LEIDSE RAAD STELDE ZICH TEWEER TEGEN VIER WOONLAGEN ZONDER LIFT Academisch Ziekenhuis heeft gemoderniseerde afdeling dermatologie I LEIDERDORPSE RAAD BLIJ MET RECONSTRUCTIE MAURITSSINGEL PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1966 VOLKSZANG FAVORIET IN OEGSTGEESTSE PAROCHIE De Leidse raad, onder voorzitterschap van burge meester mr G. C. van der Willigen, heeft zich aan de vooravond van het vakantieseizoen tamelijk breedsprakig getoond ten aanzien van een agenda die weinig belangrijke punten telde. Het meest in het oog liep de principiële instemming der raadsleden met de bouw van woningwetwoningen in het Mors- kwartier in vier woonlagen zonder lift. Vier woonlagen zonder lift is en blijft een aangelegenheid die een doorn in het oog is van zowel de raad als van het college. Maar, zo werd van beide zijden betoogd, als deze bouw wordt uit gesteld, gaat een aantal broodnodige woningen voor Leiden verloren. Naar wethouder C. J. Piena mede deelde, zal de architect, de heer E. F. Groosman, het project opnieuw bezien en dan is het mogelijk, dat een herziene opzet beter in de smaak-van de raad valt. Mej. Van Nienes (PvdA) legde het college en de raad een nieuw plan voor dat een geheel andere indeling van de betrokken flatbouw beoogde. Ook dit plan werd in de aandacht van de architect aanbevolen. Geen gevaar voor In principe akkoord niet voorstel: wachten op andere mogelijkheden WONINGWETBOUW VOOR j XT-Ï EEN DEEL NAAR LISSE instellingen met het verzoek De heer 11».,. (KVP) opende gister- I ^ng«>ui;«>.ulingen «I iddag de discussie met enkele op- behoorlijke wyze te verzekeren. gen van de grond te krijgen. Het gaat hier slechts om een principebesluit. De nadere plannen moeten nog door de ar chitect worden uitgewerkt. Het kan zijn dat deze architect, die zeer bekwaam is. met heel andere mogelijkheden aan. gemeente geheel onver- komt, dan kan de raad hierover altijd heeft genomen. V olgens nog praten. De zaak kan dus opengelf •thoiidor Sanne* is via de Leidse Jeugd ten worden en ook het idee-Van Nienes Actie een brief gezonden naar alle jeugd- kan erin worden betrokken. Het merkingen betreffende het medewerking voor de verandering van trale verwarmingsinstallaties van de trale verwarmingsinstaollaties van de geref. scholen aan de Asserstraat en de Hooglandse Kerkgracht in met gas te stoken inrichtingen. In de Asserstraat z(jn drie van de vier ketels nog niet ver sleten en nog niet aan vervanging toe. Toch werd daarvoor 6500 gevraagd. "Het is onverantwoord niet-noodzake- lijke uitgaven te doen in deze financieel moeilijke tijd", zei de heer Ham. Ook de heer Roorda (soc.) vond het een over dreven uitgave, "alleen omdat er moei lijk aan stookpersoneel te komen is". De heer Duyverman (VVD) stemde met de voorgaande beschouwingen in. Te koud voor onderwas Wethouder Sannes daarentegen be toogde, dat op de school aan de Hoog landse Kerkgracht destijds twintig kin deren naar huis moesten worden ge stuurd, omdat het gebouw niet warm te krijgen was. De heer Ham verzette zich niet tegen voorzieningen aan deze laatste school. Wel wilde hij een lijst samengesteld zien van zaken die nodig zijn, zodat daaruit een keus gedaan kan worden. Wethouder Harmsen zag ook wel financiële moeilijkheden die bij de overwegingen een rol zouden kunnen spelen. Niettemin verklaarde hij zich akkoord met het voorstel, evenals een groot aantal andere raadsleden. Het voorstel kwam met de hakken over de sloot en werd met 17 tegen 16 stemmen aangenomen. De raad ging ook akkoord met de aanleg van een speeltuin b(j de Korte Vliet. De heer Duyverman getuigde van zijn vreugde, maar de kosten (145 dui zend) zijn wel hoog. Laat men liever de kindertjes helpen met iets eenvou- digers, zei hij; "men bezinne zich liever op een eenvoudige speelwei". De heer Molle (P.v.d.A.zag ook liever een eventuele noodvoorziening. De heren Portheine (VVD) en Kuyt (P.v.d.A.) dwaalden enigszins van de Korte Vliet af en informeerde naar resp. de. moge lijkheid achter de Stationsflats en bij het