NAVO-conferentie met veel franje VERHAALTJES EN GERUCHTEN DWARRELEN DOOR BRUSSEL n Aardgas? convector Grote groep Russische journalisten Studentenrel in Parijs Med. faculteit in R dam kost 250 miljoen Huwelijk Beatrix nog steeds moeilijk punt Slapende man door ex-zwager vermoord Autoverkoop aanzienlijk gedaald Onlusten in O.-Pakistan: tien doden de voordeligste is van: Modernisering van wegenbelasting mogelijk in september Bedreigde „verloener' kreeg geen steun politie WOENSDAG 8 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT '(Van «en onzer verslaggevers) BRUSSEL In de Belgische hoofdstad gaat het verhaal dat een paar Nederlanders zeer actief aan het handelen is over de grond- verkoop aan de N.A.V.O. Deze Nederlanders zijn volgens het verhaal goed uitgerust met uitgewerkte grondkaarten van het hele De NAVO-minislerraad, die tot van avond laat In Brussel bijeen is, hangt trouwens vol van geruchten. Dat kan ook bijna niet anders met 300 journalisten, 150 televisie- en radioreporters en nog eens ruim 100 fotografen en filmers. Een derde kostelijk verhaal is, dat Rus land president De Gaulle van Frankrijk gevraagd heeft alsjeblieft in de NAVO te blijven. De Russen hebben dan tenminste één vriendje in de NAVO zitten, zegt men. Dit verklaart misschien ook de aan wezigheid op deze NAVO-conferentie van maar liefst 14 journalisten, televisie- en radioreporters uit de landen van het oostblok. De Russen vertonen zich opge wekt bij iedere persconferentie en op Iedere receptie die dezer dagen bijna ieder uur ergens in Brussel wel belegd worden. Deze oostelijke afvaardiging is wel niet de grootste, maar na Frankrijk met zijn 24 antl-NAVO-publlcisten waarschijnlijk wel de belangrijkste. Natuurlijk verscheen Amerika met het grootste aantal delegatieleden en journa listen. De groep heeft minstens twee grote vliegtuigen nodig om weer thuis te kunnen komen.- Misschien is het daarom dat de lieve Sabenameisjes zoveel interesse in deze Amerikanen hebben, fluistert men in de wandlgangen van het fameuze Palais dës Congres nogal luidruchtig. Waterloo Een opmerking doel het deze dagen op Iedere bijeenkomst telkens weer goed: „Het NAVO-hóofdkwartier SHAPE verhuist naar Waterloo, daar heeft ook Napoleon z.ijn einde genomen". Toen dit bittere grapje in een van de Belgische kranten verscheen, hebben mi nister-president Paul van den Boeynants en minister Harmei van de Belgische Buitenlandse Zaken zich gehaast" dit zeer serieus te ontkennen. En Brussel heeft zelden zo gelachen als na deze officiële verklaring. Nu lacht de Belgische poli tieke glamourboy Paul van den Boeynants zelf ook maar hartelijk mee en is de eerste om het grapje aan iedere buitenlander die hem de hand komt drukken, door te vertellen. Zo dwarrelen de vele geruchten tijdens Beneluxgrensgebied en met gedetailleerde bouwplannen. Mr. Jozef Luns, onze druk bezette minister van Buitenlandse Zaken, is niet een van deze twee vaderlanders. Ook al schijnt hij volgens andere Belgische verhalen in zijn diplomatieke koffer fraaie bouwplannen uit Den Haag van Reindert Zwolsman mee naar Brussel genomen te hebben voor de N.A.V.O. Het zijn twee mooie verhalen, kenmerkend voor een soort uitverkoopsfeer, die een deel van de N.A.V.O.-ministeirraad beheerst heeft. En Nederland wordt hierbij weer eens als han dige wereldkoopman ten tonele gevoerd. PARIJS (UPI) In Parys is het gis teravond tot aan oproer grenzende rel letjes gekomen tussen politie en studen ten die het einde van de baccalau- reaatsexamens vierden. Er werden vier honderd arrestaties verricht. Op een enkele na werden alle arrestanten na be keuring weer vrijgelaten. De relletjes, die drie uur duurden, waren begonnen nadat groepen studen ten de politie „naar de hel hadden ge wenst" en hun aanhankelijkheid hadden betuigd aan Antoine, de zeer langhari ge, in luipaardvellen gehulde tienerzan ger. De zaken werden erger toen de stu denten antennes van auto's trokken en het verkeer blokkeerden. Tientallen stu denten en politiemannen liepen verwon dingen op. Een felicitatie van Framboise Hardy voor Muriel Duclos. De achttienjarige lyceïste uit Parijs dankt met haar beminnelijkste lacheen lach, die bij haar leeftijd past. Want