Plantsoenen en groenstroken verlevendigen het stadsbeeld en zuiveren de atmosfeer Stadshoveniers in hun arbeid bespied ZWEMBAD DE VLIET VERWACHT DE lOO.OOOste ZWEMLUSTIGE DIT WEEKEND 100 HECTARE GROEN VOOR 100.000 LEIDENAREN Bekerwedstrijden Leidse Korfbalbond ZATERDAG 11 JUNI 1966 DB LEIDSE COURANT PAGINA Aangetrokken door de grote warmte van de afgelopen dagen hebben vele Leidenaars de weg weten te vinden naar het bad op de Voorschoterweg. Aangezien de fiets, nog steeds het nationale vervoermiddel is, wordt het zwembad gemarkeerd door enorme rijen fietsen. Met de kaartjes-verkoop werden enorme omzetten gemaakt. 6 a 7 duizend bezoekers hebben dagelijks een frisse duik in het bad genomen. De veelgeroemde aardgas verwarming die het bad op temperatuur moet houden staat al drie weken uitDe temperatuur van het water is echter toch 23 graden. Als het bezoekersaantal in dezelfde stroom blijft door gaan als de afgelopen week, is het niet uitgesloten dat in het komende weekend de lOO.OOOste bezoeker een kaartje zal kopen. Dat is dan ruim anderhalve maand eerder dan vorig jaar, toen op 4 augustus de man die het aantal volmaakte, de poorten van het zwembad de Vliet betrad. In ieder geval zal, als het weer mee zit, het zwembad zaterdag en zondag weer een beeld geven als op de foto's te zien valt. Binnenkort gaat de Leidse Plantsoenendienst de bloemetjes weer buiten zetten. Op de Stadskwekerij aan de Nachtegaallaan staan de corsages van pleinen en straten, de bloembakken gevuld met salvia's en pelargoniums, reeds enige tijd gereed. Van deze 143 miniatuur- tuintjes komen er alleen op het Stationsplein al zo'n 70 te staan. Zo wordt Leiden deze zomer weer een echte bloemenstad. Niet alleen in het toeristisch drukke hoogseizoen is Leiden echter opgesierd door fris gekleurde perken en plantsoenen. De plantsoenendienst werkt het gehele jaar met onvermoeide ijver door. In de winter gebeurt dat doogaans in het verborgene, in de warme kassen van de stads kwekerij, in het voorjaar treedt zijn activiteit naar buiten, terzelf- dertijd als de de boomtakken ontbotten. STADSKWEKERIJ: COUVEUSE EN CRECHE VOOR DUIZENDEN PLANTEN Tussen de St. Annakliniek en kasteel Poelgeest aan de Nachtegaallaan ligt de Stadskwekerij. Voor een groot ge deelte wordt van hieruit de groenvoor ziening in Leiden geregeld. Deze kwe ken alleen al niet minder dan 80.000 zomerplanten, die de kwekerijdeur uit gaan. In de kassen zijn deze plantjes in het vroege voorjaar gezaaid of ge stekt en met zorgzame hand periodiek verspeend en uitgepoot. De meest voor. komende soorten zijn wel salvia's, pe tunia's. dahlia's en geraniums. De laatst genoemde planten blijven vrijwel de ge hele zomer bloeien en houden stand, tot de vorst er een eind aan maakt. Op de z.g. koude grond slaan honderden rijen kleine heesters, waarvan er niet lang geleden 55.000 aan de plantsoenendienst ïtfn afgeleverd. Nu staan er weer 60.000 uitgezet, die ten dele nog dit' najaar, ten dele in de herfst van het volgend jaar uitgeplant zullen worden. Ook de rozenkweek vormt een on derdeel van het bedrijf. In het voorjaar van 1965 zijn wilde rozenstokken ter grootte van een potlood uitgeplant. die in de zomer warden geocculeerd. en dit voorjaar zijn ingesnoeid. Nog het ko mende najaar zullen deze rozenstokken leverbare struiken opleveren. De planning van de kwekerij strekt zich gezien de soms jarenlange "op slaan" van gewassen, ook over een aantal jaren uit. De bomen op de kwe kerij zijn wel de langst blij venden. Hoewel er