Half vernieuwde senaat laat morgen ook Boeren binnen Adenauer is niet tevreden met rol Zuid-Holland kiest achttien nieuwe leden JAARVERSLAG OVER 1965 ANWB verwacht verdubbeling van aantal 'JhMdM personenauto's over vier jaar NIET MEER VRIJHEID VOOR SPAANSE K A. Forse straf voor verspreiding „Provocatie Frank Cousins terug naar vakbondszetel Bombardement op dijken van N.-Vietnam? PAGINA 6 DB LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1966 Eerste-Kamerverkiezingen (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Morgen, woensdag, wordt de helft van de Eerste- Kamer vernieuwd. Op die dag komen de leden van Provinciale Staten in de provincies Zuid-Holland, Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente bijeen om 37 nieuwe senatoren te kiezen. De provincie Zuid- Holland kiest 18 nieuwe Eerste-Kamerledeu, de vier andere provincies gezamenlijk 19. De overige senatoren - 38 in totaal - worden pas in 1969 gekozen door de Provinciale Staten van de overige provincies. Bij deze verkiezing zal de belangrijkste man uit de senaat, voorzitter mr. J. A. Jonkman, niet terugkeren. Gezien zijn leeftijd, bijna 75 jaar, heeft de senaatspresident zich niet herkiesbaar gesteld. Met deze verkiezingen komt de Eer ste Kamer weer in het nieuws. Nu mag de senaat daarover de laatste jaren toch niet klagen, want de positie van deze Kamer van Revesie" is een zeer om streden zaak. Er zijn vele voorstanders van handhaving van de senaat, er zijn waarschijnlijk nog meer Nederlanders, die de Eerste Kamer niet veel meer vinden dan een doublure van de Twee de Kamer. Deze menen dan ook, dat de Eerste Kamer maar moet verdwij- de laatste Jaren Het is in de laatste tijd vooral voor zitter Jonkman geweest, die met vuur het bestaansrecht van de senaat heeft verdedigd. De voornaamste stelling, die mr. Jonkman daarvoor heeft gehan teerd, is eigenlijk afkomstig van de overleden CH-fractievoorzitter mr. Pollema, die heeft gezegd, dat de Eer ste Kamer ,,in wezen allereerst geroe pen is (indien nodig) om elke machtspositie, die in de staat te groot wordt, te trachten te breken". Dat kan gebeuren via het verwerpen van wets ontwerpen (begrotingen zijn ook wets ontwerpen...) en via het naar huls zen den van een kabinet. De Eerste Kamer heeft ook het zogenaamde recht van in terpellatie. Bezwaren De voornaamste bezwaren, die tegen ZON of geen ZÓN DE BILT. Een storings gebied, dat over Frankrijk naar het noordoosten trokheeft ook in ons land plaatselijk onweer gebracht. De buien brachten in Ramspol SS millimeter regen. Na 't voorbij- Iets koeler K.N.M.I. DEELT MEDE: trekken van de storing draaide de wind naar het westen en kwamen opklaringen voor. Boven Engeland bevinden zich nieuwe storingen, die zich langzaam in de richting van ons land verplaatsten. De kans op enkele buien blijft daarom aan wezig. terwijl er morgen waar schijnlijk minder opklaringen gullen zijn dan vandaag. De middagtemperaturen zullen mor gen in het algemeen iets lager zijn dan vandaag. Weer in Nederland De w-Wrapporten van hedenmorgen val. iln. weer gister. In n Den Helder bewolkt 22 14 0 Ypenburg 1. bew. 23 14 0 Vlleslniren onbew. 21 15 0 Eelde onbew. 