SteÊcidieSotnant Polen betogen voor vrijheid Na predikatie kardinaal Visjinski opmars naar partijbureau POLITIE SLOEG MENIGTE UITEEN In de stad moet ook plaats zijn voor de provo-cateurs JAMIK Yrijheidsmars in Jackson geëindigd POLITIE TEKENT FOTO'S VAN 2 ROVERS Waanzinnige bracht treiler in gevaar Congres „Ruimte voor de jeugd Grote steden betalen nu tol voor tekort aan opvang voor de jongeren Rellen rond Ambonezen in Geleen Automobiliste ramt 3 gevels EIND IN ZICHT VAN ZEELIEDENSTAKING PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN - ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand 3,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 vl) MAANDAG 27 JUNI 1966 - - KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN veel wind Zwaar bewolkt met enkele buien en enkele verspreid voorkomende opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot harde en langs de kust mogelijk af en toe stormachtige wind tussen xuidwest en west. 57© Jaargang, no. 16.867 WARSCHAU (UPI-Reuter-AFP). I Een grote menigte Polen heeft gisteren i voor het hoofdbureau van de Poolse communistische partij en elders In War schau betoogd voor vrije meningsuiting en voor verzoening met Duitsland. De Incidenten en betogingen hadden plaats na plechtigheden ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van het christen- dom in Polen. De menigte, voor een groot deel bestaande uit jongeren, werd door de politie verspreid. Tevoren hadden de I autoriteiten verboden, dat het beeld van de zogenaamde zwarte madonna van de basiliek van Sint-Jan In processie zou worden overgebracht naar een kerk op enige honderden meters afstand van dc basiliek. Na de plechtigheden in de basiliek, waar kardinaal Visjinkski een predikatie hield, begaf een grote menigte zich on der gezang en het roepen van „leve de kardinaal" naar het oude stadsgedeelte. Voor het bisschoppelijk paleis werden liederen gezongen en leuzen gescandeerd waaronder „wij vergeven", waarmee steun werd uitgedrukt aan de Poolse bisschoppen, die in een brief hun Duit se collega's vergeving en verzoening had den aangeboden. Dit aunbod heeft geleld tot de beschuldiging van de Poolse autoriteiten, dat de Kerk zich mengde in de landelijke buitenlandse politiek. Ondanks een aanmaning van kalmte door kardinaal Visjinski, trok de menigte vervolgens op naar het hoofdbureau van de communistische partij. Gehelmde op roerpolitie sloeg tenslotte, de betoging uit elkaar en er werden enkele arrestaties verrioht. Pas laat in de avond keerde de TYNEMOUTH (Reuter) Een Brit se treiler van 100 ton Is gisteren in de buurt van de Doggersbank ln moeilijk heden geweest. Een waanzinnig ge worden lid van de bemanning, die zich ln de machinekamer had gebarricadeerd, liet het schip beurtelings voor- en ach teruit varen. Hij dreigde het vaartuig ln de lucht te zullen laten vliegen als hij gestoord werd. Ook de besturing van de trailer werd beheerst door de man in de machine kamer. De eerste machinist slaagde er na twee dolle uren in de brandstoftoevoer naar de machines af te sluiten zodat de ze stil hielden. De „muiter" gaf zich toen over zonder verzet te bieden. Hij werd overgebracht naar de Zweed se autoveerboot Tor Angliac die zich naar de treiler had gespoed na het ont vangen der noodseinen. Het Zweedse schip meldde dat de man naar een ziekenhuis in Gothenburg de thuishaven van de Tor Anglia, zal wor den overgebracht. Beatrix heft haar hand om een paar regendruppels op te vangendie de hemel de laatste dagen co rooit. Wat nu, schijnt zij te vragen aan mr. Klaaseszdie ook al zijn handen heft in een gebaar van: iter eer. Het gezelschap, dat juist de Ridderzaal verlaat op weg naar het Mnuritshuis voor de opening tentoonstelling ,Jn het licht van Vermeer", wacht op een derde, die zijn handen heft. Met een paraplu. