LEXINGTON Minister overweegt onderzoek in stellen Tweede Kamer twijfelt sterk of Amsterdamse politieleiding wel opgewassen is voor haar taak Reorganisatie verandert nog weinig DRIETAL STERKE MANNEN NORODOM SIHANOEK FILMT ZIIN LAND V.S. LANCEREN ACHT SATELLIETEN TEGELIJK Bankrover vervalste spaarbank boekjes Tresleden krijgen geldboeten erkenners en gidsen boven 16 gaan samen, VRIJDAG 17 JUNI 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN IIA/VG Hoewel gisteren tijdens het debat"In de Tweede Kamer over de toestand in Amsterdam door alle fracties felle kritiek werd geuit op het politiebe leid en algemeen twijfels rezen of de Am sterdamse politieleiding haar taak wel aan kan. hebben in feite alleen de VVD, de Boerenpartij en de CPN laten weten dat zowel burgemeester Van Hall als de hoofdcommissaris Van der Molen hieruit de noodzakelijke consequentie zouden moeten trekken. I)e andere fracties stel den meer prijs op een onderzoek naar de leiding. Indien hieruit zou blijken, dat zij niet gesclifkt zijn voor hun taak. dan zou huns inziens niet moeten worden ge schroomd de huidige gezagsdragers zon der nanziens des persoons te vervangen. Vrijwel algemeen was er kritiek op de lange afwezigheid van de politie bij de onlusten voor het gebouw van De Tele graaf. De hiervoor door burgemeester Van Hall voor de t.v. gegeven verklaring - het was voor het te weinig beschikbare personeel te gevaarlijk om naar een rel van deze omvang uit te nikken werd niet of nauwelijks acceptabel geacht. De verantwoordelijke personen hadden na de gebeurtenissen op de voorafgaande maan dagavond de moeilijkheden van dinsdag moeten zien aankomen. Er Is hier zeer beslist door de leiding gefaald, was de mening van de Kamer. Minister Smal- lenbroek van Binnenlandse Zaken dacht De Kamer liet ook sterke twijfels blij ken ten aanzien van het bestaan van een goede samenwerking tussen burgemeester Van Hall en de hoofdcommissaris van po- litief de heer Van der Molen. Minister Smallenbroek weigerde de Kamer hierop zijn visie te geven. Hij volstond met op te merken, dat de burgemeester verant woordelijk is voor het politiebeleid en dat het daarom verkeerd zou zijn indien hij verantwoording zou moeten afleggen over het beleid van hoofdcommissaris Van der Molen als ondergeschikte van de burge meester. Voor veie Kamerleden was het een raadsel, waarom de heer Van der Molen niet uitgenodigd was voor de spoedtop- conferentie te Amsterdam tussen de mi nisters Smallenbroek en Samkalden en o.m. de burgemeester. Minister Smallen broek zei. dat er vraagstukken van be stuurlijke aard aan de orde waren, waar voor burgemeester Van Hall de verant woordelijke man is. Hij had er daarom Advertentie DAT HEEFT U NU NODIG LANGE SPIJKER- BROEKEN voor jongena vanaf 6.75 Korte JONGENS SPIJKER BROEKEN leeftijd 6 jaar 5.75 kleine stijging p. maat. KINDER SHORTS vanaf 3*45 LANGE DAMESPANTALONS khaki 13«75 en lichtblauw HEREN WEEKENDERS Bij ons de beste sorte ring, vanaf 9.95 Haarlemmerstraat 172- 174- 179 MIDZA Prins Bernhard opent ,,Bij de tijd" Ambacht wordt belangrijk in moderne tijd UTRECHT (ANP) Prins Bernhard heeft vanmorgen bij de opening van de manifestatie „Bij de tijd" in de Juliana- lial van de Jaarbeurs in Utrecht ge zegd, dat de plaats van het ambacht en het vakmanschap in onze maat schappij in de toekomst steeds omvang rijker en belangrijker zal worden. „Het ambacht, in de ruime zin opge vat", zo zei de prins, „heeft in de loop der jaren op bepaalde punten terrein moeten prijsgeven, maar op andere punten terrein gewonnen. Terwijl het producerende ambacht en de produce rende