A Politiechef stond intens te genieten In Noordwijk reed een Zwitser met wellust ettelijke auto's tot schroot Jean Pierre reed reeds 800 wagens in vernieling GEBREK AAN HOTELS IS REM OP TOERISME ZONDER VEILIGHEIDS GORDEL KON FEEST NIET DOORGAAN Natuurwet nog niet over eindstreep Rotterdamse happeners naar Kralingse Bos verwezen Ds. King c.s. op mars door Mississippi DUET mmmmwu VLASVELD Infiltratie en verlies gelijk in Z.-Vietnam Betuwe heeft fruit over VRIJDAG 10 JUNI 1966 DE TiETDSE COURANT (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! (Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK. In een broei warm Noordwijk. berstens vol „zimmertjes met Frugstuk" voor potverterende Oosterburen, heeft de 24-jarige Zwitser Jean Pierre Riesem gisteren laten zien (en ruiken!) hoe je een verloren zo mermiddag op uiterst hardhandige wijze stuk kimt slaan. Oom tien over twee sloeg hij allereerst met een gammele zwarte Volkswagen vier keer over de kop, waarna hij zich vrijwel gelijktijdig met rond vliegende ruiten, deuren en wiel doppen, uit de deerlijk verminkte carrosserie losmaakte. Een leuk binnenkomertje was het algemeen oordeel van de getuigen, onder wie de corps-chef van de Noordwijkse politie, dich zichtbaar stond te ge nieten. Vervolgens kroop Riesem in een logge, overjarige Ford, waarin hij met een snelheid van 90 km per uur, frontaal op 'n stil staande auto inreed. Ook deze keer kwam hij als een phoenix uit de hel van rook, kermend staal en metershoge vlammen tevoorschijn. Het was op dat moment half drie en de corps-chef van de Noord wijkse politie stond nog steeds geweldig te genieten. Nadat de plaatselijke brandweer de verfrommelde wrakken had wegge sleept, stapte Riesem veerkrachtig in 'n Chevrolet Bel Air, want opwaarts stre ven Is ook altijd een karaktertrek der Zwitsers geweest. Met dit motorisch Blagschip veroorzaakte hij even over drieën een formidabele kettingbotsing, waarbij vier auto's in vlammen opgin gen. Ook nu kwam de bestuurder met de schrik van het gruwelpubliek vrij en sloeg hij, na zijn bliksemsnelle ont vluchting via een der zijportieren, gé- amuseerd het blussingswerk gade. Dit aan de zijde van de korpschef van de Noordwijkse politie, die het nog steeds bar-fijn vond. Tenslotte kroop de onvermoeibare Helveet in een appetijtelijke Studeba- ker, die hij met gierende banden op 'n houten stellage aanstuurde. Prompt sloeg hij onbekommerd over de kop, waardoor de auto in een verschrikkelij ke seconde de lage stroomlijncontouren kreeg van een bolide. Voor deze crash kreeg hij een warm applaus, waarbij zich spontaan ook de korpschef van de Noordwijkse politie aansloot. Tien minuten later wilde Riesem ein delijk vertellen, waarom hij met onge hoorde wellust vier auto's in puin had gereden. Hij droeg op dat moment het zelfde witte overhemd, waarmee hij an derhalf uur eerder in de Volkswagen ge stapt was. („IR dacht dat mijn hemd wit meneer Riesem, maar nu ik het zie...") Riesem zei: „Zonder veiligheidsgor del, had ik de botsingen niet overleefd as ik of uit de wagen geslingerd óf met mijn hoofd door de voorruit ge gaan". „Meneer Riesem heeft volkomen ge lijk", sprak een weldoorvoede man naast hem. „De driepuntsgordel is zijn behoud geweest". Niemand durfde hem tegen te spreken, want hij handelt toevallig in die gordels, kun je nagaan. Hij had ook deze happening met de wrakken georganiseerd (kosten 10.000 gulden, inclusief het honorarium voor de heer Riesem, want het is bekend, geen geld, geen Zwitsers). Riesem zelf stond na zijn viervoudige crash zichtbaar met zijn ziel onder de gelijk een goochelaar die alle trucs heeft laten zien en nu bemerkt dat de toneelmeester het gordijn niet wil laten zakken. Even nog keek hij met begerige blik- naar een gloednieuwe Chrysler van een der organisatoren, door bliksemsnel weg te rijden, wist de eigenaar zijn auto te redden. Vindt hij dat botsen en over de kop slaan nu werkelijk zo leuk? Riesem knikt vaderlijk en antwoordt in vermoeid Frans, dat hij het wel zou denken. Hij er wel pap van. Tot nog toe heeft hij 250 demonstraties gegeven, waarbij hij 800 auto's rijp voor de sloop maak te. ANVV: minder gasten uit buurlanden Meer klachten maar ook meer (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! ten met bijna interesse