.Barbaren'* van 1949 achteraf toch niet zó barbaars MAGISTRALE SLOTPARTIJ VAN SCHAAKDUEL OM WERELDTITEL Spasski haalde bijna de halve prijzenpot binnen Triomfantelijke zege van Gerben Karstens VRIJDAG 10 JUNI 1966 DE L.EH/3É COURANT Kunst sterker dan de leer XAREJL APPEL. P III (1950) In november 1949 werd in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling van Experimentele Kunst gehouden. Voor naamste inzenders waren de Nederlandse, Belgische en Deense kunstenaars die sinds 1948 verenigd waren in de COBRA-groep. De manifestatie werd met, laten we zeggen, zeer gemengde gevoelens ontvangen. Ook al door wat er aan manifesten, lezingen en dergelijke omheen plaats vond, maar vooral om de tentoongestelde werken zelf, ontstond bijna de sfeer van een schandaal. „Bar baren" werden de exposanten genoemd en Het is weer eens een bewijs voor de stelling, dat men niet te snel „bang voor het nieuwe" moet zijn. COBRA bestaat ndet'meer, ze werd een „schande" vonden velen het dat dit zo maar in een officieel museum kon. Nu, anno 1966, wilde Museum Boymans-Van Beunin- gen te Rotterdam een bijzondere manifes tatie organiseren ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het concert- en congrescentrum De Doelen. Men koos er voor: COBRA. Het ziet er niet naar uit dat er weer „schande" geroepen zal worden.- Integendeel, vrijwel iedereen zal bereid zijn om Boymans en Rotterdam geluk te wensen met deze tentoonstelling, die werkelijk feestelijk is en daarom goed passend voor deze gelegenheid. MOSKOU Het ls wereldkampioen Tigran Petrosjan na nog vjjf uren spelen gelukt de afgebroken slotpartij van de match met Spasski remise te houden. Aldus bracht hij de tweekamp met 12 >/2111/2 op zijn naam. Als Petrosjan vandaag in het .Moskouse Variététheater voor zijn prestatie zal worden gehuldigd zullen de dan in de zaal aanwezige grootmeesters ongetwijfeld nog fluisterend spreken over het na 77 zetten beëindigde slotspel. dat zeer gecompliceerd is geweest en waarin Spasski zijn opponent op de rand van de nederlaag heeft gebracht. Een dergelijk succes zou hem zowel de gedeelde prijzenpot als een versterkte positie in de FIDE hebben kunnen opleveren. Toen de uitdager echter met 59g5 verzuimde een zeer fraai spel in te luiden, was de grootste kans verkeken. Weliswaar bracht hij nog zeer venijnige verwikkelingen op het bord, maar „tijger" Petrosjan verdedigde zijn erf uiterst bekwaam en precies. Na een reeks combinaties bereikte hij de remisehaven. De tweekamp heeft bijna tien weken geduurd. Koersen Alkmaar Kooyman op baan als kind aan huis (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG De Alkmaarse Paarden sportvereniging heeft zaterdag een pro gramma van zeven nummers met alle kansen voor het verdienen van veel geld. door entrainement Kooyman. dat trou- op de baan kind aan huis is. Zip- ■pora. Derbywinnares van enige jaren ge leden. komt na een lange rust weer in de baan. Ze heeft de laatste jaren weinig meer gedaan dat haar reputatie die zjj zich als jong paard had opgebouwd kan steunen. Ook nu verwachten wij geen glanzende verrichting van haar. In die koers zal de sterke en sierlijke Anton misschien opgewasen zijn tegen Zus Hanover, die vorige woensdag faalde op de mijl. Art Erebus is nogal wisselval- laar toch wel in staat bij de eerste drie te komen. Het programma luidt: Europaprijs (2040 m)Count Scotch - Ella Princess - Corinthe Fez. Europoortprijs (2040 m, met trio): Extase - Elli