JAN DE TROJE: Zomers Sinds kort maar voor radiosecretaris, alles sportman f mum Vanavond in de ether! Verteller en luisteraar MOORDENAAR ZOEKT ZIJN SLACHTOFFERS OP DE AUTOBAHNEN UW MENING KLAVERBLAD KOFFIE TELEVISIE Omroepen formuleren kritiek op ontwerp van omroepwet RADIO PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 20 JUNi ïytiti dag in zomerstijl. Dat bete kende 's middags zomersportpanaroma, geen gek Idee. Zeker 's aomers is er altijd wel wcekendsport die de moeite van het kijken waard is en het tijd stip is voor onverplichte uiteraard sportreportages bepaald wel gunstig. ..Weekend" leek op een programma-type HILVERSUM dat de AVRO ooit op de zaterdagmid- aan de Hih dag uitzond. Het werd toen gestopt om dat het te duur uitviel bij een geringe kijkdichtheid. Nu leek de opzet min der kostbaar; aan het resultaat was dat wel te merken. Overigens schorten we ons oordeel liever nog even op. De Internationale orgelparade bracht vier elektronische orgels, elk vaardig bespeeld. Ageeth Scherphuis verzorg de. om ons onbekende reden met een handmicrofoontje, de presentatie. Dui delijk werd aangetoond dat het instru ment voor ..klassieK" vrijwel ongeniet baar is, maar op amusementsgebied vele mogelijkheden heeft. Zelfs moge lijkheden tot show. zoals Cherry Wai- ner pittig bewees. „In Carrousel van Carrell" tenslotte. La- ten we er kort over zijn. André Carrell De VARA-bestuurder heett op het (Van ome omroe poor res pondent Schuin tegenover de hypermoderne gevel van de V.A.R.A.-studio imse Heuvellaan. beneemt de oude villa ...Anna" het vrije uitzicht op de fraaie architectonische lijnen van dit omroepgebouw. In de villa zetelt sinds enkele maanden de jonge, vitale en vooral sportieve radiosecretaris van de V.A.R.A., de 45-jarige Jan de Troje. Hij is gekleed in een grijs kostuum van goede snit. maar als het aan hem lag stond hij liever in short en schlllerhemd naast zijn dochter Yvonne op het rode gravel van de tennisbaan, om in een pittig tennisduel de kampioenskansen voor „Gooiland" te verdedigen. Maar het ontstellend aantal besprekingen en vergaderingen dat thans zfjn leven vult. geven hem weinig tijd om te relaxen. Toch heeft deze oud-journalist kans gezien om zich tcrwille van zijn nieuwsgierige collega eventjes vrij te maken. Met grote stappen van zijn typische voetbalbenen gaat hij ons voor naar de koele kantine. heeft verdiensten als brenger schaafd amusement op feestavonden". Die verdiensten hadden vrijwel al zijn mede-optredenden ook. Voor televisie gelden andere maatstaven. Dat Carrell zijn groepje daar niet aan beant- moment, dat het omroepbestel heel nieuwe image krijgt, het roer over genomen van de oude rot in het radio vak. Jan Broeksz, die op zijn beurt de voorzittershamer van mr. J. W. Burger in handen kreeg gelegd. woorden is, niet hun schuld, maar die Na enR?e aarzeling want De Tin Je i de AVRO die deze mensen ker niet in één programma voor de camera's moet halen. Gisteravond bij de VARA: Als Wim in spreekt niet graag over zichzelf en schuwt persoonlijke publiciteit kre gen wij hem zo ver iets te vertellen over zijn radiocarrière. Frankrijk. Boeide ons wel. al hadden cie Trole. °P 13 december 1920 in we ook al door de aankondigingen vooraf hogere verwachtingen. De „ongedwongen" gesprekjes tussen Wim Sonneveld en Mies Bouwman waren nog te veel geposeerd en verrieden daardoor een niet al te zorgvuldige voorbereiding. Toch zaten er een paar Han Hollander kapitale uitspraken van Sonneveld in Han Hollander w vooral als hij praatte over