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het Europese con gres „Ruimte voor de Jeugd', vandaag en morgen te Rotterdam, is gepleit voor de bouw van steden, waarin plaats Is voor provo's. Een der inleiders, mr. J. Petri, zei hierover: „In onze vertechniseerdc leefwijze dreigt het zoeken naar ver strooiing te leiden tot aggressieve uitingen, omdat er voor verstrooiing in de stad geen ruimte is. We hebben sfc-den nodig, waar plaats is voor positieve provocatie en waar desondanks de tram op tijd rijdt." STAATSSECRETARIS (Van verslaggevers) (Advertentie) eis ijs niet duur wel heerlijk TEKORT AAN SPEELRUIMTE MAAKT JEUGD AGGRESSIEF Chemicus moet na klap oog missen HAARLEM (A.N.P.). In het week einde is bij een automatiek in de Grote Houtstraat te Haarlem een vechtpartij ontstaan waarbij de 21-jarige ohemicus A M. uit Haarlem zodanig aan het oog gewond is, dat hij dit zal moeten missen. Als verdacht van mishandelingen zijn aangehouden de broers C. R. (19), clas sificeerder en D. J. R. (27), grondwer ker. In de automatiek ontstond ruzie en de broers volgden daarna de chemicus. Eén van deze broers heeft hem een klap in het gezicht gegeven waardoor diens bril stuk raakte. Een «tuk glas kwam ln het oog. ROTTERDAM Bij de opening van de conferentie „Ruimte voor de jeugd" heeft de heer C. Egas, staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk erop gewezen, dat de gro te steden nu de tol moeten betalen voor het feit. dat zjj verzuimd hebben voor zieningen te treffen voor de vrije tijd van het kind, hoewel dit verzuim, ge zien de moeilijke dagen na de oorlog, te begrijpen is. Wat er evenwel nu ge daan zou kunnen worden om de toe stand te herstellen, moet worden ge daan, meende de staatssecretaris. Hij was van oordeel, dat alle lan den, wier vertegenwoordigers dit con gres bijwonen, met genoemd probleem te kampen hebben. Hij wees op de Brit- j se jeufdclubs voor tieners; de Franse „Maisons des jeunes de la culture", de Duitse „Heine der offenen Tür", de1 Zwitserse speelplaatsen en vrijetijdscen tra voor jong en oud en de Deense speelplaatsen, die de jeugd mogelijkheid tot avontuur bieden. Hij merkte voorts op. dat hoewei ie dereen overtuigd is van d - oodzaak om op grond van psychologische overwe gingen de mens en speciaal de jonge mens leefruimte te geven, het aan dc stedebouwer moet worden overgelaten de noodzakelijke voorzieningen te tref fen en voor de nationale overheid om de fondsen daarvoor beschikbaar te stel- Ook moeten er stappen worden on dernomen om te verzekeren, dat de ste- debouwkundige. architect en tuinarchi tect gedurende hun werk met elkaar in contact staan. Het is nodig, dat er samenwerking bestaat bij het opstellen van plannen. Verder is het van essentiëel belang, dat opdrachtgevers, architecten en bestuur- deren elkaar raadplegen om zodoende het risico van tegenstrijdigheden .verkleinen. moeten uitgaan, dat er in de goed functio nerende steden een kans moet worden ge geven aan de vitaliteit en aan de nieuwe levensstijl van de jonge mens, die behoed moet worden voor leegloop. Vroeger, aldus inleider dr. J. Derksen, toen de economische structuur en de maatschappij weinig gecompliceerd waren, groeiden de kinderen op ln het ouderlijk huis, waarin zij volledig deelgenoot wa ren van de arbeid, die door him ouders werd verricht. Zij vonden hun speelterrein in huis of in de naaste omgeving en had den geen behoefte die elders te zoeken. In de moderne stad met hoogbouw en straten vol verkeer gaat de jeugd op zoek naar andere speelterreinen, clubhuizen, sport