Vier man van „Rode Jeugd in arrest voor opruiend blad I MIEKE BOUWMAN OVERLEDEN Bus kantelt in sloot na uitwijkmanoeuvre Soekarno zal spreken op Volkscongres Enkele reis buitenboord Bierflesjes buitenboord FRONT VAN BRITSE ZEELIEDEN SCHEURT VIETNAMPROTESTMARS VERLIEP IN ALLE RUST Overleg ingewikkeld, traag en slopend] Colleges van beraad moeten kleiner Inhouding 2 procent terecht MAANDAG 20 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 .Verdedigster Jungschlager ZWOLLE Te Santa Gertrudis op Iblza (Balearen) is zaterdag plotseling op 58-jarige leeftyd overleden mevrouw dr. Maria Sophia Bouman-van den Berg. Mevrouw Bouman heeft de bewondering van het gehele land afgedwongen door de even moedige als bekwame wijze waarop zij, tien jaar geleden, in de gerucht makende processen tegen Nederlanders Sn Djakarta, de belde hoofdbeklaagden, de heren L. N. H. Jungschlager en H. C. J. G. Schmidt, verdedigde. Zij nam in mei 1955 de verdediging over van haar echtgenoot, mr. H. J. Bouman, die uit Indonesië moest vluchten. Hoewel zij geen juriste is, besloot zij het werk dat haar echtgenoot onmogelijk wa6 gemaakt voort te zetten. Tijdens de maanden slepende processen werd zij herhaaldelijk door het publiek buiten de rechtszaal gemolesteerd. Het was gebruikelijk dat zij bij het verlaten van het gerechtsgebouw werd bespuwd en uit gescholden. Communistische kranten eis ten dagelijks haar arrestatie en in een later stadium haar leven. Eenmaal moest zij voor haar leven vluchten toen een horde haar, na een rechtzitting, in de rechtzaal op de hielen zat en geen sup poost bereid bleek haar te beschermen. In 1956 werd zij onderscheiden tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. IN AMSTERDAM 500 STUKS VERSPREID AMSTERDAM (A.N.P.-U.P.I.) De Amsterdamse recherche heeft zaterdagmiddag op het redactieadres van de „Rode Jeugd" aan de Kloveniersburgwal vier personen aangehouden terzake van opruiing en belediging van het openbaar gezag. De „Rode Jeugd" is een uitgave van de marxistlsch-leninis- tische jongeren. De arrestaties volgden na een onderdek dat werd ingesteld naar aanleiding van een artikel van Het bulletin eindigt, aldus Bomans in de Volkskrant, met de vaststelling, „dat iedereen nu wel weet wat hem te doen staat, daar het vernielen van ka pitalistisch eigendom een verdienstelij ke daad genoemd moet worden die geens zins onder straatschuimery valt." Op het redactieadres werden nog on geveer twintig exemplaren van het be wuste bulletin, gedateerd 10 juni 1966, aangetroffen. Volgens de recherche zijn er in Amsterdam en omgeving circa vijfhonderd verspreid. De gearresteerden, de 29-jarige labo- ratoriumbediende B. K. uit Haarlem, de 28-jarige rijksambtenaar J. van S. uit Den Haag, de 23-jarige expeditie knecht W. O. uit Amsterdam en de 22- jarige kantoorbediende A. C. S. uit Amsterdam, zouden vandaag voor de officier van justitie worden geleid. De kantoorbediende woonde op het redac tieadres. Godfried Bomans in De Volkskrant van zaterdag j.l., ge- tóteld: „De raddraaiers". Hierin citeert hij uit bulletin num mer drie „Rode Jeugd", waarin onder meer een lijstje wordt gegeven van enkele in Amsterdam gevestigde Amerikaanse ondernemingen en instellingen, „waar wij", aldus het bulletin, „de volgende dingen kunnen doen. ruiten ingooien, m vol kalken, in brand steken en opblazen". Politieversterking Minister Smallenbroek (Binn. Zaken) .1 aan de hand van schriftelijke vra- :n van het PSP-Tweede-Kamerlid Bruggeman een uitvoerige en duidelijke uiteenzetting geven over de thans om streden gang van zaken rond de aan- PROVO'S WEG UIT (RUSTIG) AMSTERDAM Mevrouw dr. M. S. Bouman. 