Muriel Duclos is gekozen tot „Mademoiselle Age Tendre", hetgeen niets minder is dan ,JMiss Beminnelijke Leeftijd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kosten voor de medische faculteit en het academisch ziekenhuis te Rotterdam zullen tezamen ongeveer 250 miljoen gulden bedragen. Het betreft hier de kosten van nieuw bouw en/of verbouwingen en andere in vesteringen, maar niet de kosten van de overneming van het ziekenhuis. De exploitatie zal op tenminste 30 miljoen gulden per jaar komen. Minister Depenhorst van O. en W. heeft dit de Eerste Kamer medegedeeld, nadat hij in de Tweede Kamer bij het aannemen van de wet tot stichting van een medische faculteit in Rotterdam geen kostenopgave had willen doen „om de vergadering niet nodeloos neer te drukken". De Eerste Kamer wilde in 't voorlopig verslag op dit wetsontwerp wel een wat duidelijker aanduiding heb ben, die de minister thans in een me morie van antwoord heeft gegeven, zij het dat hij nu ook nog maar een orde van. grootte heeft aangegeven. de ernstige ministerbijeenkomsten door de wandelgangen van het Brusselse congres gebouw. „Eindelijk weer eens wat anders dan de spruitjes en bloemkool van de EEG", zeggen de Nederlandse correspon denten in Brussel, die zich eindelijk boven het kleine Europa naar de Atlantische ver hevenheid uitgetild voelen. De Duitsers weten trouwens ook van wanten. „Het bezettingsleger is weer te rug", zei maandagavond een Brusselse kastelein, die ons hoogst persoonlijk een lekker Hollands drankje aanbood als goede Beneluxvrind. „Ze zijn weer terug, even druk en met evenveel lawaai als vroeger". Men krijgt soms wel'- de lndrtik. Ze beheersen het Brusselse stadsbeeld met hun tweede tele visienet, wagens en camera's, nemen ter rasjes voor interviews, mooie secretares sen en t.v.-camera's in beslag en delen luidruchtig links en rechts hun voor lichtende bevelen uit. Visitekaartjes De kleine Japanners doen het heel wat bescheidener. Die delen met een verlegen glimlach hun visitekaartjes rond, ver sierd met prachtige tekens van groot naar klein. Iets, wat een van de Nederlanders liet opmerken: „Ik geloof vast dat het reclame voor de een of andere Japanse oogarts is". Waarop de Japanners aller- charmantst lachten, maar daarna diepbe droefd verder wandelden. Voor deze Azia ten was de NAVO waarschijnlijk meer dan een breuk met-Frankrijk geworden. En terwijl de twee Amerikaanse ruimte vaarders hoog boven het gewoel van NAVO-probleempjes langstflitsten, liepen Belgische communisten iedere avond langs het congresgebouw. Met knalrode pam fletjes riepen ze Iedereen op uit de NAVO te stappen. Het helpt allemaal niets. De heren Luns, Harmei, Werner, Rusk en al hun andere oollega's verbergen zich uren per dag achter streng bewaakte deuren om de ringelorende generaal De Gaulle het hoofd te kunnen bieden. Zelfs minister Luns heeft nu geen tijd meer voor kol derieke opmerkingen. En dat wil toch wel zeer veel zeggen. Kosten mogelijk minder dan anderhalf mil joen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Drs. G. M. Nederhorst, fractievoorzitter van de PvdA ip de Tweede Kamer heeft gisteren nogmaals verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor het sluiten van liet huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam geheel voor de verantwoordelijkheid van de re gering komt. Premier mr. J. Cals lieeft die verantwoordelijkheid aanvaard. De heer Nederhorst vond liet noodzakelijk eraan te herinneren, dat de PvdA-frac tie destijds de regering dringend had ge vraagd een andere stad te kiezen. „Het Is wei eens plezierig gelijk te krijgen, maar in dit geval liad ik liever ongelijk gehad", aldus de heer Nederhorst. De zaak kwam in de Kamer ter sprake bij de behandeling van het wetje, waar- In een bedrag van anderhalf miljoen gul den wordt gevraagd voor de bestrijding van de kosten van het huwelijk. Pre mier Cals zei, dat de nauwkeurige kos ten nog niet vaststaan, maar hij ver wachtte minder nodig te hebben dan thans was aangevraagd. De PSP trok, bij monde van mr. Slote- maker de Bruine, zo fel van leer tegen het regeringsbeleid inzake het huwelijk, dat mr. Cals hem van „schromelijke overdrijving" beschuldigde. De nist Bakker