het vak. Eens te meer werd het ons duidelijk hoe hard en hoe ernstig er gewerkt moet worden éér men een perfecte ..lol broek" kan zijn. Sonneveld heeft gran dioze successen behaald in het amu sementsvak, maar dat kon alleen om dat hij er met zijn talent uiteraard zo hard op gewerkt heeft. „De laatste vijf minuten": wéér een knappe film die we geboeid gevolgd hebben. Jammer genoeg was een der doorslaggevende feiten (aanvangsuur van Le Journal) nietszeggend voor Nederlandse kijkers En wéér muntte de discussie vóór de ontknoping uit Leiden geboren als kind thodox christelijk echtpaar zijn vader j was lid van de A.R. heeft als wei nigen zijn stoutmoedige jongensdroom kunnen verwezenlijken. voor hem in die jeugd jaren de Ideale sportreporter en Jan Hunkerde vaak naar een plaatsje in het toen nog romantische wereldje van de radio. Lachend bekent Jan. dat hij eigenlijk nog een paar jeugdidealen meer heeft gehad. Orgeldraaier vond hij ook een mooi vak en soms als hij zon dags met zijn ouders ter kerke was ge weest voelde hij een aanvechting om voor dominee te gaan studeren. Aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar kreeg hij zijn middelbare schoolopleiding en aangezien de toekomstplannen voor wat de radio betreft voorlopig kansloos schenen, wilde hij Indisch recht gaan studeren. schonk veel aandacht aan de streek- programma's en de na-oorlogse weder- opbouw. Sport Samen met Karei Blom organiseerde hij 4 de sportuit zendingen op zondagmiddag. Niets was hem te veel en menige vrij 4 dag raakte in het vergeetboekje. Vooral de actualiteit van alledag boeide hem 4 hevig. Het viel daarom niet te verwon- deren dat Jan benoemd werd tot chef 4 van de zich langzamerhand sterk ont- wikkelende reportageafdeling. De Troje bezit een aangeboren aanleg om. zonder zichzelf op de voorgrond te plaatsen, de luisteraars precies te vertellen wat hij J ziet. Jan was een fervente tegenstander van mooipraterij. Zij reportages waren J nimmer gechargeerd door heftig en luid voor de microfoon te spreken over J sportprestaties, die zich voor zijn oog voltrokken. Hij bewaart; de mooiste her- 4 inneringen aan zijn verslaggeverstijd bij de Olympische Spelen in Londen, Hel- J sinki en Rome. Met de K.L.M. reisde hij mee tijdens de openings vlucht naar J Tokio en in Israël en Marokko maakte hij interessante klankbeelden over de J opkomst van deze jonge naties. Februariramp Een van de minst prettige, maar toch meest aangrijpende momenten uit zijn reporterscanière zijn de verschrikkelijke februaridagen in 1953. Toen Jan na een vreselijke stormnacht hoorde welk een Scene uit „Thee en aympatlu Thee en sympathie" en Jan kreeg in Den Haag een büan bij het bureau van de voedselcommissies voor Zuid-Holland. Zelf heeft hij in het laatste bezettingsjaar meermalen dagen- lange tochten gemaakt, om eten te Medium nr. 1 halen. De vrije men werden besteed Op dit deel van het gesprek beland Tom Lee, een leerling aan een college in New-England, houdt zich afzijdig van zijn medeleerlingen, omdat hij Zuidhollandse eilanden voltrok, belde Vei'T Hf fill LUrieeiSLLltx ZiCh meer aangetrokken voelt tot de hij zondagochtend vroeg zijn vriend poëzie en muziek. Zijn medeleerlingen Rein Vogels bij de K L M. op en kon vinden hem daardoor onmannelijk. Laura, de vrouw van een van de leraren, met zijn hulp een vliegtuig charteren. merkt dit en tracht hem uit zijn isolement te halen. Na verloop van tijd voelt vanwaaruit hij met behulp van de zij echter meer dan normale sympathie voor hem. Bij een zelfmoordpoging