voormalige ©ud-Hortuszic,h.t. Vijfjarenplan Wethouder Sarnies antwoordde hierop, dat gewacht wordt op een rapport "vrjje speelgelegenheden", dat de situ atie in de stad op dit gebied wil vast leggen en waarop een vijfjarenplan ge baseerd wordt. Wethouder Plena deelde mee, dat Oud-Hortuszicht thans opge ruimd is en dat binnenkort een hekwerk wordt geplaatst. Verder komen er een paar eenvoudige wandelpaadjes en wat klein speelgerei. Zoals te verwachten viel stond de raad achter het voorstel tot het bijdra gen van ƒ110 000 in de kosten, welke voortvloeien uit het In 1964 aan de as- slstent-kampleidster mej. E. H. C. Moes overkomen ongeval, waardoor zy volko men Invalide werd. Mevr. Geelkerken- Brusse (Prot. Chr.) vroeg of de verze keringen thans dusdanig zijn verbe terd, dat dergelijke ongevallen niet meer op de gemeente zullen drukken maar op de verzekeringsmaatschappij. De heer Kuyt benadrukte, dat de gemeente zich moet beraden op dergelijke tewerk stellingen en activiteiten. De betrokkenen dienen te weten onder welke condities zjj worden uitgezonden. De heer Woud stra (Prot. Chr.) wilde wel duidelijk stellen, dat het hier gaat om een beta- DIPLOMAZWEMMEN IN ZWEILANDBAD In het Zweilandbad organiseerde de •Stichting tot bevordering van zwemon- derricht in Leiden en Omstreken diplo- mazwemmen, waarbij alle kandidaten slaagden. Dit waren: Diploma A meisjes: J. de Boer, S. de Vos, M. J. M. Bik, T. Gramkow. C. E. G. de Goey, C. E. Brittijn, A. I. Roes- singh, H. M. van Gelderen. A. Noorder- meer, E. de Tollenaere, C. Knetsch, H. M. Meijer, D. Kaptein, B. Blangé. Diploma A jongens: A. van Starken- burg, J. Kruijt. P. van Straaten, M. W. J. Fles, J. G. Schoonwater, J. E. R. van der Worp, F. Tjio. F. van Demmel, B. Steding. R. F. Dieke. P. J. van der Berg. T. J. Kips. M. J. Hamer. E. Hui- zinga, R. C. van Zanten. R. C. de Ko ning, J. H. Opstal, W. van Elk, J. van Elk, H. L. Kieviet, D. J. Koopman, Th. van der Mey, J. .1. Lindhout. R. J. F. Diploma B meisjes: Y. van Lambal- gen, A. P. van der Vooren, S. H. van Nie. L. C. M. Koree. C. C. Doornekamp. R. C. Meeuse, M. T. van der Vooren. C. Passchier., L. H. M. M. Westra, M. R. Volker. M. G. de Vos, P. M. Jansen, J. V. Szirmai, M. J. Hamer. E. P. van Rees, R. Geels. M. C. A. Sont. A. L. Tolsma, A. den Haan, C. N. van Hee- ringen. J. M. Remmerswaal. J. F. de Groot. G. J. Brinks. A. van Vliet. I. Glasbergen, L. C. Willemse, M. Jacobs. M. Fles. Diploma B jongens: J. P. Sidjée, L. Boom, R. R. Nardten. M. T. Versteeg, D. J. Roodenburg Vermaat, M. L. Brooshoofd, F. A. Benoist, H. P. Be- noist, G. den Haan,, H. E. de Nes, K. J. Scholten, J. W. Brouwer, N. Vermeulen, D. J. Rijsdam, G. B. F. M. Pouw, H. Gottmer, K. van der Mey. F. Roos, A. D. Frehwein, H. de Boer, J. Laarman. A. A. Jansen. W. Hendriks. J. Meinema, F. 't Jong, P. H. Nlevaart. J. C. A. Kny- nenburg, W. J. van Zijp, T. Bavelaar, R. N. van Gelder, E. F. A. Kluivers. J. Mosselman, J. W. Roefstra, D. M. Ver met P. Meeuse, F. H. Bosch, M. L. Bosch. ..Hier wordt weer een principebesluit van de raad gevraagd. Ik vind het nogal naïef van het college dit te vragen aan een raad die vierkant tegen vier woon lagen zonder lift is", zei mej. Van Nie nes, toen het voorstel betreffende de woningwetbouw in het Morskwartier aan de orde kwam. Het lokt wel aan. alleenstaanden hier een mogelijkheid te bieden op de bovenste bouwlaag. In Lei den zitten 180 alleensta'ande personen boven de veertig dringend om een wo ning verlegen; hieronder bevinden zich maar liefst 107 bejaarden. Volgens mej. Van Nienes worden hier evenwel meer problemen opgeroepen dan dat zij ver holpen worden: op een vierde etage zon der lift kan niemand zonder bezwaar oud worden, vond zij. Plan-Va» Nienes Mej. Van Nienes ontvouwde een plan. dat naar haar mening meer hout sneed: een plan voor 160 woningen in plaats van de voorgesteld 100. Op de eerste etage zouden bejaardenwoningen moe ten komen, op de tweede eengezinsflats en op de derde en vierde verdieping maisonnettes. „Dit plan lijkt mij