SteÊcidóeeouAcitit Drie bekwame mannen aan hoofd van mobiele eenheid Amsterdamse politie MINISTER KONDIGT WIJZIGINGEN AAN Politie is situatie volkomen meester Rellen gisteren yan weinig betekenis Wandluizen waarschuwen soldaten FLEXA weekend-systeem Positie V. d. Molen onzeker AUTO BIERMAN N.V. Plannen voor satelliet om de maan Hele buurt in touw bij redding slachtoffers brand te Rotterdam Buur sleept kokosmat aan uit huiskamer PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL- 2.09.36 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOEN8 HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88; p. maand ƒ3,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DONDERDAG 16 JUNI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN meer kans op onweer De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond i Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkefle regen- of onweersbuien. Veranderlijke wind. Warm weer met plaatselijk afkoeling btj buien of wind van zee. 57e jaargang, no. 16.858 Commissaris Groeneveld: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op het moment dat de Amsterdamse VV V-directeur Joop Strijkers gisteravond in een televisie- Interview verklaarde dat de dramati sche gebeurtenissen In de hoofdstad ca tastrofale gevolgen kan hebben voor 't toerisme, vloog een klinker door 'n spie gelruit van zijn kantoor aan het Roldn. Het was een begin van een snelle reeks incidenten rond Dam en Beurs plein, die omstreeks tien uur voor de eerste keer op deze avond culmineerde in een complete veldslag, waarbij twee duizend tierende nozems de arrestatie van een Amsterdammer trachtten te verhinderen met een stenenbombarde ment. Later op de avond werden nog 18 andere arrestaties verricht. Twee per sonen werden gewond. Hiermee is het aantal gewonden gestegen tot 81 burgers en 28 politieagenten. Tegelijkertijd werden parkeerme- tera uit de grond getrokken en sneu velden tientallen etalageruiten. Het ra diocontact, dat de patrouillerende poli- tie-eenheden op dat ogenblik onderhiel den met commissaris Groeneveld, die op deze tropische zomeravond de leiding had over de ruim duizend Amsterdam se agenten, marechaussees en eenheden van de rijkspolitie, maakte nochthans geen melding van paniek. „We hebben de zaak volkomen in de hand", zo was zrjn oordeel, „en de telkens oplaaiende rellen zijn van weinig betekenis". Dit was toen ook het oordeel van hoofdinspec teur H. Vos. die tijdens een persconfe rentie op het hoofdbureau van politie be kendmaakte, dat het Amsterdamse po litiekorps vandaag nog verdere verster king krijgt van een 340 man sterk deta chement van de rijkspolitie, waardoor de hulptroepen in de hoofdstad zullen zijn gebracht op 1150 manschappen. Belegerde stad Amsterdam is een belegerde vesting geworden, waarin de politie aanvanke lijk in afwachting van mogelijke af schuwelijke verrassingen in hemdsmou wen op het dak van het hoofdbureau ver- ABERDEEN (U.P.I.)Het Ame rikaanse leger heeft vol trots getoond hoe zij wandluizen gebruikt voor een tijdige waarschuwing voor de aanwezig heid van mensen. Deskundigen hadden ontdekt dat wandluizen opgewonden zoemen, als zij mensen ruiken. Bij een demonstratie van het leger droeg een soldaat een buisje om zijn hals waarin zich zeg wandluizen bevonden. Wanneer door een met gaas voorziene opening van het buisje lucht, aifkomst'ig van mensen, werd gepompt, schaarden zich de wandluizen voor de opening en lieten een opgewonden zoemen horen. Via een kleine versterker wordt de soldaat zo doende tijdig gewaarschuwd voor de aanwezigheid van mensen. Men denkt nu dit systeem toe te passen in Vietnam zodat de soldaten tijdig voor een hinder laag kunnen worden gewaarschuwd. koeling zocht. Na de veldslag van tien kwam er prompt tegen elf uur een nieuwe verrassing toen een duizendkop pige menigte als een onstuitbare vloed