betoogde, dat het huwelijk een pompeuze demonstratie is geweest. Hij meende, dat de relletjes, die sinds het huwelijk regelmatig in Amsterdam zijn ontstaan daardoor zijn De jeugd had daardoor ook behoefte demonstraties, aldus de communist. Minister-president Cals zei, dat het probleem van de demonstrerende jeugd er, los van dit gebeuren, toch Hij meende, dat regering en Staten- Ge neraal gezamenlijk een sfeer moeten scheppen, waardoor deze botsingen niet meer voorkomen. De bewindsman de voorstelling van zaken, zoals door de heer Bakker gegeven, af. Bij spreking hiervan moet men de schuld niet aan één kant leggen. Er was nog een wat onduidelijk i dent tussen mr. Slotemaker (PSP) premier Cals. De premier werd er door de pacifist van beschuldigd enkele maanden geleden onjuiste informaties te hebben gegeven. De heer Slotemaker (PSP) had toen gevraagd richten van een politiepost in het Anne Frankhuis. Mr. Cals had daarop .tijds geantwobrd, dat 't om een kantine ging die niet tot dit huis behoorde. Mr. Slote maker had verwacht, dat de premier in een officiële brief aan de Kamer z hebben laten weten, dat deze kantine wel toe behoorde. Mr. Cals antwoord de nu, dat een drietal panden thans ge zamenlijk het Anne Frankhuis vormde, waartoe ook het zogenaamde achterhuis behoort. In die zin kreeg de heer Slote maker dus gelijk van de premier. PSP en CPN stemden tenslotte tegen het wetsontwerp. Eis 15 jaar voor 2 verdachten Kinderen hielpen bij vervoer kist met lijk vader AMSTERDAM (ANP) De officier in justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft gisteren tegen de beide ver dachten van de afschuwelijke moord op Adriaan Pleter Valk 15 jaar geëist we gens moord met voorbedachte rade. De verdachten waren zijn ex-zwager en minnaar van zijn echtgenote, de 87-ja- rige beroepsmilitair S. P. en de echtge note van het slachtoffer de 36-jarige J. T. De beroepsmilitair bracht de man in de nacht van 1 op 2 december van het vorige jaar in zijn woning in Hilversum het leven. Hij sloeg hem met de stamper van een vijzel op het hoofd, sloeg het hoofd daarna met kracht op de rand van het ijzeren ledi kant en kneep de keel van zijn slachtof fer enige tijd dicht. De echtgenote van het slachtoffer, tevens minnares van de beroepsmilitair, had de vijzel reeds klaar gelegd toen de militair 's nacht twee uur bij haar woning arriveer de, terwijl Valk niets vermoedend sliep. Zoals afgesproken opende zij de deur, vertelde waar de vijzel lag en enige tijd later had het drama zich in de slaapka- er voltrokken. Op de zitting kwam in deze zaak mis schien wel als gruwelijkst aspect naar dat de 2 kinderen (dochter van :oon van 13) steeds op de hoogte zijn geweest van het plan om hun vader uit de weg te ruimen. Zij hielpen zelfs de beroepsmilitair de kist, waari lijk van hun vader was gestopt, nas kelder te brengen. Ook hielpen zij met het verwijderen van bloedspatten uit de kelder. Deze feiten heeft de politie des tijds voor de pers verborgen weten te houden. Weerzinwekkend De officier van justitie sprak ovet AMSTERDAM IAN1') De vooilopli verkoopcijfers voor personen- en coml) natie-auto's wijzen uit, dat in de eers vijf maanden van dit jaar het aantal verkochte auto's 33 procent beneden het getal van de periode-januari tot en mei 1965 is gebleven. Vorig jaar zijn gedurende de eerste vijf maanden 126,500 personen- en combinatie auto's verkocht. Dit jaar waren het er 85.000. De RAI meent, dat deze daling van de autoverkopen een direct gevolg is van de vërhoging der omzetbelasting per 1 januarj j.l. en de daaraan gepaard gaan de prijsverhoging op die datum, terwijl hadden gespeeld. Het njisdriJf was om te zeggen gepleegd waar de kinde: n bij waren. De officier overwoog in zijn eis dat de mate waarin het delict de beide ver dachten kon worden aangerekend iets verminderd door het gedrag var het vermoorde slachtoffer. Het was eer waarmee aldus zijn echtgeno- - niet kon worden geleefd. Hij uitte herhaadelijk bedreigingen en gedroeg zich zeer agressief tegenover de kinde- De militair daarentegen was bij de kinderen een steeds belangrijker plaats gaan innemen. Hij werd als een tweede misschien wel betere vader be schouwd. Het lijk werd de volgende dag