beter dan uw noodoplossing", aldus spr. tot het college. De heer Woudstra signa leerde bovendien nog een onderbouw: dus feitelijk vijf lagen en hij was zeker niet gepoi'eerd voor vier kleine wonin gen bovenin per portiek, in plaats van twee. Hij vond het plan-Van Nienes ze ker de moeite van het bekijken waard. Ook mej. Van B u e 1 (KVP) was verre van gelukkig met het voorstel. Steeds weer is verzekerd, dnt dergelijke woningbouw niet meer zou voorkomen. „Ik ga nu een beetje aan de toezeggin gen van de wethouder twijfelen. Hoe veel uitzonderingsgeviillen staan ons nog te wachten?" Na het opheffen van de woningnood bljjven wij met die „vier zonder lift" zitten, dunkte haar. Zjj kwam met een tussenvoorstel: wijzig het bestemmingsplan; niet vier, maar zes woonlagen met een lift. Vier kleine wo ningen In een portiek is veel te klein. Ook de alleenstaande heeft recht op be hoorlijke woonruimte. De lieer Port heine (VVD) was beducht voor uit stel van de plannen, omdat dit wellicht afstel betekende. Ook mevr. v. d. Blom-Vylbrief (CPN) was afke rig van uitstellen. Wethouder Piena bracht de raad in herinnering, dat in vastliggende plan nen de raad zelf de bouw van drie en vier woonlagen heeft toegestaan; ook in het Oegstgeestse deel is dit goedge keurd. Hij stelde nogmaals, dat het met de woningwetbouw in Leiden gedaan is. Een deel van het niet gebruikte contin gent is in het kader van de intergemeen telijke samenwerking naar Lisse ge gaan, bestemd voor Leidse ingezetenen, die in de Bollenstreek hun werk hebben. Andere mogelijkheden in voor- j stel werd tenslotte aangenomen met :lit op een een noor de heer Roorda voorgestelde wijziging, waardoor niet meer gespro ken wordt over „vier woonlagen", maar waarin sprake is van „een woonlaag mei een aantal kleine woningen voor bij- zondere categorieën woningzoekenden" Bij het voorstel aangaande het treffen van enkele verkeersmaatregelen in de binnenstad deelde wethouder Piena mee, dat de vaarweg rond Leiden enige ver traging heeft ondervonden. Gisteren vond overigens de aanbesteding plaats van de Hoogkamerbrug, het eerste werk in de concretisering van deze vaarweg. Betreffende de verkeerssituatie in de Mozartstraat stemde de raad in met het voorstel van b. en w„ de heer P. C. de Boer niet ontvankelijk te verklaren in een door hem uitgebracht schryven over een door hem gewenst wachtverbod aan de zijde van de eengezinswoningen. De heren Woudstra en Kuyt konden wel met de heer De Boer meevoelen en be treurden de gemakzucht van de bewo ners die hun auto ook wel elders kwijt kunnen. De heer Portheine meende, dat van het grote voetpad ter plaatse wel wat parkeerstroken afgehaald konden worden om de situatie te verbeteren. Volgens wethouder Van Hoek was alles gedaan om het briefschrijver zo prettig mogelijk te maken. De heer Lambermont (KVP) was niet blij met de voorgestelde vertegenwoor diger van het openbaar vervoer die zit ting gaat nemen in de verkeerscommis- sie. Volgens hem komt dit neer op het vertegenwoordigen van een bepaald ver voersbedrijf. Onpartijdigheid wordt dan moeilijker. De zelfde spreker stond ach ter het voorstel tot aanwijzing van de Waag als plaats voor de St. Nicolaas- markt. Alleen wilde hij wel de ruimte minder vol met kranen en achtte hij een rookverbod niet misplaatst. Verder zou controle op de aangeboden artikelen nodig zijn. De heer Van Hoek stelde daartegenover; hoe meer kramen, des te gezelliger. Evenals deze twee laatste voorstellen ontmoetten de overige agen dapunten geen weerstand van betekenis en werden ze alle aangenomen. verdwijnen van Gregoriaans De volkszang blijkt favoriet in de parochie van de H. Willbrord te Oegst- geest. De parochianen hebben massaal gereageerd op een enquetc, die door de Sdiola Cantorum wer dgehouden en waaruit 1200 meningen naar voren kwamen. De voorkeur voor de Latijn se hoogmis is aanwezig bij 35,4 pet. van de parochianen. Telt men daarbij degenen die wel een Latijnse hoogmis waardeern, maar afgewisseld door een gelezen H. Mis of Nederlandse