Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! r Kleine zelfstandige betaalt machteloos het gelag REGEN ASSISTEERDE POLITIE BIJ PROVO'S Lintjesregen in Engeland Huurlingen in Leopoldstad aangehouden Speel-Zelf-Dag K.WJ. in Leiden een succes Wij zijn n zeevarende natie is holle frase MAANDAG 13 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT Drs. Westerterp: In Nederland meerderheids partij nodig WOUDSCHOTEN. Het is zeer {«wenst, dat op niet al te lange termijn in Nederland een politieke partij ontslaat, die tot een meer derheidspartij kan uitgroeien. Daar door «al de burger niet alleen kie ren voor een samenstelling van 't parlement, maar ook voor de sa menstelling van het kabinet. De K.V.P. sou een echte doorbraak moeten plegen door het Initiatief te nemen tot oprichting van een algemene volkspartij, die christe lijk geïnspireerd moet *ijn. Deze stelling verdedigde het Tweede-Kamerlid drs. Th. Wester terp zaterdag op het jongerencon- gres van de K.V.P., dat ln Woud- schoten werd gehouden. Gelet op de huidige politieke situatie vindt drs. Westerterp het noodzakelijk, dat niet alleen wijziging komt in de structuur der partijen, maar dat ook wat wordt gedaan aan ons parlementaire stelsel. Hij bepleit te voor de verkiezing van de Tweede Kamer herstel van het meerderheidsstelsel, dan wel in voering van een kieskringstelsel binnen de evenredige vertegen woordiging. die Nederland sinds 1918 kent. Ook de Eerste Kamer zou rechtstreeks gekozen moeten worden. Voorts moet een nieuwe arbeidsverdeling tussen Eerste (wetgevende) en Tweede (politie ke) Kamer ontstaan. DRS. SCHMELZER TOT KVP-JONGEREN (Van trslag gevers) WOUDSCHOTEN In een belangwekkende rede, zaterdag uitgesproken voor het KVP-jongeren- congres, heeft fractieleider drs. W. K. N. Schnielzer enkele opmerkelijke uitspraken gedaan: We moeten de economische werkelijkheid onder ogen zien en niet naar het jaar 2000 roeien via herhaalde schipbreuken. - Als de directe belastingen te hoog zijn, wentelen zij, die over economische macht beschikken, de lasten daarvan af via loons- of prijsverhogingen. De machtelozen, zoals de kleine zelfstandigen Drs. Schmelzer besprak aan de hand van voorbeelden uit de praktische poli tiek de vraag of een tegenstelling in de partijvorming tussen progressief en con servatief zinvol Is. Hij wees die van de hand, omdat alle grote, constructieve partijen in Nederland bepaalde bereikte resultaten willen behouden en op andere punten streven naar vernieuwing. Hij wees elk krampachtig streven af om zich te vereenzelvigen met de titel pro gressief of behoudzuchtig. Aan de hand van dit uitgangspunt be sprak hij vervolgens de problemen rond de hoogte der staatsuitgaven. De KVP is akkoord gegaan met een vrij hoog ni veau van staatsuitgaven, maar zij wil deze zaak niet overtrekken. Bij de huidi ge economische spanningen moet de Jan-Hein Donner, de schaakmeesterwas een van de betogers, die zaterdagavond bij de gevangenis op de Amsterdamse Amstelveenseweg actief ivaren. Maar provo-sympathisant of niet, 'n regenbui deed hem »n een taai 't hazenpad kiezen. Geen arrestaties, veel bekijks AMSTERDAM, (A.N.P.) In Amster dam Zuid heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag ln de Apollolaan bij d« woning van de Amerikaanse consul- generaal en rond het Haarlemmermeer circuit voor het Huis van Bewaring ver scheidens charges met de wapenstok moe ten uitvoeren tegen een groep can ca. 150 provo's. Rond middernacht werd de politie effectief geassisteerd door een fikse regen bui. Op het Spui. dat rond het Lieverdje weer met ruiters en hondengeleiders was Hf gezet, is het rustig geweest. Op het Leidseplein, waar de provo's tegenwoor dig happenings houden bij het fonteintje ln het plantsoen voor het American hotel, had de politie tijdig alle rijverkeer. met uitzondering van de tram omgelegd. Op het plein was voldoende gelegenheid voor het publiek om zich ook op de rijweg te begeven zonder direct het gevaar te lopen omver te worden gereden. Een chaos is het daar ook niet gewor den. De politie zag af van