Kan - Cassandra V. Eurohavenprjjs (2340 m): Boyke van Our Bonni - Duveltje van Akerendam - Empereur Mac. Euromarktprijs (2340 m): .Dave Fez - Rijder Kooyman (Benjamin Olivier of Doortje Dartel) - 'Clementine Lee. Euratomprijs (2040 m): Anton - Art Erebus - Zus Hanover. EEG-prijs (2040 m van meet): Boarn- ster - Baron Harvester G. - April Love. EGKS-prijs (2040 m): Zilo - Adel- traut M - Bonaire. Saarlandse elftal nam revanche ZWOLLE Het Saarlands amateur- lftal is er donderdag in Zwolle in ge slaagd revanche te nemen voor de 31- nederlaag die het dinsdag in Kat wijk tegen het Nederlandse Zaterdagelf- al leed. Ditmaal wonnen de Saarlan- iers met dezelfde cijfers, nadat zij bij "e rust al een comfortabele voorsprong an 30 gehad hadden. De zege was erdiend, maar geflatteerd. Twee goals ontstonden na misverstanden in de Ne- ïdse defensie. Er waren 1500 toe schouwers. Planckaert voor doping gestraft KORTRIJK - De Belgische wielren- er Jef Planckaert is door de rechtbank m Kortrijk veroordeeld tot een aan- ïienlijke geldboete. Tijdens een contro- ar aanleiding van een wielerwed- itrijd, werd Planckaert in het bezit ge vonden van opwekkende middelen. De advocaat van de wielrenner had vrij spraak gepleit voor zijn cliënt. TT op Man W éreldkampioen meesterlijk in de slotfaze De 24ste matchpartij wa gen de stand afgebroken Wit: T. Petrosjan Kh3, De2, Td3, Tfl, La3, c4, d6, e4, g3 h4. volgde: afgege c4c5 zet, di> Df7—e6t. geen ondei betek* iiö. Maakt WÊK^ÊÊÊ^ dat op d7 een zg. stopveld kan betrek ken. Zwart kan naturltfk niet op b3 slaan wegens 43. Pd5. enz. 43. PcA—dl Ph7—f8, 44. Pdlb2 Pf8d7, 45. Td3—f3 De6—g4, 46. De2—e4f Kg8— g7, 47. Pb2—d3 Td&—e8. Er dreigde 48. Tf6:, Pf6: 49. Pe5enz. 48. Tfl—bl Dd4e6, 49. Dc4xe6 Te8xe6, b3b4 >elai Tijk. Zw ;njk onder 1 een ontzaglijke spel speelt d Te6—es. Na '52. 54. Td7:t. kom 53. Tf3fl Kg7—f7. Tblxb4 Ta8a7 '.ueel Ld2 zwart kunnen verschaffen. zet. 52 Tb!— 02 53. Tb7Ta3: 1 moeilijkheden. 54. a4a5/. K17—e6 ysr, eind DOUGLAS De Tourist Trophy Mo orraces (TT) op het eiland Man die loor de zeeliedenstaking geen doorgang tonden vinden, zullen worden gehouden van 28 augustus tot 1 september. Jonge voetballers naar de West DEN HAAG Het Nederlandse voet- baljeugdteam, samengesteld uit spelers van 18 tot 20 jaar, zal begin augustus 'n trip naar Suriname en de Nederlandse Antillen maken. Het ligt in de bedoeling dat de ploeg op 6 augustus vertrekt en op 14 augustus in Nederland terugkeert. De wedstrijdata zijn nog niet bekend. Nationaal record 5000 m. verbeterd AKEN No op den Oordt van Kim- bria heeft donderdagavond tijdens in ternationale wedstrijden in het Waldsta- dion van Aken het Nederlandse record op de 5000 meter verbeterd en gebracht op 14 min. 9.6 sec. Het oude record stond sedert 9 juli 1958 op naam van zijn clubgenoot Joep Delnoye, die toen in Keulen tot 14 min. 11.0 sec. kwam. Op den Oordt werd in de race waarin hij het nationaal record scherper stel de. derde achter de Duitser Norpoth (14,04.2) en de Tunesiër Gammoudi (14.04.8). Motta beste rijder in Giro betekent t I spel. Het is boeiend te zien, hoe ondanks deze wijziging ten gunste van zwart het motief van zwakke b-pion eventueel vrije a-ptcn het eindspel blijft beheersen. 56. Tb2—e2 Le3—<14, 57. Kg2—h3 TeS— f8, 58. Tflcl Ta7a8. Het voor de hond lig gende 58f5 heeft benwaren wegei Kh3g2 Tf8g8. Pf4j/. 50. use groot zijn beste kans gemist. Die zou hebben bestaan in 59. g5/. 