met gehuurde auto naar Houten gebracht in een sloot gegooid. Op deze tocht werd de militair vergezeld door het 13- jarige zoontje van de meegevoerde do de. Aanvankelijk werd tegenover de po litie verklaard, dat de man in een dron ken bul na een hevige ruzie was wegge- Diep tragisch slot De raadsman van de vrouwelijke dachte wees erop, dat de daders e overtuigd waren dat het delict de enige uitweg uit hun angst en wanhoop was jou het geen walgelijk misdrijf wil- loemen, maar een diep tragisch slot een ontwricht huwelijk". De raads- van de militair vroeg rekening te houden met een niet juridische nood- namelijk „de vernietiging vï accute dreiging". Hij wees erop, dat zijn cliënt er heilig van overtuigd was als hij zijn daad niet beging, Valk de vrouw en kinderen zou vermoorden. Bei de verdedigers achtten alleen doodslag bewezen. De Franse minister van Buitenlandse Zake tb, Couve de Murville, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk op de gisteren geopende conferentie van de N.A.V.O.-raad in Brussel. DACCA (Reuteri Tien mensen zijn dinsdag om het leven gekomen toen in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca en de nabijgelegen industriestad Narayan- ganj de politie het vuur opende op be togers tijdens onlusten. Het oproer, waar- en twee treinen liet ontsporen, deed zich voor tijdens een algemene staking ter ondersteuning van eisen inzake pro vinciale autonomie. (Advertentie) Domino110.000 Kcal/u/f595.- 'aars/na I Duits korporaal schuldig aan mishandeling KASSEL (Reuter) Een rechtbank in de Westduitse plaats Kassei heeft Westduitse korporaal veroordeeld tot drie maanden en twee weken arrest wegens mishandeling van een soldaat. Hij had de soldaat bevolen te gaan liggen gebruikte toen 's mans lichaam als springplank. De militairen die de op het lichaam van de soldaat op en neer sprin gende 25-jarige Wilhelm Stein gade sloegen kregen van Stein te horen, dat als zij hem durfden aan te geven bij zijn superieuren, zij zouden zakken voor hun De rechtbank zal op 21 juni uitspraak I opleiding. Stein werd desondanks door doen. de soldaten aangebracht. Automatisering andere belastingen nog in studie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Waarschijnlijk reeds per 1 september wordt het mogelijk om de automatisering van de motorrijtui genbelasting in te voeren. De Tweede Kamer heeft dinsdag grote waardering betuigd voor deze wijziging, die reeds onmiddellijk een besparing van 15 pro cent der invorderingskosten betekent, doordat 240 ambtenaren minder nodig zijn. Een computer gaat hun werk over nemen. De controle op de betaling van de belasting zal steeksproefgewljze fo tografisch geschieden. Het tarief voor kleine auto's wordt iets verlaagd. Staatssecretaris dr. W. Hoefnagels, dié veel ,lo'f hit de iKamer krejeg voor dit eerste onderdeel van zijn automatise- juijgSRrqgwnraa,, had ook^ JjaUoze vra gen over de technische uitvoering te be antwoorden. Ir. Horsmans (KVP) zei zeer getroffen te zijn door de perso- neelsbesparing, die nu mogelijk wordt. Hij kreeg van staatssecretaris Hoefna gels te horen, dat reeds thans gestu deerd wordt op automatisering van de Inkomstenbelasting. De bewindsman verklaarde, jdat hij geen bedrag kan noemen, die de besparing jaarlijks op levert, omdat dit geheel afhankelijk is van de toename van het totale aantal motorrijtuigen De bewindsman was het ook met ir. Horsmans eens, dat men dankzij de ze besparingen niet onmiddellijk tot verlaging van de belasting moet over gaan. Dit immers, aldus de KVP-er, zou de prikkel bij de regering wegnemen om tot een verdergaande efficiency over te gaan. De bezwaren van enkele Kamer leden, dat het maken van foto's 'n in breuk op de privésfeer zou betekenen werden door de staatssecretaris niet ge deeld. Ook de heren I" nsmans KVPen Van Urk (PvdA) vreesden hiervan geen moeilijkheden. De bewindsman zei wel. dat vaak de hele auto gefotografeerd zal worden, omdat het technisch niet anders zal kunnen. Met de heer Joekes (WD) wensten vele Kamerleden het belastingtijdvak, thans 14 dagen, te veranderen in één week, zodat één belastingkaart niet meer tweemaal per maand, maar elke week zal kunnen ingaan. De staatssecretaris had hiertegen zeer