van trouwe radiotechnici een ooggetuige- de jongen bekent zij hem haar liefde en verlaat de school én haar man. verslag gaf. van wat zich onder hem Tom is dan genezen van zijn (tijdelijke) frustratie. Dit gegeven werd oor- afspeelde. Op dat moment hing heel 4 spronkelijk als toneelstuk gebracht en het was dan ook de algemene (uit- Nederland aan zijn lippen en zacht voor gekomen) verwachting, dat regisseur Vincente Minelli er niet m 2 zich uitsprekend vertelt hij nog. hoe 4 het erg toneelmatige effect weg te werken. Bovendien is slechts machteloos hij zich voelde tegenover hnalen'' voor het overive vaatloont door dit natuurgeweld, dat niets en niemand ontzag. i enkele e boeiend, terwijl de film voor het overige vastloopt door trage fragmenten en lange dialogen. Hoewel hoofdrolspeelster Deborah Kerr haar best doet, slaagt ook zij er niet in de situatie te redden. (Nederland I, 21.00). door onbenulligheid. Vg. De wereldoorlog stak er een stokje voor i sportbeoefening. Jarenlang een actief voetballer in het Leidse ASC en vooral 's winters oefende hij zich duchtig in de schermsport, waarin hij de titel van jeugdkampioen veroverde. Zuid-Duitsland Waarschuwing politie tegen liften LUDWIGSHAFEN (UPI) De politie In Zuid-Duitsland zoekt met man en macht naar de bedrijver of bedrijvers van moord op vijf vrouwen. Van drie van de slachtoffers was bekend, dat zij liftend door Zuid-Duitsland trokken. De moorden moeten hebben plaats gehad op of in de buurt van het Autobahngedeelte tussen Miinchen, Karlsruhe en Bazel. Vorige week werd het ongeklede stof felijke overschot van een vrouw uit de Rijn opgevist. Het werd herkend als dat van de Amerikaanse studente Eleanor Mae Friday (24) uit Stoneham (Mass.). Vol gens de politie is het meisje overweldigd, mishandeld en vervolgens gewurgd. Zij was het laatst gezien ln Bazel en ze was van plan om vandaar naar Braunau in Oostenrijk te liften. Op 24 september werd de 22-jarige Amerikaanse Ann Pe terson vermoord langs de weg naar Karlsruhe gevonden. Ook zij was voor haar dood aangerand. Zij was liftend van Parijs op weg naar München. Op 23 april werd het stoffelijk overschot van de 27-jarige studente Gerda Oed uit de Rijn opgeivst. Ook zij was. voor haar verdwij nen. liftend van Parijs naar München gegaan. Langs de Autobahn bij Augsburg Hart zat aan verkeerde kant JOHANNESBURG OJPJ). Dokto ren in de Zuidafrikaanse stad Johan nesburg hebben ontdekt, dat het hari van de 14 jaar oude Christo Meyers aan de rechterkant zit en dat ook andere organen zich op een andere dan nor male plaats bevinden. Zij kwamen tot deze ontdekking toen Christo in het ziekenhuis moest worden opgenomen nadat hij bij een verkeers ongeluk gewond was geraakt. Bouwvakkers twee, Kleermakers vier procent We zullen geheel in het midden laten of de inhouding op vakantiegeld (te zien als gedeelte van het loon) recht vaardig is, Ja of neen. Volgens mij moet ledereen vrij zijn zich te organiseren of niet. Maar als de bouwvakkers het recht menen te hebben te protesteren, dan de kleermakers des te meer. In de bouw gaat het om 2 procent, maar de maat- kleermakerij kent al jaren voor onge organiseerden een inhouding van 4 pet. Het kan dus betekenen een strop van f. 40.