Se Sou/tont' Posterij op zaterdag dicht KING VERVOLGT TOCHT VAN JAMES MEREDITH DERBY UP® DRINK Parijs:geen beraad over samenwerking bij oorlogsgevaar ONTEVREDEN PTT'ERS EISEN: JAMIN Leids protest in Eerste Kamer Massale oproep aan negers Negers eisen regeringshulp Groenten en aardappelen nog duurder Afwijzing viel als bom in NAVO-raad Op vrije dag kost elke handeling aan loket de staat vijf gulden Dienstbetoon niet minder Kamerlid bijna door douane beschoten Jongetje uit Helmond is verdronken Sittardia wil half miljoen voor Willy Dullens PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE t.OO.IS EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ3,75; p. kwart, ƒ11.30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) WOENSDAG 8 JUNI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KANS OP ONWEER De weersrawacbting, medaegdeeld door tut KNMI, geldig van heden, tot morgenavond: Warm weer met zonnige perioden, maar van het zuiden uit toenemende kans op een regen- of onweersbul. Overwegend matige wind uit ocetelijke richtingen. 57e jaargang, no. 16.851 HERNANDO, Mississippi (UPI) Dr. Martin Luther King en Floyd Mc- Kissick. leiders van Amerikaanse orga nisaties die voor gelijke burgerrechten voor de negers en de blanken strijden, hebben gisteren gekendgemaakt dat zij onmiddellijk een rassen mars over het platteland van Mississippi zullen gaan leiden in de plaats van de neger James Meredith die maandag is neergeschoten. Met Meredith gaat het overigens goed in het ziekenhuis. Zijn verwondingen zijn licht gebleken en hij heeft gezegd van plan te zijn zijn mars te vervolgen, wanneer hij over enkele dagen^uit het ziekenhuis wordt ontslagen. King en Mc Ki8sick, die zich naar 't ziekbed van Me redith hebben gehaast, zeiden dat zij de leiding zullen overnemen tot Meredith zijn plaats in de voorhoede van de ka ravaan weer kan innemen. King heeft voorts verklaard: „We zullen president Johnson zijn kaarten op tafel laten leggen. Onlangs heeft hij een conferentie over de burgerrechten ge houden en thans verlangen wij onmid dellijke actie van de federale regering. Wij hebben hulp nodig en hebben die thans nodig. Zijn woorden kunnen ko gels niet tegenhouden". De 40-jarige Aubrey James Norvell, een werkloze blanke die heeft toegege ven Meredith beschoten te hebben, werd gisterochtend in de handboeien voor vrederechter Whitley Perryman geleid voor een voorlopig verhoor. Norvell gaf geen teken van emotie. Op verzoek van de districtsprocureur Ross Franks werd het voorlopig verhoor echter uitgesteld en de arrestant werd naar zijn gevan geniscel teruggeleid. Perryman zei dat Norvell het recht had te weigeren zich aan een voorlopig verhoor te onderwer pen. In dat geval zou de zaak worden behandeld door de „grand jury" die in november zitting heeft. Als Norvell zijn borgtocht zou kunnen storten waar schijnlijk 25.000 dollar volgens Perry man zou hij op vrije voeten worden gesteld hangende de behandeling van zijn zaak door de grand jury. Aanvankelijk zijii dr. Martin Luther King en Floyd McKlsslck weinig en thousiast geweest over de plannen van Meredith een mars te houden om de ne gers op te wekken zich in de kiesregis- ters te laten inschrijven. Meredith had maar een kleine begeleiding toen hij zondag zijn mars van 350 kilometer be gon met als bestemming Jackson, de hoofdstad van Mississippi. Thans ver wachten de twee leiders er veel van. Mc.Kissick voorspelde dat de nieuwe rpars minstens zo groot zal worden als da kruistocht van 1965 van Selma naar Montgomery die door de federale rege ring is beschermd met gewapende troe pen en helikopters. Wel kregen King en da zijnen gisteren van de staatspolitie van Mississippi bevel de berm van de weg te houden. (Advertentie) puur of met 'n tic Droogte oorzaal zich ?ertien dagen NAVO-CRISIS COMPLEET bereiden dat de kt de groenten en aardappelei worden. De prijzen lopen nu al onrust barend omhoog. De oorzaak is gemakke lijk aan te wijzen. Door de droogte van de laatste maanden, het heeft sinds 26 april nauwelijks meer geregend, groeien de produkten van de koude grond ln onvoldoende mate. In tegenstelling tot