22 14 1 De Bilt 1. bew 21 14 2 Tuenthe I» bew 22 15 K IFeer in Europa Helsinki h. bew. 22 11 Stockholm x\v bew. 23 11 Oslo xw. bew. 22 14 i Kopen h regen 31 1« bewolkt 22 24 13 1 'urtls lorrlenux 1. bew 29 13 Boerenpart. De volgende senatoren keren zeker niet terug: prof. Gielen (K.V.P.), lid sinds 1956, mr# J. A. Jonkman (P.v.d.A.), lid sinds 1948. P. Kap te ijn (P.v.d.A.1. lid sinds 1950. J. Tjalma (A.R.). lid sinds 1948, mr. T. v Dijken (AH.1, lid sinds 1965. Th. Ilooij (K.V.P.), lid sinds 1956, prof. dr. H. Mulder (P.v.d.A.), lid sinds 1965, dr. F. Polak P.v.d.A.), lid sinds 1963. de senaat worden Ingebracht, houden rechtstreeks verband met de wijze waarop zij wordt gekozen. Niet de bur gers, de kiezers, komen hieraan te pas, maar de leden van de Provinciale Sta- De Eerste Kamer wordt dus „ge trapt" gekozen. Zo kan het gebeuren, dat grote verschuivingen, die zich bij verkiezingen hebben voorgedaan pas op een veel later tijdstip ln de senaat op treden. Dit jaar ligt dat anders, omdat pas drie maanden geleden nieuwe Pro vinciale Staten zijn gekozen. De ver schillen, die dus in 1966 zijn opgetre den, kunnen thans onmiddellijk in de samenstelling van de senaat doorwer ken. Echter op beperkte schaal. De le den van de Eerste Kamer worden Im mers voor zes jaar gekozen en de helft treedt om de drie jaar af. De invloed van de Jongste politieke verschuivingen zal zich bij deze verkie zingen daardoor voor slechts de helft in de samenstelling van de senaat open baren. De volledige doorwerking van het verkiezingsresultaat van 23 maart 1966 vindt plaats in juli 1969, wanneer ook de Provinciale Staten van de ande re provincies de tweede helft van de se naat (bestaande uit 38 leden, die in 1963 zijn gekozen) gaat vernieuwen. Dat wil dus zeggen, dat de uitslag van de Statenverkiezingen van 1966 in de sa menstelling van de Eerste Kamer door werkt tot in het jaar 1972. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in de „proeve voor een nieuwe grond wet", die onlangs als studieobject is ge- kimmen erbij Do ANWB, wiens ledental vorig jaar met 100.000 steeg tot driekwart mil joen, heeft wat 't buitenlands toerisme betreft, geconstateerd dat steeds meer belangstelling bestaat voor Ierland, voor de landen van Oost-Europa, van Azië en Noord-Afrika. Ook Israël krijgt steeds meer vakantiegasten. Het aantal afgegeven reisroutes bedroeg 147.006. Voorts heeft de bond geconcludeerd in het jaarverslag over 1965 dat de grote trek naar de gebieden ten zuiden van de Alpen zich verplaatst via de Duitse autobanen, dat men steeds zuidelijker in Italië gaat, dat Wenen een belang rijk doel is en dat het kamperen in het buitenland zeer populair is geworden. In dit verband is de ANWB voorstan der van een vereenvoudiging van het De A.N.W.B. verzoekt in het Jaarverslag over 1965 de overheid met klem iets te doen voor de kleine recreatiegemeenten. De kleine gemeenten, die in de zomer maanden hun bevolking met een veel voud aan toeristen zien toenemen, mo gen er naar de mening van de A.N.W.B. aanspraak op maken dat zij een tege moetkoming ontvangen in de kosten die dit meebrengt. De toeristeninvasie be tekent wel een grotere welvaart voor de gemeentenaren, maar niet voor de ge meente zelf, die alleen de lasten draagt. De bond meent dat het Rijk deze ge meenten een extra-uitkering moet geven uit het gemeentefonds. Dit zou snel moeten gebeuren, want andérs zijn tal rijke gemeenten overgegaan tot herin voeren van de onsympathieke logeer - belasting. In 1970 zullen er in Nederland tweemaal zo veel motorvoertuigen zijn dan in 1965. In 1980 zelfs driemaal zo veel. Ten aanzien van het vracht autopark is logisch te verwachten dat de vrij constante groei van gemiddeld ongeveer