bedrijven, waarin het persoonlijk vakmanschap van primaire betekenis ls. vooral in de toelevering aan het zui ver industriële grootbedrijf nieuwe ont plooiingsmogelijkheden hebben gevon den, krijgen ook de installerende, repa rerende, serVice- en dienstverlenende bedrijven steeds weer nieuwe impulsen door de stijging van de welvaart". De prins zag juist in het ambachte lijke werk voor de jongeren, „van wie er nog teveel terecht komen in bezighe den, waar zij niet tot volle ontplooiing komen", zeer goede mogelijkheden. AMSTERDAM Drie Amsterdamse hoofdinspecteurs van politie zullen An plaats van tot nu toe twaalf man bij toerbeurt de leiding krijgen over de mobiele eenheid die bij ordeverstoringen optreedt. Voortaan dus geen onervaren chefs meer van de eenheid die het tegen de „lieverdjes' zul moeten opnemen, maar drie commandanten die het. klap pen van dc zweep door en door kennen: van links naar rechts K. Heyjnk (41), J. Valken (40en A. M. Koppejan (55). Hoofdinspecteur K. Heyink is thans chef van ,,'t tweede bureau" van de Amsterdamse politie, dat belast is met controle op het personeel en de leiding heeft over de 5 x 8-alarmcentrale, de vrou welijke agenten en de verkeers- assistpiten. Als secretaris van de polrtievoorlichtingscommissie heeft hij veel contact met de pers en ijvert als zodanig voor een beter contact met het publiek. geen behoefte aan de hoofdcommissaris daarbij te betrekken. Diens aanwezigheid was bovendien op het hoofdbureau vereiste Weinig veranderd De door de minister aangekondigde wij ziging in de politieorganisatie te Am sterdam riep bq de Kamer vele vragen op. Daarvoor was de minister in zijn ver klaring van gistermorgen veel te vaag ge weest. Het is echter de vraag, of ook na de nadere toelichting door de minister nu wel iedereen begrüpt wat er nu precies onder deze reorganisatie moet worden verstaan. Want in feite is er weinig veranderd. Het blijkt dat nu niet twaalf, zoals voor heen. maar slechts drie hoofdinspecteurs belast zijn met de leiding van de mobiele eenheid. Alle vroegere gezagsverhoudin gen blijven echter bestaan. De comman danten van de mobiele eenheid blijven hiërarchisch onder de burgemeester, de hoofdcommissaris en de bij het optreden tijdens rellen dienstdoende commissaris staan. Een door de VVD-fractieleider mr. Toxopeus ingediende motie, waarin ge- aagd werd voor Amsterdam een toe stand van verhoogde waakzaamheid in te voeren, waardoor de minister van Bin nenlandse Zaken gemachtigd wordt maat regelen te treffen ter handhaving van het gezag, werd door minister Smallen broek afgeraden. Toen de motie later in stemming kwam kreeg zij alleen de steun van de VVD, de Boerenpartij en de SGP. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.} zei, dat de motie zijn doel voorbij schiet. De regering heeft trouwens reeds verzekerd in Amster dam de vinger aan de pols te zullen hou- Hoofdinspecteur A. M. Koppejan, de oudste van het drietal sterke mannen"y is chef van de afdeling J. D. Meyerplein. Hij heeft het politievak vanaf agent doorge maakt en is als praktijkman nog steeds het liefst op straat. Hij hoopt elke herrie met zo min mo gelijk geweld op te lossen. De heer Koppejan is destijds belast ge weest met het onderzoek in de- moordzaak van de Engelse film regisseur Claude Berkeley en heeft onlangs een man van het plan af gebracht zijn dochtertje met een- mes te doden. minister Smallenbroek hem verweet de onlusten niet te hebben afgekeurd, maar door zijn 's middags gehoudèh rede eerder te hebben opgewekt. De heer Bak- dakhet CPN-bestuur toch ais eerste dinsdag zijn afschuw had uitge