■fcesa" 3)e Ceidóe Sou^ant Kleurentelevisie in Europa: voor alles in politieke kwestie Deskundigen congresseren in Oslo Keus uit drie systemen Vanavond in de ether j Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Positie van Soekarno op Volkscongres Ageeth naar de VARA? TELEVISIE RADIO Nasoetion kandidaat voorzitter volkscongres DE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 JUNI 1966 Denken over AAL als gisteren gesproken door de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond was een twintigtal jaren geleden oorlog en doorbraakgedachte ten spijt volslagen ondenkbaar. Een A. C. de Bruijn en een J. Mid delhuis zouden als afvallige apos telen zijn beschouwd, wanneer ze in de veertiger of vroege vijftiger jaren hadden gerept over een studie inzake de mogelijkheden om met de andere vakcentrales tot een fusie te komen. Nu N.K.V.-voorzitter P. Mertens anno 1966 wel over zo'n studie rept en er in zekere zin zelfs toe inviteert, schept hij nog wel voor paginanieuws, maar niemand trekt een gezicht als bij een onverwachte donderslag. Dit soort dingen hangt nu eenmaal in de lucht. De omzetting van de vroegere K.A.B.: in het N.K.V., met zijn sterke verzwakking van 't stands- organisatorische element in de katholieke vakbeweging, ontlokte een paar jaar geleden al verder gaande veronderstellingen. Eer lang zal de samenwerking van de drie vakcentrales inderdaad meer en meer de kant van integratie opgaan. Wat nu weer niet betekent, dat de fusie vóór de deur staat! WANT vooralsnog heeft het nadenken waartoe de heer Mertens uitnodigt, noch betrek king op vandaag, noch op morgen, maar veeleer op overmorgen. Terecht heeft de N.K.V.-voor zitter vermeld dat men hier niet alleen moet denken over zeer prin cipiële zaken als de vraag, of de nieuwe opvattingen over het chris- tenrzijn pleiten voor een zo hecht mogelijke ontmoeting met anderen binnen een éénheidsorganisatie. Er kunnen andere, heel praktische overwegingen in het geding ge bracht wordenbijvoorbeeld of een éénheidsvakbeweging in Ne derland wel doelmatig zal zijn en de best denkbare bijdrage vormen zal voor de positie van de grote massa in de structuur van onze samenleving. Inderdaad kan een uitbreiding in de breedte aan een verzwakking in de diepte gepaard gaan: het getal zal meer en meer zijn gewicht in de schaal leggen, maar tege lijkertijd bij met te verwaarlozen groepen spanningen uitlokken en tot „vleugelvorming", zo niet tot schisma's binnen het mammoet- verbond leiden. Neen, over dit soort zaken wordt niet in een vloek en een zucht be slist. Om één voorbeeld te noemen: in journalistieke kringen is al direct na 1945 geprobeerd van samenwerking tot integratie te komen, maar er zijn twintig jaar federatief samenwerken nodig ge weest om eerst nu een serieuze kans te scheppen voor het over stappen op een eenheidsorgani satie. MEN onderschatte het belang niet van de kwestie die nu ook binnen het N.K.V. aan de orde is gesteld. Maar zaken als loonoverleg, ondernemingshervorming en de verbetering van arbeidsvoorwaar den in conjunctureel moeilijker omstandigheden (spaarloon, bij voorbeeld) spelen voorlopig nog de eerste viool. Trouwens, de op stelling van de verschillende vak organisaties en hun leden kan medebepalend zijn voor het beraad over de kansen voor overmorgen. Geen behoefte aan Nederlandse index DE uitspraak van kardinaal Ottavlanl, dat de Index ook na opheffing van de afdeling boekencensuur bij de congre gatie van de geloofsleer zijn betekenis en morele waarde blijft behouden, kan gemakkelijk aanleiding geven tot een misverstand. Bij oppervlakkige lezing zou men er uit kunnen besluiten, dat er uit eindelijk niets veranderd is, dat Rome alleen een deel van zijn bevoegdheden aan de plaatselijke bisschoppen heeft overgedragen. „De controle over