DEN HAAG Het gebrek aan hotel accommodatie in Nederland vormt een ernstige belemmering voor de verdere groei -an het internationale toerisme in Nederland. Via de buitenlandse vestigin gen van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, zo staat in het jaarverslag over 1965, komen steeds meer klachten binnen over de onmogelijkheid voor toeristen om gedu rende een groot deel van het jaar in bepaalde delen van het land accommo datie te vinden. De plannen, die er zyn om de hotelaccommodatie in het westen van het land met enkele duizenden bedden te verhogen is daarom een druppel op een gloeiende plaat. Met bezorgdheid vraagt de ANVV zich af of al C:ze plannen de hotelsituatle in ons land evenredig aan de groeiende belangstelling zullen kunnen ontwikkelen. In het fraai verzorgde jaarverslag wordt voorts ingegaan op de gestegen welvaart en de ontwikkeling van de toeristische mogelijkheden, waardoor de trek van Ne derlanders naar h"t buitenland is 'toege nomen. Het percentage, d t de vakantie in eigen land doorbrengt, daalt sïeeds ver der. In 1964 bleef 71 procent van de Nederlandse vakantiegangers In Neder land en ging 29 procent naar het buiten land. In 1954 waren deze percentages respectievelijk 82 en 18. De eerste gegevens omtrent het inmiddels begonnen seizoen tonen aan, dat de trek naar het buiten land nog aanzienlijk zal toenemen. Wat betreft de buitenlandse activiteiten wordt in het jaarverslag geconstateerd dat bet aantal Amerikaanse en Britse toeris- •e". terwjjl de een staging van 7,1 procent. Daartegenover 6taat echter dat het zeer slechte weer ln 1965 een nadelige Invloed had op het bezoek uit Duitsland, België en Frankrijk. Verheugend anderzijds is de stijging van het Zwitserse (13.6 pro cent), Zweedse f5,8 procent) en Italiaanse (6,4 procent». Oosterscheldebrug Wat het binnenland aangaat wordt in het jaarverslag opgemerkt dat de opening van de Oosterscheldebrug een waardevolle verdere ontsluiting betekende van het aan toeristische mogelijkheden en attrac ties zo rijke Zeelard. Een onderzoek naar de structuur van de kampeer- en aanver- wante bedrijven leerde dat ons land in deze sector logiesaccommodatie heeft voor 540.000 toeristen. Daardoor konden in 1963 20 miljoen overnachtingen van Nederland se en buitenlandse kampeerders worden geregistreerd. In het verslagjaar deed een zeer groot aantal toeristen een beroep op de logies- informatiedienst. Tussen 1 april en 1 ok tober vond het recordaantal van 270.000 logieszoekenden via deze dienst onderdak. Hierbij waren 38.000 Nederlanders en 232.000 buitenlanders, onder wie 44.500 Amerikanen, 5.300 Belgen, 86.000 Duitsers, 31.275 Engelsen, 25.000 Fransen, 13.450 Scandinaviërs en 36.475 vertegenwoordi gers van andere nationaliteiten. SMHammnMi gevaar ge- Nooit een moment dacht „Geen moment", antwoord de hande laar in veiligheidsgordels. „Ik vind het leuk", zegt Riesem. De naam van Jean Gil Delamar wordt angstvallig in het gesprek vermeden. Aanvankelijk zou deze Franse stuntrij der in Noordwijk de vier auto's tot puntgave wrakken hebben gereden, maar vorige week nam hij bij filmop namen met Jean Marais te veel risico's en vond hij de dood in een tevoren ge prepareerde sloopauto. Riesem glimlacht: „Het is de sport". Een aantal van de meest voorkomende botsingen werden op realistische wijze door Riesem nagebootst, zoals bijvoorbeeld deze frontale kraker. Het enige verschil met de werkelijk heid was, dat er geen ziekenbroeders aan te pas kwamen. zegt hij schouderophalend. „Ik houd van gevaar. Ik heb ook altijd mijn ogen open als ik op een andere wagen vlieg. Ik wil zien wat er gebeurt". Nog andere hobby's, meneer Rie- Hij zou zijn gehoor nu kunnen verte deren door dromerig te fluisteren, dat hij 's avonds met vrouw- en dochter postzegels van brieven weekt, of hang- geraniums kweekt. Hij knikt en zegt: „Jazeker, parachutespringen". Dan loopt hij met lome. zwaaiende be wegingen weg: een raadselachtig gordel- dier in een wit overhemd, waarvan de boord en manchetten nu eindelijk vuil zijn. Volgende week gaat hij volgens plan in Berlijn over de kop, waarna hij in vliegende vaart frontaal tegen een stil staande auto zal botsen. De korpschef van de Noordwijkse po litie is dan helaas wegens ambtsbezig- (Van onze parlementaire