cathedra gedaan, waar nauwelijks aan te tornen valt. Zo lang zijn Snip en Snaprevue immers de enige show van formaat in Nederland is, ontbreekt elk vergelijkingsmateriaal en moet men noodgedwongen wel aan nemen, dat deze 12-maandelijkse blauw druk van zijn overdonderend spek takel representatie! is voor het „levende thea ter". Achteraf de rekening opmakend komt men tot de conclusie, dat er in de loop van vele jaren niet veel veranderd is in de vaderlandse showbusinessè De humor, die gisteravond tussen acht en twaalf gedoceerd werd, was van het beproefde recht-op-en-neer-type, dat het handels merk is geworden van Wllly Walden en Piet Muyselaar. De zangeressen zongen als vanouds, de antieke en nieuwe smart lappen en het ballet stampte weer in jeugdige overmoed de geijkte patronen in de toneelvloer. Toch overweldigend Dat deze 29e Snip en Snaprevue niet temin een overweldigende indruk maakt, is dan ook allereerst te danken aan Scherp beeld van Paus. zonder valse I progressiviteit ■(Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) K» tOME Daags voordat Paus Pau- pus zijn bliksembezoek ondernam aan de zetel van de Verenigde Naties om daar voor de twintigste algemene ver- Ifadering zijn historisch geworden rede- poering te houden, publiceerde de Cor- :riere della Sera (Milaan), Italics grootste en meest gezaghebbende dag blad, op zijn voorpagina een omstandig verslag van een ontmoeting met de •Paus, die door deze was toegestaan aan de „Vaticanista" van het blad. Het betrof hier geen interview. De Journalist maakte geen aantekeningen, („omdat zoiets nu eenmaal niet te pas komt tijdens een onderhoud met een Paus") hij stelde een paar vra gen, maar voor de rest betrof het een soort monoloog van de Paus, die op zijn gemak sprak over de Kerk, concilie, Vaticaan, curie en voorts over de we reldomvattende problemen waarvan hij de nieuwe Paus zich gesteld ziet. De journalist Alberto Cavallari schreef onmiddellijk na dat gesprek alles wat hij gehoord had, zo zorgvul dig en exact mogelijk op. Daarna lever de hij het uitgewerkte artikel in bij het ■taatssecretariaat. Hij ontving de tekst enkele dagen later terug, zonder dat er ook maar een enkele wijziging in was afgebracht, maar ook zonder enig ver der commentaar. Dit laatste betekende voor de goede verstaander ten eerste, dat de weergave van zijn gesprek door de Paus persoonlijk was gelezen, dat deze weergave met de waarheid overeenstemde dat de publikatie ervan evenwel volkomen en uitsluitend voor rekening en verantwoordelijkheid van de journalist, c,q, voor zijn krant kwam (dit is een karakteristieke ma nier van handelen van „het Vaticaan overigens Het artikel werd dus geplaatst, daags voor de pauselijke reis naar Ne-York en vormde overigens het uitgangspunt van een hoogst interessante serie arti kelen, die zojuist gebundeld en van uit voerige voetnoten en nadere verklarin gen voorzien, is uitgekomen in de vorm van een verzorgd boek, dat dezelfde algemene „overkoepelende" titel draagt waaronder de artikelen verschenen: „II Vaticano che cambia" (Mondadori 1966). Letterlijk vertaald: Het Vaticaan dat verandert. Het boek is om velerlei redenen in teressant. Omdat het blad. waarin de artikelen verschenen kan worden aan geduid als „liberaal-onafhankelijk" en zeer ver af staat van sfeer, stijl en werkwijze van de nog weinige speci fiek „katholieke" pers organen, die uit munten door een hinderlijk klerikalis me ofwel door een al even hinderlijke p- de spits gedreven progressiviteit die daarom zo vals aandoet (we zijn tenslotte in Italië) omdat deze „pro gressiviteit" niet voortkomt uit inner