krachtdadig op tieden tegen de provo's, die in groepjes handklappend de leuze riepen „Hans Tuyman moet vrij". De politie hield de groepen zo klein mogelijk en verspreidde Brand in Duits rijksdaggebouw BERLIJN (UPI) In het in herbouw eljnde Duitse Rijksdaggebouw is giste ren een kleine brand uitgebroken, die spoedig geblust kon worden. Volgens de Berlijnse brandweer brak fiet vuur uit in een lading hout op de eerste verdieping van de noordoostelij ke vleugel. De brand zou ontstaan zijn door kortsluiting. De schade wordt ge raamd op 200 mark. Op 2 februari 1933 ging de toenmalige zetel van de Duit se Rijksdag geheel in vlammen op. en leidde tot een grootscheepse nazi-jacht op Duitse communisten, die de schuld van de brand kregen. D© Nederlander Marinus van der Lub- be, die volgens de nazi's de brand voor Ae communisten had gesticht, werd ont hoofd, nadat hij in het beruchte Rljks- dagbrandproces had bekend het vuur te hebben aangestoken. met zachte drang. Er werden de hele nacht geen srestatleg verricht. Later verplaatste de groep zich via het Museumplein, waar het Amerikaanse con sulaat-generaal gevestigd is, vla de Apollo laan, naar de omgeving van het Huis van Bewaring, waar provoleider Hans Tuyman een straf van drie maanden wegens op ruiing uitzit. Zowel op het Leidseplein als bij het Huis van Bewaring waren honderden be langstellenden. Het was omstreeks één uur bij het Haarlemmercircult een com plete verkeerschaos. Talrijke belangstel lenden voor de provo-activiteiten bleven in hun auto's rondrijden, temidden van het normale zaterdagavondverkeer op dit verkeersplein. Omstreeks kwart over drie was overal ln de stad de rust weergekeerd, mede dank zij een tweede regenbui. Paulus VI prijst Nederlandse kath. bonden VATICAANSTAD (U.P.I.). Paus Paulus heeft zaterdag de leiders van de Nederlandse katholieke mijnwerkersvak bond in audiëntie ontvangen. De vak bondsleiders verblijven momenteel in Rome ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag van paus Leo de dertiende's sociale encycliek „Rerum Novarum". In een toespraak tot de Nederlanders, die werden geleid door Frans Dohmen, Antoon Nubben en kapelaan Frederick- Adams, zei de paus dat het werk van de mijnwerkers „bijzonder hard" is en hun omstandigheden „bijzonder pijn lijk". Paus Paulus prees de Nederlandse katholieke vekbonden, die. zoals hij zei „zich onderscheiden door hun verbonden heid aan de Kerk en aan God". Juwelenroof in New-York WASHINGTON (UPI) Twee ge maskerde mannen hebben zaterdag een juwelierszaak in Washington berooft en zijn er met juwelen ter waarde van 250.000 tot 500.000 dollar van door ge gaan. Een 16-jarig© jongen werd in de rug getroffen door een verdwaalde kogel die op d© bandieten was afgevuurd. en de r en te trek kers betalen het gelag, de KVP moet een open oog; voor die zwakken hebben. De tegenstelling progressief-conservatief is als vals en misleidend van de hand te wijzen. Het kabinet-Cals heeft in de herfst van 1965 de financieel-economische situatie verkeerd beoor deeld. In een nieuwe partijformatie is er grote kans, dat het program van de KVP, dat reeds thans ge richt is op de belangen van het gehele volk, de kern van een nieuwe partijvorm gaat uitmaken. Hef brengen van offers voor de vrijheid is een betere bijdrage tot de wereldvrede dan eenzijdige ontwapening, die juist aggressie uitlokt. mlng In Nederland, meende de KVP- fractleleider, dat men zlcli moet hoe den voor misleiding vla de valse tegen stelling progressief-conservatief. PROGRESSIEF- CONSERVATIEF IS VALSE VERHOUDING staat zich een zekere matiging opleggen, dat doet pijn en wekt teleurstellingen, maar het staat geheel buiten de tegen stelling progressief-conservatief. Sprekende over de financiële proble men zei de heer Schmelzer, dat Neder land in de EEG de hoogste directe be lastingen heeft. De belastingverlaging is geen verlaging, maar slechts een aan passing voor de inflatie. Een verhoging van de indirecte belastingen kan men niet a-sociaal noemen. In de luxe sfeer en bij die goederen, waar een uitwijk mogelijkheid is, kan