hallen. sportvelden en zwembaden. Als het particulier initiatief, hier in gebreke blijft, aal de gemeenschap deze voorzie ningen moeten scheppen. Tot de jongeren wenste de inleider te rekenen iedereen beneden de leeftijd van 25 jaar. die door huwelijk of positie nog geen duidelijke plaats in de maatschappij heeft ingenomen. Op 1 januari 1964 had den bijna vijfeneenhalf miljoen Neder landers de leeftijd van 25 jaar nog niet bereikt. Dit is ruim 43 pet. van onze be volking. I:i 1964 werd ten behoeve van deze jongeren door de overheid rond een half miljard uitgegeven. Dr. Derksen wees erop, dat er in de meeste woningen geen plaats is voor be langrijke jeug activiteiten. Hiervoor moe ten niet te ver van huls mogelijkheden worden geschapen en moet een korps van jeugdleiders worden opgeleid, die op kos ten van de staat hun werk doen. Niet al leen zijn de lonen te zeer gestegen dan dat deze aan particuliere bronnen onttrok ken kunnen worden, maar ook wordt er op dit gebied een deskundigheid verwacht, waarvan men niet mag aanemen dat deze bij vrijwilligers wordt aangetroffen. De vrijetijdsbesteding voor de jeugd zal bij de overheid dezelfde zorg moeten krijgen als het onderwijs. Om met succes deze vorm van Jeugd zorg te kunnen bedrijven zal men een duidelijk inzicht moeten krijgen in de mo gelijkheid, die elke stad biedt, in de be hoeften van de jeugd in die stad en in de rol, die liet particulier initiatief erin speelt. Dit particulier initiatief zal van de overheid volledige erkenning moeten krij- Oudste man van Z.-Afrika (160?) overleden GELEEN (ANP) In Geleen la het afgelopen weekeinde onrustig geweest, nadat een groep jongeren hail getracht toegang te. krijgen tot de jeugdsoclëteit van de katholieke jongerenvereniging „R'59", die veel wordt bezocht door in Geleen woonachtige Ambonezen. Zondag werden bij de relletjes twee politie mannen licht gewond. Enige tijd geleden raakten jongelui In Culemborg slaags met daar woonachtige Ambonezen. De ruzies zijn toen openlijk bijgelegd. Zaterdag ontstond een vechtpartij toen aan een aantal jongeren dc toegang tot de sociëteit was ontzegd. De ge meentepolitie slaagde er toen in de me nigte, die tot enkele honderden jonge ren was uitgegroeid, te verspreiden. De sociëteit sloot de deuren. Zondagavond ontstond weer 'n vecht partij toen enkele jongelui de toegang van de sociëteit met breekijzers poog den te forceren. Tegen elf uur in de avond trok de in middels tot donderden jongeren en an deren nieuwsgierigen aangegroeide me nigte in de richting van Geleen-zuid waar de Ambonezen wonen. Jongelui die op de rijweg gingen zitten werden met politie-auto's verdreven. De situatie dreigde ernstiger te worden, toen bleek dat de menigte bij de Ara- bonece buurt werd opgewacht door van schoppen, messen en andere wapens voorziene Ambonezen. Dank zij 't taktisch optreden van de inmiddels versterkte gemeentepolitie werd echter ernstig handgemeen voor- komen. Na een dringende oproep van de politie verspreidden de jongelui zich. UTRECHT (ANP) De 42-jarige ser veerster mevrouw V.-G. uit Utrecht heeft vannacht met haar auto een spoor van vernielingen getrokken. Zij raakte de macht over het stuur kwijt en haar auto ramde achtereenvol gens twee .gevels, waarbij enkele etalages zwaar werden beschadigd en een gepar keerde auto voordat zij tegen een derde gevel tot. stilstand kwam. De serveerster verkeerde duidelijk onder invloed van alcohol. Zij liep een schedelbaslsfrac- Christine Keeler heeft zoon LONDEN (Reuter) Christine Kee ler, een van de hoofdpersonen in een schandaal dat in 1963 de Britse minis ter Profumo tot aftreden noopte, heeft een zoon. Het thans 24-jarige fotomo del, dat vorig jaar