sproken. „Maar dan toch niet over de vernielingen van maandagavond in het betalingskantoor van de vakbond", kwam oud NV V-voorzitter Roemers zichtbaar kwaad tussenbeide. Orde handhaven Minister Smallenbroek liet er geen twüfel over bestaan, dat thans de pri maire taak is de handharing van de orde. Er zal van alle bestaande mogeiykheden gebruik worden gemaakt om het gezag te handhaven. Minister Samkalden van Justitie gaf toe. dat bij het huidige systeem van prompte arrestatie en snelle berechting Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare PHILITINA JKUGDGRAMMOFOON 49.95 De heer J. Valken, twsede man en chef recherche van het bureau Singel, heeft veel ervaring in het beteugelen van de ordeversto ringen. Acht jaar lang is hij chef van de bereden afdeling geweest en hij heeft i» die functie te maken gehad met de rellen bij de Hongaarse opstand in 1956. Hij heeft de laatste maanden vrij veel bemoeienis gehad met de happs- nings aan het Spui. beoordelingsfouten onvermijdelijk zijn. Het aantal is echter niet zo hoog. dat zij het systeem van onmiddellijke aanhouding bij misdragingen en snelle berechting er niet minder 'aanvaardbaar door maken Het is een passend middel om effectief op te treden, meende de minister. Hij voelde niets voor de suggestie van drs. Nederhorst om een gemeentelijke com missie te betrekken in het onderzoek naar klachten over het politie-optreden De huidige procedure, waarbij de onafhan kelijke rechter met inschakeling van de rijksrecherche klachten onderzoekt, acht te hij juist en jiassend in ons rechtsbe stel. Minister Samkalden verklaarde verder nog dat nog hangende klachten tegen de politie zo snel mogelijk zullen worden af gehandeld en dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de daders van de on lusten bij De Telegraaf en het kantoor van de bouwvakorganisatie. Rechtsstaat Tenslotte zei kenning daarvan Ik zeg dit. ook al Samkalden. dat n justitie falen een er- zeker op zijn plaats is. zijn er wellicht duizen- enen, dat juist thans de Het streven blyft gericht op dc be scherming va nde burgers op een wyze, waarbij zo min mogelyk geweld en zoveel mogelijk dc rechter wordt ingeschakeld. Nederland is ook nu nog een rechtsstaat, aldus besloot de minister zyn betoog. Op zyn slotwoorden volgde een applaus van Kamerleden en aanwezige toehoorders. Bij de replieken kwam het nog tot oen woordenwisseling tussen de heren Bakker (CPN). Roolvink (AR.) en Nederhorst (P.v.d.A.) over de doodsoorzaak van dc heer Weggelaar. De heer Bakker werd kwalijk genomen, dat hij. ondanks de rap porten van dr. Zeldenrust en prof. Wa genvoort. bleef volhouden dat de heer Weggelaar geslagen zou zijn door de po litie. HAGELSTENEN ALS DUIVEËIEREN ROOSENDAAL (ANP) Een korte herige onweersbul heeft gisteravond schade aangericht in een klein deel Rond het dorp Kruisland ging honderd van de 170 hectare hardfruit, vooral ap pels, verloren. Er vielen hagelstenen als duiveëieren. In het dorp kwamen de straten blank te staan en liep het water de huizen binnen. Het heeft enkele uren geduurd voor het water verdwe nen was. Ook elders in West-Brabant vielen zware regen- en hagelbuien. Maanoppervlak sterk genoeg WASHINGTON (AFP) Het maan oppervlak is sterk genoeg om op te lo pen en het kan ook een goed gebouwde maanraket dragen. Dit heeft een Ame rikaanse ruimtevaartdeskundige donder dag gezegd. De door de maanraket Sur veyor naar de aarde gezonden foto's heb ben dit duidelijk gemaakt. De grond in de Zee der Stormen waar het ruimtevaartuig is geland, bestaat niet uit louter hard gesteente of poreuze rotsen. De bodem is