Mejuffrouw A. Righart van Gelder 40 jaar bij het kleuteronderwijs BESCHEIDEN KLASSERINGEN VAN LEIDSE WIELRENNERS KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD AKTIEVE BEZORGERS ONNODIG VERLIES VAN LZC IN HEEMSTEDE TEGEN HPC DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 JULI Oecumenisch studentenblad „Kuklos" opgeheven NIEUWE „FOLIA" VOOR ALLE KATHOLIEKE STUDENTEN Het Leidse interconfessionele studentenblad „Kuklos" houdt na twee jaar op te bestaan. Vooral bij de katholieke studentenvereniging „Sanctus Augus- tinus" was men het laatste jaar erg ontevreden over het weinig strijdbare en slecht leesbare blad. Van de drie protestantse verenigingen was vooral de SSR (gereformeerd) weinig gelukkig met „Kuklos". Onlangs heeft Augustinus tijdens een algemene ledenvergadering besloten het blad het komend jaar niet meer te subsidiëren. Aldus viel de belangrijkste financiële stut weg. „O, wat mooi; jongens wat leuk!" Een stralende juffrouw Righart van Gelder had vanochtend alle reden om dit te zeggen, toen ze om 10 uur de speelplaats van de Leonardus-kleuterschool aan de Potgieterlaan betrad. Daar stonden al een kwartier lang op zijn zondags uitgedoste kleuters met een zelfvervaardigde erehaag en feestmutsen op, te wachten op hun „juf". Toen juffrouw A. Righart van Gelder verrast lachend met een bos bloemen onder de erehaag doorliep hieven haar kleuters een enthousiast hiep-hiep- hoera aan. Even later werd het feest voortgezet in het schoolgebouw, waar juffrouw Righart van Gelder op een leuk versierde stoel het middelpunt van alle vreugde was. MOEDER VAN DE KLEUTERLEIDSTERS De festiviteiten rond het 40-jarig jubileum van mej. A. Righart van Gelder als leidster bij het kleuter onderwijs waren gisteren al begonnen met een H. Mis in de Leonarduskerk, die gevolgd werd door een feestelijke koffietafel in rest. „De Doelen", waar verschillende sprekers de verdiensten van mej. Righart van Gelder onder streepten. De voorzitter van de Stichting R.K. Scholen, dr. G. W. M. Kallenberg noemde haar terecht de „moeder" van de kleuterleidsters. Maar ook in 't ver enigingsleven heeft mej. Righart van Gelder haar lauweren verdient, dit wist mej. H. S. Rogier uit Rotterdam en voorzitster van 't Diocesane Sectie- bestuur nauwkeurig te vertellen. De heer Floor, hoofd van de R.K. Meisjes- ULO waarop mej. Righart van Gel der wellicht haar kleine leerlingetjes van toen nog wel eens terug ziet dankte haar king, omdat gehuisvest in oor de goede sa één van zijn klassen de kleuterschool. SAMENWERKING MET ZR. VERONA Mej. J. M. van der Fluit, die drie jaar leidster is geweest bij mej. Rig hart van Gelder, dankte de jubilaresse de hoofdleidsters voor haar goede, vaak ook weer moederlijke ad viezen, een waardering die werd ge deeld door mej. C. M. van den Berg, die sprak namens de Kring Kleuter leidsters. Het laatste woord was aan de ju bilaresse, die vertelde hoe zij, na haar eindexamen aan de Leidse Kweek school in 1925, werd benoemd tot leid ster aan de R.K. Kleuterschool van de Van der Werffstraat. Daar werkte zij samen met de in Leiden wel bekende Zr. Verona, een samenwerking, die werd voortgezet in de kleuterschool van de Haarlemmerstraat. Juffrouw Righart van Gelder was gisteren in staat Zr. Verona persoonlijk te be danken voor deze samenwerking, want deze was overgekomen om de festi- viteiten in Leiden mee te maken. Vandaag was het de beurt aan d« kleuters om feest te vieren en wie het enthousiasme kon gadeslaan var de kleuters en de blijdschap van mej Righart van Gelder kwam tot de com clusie dat het voor beide partijen wel een heel groot feest moest zijn. Twee jaar geleden nam Augustinus het initiatief tot de oprichting van "Kuklos" en gaf daarom zijn eigen blad "Folia Augustiniana" op. Thans is ech ter duidelijk geworden, dat in Leiden een studentenblad op oecumenische basis nu nog geen kans van slagen heeft. De opheffing van "Kuklos" betekent dus geen schade voor de oecumene. Het op geven van een niet haalbaar ideaal acht men verstandig en reëel. In het laatste nummer van het blad wordt fel van leer getrokken tegen het besluit van Augustinus' algemene leden vergadering. zodat deze laatste afleve ring een lezenswaardige indruk maakte. De redactie geeft toe. dat de katho lieken eigenlijk alleen maar uiting heb ben gegeven aan wat in de protestantse vereniging óók leefde, al voeide die zich wat meer geremd door het dogma der samenwerking. Actuele problemen De ledenvergadering van Augustinus besloot subsidie te verlenen aan het nieuw op te richten blad "Folia", dat een aanzienlijk groter spreidingsgebied zal hebben dan zyn voorganger "Folia Augustinus". Dank zy de medewerking tussen de ereniging en de katholieke studenten- Avondzesdaagse voor amateurs LEIDSE AGENDA WOENSDAG 6 JULI Sociale Raadsvrouwe Spreekuur Stadhuis, Trouwzaal, 16.00-18.00 uur. Oecumenisch Avondgebed Pie terskerk. 19.30 uur. Voorlichtingsavond voor Voor schotenaren die Leidse ingezetenen zijn geworden. Café-rest. De Vink, Haag- weg, 20.00 uur. Jubileum mej. A. Righart van Gel der Receptie St. Leonardus-kleuter school, 14.00-15.30 uur. Museum v. Volkenkunde Film over Siam en Sahara. Aanvang 3.30 u. DONDERDAG 7 JULI Afscheid mej. W. Bary H. Mis Hartebrug om 9.30 uur. Feestmiddag in Anthonius Clubhuis, gevolgd door feestavond aldaar, resp. 14.00 en 20.00 VRIJDAG 8 JULI Voorlichtingsavond voor Oegst- geestenaren. die Leidse ingezetenen zijn geworden. Geb. voor Chr. Belan gen, Hoge Morsweg, 20.00 uur Aquarium- en terrariumhoudersver- eniging „De Natuurvriend" algeme ne ledenvergadering. Petruszaaltje (Lammenschansweg), 20.00 u. rochie zullen alle in Lelden stude- ide katholieke studenten Folia ont- igen, d.w.z. ongeveer 2000 personen. Bovendien zal het- mogelijk zyn zich op het blad te abonneren. De redactie, die onafhankelijk is, bestaat voorname lijk uit oudere studenten. Men gaat zich ooral bezighouden met actuele proble- nen rond Kerk en maatschappij. Zo hoopt men een daadwerkelijke bij drage tot de oecumene te leveren. Het blad gaat negen keer per jaar verschij- het eerste nummer komt 8 septem- DE LEIDSE COURANT vraagt voor de stad Leiden m Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. N HAl Sollicitaties: Abonnementenafdeling, Papengracht 32. x espj Leiden. Telefoon 20935. Joen. 1 MUSEA De Lakenhal: Dag. 10-4 uur. zondags 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur Legermuseum (Pesthuislaan uitzondering van zaterdag, van (zondaes 1-5 uur) Met KONINKLIJK GOUD VOOR JUFF. BARY VAN DE MARIASCHOOL In de Mariaschool aan de Haarlemmerstraat was het vanochtend feest. Schoolkinderen stonden afwachtend in de versierde gymnastiek zaal en het middelpunt van aller aandacht was de 65-jarige mej. W. C. M. Bary, die wegens pensioengerechtigde leeftijd, afscheid neemt van de school, waarzij gedurende 45 jaar zo'n 2000 kinderen les heeft ge geven en maar liefst 20.000 schriften heeft gecorrigeerd. Voorbeeld voor jonge mensen Het afscheid van mej. Bary van de school, waar haar naam gedurende vele jaren onverbrekelijk aan verbonden ls geweest, zal morgen in interne kring - voor ouders, leerlingen en leerkrach ten - in het Antoniusclubhuls worden gevierd, maar vandaag zorgde burge meester mr. G. C. van der Willigen voor een grote verrassing, door „juf frouw Bary" de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te overhandigen, voor het vele werk dat zij in die jaren