alle publicaties berust voortaan bij de bis schoppenconferenties" heeft kardinaal Ottaviapi gezegd, fin, door sommigen ig daar al de conclusie uit getrokken, dat er nu zo spoedig mogelijk een Index moet komen voor Nederland. Zij die zo redeneren hebben kennelijk niet begrepen, waarom het zowel Paus Paulus als kardinaal Ottaviani te doen is. Beiden willen af van het systeem, waarin kerkelijke gezagsdragers, wie het dan ook mogen zijn, het lezen en ver spreiden van bepaalde boeken onder be dreiging met kerkelijke straffen veTbie- den. Daaraan moet voor eens en voor altijd een eind worden gemaakt. Blijft natuurlijk staan de gewetensplicht, die ieder heeft om zijn lectuur cp verant woorde wijze te kiezen. En bltfft ook staan de plicht van kerkelijke leiders, om op dit punt aan hun gelovigen een aan gepaste begeleiding te geven. Maar dat heeft niets met censuur, dat heeft alleen met een goede pastoraal te maken. Daarom had kardinaal Ottaviani er beter aan gedaan, in dit verband niet langer het woord „Index" te gebruiken. Deze naam dient met het instituut te verdwijnen. Evenmin als wij nog spreken van „inquisitie" en zelfs niet van „Hei lig Officie", evenmin moeten wij nog spreken van „index". Nieuwe zaken die nen met nieuwe namen te worden aan geduid. Blijft men ze onder het oude etiket presenteren, dan m'aakt men zich schuldig aan onzuiver taalgebruik. OSLO (UPI) In Oslo. waar morgen het 15e jaarcongres van de Inter nationale Radio Consultatiecommissie (CCIR) wordt geopend, zal mogelijk de beslissing vallen over de toekomst van kleurentelevisie In Europa. De kansen op overeenstemming tussen de ver schillende delegaties over invoering van één Europees systeem van kleuren televisie zijn echter bijzonder klein, zo menen deskundigen. Hoewel deze kwestie de hoofdschotel vormt in het morgen beginnende overleg tussen de 700 af gevaardigden uit bijna 70 landen, schijnt zij reeds te xljn opgelost. Niet op wetenschappelijke maar op politieke basis. Kleurentelevisie had mogelijk reeds enige jaren geleden in Europa kunnen be staan, als men tot een eendrachtige keuze uit één der drie bestaande syste men voor de overbrenging van kleuren- signalen had kunnen komen. De drie systemen waai- het om gaat zijn het Amerikaanse „National Television System Committee" (NTSC), dat reeds overal in de Verenigde Staten, Canada en Japan wordt toegepast; het Franse „Sequentiel a memoire" (kleurenreeks op geheugen) ofwel SEC AM, en het Westduitse „Phase Alternating Line" (PAL). Engeland en de Scandinavische landen hadden oorspronkelijk voor het NTSC- systeem gekozen, maar op het CCIR- congres in Wenen van vorig Jaar kozen Rusland, Oost-Europa en de Frans sprekende Afrikaanse landen voor het Franse SEC AM-systeem, waarna de aanhangers van NTSC hun voorkeur verplaatsten naar heb PAL-systeem. Wait als een wetenschappelijke discus sie was begonnen, ontaarde in een politieke strijd. Bij een proefstemming bleken 22 landen voor SEC AM te voelen en 17. waar onder België en Nederland, voor PAL. Het NTSC- en het PAL-systeem zijn gedeeltelijk gebaseerd op dezelfde tech nische principes en een PAL-uitzending kan zonder veel moeite op een NTSC- toestel worden opgevangen. Wat van groot belang is voor de Noordameri- kaanse en Japanse televisiekijkers. Volgens de deskundigen zijn het Duitse en het Franse systeem geschikter dan het Amerikaanse voor het grootste deel van Europa, omdat hun signalen minder te lijden hebben in woest, bergachtig gebied. Russen Sinds de conferentie van Wenen hebben de Russen een eigen kleurentelevisie systeem geïntroduceerd, dat door Wes terse deskundigen weliswaar met be langstelling werd ontvangen, maar in dit stadium van ontwikkeling nog te onbetrouwbaar werd geacht. Rusland Het daarop weten dat het nog steeds achter het SECAM-systeem