-. een niet gering bedrag, dat de kleermaker rechtmatig toekomt en dat zonder meer wordt ingehouden. N.W. ontdekte men op 23 mei het ontzielde lichaam van de 38-jarige Hedwig Sasch- new. Zaterdag werd op een weide, 50 km van Karlsruhe, het stoffelijk overschot gevonden van een 35-jarige vrouw. Aan gezien de omstandigheden waaronder de slachtoffers de dood hebben gevonden, voor alle vijf nagenoeg gelijk zijn. ver moedt de politie dat hier een dader aan het werk is. Zij heeft uitdrukkelijk ge waarschuwd tegen liften op de Autobahn- gedeelten tussen München, Karlsruhe en hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Ja* fel enthousiast over de radio. Altijd J zal dit medium voor hem het communi catiemiddel bij uitstek blijven, om nof sneller dan televisie en krant de land genoten te vertellen wat er zich waai ook ter wereld afspeelt. „De oude draaidoos Radioreporter Na de bezetting was hij nog korte tijd Jan de Troje die al enige jaren het_voor reclamechef bij de Leidsche Onderwijs instellingen, tot hij op een ochtend in 1946 een advertentie las, waarin de VARA sollicitanten opriep voor de functie van radioreporter. Dit was de kans waarvan hij gedroomd had. Uit de honderden mededingers werd Jan ge kozen en mocht op freè-lancebasis zich gaan bezighouden met de radiojournalis- tiek. Reeds in juli 1947 volgde zijn vaste aanstelling. Hij kreeg van alles te doen. Hij maakte klankbeelden, verzorgde de jeugduitzendingen en de filmrubriek en „De oude draaidoos" van Simon van Collem, waarin hij een „duik" neemt in de geschiedenis van de filmkunst het geheel illustreert met authentieke voorbeelden, mag zich verheugen in een steeds stijgende populariteit. Vanavond toont Simon fragmenten uit de jaren 1900—1920, de tijd waarin door „filmrevolutionairen" druk geëxperi- menteerd werd met allerlei trucagemiddelen. Onder andere ziet men frag- 4 menten uit de eerste cowboyfilm, de eerste Tarzanfilm en de eerste tekenfilm. if (Nederland II, 20.01). „De 'lunchroomjuffrouw'' met Enny Mols-de Leeuwe EST zitterschap van de groepsraad bekleed de, werd in 1961 benoemd tot adjunct bestuurslid van de VARA. Dit be tekende het einde van zijn reporters- carrière, Sindsdien deecj,bijbeen grote praktische ervaring op.zowel ten aan zien van het bestuursbeleid, als in om- „Fondapt pij de koffie" gaat jiitzgnden. Vanavond, wordt de .serie gestart met roeppoiitieke en sociaai-exmomlscne De lunchroomjuffrouw". Enny Mols-de Leeuwe vertolkt de enige rol in dit problemen. Hij assisteerde de heer J. W. luisterspel, namelijk die van de lunchroomjuffrouw, die wel een heel speciale Rengelink in tv.-aangelegenheden en J köR haar klanten(Hilversum II. 20.30). vond nog tijd voor het raadslidmaat- schap van de P.v.d.A. in Hilversum. Van deze fractie is hij thans voorzitter. p Zes verhalen van Herman Heyermans en Justus van Maurik zijn door Otto Dijk, Wolken en Wim Hazeu bewerkt tot evenzovele hoor- spelen, die de N.C.R.V.-radio de komende maanden onder de verzamelnaam Vijf jaar voor Kamitatoe LEOPOLDSTAD (Reuter) Een bij zondere rechtbank in de Kongolese hoofd stad Leopoldstad heeft zaterdag de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken. Cleofas Kamitatoe, tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens medeplichtig heid aan het vorige maand ontdekte com plot tegen het leven van president Mo- boetoe. Kamitatoe had toegegeven dat hij ruim 500.000 francs (ongeveer 12.00 gul den) heeft betaald aan Emmanuel Bam ba. een van de vier vroegere ministers, die enkele weken geleden wegens deel neming aan het complot in het openbaar werden opgehangen. Luisteraar En nu bij de kentering der omroeptijden heeft hij de zeer moeilijke opgave aan vaard om leiding te geven aan de radio. Reeds nu heeft hij een faam gekregen bij zijn medewerkers, door de prettige werksfeer die hij weet