13 doden in het loeekendverkeer HENGELO (ANP) Personeelsleden van de AKU uit Emmen maakten zater dagavond in een bus op de weg Oldenzaal- Hengelo een hachelijk avontuur mee. In een flauwe bocht bemerkte de chauffeur, dat hij door een personenauto zou worden ingehaald. Toen hij zag, dat die manoeu vre niet zou lukken er naderde een tegenligger— week hij naar rechts uit om een botsing tussen de twee personenauto's te voorkomen. De bus raakte een in de berm staande auto en schoof toen over het natte wegdek naar links, waar hij de Inhalende personenauto raakte. Na deze tweede botsing gleed de bus tussen een paar bomen door, belandde in een bermsloot en kantelde. De passagiers werden door de schok togen zijwanden en meubiloir gesmeten. Nagenoeg allen lie pen verwondingen op. Via het noodluk en gebroken ramen werden ze door voorbij gangers naar buiten gehaald. Politie en Rode Kruis uit Hengelo en Weerselo zorgden voor een pendeldienst tussen de plaats van het ongeluk en een zikeenhuis in Hengelo. Zeventien gewon den moesten worden behandeld. Elf ge wonden konden na behandeling naar huis gebracht worden. 6 mensen moesten met beenbreuken en snij wonden ter ver dere behandeling worden opgenomen. Een tweede busongeluk deed zich zon dagmiddag bij Zierikzee voor. Toen de bus Christine Keeler weer bij man LONDEN (UPI) Christine Keeler. het „fotomodel" dat in 1963 de val van minister van Oorlog Profumo veroorzaak te, is teruggekeerd bij haar echtgenoot, die zij begin dit jaar had verlaten, aldus het blad The People. Het paar trad in oktober vorig jaar ln het huwelijk, maar Christine verliet haar man in januari. Volgens haar zeggen kon zij niet rondkomen met het huishoudgeld en had „Jimmy teveel van mij verwacht". na een slippartij omsloeg en op zijn kant in de langs de weg gelegen sloot terecht kwam. Van de 30 inzittende kinderen had den slechts enkelen lichte verwondingen. Ongelukken met dodelijke afloop deden zich voor in Rotterdam, Beemster (bij Purmerend), Nijkerk, Arnhem, Nieuw Weerdinge, Zevenaar, Eindhoven, Apel doorn en Bodegraven. Bij het laatste on geval kwamen twee personen om het le ven, toen twee auto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. Door ongevallen in Diepenveen, Veghel, Lewedorp en Beek heeft het verkeer aan nog vier mensen het leven gekost. DJAKARTA (ANP) President Soe karno zal woensdag in het voorlopige raad gevende volkscongres dat vanmorgen ge- j opend is, ccn overzicht geven van het rege- J riugsbeleid in de afgelopen twintig jaar. I Het zal Sockarno's eerste redevoering zijn sedert l>ij op 11 maart dc uitvoerende macht in handen legde van dc bevelhebber j van het leger, luitenant-generaal Soe- i Daarna heeft de president gezwegen over alle kwesties betreffende de buiten landse en de binnenlandse politiek. Zondag heeft het presidium. Leimena, Soeharto, Sultan Hamengkoe Boewono, Malik, Ab- doelgani en Chalid. de president op diens paleis in Bogor alle bijzonderheden ver strekt die hij nodig kan hebben voor de voltooiing van zijn langverwachte toe spraak tot het volk. Vele politici hebben de afgelopen tijd te kennen gegeven het op prijs te stellen als de president zich op enigerlei wijze verantwoordt voor wat zij noemen zijn afwijken van de grondwet, waardoor de communisten in de gelegenheid zouden zijn gesteld hun tweede mislukte revolutie van oktober vorig jaar voor te bereiden. Volgens het blad KAMI zou Soekarno be reid zijn genoegen te nemen met de rol van constitutioneel staatshoofd. vragen om politieversterking van Am sterdams burgemeester mr. G. van Hall op 11 en 31 mei. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken blijft men vol houden dat er t.a.v. de aanvraag van 31 mei j.l. van burgemeester Van Hall vergissing aan Amsterdamse kant moet bestaan. Er is op die aanvraag in telefonisch contact van een hoofd ambtenaar van het ministerie met Am sterdam wel gereageerd. Gezegd werd in dit telefoongesprek dat de bijstand zestig man rijkspolitie, die na de eerste aanvraag van 11 mei voor de pe riode van 28 mei tot en met 5 juni was verstrekt, verlengd zou worden. Provo's weg Tijdens het weekeinde zyn in Amster dam zoals by het Lieverdje op het Spui en op het Leidseplein geen provo- activiteit of andere ongeregeldheden waargenomen. De provokopstukken hadden hun volgelingen opgeroepen dit weekeinde niets te ondernemen. Zelf verlieten zij de hoofdstad om, naar Rob Stolk zaterdagochtend verklaarde, te voorkomen, dat zij bij eventuele relle tjes de schuld krygen. Een aantal van hen bevond zich dit weekeinde in Bla- ricum, anderen zyn naar familie of ken nissen elders in het land gegaan. In Rotterdam is zaterdagavond voor het eerst sinds weken geen happening gehouden. Een woordvoerder van de vrij kleine groep Rotterdamse provo's heeft aan een hoofdinspecteur meege deeld, dat de Rotterdamse „despera do's" in de huidige situatie afzien van Perronperikelen UTRECHT (ANP) Een reiziger, die dit weekeinde ln Koog Bloem- wyk op het allerlaatste moment een trein wilde halen, heeft de elfhon derd meter die moesten worden af gelegd om het volgende station te bereiken, op een merkwaardige wyze meegemaakt. Bij zijn sprong op de rijdende trein slaagde hij er wel in de kruk van de deur te grijpen, maar de deur zelf kreeg hij niet open. Aldus haakte hij als een vlieg tegen de trein geklemd de rit mee. Bij het volgende station dook hij snel de trein in, maar de conducteur haalde hem er gven snel weer uit om hem minzaam een ontwerp-proc es- verbaal aan te bieden. De haastige reiziger heeft overigens, behalve een nat pak. geen nadelige gevolgen van zijn enerverend tochtje onder vonden. AMSTERDAM Een trein, die gisteravond om half elf van het Amsterdamse Centraal Station ver trok, met bestemming Amersfoort, heeft precies 38 minuten stilgestaan op het station Muiderpoort. Oorzaak was het feit dat enkele militairen bij het binnenlopen van het station uit de trein met bierflesjes hadden gegooid naar de mensen op het per ron. De hoofdconducteur weigerde verder te rijden en wachtte tot de militaire politie de militairen uit de trein had verwijderd. Daarna gaf hij het vertreksein. Er werd overigens niemand door de rond vliegende bierflesjes gewond. het houden van bijeenkomsten bij het beeldje „Fikkie". Zo'n twee dozyn leden van de Paryse beatgemeenschap hebben gisteren hun poging om de Amsterdamse provo's te imiteren beloond gezien met een flink pak slaag van de politie. Deze trad snel en doeltreffend op toen ongeveer 150 langharigen zich op de Saint Michel Boulevard verzamelden en „lang leve provo's, lang leve de anarchie" begon nen te schreeuwen. Daarnaast hinder den zy het drukke verkeer. Zeventien oproerkraaiers werden door de politie in de kraag gevat. Koninklijk huis? De „Sunday Telegraph" weet giste ren de rellen van vorige week ln Am sterdam aan „merkwaardige verande ringen die de Hollanders schynen te hebben bekropen, sinds hun normale equilibrium verstoord werd door een aantal ontwikkelingen, die hun vertrou- in het koninghuls hebben onder- Reginald Peek verklaart ln een arti kel uit Amsterdam dat de recente on lusten de suggestie opwekken „dat de flegmatieke Hollanders in elk geval het ogenblik uit hun balans zyn ge raakt. Zij vertonen de neiging om als Latijnen op te vliegen." Volgens Peck moet de oorzaak ge zocht worden ln de gebeurtenissen rond het koninklijk huis. Tsjoe En Lai naar Pakistan KARATSJI. (AFP) Premier Tsjoe En-Lai van China zal op 28 juni in Ra walpindi belangrijke politieke besprekin gen beginnen met de president van Pa kistan, Ajoeb Khan. Dit is uit goedinge- lichte kring te Karatsji vernomen. De Chinese leider zal, in gezelschap van ver scheidene raadslieden, drie dagen in Pa kistan vertoeven. Senator Robert Kennedy bij Paus De