wat gedaan wor den. Men moet deze zaak reëel bekij ken. Te hoge directe belastingen worden afgewenteld in de lonen en de kosten, dank zij de macht, waarover bepaalde groepen de beschikking hebben. De machtelozen betalen dan het gelag, want zij kunnen prijsstijgingen nergens doorberekenen. Voor die zwakken moet de KVP opkomen. LONDEN (AFP-Reuter) D© be kend© acteur Peter SeUers, de coureur Jack Brabham en de couturlér© 'Mary Quant, de Engelse „Dior" behoren tot de 1800 mensen, die onderscheiden zijn ter gelegenheid van de (veertigste) ver jaardag van koningin Elizabeth. Andere onderscheidenen zijn voorts de Australische coureur Ron Clarke en de uitvinder van de „Hovercraft", het luchtkussenvoertuig, Christopher Coc- Voorta is onderscheiden de toneel schrijver Harold Pinter (Sellers en Pin ter zijn beiden commandeur in de orde van het Britse rijk). Tot de vijf nieuwe Britse baronnen behoort sir John Hunt, die in 1953 de Britse expeditie leidde die de Mount Everest bedwong. De titel van ridder ontvingen onder anderen de president van de Engelse voetbalbond. Joe Richards, de Britse componist Michael Tlppett, de Australi sche portretschilder William Dobell en professor Martin Ryle, een radio-astro- Gerstenmaier Sovjet-Unie wil geen oorlog BONN (UPI) De voorzitter van de Westduitse bondsdag, Eugen Gersten maier, heeft verklaard dat d© Sovjet- Unie geen oorlog wenst. In een Interview voor de radio zei hjj de mening te delen van oud-kanselier Adenauer die op een conventie van de CDU twee maanden geleden had ver klaard dat de Sovjet-Unie zich onder de gelederen der vredelievende landen had geschaard. „Ik denk dat deze veronderstelling juist is", aldus Gerstenmaier, erop wij zend dat de Sovjet-Unie de laatst© jaren de voorkeur gaf aan het bewaren d© vrede boven het handhaven vai eenheid van actie van tische blok. Daarin zag hij de reden van de spanningen tussen Moskou en Peking. Hij verwachte dat de geschillen bin nen het communistische blok zouden voortduren en zich zelfs zouden verdie- Doofstomme vrouw ter dood veroordeeld KARTOEM (U.P.I.). Een doof stomme vrouw is verleden week ln West-Soedan ter dood veroordeeld. De rechter gaf haar met gebaren te ver staan dat zij zou worden opgehangen. De vrouw werd schuldig bevonden aan het vermoorden van haar blinde min- i bijl. Prinses Irene bij haar moeder SCHIPHOL (A.N.P.Zonder haar echtgenoot is zaterdagavond onverwachts prinses Irene uit Madrid op Schiphol aangekomen. Zij werd daar afgehaald door koningin Juliana. De prinses zal enige dagen, mogelijk een week, ln ons land verblijven. De reden van haar be zoek is volgens de R.V.D., dat „»ij ©en tijdje bij haar moeder wil zijn". De KVP heeft een werkelijke kans haar eigen program te maken tot de harde kern van welke nieuwe partijvorm ook. Het KVP-beleid is evenwichtig, ook al heeft men soms gerechtvaardigde kritiek. Ook de KVP maakt fouten. Als uitgangspunt voor een nieuwe partij zal echter gekozen moeten worden voor de s als kind van God, als sociaal we- omwille van de solidariteit. Waarom de KVP in haar denken niét de be langen van het gehele volk mogen be hartigen, zo vroeg de heer Schmelzer zich af. Hij zei, dat extremisme wordt vermeden, omdat het beleid niet is afge stemd op groepsbelangen. LEOPOLDSTAD (UPI) In een van de grote gebouwen van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad z|jn vandaag drie blanke huurlingen en een officier van het Belgische leger aangehouden, na dat in een der appartementen van het gebouw een grote hoeveelheid wapens en munitie was aangetroffen. Dit heeft de Kongolese regering bekendgemaakt. De bekendmaking heeft de reeds aan wezige gespannen toestand, die is /ont staan na de openbare ophanging van vier Kongolese ex-mlnisters en de ver scherpte veiligheidsmaatregelen, nog doen toenemen. Een grote menigte Afrikanen keek toe toen zwaarbewapende parachutisten het gebouw, waarin zich'ondermeert Cana dese ambassade bevlfldt, binnendron gen.. De menigte begon te joelen toén op een der balkons van het gebouw een blanke verscheen. Na de arrestatie