oktober in het huwe lijk trad met de 24-jarige technicus Ja mes Levermore. bracht haar zoon woensdag in een kliniek in Londen ter Beslissing kan morgen vallen (Van nze correspondent LONDEN - De staking van de Britse zeelieden is de zevende week Ingegaan met voor de eerste maal werkelijk reden lot hoop op een overeenkomst Morgen «orden namelijk tussen het bestuur van de betrokken vakvereniging en do tederatle van reders onderhandelingen aangeknoopt over een voorstel van de werkgevers om hun personeel 48 dagen vrijaf per jaar toe te staan, in plaats van de huidige Het vakbondsbest uur besliste zaterdag met 26 tegen 17 stemmen dat dh aanbod een geschikte basis was voor onderhandelingen. Deze gelukkige wending ts een gevolg van het overleg dat zowel donderdag als vrijdag tussen de zee'"! reders gepleegd werd op het ministerie van Arbeid in Londen Aan beide zijden koestert men nu voorzichtig optimisme. De staking zou morgen zijn afgelopen en daarna zou 't voor sommige Britse koopvaardijschepen slechts 'n paar dagen in beslag nemen om zee te kiezen. De zeventien bestuursleden van de vakvereniging van zeelieden die tegen gestemd hebben, wilden het aanbod van de reders onmid dellijk aanvaarden en een werkhervatting afkondigen. Het svas de eerste maal sedert de aanvang V ei* gestemd werd. 1 de staking dat het bestuur zich niet eenparig uitsprak als Behalve ons nationale viertal Whiskey Four" raasden boven de luchthaven Zuid-Limburg tijdens het vlieg/eest zaterdag onder andere ook Belgische Thunderstreaks. su personische Amerikaanse Panthoms, Italiaanse Fiatstraalvliegtuigen. Op de foto vliegen de Fransen in zes Fonga Magisterstraaltrainers langs de tribunes. Zij stalen de show met hun flitsende formatietvisselingen. Meredith: zich BLOEMFONTEIN (UPI) De oudste man van Zuid-Afrika, die naar men zegt 160 jaar was, is afgelopen week over leden. Solomon Mothoenyane was blind toen hij stierf aar al zijn andere zin tuigen functioneerden nog bijna nor maal. Een blanke arts in zijn woonplaats dag deelgenome die hem onderzocht had, schatte zijn kapitool van di leeftijd evenwel op ongeveer 125 jaar. hoofdstad Jacks bevrijden van de vrees Vijf Amsterdamse agenten komen momenteel gratis op verhaal in Nljverdal, waarheen xe uitgenodigd zijn door de bevolking na de Amsterdaonse troebelen. Zij werden ontvangen door de burgemeester, die hen niet wilde beschouwen alt helden, maar. alt representanten «o* een sterk geplaagd politiekorps. De ontvangst was teer hartelijk het verblijf in Njivorddl veelbelovend. De spanning steeg toen de negers joe lend door een blanke woonwijk trokken, waartnj elke vlag van de geconfedereerde staten vernielend die zij tegenkwamen Tegen de tijd dat de stroom het kapitool bereikte, was de rust weergekeerd en de menigte, waaronder zich een duizendtal blanken bevonden, werd toegesproken door dominee dr. Martin Luther King en andere leiders van de integratlonisten. James Meredith, die als eerste spreker optrad, veroordeelde in een gematigde redevoering de blanke suprematie. Rond de menigte hadden zich ook vele blanken verameld,' die de betogers tartten en het afsteken van redevoeringen onmogelijk trachtten te maken James Meredith zei, dat. de negers in de Verenigde Staten blanke overheersing in Mississippi niet kunnen toestaan: ..Het doel van de mars die ik drie weken ge leden begon, was datgene wat aan het systeem ten grondslag ligt aan te tonen en te wraken angst. Een angst die de neger ln de Verenigde Staten tot in zijn beenderen beklemt". Witte walvis aangespoeld in Zweden STOCKHOLM (D.T.V). Een onge veer 4'j m. lange witte wasvis is gis teren dood aan de Zweedse oostkust aan gespoeld, ongeveer 40 km ten