60. Pd3—el/Deze zet verklaart de voorafgaande opmerking. Thans heeft wit na de pionopmars de zet Pf3 bh de hand. 60g6— g5. 61. Pel—f3 góxhi. 62. Pf3xh4 Het is voor het nu volgen de partögedeelte belangrijk voor zwart de loper op d4 te handhaven, die in diverse varianten aan ruil wordt „blootgesteld". 62TgS—g4. 62. Ph4—f5 TaS—gS, dreigt 64h4, 64. Kg2—h3 Tg8—g5. Deze zet, die een verrassende combinatie inluidt, ver klaart het met 59. Tg8 ingeleide spel. 65. Tel—bl Stelt pion c5 en prise. doch op 65. Pc5: 66. Lc5:. Tb7is het wit die de gang van zaken dicteert. In dien 66Leo: dan 66. Ld2/. 65 Tg4xe4. Ben kwaliteitsoffer, dat zwarts laatste kans betekende op winst en daar mede op een onbesliste match. 66. Te2xe4 Tg5xf5. 67. Te4e2 Tf5—f3. 68 Kh3—g2 Tf3d3, 69. Te2d2/. Td3—e3. Indien 69 Td2: 70. Ld2:. Lc5: dan 71. Lb4 en zwart krijgt het hard te verduren. 70. Td2e2 f6—ra. Thans kwam slaan op c5 natuur lijk in het geheel niet in aanmerking, bijv. 70Lc5: 71. Ld2. en wit krijgt na inslaan op b7 duidelijke winstkansen. 71. Lb4—el/ De wereldkampioen verdedigt zich werke lijk magistraal. De pointe is nu, dat pl< ómda znvarte loper zien daarna niet. a onttrekken. 71Pd7xc5. Te3b3. 73. Tblxb3 Pc5: Pb3—c5. 75. Lf2xd4 e5xd4. Beschermt indirect de vrije d-pion. d4d3, 77. Kg2—f2 en Spasskf bei de puntendeling. 1951 reeds als groep opgeheven, maar de „barbaren" van toen schilderen nog steeds, ze zijn wat verder geëvolueerd, en hebben internationaal erkenning gevonden. De Rotterdamse toonstelling grijpt terug naar de jaren 1948-'51 en geeft daarbij ook iets te van de COBRA-voorgesehiedenis zoals die zich in Denemarken afspeelde. Het is dus een historische tentoonstelling, waarbij men zich kan verbazen over de opwin ding die deze kunst destijds veroorzaakte. Er zijn inmiddels al weer heel andere richtingen, compleet met manifesten weest en COBRA lijkt echt niet zo „bar baars" als men destijds meende. Goed, de voorstellingen waren anders dan men gewend was, het stond er allemaal wat bruter en wat wilder op Maar. ni afstand kunnen nemen, blijkt die kunst gewoon goede kunst te zijn. met verant woorde composities en met een puur- schilderkunstig afwegen van kleuren dat dit overzicht iete ongemeen feestelijks geeft. Denen gingen vooraan COBRA ontstond eigenlijk al voor CO BRA er was. In Denemarken n.L waar in de dertiger jaren een groep jonge experimentelen zich verenigden. Zij ont. leenden uiteraard, aan Klee en Miro bij voorbeeld, maar hun belangstelling ging vooral uit naar ander^ inspiratiebronnen Zij wilden voor alles onbevangen zijn en zochten daarom hun voorbeelden in kin dertekeningen, kunst van primitieve vol keren en kunst van krankzinnigen- Ejlei Bille, Richard Mortensen en Egill Jacob- sen behoorden tot hun voorgangers. Later kwamen anderen erbij. Zij werkten door in de oorlogstijd en na 1945 zochten zij contact met artiesten in het buitenland Een van de actiefsten van de groep was Asger Jom. Na de oorlog trok hij naar Parijs om daar gelijkgezinden te zoeken. Hij vond die niet in de Fransen, wier kunst van vlak na de oorlog hem niet veel zei. maar wel in een Nederlander: Constant Nieuwenhuys. Deze bracht hem weer in contact met landgenoten Met Karei Appel en Corneille Belgische ROMEINS LANDSCHAP (1950) C. H. PEDERSEN COBRA 194851 rijke manifestatie iin Museum Boymans*V. Beumimgen kunstenaars, vooral de theoreticus Dotre- mont. sloten zich bij hen aan en op 8 november 1948 werd in café Notre Dam in Parijs COBRA