andere Jaren is er op de veilingen nog nauwelijks sprake van groentenaanvoer afkomstig van de koude grond. Een malse druilregen die een dag of wat aanhoudt, gecombineerd met een redelijk hoge temperatuur, kan spoedig een einde maken aan de dure groentenprljzen. Het effect van de be- regeningsinstallaties waarmee de tuin ders de gewassen van water proberen te voorzien, wordt voor een belangrijk deel door de warmte teniet gedaan. Het groot ste deel van het water is verdampt voor het de wortels van de planten heeft (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Frankrijk heeft de veer tien NAVO-landen vanmorgen tijdens zeer dramatische bespreking schaakmat gezet. Het weigert stelselmatig nu ook te king met de NAVO in tijden van oorlogs gevaar. Deze harde afwijzing van Couve de Murville viel vanmorgen als een bom in de raad. Woordvoerders kenschetsten Vanmiddag zou men. misschien ten koste van zee: veel politieke compromis sen de toestand proberen te redden Minister J. Luns heeft, als voorat ter van de raad van veerien alles geprobeerd om Frankrijk tot andere gedachten te bren gen Hij schorste herhaaldelijk de bijeen komst van de veertien en pleegde afzon derlijk overleg met Couve de Murville. Hij legde hem ook een op het oog zeer aan vaardbare oplossing van de Belgische mi nister Hamnel voor. Dit hield in een ge sprek over de Franse troepen in Duitsland in de raad en tevens tussen de betrokken commandanten. Een later voorstel om al les eerst in de raad te brengen, ook het overvliegen en waarschuwingsysteem. de infrastructuur en de financiële afkoopsom van de verhuizing en daarna te verwijzen naar de militaire instanties, vond geen ge nade in de ogen van de Franse minister Daarmee heeft Frankrijk volgens de woordvoerder de crisis praktisch compleet gemaakt. Het wil. zo dacht gen blijkbaar een neutraal land worden tussen het Warschaupakt. en de NAVO omdat het nu ook in oorlogsomstandig heden de NAVO af\vijst. Minister Luns zou vanmiddag op dringend verzoek vi nister Dean Rusk e lega Michael Stew wagen de situatie ledden. de Amerikaanse mi van zijn Engelse col 't een laatste poging oor de NAVO nog (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Onder het perso neel van de P.P.T. heerst groot onbehagen, omdat in de postdienst de vrije zaterdag vrijwel nergens is gerealiseerd, In de bestelling wordt in de praktijk op zaterdag normaal dienst verricht, terwijl bij de loketdienst een beperkte open stelling geldt. Op de bedrijfslei ding van de P.T.T. wordt daarom een beroep gedaan om alle postin- richtingen op zaterdag te sluiten en de vrije zaterdag te realiseren voor alle loketambtenaren, kan toorhouders en stationhouders. Dit zei vandaag de voorzitter van de 8000 leden tellende groep PTT van de Ned. chr. bond van overheidspersoneel, de heer C. Brinkman, op de landelijke gadering te Utrecht. Voor de expeditie en besteldienst kan volgens hem eer langrijke stap naar de vrije zaterdag den gedaan als alle drukwerken in d zaterdagbestelllngen worden afgeschaft als de bestellers niet meer grote hoeveel heden brieven, die van één inzender af komstig zijn (belastingdienst en giro) hoe mee te nemen en als in de bestelling op zaterdag geen grote aantallen mee: worden opgenomen. De heer Brinkman betwijfelt, of een beperking van de diensten op zaterdag leiden tot een onaanvaardbare ver mindering van het dienstbetoon, zoals de hoofduiiecteur posterijen de vakorgani saties onlangs nog te kennen heeft ge geven. Uit zeer betrouwbare cijfers, zo zei hij, ls mij gebleken, dat het publiek slechts een gering en soms ln het geheel geen gebruik maakt van de zaterdagse open stellingen en in de tweede plaats dat de bestelling wordt overvoerd met drukwer ken en grote hoeveelheden post van en kele afzenders. Normale zakenbrieven en dergelijke komen relatief gezien weinig voor. In verband met de sluiting van de bedrijven op zater dag kunnen de poststukken volgens de heer Brinkman in vele gevallen niet eens besteld worden. Geen zinnig mens zal toch willen beweren, dat het afschaffen van zegelverkoop op zaterdag een onaanvaard bare vermindering van het dienstbetoon