hoog mis, dan blijkt dat 50 pet. van de pa rochianen deze wijze van Eucharistie- vieren nog steeds op prijs stelt. De voorkeur voor de gelezen II. Mis ls slechts voor 14,6 pet. van de parochianen aanwezig. Voorkeur voor een Latijnse hoogmis, verzorgd door de Schola met volkszang is uitgesproken door 44.6 pet. Boven- Examens R.K. Avondschool voor ULO te Leiden De heer H. van Duursen, hoofd van de St. Petrussehool. viert morgen zijn 25-jarig onderwysjubileum. Van kwart over elf tot kwart voor 1 bestaat gele genheid tot feliciteren in het Petrus zaaltje aan de Lammenschansweg. RECONSTRUCTIE VAN LEIDSEWEG TE VOORSCHOTEN VAN BACHLAAN TOT RAADHUISLAAN DE KOSTEN ZULLEN BIJNA TWEE MILJOEN ZIJN De financiering van de reconstruc tie van de verkeerstraverse Veurse- weg-Leidseweg is er niet gemakkelij ker op geworden, om welke reden het thans tijd wordt de daarvoor beno digde bedragen zoveel als mogelijk is in het financieringsschema op te ne men, nu wij voor het beschikbaar ko men van gelden afhankelijk zijn van de centrale financiering door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, aldus schrijven b. en w. aan de raad. Het door het Ingenieursbureau Van Bruggen e.a. kortelings aangeboden uitgewerkte plan voor de reconstruc tie van het gedeelte Leidseweg. ge legen tussen het Raadhuis en de Zil- verfabriek, biedt daartoe de gelegen- Bedoeld plan zal weliswaar nog op enkele ondergeschikte punten dienen te worden aangepast aan de wensen van de Provinciale Waterstaat in Z.- Holland, doch zulks zal technisch en financieel nauwelijks van invloed zijn. De begroting is gesplitst in twee delen t.w.: A. het gedeelte Bachlaan-Zilverfa- briek, in de uitvoeringskosten waar van de Provincie voor 50 pet. partici- B. het gedeelte Raadhuislaan-Baeh- laan, waarvan de kosten geheel voor rekening dezer gemeente komen. Hoewel het aanvankelijk in het voor nemen heeft gelegen in het definitie ve reconstructieplan tevens op te ne men de uitmonding van een noorde lijke uitvalsweg voor de Vlietwijken, Ten toonstellingen De Lakenhal, Tentoonstelling Ga- briël Metsu. Vanaf 21 juni. Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen- straat), Zomertent. „De mens van toen". Tot eind september. Dag. 10-17, zondag 13-17 uur. Gal. Walenkamp (Nieuwsteeg 11), Tot 8 juli „10x10", schilderijen en beeldhouwwerk. Dag. 11-18 uur. Zond. en maand, gesloten. blijkt de projectie van een zodanige uitvalsweg op meer moeilijkheden te stuiten dan was gedacht. Om die re den moet het reconstructieplangedeel te tussen de Bachlaan en de J. P. Coen- slraat als voorlopig worden beschouwd. Tot uitvoering van de reconstructie van dit wegvak kan zonder bezwaar worden overgegaan, aangezien eer valsweg achteraf zonder al te veel be zwaren op. de gereconstrueerde Leid seweg is uit te monden. Ofschoon in de credietbegroting reeds bedragen zijn opgenomen voor kopen van particuliere grondstrookjes, benodigd voor de uitvoering van plan, zijn de voorbereidingen vooi aankopen nog niet zover bevorderd, dat terzake reeds voorstellen kunnen worden gedaan. De noodzaak om bij de reconstruc tie van de verkeerstraverse allereerst hetbovenbedoelde gedeelte Leidseweg aan te vatten, is gelegen in het vinden van een aansluiting op de provinciale werken tot verbetering van de Voor- schoterweg. Laatstbedoeld wer technisch rond en zal wellicht nog dit jaar door de Provincie in uitvoering worden genomen. Resumerende stellen b. en w. voor, voor bovenomschreven doel een taalcrediet van f 1.857.000.- te voteren, daarbij in aanmerking nemende, dat tegelegenertijd als provinciale bijdrage een bedrag van pl.m. f730.500- worden tegemoet gezien. Ter oriëntatie delen b. en w. mede, dat de kosten van de overige te reconstrueren gedeelten, te weten, ge deelte Laantje van Van Wissen-Pape- laan en het gedeelte Papelaan-Raad huis, op basis van huidige prijspeil, globaal respectievelijk f 1.831.000.- en f 1.429.000.- of in totaal f 3.260.000.