staak maar aangenomen mag worden dat de Russen in Oslo enige verbeteringen aan SECAM zullen voorstellen. Als de factor tijd niet zo belangrijk was, zou er nog enige kans op een compro mis zijn. maar de grote landen willen zo spoedig mogelijk over een kleuren- televisienet beschikken. De Russen hebben te kennen gegeven dat zij vol gend jaar de 50ste verjaardag van de Russische revolutie in kleuren willen verslaan. Geen overeenstemming Per Mortensen, hoofdtechnicus van de Noorse telecomminicatieraad, verwacht geen overeenstemming in Oslo, en ge looft dat het zal blijven bij de indiening van een rapport over de kwaliteiten van de drie belangrijkste kleurentele visiesystemen, Na de plenaire zitting van de CCIR zal het overleg worden voortgezet in 15 werkgroepen, waarvan de televisie commissie er slechts één is. Andere problemen die op de conferentie zullen worden besproken zijn het toe komstig gebruik van telecommunicatie- satellieten en de daaraan verbonden wetenschappelijke, technische en finan ciële kwesties. In „De drie zusters", het wereld- J beroemd toneelspel van de grote 4 Russische schrijver Anton P. Tsjechov, J wordt de toeschouwer op aangrijpende 4 wijze geconfronteerd met drie in een afgelegen, cultuurloze stad, waarin alleen de komst van een 4 paar ontwikkelde officieren wat afwisseling brengt. De zusters koesteren hun droefgeestige verlangens, maar blijven, in wélk gezelschap zij ook 4 verkeren, voortdurend met zichzelf bezig. Dit meesterwerk werd dank zij de Russische regisseur Peter Scharoff meermalen door Nederlandse acteurs 4 en actrices gespeeld. De N.C.R.V.-televisie brengt echter vanavond een 4 Russische produktie op het scherm. (Nederland I, 20.20). J „De drie zustersvan Anton P. Tsjechov Richter en Rostropovitsj van 1961 maakte de Engelse 4 Spelen Beethoven treden van de wereldberoemde Instrumentalisten Mstislav Ros. tropovitsj, cellb en Sviatoslav Richter, piano. Van de vijf cellosonates van Ludwig van Beethoven, die in het geheel werden opgenomen, worden van- 4 i avond uitgezonden: de „Sonate in F grote terts, opus 5 no. 1". De beide 4 laatste concerten zijn op respectievelijk 19 vjuli en 16 augustus te beluisteren. 4 (Nederland II, 21.45). *,,Dc overbelichte despoot" Nederlands luisterspel Het oorspronkelijke Neder- landse luisterspel „De over- 4 belichte despoot" is een satire op de moderne maat- 4 schappij. In een fictief J koninkrijk wordt van 'n onbeduidende jonge koning met behulp van 'n weten- J schappelijk apparaat de intelligentie opgevoerd. Door een samenloop van 4 omstandigheden bereikt hij echter het absoluut gezonde verstand. Zijn nuch- Grotere zelfstandigheid voor plaatselijke kerken HET pauselijk moto proprio, waarin 't dispensatierecht van de plaatselij ke bisschoppen nader omschreven wordt, betekent 'n vooruitgang in de richting van een gezonde decentralisa tie. Voortaan zal de noodzaak om voor dispensatie in algemeen kerkelijke wet ten naar Rome te gaan, uitzondering zijn en geen regel. Er wordt een einde gemaakt aan de situatie, waarin men voor het oplossen van alle mogelijke problemen en pro bleempjes een beroep moest doen op de Heilige Stoel. De bisschoppen worden eindelijk erkend als volwaardige hoof den van de plaatselijke kerk. Dat de Paus zich ook in het nieuwe bestel bepaalde dispensatievolmachten voorbehoudt, kan op goede gronden wor den verdedigd. Hij heeft nu eenmaal de taak om ervoor te zorgen, dat bij alle nuances en verschillen de eenheid van de Kerk bewaard blijft, niet alleen op het punt van geloofsovertuiging maar ook in zaken van kerkorde en van pas toraal. Decentralisatie mag nooit over gaan in desintegratie. Tegen deze achtergrond is het be grijpelijk, dat bijvoorbeeld de macht om priesters te dispenseren in de celibaats- wet aan de bisschoppen