Amerikaanse se nator Robert Kennedy en zijn echtgenote eijn dezer dagendoorPans Paul ha tn privé- audiëntie ontvangen. Leden vragen om geheime stemming LONDEN (UPI) De bond van Brit zeelieden (NUS) wordt wellicht ge confronteerd met een mogelijke rebel lie onder haar gelederen. Ongeveer dui zend leden in South Shields, noordooste>- lijk Engeland, zullen een geheime stemming houden of de staking die thans haar zesde week is ingegaan al dan niet moet voortduren. In Newhaven, zuidoostelijk Engeland, hebben zeelieden gisteren er bij het be stuur van de NUS op aangedrongen de onderhandelingen met de rederijen te hervatten en „te pakken wat Je kunt krijgen zodat wij weer aan het werk kunnen gaan". Een desbetreffende reso lutie kreeg 51 stemmen, twee tegen en 11 onthoudingen. De staking die 16 mei begon heeft on geveer 800 van de 2.500 Britse koopvaar dijschepen doen stilliggen. Ongeveer een derde van 62.500 leden van de NUS heeft tot dusver het werk neergelegd. De zeelieden in Newhaven eisten ook landelijke stemming van alle leden indien belde partijen niet in staat zouden zijn te onderhandelen. De resolutie van Newhaven en eventuele andere resoluties zullen don derdag op een bestuursvergadering wor den besproken. De stakende zeelieden hadden zater dag de internationale bond van trans portwerkers (ITF) formeel verzocht Britse schepen in alle havens ter we reld te boycotten. CHICAGO (UPI) Het nieuwste park van Chicago is vandaag toegewijd aan de nagedachtenis van dienstplichtig soldaat Milton Lee Olive, een Jonge neger uit die stad. die in Vietnam is gesneuveld. Olive werd op 22 oktober gedood toen hij zichzelf op een granaat wierp en de levens van drie kameraden redde Hij was 19 jaar. NKV wil nog geen fusie met vakcentrales (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. Het N K V. is in principe bereid do samenwerking met de twee andere vakcentrales (N.V.V. en C.N.V.) te intensiveren op de mogelijkheden wordt al gestudeerd maar voelt op dit mo ment nog niet voor fusie. Men wil het eigen verband handhaven, zonder overi gens te beweren, dat het nooit tot één organisatleverband zal komen. Volgens voorzitter P. Mertens gaat het er niet alleen om, of de christen-werkne mer zyn christen-zijn in maatschappelijke vragen moet en wil beleven in een afzon derlijke confessionele organisatie. Het gaat er ook om. of een eenheidsverband de meest doelmatige en werkbare vorm voor de vakbeweging iS en voldoende aansluit op de verhoudingen in de Nederlandse samenleving. De heer Mertens vroeg zich in de verbondsraadsvergadering af, of met name het N.V.V. de eenheidsformule niet reeds als een axioma beschouwt, dat geen bewijs behoeft. Daardoor wordt de bewijs last gelegd op hen. die een andere formule voorstaan. Ook de wens tot een eenheids- formule moet bewezen worden. Geen zorg over tekort op betalingsbalans Vervolg van de voorpagina) „Al te veel zorgen over het betaitngs- ba lans tekort maken wij oni nog niet al kan deze situatie niet onbeperkt voort duren want de export blijft zich on danks de vrij omvangrijke loonkosten stijgingen van de laatste jaren bevredi gend ontwikkelen. We hebben ons niet uit de markt geprijsd. Het tekort op de balans komt door incidentele factoren. Onze deviezenreserve kan dat opvangen", aldus de heer Mertens van het N.K.V. De prysstijglngen zullen in 1966 groter zyn dan verwacht werd en groter dan in 1965. Niet elke prijsstijging is te vermij den, zo zei de heer Mertens, maar het duurder wordende levensonderhoud mag ons niet met rust laten, omdat de laagst betaalden vaak de grootste last hiervan dragen. Aan het begin van zijn rede zei de heer Mertens, dat de dynamiek van deze tijd o m. eist, dat men snel reageert en snel anderen informeert. Pers, radio en t.v. vragen erom en de heer Mertens vond het