acht procent per jaar zich zal voortzetten. In 1970 zal het totaal aantal vrachtauto's en bussen dan 360.000 tot 375.000 bedragen, in 1980 750.000 tot 800.000. In het jaarverslag van de ANWB over 1965, waarin deze prognoses staan vermeld, wordt voorts als verwachting uitgesproken dat in het bezit van personenauto's bij een verder stijgende welvaart een groei is te verwachten, die zich in het huidig tempo voortzet tot het moment, waarop in elk gezin dat een auto wenst te bezitten, ook zo'n voertuig aanwezig is. Omzetbelasting op bromfietsen - is onbegrijpelijk Hierna zal de groei afnemen en het per- sonenautobezit langzaam naderen tot een plafond dat waarschijnlijk bij drie honderd personenauto's per duizend in woners ligt. In 1970 zijn er 175 auto's per duizend inwoners en in 1980 255 auto's op dat inwoneraantal. Dat wil zeggen dat bij een bevolking van 13.30 miljoen in 11 3 en 15,25 miljoen ln 1980 het aantal personenauto's respectievelijk 2,3 miljoen en 3,9 miljoen zal bedragen. Onder het hoofdstuk verkeer wordt in het jaarverslag van de ANWB voorts op gemerkt: „Niemand, die de grote groep woningzoekenden expliciet of zelfs maar in meerdere mate aansprakelijk zou dur ven stellen voor de nog altijd bestaande voningnood. Niemand ook. die de van voldoende recreatiemogelijkheden versto ken gemeenschappen van dit manco een verwijt zou willen maken. Integendeel, de mening dat de benodigde recreatie- objecten ter verbetering van hun leef baarheid dienen te worden gefinancierd uit de algemene middelen, wordt althans in principe wel algemeen aanvaard. Zo dra echter de noodzakelijke verkeers- voorzieningen ter sprake komen volgen ZORGENKIND WEGENWACHT Een zorgenkind bfl dc Wegenwacht blijft het ernstige tekort aan meldingsmoge lijkhedcn langs de autowegen. Waar bebouwing aanwezig is en telefoon voorhanden zorgt de ANWB voor een sterke uitbreiding van het aantal meldingsposten. Doch waar een en ander ontbreekt staat ook de ANWB vooralsnog machteloos. „Moge Nederland nimmer in deze beschamende toestand berusten aldus het jaarverslag van de bond over 1965 De sterkte van het Wegenwachtkorps bedroeg aan hel einde van het vorig jaar drie hoofdinspecteurs, twaalf inspecteurs, 36 v'erkeers- wachten en 294 wegenwachten. Het totaalaantal hulpverleningen in 1965 bedroeg; 264.547. van korzeligheid getuigende reacties. Zondebok Men is maar ak te gemakkelijk geneigd de automobilisten aan te wijzen als de zondebok, als de veroorzaker van al die complicaties en hem deswege te veroor delen tot exclusieve betaling van het ge lag. De ANWB wenst er geen twijfel over te laten bestaan dat hij de verkeersbe- langen beschouwt als nationale belangen van hoge prioriteit en dat gemeenschap pelijke idealen bereikbaar zijn via ge meenschappelijke inspanningen en niet via groepsoffers", aldus het Jaarover zicht. De verhoging van de omzetbelasting op bromfietsen blgjft voor de ANWB een onbegrijpelijke maatregel. Juist deze volledig benutte eenmansvoertulgen met hun zoveel bescheidener aanspraken op plaatsruimte bieden in het drukke woon- werk-verkeer veel soelaas, zo meent de ANWB. die voorts stelt dat men meest functionele alternatief van I openbaar vervoer juist alle kansen i moeten geven. De ANWB vindt het verheugend dat bij de Rijksoverheid kennelijk het inzicht begint door te breken dat de gemeenten financiële steun nodig hebben voor del oplossing van hun verkeersproblemen. De bond is zeer belangstellend