lijke behoefte, uit eerlijke bewogenheid, kenmerk van de „progressiviteit" in de noordelijke landen maar veeleer een uiting is van misplaatste stoerdoenerij zonder basis of inhoud. Om de simpele reden, dat de progressieve Italiaanse katholieken geen weet hebben van de oecumene, nooit echt contact hebben ge had met andersdenkende, en daarom hun z.g. open en moderne instelling tot uiting brengen in een streven naar de dialoog met de... communisten sum- men van 'ruim denken" terwijl zij de afgescheiden broeders (in Italië nauwelijks aanwezig) hardnekkig als schismatieken en ketters blijven zien. Er is veel valsheid binnen de speci fiek katholieke „avantgarde" van Italië Helaas. Om diezelfde reden wordt Paus I*au- lus juist in Italië, juist door de Italiaan se katholieken, totaal misverstaan en verkeerd begrepen. Om diezelfde reden ook zijn de resultaten van het concilie voor hen in diepste wezen niet te aan vaarden, En om diezelfde reden ten slot te beginnen de topfiguren, de leiders van diezelfde „progressiviteit" zich ge leidelijk en beslist onbewust tegen de Kerk te keren. Op het politieke vlak vormt een La Plra een schoolvoorbeeld van een to taal scheefgegroeid katholicisme. En op het andere vlak noemen we alleen maar (en zonder verder commentaar alsjeblieft) een bekende theoloog van de pauselijke universiteit van het Latera- nen, die tijdens een doctoraal-examen theologie van een priesterstudent een uiteenzetting verlangde van de collegia liteit van de bisschoppen volgens de leer van het concilie en toen na afloop met een veelzeggende blik aan de onthutste student vroeg: „En. Uh, gelóóft u dat ook werkelijk?" (Dit is nog geen twee maanden geleden). Om nu terug te keren tot het zojuist verschenen boek „II Vaticano che Cam bia", moeten we zeggen, dat Papa Mon- tini scherp belicht te voorschijn komt, als een groot vernieuwer, die zij het voorzichtig en geleidelijk niettemin hardnekkig en bijna koppig te werk gaat. Het merkwaardige is. dat de schrijver althans voor een noorde ling, voor 'n niet-Italiaan toch blijk geeft de „zaken" niet helemaal te ver staan en te begrijpen, waardoor hij aan uiterlijkheden, aan „symptomen" meer aandacht besteedt dan aan de achter gronden en de bedoelingen ervan. Het is voor Italianen kennelijk bijna onmo gelijk om de nieuwe koers, de „nieuwe" Kerk. te begrijpen, laat staan te aan vaarden. Vandaar de paradox van de „progressieven" die met de beste bedoe lingen in oer-reactionisme verdwaald raken, terwijl iemand als kardinaal Ot- taviani blijkens zijn recente uitspraken eigelijk nuchterder, realistischer en vooral eerlijker is dan al die schijnpro- greasieven bij elkaar. Bedenkelijke verwarring. producer Sleeswijk, regisseur Walden en choreograaf Carden. die de show raffi nement en snelheid hebben gegeven. Daarnaast hebben Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer op de première slechts ten dele waar gemaakt, dat zij een aan winst voor de revue zijn. In schetsen imponeerden ze wel door trefzekere ty peringen in hun solo-optreden echter lieten zij het publiek opgewekt delen in een malaise van achterhaalde gein en een liedje, dat ze tien Jaar geleden op hun repertoire hadden. Vergelijkt men echter hun prestaties met die van twee andere nieuwkomers, het zangduo Les Shaloms. dan valt des te sterker op. dat niet geheel talent al leen op de been blijft bij de gratie van een uitgekiende enscenering. Het ko misch talent van danseres Cindy Peters zorgt in het doldwaas ballet „Uitnodi ging tot de dans" voor een hoogtepunt in deze revue. Met kop en fraaie schou ders steeks deze danseres (de enige