op het ogenblik zo'n 4000 jonge bomen staan is dit aantal bij lange na niet toereikend voor de vraag. Dikwijls moeten in de nieuwe wijken daarom te jonge bomen worden ge plant, die meer ontvankelijk zijn voor wind en beschadiging, waarvan par ticulieren kwekers de leveranciers ^Aangezien de aanvraag van alle kanten zo groot is, kunnen deze slechts zeer beperkte hoeveelheden aanbie den. De kasen vormen een doorgangs huis voor de kamerplanten. Dat wil zeggen, dat is het geworden toen de buitenplanten de couveuse, die de kas eigenlijk is, verlaten hebben. De stads kwekerij heeft sinds 1945 ook de zorg op zich genomen van de kamerplan ten voorziening. Zij geeft sindsdien 80 openbare gebouwen en scholen in de gemeente een vrolijk interieur. Van fabrieksstad tot parkgebied De plantsoenendienst heeft eeVi veel omvattende aak. Een vergelijking met de zorg voor de groenvoorziening in het verleden toont aan, hoezeer de aandacht voor het stadsgroen is ver- De openbare beplanting was 150 jaar geleden in Leiden beperkt tot een oppervlakte van ongeveer 5 ha. (Thans 100 ha). Deze beplanting omvatte des tijds het Plantsoen langs de Zoeter- woudse Singel, de wandeling van mo len „Het Kalf" (Koorevaarstraat) tot d« Gedempte Koepoortsgracht (Doeza- straat), een klein bloemperk nabij de Witte Poort aan het westelijke einde van de Witte Singel, een plantsoen, dat zich uitstrekte van de Marepoort tot de fabriek van Clos en Leembrug gen en tenslotte de beplanting rond de Burcht. Voorts waren de grachten omzoomd door linden en iepen, die evenwel een louter economische functie vervulden. Zodra de houtprijs goed was, gingen er honderden tegelijk onder de bijl. Een uitbreiding, van betekenis vormde de aanleg van het Van der Werfpark, dat in 1884 tot stand kwam op het ter rein, dat sinds de ontploffing van het kruitschip in 1807 een weinig aantrek kelijke, ruïneuze aanblik had geboden. Natuurlijk kon men in die tijd ook tal van buitenplaatsen aantreffen, waar met zorg aangelegde tuinen eveneens bijdroegen tot de verlevendiging van het stadsbeeld. Organisatie De organisatie en coördinatie op het gebied var» de beplanting liet echter vaak het een en ander te wensen over. In 1879 werd de eerste tuin man in vaste dienst aangesteld. Rond 1900 werden er in het seizoen 12 a Intieme mogelijkheden voor gevogelte in dichtbegroeid struweel van stads- 15 man aangetrokken, die de gehele snoeiperiode volop werk hadden. Geleidelijk groeide Leiden, groeide ook de oppervlakte van de groenstro ken. Be halve dat deze dienen tot verlustiging van het stadsbeeld, heb ben ze ook betekenis als luchtzuive- raars, waarom ze ook wel de longen van de stad genoemd worden. Geen luxe in de door benzinedampen be dorven stadsatmosfeer. Met de uit breiding van plantsoenen en begroei ing steeg echter ook de behoefte aan betere planning van de werkzaamhe- De plantsoendienst heeft de stad met het oog op een gunstige werk verdeling verdeeld in vijf wijken: Zuid-Oost, Zuid-West, Noord-Oost, Noord-West en het Centrum. Vliegen de brigades stellen zich voortdurend op de hoogte van de toestand van ge wassen en gazons. Vernielingen wor den op deze wijze onmiddelijk gesig naleerd, zodat direct maatregelen ge troffen kunnen worden. Ondanks de goede wil en het voortdurend streven naar perfectie wordt het werk van de dienst door èèn factor sterk belem merd: 't gebrek aan personeel. Op 't ogenblik werken de onderscheidene diensten met een bezetting van slechts 6 vaste hoveniers en 5 medewerkers van de GSW. In