naar de cri teria, die hiervoor zullen worden aange legd. Verkeersplan Daarbij dient zeker als een van de voor-j waarden te gelden de aanwezigheid van een degelijk goedgekeurd verkeersstruc- tuurplan. Men hoopt dat de regering niet, zoals al zo dikwijls geschiedde, dan aanleiding zal vijlden vooral de belastin gen op het wegverkeer weer te verhogen publiceerd, wordt gedacht aan een Eer ste Kamer, die niet langer dan vier jaar zitting zal hebben. Ingewikkeld Het berekenen van een uitslag voor een Eerate-Kamerverkiezing is een bij zonder ingewikkelde zaak. Elke stem, die door een lid van de Provinciale Sta ten wordt uitgebracht, wordt weer om gerekend in een aantal stemmen. Een voorbeeld: de 16 KVP'ers, die in 1963 hun stem voor de Eerste-Kamerver kiezingen uitbrachten hadden daarmee 5376 stemmen in handen. De 32 socialis ten konden via hun biljetten niet min der dan 10.752 stemmen uitbrengen. Al leen deskundigen en dat zijn er heel weinig kunnen tevoren precies bere kenen hoe de uitslag van een Eerate-Ka merverkiezing zal zijn. Maar dan mag er ook niemand ziek worden. Eén stem meer of minder van 'n statenlid kan winst of verlies van een zetel betekenen, daarom gebeurt het bij herhaling, dat men stemmen „ruilt". Als de AR die bij voorbeeld 'n stem in Drente over heeft, maar er één in Zuid-Holland tekort komt, ruilt met de KVP. De verrassing, die de verkiezing van woensdag te zien kan geven, is daardoor zeer beperkt. De deskundigen weten het ai ongeveer en zij hebben alles nauw keurig becijferd. Het staat daarmee wel vast, dat nu ook de boeren hun Intrede in de senaat gaan doen. Weer werken aan vriendschap met Frankrijk en Y.S. iVan onze correspondent) BONN Oud-kanselier dr. Konrad Adenauer, die in maart ji. ook zijn ambt van voorzitter der Westduitse C.D.U. verloor en sindsdien alleen nog maar lid is van de bondsdag, wil in de naaste toe komst weer actiever worden in de hondsrepubllkeinse politiek. Hij wil zich niet Langer tevreden stellen met dc func tie ..elder statesman" en geïnteresseerd toeschouwer van het politiek gebeuren. Aangezien, naar de mening van de 90-jarige, de Westduitse buitenlandse politiek in velerlei opzicht op het ver keerde pad ls geraakt (o.a. door de Frans-Duitse vervreemding) wil hij alle On dersch ei dingen DEIN HAAG (A.N.P.). Bij K B zijn benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: prof. dr. S. C. van Veen, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en prof. mr. K. V. An tal, buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden; tot officier ln de orde van Oranje- Nassau: ir. G Leveriand, wonende te Huizen (N.H.), directeur van de Ver enigde Machinefabrieken N.V. ln Den Haag; tot ridder ln de orde van Oranje- Naasau: de heer G Vogelaar, wethou der van de gemeente Noordwajk* Teleurstelling over rapporI episcopaat MADRID (K.N.P.) De permanente commissie van het Spaanse episcopaat heeft een rapport gepubliceerd over „De Kerk en de tijdelijke orde". In het rap port worden n.a.v. het concilie verschil lende richtlijnen voorgehouden, met name aan de katholieke actie, terwijl ook de rechten en de plichten van de burgerlijke overheid aan de orde komen. De doelstellingen van de Katholieke Actie zijn, wat betreft de tijdelijke orde, dezelfde als die van de Kerk, zo zeggen de bisschoppen in het document. De K A. kan dus niet de grenzen van de competentie van de bisschoppen over schrijden en ook kan de K.A. niet tot uitvoering brengen, wat exclusief voor behouden is aan de hiërarchie. Zoals bekend is, ia «r met nam* o**t de competentie van de K.A. de laatste tijd wrijving ontstaan met de bisschoppen. De Spaanse Katholieke Actie wenst uit gebreider mandaat en een eigen leken-1 leiding. Deze en dergelijke wensen, die onlangs op een K.A.