begrijpelijk, dat zij hun oor veelal bij de vakbeweging te luisteren leggen als het gaat om zaken, die miljoenen werknemers raken. „Dat de voorzitter van de katho lieke werkgevers, de heer Van Boven, hierop 'kritiek heeft en de vakbeweging verwijt, dat zij de publiciteit gebruikt om haar standpunt kracht bij te zetten, is een even onware als onheuse opmerking". De heer Mertens zei voorts, dat de om vangrijke loonkostenstijgingen van de laatste jaren, de technologische ontwikke ling, een veranderde vraag en de ver scherpte concurrentiepositie in de E.E.G tot bedrijfssluitingen hebben geleld. Dat was te voorzien, onvermijdelijk en aan vaardbaar. „Niet te aanvaarden is, dat de belangen van de werknemers hierbij vol komen worden genegeerd", aldus de N.K.V.-voorzittcr, die vond dat het tijd wordt dat er een ander ondernemings recht tot stand komt. Ook het werk gelegenheidsbeleid moet actiever worden, zo meende hij. Het beleid beperkt zich nu veelal tot bemiddeling voor werk zoekenden. Brief: hitleriaanse argumenten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Naar schatting 3 tot 400 personen hebben gisteravond een stille mars door Amsterdam gehouden om te protesteren tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam. In het roerige Am sterdam van de laatste dagen is deze demonstratie zonder enig incident ver lopen, nergens ontstond zelfs een oploopje. De deelnemers wandelden rustig en zwy- gend over het trottoir. De politie liet zich nauwelijks zien. Zij had uitdrukkeiyk opdracht uit de route van de demon stranten te blijven en niet ln te grypen, hoewel voor de protestmars geen toe stemming aan burgemeester Van Hall gevraagd was. (Het proces dat tegen drie deelnemers van een op 15 mei gehouden gelijksoortige mai-s, is aangespannen, zal moeten uit wijzen of voor een stille protesttocht toe stemming vereist is van de burgemeester. Woensdag aanstaande zal hierover een uitspraak worden gedaan. Een stel langharigen, dat rond de Dam het tafereel gade sloeg, bleef wijselijk op een afstand. Het belangrijkste moment van de demonstranten, viel ruim een half uur later op het Museumplein, waar een brief, gerioht aan de regering van de VS. aan het Amerikaanse consulaat zou worden afgegeven, maai- daar was niemand thuis. De brief is toen maar gewoon in de bus gedaan. Dc brief zegt onder meer: „Uw regering probeert dit alles (het optreden van het Amerikaanse leger in Vietnam, red.) te rechtvaardigen met het argument, dat anders het communisme Vietnam zal gaan overheerst-hen. Wy weten dat dit precies hetzelfde argument is. als dat wat Hitier aan de macht bracht." „Over twee weken." zo vervolgt de brief, „vieren de V.S. hun onafhankelijkheids dag. Wij stellen ons voor om op 3 juli de Amerikaanse ambassade te Den Haag demonstratief en geweldloos te bezoeken. Wij zijn van mening, dat de beste viering van uw onafhankelijkheidsdag gevonden kan worden door metterdaad de onaf hankelijkheid van Vietnam te erkennen." In het Vondelpark ging later de groep rustig uiteen, nadat Simon Vinkenoog een gedicht had voorgelezen. Hij had overigens niet meegelopen. Ordelijk, maar gedecideerd protest tegen de V.S.-politiek in Vietnam. Dit was de derde tocht door Amsterdam. De demonstranten lopen hier op de Dam, waar zij bloemen legden bij het nationaal monument. Fabriekje loosde cyaankali in De Schie ROTTERDAM (ANP) liet raadsel, hoe af en toe cyaankali in de Rotterdamse cn Schiednmse Schie terecht is gekomen, is opgelost: een fabriekje in Overschle Rotterdam I. dat zilvernitraat wint door de chemische neerslag van oude röntgen foto's, veroorzaakte de cyaankalivergif- tiging. De directie wist niet, dat bij haar pro- duktie deze zeer vergiftige stof vrij komt. De afvalprodukten komen tot dusver via e-n afvalput in de Schie terecht. Voor de