veel gevallen wordt daarom contact opgenomen met aan nemers, die werken uitvoeren onder supervisie van de plantsoendienst. Flats uit de grond, boompjes erin De begroting van de dienst beloopt jaarlijks een bedrag dat dicht bij het miljoen ligt. Dit geldt dan nog slechts de kosten van het gewone onderhoud. Het bedrag, dat jaarlijks wordt uit getrokken voor nieuwe aanleg wisselt sterk, maar altijd buiten verwachting hoog. Toch blijft er bij de dienst steeds een pakket onvervulde wensen om dat het beschikbare kapitaal beperkt is. Zo kunnen de plannen voor het Wijkpark tegenover het Jeugddorp in Leiden Zuid-west voorlopig niet ver wezenlijkt worden. De plantsoendienst werkt in Zuid- West en in het Morskwartier gelijk op met de bebouwing. Zodra er een aantal flats opgeleverd worden, is het gazon aangelegd en zijn de eerste bomen ge plant. Aannemers verzorgen meestal de nieuwe aanleg, zoals het inbrengen van zwarte grond en het egaliseren. Bij de planning wordt niet zozeer re kening gehouden met het beeld van het plantsoen op zich, maar men be ziet de beplanting in samenhang met z ijn omgeving. Geen landschappe lijke aanleg meer, zoals dit met het plantsoen nog het geval is, maar func tionele en esthetisch verantwoorde planning van groenstroken in een wijk tegelijk. Uitkijken geblazen Naast deze tuinarchitectonische op zet moet men bovendien rekening houden met de natuurlijke gesteld heid. Staan de bomen niet op tocht- hoeken, zijn de soorten bestand tegen de zilte zeewind, kunnen de gewassen snel door ziekten worden aangetast, enz. Vooral de zeewind kan soms par ten spelen. Door een zg. zoutstorm van enkele jaren geleden begaven vrijwel alle populieren het. Door andere oorzaken hebben op het ogenblik alle Leidse wilgen het te kwaad nl. door de zogeheten slaap ziekte. Niet lang geleden moesten de kastanjes aan de Morssingel worden gerooid, omdat schijnbaar onschuldige beschadigingen door het verkeer, ern stige rottingsverschijnselen hadden veroorzaakt, waardoor veiligheidshal ve tot het vellen van de zware statige bomen moest worden overgegaan. Ook door baldadigheid kan schade worden^'aangericht, die een boom de das om kunnen doen. Wanneer de bast van een boom in de gehele rondte is verwijderd, is dit exemplaar onaf wendbaar ten ondergang gedoemd. Vooral boompjes, die onder de maat lijn opgèplant, zijn zeer .kwetsbaar. In de Onixhof (Morskwartier) worden op het ogenblik de grondvoorbereidin- gen getroffen die voorafgaan aan de plantsoen-aanleg. Zwarte grond wordt aangevoerd uit de afgravingen bij de Korte Vliet aan de Voorschoterweg. Met draglines wordt de minder goede grond naar onderen gewerkt. Binnen korte tijd heeft ook deze hof een groen centrum. ZO DE DRUKTE IN DE R IJ W IE L S T A L LIN G EN ZO IN HET ZWEMBAD. Danstest amateurs Bij de door S.F.N. in Dansschool Evert Castelein gehouden Danstest voor Amateurs slaagden 57 jongelui. Meer dan 65% slaagden met lof. Alle graden werden afgenomen, nl. Brons, Zilver, Goud, Gouden Ster en Gouden Baar. Voor de le keer werd de Zil veren graad afgenomen in de Latijns Amerikaanse dansen. Jury-lid was de voorzitter van de danstest-commissie van San Filippo Neri, de heer L. van Bommel uit Hilversum. Voor Brons slaagden: de dames A. Beelen, Hillegom; C. van Kempen, Leiden; L. Borsboom, Voorschoten, allen met lof; de heren T. Ooyendijk, mmw Leiden, J. Bemelman, Lisse, beiden met lof; W. Koumans, Alphen aan Voor Zilver slaagden: de dames L. Berg, Hillegom: A. Clemens, Lisse; S. Arts, Voorschoten; H. Berg. Hille