Engelse) in het ballet uit boven haar Nederlandse collega s. Hoogtepunten zijn ook de kostbare showtaferelen: Neder land toeristenland. het Weens muziek- album, de luchtvaartshow anno 1900 en de spectaculaire uitsmijter „Dit is theater De schetsen liggen daartussen ln als bleke krenten, die een bitter zoete smaak nalaten. Het is duidelijk, dat Sleeswijk op deze voorzichtige wijze met spelend gemak ook het 50-jarig jubileum van zijn show zal kunnen Europese beeldhouwers tekenen is een tweeledige tentoonstelling die is inge richt naar aanleiding van de tentoon stelling Sonsbeek '66 te Arnhem. In de Zonnehof te Amersfoort zijn van 9 juli t/m 28 augustus tekeningen, aquarellen en grafiek van een groot aantal Euro pese beeldhoudwers te zien en te zelf- dertijd worden in Het Slot te Zeist tekeningen en grafiek van Nederlandse beeldhouwers getoond. NA STAATSLOTERIJ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kanier zal het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal loten van «Ie staatsloterij in over grote meerderheid steunen. Dit blijkt uit het voorlopige verslag, dat de com missie van Financiën op het wetsont werp heeft uitgebracht. Verscheidene le den vinden bovendien, dat thans ook de sterke beperking van de maximum-In zet per persoon bij het deelnemen aan sportprijsvragen en aan de totallsator moet worden opgeheven. Zij vinden, dat het motief voor uit breiding van de staatsloten, namelijk de toenemende concurrentie van buiten landse loterijen, ook voor sportprijsvra gen moet gelden. Ook deze vinden toe nemende concurrentie van buitenlandse loterijen, met name van de Duitse lot to. Beseft de regering, dat daardoor grote bedragen, die andere ten goede zouden zijn gekomen aan de sportbeoe fening in Nederland en van sociale en culturele doeleinden, nu over de Neder- landsè grens verdwijnen, zo luidt de vraag van de voorstanders van afschaf fing of althans verzwakking van be perkende bepalingen voor Nederlandse sportprijsvragen. ROTTERDAM (ANP) Scheeps bouwer C. Verolme heeft meegedeeld dat hij op zijn werf in Rozenburg een nieuwbouw- en reparatiedok gaat bou wen voor schepen van 400 k 500.000 ton. Het dok zal dan geschikt zijn voor de grootste tankers die tot dusver zijn ge pland. De heer Verolme is ook van plan een reuzendok te bouwen by zyn werf in Ierland. Dit in verband met plannen van Gulf Oil om olie in sche pen van 300.000 ton aan te voeren op een eiland voor de kust van Ierland. Amerika heeft er succes mee ENSCHEDE. (A.N.P.) Op de aan deelhoudersvergadering van de Kon. Textielfabrieken gebrs. Van Heek N.V. (Schuttersveld) heeft de directeur N. II. van Ileek een krachtig pleidooi gehouden voor een iiuportbeleid in Nederland. De moeilijkheden in de textielindustrie in de EEG hebben gemaakt, dat nagenoeg alle landen een importbeleid zijn gaan voeren of bezig zijn dat te ontwikkelen, zei hij. Maar in Nederland wordt aan import beleid nagenoeg ni-t gedaan. Aan de hand van een aantal grafieken toonde de heer Van Heek de mysterieuze textielconjunctuurcyclus aan. die niet al leen in Nederland maar in alle textiel- landen voorkomt ,al vallen die hoogte punten niet overal in dezelfde tijden. Zo vertelde hij dat het jaar 1957 een topjaar was. Duidelijk zichtbaar volgde daarop de dalende lijn van 1939. De golf ging opwaarts van 1959 tot 1961. dat weer Concentratie grootsemenaries UTRECHT (KNP) De bisschoppen van Utrecht, Rotterdam en Groningen en de kapittel-vicaris van Haarlem, de provinciale oversten van de francisca nen, ongeschoeide karmelieten, kruis heren. jezuiten, passionisten, oblaten, van St.