redacteur) DEN II AA G De natuurbescher mingswet heeft ln de Tweede Kamer de eindstreep nog niet gehaald. Een stroom van amendementen maakte stemmingen noodzakelijk, die gisteren niet meer wer den gehouden, doch uitgesteld werden tot dinsdag 21 juni. De voornaamste beslissing, die de Ka mer moet nemen, gaat over een amende ment-Van Dijk (VVD), dat gesteund wordt door de CHU. Dit amendement wil de bescherming van het natuurschoon volledig uit de wet halen. De werking er van wordt dan beperkt tot natuurschoon van wetenschappelijke betekenis. Dit amendement werd door mr. Baeten (KVP) zeer ernstig bestreden. Wanneer het zou worden aangenomen aldus de KVP-'er ls voor ons alle aantrekkelijk heid van de wet verdwenen. Wellicht zal de KVP dan zelfs tegen het wetsontwerp stemmen. Minister mr. M. Vrolijk sprak over een ..vernietigende werking" van het amendement op het wetsontwerp. Het ls een „schot op het hart". De op vatting van dr. Van Dijk (VVD), dat de bescherming van het overige natuur schoon kan vallen onder de wet op de ruimtelijke ordening werd door de be windsman bestreden. Juist omdat deze wet onvoldoende mogelijkheden biedt is een aparte natuurbeschermingswet nood zakelijk. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Mellema (CHU), dat de bevol king meer voelt voor massa- en berm recreatie. zei de minister, dat het samen- groepen op de stranden veroorzaakt wordt door onvoldoende wegen naar het strand. De bermrecreatie heeft zich ont wikkeld. De bermrecreatie heeft zich ont- den te ver van de grote wooncentra af liggen. Het gaat hierbij vaak om de ver voersmogelijkheden. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Dit meisje, de vierjarige Tessa Roberts uit Teddington Middlesexis door een of andere jury gekozen tot het liefste meisje van Engeland. En dat wil wat zeggen, want overal, ook in Engeland-, zijn heel veel lieve meisjes, ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse officier van justitie mr. Van der Hoeven beeft de Rotterdamse happeners, die iedere zaterdagavond by het hondje Fikkie bij elkaar komen, verwezen naar het Kralingsebos. Hy zei tegen de 18- jarlge A. W. van Z.: gaat u toch met de politie praten, dan ls er vast wel een lokaal (e vinden en anders gaat u maar naar de wei van Sonsbeek (Kralingen). De jongeman werd door de kanton rechter veroordeeld tot 12 dagen hechte nis. waarvan 6 voorwaardelijk. Een politie man in de zaal was niet erg enthousiast over de suggestie van mr. Van der Hoe ven: „In het Kralingsebos zal de zeden politie er misschien aan te pas moeten komen". (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Meredith wil grote reüniemars SENATOR IA (UPI) Naar schatting 150 negers hebben gisteren twee uur lang in de brandende zon staan wachten op dr. Martin Luther King, voor deze zich by het plaatsje Senatobia aan het hoofd van de stoet stelde om de vryheldsmars voort te zetten die door een andere stry- der voor gelyke burgerrechten, de neger James Meredith, was begonnen, maar niet kon worden voltooid omdat hy werd neergeschoten. King legde zyn mensen uit dat hij laat was omdat er op het laatste moment nog een strategievergadering was gehouden. Er zouden grote tenten komen uit Atlan ta en daarin zou men elke nacht kam peren. „Iedere middag wanneer de mars eindigt", vertelde King, „gaan de leiders in de omgeving rond en gaan zij de negerbevolking opwekken zich al6 kiezer te laten registreren". Het aantal deelnemers aan de mars was tot ongeveer 300 opgelopen toen Senatobia werd bereikt. Er was een half dozyn blanken hy. In rijen van vier trok men door het stadje. Ongeveer 50 blanke scholieren stonden voor de middelbare school. Zwijgend sloegen zij de mars gade. Men moest nog byna 200 mijl afleggen voor men in de hoofdstad Jack6on zou zijn. het doel dat Meredith zich had gesteld toen hy zyn mars zon dag begon vanuit Memphis. Sommige deelnemers zongen, anderen liepen nietig met elkaar te praten en weer anderen maakten grappen. De politie hield vanuit patrouillewagens een oogje in het zeil. Toch viel gisteren een slachtoffer te be treuren. Een bejaarde neger zakte onder weg ineen en overleed later in het zieken huis .King lit stoppen en hield een korte herdenkingsdienst. Vermoedelijk zal Meredith, die woens dag uit het ziekenhuis te