-congres naar voren werden gebracht, gaan in tegen de reeds gedeeltelijk uitgewerkte plannen van de Spaanse bisschoppen. In de kringen van de Katholieke Actie is men ronduit teleurgesteld over dit rapport van de permanente commissie van de bisschoppen, omdat het de K.A. geen enkele vrijheid laat. Haar taak blijft beperkt tot evangelisering en heiliging en laat geen mogelijkheid open zich in te zetten voor de praktische problemen ln Spanje. Men vindt het vreemd, dat dit rapport verschijnt vlak voordat de vol tallige Spaanse bisschoppenconferentie bijeenkomt. Deze ls namelijk gepland op 10 tot 16 juli. In K.A.-kringen vermoedt men hier een drijverij, omdat binnen de bisschoppenconferentie wel eens niet *oa eenstemmigheid heersen ala in Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zijn met veel enthou siasme in Belfast, de hoofdstad van Noord-I eiland, ontvangen. De laatste dagen voor het bezoek waren ernstige ongeregeldheden voorge komen als gevolg van twisten tussen protestanten en katholieken. Jets hiervan hebben de Britse koningin en prins Philip ook gemerkt: hun auto werd tijdens de rijtoer getroffen door een steen en een fles. Een man en een vrouw zijn gearresteerd. invloed, waarover hij nog beschikt, ge bruiken om de nodige correcties aan te brengen. Deze invloed zou met name gelden de verbetering van de Frans- Duitse betrekkingen. Dr. Adenauer zal hiervoor ongetwijfeld vele „meeliggers' krijgen, nu de Franse president De Gaulle zich in Moskou zo actief heeft bekom merd om de Westduitse interesse iedere prestigeaanwas voor Ulbrichts Duitse Democratische Republiek van de hand heeft gewezen. Dr. Adenauer wil In de tweede helft van juli, war De Gaulle naar Bonn komt voor zijn regelmatige consultaties met bondskan selier prof. Erhard, de Franse staatschef ontmoeten en met hem een langdurig gesprek voeren. Dr. Adenauer is ook ontevreden over het verloop van bonds betrekkingen met Washington (en vooral over Washingtons willekeur jegens de bondsrepubliek) en over de voortdurende plannenmakerij in de Duitse kwestie. Dr. Adenauer is geen lid van de com missie van Buitenlandse Zaken van de bondsdag. Hij zal zijn activiteiten der halve moeten ontwikkelen via de „werk groep buitenlandse politiek" van de C.D.U. Tot Adenauers medestanders be horen de C.S.U.-voorzitter Franz Josef Strauss, de voorzitter van de defensie- I commissie van de bondsdag, dr. Zim- mermann (C.S.U.), bondsdagpresident dr. Eugen Gerstenmaier (C.D.U.), Frel- herr Von und zu Guttemberg (een ern- stig criticus van de minister van Buiten- li landse Zaken dr. Schröder), de minister zonder portefeuille dr. Helnrich Krone, de minister van Binnenlandse Zaken, dr. Paul Lücke en de warenhuiskoning Horten. Dr. Adenauer heeft ten gunste van de C.D.U. sterk geageerd in de huidige campagne voor de landsdagverkiezingen in Noordrijnland-Westfalen, die a.s. zon dag zullen worden gehouden. Zijn zoon, dr. Max Adenauer, de vroegere „Ober- stadtdirektor" van Keulen, is een van de voornaamste C.D.U.