zuiden van dc haven Umeu In Noord-Zweden, aan de Kotnlsche Golf. Een week geleden had de bemanning ui een Duitse vrachtboot gemeld, dat zij een witte walvis ln het noordelijk deel van de Oostzee had gezien. Daar reeds in de zomer van het vorig jaar in dit deel van de Oostzee een witte walvis ls waargenomen, neemt men in Zweden aan. dat dit dier en het aangespoelde Iden tiek zijn. Het vermoeden, dat het aange spoelde dier de roemruchte „Moby Dick" kunnen zijn, zal dus waarschijnlijk niet Juist zijn. Dader met pruik op pasfoto in vergeten valies? (Van rrespondent AMERSFOORT. De speurtocht naar de berovers van de Amerefoort- *e Nutmpaarbank heeft opnieuw een sensation a Ie ontwikkeling doorge maakt, Aan de hand van <le getuigen verklaringen kon de politie de zo genaamde ldentlkitfoto's (met de hand getekende pasfoto's) samen stellen van twee van de daders. Maar belangwekkender is eigenlijk, dat de daders naar alle waarschijnlijkheid hun visitekaartje hebben achterge laten op het terras van café Suisse In Deventer, waar ze op een taxi naar het station hebben staan wach ten. Het is een valles, waarin kleding en drie pasfoto's werden aangetroffen. Bovendien vond men een school schrift met Italiaanse taallessen, waarop de naam Martin Friedman stond geschreven. De Amersfoort»® politie wenst de betrouwbaarheid van deze grote hoeveelheid materiaal echter nog niet te onderschrijven. Allereerst staat immers nog te be zien of het valies inderdaad heeft toebehoord aan één van de mannen, die later als de vermoedelijke daders werden aangewezen. Ten tweede rUzt de vraag of ds ro vers de politie niet een strik hebben willen spannen. En zelfs al zou dat niet het geval zijn. dan nog wenst de politie er rekening mee te houden dat de ge fotografeerde man op de pasfoto's een pruik draagt. De pasfoto's een serie van drie bevonden zich ln de zak van een der gevonden kledingstukken in het valles. Het zwarte leren Jack. dat deze man op de foto's draagt, is identiek aan eer jas. die tussen de rest van de achter gelaten bagage bevindt. Het merendeel van de kledingstukken is van Frans fabrikaat en vertoont een treffende overeenkomst met de kleding die getut- gen hebben toegeschreven aan de bank rovers. Het valies met de pasfoto's en de kleding heeft kennelijk toebehoord aan deze buitenlander Martin Fried man, waarvan slechts verondersteld kan worden dat hij werkelijk tot de daders heeft behoord of anders een contactman was. Htj kwam tenminste ook rond twee uur naar het terras van het café Suisse, op het Groot Kerkhof, hij eerst in het Duits koffie bestelde en later in het Nederlands om glas bier vroeg. Tegelijkertijd kwamen twee andere mannen er aan, die echter naar binnen gingen en daar om taxi lieten bellen. Toen die was 'kennen en de twee naar hèt station verdwenen waren, tot verbazing van caféhouder Jacob van Zuuk en veers ter Sem Sterken, was ook de op het terras weg. De mannen hadden apart afgerekend. De man op het terras had echter een koffer en valies achtergelaten Daarin bevonden zich de foto's en de kleding. Alleen serveerster Sterken, die hi bediende, zou kunnen zeggen of de man op de foto inderdaad ook eigenaar van het vallles was, maai herinnert zich het gezicht van terrasbezoeker, die op zo'n raadsel achtige manier verdween, niet i „Ik heb niet eens op hem gelet. Daar is het ook veel te druk voor gewi zo verontschuldigde zij zich. Ook de andere mannen heelt zy niet kunnen herkennen aan de identikit foto's, die op aanwijzingen van de ge tuigen werden getekend. Deze foto's zijn inmiddels in een buitengewoon opsporingsblad verspreid over de Ne derlandse politiekorpsen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1