in het belang van de maatschappij heeft verricht. De burgemeester benudrukte ook bij deze gelegenheid weer het belang van deze onderscheiding, het was beslist „geen- lopende-band-werk" en bovendien voorbeeld voor jonge zei morgen pas het woord tot mej. Bary te zullen richten en overhandigde de burgemeester - die bijna dagelijks wel doende rondgaat - een pijp met zijn eigen merk tabak. Dit gebaar verraste de burgervader volkomen. Het laatste woord was aan mei. Bary, Geslaagd. - Aan de Technische) geschool te Delft is geslaagd 1 examen Propaedeutisch elektrotechl ingenieur: T. A. J. Korenhoff uit d geest; voor het prop. ex. WertkuigJ dig ingenieur slaagde de heren cli den Ent en D. K. Kettenis. beidcik Leiden; aan de Kath. Universitelpct s Nijmegen slaagde voor het doctfoog i paedagogiek, mej. E. Braun uit La I die BURGERLIJKE STANK"": LEIDEN Geboren: Swan San. zn. v. T. K en D. I. Tan; Elisabeth Theresia M dr. v. B. A. Heetvelt en M. P. Boer; Leunt je, dr. v. H van den en W. van Delft; Maria Aleida, A. Stouten en A. M. A. Nieum Maria Cecilia, dr. v. J. J. P. Golden en S. M. Visscher; Saskia. dr. v. 1 1 Hageman en S. Oele; Bernadette M e" J dr. v. G. C. A. Langelaan en W. van der Klugt. Overleden; J. van Wieringen, 17 man; L. van der Linden, 85 jaar. J. Kop, 65 jaar, man; W. F. Piel; 83 jaar, man; G. M. Tielman, 78 WTWIJK AAN DEN RI. Concert. Donderdagavond uur geeft de Harmonie Katwijk den Rijn een populair' concert op| Bosplein. n ja Jongerencursus van Mater Amabilisscln voor 14- en 15-jarige, werkende meisjes I Het Leidse Swift speelt In de derde Aandeelhoudersvergadering: internationale Avondzesdaagse Leidse Wolspinnerij Onder presidium van de heer E. Ben- nink Bolt werd gistermorgen de jaar lijkse vergadering van aandeelhouders gehouden der N.V. Leidsche Wolspinne rij. waar zes aandeelhouders vertegen woordigd waren met 51500 aandelen. Bij de behandeling van het Jaarver slag werd door een der aanwezigen op gemerkt, dat het opviel, dat de ontwik keling van de Belgische dochteronder neming in Lokeren het afgelopen jaar bijzonder goed is geweest. Bovendien verheugde het hem. dat de export in 't afgelopen jaar weer niet onbelangrijk is toegenomen. De directeur, de heer A. A. Verhoef zeide naar aanleiding hiervan, dat de contractprijzen een zekere tendenz naar boven laten zien, maar hoe het verdere verloop zal zijn, ls nog moeilijk te zeg gen. De contracten waren vroegtijdig afgesloten en er werd minder ingekocht doordat voor 1966 voldoende voorraden aanwezig waren. Bovendien zjjn de ver koopsprijzen voor het binnenland iets aangetrokken in overleg met het Mini sterie van Economische Zaken. Ten slotte heeft de firma een goede naam in het buitenland waardoor men een gemakkelijker afzetgebied verkrijgt. Op de vraag hoe het stond met de ar beidsvoorziening, antwoordde de heer Verhoef, dat er hier te lande zowel als in België nog steeds een tekort aan ar beidskrachten bestaat. Daarom laat de N.V. veel loonspinnen. Na de beantwoording van enkele vra gen voor de post interesten en de le ning van 4 miljoen, die nog steeds i staat, zei de heer Verhoef, dat het er wat de toekomst betreft niet „onvrien delijk" uitziet voorzover de eerste twee en een halve maand aantoonden. Die tijd is evenwel nog te kort om daaruit reeds conclusies voor het gehele jaar te trekken. De jaarstukken werden tenslotte in hun geheel goedgekeurd en het divi dend op 20%. waarvan reeds 6% inte rim-dividend is uitgekeerd, zodat er nog 14% resteert, dat in contanten zal worden uitbetaald na aftrek van de di videndbelasting, hetgeen een der aan deelhouders deed opmerken, dat deze uitkering beter is dan een stock-divi dend. Nadat de heer F. A. Drijver als com missaris by acclamatie was herkozen en de rondvraag geen stof tot spreken had opgeleverd, werd de vergadering onder dank gesloten. Tentoonstellingen Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat). Zomertent. „De mens van toen". Tot eind september. Dag 10-17. zondag 13-17 uur Gem. museum „De Lakenhal, Oude Singel 28. Tenl. Gabriël Metsu. Tot 6 sept. Dag. v. 10-17, zondag 13-17 uur. Gal. Walenkamp (Nieuwsteég 11). Tot 8 juli „10 x 10", schilderijen en beeldhouwwerk. Dag. 11-18 uur. Zond. en maand, gesloten. Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14, Ronald Tolman exposeert. Dag. 16.30- 1.00 uur. VOORSCHOTEN Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen electrotech- nisch ingenieur: de heer B. J. M. van Wel ij. amateurs géén hoofdrol. De Leldenaars, die het zonder de geblesseerde Nol Kloosterman moeten stellen, bezetten na twee wedstrijden (Den Haag en Rozen burg) de teleurstellende vierde plaats met 27 punten achterstand op Delta uit Spijkenisse. Ook in het individuele alge meen klassement moeten de „Leidse" renners met bescheiden klasseringen ge noegen nemen. De Zeeuwse student Jac. Beun, deeluitmakend van de B-ploeg, staat er met zijn zevende plaats nog het beste voor Ook tijdens de gisteravond in Rozen burg verreden tweede etappe misten de Swift-renners de slag. Weliswaar wa ren de Voorschotenaar Ton van der Valk en Peter de Jong In het begin met de talentvolle Jan Burik (Goudswaard) bij een ontsnappingspoging betrokken, maar die vlucht was op het lastige 1400 me ter lange parcours geen roemrijk einde beschoren. Onder aanvoering van rode truidrager Leen Poortvliet en de Fran sen Saintz en Busteau werden de drie koplopers halverwege de koers weer tot de orde geroepen. Acht ronden voor het einde viel de beslissende slag. André van Middelkoop, die direct na de start reeds (met Jan Burik) enige kilometers voor de grote, langgerekte groep had uitgereden, ont snapte met een felle demarrage uti het peloton. De kleine Harm Ottenbros winnaar 1965slaagde er echter in met de actieve Ton van der Valk, Gaby Min- neboo en Jan Serpenti zich op tijd naar de koploper te werken, maar daarna moesten zij zich toch gewonnen geven 1 voor het geweld van de 26-jarige Rot terdammer. Eerst moesten Ottenbros Minneboo en Van der Valk er aan gelo ven en in de laatste ronde werd ook de moegestreden Serpenti door de opper machtige Van Middelkoop van het wiel gereden De sprint van het voltallige peloton om de derde plaats werd gewonnen door Ottenbros vóór Hoogland en Zantlngh. De jeugdige Zantlngh uit Aalsmeer nam daardoor de rode leiderstrei van Poort vliet over. Jac. Beun was met zijn acht ste plaats de beste Swift-renner, Piet Bregman en premie-jager Cock van der Hulst gingen resp. als elfde en achttien de over de streep. De uitslag luidt: 1. A van Middelkoop (Pedaalridders), de 80 km in 1 uur, 50 I ZATERDAG 9 JULI Galerie Walenkamp opening "ten toonstelling Ray Slaakman en Martin Rous. Nieuwsteeg, 15.00 u. Pijp voor burgervader De woorden van de burgemeester ont lokte bij de schoolkinderen luid bijval met een „Lang zal zij/hy leven." De inspecteur van rijksschooltoezicht, de heer A. Boogaard zei dat mej. Bary voor alle aanwezige kinderen, maai; ook voor velen die de school al hebben verlaten, veel had betekend en hij hoop te dat de jübilaresse nog vele jarèn met dezelfde blijdschap die z(j ooi tijtl op school ten toon had gei voor de boeg zou hebben. De voorzitter dr. G. A. M. Kallenberg Leids accordeonorkest „Neerlandia" naar Trossingen, het „mekka" van het accordeon Zaterdag, 16 juli, vertrekt het für Akkordeonorchester" van Rudolf Lelds accordeonorkest „Neerlandia" Würther, waarmede Neerlandia on naar