ernstige bezwaren, omdat de automatisering daardoor ze ker een jaar vertraging zal ondervin den/Bovendien zal deze vertraging dan doorwerken. De kosten zijn ook niet ge ring: zeker een miljoen gulden. De heer Joekes (WD) legde hierover tenslotte een motie op tafel, waarin wordt ge vraagd deze verandering in de tijdvak ken, pas na een overgangsperiode in te voeren. Deze motie stuitte ook op zeer Bonduilvoering, rechts après-ski- ernstige bezwaren van de bewindsman en hij verzocht de Kamer haar niet te aan vaarden. De stemming hierover zou van middag plaatsvinden. De KVP, PvdA en AR zullen tegenstemmen. Parkeermeters Sterke tegenstand bood de bewinds man ook tegen 'n amendement Van Urk (PvdA), mede ondertekend door de KVP-ers Lucas en Horsraans, om de van de parkeermeters, die thaus twee uur maximaal bedraagt, uit te breiden tot vier uur. Mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat, die grote moeilijkheden van een der gelijke uitbreiding verwacht, zei dr. Hoefnagels, dat dit een doorkruising het beleid zou betekenen. Wanneer vier uur mag parkeren kan men, en korte koffiepauze, terugkeren, waardoor vrijwel de gehele werkdag Ti parkeerplaats bezet wordt, gehouden. Dat is beslist tegen de bedoelingen met de parkeermeters in. Ondanks deze zeer grote bezwaren handhaafde de socialist zijn amendement. Ook hierover zou van middag gestemd worden. Veel begrip had dr. Hoefnagels voor de wensen van heren Horsmans (KVP), Kleft (AR) Scholten (CHU) om Invaliden belas tingaftrek te geven. HIJ beloofde zich hierover nader te zullen beraden. Ovér 'dé verbetering van de herzie ning van het belastingtarief aan de voet werd door de Kamer nauwelijks gespro ken. Het gaat bier om personenauto's 500 kg of minder en motorrijwielen, alsmede om vrachtwagens van 700 kg of minder. Deze verandering betekent geringe verlaging van de belasting. Zij kost de schatkist ongeveer 400.000 gulden. Ook over enkele technische amendementen zou de Kamer heden middag beslissen. ROTTERDAM (ANP) De 40-Jarige koopman Jan de G. uit Rotterdam, die op 23 maart op een politiebureau een hoofd agent heeft bedreigd „Kom niet dich terbij of Ik schiet je hardstlkke dood" ls door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf Waarvan drie voorwaardelijk cn met af trek v Deze man die door de Rotterdamse cm derwereld wordt beschouwd als de „ver loener* in de Siebelaffaire een spec taculaire inbraak zal dus binnenkort weer op vrije voeten komen. Tijdens de rechtzitting werd min of meer duidelijk dat Jan de G. werkelijk een rol heeft ge speeld bij het oplossen van de Inbraak bij een filiaal van het JuwelierSbedriJf Siebel. De president mr. Brunner merkte op dat Jan de G. op het politlebqreau was ge komen omdat hij zich bedreigd voelde door familie en vrienden van de hoofd daders en ook kwam klagen dat hij als tipgever nog steeds (van de verzekerings maatschappij) geen beloning heeft gekre- De G. meldde zioh op 23 maart tegen het einde van de middag op het politiebureau Sandelingpleln. Hij wilde dat de politie actief zou optreden wegens bedreigingen tegen hem en zijn gezin van kant van de familie B. en vertelde dat 'hij anders zelf actief zou optreden. De politie nam het zekere voor het onzekere en vond in zijn auto een pistool met munitie en een lucht buks. De G. verliet Iets afgekoeld het bu reau, ging naar huis, maar haalde daar een cilinderrevolver, gevuld met een pa troon. Weer ging de koopman naai' het bu reau. waar hij op een gegeven moment het wapen te voorschijn haalde. Met de re volver In de aanslag vertrok De G. ach teruitlopend uit de reoherdhekamer. Kort daarop schoot hij zijn revolver leeg op 't huis van de familie B. in de Herman Kos- terstraat. Hierop volgde zijn arrestatie. De raadsman mr. Strang meende dat de politie eerder had moeten optreden l.vjn. de maanden voortdurende bedrei gingen. Zijn cliënt ont-ving brieven met o.m. tot inhoud „Wij komen je blind schieten". Vaak kwam hij bij de politie maar hij kreeg geen hulp. Slechts een- keer kwam men po6ten bij zijn auto, die men dreigde te verbranden. Als de po litie had Ingegrepen, had mijn cliënt hier niet gestaan, aldus mr. Strang.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5