wordt onthou den. Rome acht de veiligstelling van het priesterlijk celibaat een belang van heel de wereldkerk en duldt niet, dat dit belang door veelvuldige bisschoppelijke dispensaties wordt ondermijnd. Een standpunt, dat op goede gronden kan worden verdedigd. Moeilijker ls dit ten aanzien van an dere punten op de lijst van aan Rome voorbehouden dispensaties. Hoe wil men waar maken, dat het behoud van de kerkelijke eenheid op het spel staat, als het gaat om de vraag of priesters een medisch beroep mogen uitoefenen, jongelui onder de 24 jaar tot priester mogen worden gewijd en onwettige kin deren tot de wijdingen mogen worden toegelaten Ook de terughoudendheid bij het maken van uitzonderingen op de geldende wetgeving voor gemengde hu welijken is in een postconciliaire kerk opvatting maar moeilijk te plaatsen. Zo ls er naast voldoening over de principiële aanvaarding van de 'decen tralisatiegedachte toch ook enige teleur stelling over de concrete uitwerking van dit grondmotief. Laten we maar hopen, dat vóór de uitvaardiging van een nieuw kerkelijk wetboek de letter nog meer naar de geest zal zijn toege groeid. En dat in dat wetboek alleen die voorbehouden zullen worden gehand haafd, waarvan de noodzaak zich wer kelijk opdringt. De Gaulle werkt door aan Europese politiek MEN behoeft geen bewonderaar te zijn van de politiek van De Gaulle om te erkennen, dat er toch elementen in zijn, die het overdenken waard zijn. Zijn pogingen om 't feitelijk reeds bestaande modus vivendi tussen Oost en West meer inhoud en diepte te geven zijn zeer toe te juichen. Zijn opvatting, dat Europa tot aan de Oeral reikt, getuigt van een zeer grote werkelijkheidszin. Als zodanig ls zijn bezoek aan Rusland van zeer groot belang, zowel voor West-Europa als voor Rusland zelf, dat. met een steeds toenemende bezorgdheid de werkzaam heden van buurland China gadeslaat. Voor Frankrijk is het grote pluspunt, dat het niet gecompromitteerd is met de kwestie-Vietnam en daarin zelfs een standpunt inneemt, dat de Russen geenszins onwelgevallig is: een geneu traliseerd Vietnam. Tenslotte zijn de betrekkingen van Frankrijk met Oost- Europa historisch grondig én vriendelijk geweest. Niettemin zijn er aan de politiek van De Gaulle ook aspecten, die tot enige reserve nopen. Hij heeft het ideaal van een Europa voor ogen, waaruit alle Amerikaanse invloed gebannen is en waarin zeggenschap van Duitsland zo klein mogeljjk gehouden wordt. Het eerste het uitbannen van de Ameri kaanse invloed is een gevolg van De Gaulles gekwetstheid, dat Amerika en Engeland Frankrjjk te hulp moesten snellen, toen het geen verweer had tegen de bestorming van nazi-Duitsland; het klein houden van de Duitse invloed is gevolg van het breken van de met Adenauer gesmede as Bonn-Parijs. Bo vendien is het „klein houden" van Duitsland een van de meest urgente punten van de Russische politiek. Men zou het zo kunnen stellen: De Gaulle wenst 'n West-Europa waarin Frankrijk Ie overheersende factor is. Hij wenst deze macht niet te delen met enige angelsaksische mogendheid (dit wensen enige kleine Europese landen terwille van het evenwicht wél)hij heeft nochtans steun nodig om dit ideaaJ verwezenlijkt te krijgen; de Duitse steun is hem ontvallen toen Adenauer terug trad en Erhard op het eerste plan kwam; dus blijft hem als enige mogelijkheid Rusland over. Dat neemt, zoals gezegd, niet weg, dat er in De Gaulles politiek elementen zijn, die het overdenken waard zijn. Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. Verantwoording (Van onze omroep correspondent) HILVERSUM - 1 Mevrouw Ageeth Scherphuis, die onlangs ontslag nam bij deAV RO-televisie als omroepster en medewerkster bricken, zou in het nieuwe sei- Er was bij me vrouw Scherp huis nog geen bevestiging van dit bericht te krijgen. De heer P. te Nuyl jr. wilde het bericht niet ontkennen; al gaf hij toe dat zijn sectie zeker belang stelling had voor een bekwame presen tatrice als mevrouw Scherphuis. Uiter aard zou men haar niet kunnen gebrui ken als t.v.