-be dragen. In de kosten voor het gedeelte Laantje van Van Wissen-Papelaan zal de Provincie voor 50 pet. bijdragen, terwijl de reconstructie van het ge deelte Papelaan-Raadhuis geheel vooi rekening van de gemeente zal moeten worden genomen. B. en w. hopen de uitvoering van een en ander tot stand to brengen in aansluiting op het in de aanhef dezes genoemde gedeelte van de verkeerstraverse. Voor hei Mulo-examen zijn geslaagd: diploma A: Gea van Aalst, Conny Bij voet, Jan Bunnik, Kees Duivenvoor den, Ien Hillebrand, Fried Molkenboer. Piet Olijerhoek, Koos Ouwerkerk, Ad Röling, Han Salman. Paul Sehrama, Thom de Vrind, Cosmas van Wetten, Mieke Wildenberg. Aanvullend B: Ge rard Engels, Nic van Rooyen, Joep Schrader, Dick Stolp. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Katholieke De tailhandelsschool te Haarlem slaagden de heren Onno L. H. A. v. d. Berg en Foils M. A. A. v. d. Linden. LEIDERDORP Geboren Chiene Aniettta Ingrid van San- dijk, d.v. van Sandijk, Dirk en Visser, Syke. Ondertrouwd: Aurich. Johannes D. A. en Wassink Jannetje, 21 jaar. VOORSCHOTEN BEPERKING KAPITAALS-UITGAVEN Ingevolge mededeling van het mi nisterie mei betrekking tot inperking van kapitaalswerken zullen vermoe delijk o.a. de volgende kapitaalswer ken voorlopig niet kunnen worden uitgevoerd 1. bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan Noord- Hofland 1.170.000.- 2. aanschaffing van een hoogwerker ten be hoeve van het elektrici teitsbedrijf 40.000.- 3. uitbreidingen c.a. ten behoeve van de Nutsbe drijven 97.500.- 4. kosten, verband hou dende met grondver werving 717.450.- 5. bouw tweeklassige bij zondere kleuterschool aan de Prof. Eijkman- hoff 237.375.- 6. bouw 2-klassige open bare kleuterschool aan de Anihonie van Leeuwenhoekkade f 190.000.- 7. kosten, verband hou dende met de overscha keling op het aardgas (laatste termijn) 150.000.- 8. bouw- en inrichtings kosten van het vierde gymnastieklokaal in het uitbreidingsplan Ade- geest 255.500.- 9. kosten aansluiting riole ringsstelsel Voorschoten op Leidse rioolwaterzui veringsinstallatie 433.000.- Te financieren 3.290.825 - Ondanks genoemde beperkende maat regelen zal door b. en w. worden ge tracht de benodigde financieringsmid delen te verkrijgen om de nodige ka pitaalswerken te kunnen realiseren. Een van de gevolgen van deze maar regel zal voor de gemeente Voorscho ten ongetwijfeld zijn, dat de woning wetbouw wordt gestagneerd. Tanden moeten sehoner, witter, gezonder Naar aanleiding van een enquetc, die medio januari van dit jaar onder de ouders van de leerlingen van de Voorschotense lagere scholen werd ge houden naar de mate van deelneming aan de schooltandverzorging, verstrekte b. en w. aan de raad de volgende voorlopige conclusie, gebaseerd op 1630 terug ontvangMi enquete-formulieren (van een totaal van 2010 uitgezonden formulieren) In de eerste plaats blijkt, dat het percentage niet-deelnemers aan schooltandverzorging in Voorschoten gunstiger ligt dan in het gehele rayon van de Stichting Schooltandverzorging, namelijk 48.036 pet in Voorschoten tegen 51.9 pet in het gehele rayon de stichting. Over het algemeen zijn de ouders van de deelnemende kin deren over de schooltandverzorging te vreden, terwijl het niet-deelnemen in de meeste gevallen een gevolg is van de controle door de eigen tandarts Het aantal kinderen, dat op enigerlei wijze door een tandarts wordt gecon troleerd (wel-deelnemers vermeerderd met het aantal niet-deelnemers, da-I het gebit door de eigen tandarts laat controleren) bedraagt 1339 van df 1630 (82.147 pet). Uiteraard kan eers van voldoening worden gesproken wan neer het gebit van elk kind regel matig wordt gecontroleerd. In de gegeven omstandigheden i. een percentage van 82.147 pet naai de mening van Burgemeester en Wet houders toch niet geheel onbevredi gend. De poetsgewoonte behoeft echter ver betering. De Stichting Schooltandver zorging zou hierin wellicht met een goede propagandistische voorlichting verbetering kunnen brengen. De wen selijkheid van een goede sehooltand verzorging wordt immers door het grootste gedeelte van de ouders on