COpenhague-BRuxel. les-Amsterdam) geboren. Er waren theorieën en manifesten. De theorieën waren vooral links georiënteerd, al kwam men er wel snel achter dat het communisme, dat de meeste leden vurig voorstonden, als systeem de kunstenaars weinig kans op vrije expressiemogelijk heden te bieden had. De manifesten warer als manifesten plegen te zijn. Zij voor spelden totale instortingen van vrijwel alles wat overeind stond en voorspelden een nieuwe periode waarin voor de kunst „uit de primairste bron van het leven een nieuwe vrijheid zal kunnen worden gewonnen Aan het begin van de Rot terdamse tentoonstelling staat een vitrine waarin men een aantal van die manifes ten kan vinden. Het is duidelijk historisch materiaal geworden. Belangrijk in zoverre het altijd interessant is om te kunnen kennisnemen van de ideeën die kunste naars hebben over kunst en maatschappij. Maart en dit is wel het interessantste aspect van de tentoonstelling, ook hier bleek de kunst weer sterker dan de leer. COBRA wilde duidelijk experimenteel zijn. Men wilde schokken met iets ge heel nieuws, men wilde een nieuw maatschappijbeeld uitdragen in de kunst. En het resultaat: schilderijen, waarin gedemonstreerd wordt, dat een kunste naar wel wild theoriseren kan, maar dat hij als het erop aan komt weinig anders kan doen dan zijn kleuren tegen elkaar afwegen, zijn compositie kan bepalen en dat hij dan, haast ondanks zichzelfals hij een goed schilder is, tot goede schil derijen komt. Dat hij zelfs ouderwetse elementen als vertedering niet vermijden kan. Een voorbeeld levert herhaaldelijk bijvoorbeeld Karei Appel. Wij beelden hierbij zijn ,JLind en beest III" uit 1950 af. Dat is domweg een „mooi" schilderij dat iets onmiskenbaar vertederends heeft. Pioniers Het belangrijkste deel van de tentoon stelling vormt de rijke keuze die geboden wordt van het werk van de Deense CO- BRA-mensen. Zij waren de eersten, en zij hebben duidelijk inspirerend gewerkt op hun Belgische en Nederlandse collega's die zowel hun schildertrant als hun wijze van onderwerp kiezen overnamen. Die onderwerpen waren vaak spookachtige mensdiertjes, zoals bij Asger Jom, de voornaamste van deze groep, die soms aan Munch doet denken, maar die toch iets geheel eigens heeft en die vooral wat de kleur betreft heel wat mans is. Pedersen. van de pioniers, heeft iets bewust- primitiefs in veel van zijn werken, dat aangenaam aandoet. Zijn Romeins Land schap (1950). bijna geheel in fraai rood wit, mist het strenggeordende van zijn meeste andere schilderijen, maar is door de felle kleurwerking ongemeen boeiend- Over het algemeen valt toch. ook bij de Denen het feestelijke van het kleurge bruik op. ook als titels en onderwerpen iets veel somberders suggereren. Het zou van belang zijn te kunnen zien hoe deze mensen zich na 1951 ontwikkeld hebben. Dat zou een volgend jaar misschien een goed tentoonstellingsonderwerp zijn. Zijn de Denen van het meeste belang omdat zij de eersten waren en ook om dat hun kunst hier niet zo bekend is, zuiver artistiek gezien geloven we, dat PIERRE ALECHINSKY de erepalm rustig aan de Neder landse inzenders mogen toekennen. Het zijn de bekende namen: Appel, rijk ver tegenwoordigd; Constant, de fijnzinnige schilder en graficus; Corneille, de kleurenmagist; Rooskens, sterk vooral in zijn composities en de esthetische Wolvecamp en, bepaald niet de minste in dit gezelschap, Lucebert. Dit Neder landse aandeel alleen al zou een gang Rotterdam waard