samengesteld uit talloze kleine steentjes met hier en daar grote stuiken varv ongeveer een meter met scherpe punten. from America's Best Tobaccos rl^ 'i Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare PHILITINA JKUGDGRAMMOFOON 49.95 „Hemelse dansers" PNOMPEN, (UPI) Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, is in het vak van regisseur gestapt om zyn tand een zo goed mogeiyk voorko men te geven in het buitenland, zyn zoon. dochter en verscheidene hoogge plaatste generaals heeft hy evenals vele ledeh van het koninkiyke Cambod jaanse leger voor zqn werkzaamheden aangetrokken. De film die Sihanoek gaat maken, een romantische kleurenfilm, heet ..Apsaia". wat betekent „Hemelse dansers" In de film zal niet alleen getoond worden hoe heerlijk Cambodja wel is. maar ook welk een duivelse aggressors de Amerikanen en hun Zuidoostaziatische bondgenoten Helemaal onervaren is de prins in geen geval. Hij heeft reeds verscheidene docu mentaires op zijn naam staan Tijdens de vertoning van eigen werk vertelde hij onlangs tegen vrienden dat het erg moei- lyk was deze documentaires in de bui tenlandse bioscopen te krijgen, daar het publiek-«ze te ..ernstig'-' of te doorspekt van „propaganda" vond. „HejBqjaq dansers"agaat over een gene raal. gespeeld door luitenant-generaal Niek Tioelong, die verliefd wordt op de sterdanseres Kanta Devl. gespeeld door Sihanoeks dochter, en die zijn meesteres verlaat om haar hand te vragen. Kanta, die verliefd is op een jonge CAPE KENNEDY Reuter-A.F.P.) middel van een Titan-3C-raket ach verbindingssatellieten en cén kunsti om ruimtevoertuigen te stabiliseren door middel De Amerikaanse luchtmacht heeft door llieten gelanceerd, namelyk zeven militaire waarmee men een manier wil beproeven vaartekracht van de aarde. Alle satellieten zijn goed terechtgekomen. Het moet dan mogelijk zijn, dat het Amerikaanse hoofdkwartier in Zuid-Vietnam 24 uur per dag rechtstreeks met het Pentagon in Washington in verbinding kan staan. De verbindingssatellieten wegen elk 45 kg. De derde trap heeft ze een voor een uitgeworpen, zodanig, dat zij een baan gaan beschrijven op een afstand van 33.600 km van de aarde. Zij kunnen vrijwel niet door vijandelijke seinen worden beïnvloed. De van de aarde afgeseinde signalen worden door de kunstmanen goed weerkaatst. ROTTERDAM (ANP) De 18-jarige It. V. uit Rotterdam, die maandag jongst leden een mislukte roofoverval pleegde bij de Nederlandse Middcnstandsbank in de Rotterdamse stadswijk Alexanderstad. heeft zich ook bezig gehouden met het vervalsen van spaarbankboekjes. Hij heeft de PTT benadeeld voor een bedrag dat vermoedelijk ligt tussen de 10.000 en '20.000 gulden. De recherche in Rotter dam heeft bij de huiszoeking on maan dagavond o.m. drie pistolen en enige dolkmessen, valse stempels en vervals te spaarbankhoekjes op diverse namen gevonden. R. V verklaarde dat hij de wapens heeft gekregen van een man. die Hij in Antwerpen had ontmoet en die hij al leen kent bij de naam Dick. Dit zou vol gens hem dezelfde man zijn, die de initia tiefnemer zou zijn van de bankoverval. Naar het bestaan van deze man wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voor de juistheid van de geruchten als zou V. betrokken zijn geweest bij neo- fascistische activiteiten, bestaat voorals nog geen grond. Het onderzoek in deze zaak wordt in sterke mate bemoeilijkt door de vele tegenstrijdige verklaringen van de verdachte. Je zult i Engelse terug w z'n tweetjes door Amsterdam lopen. Die stad, waar het zo fijn vakantie houden was, volgens de foldertjes van het reisbureau. Deze twee r op de Dam terecht