-Franciscus van Sales en oblaten van Maria hebben in een vergadering in het groot-seminarie Rijsenburg ln be ginsel besloten over te gaan tot oprich ting van één theologisch instituut in de noordelijke provincies. Vestigingen van dit ene instituut zijn gepland in Amsterdam en Utrecht. Er is een commissie ingesteld om deze plannen te realiseren. een goed jaar was. om vervolgens twee jaar te dalen. In 1964 wees de golfbeweging weer een hoogtepunt aan, direct daarop gevolgd door een neergaande beweging Eind 1965 was het dieptepunt bereikt Thans bevindt de textielgoif zich weer in opgaande richting. In Amerika leeft men thans in een textiel-„boom -. De heer Van Heek zag als reden liiervan het ingrijpen van de overheid aldaar. De Amerikaanse regering ls er in 1961 toe overgeguan de markt verstoring te verwijderen. Als zodanig be schouwt zij de importen uit andere lan den. ook uit onderontwikkelde gebieden Contlngentering heeft hier resultaten op geleverd. Dit heeft tot gevolg gehad dat de Investeringen in de textielindustrie in Amerika zijn toegenomen, waarin de heer Van Heek een mogelijk gevaar zag voor de Nederlandse textiel. Universitair nieuws Aan 1® rijksuniversiteit te Leiden U de heer E H. A Koeken te «otterdam gepromoveerd tot doetor in de 'pr .rfchtsbgeleerdheld op een Do heer H. K. Hok noveen! tol doctor De tootnle thanwfoi I nenoorgebleil". Doet. ex. Engelse mej. M. E. Smatbras F. M. Oflsweypr leuni fm A D_1 jjen JJuag. Engelse taal e may er, Lalden; letterkunde M. Leldenk&nd. (klass G M. t letterkunde F. Élferink o taal- en Cate, Zoeter DEN HAAG Geslaagd mo-Mchamelbke oefening i HaagH. van Baarlln Balde. Delft; F. Balledux', B Commerell, Den Haag; C. Duindam, Voorburg. Academie Arnhem: K S J Verschoor. Voorburg; P. van der Weide. Den Haag. dat hiertoe eerst dient te worden af gewacht hoe de roeping van de leek tot godsdienstleraar zich zal ontwikkelen. De commissie acht het met betrekking tot de opleiding gewenst dat deze zal aan sluiten bij het systeem van de opleiding voor de overige leraarefuncties. Voor het kleuter- en lager onderwijs betekent dit dat de opleiding tot godsdienstleraar deel blijft uitmaken van die voor leidsters, ou derwijzere en onderwijzeressen en dus aan de katholieke kweekscholen blijft ge geven worden. Hierbij beveelt de commis sie aan dat de thans bestaande onduide lijkheid tussen de godsdienstdiploma's A en B zo spoedig mogelijk wordt opgeheven. Met betrekking tot het voortgezet onder wijs stond de commissie voor de moei lijkheid dat het niet zeker is of het dooi de mammoetwet voorziene onderscheid van bevoegdheden in die van de eerste, tweede en derde graad zal worden ge handhaafd. dan wel vervangen zal worden door een bevoegdheidsregeling van twee graden. De commissie heeft zich der halve geïnspireerd op het thans bestaande patroon van getuigschriften, die bekwaum- heid geven tot het voortgezet onderwijs, namelijk die in MO-A en MO-B en doc toraal. waarbij bij de laatste qua bewijs van bekwaamheid gelijkwaardig worden beschouwd. De akte MO-A theologie zou als bewijs van bekwaamheid gelden over al waar niet uitdrukkelijk een akte MO-B of doctoraal wordt vereist. Omtrent de duur en inhoud van de on derscheidene opleidingen zal de nader te noemen bisschoppelijke commissie van toezicht en advies zich moeten uitspreken Nauw aansluitend bij de bestaande wet telijke regelingen wil de commissie onder scheid gemaakt zien tussen de bekwaam heid en de bevoegdheid. anttekeningen rond het FRONTALE AANVAL OP DEFENSIE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De financiële moei lijkheden waarmee het kabinet-Cals