Trossingen, een stadje in het j langs in Offenburg als 3e op de Euro- Zwarte Woud, dat wel het „Mekka"peese ranglijst werd geklasseerd, ook van het accordeon kan worden ge- een geheel nieuw werk zal bevatten van r"I noemd, omdat daar het grote Hohneronze stadgenoot Henk Brlër. Zijn spe- gevestigd. ciaal voor Neerlandia geschreven „Ca- er van de zo genoemde Zo- priccio voor piana, accordeonorkest en Muziekdagen, tijdens welke alle slagwerk" zal in Trossingen haar eerste Bataaf); 6. E. Kroon (Sparta): 7. P. Kettenis (Spartaan I); 8. J. Beun (Swift II); 9. C. Leunis (Le Champion); 10. B. Minnekus (Delta); 11. P. Bregman (Swift); 12. G. Minneboo (Delta); 13. B. Sainzt (Frankrijk); 14. C. Duiker (Ken- nemerland); 15. C. Stam (DTS); 16. L. Poortvliet (Delta); 17. S. Kamp (Le Champion): 18. C. van der Hulst (Swift I). Algemeen klassement: 1. G. Zantingh 34 p.; 2. J. Serpenti 32 p.; 3. E. Kroon 32 p.; 4. L. Poortvliet 25 p.; 5. P. Kette nis 24 p.; 6. A. van Middelkoop 20 p.; 7. J. Beun 20 p.; 8. J. Timmers 19 p.; 9. H. Ottenbros 18 p.; 10. G. Minneboo 18 p.; 11. J. Hoogland 17 p.; 12. B. Saintz 16 p.; 13. W. Liebrechst 16 p.: 14. J. Burik 15 p.; C. van der Hulst 15 p.; 16. A. van der Valk 14 p.; 17. P. Bregman 18 p. Algemeen ploegenklassement: 1. Del ta (Spijkenisse) 69 p.; 2. Bataaf (Half weg) 53 p.; 3. De Coureur (Vlaardin- gen) 46 4. Swift I (Leiden) 42 p.; 5. Kennemerland (Beverwijk) 39 p.: 6. Sparta (Den Haag) 32 p.; 7. DTS (Zaandam) 24 p.; S. Spartaan 1 (Den Haag) 24 p.; 9. De Pedaalridders (Rot terdam) 20 p.; 10. Frankrijk 20 p.; 11. Swift II (Leiden) 20 p. Sprintklassement: 1. A. van der Valk (Swift I) 4 p.; 2. J. Burik (Delta) 3 p.; 3. L. Poortvliet (Delta) 3 p.; 4. P. de Jong (Swift I) 2 p. muziekminnenden uit de gehele wereld elkaar kunnen ontmoeten, heeft Neer landia de uitnodiging ontvangen om dinsdagavond 19 juli a.s. in het Dr. Ernst Hohner Konzerthaus een concert te geven. Als bijzonderheid kan over dit concert worden medegedeeld, dat het programma buiten „Variationen uitvoering beleven en natuurlijk zal de componist zelf zijn werk met Nerlandla uitvoeren. Neerlandia hoopt dat dit concertbezoek voor haar nieuwe perspectieven zal o- penen, welke zij weer te gelegener t(jd gaarne aan het Leids concertpubliek zal tonen. De Leidse Zwem club heeft gisteravond In een zeer ongeïnteresseerde wedstrijd van het eveneens niet overtuigende HPC verloren. Beste man bij de Leidenaars was ook nu weer keeper Nico v. Slttert, die de nederlaag tot één doelpunt ver schil heeft weten te beperken. 11e adspi- ranten van LZC werden door winst op de Z(jl in een beslissingswedstrijd kam pioen in de afd. A van de kring Gouwe- R(jnstreek. De heren van de Leidse Golf brekers kregen een '/.waar pak slang van Sleutelstad 3, terwjji de ontmoeting tussen de Leidse Watervrienden en de Zyl 3 niet doorging wegens het ontbre ken van een scheidsrechter. Uw dochter gaat nu zelf verdienen, werken tussen grote mensen. Ze wil haar eigen weg zoeken. Maar is zij dat inzet I daarvoor genoeg volwassen? Hoe zal ze de eerstvolgende jaren doorkomen Zal zij opgroeien tqt een evenwichtige jonge vrouw, die haar plaats In het leven heeft gevonden, die" gelukkig is en anderen gelukkig kan maken, die in staat is een goed gezin te stichten? Dat z(jn vragen die U ouders allen zullen bezighouden. Waar Uw dochter ook werkt, het zal er anders toegaan dan thuis of op school. Ze komt met allerlei soort mensen in aanraking en daarbij zijn er veel die totaal anders denken dan U. Zal Uw dpchter dit allemaal goed kunnen ver werken En zal ze van haar werk kun nen profiteren voor later? Zal ze er verantwoordelijkheid en samenwerking met anderen leren? Ze krijgt nu vrije