-omroepster. aangezien deze functie in het najaar bij de VARA wordt afgeschaft. aan congres: DJAKARTA (ANP) De opening van de vierde plenaire zitting van het voorlopige Indonesische volkscongres, 't hoog9te wetgevende lichaam, is gisteren zonder incidenten geschied. Men wacht dat deze tot tweemaal toe uitge stelde congreszitting de op Peking ge oriënteerde politiek van de afgelopen zeven jaren terug zal draaien op de aanvankelijke middenwegkoers z op internationaal als binnenlands ge bied. Vrijwel alle 532 leden van het congres waren aanwezig, onder wie legerleider Soeharto, marine-chef schout-bij-nacht Moeljadi, luchtmachtbevelhebber Roes- min Noerjadin en politiechef Soetjipto Joedodihardjo die zondag als nieuwe le den van het congres beëdigd waren. Aanwezig waren alle zes leden van 't kabinetspresidium en ambassadeurs en vertegenwoordigers van een zestigtal landen. De plaatsvervangende voorzit ter van het congres, generaal-majoor Wikoejo Poespojoedo schetste in zijn openingsrede van drie kwartier de ont wikkelingen van na de laatste algeme ne zitting in mei vorig jaar. De politie ke chaos na de mislukte oktoberstaats- greep maakte volgens hem de huidige zitting van het congres noodzakelijk. Er Cadeautje inpakken? fcesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! moest nu verenigd opgetreden worden, ondanks meningsverschillen, om de na tionale eenheid te waarborgen. Hij maakte een duidelijke toespeling op de huidige meningsverschillen omtrent de rol van president Soekarno. De meerder heid der bevolking, met inbegrip var de strijdkrachten, wil Soekarno als pre sident behouden, althans tot de eerstvol gende algemene verkiezingen die binnen twee jaar tijds gehouden zouden den, maar men wil Soekarno niet als dictator maar als grondwettig presi dent, zich onderwerpend aan de be sluiten van het congres en zijn presi dentiële bevoegdheden uitoefenend bin nen de grenzen van een door het con gres verleend mandaat. Aan de andere kant heeft de Oostja- vaanse afdeling van de orthodoxe mo hammedaanse intellectuelenpartij Nah datoel Oelama de wens te kennen gege ven Soekarno president vóór het leven laten blijven en hem tot kandidaat vc het presidentschap in „elke algemene verkiezing" te benoemen. Dit laatste standpunt wordt echter niet door de centrale leiding van ge noemde partij gedeeld, zoals de alge mene voorzitter Idham Chalid in 'n en kele dagen geleden uitgegeven verkla ring kenbaar maakte. Meer extreem-gezinde elementen zijn niet met een gematigde houding van 't congres ten aanzien van Soekarno's po sitie tevreden, zoals bleek uit een zon dag in Djakarta door verschillende ac tiefronten gehouden betoging waarbij van het congres geëist werd dat het de benoeming van Soekarno tot president voor het leven zou herroepen, om dat deze niet conform de grondwet was geweest. „Het congres is niet het laat ste slagveld waarop wij voor de juis te nakoming van de grondwet zullen vech ten", aldus dreigde daarbij de jurist en voorzitter van het studentenactiefront „Kasi", Boejang Nasoetion. Dit was 'n zinspeling op de uitlating van vlce-pre- mier Roeslan Abdoelgani, de dag tevo ren, dat de congresleden de zitting van het hoogste wetgevende lichaam van 't land niet moesten maken tot ,,'t laat ste slagveld" om het leiderschap van Soekarno te vernietigen. De betoging van zondag werd door 'n tweeduizendtal vertegenwoordigers van actiefronten en pressiegroepen bijge woond. Alle sprekers drongen er bij Soe harto op aan zijn buitengewone vol machten te gebruiken om „alle hinder nissen bij het uitvoeren van de grond wet van 1945 weg te vagen". Tour de France in de ether Vanavond: Televisie: 22.35 Filmverslag etappe NancyCharleville. Radio: 19.30 Nabeschouwing etappe NancyCharleville door Theo Koomen. Morgen: Radio: 15.3017.00 Reportages etappe CharlevilleDoornik door Theo Koomen. Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws, r 19.01 Klaas Vaak, 19 05 Journ. voor r gehoorgestoorden .19.32 Engelse les, r 20.00 Journ.; NCRV: De drie zusters. gefilmd toneelspel. 22.10 Attentie, r NTS: 22.30 Journaal. 22.35 Filmverslag r van de Ronde van Frankrijk. r NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws., 20.01 Een dorp in West-Pakistan, film- r reportage: VARA: 20.30 Achter het r nieuws, 20.55 Z-Cars: Tafelgerei, tv- r politiefilm: NTS: 21.45 Klass. muziek, r CVK-IKOR: 22.10 Waar zó de liefde l vieluitzending over het kerkelijk r gemengde huwelijk; NTS: 22.40 Journ. 23.15 Pianon ENGELAND BBC (1500 mtr) 20.40 Muzikale herinneringen, 21.30 Orkest- Woensdat Woensdag f NEDERLAND I NTS: 16.00 Euro- r visie: Tour de France. KRO: 17.00 r Voor de kinderen. Hedenavond DJAKARTA (ANP) Met steun van het leger ls generaal Abdoel Harls Nasoe tion. de sterke man in de strijd tegen de communisten toen dezen in oktober vorig jaar trachtten de macht in handen te nemen, vandaag kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het voorlopige raadgevende volkscongres, waarvan de vierde zitting In Djakarta is begonnen. Verwacht wordt dat de voormalige minis ter van Defensie, die na de kabinets wijzigingen de leiding kreeg van het commando voor de „verpletlering van Maleisië", met algemene stemmen zal worden gekozen. Talloze politieke organisaties hebben de wens geuit, dat de generaal zich kandi daat stelt voor het vlce-presidentsohap, een post die reeds vacant is sedert Mo hammed Hatta tien Jaar geleden als zodanig werd ontslagen. Generaal Soe harto. aan wie president Soekarno de uitvoerende macht heeft gedelegeerd, zou echter gekant zijn tegen het kiezen van een vice-president op dit moment. Hij heeft te kennen gegeven dat de president van het congres zo nodig de rol van vice-president van de republiek zou kun nen vervullen bij afwezigheid van het staatshoofd. HILVERSUM I (402 nu AVRO: 18.00 Nieuws, actual., 18.25 Amuse- mentsmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 1905 Mod. muziek. 19.30 Nabeschouwing Tour de France. 19.40 Amateurs musiceren: licht ensemble, 20.00 Nieuws, 2005 Vakantietoeslag: gevar. progr., 21.05 Orkestmuziek. 21.30 Kunstkroniek, 22.00 Semi-klass. piano- muziek. 22.30 Nieuws, 22.40 Actual., 23.00 Romantische muziek, 23.55 Nws. r HILVERSUM II (298 m) KRO: r Licht instrumentaal septet ,18.20 Uit- zending van de P.v.d.A.; 18.30 Neder- r landse en Duitse cabaretliedjes. 18.50 r Van klanten en wanten weten: uit f het midden en kleinbedrijf: 19.00 Nws. r actual., 19.30 Klass. pianomuziek, 19.40 Wimbledon-reportage. 19.45 Stereo: r Holland Festival 1966: moderne muz., r 20.35 De overbelichte despoot, hoorspel, r 21.30 Klass. en moderne kamermuziek, r 22.00 Geestelijke liederen. 22.25 Boek- bespreking, 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog, r 22.45 Muziek kent geen grenzen: licht. r gevar. muziekprogr.. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m> - 18(1(1 Veronica s jukebox (verzoekjes». 19 110 r Beatmuziek. 19.15 Joost mag 't weten. nieuwe en ongehoorde hits. 2(100 - Gevar. muziek. 21.00 Even voorstellen. 22 00 tot 100 Gevar gram muziek. BRUSSEL Net (32-1 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek.' 19.00 Nws, actual., 19.40 Lichte muziek, 20,00 Serieuze muziek .20.30 Hoorspel, BkUSSF.L Frans (484 "m» - 18.3o Nwe gram. j.laten, 20 00 Opera, 22.15 Jazz. NDR-WIDR (309 ml - 19 25 Gevarieerde muziek. 23.10 Hedendaagse muziek. 