golf van Muntplein naar Dam spoelde en spoor van vernielingen achterliet. Ook op de Oudezijds Voor- en Achter burgwal en in de smalle duistere zij straten daartussen laaide de hete vlam van de straatterreur weer snel op. Op tientallen plaatsen werd verwoed ge vochten. Maar de politie slaagde erin de orde te handhaven. Hoofdinspecteur Vos deelde op zijn persconferentie ook nog mee dat va 41 arrestanten die dinsdag in hechtenis werden genomen nog 15 in de cel zitten. Vier van hen zullen zo spoedig mogelijk voor de rechter-commissaris worden ge leid, 11 zullen zich dienen te verant woorden voor de officier van justitie. Levensgevaar geweken Over de toestand van het slachtoffer Schaper, die dinsdag bij 't aanvallen van een agent in de bovenbuik werd ge schoten, werd nog meegedeeld dat het levensgevaar nu vrijwel ls geweken. De schade aan verkeersinstallatles, die aanvankelijk geschat werd op vele hon derdduizenden guldens, valt achteraf bij zonder mee. Gebleken is dat vitale on derdelen niet beschadigd werden en slechts lampen en lichtkappen het heb ben moeten ontgelden. Gisteravond rondom het spitsuur functioneerden alle verkeerslichten in de Amsterdamse bin nenstad weer normaal, met uitzondering van de lichten op de Dam die slechts au tomatisch brandden en niet zoals ge woonlijk met de hand konden worden bediend. Drie zwaar gestrafte gevangenen in Leicester (Engeland) zijn hier bovenop het dak van de gevangenis geklommen. Zij wilden hiermee protesteren tegen het feit, dat zij hun familie niet regelmatig mochten ontvangen. Onder hen bevond zich (links op de foto) Thomas Wisbey, één van de treinrovers. Hij zit een straf uit van dertig jaar. Zijn twee medeprotesterenden zitten resp. veertien jaar en levenslang. De gevangenisdirecteur beloofde een onderzoek in te stellen en hiermee was het drietal voorlopig tevreden. Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! PEKING (A.F.P.). Koeang Ya Lin, rector van de universiteit van Nanking, is van al zijn functies ontheven wegens anti-socialistische activiteit, aldus meldt radio-Peking. Koeang, die ook secretaris van de Communistische Partij van de provincie Kiangsoe was, wordt een vertegenwoordiger van de bourgeoisie genoemd. Het ontslag van Koeang was door alle hoogleraren en studenten van de universiteit, tijdens een zondag j J. ge houden bijeenkomst met instemming ont vangen, aldus de radio. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Na overleg tussen de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie, waarbij ook de commissaris van de koningin betrokken was, is gisteren besloten een wijziging aan te brengen in de Amsterdamse politie-organisatie. Een centraal commando voor de mobiele een heden is ingesteld. Drie bekwame mannen zijn vrij gemaakt en ver antwoordelijk gesteld voor de operaties, indien deze moeten plaats vinden voor het herstel en de handhaving van de openbare orde. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Smal- lenbroek, vanochtend meegedeeld in een verklaring in de Tweede Kamer, die op speciaal verzoek van de V.V.D. bijeenkwam ter bespreking van de situatie in Amsterdam. De minister zei dat het bevoegd g niet zal schromen gebruik te maken al haar bevoegdheden. De politiemacht van Amsterdam ls thans met 1400 mar versterkt door manschappen van rijks politie en marechaussee. Als dit nodig is zullen meerdere versterkingen worden aangevoerd, alle voorbereidingen daartoe zijn getroffen. De primaire taak ls thans het handhaven van d~-onenbare orde. die een voorwaarde is vocJ de democratische samenleving. Er mag niet de geringste twijfel over bestaan, dat met alle middelen tegen demonstraties en ordeverstoringen zal worden opgetreden, aldus de minister. De voortdurende agitatie heeft de Am sterdamse politie onderbezet door 500 vacatures zwaar beproefd en vermoeid. Een goede tactiek vergt meer