waren gekomen en angstig hun toevlucht zochten bij de grote mannen van de marechaussee, hebben straks, i ieder geval genoeg te vertellen Over de mareohauseees warenze wel te spreken, want die brachten de dames netjes naar hun hoteL luchtmachtplloot durft het bevel van haar moeder om de generaal te huwen niet te weigeren. Meteen na de huwe lijksplechtigheid echter vertelt zij de ge neraal over haar moeilijkheden. Juist op het moment dat de generaal over het. moeilijke parket waarin hij ver keert wil nadenken, ontstaat er een ge spannen toestand aan Cambodja's gren zen. Aan de ene kant bombarderen de Zuidvietnamezen grensplaatsen, aan de andere kant zet Thailand de grens onder De jonge luchtmachtpiloot wordt met zijn Mig door de ..aggressors" naar bene den geschoten. Hij herstelt echter. De generaal verlaat Deri ten gunste van de jonge piloot, en gaat weer terug naar zijn meesteres Sihanoeks film is er geheel op geba seerd Cambodja zo goed mogelijk te „verkopen". In de film komt het Russi sche en Chinese oorlogsmateriaal waar mee zijn leger ls uitgerust duidelijk naar UTRECHT A N.P.). De rechtbank in Utrecht heeft vanochtend zes van de zeven leden van het gezelschap „Tres", die vorig jaar betrokken zyn geweest by het inwydingsritueel, dat aan de 20- jarige student. David Louis Leonard Rut gers van Rozenburg uit Zeist het even kostte en waarby twee andere nieuwe lingen de studenten. A R. baron van Heemstra en jhr. Dirk Jan de Brauw werden mishandeld, veroordeeld tot geld- Een van de verdachten, de 25-jarige jhr W. M. de B. uit Utrecht werd vrij gesproken. omdat de rechtbank de hem ten laste gelegde mishandeling niet be wezen achtte. Vijf Tresleden werden we gens het medeplichtig zijn aan mishan deling, al dan niet de dood tengevolge hebbend, veroordeeld tot geldboeten van elk 'f 2000 te vervangen door 100 dagen hechtenis. De vijf zijn: de 25-jarige jhr. J C. F. von M. uit Utrecht, de 30-jarige mr. M L. L E. baron de L. uit Den Haag. de 26-jarige mr. W. baron van B-van S. uit Den Haag. de 22-jarige Utrechtse student C F. de L. M. en de evenoude student F. J. J F. uit Utrecht Een lich tere straf kreeg de 31-jarige Rotterdamse advocaat mr. L. J. R„ die veroordeeld werd tot een boete van f 1000— subsi diair vijftig dagen hechtenis wegens het mishandelen van jhr. De Brauw. In alle zaken stelde de rechtbank in haar overwegingen, dat de roetkap bij de Installatie van nieuwe leden van het gezelschap Tres al sinds ongeveer vijftig jaar wordt toegepast, en dat. niet is ge bleken, dat daardoor, vóór 1965 pijn of letsel aan de installandi ls toegebracht. Ze overwoog verder, dat de jongere leden maar heel svelnig invloed hadden in het eezelschap Ties en daardoor niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld voor het feit. dat de metkap als onder deel van het installatieritueel nog niet was afgeschaft. (Van onze correspondent) HOORN Voortrekker* en pionier sters, de boven 16-jarigen in de ver kenner* en gidsenheweging, zullen sa mengaan. De besturen van de Katho lieke Verkenners en de Nederlandse Gidsenbeweglng hebben hun principiële goedkeuring aan deze ontwikkeling ge hecht. Reeds opgedane ervaringen met ge mengde groeperingen voor deze jonge ren zijn bijzonder goed. Er is beraad gaande over de instellingen van een ad viesraad van ouders ter begeleiding van de gemengde groepen, terwijl er in ver band met de verdere vormgeving een enquête onder de jongena en meisjes zal worden gehouden. Het gehele pro ject wordt begeleid door de psycholo gen mevr. dre. Verhoeven en drs. H.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5