1.00 NAAR EURO-AUDIONET Stereomuziek via straalzenders (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tijdens de vergadering van het Internationale Raadgevende Comité voor Radiocommunicatie in Oslo zal Nederland een belangwekkende demonstratie geven, die o.in. het begin kan zijn van een Euro-audionet, in navolging van het Eurovisienet. Deze demonstratie betreft de overdracht van stereo- en monoradioprogramma's via straalverbindingen naar de FM- zenders. Aangezien de overdracht van stereoprogramma's op langere afstand moeilijk uitvoerbaar ls, heeft het labo- HILVERSUM I (402 m» VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. T.23 Lichte gram .muziek en reportages. 8 00 Nws. - 8 10 Gram. en reportages. 9.00 Praatje voor de huisvrouw, 9.05 Klass. piano- muziek. 9.35 Waterstanden; VPRO: 9.40 Schoolradio; VARA: 10.00 Gram., 10.45 Voor de kleuters, 11.00 Nieuws, - 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Klassieke muziek, 12.00 Lioht Instrumentaal ensemble, 12.22 Voor het platteland, 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Stereo: Amusementsmuziek, 13.00 Nws, - 13.10 Actualiteiten. 13.30 Stereo: Or- kestmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: Omroeporkest met klass. en mod. muziek, tussen 15.30 en 17.00 eventuele reportage Tour de France, - 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws, 16.02 Voor de zieken. 16.30 Tips voor - vakantie en snipperdagen. 17.25 Dans- orkest, 17.55 Reportage Wimbledon. HILVERSUM II (298 m) NCRV: j 7.00 Nieuws, 7.20 Gram., (7.30 Nieuws), 7.45 Radiokrant, 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. 8.30 Nieuws, 8.32 Gram., 9.00 - Voor de zieken, 9.40 Voor de huis- J vrouw. 10.10 Gram.. 10.30 Morgen dienst, 11.00 Klass. gram.. 12.00 Lichte gram., 12.27 Voor land- en tuinbouw, J 12.30 Nieuws. 12.40 Gram. muziek actual., 12.50 Licht orkest, 13.10 Klass. operafragmenten. 14.00 Windeieren, hoorspel, 14.30 Gram., 15.50 Bijbelver telling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17.00 Klass. pianoconcert (gr.), 17.40 Voor de kleuters, 17.50 Over- heidsvoorlichting: Spaarzinnigheden. HILVERSUM III (240 m en FM-kan): NRU-KRO: 9 00 Nieuws, 9.02 Gevar. platenprogr.. 10.00 Nieuws en actual., 10.05 Gram., 11.00 Nieuws, actual, en Licht platenprogr.. 12.00 Nieuws, ac- 4 tualiteiten en Hollandse plaatjes, 13.01) Nieuws, actual, en gram. muziek, 14.00 4 Nieuws, actual, en Gevar. platenprogr., NRU-AVRO: 15.00 Nieuws, lichte gram. muziek. 16.00 Nieuws, volkslied- jes. 16.30 Rhythm and blues, 17.00 RADIO VERONICA (192 111- 7 00 Ook goeiemorgen. 9 fio Muziek terwijl 4 u werkt (verzoekplatenprogramnia 10.00 Koffietijd met Tineke. 1100* Kookpunt: Huisvrouwenverzoekprogr., 4 12.00 Muziek bij de lunch, gezellig! progr.. 14.00 Teenagershow. Nederl. 4 jeugd hitparade, maar vooral veel muz., 15.00 Woensdagmiddag-speciaal, J 16.00 Cowboymuziek. 16 30 Tijd voor toppers, 17.00 tot 18 00 Veronica's Teenager Muziek Express. 4 NRU en NTS een nieuwe vinding ontwikkeld, waarbij via straal verbindingen zoals thans in gebruik voor beeldoverdracht tegelijkertijd drie stereo- en zes monoradioprogram ma's worden overgebracht, zonder dat enige vervorming ontstaat. De appara tuur. die bij dit systeem behoort, is relatief goedkoop, terwijl de uiterst kostbare kabelverbindingen komen te vervallen. Bovendien vormt de afstand geen probleem meer. Dit laatste zal blijken als donderda: 30 juni tijdens de demonstratie voor een internationaal gezelschap vanuit het video-schakelcentrum te Hilversum via Lopik, Keulen en nog een 30-tal tussenstations in Duitsland, Denemar ken, Zweden en Noorwegen drie stereo- programma's tegelijkertijd worden uit gezonden. Deze programma's zullen namelijk in de conferentiezaal te Oslo te beluisteren zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2