dan char ges. De regering stelde dan ook aanvan kelijk rijkspolitie ter beschikking, aldus minister Smallenbroek. die daarna een schets gaf van de recente gebeurtenissen in Amsterdam, die volgens hem sterk den beïnvloed door de veronderstelling, dat er een slachtoffer in de woelingen was gevallen. Hij noemde het betreurens waardig. dat dinsdagmorgen zeer lang niet werd ingegrepen door de politie. Hij wees er in dit verband wel op. dat de avond tevoren zoveel van de politie gevraagd, dat er niet direct op voldoende sterkte kon worden opgetreden. Rechterlijke macht Minister Samkalden van Justitie gaf daarna een overzicht van de wijze, v op de rechterlijke macht kan optreden donderdag 18 juni <2022 uur» vrijdag 17 juni (1022 v zaterdag 18 juni (1019 uur) LAGE ZOMERPRIJZEN. zeer grote keus Renault - Fiat - Simca Daf - BMW - NSU Volkswagen Kwaliteit is TEL. 01710 - 40447 MINISTER SHALLENBROEK tegen ordeverstoorders e.d. Hij wees erop. dat de rechter een onafhankelijke positie inneemt. Wanneer men kritiek op de strafmaat uitoefent, kent men de dossiers alle omstandigheden niet, die tot bepaalde straf leiden. Overigens zei hij, dat wie zo optreedt als in Amsterdam gebeurde, moeilijk kan klagen over de scherpte van verhoren e.d Hij zei ook. dat wie vernieuwing wil in ons bestel, niet vooraf de bestaande orde kan uitschakelen. Het openbaar mi nisterie wil de zaken snel afdoen, omdat daarvan een preventieve werking kan uit gaan. De politie wil ook snel en doortas tend werken. Maar snel werken kan fou ten veroorzaken, verkeerde mensen kun nen worden gearresteerd of getroffen. „Maar het aantal fouten is bepaald niet groot", aldus de minister. Harde middelen Een van de fouten was het arresteren van een t.v.-functionaris, erkende de mi nister. Anderzijds stelde hij ook, dat Jour nalisten en andere vertegenwoordigers var publiciteitsmedia zich aan de aanwijzin gen van de politie dienen te houden. Er zijn nu situaties ontstaan, die op treden tegenover het geweld noodzakelijk maakt met middelen, die harde middelen moeten zijn. Het kan daarbij voorkomen, dat politiemannen niet steeds zo beheerst optreden als hun functie noodzakelijk maakt. Maar in het algemeen moet waar dering worden opgebracht voor het po- litie-optreden, aldus minister Samkalden. die ook zei dat het justitiële beleid vol- CAPE KENNEDY lUPI) De Ameri kaanse commissie voor ruimtevaart heebt bekend gemaakt dat zij van plan is een satelliet te lanceren die vanaf 12 juli gedurende zes dagen een baan rond d< maan zal beschrijven, foto's zal nemer van het maanoppervlak enwaarschijnlijk ook van de Surveyor. De satelliet van ongeveer 400 kilo. naamd ..Lunar Orbiter". is zo ontworpen dat hij op 45 kilometer afstand van he maanoppervlak een aantal scherpe foto' zal nemen van geschikte landingsplaatsen voor het Amerikaanse maanlandingspro ject „Apollo". De Amerikaanse ruimte vaart commissie heeft vorig jaar een aantal landings plaatsen uitgezocht waarop de astronau ten zouden moeten landen en die door de ..Lunar Orbiter' gefotograafeerd moe- worden. Een woordvoerder van de heeft nu verklaard dat men over weegt de Lunar Orbiter ook de Surveyer te laten fotograferen. doende evenwichtig ls geweest en dat de justitie erop voorbereid is de vrede te herstellen en te handhaven. Gissingen Na de twee verkaringen werd de verga dering tot half twee geschorst om de Ka mer de gelegenheid te geven tot beraad. Er werd vooral gegist naar de betekenis de mededeling van minister Smallen broek. dat er een commando van drie be kwame mannen is ingesteld bij de Am sterdamse politie plus versterking. De mi nister zei namelijk niet, of de hoofdcom missaris van de Amsterdamse politie in dit commando is opgenomen. De belangstelling voor de vergadering, die onder meer werd bijgewoond door minister-president mr. Cals, was bijzonder groot. Een groot aantal