in deze zomer te kampen heeft, z(jn niet als een donderslag b\j heldere hemel gekomen. Integendeel, reeds in de herfst van het vorige jaar is er op gewezen. dat het jaar 1967 nog moeilijker zal zijn dan 1966, omdat de doorwerking van de verschillende maatregelen dan in volle omvang zal optreden. Als ver rassing is wel gekomen de frontale socialistische aanval op het ministerie van Defensie. Hij werd ingeluid door de minister van Staat, dr. W. Drees, die op zijn 80ste verjaardag de mening verkondigde, dat het allemaal wel wat minder kan. Leerling Vondeling heeft dat bijzonder snel in daden omgezet. In feite heeft hij de minister, die als geen andere bewindsman in de afgelo pen vier jaar heeft bezuinigd, het mes op de keel geplaatst. Minister De Jong kreeg een ultima tum gepresenteerd: als je geen verla ging met 175 miljoen aanvaardt, kort ik, minister Vondeling, jouw begroting met dat bedrag in en dan kun je in beroep gaan bij de ministerraad. De minister van Financiën schijnt zoiets te kunnen doen, omdat hij degene is die de rijksbegroting bij de Staten-Gerc- raal indient. De begroting van De fensie is immers net als andere depar tementale begrotingen, niet meer dan 'n hoofdstuk van de gehele rijksbegroting. En die gehele rijksbegroting wordt inge diend onder eerste verantwoordelijk heid van de minster van Financiën. Zo is het cirkeltje mooi rond. Het is in dit verband nuttig aan te tonen dat minister De Jong in de af gelopen jaren vrijwillig reeds heeft bezuinigd. Toen de heer De Jong mi nister werd (hij was staatssecretaris van Marine in het kabinet-De Quay) vond hij een minder prettige verras sing op zijn tafel: het bleek dat voor Landmacht en Luchtmacht onder het bewind van minister Visser rond 220 miljoen te veel was uitgegeven. Te veel betekent in dit verband: meer dan het de/ensiepla/ond toeliet. Het defensie- plafond is het voor een aantal jaren vastgestelde, totale bedrag, dat Defen sie niet mag overschrijden. Minister De Jong heeft toen rryutillig ge zegd: afspraken moeten worden nage komen, ik zal die 220 miljoen' weer inhalen in de komende jaren. En dat is ook gebeurd. Er was een tweede afspraak: de Defensiebegroting zal jaarlijks (buiten de personeelslasten om) 20 procent krijgen ran de extra-middelen, die be schikbaar komen. Dat was in 1963 rond 460 miljoen. De minister kreeg dus per jaar 92 miljoen erbij. Een niet over dreven hoog bedrag voor een zo groot bedrijf als Defensie, dat met zoveel mensen en materiaal moet werken Maar toen die jaarlijkse stijging op 500 miljoen en onder het kabinet-Cals zelfs op 800 en 900 miljoen kwam, heeft minister De Jong opnieuw een zeer royaal standpunt ingenomen.' ik heb me verplicht voor een periode van vier jaar. In die vier jaar wil ik proberen met 92 miljoen per jaar meer uit te komen. Dat bedrag behoeft nu niet op 20 pet van 800 miljoen, dus op 160 miljoen te worden gebracht. Terwijl dus alle begrotingen met sprongen om hoog gingen heeft de minister van Defensie zich angstvallig aan de ge maakte afspraken gehouden en zelfs geen beroep op ook maar één cent extra gedaan. In de praktijk van de defensiebegro ting staat minister De Jong jaarlijks rond 600 miljoen beschikbaar voor het voeren van zijn beleid. De rest van het zeer grote bedrag, dat het totaal van zijn begroting vormt, ligt eenvoudig vast. Daaraan kan niets veranderen Van die jaarlijkse 600 miljoen is ook nog de „schuld" van minister Visser, groot 220 miljoen, terugbetaald. Dat kon, omdat met het doen van bestel lingen wel kan worden geschoven. maar afstel kan niet.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5