derschreven. Een goede mondverzor- ging dient echter thuis plaats te vin den, waardoor ingrijpen van de tand arts in veel gevallen kan worden ver minderd. dien is er nog 6,5 pet die dit graag afgewisseld ziet met meerstemmige hoogmissen zodat het Gregoriaans aldus de enqueteurs door 50 pet. van de paorchianen op prijs gesteld wordt. Uit opmerkingen is gebleken, dat bij velen de angst bestaat, dat het Gregoriaans als de oudste kerkzang gaat verdwijnen. De Schola Cantorum is op grond van de cijfers daar voor lopig nog niet zo bang voor. Do meerstemmige muziek kan, hoe wel in mindere mate dan het Gregori aans, nog waardering vinden bij 33,4 pet. Voegt men daarbij de 6,5 pet. die aan afwisseling met het Gregoriaans de voorkeur geeft, dan komt men op 40 pet. ACTIEF Dat men het bijwonen van de H. Mis niet passief wil ervaren maar zelf ac- tief daaraan wenst deel te nemen wordt duidelijk geillustreerd door het percentage dat in een meerstemmige Latijnse hogmis toch nog een aandeel in de zang wenst te hebben. Dit is 67,4 pet. Gesplitst naar leeftijdsgroe pen blijkt dat het in de leeftijdsgroe pen tot en met 20 jaar en van 21 tot en met 40 jaar op ongeveer 73 pet. en de leeftijdsgroepen van 41 tot en met 64 jaar en van 65 jaar en ouder op ongeveer 6G pet. ligt. j. B. L Van Resteren „bronzen" meester-vakman In dezelfde ruimte waar prof. dr. H. W. Siemens in 1930 de afdeling derma tologie (huidziekten) van het toen nieuwe Academische Ziekenhuis opende, opende gisteren zijn opvolger prof. dr. M. K. Polano de geheel gemoderni seerde en uitgebreide dermatologische kliniek. Ruimtelijk, zijn er - behou dens enkele kleine grenscorrecties, geen uitbreidingen, maar de afdeling is dermate gemoderniseerd en verbouwd dat men er plezierig en efficiënter werken kan. De totale verbouwing van de afdeling dermatologie is gepland in drie fases, waarvan er gisteren met de opening twee zijn verwezenlijkt. De verbouwing heeft ca. 400.000 gekost, is begonnen in 1964 en al die tijd moest het werk op dermatologie zo normaal mogelijk doorgang vinden. De derde fase, die alleen nog maar in plan bestaat, beoogt een volledige nieuwbouw van de dermatologische afdeling, als onderdeel „Clark", genoemd naar de Amerikaan Colm Clark naai men het hele Academisch Ziekenhuis wil verbouwen. Twee weken geleden r een grote afvaardiging van het A.Z.L. naar de Verenigde Staten geweest zich op de hoogte te stellen en men hoopt dat de volledige nieuwbouw het Academisch Ziekenhuis volgens het plan Clark mogelijk zal zijn. Hoogkamerbrug over De Vliet aanbesteed Gisteren heeft in Den Haag de aan besteding door de l'rov. Waterstaat van de Hoogkanierbrug over de Vliet bij Voorschoten plaatsgevonden. Er waren 40 inschrijvingen. De laagste was de N.V. Aannemingsbedrijf J. G. Nelis en Zonen te IJniuiden (met verrekening van Ionen 871.650; zonder verreke ning van eventuele loonswjjzigingen 901.650). Hierop volgde de N.V. Gebr. Schouls, Lelden 883.00 en 915.000). De hoogste inschrijver was de fa. C. Smit en Zoon, Vijfhuizen 1.447.519 en f 1.417.519 wij nemen aan, dat de inschrijver beide bedragen verwisseld beeft). De gunning werd aangehouden. Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Wegens bet bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd heeft de heer J". B. L. van Kesteren, ineester-vaknian bij de afdeling bruggen en waterwerken van gemeentewerken gistermiddag In de kantine van de Stadsllmmerwerf af- J scheid genomen van zfjn chefs en col- lega's. Tijdens de korte bijeenkomst werd hij onderscheiden met de ereme daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons. Burgemeester Van der Willigen, die hem de onderscheiding opspeldde, nadat hij en wethouder Piena tien minuten in de stromende regen naar de moeilijk vindbare kantine hadden lopen zoeken. Jeugdorkest en drumband „De Bureht" naar Duitsland A.s. zaterdag zal het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband o.l.v. de'heer W. Marlc, op uitnodiging van het ge meentebestuur te Krefeld een twee meentebestuur