te scheppen. Deze radioman, die zelf twintig jaar lang voor de microfoon het woord voerde, ont popt zich thans ais een goed luisteraar naar de ideeën van zijn collega's, die hij de grootst mogelijke vrijheid laat om hun persoonlijke talenten zo goed moge lijk te ontplooien. Deze rustige, beheerste radioleider die vijf jaar geleden al in de omroepwereld de kroonprins-coadjutor van Broeksz werd genoemd wil hard aanpakken, om nieuwe vorm en inhoud aan de om roep te geven ondanks de thans nog vrij onoverzichtelijke beleidsvoering uit Den Haag ten aanzien van de ontwikkeling van het „nieuwe bestel". I***************************** Tour de France in de ether Radio: 19.30: Voorbeschouwing door Theo Koomen. Morgen Radio: 15.3017.00: reportages etappe NancyCharleville door Theo Koomen. Hedenavond Memorandum aan leden Eerste en Tweede Kamer Minister géén machtsmiddelen zijn vastgelegd. In het memorandum wordt in verband hiermee een nieuwe redactie van art. 10 van het ontwerp Het i de omroeporganli voorgesteld. volgens het memorandum te be treuren dat de financiering Hoe-e gezuiverd door Vietnamese mariniers SAIGON. (UPI) Premier Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft de eer ste verjaardag van zijn bewind kunnen vieren met dc bezetting van het bolwerk der opstandige boeddhisten de oude keizerstad Hoe-c. Zijn troepen konden de stad zonder een schot te lossen zuiveren van opstandige troepen. Volgens de „Sunday Telegraph" bestaat in Washlnghton de verdenking dat Franse agenten financiële steun verlenen aan tenminste een van de boeddhistische partijen, die streven naar omverwerping van de regering van Zuid-Vietnam. „Frankrijk heeft aanzienlijke commer ciële belangen in zijn vroegere kolonie en de voorkeur van Parijs voor neutralisatie van Vietnam is geen geheim", aldus de Sunday Telegraph. HILVERSUM. (A.N.P.). Het ontwerp van wet tot regeling van de omroep is voor de vier grote omroepverenigingen. AVRO. KRO. NCRV en VARA aanlei ding geweest voor gezamenlijk overleg, waarvan de uitkomsten zijn neergelegd in een memorandum, dat is toegezon den aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het memorandum ves tigt de aandacht op de grote overheids invloed en zegt dat deze te meer be vreemdend is. nu de bestuderende en adviserende coUeges van de N O.S. een samenstelling krijgen, die geacht moet worden voldoende waarborgen te schep pen voor een goede behartiging van het algemeen belang. Het memorandum wijst erop. dat het wetsontwerp geen bepalingen bevat, waarin duidelijk Is vastgelegd dat de reclamespots los van de programma's, slechts in blokken rondom het nieuws zullen worden uitge zonden. Mede gezien de recente rappor ten van de Stichting tot Uitzending van Reclame is het zeer gewenst, daarin als nog te voorzien. In dit verband wordt ook gewezen op de bepalingen over de draadomroep, waar door de commerciële groeperingen via de draad alsnog aan bod zouden kun nen komen. Over de programmatische vrijheid zegt het memorandum, dat weliswaar art. 10 van de Conventie van Rome aan zendge machtigden zekere waarborgen biedt ten aanzien van hun programmatische vrijheid, maar dat een zo essentieel uit gangspunt van het omroepbestel ook in het wetsontwerp duidelijk zou moeten Zendtijdverdeling Indien de maxima van de zendtijdverde ling voor niet-omroeporganisaties (ge zamenlijk programma en zgn. andere in stellingen) inderdaad zouden worden gerealiseerd, dan zouden grote omroep organisaties slechts 810 pet van de zendtijd ontvangen, hetgeen niet in