ging een golf van ge ruchten door de stad dat Europeanen het plan zouden hebben de zes maanden oude regering van president Moboetoe er te werpen. Sportiviteit en enthousiasme (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De „Speel-Zelf-Dag" door de Beweging van kath. werkende jongeren in 't district Randstreek had gistermiddag enkele honderden jongelui in de Stads gehoorzaal te Leiden samengebracht. Het centrum van alles was de grote zaal, waar het enthousiasme oplaaide bij de dreu nende beat van ettelijke bands. De mid dag was geopend met een eucharistie viering, die was aangepast aan de sfeer Kind bij brand omgekomen VENLO A.N.P.). Zaterdag ln het begin van de avond is bij een brand in de bovenwoning van de familie F. van de Perre te Venlo het 4-jarige dochtertje Silvia door rookverstikking om het leven gekomen. Het gezin werd volkomen door het vuur verrast.- De vader sprong it 't raam van de bovenverdieping en is met verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd. De moeder met een 2-jarig doch tertje en ook het 6-jjarig zoontje wisten zich in veiligheid te stellen. De boven woning brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is niet bekend. Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 ten en ontspanningsactiviteiten. Ongeveer 200 jongens en meisjes uit de gehele Randstreek namen hieraan deel. Alles bij elkaar was het een prettig© en spor tieve ontmoeting met. goede winnaars en sportieve verliezers. Vooral bij de beat- (wai de rivaliteit enorm. De yells van de fans waren niet van de luoht. men stak dit ook geenszins onder stoelen of banken „Reza and the firecats" uit Poeldijk luid de het „zwaar kaliber" in. terwijl „vijan delijke" ploegen de beat trachtten te overstemmen met 'kreten als „We waiit Yac-Yac 5". Deze Yac-Yac beschikte over de hoogste troeven: het was een explosie, die begeleid werd door zich kronkelende beat-danseresjes. Dat was het wel Het was „hip". Vlotte afwerking Het gehele programma (aan de peri ferie werd serieuzer gestreden op biljart en tafeltennistafels, het toneel kon zich slechts in een matige belangstelling ver heugen) werd vlot en zonder incidenten van betekenis afgewerkt, ongetwijfeld het resultaat van een goede organisatie, die in handen was van een Speel-Zelf-team uit de K.WJ. De deelnemers en toe schouwers hebben uitstekend meegewerkt om de dag tot een hoogtepunt te maken. Deze Speel-Zelf-Dag heeft bewezen, dat vriendschap, sportiviteit en enthousiasme nog lang niet uit het woordenboek van de jongeren zijn geschrapt. Uitslagen De uitslagen zijn: Beatbandjes: 1. Yae-Yae 5 .Oudewater; 2 Resa and his firecats. Poeldijk; 3. The Saints, Noordwijkerhout. Muziek: 1. A. Konlngs, Oudewnter; 2. Duo Kitty van Winsen en Tooa Tijdhof. Warmond. Show1. Wielen show, Warmond. 2. Plaaitlmltatie Jerry and the Bretel-rockets, Koch, Wa/r- nd, 2. S. Sikking, Wurr 1. Nol Slkkini Nierop, Poeldijk. Biljarten: 1. P V. d. Lans. Hillegom. 2, A. v d. Heiligenberg. Gouda. 3. N. van Overdam. Pynacker. Toneel 1, Juff Snip als schoonheidsspe cialiste. Woerden. 2. Hou de butler in de gaten. Hoogmade. Modeshow: 1. Öorrie v. d. Zalm. Hoog made. 2. Kitty Hogervorst. Berkel, 3. Jople v. d. Geest. Hoojrmade. Kapwedstrijd1. C. Bulk. Berkel. 2. Joke v; d. Sa lm, Hoogmade. 3 L. van Schie, Declamatie: 1 A. Konings. Oudewater Fotografie: 1. Anny Lieverse. Hoogmade - Han Streng. Oude- winterlandschap), Icht op Oudei p Sikking. Wa De kinderkamer ran de Duitse literatuur staat in een oud huis in een dorp niet ver van Frankfurt aan de Main. De auteur, zetter, drukker en uitgever Victor Otto Stomps tfoto), 69 jaar oud. heeft hel ..Saus souris" gedoopt, zonder muizen". Want deze knaagdieren moest hij eerst verdrijven, voordat hij zijn éénmanszaak hier kon vestigen. Stomps is al sinds vijftig jaar niet meer weg te denken uit de Duitse iiteratuurwereld. Door zijn miniatuuruitgeverij werden onbekende namen tot bekende: Bertold Brecht, Hanns-Heinz John en Werner Bergengriin Er bestaat nauwelijks een moderne auteur, die hier niet zijn eerste sporen verdiend