-kandidaten voor 't landelijke parlement in Düsseldorf. AMSTERDAM (ANP) De 19-jari- ge kunstschilder R. B. en de 18-jarlg> scholier T. B, hebben terzake van d verspreiding van een opruiend geschrift („Provokatie" no. 18) straffen tegen zich horen eisen van respectievelijk de permanente commissie, die bestaat uit de topfiguren van het Spaanse episco- Het rapport „Kerk en wereld" snijdt ook de rechten en de plichten van de burgerlijke overheid aan. De bisschoppen onderstrepen in dit gedeelte de noodzaak van een „waarachtige en rechtvaardige vrijheid van informatie". Zij beklem tonen verder, dat „deelneming werknemersorganisaties volgens de richtlijnen van het concilie wel „geor dend" moet zijn, maar ook volkomen vrij met inachtneming van ieders verant woordelijkheid". Hiermee erkennen de bisschoppen het recht op vrije vak organisaties in tegenstelling tot de atadsvakbond met zijn gedwongen lid- drie i twe. Bloedige strijd in Zuid-Jemen ADEN (UPI) Volgens berichten die Aden hebben bereikt is tussen d> republikeinse regeringstroepen en eer vijandige stam in Albeidha, Zuid- r Jemen, een hevige strijd ontbrand. Vol« gens deze berichten zouden bij een bot S sing tussen gamizoenstroepen en onge :i veer 1000 stamleden, minstens zes Je| menieten en „verscheidene" soldate: 1 zijn gedood. I Aanleiding tot de ongeregeldhedei vormde een zware tank die op eeil huis inreed, waarin ongeveer 100 stam-i leden bespraken hoe zij het buiten de|| stad gelegen garnizoen zonodig met ge weld zouden kunnen wegjagen. Loonbelasting van aangenomen werk tot zeevarenden door J. W. Bieze (NV Uitgeverij FED Amsterdam) Naast de „gewone" loonbelastlngplichtigen be staan een aantal groepen waarvoor aparte voorschriften gelden. In 't boek je zijn de wettelijke voorschriften, voor wat betreft de inhouding van de loonbe lasting, voor iedere groep apart, sa- mengebracht op enkele bladzijden. Eer. - handig en tijdbesparend boekje voor accountants, belastingconsulenten, loon- administrateurs en ambtenaren van de belastingdienst. Toekomstig leider van Labour-links (Van onze correspondent) LONDEN De regering-Wilson heeft gisteren haar fel omstreden wets voorstel inzake prijzen- en ionen-be perking gepubliceerd de reden van het ophefmakende ontslag van Frank Cou sins, minister van Technologie en daarmee het sein gegeven voor haar strijd op leven en dood om de waarde daling van de Britse munt tegen te hou den. Wilson en de ministers die hen iw gebleven zijn, menen dat buiten wet 't enige middel inflatie tegen te houden 'n aanzienlijke verhoging van de belastingen is. Want Cousins wil opnieuw secretarif generaal van de vakvereniging va transportarbeiders worden, 't Dagelij k bestuur van die vakvereniging zal kwestie woensdag in zijn aanwezigheij bespreken. Volksvertegenwoordiger vakbondleider gaat in Engeland niet men, vooral niet wanneer men zoal Cousins over de nodige kwaliteiten bi schikt om ongekroond leider van de ml litaire linkervleugel van Labour te woi dclijk en een geldboete van 400 gulden plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. In genoemde „Provokatie" werd op geroepen tot demonstratie „tegen het ge welddadig politieoptreden" -op zaterdag 2 april, terwijl burgemeester Van Hall een verzoek om toestemming tot de monstreren op die dag had afgewezen. De raadsman van de kunstschilder, mr. dr. Benno Stokvis sprak over „een ergerlijke mate van willekeur en rechts ongelijkheid bij toepassing van het de monstratieverbod". Hij merkte oj dat sommige demonstraties, waarvoor geen vergunning was verleend