overeenstemming zou zijn met het ge kozen uitgangspunt. Dit immers is een omroepbestel, gebaseerd op omroepor ganisaties. in de parktijk zou bovendien voor diver se andere mogelijkheden, die in het wetsontwerp worden geopperd (regionale uitzendingen. Teleac). het aandeel van de grote omroeporganisaties nog kun nen dalen tot beneden de 8—10 pet. van de totale zendtijd. In het memoran dum wordt overigens betwist of de voor stellen met betrekking tot de regionale omroep wel in overeenstemming zijn met de daarvoor in het verleden uitge- stipelde beleidslijn, en wordt voorts de vraag gesteld of regionale uitzendingen voor „steden" met het oorspronkelijke doel van de regionale uitzendingen over eenstemmen. Het memorandum wijst erop. dat het er niet om gaat een zo groot mogelijk gezamenlijk programma te brengen, maar eerder een programma van we zenlijke betekenis, dat in het belang van kijker en luisteraar het totale beeld completeert. Het wordt overigens on juist geacht om te bepalen dat deze ge zamenlijke programma's totstand zouden komen slechts „zo nodig met medewer- Tenslotte levert het memorandum kritiek king van de staven van de omroeporga- op het feit dat aan de minister maehts- nlsaties": Het gezamenlijk programma middelen worden gegeven, zoals inhou- zou totstand moeten komen „waar wen- ding van betaling en uitsluiting van selijk en mogelijk" met medewerking personen. Mezzo-sopraan en piano opn.mo- derne Russische volksliederen en -dansen en Schotse volksliederen; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; J 22.55 Jazzmagazine; 23.30 Voordr.; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m.). NCRV 18.00 Koorzang: Nederlandse volks- liederen; 18.20 Uitzending van de WD; 18.30 Voor de tieners; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Gewijde muziek; 20.00 Licht orgelspel; 20.30 Voordracht; 20.40 Lichte gramm.; 20.55 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht; 21.15 Klas- sieke gramm.; 22.15 Avondoverden- king; 22.30 Nieuws en herhaling J SOS-berichten; 22.40 Boekbespreking 22.50 Blaaskwintet: moderne muziefk; 23.20 Stereo: Lichte gramm.; 23.55 24.00 Nieuws. J RADIO VERONICA (192 m) 18.00 Veronica's jukebox, verzoekjes. 19.00 Rolling-Stones-show. 19.15 Joost mag -* het weten, 20.00 Gram. muziek met o a. Indonesian Teenagercorner. 21.00 V Rock. beat and boogie; 21.30 Veronica's rhythm and Blues hop 22.30 tot 1.00 Gevar. gram. muziek. i 18-20 v Rlmlni orkestfar da Leningrad)b. orkest nr. 2 ln ivra Cherknssk^, plano en Fhilharrr i. Reinhold Gllère. b kl. t. op 42 (RIAiS Symph Orkest van Berlijn). BRUSSEL Nederlands (324 meter) 18.00 Nieuws. 18,03 Voor de soldaten. 18.45 Sport. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkslie- deren en -dansen. 20.00 Lyrisch concert. Z 22.00 Nieuws. Z BRUSSEL Frans (484 m) 16.30 Nwe er. platen. 22.15 Jazz. NDR-NDR (309 m) 19.15 Opera. 22.00 Z l i.:.:. 1.00 Gevar muziek. ENGELAND BBC (330 m) 18.35 Anrus. progr., 23.15 Kamermuziek. ENGELAND BBC (1600 m) 20.40 Muzikaal progr., 22.36 Gevar. muziek. Dinsdag J NEDERLAND I. NTS: 19.00 Nws. in het kort: 19.01 Klaas Vaak; 19.06 CVK/IKOR/RKKKenmerk: veer- tiendaagse informatierubriek van de 4 kerken; NTS: 19.35 Flipper, t.v.