politiemannen was aanwezig, om binnen en buiten even tuele woelingen te voorkomen. Minister Smallenbroek was zijn verkla ring begonnen met een woord van deel neming aan de nabestaanden van de om gekomen heer Weggelaar en aan de ge wonde burgers en politiemannen. Kinderen door bliksem gedood LE HAVRE (U.P.I.Door blikseminslag in een groep van tachtig geestelijk minder ontwikkelde kinderen, aan het picknicken waren, zijn gisteren twee kinderen om het leven gekomen. Zestien kinderen werden ernstig gewond. Eén kind en onderwijzer bevinden zich in ernstige toestand. Politie en boeren uit de omgeving pasten mond-op-mon-dlbeade- ming toe om bewusteloze kinderen tot leven te wekken. De paarden in Ascot kunnen het nauwelijks bijbenen. In publiciteit worden ze jaarlijks achterhaald door mode} eest maken. Judy Chidlew bijvoorbeeld verscheen dit jaar in beige linnen kostuum, bestaande uit jasje en broek. Vier uiterlijk gezonde Vietnamese kinderen, die echter aan ernstige kwalen lijden, zijn gistermiddag uit Genève op Schiphol aangekomen. De kinderen konden in Vietnam zelf niet geholpen worden. Ze zullen in'tLeids academisch ziekenhuis worden geopereerd. Op de foto bekijkt de achtjarige Nguyen Din Christian een beetje argwanend het nieuwe land. Nguyen van The heeft alleen maar oog voor de traptreden. De kinderen zijn inmiddels naar Leiden gebracht. Nadat alom m den lande de vrome zich heeft geworpen op het metsel-, timmer, en monteursvak. tot dusver typisch mannenwerk, dacht iedereen, is een Brabants meisje. Joke Bogaarte uit Gilze, gediplomeerd elektrisch èn autogeen lasser (of lassterfgeworden. Joke, dochter van een autosloper, wil ook de aureus voor gevorderden gaan volgen. ROTTERDAM (ANP) Paniek heerste de afgelopen nacht in de Frede- rikstraat In Rotterdam, waar bij een brand drie mensen van een hoogte van 15 17 meter moesten worden opgevan gen op een deken en een kokosmat. Vele andere Inwoners moesten, soms met ge weld, nlt hun huls worden verdreven. De eerste die van vier boog naar be neden kwam, was de ongeveer .35-Jarige havenarbeider Jan van Aken. Buurtge noten vingen hem op in een deken. De man viel van de deken op de straat, on»- dat men de deken niet goed meer vast kon houden. De man Ls met ernstige In wendige kneuzingen en brandwonden naar het ziekenhuis Bergweg overge- Buren verzorgden ook de redding van de 21-jarige mevrouw Henny Wetering die met haar eenjarig zoontje Max ge ïsoleerd door het vuur voor het open raam op de derde etage van het naast liggende huis stond. „Niet springen", schreeuwde men naar boven. Kort daarop kwamen buren met een kokosmat, die door tien, twaalf mensen werd vastgehouden. „Springen", luidde het toen. Eerst gooide Henny Wetering haar kind naar beneden, waar het ongedeerd op de ko kosmat terecht kwam. Daarop sprong mevrouw Wetering zelf en ook zij kwam behouden op de kokosmat terecht. Vele mensen ln deze oude, dichtbe woonde huizen zaten verbijsterd ln hun door vuur en rook bedreigde kamers. Weer traden buurtgenoten op. Met ge weld moesten enkele mannen ertoe ge dwongen worden hun woningen te ver laten. Kinderen en vrouwen werden snel en behulpzaam weggebracht. De brand moet zijn ontstaan op de zol deretage aan de Frederikstraat 83, waar de ongehuwde Jan van Aken reeds op bed lag. „Ik zie niets meer", zo riep hij, terwijl hij uit het raam hing. Op goed geluk liet de man zich, zoals gezegd, vallen. Do redding van mevrouw Wetering en haar kind verliep al rustiger. Haar over buurman Willem Ruys (45) sleurde zijn koksvloerbedekking onder zjjn meubi lair weg en snelde naar het bedreigde huls. Velen stonden klaar om bij deze efficiënt opgezette redding het kokos kleed vast te houden. De bovenste delen van twee hulzen zijn finaal uitgebrand. De brandweer heeft het vuur binnen een uur weten te be dwingen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1