toekomst is een oplossing gevonden: de reinigingsdienst van Rotterdam zal voor taan de gevaarlijke resten van de pro- duktie weghalen. Donderdag ontstond in Schiedam enige opschudding, toen vrij sterke concentra ties cyaankali in de Schie werden ge vonden. KLACHT VAN MERTENS (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. Het Nederlandse stelsel van overleg en besluitvorming op econo misch gebied is Ingewikkeld, ondoorzich tig, traag en energieverslindend. Daar door is het ook kwetsbaar. Bovendien geeft het aanleiding tot vervaging en ver warring van verantwoordeiykheden. De overheidsplaats is die van hoedster van het algemeen belang, de sociale organisa ties spreken mee ter behartiging van groepsbelangen. Maar laatstgenoemden krygen soms verantwoordelijkheden voor grotere, en hogere belangen dan waar voor zij zUn opgezet en uitgerust. Dit zei N.K.V.-voorzitter. P. J. J. Mer tens. vanmorgen ln een analyse van de moeilijkheden ten aanzien van het over leg in loon- en andere sociale en econo mische kwesties. Er is volgens hem een periode geweest van steeds verdergaande deelgenootschap van de privaatrechtelijke organisaties in wezen publieke verantwoor delijkheden. Thans treedt een tegenbewe ging op en trekt vooral de vakbeweging zich meer terug op haar oorspronkelijke aard. Dit maakt de verhoudingen duide lijker en doorzichtiger. Dat het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid stroever is geworden, komt volgens de heer Mertens niet door een verslechte rende mentale instelling van de gespreks partners. maar door de verbetering van de welstand. In de na-oorlogse periode van opbouw moest, men elkaar wel vinden om essentiële belangen niet te schaden. Men was toen onder de drang van de omstandigheden eerder geneigd andere belangrijke zaken naar de achtergrond te schuiven. Daarvan heeft men dan later wel eens spijt. Zo had een betere ver mogensspreiding eigenlijk in de herstel periode zal aan de orde moeten komen. Voorwaarde voor een vruchtbaar over leg is de wederzijdse erkenning, dat er nog problemen zijn, dat de economische en sociale rechtsorde bepaald nog niet volmaakt is. Voorts zal er in de organi satie van het overleg wijziging moeten komen. Tegenover de drie vakcentrales, die het gehele bedrijfsleven bestrijken, zitten 9 A 10 werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid, die door him verscheidenheid specialistisch groepsbe lang betrekken in het algemene overleg. Er zou een beperkter overlegforum moe ten komen, eventueel als kleiner college uit de plenaire vergadering. Zo'n klein college kan zijn beraad ook vertrouwelij ker houden. NK V- voorzi tter: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter P. Mertens van het N.K.V. is van mening, dat dc enorme verantwoordelijkheid en de werk zaamheden. verbonden aan de administra tie en dc uitkering van de vakantiebonnen van de bouwvakarbeiders In alle delen van het land, een administratieve toerekening van 2 procent rechtvaardigen. Hij had voor de gebeurtenissen in Am sterdam geen goed woord over. De onge kende gezagsondermijning dient onder geen enkele voorwaarde getolereerd te worden. De heer Mertens geloofde niet. dat de rebellie primair om de 2 proeent ging. Een kleine hetzegroep heeft de zaak echter aangegrepen om onrust te kweken. „Het schijnt zo langzamerhand een wel vaartsverschijnsel te zijn te protesteren ter wille van het protest". Dat de georganiseerde bouwvakarbei ders de administratiekosten gerestitueerd krijgen, komt omdat zij via hun contri butie een vakbondsapparaat ln stand houden, dat ook belast is met de verzil vering van de vakantiebonnen. „De meeste ongeorganiseerde bouwvakkers zullen deze administratiekosten kunnen billijken", al dus de heer Mertens.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5