ongestoord door konden gaan waarbij de politie bo vendien nog vriendelijke aanwijzingen gaf. Omdat volgens hem nooit tevoren vast stond of een demonstratie op 't kri tieke moment wel of niet verboden was vroeg hij vrijspraak voor zijn cliënt van opzettelijke opruiing. De raadsman van de scholier, mr. B. L. Burgwinkel, drong aan op uiterste clementie. Uitspraak op 20 juli. Wat de regering betreft moet de lo nen- en prijzenwet kost wat kost goedgekeurd worden door het parlement om de Labourpartij in staat te stel len haar verkiezingsbeloften van maart j.l. te kunnen houden. Het wetsvoorstel ligt aan de basis van geheel Wilsons eco nomische politiek. Cousins, die gister avond prompt vervangen werd door An thony Wedgwood Benn, is altijd gekant geweest tegen regeringsmaatregelen die looneisen moeilijk zullen maken. Volgens Cousins moet het antwoord voor Groot-Brittaniës economische proble men gezocht worden in verhoogde pro- duktlviteit en niet in beperking van het inkomen. Zijn ontslag veroorzaakte geen grote verrassing. Wat wel ophef maakt is het feit, dat deze gewezen vakbondleider zo lang gewacht heeft met zijn ontslag. Uit Lagerhuis Frank Cousins heeft gisteren zijn po sitie besproken met Harry Nickolas. de man die hem als hoofd van de mach tige vakvereniging van transport arbeiders opgevolgd -vas na Cousins benoeming tot minister van Technologie. Dit was een gloednieuw departement. Als minister maakte Cousins onlangs nog 'n studiereis door Rusland. Net als Wilson koestert hij de gefascineerde be langstelling van een leek voor elektro nische breinen. Cousins is volksvertegenwoordiger van het kiesdistrict Nuneaton Anderhalf jaar geleden is hij daar opgekomen dat hij als minister in het parlement moest kunnen zetelen. Het parlementai re leven stond hem 'echter vlug tegen. Hij vond het bijzonder onprettig en za zich vermoedelijk nu spoedig uit de La gerhuiszetel terugtrekken. Cousins ontslag moedigt de militant1 uiterst-linkse fractie aan om herrie schoppen en druk uit te oefenen op d- regering. Ze wensen dat Wilson me« „echt socialisme*' zou toepassen in zijtj stijgende i politiek, zowel op binne- als op bulten lands vlak. De linkervleugel heeft Wil- i reeds gedwongen een debat ov« Vietnam toe te staan. Het zal nu deti nitief aanstaande donderdag plaatsvin J den. Deze toegeving ls veelbetekenend j de eerste barst kunnen zijn L' Wilsons gezag. >n? '"I ax >k SAIGON (U.P.I./A.F.P.), Ameri kaanse vliegtuigen hebben gisteren op nieuw bombardementen uitgevoerd opf Noordvietnamese olieopslagplaatsen de omgeving van de steden Haiphon? Thanh Hoa en Vinh. Volgens het percj bureau Nieuw-China hebben Amerika: se bommenwerpers bovendien van de dijk langs de rivier de Taple) ten zuiden van Hanoi gebombardeei Mede hierdoor zou de bevolking va™ Hanoi moeten worden geëvacueerd. I> Amerikanen hebben niets meegedef' over het bombarderen van dijken, ernstige gevolgen zou hebben voor d«r voedselvoorziening van Noord-Vietnair De rijstaanplantingen zouden voortdu rend onder water komen te staan. In Saigon is vanmorgen de tachti: leden tellende Zuldvietnamese leger- ti volksraad officieel geïnstalleerd. De raai zal di premier van advies dienen op ecoj nomisch, cultureel, sociaal en binnenland politiek gebied. Alle etnische en rel) gieuze minderheden zijn in de raad tegenwoordigd, met uitzondering van verbond van het verenigd boeddhi

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6