gom; R. v. d. Salm, Stompwijk; R. Westgeest, Voorschoten; J. Olyerhoek, Oud Ade; L. v. Swieten, Stompwijk; M, Stokman, Hillegom; P. Westgeest, Wassenaar, allen met lof. T. Langbroek, Sassenheim; M. Olvers, Hillegom; J. Sikking, Warmond; E. v. d. Voort, Noordwijkerhout; J. v. Seg- gelen, Oud Ade; R. Zonneveld, Voor hout; L. Borsboom, Voorschoten; M. W EECKELYCKSE CRONYCKE De sooner is dan eyndelyck gekoomen al liet z'ons veele jaeren in de steeck. De sonne schynt er nu alrêe een gantsche weeck sooals we in jaeren niet en hebben durven droomen. De treek naer buy ten, naer de see, is al begonne n de stadsmensch soeckt syn heyl in't warme sand van duyn en del of aen het heete strand waer veele blootericken sich aerit bruyn-syn sonnen. 'k En weet niet of de daeghen sullen duuren nogh langh van deese sonneschyn. Maer heerlyck isset nu om in de son te syn en donckerbruyn te worden als de buuren die-yeder jaer naer 't Europeesche suyden of verder nogh. gaen voor 't vaekantiefeest en als se terugh gekoomen syn van wegh geweest te proncken loopen met hint bruyne huyden. Voor myn part duurt de soom r tot dat 't op 't kaelenderblad w nintzr wordt. Maer in ons kickerlancl dv.ur er di soomer kort en daerom sal ick dan dat sweeten maer verdraeght Verhaar, Lisse; J. Pieck, Oegstgeest. De heren K. v. d. Kraan, Leiden; Sj. Rosdorff, Leiden; M. Visser, Leiden; Fr. Lamme, Leiden; P. Walraven, Warmond; A. de Groot, Leiden; W. Rynardus, Leiden; J. Belt. Leiden; A. de Groot. Leiden; H. Slingerland, Sassenheim, allen met lof; C. Jonk man, Sassenheim; P. Castelein, Lei den; A. Verhees, Katwijk; St. Caste lein, Leiden; T. Ooyendijk, Leiden. Zilver Latijns Amerikaanse Dan sen: de heer A. de Groot, Leiden; mej. I. v. Swieten, Stompwijk, beiden met lof. Voor Goud slaagden de dames: A. v. Nobelen, Lisse; Tr. de Jong, Zoe- terwoude; J. Karpes, Leiden; L. van Went, Noordwijk; R. Valentijn, Lan- geraar, R. v. d. Salm, Stompwijk, al les met lof; A. Sarneel, Nw. Wetering. De heren J. Schrader, Stompwijk; H. Devilee, Voorschoten, beiden met lof. Goud Ster: de dames M. Hoger- vorst, Lisse; T. Bakker, Leiden; H. Schrama, Voorschoten, allen met lof; de heer P. Klaverweyden, Noordwijk, met lof. Voor Gold Bar slaagde mej. Cl. Verlaak, Leiden. OPSTELLING U.V.S. Doel: Vermeer; achter: Buikhoven en v. d. Kaay, midden: Koren, Linder, Le- get; voor: Thoeng, Kantebeen, Teske, Desaar, v. Schoten. Scheidsrechter: H. Pijper, Rotterdam. lp de vijfde ronde van de wedstrijden om de LKB-beker werden ln de afge lopen week de navolgende resultaten behaald: WarmondOns Eiland 19; DanaidenFluks 7 -3: Zuiderkwartier Crescendo 25; KNSDe Algemene 43. De standen luiden nu: Crescendo 58: KNS 57; Danaïden 46; De Algemene 56; Ons Eiland 45; Fluks 44: Vicus Oriëntis 44; Zuiderkwar tier 40; Warmond 50. De uitslagen van de genoeglijkheids wedstrijden zijn als volgt: Afdeling I: Ons EilandNoorder kwartier 2—0; MadjoeZuiderkwartier 02: DanaidenVicus Oriëntis 5—3: af deling 2: Crescendo—De Algemene 62; Fiks—Danaiden 64; Fluks—KNS 2-5. Standen: afdeling I: Ons Eiland 58; Zuiderkwartier 5 -7; Danaiden B 55; Noorderkwartier 5—4; Vicus Oriëntis 54; Madjoe 5—2; afdeling 2: KNS 57; Fiks 57; Fluks 56; Danaiden A 5—5 Crescendo 5—3; De Algemene 5—2. In afdeling 2 legde KNS door een hoger doelpuntengemiddelde dan Fiks beslag op de eerste plaats. Woensdagavond 15 juni a.s. vindt om 17.15 uur de finalewedstrijd tussen Ona Eiland en KNS plaata.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5