heeft. V. O. Stomps managt alleen beginners, voor prominente literatoren heeft hij geen belangstelling. Grootscheeps complot ontdekt! Het gerucht gaat dat e scheeps complot tegen de n wordt gesmeed. De „slachtoffers" beboeven zich echter In het ge heel niet ongerust te maken - in tegendeel. Het gaat namelijk over een zeer vrolijke samenzwering, die ten doel heeft de vaders op vaderdag In het zonnetje te zet ten. Moeders en kinderen zullen daartoe In grote getale naar de markt optrekken, om daar hun vaderdag-geschenken te kopen. Straathandelaar en marktkoop man nemen van harte aan deze actie deel en zullen met hun ruime keus zeer veel lot het welslagen bijdragen. En wie op de markt koopt. 7.al vader extra kunnen verwennen met een nóg leuker ca deau, omdat de prijzen er zo laag z||n. Ook kopon-voor-vaderdag doet ii het voordeligst op de markt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI Surveyor zendt steeds betere maanfoto's PASADENA U.P.I.Een woord voerder heeft medegedeeld, dat de maan foto's van de Surveyor steeds beter worden. Als morgen de zon op de maan ondergaat, worden volgens de woord voerder de beste foto's verwacht. „De instrumenten van de surveyor verkeren in uitstekende staat en luisteren nauwgezet naar de impulsen van de aarde", aldus de zegsman. Velen verkiezen baan aan de wal DEN HAAG (ANP) De vraag: „Welke is de plaats die onze zeevaart thans in Nederland inneemt", kan niet worden beantwoord met een sentimen tele frase als: „we zyn toch een zeeva rende natie." Het verschijnsel, dat ve len de vloot verlaten om zelfs minder goed betaalde banen aan de wal te ac cepteren, is een bedenkelijk symp toom en het is een schrale troost dat de oudere maritieme landen ullcmaal min of meer kampen met dit vraagstuk. Dit zei vanochtend drs. H. J. H. Jans sen, directeur-generaal van de scheep vaart, tijdens een symposion in de Rid derzaal, gehouden in het kader van de manifestatie „1666 Nederland ter zee 1966". We moeten nuchter constateren, al dus drs. Janssen, dat de leuze van de durf en het avontuur op zee belang rijk heeft ingeboet. De belangstelling gaat er niet meer naar uit. Iedereen heeft met behulp van de moderne com municatiemiddelen de wereld bij zich in huis en het aparte van de zeevaart is er niet meer bij. Lucht- en ruimtevaart hebben het overvleugeld. Dat het alle maal niet meer zo aanspreekt, komt ook doordat het bedrijfsleven zich veel te lang van het publiek^ element verwij derd heeft gehouden, aldus drs. Jans- Sprekend over kernvoortstuwing zei de directeur-generaal van de scheep vaart, dat het dringend noodzakelijk is dat men in Nederland begint met de bouw van een dergelijke scheepsvoort stuwing. Het zal voor de Nederlandse Industrie, de scheepsbouw en de scheep vaart een hele opgave zijn om binnen een aantal jaren een Nederlands schip met kernvoortstuwing in de vaart te heb ben, maar het zal een enorme prakti sche ervaring aan die industrie geven, ervaring, die op andere terreinen weer vrucht zal dragen. Voor een project van een dergelijke importantie is echter een gezamenlijke aanpak vereist, aldus drs. Janssen. De directeur-generaal van de scheep vaart betoogde voorts dat samenwer king in de Nederlandse scheepvaartwe reld niet zo'n bekende klank Is. „Er z|jn in de Nederlandse scheepvaart veel te veel heilige huisjes. Wanneer men over verdere samenwerking spreekt, Is de moeilijkheid alt|jd dat men zo zeer de bestaande en historisch gegroeide situa tie als de alleen zaligmakende be schouwt." Volksliedjes in Zuid-Afrika communistisch' JOHANNESBURG (U.P.I.De studentenraad van de universiteit van Pretoria heeft de vorming van een universiteits-,.folksong"-groep verboden omdat de moderne wijze van volks liedjes zingen „subversief, communis tisch en een bedreiging van de toekomst VEin de Afrikaners" is. Volgens het weekblad van de univer siteit van Pretoria was aan het verbod een nauwkeurige studie voorafgegaan en was onder andere de Zuldafrikaanse Na tionale Raad tegen het Communisme geraadpleegd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5