tijd, die ze anders zal besteden dan toen ze nog op school was. Nieuwe vriendinnen krijgt ze, ze leert jongens kennen, ze wil wel eens dansen en naai de film. Hoe vindt ze haar houding tegenover al dit nieuwe? Ze wil zelf vertrouwen krijgen. HANDIGHEID OPDOEN /~Vp deze leeftijd hoeft ze nog geen nJ perfecte huisvrouw te zijn. Maar wel moet ze al wat handigheid opdoep, plezier krijgen in koken en naaien. Ook moet ze leren zichzelf goed te vei gen, zich gezellig te kleden zonder dat dit handen vol geld kost. Zó krijgt meer zelfvertrouwen. Uw dochter zoekt ook zekerheid. Om haar bij alle problemen die zich voordoen te helpen is er de Jongeren cursus van de Mater Amabilisschool. Deze cursus is bedoeld voor alle meisjes beneden de 17 jaar, die niet meer op school zijn; dus ook voor meisjes die thuis in de huishouding helpen. Twee middagen in de week kunnen ze er naai toe. een of twee jaar lang. Gelukkig zijn er steeds meer werkgevers, die de meis jes hiervoor vrrj geven, 14 jarigen met behoud van loon. Vdaag daarom de werkgever van Uw dochter of ze de Jongerencursus mag. Wat Uw dochter allemaal doet op zo'n cursus? Ze mag er koken, naaien, handwerken. Ze spreekt met leidster en docenten over werk en vrye tijd. houding tot anderen, godsdienst als venswaarde, kortom over alles wat zij in het dagelijks leven ontmoet. Ze doet er aan muziek, handenarbeid, sport, spel en toneel. Er worden feestjes ge vierde uitstapjes gemaakt. Ze leert goede omgangsvormen, gastvrouw zijn SNEL ACHTER LZC stond al snel achter, gisteravond in Heemstede. In het nieuwe zwembad Groenendaal zwom Johan Bontekoe weg van de zeer slecht op dreef zijnde Frank Roelofs en het harde schot was Van Sittert te machtig. Terwijl LZC niet ver der kwam dan een schot van Dick Tim mermans op de lat, wist Cars Wiers de score op te voeren tot 2-0. In de tweede I speeltijd maakte Hans Parrel de stand wat dragelijker. De Voorschotenaar &e')eur^ 'n kleine groepjes sfeer, aangepast aan meisjes 1 en deze leeftijd. Tijdens het jaar worden ouders evenals werkge uitgenodigd voor een gezellig zijn, hetgeen dan geheel verzorgd w door de meisjes zelf. De Jongerencursus is dus geen e school, geen huiswerk, geen les o horen. Men wil in deze cursus de n jes elke werkweek de mogelijkheid om tot rust te komen in een j tig samenzjjn met leeftijdgenoten met de leiding. De cursus begin september. leerlingen op het secretariaat Mater Amabilisschool, HTogewoerd te Leiden op de navolgende data: woensdag 7 en donderdag 8 juli maandag 11 en dinsdag 12 juli telkens tussen 7 en 8 uur 's avo SASSENHEIM Postduiven Wedvlucht Blauwband" met jonge duiven op terdag 2 juli jl. van Roozendaal, km. In concours 433 duiven. Los uur. Aankomst le duif 10.09.29, heid 1283 meter per minuut. Laa duif 10.33.01, snelheid 915 m nuut. J. Haver 1-31-54-62, A. de G 2-4-23-60, J. v.d. Krogt 3-13-14-19 H 68-70-75, G. A. v. Reeuwijk 546. Harskamp 6-20-30-39-55-69, Tl derwater 7-50-63, W. v. d. Kwast 28-51, Th. v.d. Krogt 10-18-49-66, Mens 11, J. Wowijs 12-29-38-42-57 72. J. Kruik 15-44, L. de Ridder 16 67, H. v.d. Lans 17-27-34, H. Spi garen 21. P. Wolvers 22-52-58-77, Wolvers 24-78-86, T. v. Haaster 25 33-37-53-56-79-80-82-83, G. Amn laan 35-71, W. v. d. Krogt 40, Gf Kroon 41, A. Schrama 45, C. Drost 81, J. Luiten 48, C. E. Vonk 59, L. S kerveer 64, L. Drost 65, P. Kraan J. Koelewijn 76-84-85-87. Wedvlucht met oude duiven op terdag 2 juli jl. vanaf St. Denis, km. In concours 126 duiven. Los uur. Aankomst le duif 11.10.48, s heid 1321 m per minuut. Laatste i 11.30.47, snelheid 1237 m per min H. Spaargaren 1, J. v. d. Krogt 2-5- 19-32, L.J. Drost 3-4, Th. Onderwa 6-9-16, C. Vonk 7, G. Ammerlaan 8- 25, A. Schrama 