Memphis ls ont slagen. voorlopig niet in Mississippi ver- schynen. In New-York, waarheen hy ls gegaan om by zijn familie op verhaal te komen, heeft hij gezegd dat zijn dokter hem heeft aangeraden een week rust te nemen. En als hij terugkeert zal hy zich waarschljniyk niet by de door King ge vormde groep voegen. Meredith heeft ge zegd dat hy een „grote reünie"-mars zal organiseren die van Canton in Missis sippi naar Jackson moet lelden. „Tenzij me wordt gewaarborgd dat ik geen wa pens nodig heb, zal lk bewapend zyn", aldus Meredith. spaar plezierlgmet \YLO\S met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Dit is het elftal van Brescia, dat morgenavond in Den Haag uitkomt tegen A.D.O. Staand v. I. n. r.: Brillls, FumagalliB-rot to, Vaini, aanvoerder Rizzolini en De Pnoli. Zittend van links naar rechts: Biatichi, Vasini. Pagani, Salvi en Beretta. Guldo van Deth, de Haagse poppenspe ler, is als eerste Nederlander gekozen ln het presidium van de Internatio nale Unie van Marionettenspelera. Ty- dens het 9de Unlma-congrea, dat thans te München wordt gehouden, kreeg hy 1650 stemmen. El» wen 60 kandidaten. RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN IN VIER MAANDEN 16.000 MAN VAN VIETKONG GEDOOD WASHINGTON (l'PI) In Washing ton is van officiële zijde meegedeeld dat de verliezen van de communisten in Zuid-Vietnam gemiddeld 4500 tot 5000 man per maand hebben bedragen, een aantal dat ongeveer gelijk staat met «at van de Infiltraties uit Noord-Vietnam. De kern van het communistische leger in Zuid-Vletnam blijft ongeveer 97.000 man bedragen, onder wie 30.000 Noord- vietnameee geregelde troepen. Dat zijn er 7000 meer sinds begin april. Geverifieerde cijfers tonen aan dat in de eerste vier maanden van dit jaar 119.000 man in Ziüd-Vietnam zijn geïnfil treerd. In hetzelfde tijdvak hebben Ame- I rikaanse en Zuidvietnamese troepen I 16.000 communisten gedood. Er zouden J 24.000 zijn gewond. Generaal-majoor Bern Sternberg, com mandant van de befaamde 101ste lucht landingsdivisie, heeft donderdag ver klaard dat naar schatting nog 500.000 troepen nodig zouden zijn om te verhin deren dat Noordvietnamezen Zuid-Viet- nam binnendringen en vijandelijke troe pen in Zuid-Vietnam bevoorraden. Stemberg, terug van een verblijf van ruim twee jaar in Zuid-Vietnam zei dat een burgerregering ln Zuit-Vietnam op dit ogenblik een onmogeiykheid zou zijn. Naar zyn mening hebben de Verenigde Staten, sinds het begin van de burger oorlog niet in zulk 'n riskante positie als nu verkeert. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Ademhalingsproel in België BRUSSEL (IlaP.I.) De Belgische regering heeft, een wetsontwerp goedge keurd, waardoor de politie in staat wordt gesteld de ademhalingsproef toe te pas sen op autobestuurders, die ervan wor den verdacht dronken te zijn. De proef kan worden toegepast op ieder die een voertuig wil gaan bestu ren, het bestuurt of betrokken ls geraakt bij oen ongeval hetzij als dader of als slachtoffer. Het uiteindelijke apparaat waarmee de ademhalingsproef zal worden afge nomen zal over enige tijd bij konink lijk besluit worden vastgesteld. Gewoon lijk bestaat het uit een plastic zak met een pijp die van kleur verandert het geen een aanwijzing verschaft over de hoeveelheid alcoholdamp in de adem. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Wie het onderste uit de kan wil hebben TIEL (ANP) Een groot aantal Betuw- se fruittelers beweert grote schade te heb ben geleden, omdat ze met het fruit, dat in bewaarplaatsen en koelcellen was op geslagen, zijn blyven zitten. Er zyn telers, die zeggen daardoor twintig tot dertig duizend gulden schade te hebben. De oorzaak ligt in de slechte kwaliteit van het bewaarfruit en de lage veiling- prijzen. Er zyn nameiyk op het ogenblik volop appels van het zuidelijk halfrond, vooral uit Chili, verkrijgbaar, die veel beter van kwaliteit zyn. Overigens hebben veel telers het fruit te lang bewaard. Er werd op aangedrongen vooral door tuuibouwvoorlichtlngsdlen- sten om dit fruit in februari te vellen, maar men hoopte dat de pryzen, die toen al hoog lagen, nog hoger zouden worden. Zo kon het voorkomen, dat het aanbod van appels op de Betuwse veilingen in mei groter was dan ln februari.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7