zijn. Niet omdat lieuw is voor de geregelde tentoon stellingsbezoeker, maar omdat dit „historische overzicht" weer eens aantoont, dat ook bij COBRA ons land 'n goed schildersland was. België te relatief van het minste belang, omdat de Belgen niet het ongekende van de Denen hebben en over het geheel niet de kwaliteit van de Nederlanders. Pierre Alechinsky. hier overbekend, is weer de voornaamste. Louis van Lint herinnert ex succes aan dat België grote fauvisten heeft opgeleverd. Zijn abstracte „Symfo nie in rood" doet wat de verfbehandeling betreft zelfs aan Rik Wouters denken Maar voor het overige is de BR van COBRA het minst interessant- HOGE GRASHALMEN (1951) Er zijn in Rotterdam ook beelden te zien. Geestige dingen van de Deen Henry Heerup, zoals b.v. zijn Grammofoonman: nauwelijks bekapte boomstam, versierd met wat verfstrepen en bekroond met een fonograaftoeter. Karei Appel heeft er plas tieken staan die bewust-barbaars gedaan zijn. Zij vormen een aardige afwisseling op de tentoonstelling, die overigens goed is ingericht als men zich maar wen sen kan. Een wooid apart mag de catalogus gel den De leiding van Boymans was zo ge lukkig hiervoor de medewerking te kun nen krijgen van mevr. W. de Haas- Stokvis. Zij ls bezig aan een proefschrift over COBRA-beweging en was bereid haar uitgebreide kennis en documentatie hiervoor ter beschikking te stellen. De COBRA-catalogus kreeg door haar inlei ding en door haar verdere medewerking de allure van een wetenschappelijk werk dat, zolang "t proefschrift nog niet ver schenen is. de beste bron zal zijn voor ieder die iets van COBRA weten wil. De wijze van uitgeven, met veel Illustratie materiaal, doet die allure alle recht. De tentoonstelling blijft tot 17 Juli in Rotter dam. Vg. Dc Italiaan landgenoot Mi no Bari- t 172 km.) leverde e 6. Fezzardi (It), 7. Macchi (It) allen i 8 Altig (Did) 4.46.3. 9. Dancelll (It). Zandegu (It) en vervolgens het voltall peloton in dezelfde t()d. idklassi de 3976 km in 111 uui .744 km); 2. iquetil (Fr) Giam 3§7j (Sp) op 5.44: 5. Gil Zilioli (It) op 40; 4. Jimenez It) op 6.47; 6. 1 op f.jFf; 1. Adorni (It) op (It) op 9.24; 9. Taceone (It) laurer (Zwlts) op 20.28. Overwinning van dem. partij in Antillen WILLEMSTAD (UPI) By de woensdag gehouden eilandraadverkie- zingen in de Nederlandse Antillen heeft de democratische partij van premier dr. Efriam Jonckheer de zetels voor de drie Bovenwindse Eilanden en Bonaire ge- De uitslagen van Aruba zijn nog niet volledig, maar ning in de drie Bovenwindse Eilanden levert één zetel op. terwijl ook Bonaire goed is voor een zetel. De oppositie op Curagao kon haar voorspelling niet waarmaken dat zij de democratische partij ln Fort Amsterdam zou verslaan en de partijgenoten van premier Jonck heer wonnen vier van de acht Arubaan se zetels, waardoor de democratische partjj aan het bewind blijft in de An tillen. De zetelverdeling op Curasao luidt: democraten 7. nationale volkspar tij 5, radicale volkspartij en hervor mingspartij geen. Aruba: democraten 3, progressieve partij 1. Advertentie BESCHERMT „.^BRUINT SNÉL PELLENAARS WILDE EEN OVERWINNING (Sp.) 35.38.23; 2. Gadica (Sp.) 35.38.32, 3. Guimbard (Fr.) 35.38.42; 4. Raymond (Fr.) 35.39.01; 5. Aimar (Fr.) 35.39.11; 6. Poulidor (Fr.) 35.39.17; 7. San Mi guel (Sp.) 35.41.31: 8. Theilliere (Fr.) 35.42.58; 9 K.