-film voor de jeugd; 20.00 Journaal en 4 weeroverz.; 20.20 Uitzending van de V.V.D.; 20.30 Uitzending van de Stichting Socutera; 20.45 Het leven onder water, filmreportage; 21.00 4 Thee en sympathie (Tea and sym- pathy), speelfilm (beide keuringen 18 jaar); 23.0023.05 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort; VPRO: 20.01 A De oude draaidoos; 20.40 Politiek be- J keken: programma over politieke wetenswaardigheden; 21.10 Duke El- J lington en zijn orkest (opn.): gewij- de muziek; 21.50 Verkenning en her- J kerming, gesprek; NTS: 22.0522.10 Journaal. t Hedenavond HILVERSUM I (402 m.). VARA: 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.25 Dansorkest en zangsolisten; roep in "het wetsontwerp" niet tevens 19.00 Promenade-orkest en zangsolis- geregeld is. Bij een dergelijke regeling 4 ten: amusementsmuziek; 1930 Tour zou ernaar gestreefd moeten worden om de France; 19.40 Reportage Wimble- een gezond evenwicht te bereiken tus- don; 19.45 Lichte grammofoonmuz.; sen de bijdragen van kijkers en luiste- 19.50 Parlementair overz.; 20.00 Nws. raars, die een redelijk peil moeten 20.05 Dicht bij huis: licht muzikaal hebben, en de inkomsten uit de reclame. vakantieprogramma; 21.10 Het Onder redelijke controle van overheids wege zou het N.O S.-bestuur zelf de ver antwoordelijkheid voor de financiën van de omroep moeten dragen. In het memorandum wordt een duidelijk financiële regeling met betrekking tot de verenigingsstudio's en andere gebou wen van de omroeporganisaties, die tot de vervulling var de omroeptaak dienstig zijn. bepleit. Basis voor deze vefgoe- dingsregeling dient de vervangingswaar de van deze eigendommen te zijn. Voorschriften Het wordt verder onjuist geacht dat de programmacoördinatiecommissie zo ge detailleerde wettelijke voorschriften krijgt met betrekking tot de uitvoering van haar taak. In het memorandum wordt ook de vraag gesteld of de taak van de Wereldor- roep niet duidelijker dient te worden omschreven, teneinde ongewenste over lapping van activiteiten te voorkomen. Ook valt het op hoeveel minder de staatsbemoeienis is met een semi-staats- instelling als de Wereldomroep, dan met de „vrije" omroeporganisaties. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: J 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gramm.; VPRO: 7.50 Dag- opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gramm (om 8.308.35 De groenteman); 8.50 Morgenwijding; 9.00 Instrumentale operafragmenten (gr.) (9.359.40 Waterstanden)9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 11.02 Nieuws); 12.00 Promenade- orkest (opn.): moderne muziek; 12.27 Mededelingen t.b.v. land. en tuinb.; 12.30 Overfieidsvoorlichting: Voor de landbouw; 12.40 Orgelmuziek: ope- retteselectie; 13.00 Nieuws; 13.10 Journaal en beursberichten; 13.30 't Muzikantenuur: I. Pianorecital: klassieke en moderne muziek; n. Orkest van de Stedelijke Muziek- school Delft: Indo-Amerikaanse dan- sen; UI. Fries Klarinettenkwartet: klassieke muziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Internationale orgeldagen Rijn- streek te Arnhem: klassidke en mo- derne muziek; 15.30 Avrodite: pro^r. voor de vrouw; 16.00 Nieuws; 16.02 J Lichte gramm Tussen 15.3017.00 Eventuele reportage Tour de France; J 16.15 Voor de jeugd; 17.15 New-York -* calling; 17.20 Lichte gramm. voor de tieners. HILVERSUM n (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie: 7.15 Lichte gramm. (7.207.32 Nieuws) 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gramm (8.308.32 Nieuwe); 8.40 Voor de huisvrouw; 9.40 School- radio; 10.00 Londens symfonie-orkest J (gr.): moderne muziek; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.30 Lichte gramm.; J 11.50 Volaan... vooruit, lezing; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte gramm.; 12.20 J Landbouwkroniek; 12.27 Mededelin- gen tli.v