10, T. v. Haaster G. Mens 12-22-24, L. Slikkerveer 28, Th. v.d. Krogt 15-17-26, H. Lans 20-21-27, P. Wolvers 23-31, Haver 29, J. Koelewijn 30. WASSENAAR DESKUNDIGE LEIDING De 59-jarige heer C. Starrenburg, werkzaam bij de HCW, kreeg gisteren een blok ijzer op zijn been. Ten gevolge daarvan bekwam hij twee gecompliceer de beenbreuken. Door de Leidse politie is een drietal jongelui aangehouden op verdenking van diefstal van zeven sloffen sigaret ten uit een zaak aan het 5 Meiplein. Het zijn een 19-jarige Leidse groente handelaar, een 20-jarige Leiderdorpse opperman en een 19-jarlge Leidse ma gazijnbediende. Een 18-jarige Leidenaar werd boven dien gearresteerd ter zake diefstal van vier bromfietsen en het forceren van een automaat. Aangifte werd gedaan van diefstal van een lastransformator en een partij e- lectroden ter waarde van 700,-. De apparatuur la ontvreemd bij de bouw van een viaduct b(J rijksweg 4a. Aangifte van vermissing werd ook ge daan door een bewoner van de Hoge Rtindtjk. Het betreft een groene be stelauto met het kenteken SF 74-02. Aankoop van stilleven van Gabriel Metsu BELANGRIJKE AANWINST VOOR HET STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" De vereniging van Belangstellenden i BLIJVENDE HERINNERING, in de Lakenhal heeft onlangs het Inltla-I Het schilderij (59,5 a 53 cm.) wordt tief genomen tot het verwerven van een door de deskundigen algemeen als een stilleven van Gabriël Metsu voor de zeer fraai werk van Gabriël Metsu be- Lnkenhal. Het schilderij werd te koop schouwd. Het vertoont een sterke ver- aangeboden korte tijd voor de opening wantschap met het „Stilleven met bier- üabriël Metsu tentoonstelling, i kan die nog tot 5 september in de Lakenhal gehouden wordt en waarin 55 schilderij en uil 11 landen bijeen zijn gebracht. De vereniging heeft een bedrag uit eigen middelen ter beschikking gesteld alsmede de gift, die zij kort geleden ontving ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de Kamer van Koop handel. Het overgrote deel van de koop som is spontaan bijeengebracht door 'n genereus gebaar van een aantal Leid se industrieën, bedreven en particulie ren, die tijdens een door de Vereniging belegde bijeenkomst, twee-derde van 't benodigde bedrag hebben toegezegd. Op de onlangs gehouden jaarverga dering van de Vereniging Rembrandt ia besloten een belangrijke gift ter be schikking te stellen. De nu nog ont brekende gelden zijn aan het Leidse Gemeentebestuur aangevraagd. toonde zich deze wedstrijd actiever dan anders en maakte zich los van Boudewljn de Jong. 2-1. Nadat midachter Enthoven tegen Roland Koedoder herhaalde over tredingen had begaan werd h(j door de zwak leidende scheidsrechter Van der Voet uit het water gezonden. Hiervan wist de Leidse midachter Joop Kuiper te profiteren 2-2. Even later moest Ent hoven opnieuw het water verlaten, nu echter samen met Koedooder. Lange tijd hebben deze spelers op de kant gestaan. Nadat v.d. Veen een droomkans had ge mist -alleen vrij voor het LZC-doel wist hij Van Sittert niet te passeren- duurde het namelijk tot ongeveer de helft van de derde periode voor er een doelpunt viel. Boudewijn de Jong zorgde voor 3-2 met een schot dat voor goalie Van Sit tert onhoudbaar was, daar de bal en kele malen van richting werd veranderd. Het zou echter opnieuw gelijk worden. De benjamin van de Leldenaars, Dick haring" uit het Louvre, dat deze Houthoff kreeg de kans met de bal vrij zwemmen en scoorde 3-3. De laatste speeltijd werd enigszins ver traagd, omdat de zijlijn van het veld los liet en een doel in elkaar zakte, maar nadat deze problemen waren opgelost ging het in kalm tempo verder. Het was Cara Wiers die de Heemsteedse ploeg met een omhaal aan de