-es Haast 35.44.48; 10. j Mastrotto (Fr) 35.47.07; 22. Huub Zilve berg 35.56.59: 26. Gerben Karstens 136.05.33; 27 Arie den Hartog 36.07.01 I 38. Henk Njjdam 36.25.33; 52. Bart Zoet 37.06.01. Arie de Hartog blijft tegenvallen Libe- r tal iiling op de Ronde ideale Frankrijk, achte ratuur weer tot normale proporties te ruggebracht (liet regende zelfs) of Kees Pellenaars' gedunde Televizlerploeg heeft weer van zich doen spreken. Op magistrale wijze kweet de talentvolle Leidenaar Gerben Karstens zich van de taak, die de ploegleider hem bij de start in Gap opdroeg: „Ik wil vandaag weer eens een Nederlands succes". Na ongeveer 90 kilometer ging Kars tens samen met de bekwame Fransen Desire Letort en Christian Raymond een van de kanshebbers voor de eindze ge op zoek naar de Italiaan Michelle de Pra, die al eerder de meute was ont vlucht. Tijdens de gevaarlijke afdeling van de Col du Perty kwam Raymond ten val, daarbij zijn ploeggenoot Letort met zich meesleurend. Op dat moment had het drietal een voorsprong van 1 minuut op een groepje andere favorie ten, waaruit de in moeilijkheden verke rende leider Echevarria tijdelijk was verdwenen, en had Raymond alle kan sen voor een eerste plaats in de algeme- ploegen ne rangschikking. De val maakte ech ter een eind aan zijn illusies. Niet aan die van Karstfns. In fraaie stijl maak te hij de drie minuten achterstand op De Pra goed, loste de Italiaan en boek te in Avignon, waar hem een triomfale intocht wachtte, ruim vijf minuten voor sprong op het peloton, waaruit in de eindfaze ook nog de overigens opnieuw teleurstellende Zuidlander Arie den Har tog was ontsnapt. De overige Nederlan ders arriveerden allen in de grote groep. De uitslag van de zevende etappe luidt: 1. Gerben Karstens de 196 kilo meter tussen Gap en Avignon in 5 uur en 1 minuut en 30 sec.; 2. De Pra (It.) 5.03.03; 3. Gonzales (Sp.) 5.05.17; 4. Arie den Hartog 5.05.18; 5. Mazacurati (It.) 5.05.21; 6. Hoban (GB) 5.06.38; 7. Petrolani (It.) z.t. en vervolgens het peloton in dezelfde tijd. Algemeen klassement! 1. Echevarria Nederland in april weer tegen Belgen Laatste bedrijf van toernooi om Bisschopsbeker (Va 1ze sportredactie) DEN HAAG In het sportpark T Hoge Land te Berkel-Rodenrys wor den zondagmiddag de wedstrijden om de Bisschopsbeker voortgezet. Er zijn twee poules. In pnule A zijn ondergebracht Lenig en Snel (Den Haag). Esto (Bode graven 1 VEL,0 'Wateringen». Excc'. sior '20 'Sehiedami en Teijlingen (Sas- ■enheim» in poule B GDA 'Loosduinen). VVP (Den Haagi TOGB (Berkel-Roden- - 'Ijs) Animo 'Hoogvliet) en Warmunda elkaar volgend ]»»r op zondag 16 april ,Wa,Hol Rr,„ „ordt om ontmoeten. De wedstrijd ral. zoals ge- 45 uur geopend door de voorzitter van ÏSygJtJSÏ, df. WrtlMJtatotand Bet d. NKS „„„..e, Wcst „e heer T. J Essors. Daarna ls er een vlaggenparade MVV en Fortuna ruilden spelers MAASTRICHT. Gisteren tekende Giel Haenen (31) en Henk Brinkhuis (26) van MW een contract voor For tuna '54. De Maastritsche eredivisieclub kocht van Fortuna Willy Quaedackers (27) en Carel Breikers (22). De onder handelingen tussen MW en Fortuna '54 verliepen in 'n vriendschappelijke sfeer, aldus manager Huub Adriaara. Om twaalf uur begint het toernooi. Om 16 uur zal als intermezzo de muziekver eniging „Godsdienst en Kunst" optreden, om half vijf vindt de finale plaats tussen de beide poulewinnaars. Om kwart over vijl wordt het toernooi gesloten met de prijsuitreiking. Voorbeurs Amsterdam 11.16 12.00 Kon. Olie 132 20 132.10 Unilever 89 40 89 40 Philip. - 106.70 AKU

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9