land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualiteiten; 12.50 Lichte gramm. en praatje; 13.35 Voor de plattelandsvrouwen; 13.45 Musiës- j ta: licht gevar. muziekprogr.; 15.30 Lichtbaken, lezing; 15.20 Er was eens...: variaties op het thema Show; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Onder- A- weg: gebedsdienst; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Kinderhoekenbus; 17.50 Overheidsvoorlichting: De economi- sche ontwikkeling op de Bovenwindse Eilanden. Spreker: Henk Dennert. HILVERSUM m (240 m. en FM- kanalen). NRU/NCRV: 9.00 Nws.; J 9 02 Instrumentaal allerlei (gr.); 10.00 Nieuws; 10.02 Gevar. muziek- progr. (om 11.00 Nieuws); 12.00 Nieuws; 12.02 Volksliedjes; 12.30 J Sinatrance: programma rond Franik Sinatra; 13.00 Nieuws, eventueel ac- J tualiteiten; 13.02 Licht pianospel (gr.); 13.30 Klanken van eigen bo- dem (gr.); 14.00 Nieuws; 14.02 Lichte vocale muziekjes; 15.00 Nws.; 15.02 Licht gevar. platenprogr.; 16.00 Nws 16 02 Gevar. muziekprogr. (opn.); 16.30 De Top Tien van deze week (gr.); NRU/VARA: 17.00 Nieuws; 17.02—18.00 Verzoekplatenprogr,. RADIO VERONICA (192 m> 7.00 Ook goelemnrgen. 9 00 Muziek terwijl 11 werkt (verzoekpiatenprogramma). Kookpunt: Huisvrouwenverzoekprogr., J 12 00 Muziek bij de lunch, gezellige muziek. 14.00 Populair klass muziek. J 15 00 Gram platen die hun beste tijd gehad hebben. 16 00 Dinsdagmiddag- speciaal (gram muziek). J BRUSSEL Nederlands f324 meter) het gezien wordt door wie 4 het moet ondergaan, klankb.; 21.35 ■k Boeketje romantiek: chansons; 22.00 muzie1c°nae Va" *ranKruK> 1'10 L,lcme J jf jf 1 Rome omschrijft dispensatierecht der bisschoppen VATICAANSTAD (K.N.P.) - Als eerste van de decreten ter afronding van dc conciliebesluiten is in hef afgelojmn week end het molu proprio „over de taak van de bisschoppen" gepubliceerd. In dit stuk wordt uitvoering gegeven aan het concilie besluit. dat aan de plaatselijke bisschop pen de volmacht gaf. om hun gelovigen in een bijzonder geval te dispenseren van algemeen kerkelijke wetten, zo dikwijls zulks voor het geestelijk welzijn nuttig wordt geacht, tenzij het hoogse gezag van de Kerk een bijzonder voorbehoud heeft gemaakt. Het document motiveert in het eerste deel nog eens de dispensatievolmacht van de bisschoppen en ze in het tweede deel de betekenis van de nieuwe bepaling uit een. Bijzondere nadruk wordt gelegd op de zelfstandigheid van de deelkerken. waarop de macht van de bisschoppen is gefundeerd, en op hun integratie in de ene wereldkerk, die de grond is van hel recht op pauselijk voorbehoud Tenslotte wordt een lijst van gevallen gepubliceerd, waarin de Paus het recht op dispensatie in de kerkelijke wet aan zich heeft gehouden. Deze hebben vooral betrekking op het priesterlijke en reli gieuze leven en op het sacrament van het huwelijk. Zo kan alleen de Heilige Stoel ontheffing verlenen van de celibaatswer voor priesters en diakens, van de voor priesters geldende verboden om een me disch beroep uit te oefenen, handel te drij - ven en een openbaar ambt te bekleden van de minimumleeftijd waarop een jon geman de priesterwijding mag ontvangen en van de voorwaaiden, die vervuld mor ten zijn wil een gemengd huwelijk dooi de Kerk worden ingezegend. Hulp van Croiset De bedroefde ouders van een negenjarig meisje ln Den - ver, Colorado, dat reeds twee weken wordt vermist, hebben de hulp ingeroepen van do Nederlandse helderziende Gerard Croiset om hen te helpen bij het opsporen van hun dochtertje.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2