te Krefeld een tweedaags bezoek aan deze stad brengen. Deze uitnodiging heeft het jeugdorkest te danken aan het optreden van het vorige jaar, toen zij hun optreden veel succes wist te behalen en met enkele buitenlandse uitnodigingen weer huis waarts keerde. wees erop dat het uitreiken en in ont vangst nemen van medailles geen lo- pende-band-zaak is, ook al lijkt het daar soms wel op. De waardering en dank van het gemeentebestuur en de re gering, zei hij, waren echt gemeend. In zyn dank betrok hij ook mevrouw Van Kesteren: dat te kunnen doen vond hij al evenmin een vanzelfsprekende zaak: er waren genoeg vrouwen die zich met betrekking tot het werk van hun man een kwade genius betoonden. BEREID-WILLIGHEID. De scheidende heer Van Kesteren werd behalve door de burgemeester ook toegesproken door zijn chef, de heer J. Mollevanger, die vooral getroffen bleek f door de altijd manifeste bereidwilligheid en hulpvaardigheid van zijn meester- I vakman, die zich met name ook een een meester had betoond in het schep pen van een goede sfeer. De secretaris van de personeelsvereni ging, drs. J. M. Hoek, bood de heer Van Kesteren een envelop met inhoud aan en tenslotte kreeg h(j van zijn collega's, oud-collega's en chefs een schilderij van de Stadstimmerwerf, waarmee de schen kers kennelijk de roos hadden geraakt. De rjj van sprekers en gevers werd ge sloten door de heer C. A. Visser, secre taris van de afdeling Leiden van de Algemene bond van ambtenaren, waarna de heer Van Kesteren zelf de huldiging afrondde met een kort dankwoord. Afvaardiging van A.Z.L. naar Amerika voor het plan „Clark" A.Z.L. gaf een overzicht van de ont wikkeling van de dermatologische kli- niek. Voor 1929 bestond deze uit één kamer, die gedeeld werd met een tandarts. Deze moest met aan de an dere kant van het gordijn de derma toloog, zijn praktijk uitoefenen. Prof, Siemens, die gisteren bij de ope ning aanwezig was, kon in 1930 de nieuwe kliniek in gebruik nemen, en daarmee beschikte Leiden als laatste van de vier universiteitssteden over i het zgn. plan een dermatologische kliniek, iens voorbeeld j DAGVERBLIJVEN Dermatologie bestond voor 1929 uit een kanier, gedeeld met een tandarts door de Oude Rijn zal stromen, voor dat het zover is - moet men in de ver schillende afdelingen van het A-Z.L. efficient en modern kunnen werken. De afdeling dermatologie is dankzij de verbouwing van de sombere afde ling tot een van de modernste afde lingen van het A.Z.L. geworden. teur-geneesheer van het A.Z.L., de br. M. W. Jongsma heette de aanwezigen - waaronder leden van de medische faculteit - medewerkers van het zie kenhuis en een afvaardiging van de Rijksgebouwendienst hartelijk wel kom. De heer Sidney J. van den Bergh, i ver voorzitter van het bestuur van het wet EN BIBLIOTHEEK Dankzij de huidige herinrichting van de kliniek is het in de nieuwe poli kliniek mogelijk om patiënten volgens een afspraakspreekuur te behandelen. De nieuwe bibliotheek kan tevens dienst doen als collogium-, bespreek-, of receptiekamer. Op de tweede ver dieping is een collegezaal, die ruimte- J lijk dezelfde is gebleven, maar voor- zien is van een o.m. acoustisch pla- fond. De kamers van de dermatolo- j gische patiënt, die wel ziek is maar niet van „hart", zoals hij zelf vaak j zegt, zijn volledig gemoderniseerd en j er zijn dagverblijven aan toegevoegd. De zolderverdieping is benut voor di- laboratoria en werkkamers i Verkeersbelangen gaan voor Direct na de opening van de raads vergadering van Leiderdorp, die gis teravond werd gehouden, deelde bur gemeester mr. R. NI. Gallas mede, dat de heren nir. J. ,T. de Groot en P. J. M. Andrik verhinderd waren de ver gadering bij te wonen en dat de Lei- derdorpse Vrijwillige Brandweer bij de zaterdag j. 1. gehouden wedstrijden, waaraan 13 ploegen hadden deelgeno men, de derde prijs had weten te behalen. Er was bericht van G S. binnenge komen, met verdaging van hun be slissing op het genomen raadsbesluit van 28 febr. 1966 tot onderhandse aan besteding van de bouw van een gym nastieklokaal. De heer J. W. Boot (A.R.) vroeg naar de reden van deze verdaging. De voorzitter antwoordde, dat in verband met financieringsmoci- lijkheden alle lopende zaken, en dil is er ook één van, worden aangehou den door de minister. Makkelijke huurder" Burgemeester Gallas noemde zich een „makkelijke huurder", toen bij de behandeling van het te voteren krediet voor het dak van de ambts woning, ir. R. Poels (VVD) vroeg waarom hier niet eerder over ge sproken was. Het krediet groot f 5750.