winst hielp. De adspiranten van LZC wonnen ver diend van de Zijl. Nadat de rust met 0-0 was ingegaan maakte Hans Versluis na de hervatting 1-0. Vooral dankzij het goede keepen van Bert Soet gaf LZC deze voorsprong niet meer uit handen. De Leidse Golfbrekers werden met niet minder dan 8-0 door Sleutelstad 3 verslagen. De doelpunten in deze een zijdige wedstrjjd kwamen van de hand van Bert van Hooidonk. Piet Erades. Bon. v.d. Zeeuw en Jan Dool, die vier maal scoorde. Geslaagd Aan de Technische 1 geschool le Delft is geslaagd voor examen propaedeutisch electrote. nisch ingenieur de heer E. B. Brantj Voor het propaedeutisch examen wer 15 tot 18 leerlingen, onder deskun- I tuigkundig ingenieur slaagde de he dige leiding, in een gezellige niet-school- I E. E. T. Kolff van Oosterwijk. Haagse politierechter BEZOEK AAN NOORDWIJK KOST DUITSER 1000,-BOETE veroordeel Leiden te zien is. Het schilde rij maakte in de vorige eeuw deel uit van de collectie van Henri Roehefort te Parijs, na de Tweede Wereldoorlog kwam het in het bezit van de Zwitserse kunsthandelaar Schultess. Kort gele den kon het verworven worden door Nijstad Antiquaire N.V., Den Haag. Lochem. Door de unieke samenwerking van de hierboven genoemden is het nu mo gelijk dit belangrijke en fraaie kunst werk voor de Lakenhal te verwerven als een blijvende herinnering aan de Metsu tentoonstelling. Vele Nederland se en buitenlandse kunsthistorici heb ben tydens hun bezoek aan de tentoon stelling verklaard dat de aankoop van dit schilderij een zeer belangrijke daad betekent, en Nederlands openbaar kunstbezit ln grote mate verrijkt. „Ik dacht anders dat ze daar ln Noord- wyk met de Duitse taal best overweg konden", verklaarde de Haagse politie rechter toen een getuige meedeelde, dat n i het verhoor van een Duitser gedeeltelijk ëlnS JUlSt ZO goed ln de Engelse taal had plaats gevonden. ..Het ging juist zo goed", constateer De Duitser had het te bont gemaakt, de officier van justitie bij de Haag Eor.t met Hrnnk. daarna met lijn wij-1 Po'i«"eehter over een 22-jarige joni r.r van autorijden en vervolgen, door er ll,an d" ,erecht moeat »taa"- omdal maar vandoor te gaan en een ander met medeplichtig was geweent aan de d» de door hem aangerichte schade te la zitten. „Fraaie manieren zijn dat", constateerde de officier van justitii De Duitser had eerst in gezelschap ietsje Noordwjjk een snakbar en vervolgens een dans/aal bezocht. Bij het wegrijden „knalde" hy met ztfn auto bovenop een geparkeerde kleine auto, die finaal on derste boven werd gereden. Daarna ging de Duitser er vandoor. „Ook vreemdelingen dienen te besef fen, dat z(j zich aan de verkeersregels ln ons land hebben te houden", zo merk te de officier van justitie op. H(j vond het een moelljjk uitvoerbare zaak het rybewjjs ln te trekken, omdat dit al leen maar in Nederland effectief zou kunnen werken. H(] eiste daarom 1000,- boete en voorwaardelijk een maand ge- geld uit de kassa zaal te Oegstgeest. Daar was een dai avond en een vriend van de jongem had een snelle greep gedaan naar koffer waarin de recette zat. Van dat geld waren de jongelieden, vi gezeld van hun meisjes aan het feesl geslagen. De officier moest tevens c< sta te ren, dat het strafblad van verdacl niet fraai was, doch omdat het een t goed was gegaan, wilde hij verdacl nog een kans geven en eiste 75,— bo benevens twee weken gevangenisst voorwaardelijk met de bepaling, dat aangerichte schade moet worden v goed. „Dat komt slecht uit met ir trouwplannen", meende de jongeman moeten meedelen. „Misschien laat u de drank wat meer staan", sprak rechter hoopvol. Het vonnis werd ov eenkomstig de els van de officier.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4