- werd toegestaan. Unaniem juichtte de raad het voor stel tot reconstructie van de Maurits- singel toe. Ir. R. Poels vroeg het col lege, bij de nog aan te leggen grote wegen in de toekomst er rekening mee te willen houden, dat niet zoals bij de Mauritssingel is gebeurd het onder wegdek met de ondergrondse leidin gen, weer remmend zullen werken. Bij dit voorstel wordt ook gespro ken over aan te leggen parkeerhavens voor grole vrachtauto's, een probleem, waarvoor het college al lang naar een oplossing zoekt. De heer J. W. Bout (A.R.) liet een cri-de-cour - zoals de burgemeester het noemde - horen, door te zeggen dat hij hoopte, dat b. en w. aan dit ernstige probleem, met aan eerst wat gaan doen, als er eerst een ernstig ongeluk is gebeurd. Wet houder C. Meerburg zei. dat het nieu we wegdek, gezien de grole noodzaak, prioriteit verdient. Moeilijkheden bij de spoedige realisering van dit plan zijn ook weer de financiën. Ten aan zien van 't parkeren van grote vracht auto's blijft het college diligent, aldus de voorzitter. Verkeersvoorzieningen Te verwachten was, dat het voorstel verkeersvoorzieningen l.h.v. het kruis punt Persant Snoepweg - Van der Valk Boumanweg wel enige bespre king zou vragen. De heer E. J. Velil- huyzen (CHU) zei niet gelukkig te zijn met dit voorstel, daar er, door de afsluiting-, van de Berkenkade geen rekening is gehouden met de bewoners daar en de toekomstige bewoners van de Persant Snoepweg. De heer W. v. d. Sluys (CHU) vroeg naar de mo gelijkheid van splitsen. De heer P. J. M. Evers (KVP) vroeg naar de uit breiding van de parkeerhavens op de Acacialaan. De heer J. W. Boot (A.R.) verweet het college laat te zijn met dit voorstel, en zei bedenkingen te hebben tegen te vroege openstelling van de doorgetrokken en nu bijna klaar zijnde Persant Snoepweg. w. al geruime tijd bezig zijn met dit voorstel, die menen zeker niet te laat te zijn. De voortgang van de Persant L Snoepweg gaat evenwel vlugger dan verwacht was, en ja, er komen belan- gen in 't gedrang. Wat 't zwaarst is moet het zwaarst wegen, en de ver- keersbelangen gaan voor. Is de weg klaar, dan wordt deze opengesteld voor 't doorgaande verkeer en zal gewerkt K; worden met gele verkeerslichten, 't Is k 'n moeilijke zaak dit verkeersplein, dat in zijn gegevenheid klein is t.o.v. de 't vele wegen die er op uitkomen en p het te verwachten drukke verkeer F Splitsen van één richtingsverkeer is j mogelijk. Bij de rondvraag zei de heer J. M K Tieken (KVP), het jaarverslag I Stad en Land te hebben ontvangen U Hij zei de uitvoering dermate luxe te vinden, dat hijmeent, dat de met jfr moeite toegestane subsidie door der gemeente, niet goed besteed is. 't Had veel eenvoudiger gekund. Ir. R. Poels I steunde de heer Tieken. Verder vroeg P hij naar de verkoop van de premi' - woningen, die de gemeente verkocht heeft voor 27.000.- en 29.000- Gas' de eerste koper er nu uit, dan vraagt hij een veel hoger bedrag. De voorzit ter zei te willen onderzoeken of dej subsidie in 't algemeen aan deze L stichting verantwoord is. T.a.v. de ver-1 koopf van die woningen heeft het I college gesteld, dat de nieuwe koper voor moet komen op de lijst van wo-B ningzoekenden alhier, en aan de prij-B zen zijn normen gesteld. Dit mag geenl speculatie-obeject zijn. De heer P. J. M. Evers vroeg naa: een nieuwe plattegrond nu de grenzen gewijzigd zijn; de heer J. W. BootB naar een opgave van het totaal enl welke, van de onbewoonbaar verklaar-B de woningen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4