betekent, aldus de heer Brinkman, die hieraan toevoegde dat de kosten van één behandeling aan het loket op zaterdag ongeveer vijf gulden bedragen. Ook in andere opzichten had de heer (Advertentie) eis ifs niet duur wel heerlijk Een van de eerste foto'sdie het ruimt ecentr urn in Houston heeft vrijgegeven van de tocht van Stafford en Cernan. Hier de doelraket met de beide kappen, die afgestoten hadden moeten worden om een koppeling met de Gemini mogelijk te maken. Brinkman ernstige kritiek op de bedrijfs leiding. zo o m. op de wachttijdregeling. In dit verband herinnerde hij er ook in, dat al een jaar geleden aan de vak- -ganisaties ls bekend gemaakt, dat de plaatselijke telefoondiensten en telefoon districten Amsterdam en Den Haag per 1 november a.s. zullen worden gefusioneerd én telefoondienst in het district Am sterdam en één ln Den Haag en dat een gedeelte van het huidige telefoondistrict Amsterdam (sector Hilversum) zal over gaan naar het telefoondistrict Utrecht. De heer Brinkman noemde het een vreem de zaak, dat de pcrsoneelsconsequenties deze reorganisatie tot nu toe niet be kend zijn gemaakt en dat daarover zelfs nog geen behoorlijk overleg is gevoerd. Niemand weet nog waar hij aan toe is. Man levend na drie kwartier hartmassage WENEN (UPI) Artsen in het pro vinciale ziekenhuis van Stiermarken In Zuid-Oostenrijk hebben een man „ten le ven gewekt" na hartmassage geduren de drie kwartier. De man, de 44-jarige portier van het ziekenhuis Ernst Inselbacher, vader van drie kinderen, werd op 30 mei op zijn werk door een hartaanval getroffen. Een van de dokters van het ziekenhuis, Günther Hoflehner. opende zijn borst en begon het hart te masseren. Vijfen veertig minuten later begon het weer normaal te werken. Inselbacher is uit het ziekenhuis ont slagen en zal zjjn werk op korte termijn hervatten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het heeft weinig gescheeld of een lid van de Belgi- selie douane had in de veronder stelling met een smokkelaar te doen te hebben op een Nederlands Kamerlid geschoten. Dr. Th. E. Westerterp (KVP), die vanuit Breda via Hoogstraten naai Maastricht reed om daar een spreek beurt te vervullen, zag onder de Belgi sche gemeente Meerle plotseling iemand van achter een vrachtwagen oversteken. De heer Westerterp claxonneerde, zag toen dat de man douanier was en zijn hand opstak, remde en reed terug, doch tegelijkertijd werden ons Kamerlid de stuipen op het lijf gejaagd, doordat de man, die deel bleek uit te maken een douanepatroullle die kennelijk smokkelaar op stond te wachten zijn revolver trok. Het incident speelde zich omstreeks kwart over zes, doch bij klaarlichte dag af. Toen de heer Wester terp zich erover beklaagde dat hij alleen door snel te remmen en terug te rijden aan een beschieting was ontsnapt, antwoordde de Belgische beambte: „Ja. het was nogal rap". „De mogelijkheid dat ik echt nie merkt zou hebben, dat dit een douane man was, was bijzonder groot, zodat ik beslist kans gelopen heb een kogel ach terna gezonden te krijgen", aldus het geschrokken Kamerlid, die in Maastricht gaan spreken over de Europese eenheid. 104.ot 300.- Btj de stemming over de brief or>Cr Vtetnam, gisteren in de Eerste Kamer, ontstond er tumult. Op de publieke tribune verhieven etch een stuk of tien studenten, die pamfletten strooiden, een spandoek ophielden en onder andere uitriepen: Christenhonden, er kleeft bloed aan nte handen." Naar verluidt toaren deze studenten uit Leiden afkomstig. Aan hun ogtng seard snel een esnde gemaakt door de rijkspolitie. Twee Leidss studenten Betty Karman en Henk dmptmat/ar toerden uit het Kamer gebouw geleid. Helderzienden: (Van onze correspondent) IIEl,MOND Duur de familie ln de arm genomen helderzienden hebbeu verklaard dat de 4' j-jarlge Hansje var Hoek uit Helmond, clle sinds zondagmid dag wordt vermist, is verdronken. De politie denkt ook aan verdrinking maar sluil de mogelijkheid van een misdrijf Ook gisteren is de gehele dag tot laat in de avond door militairen. BB-ers en buurtbewoners naar het knaapje ge zocht. Zonder resultaat. „Het is ook bij zonder moeilijk zoeken", aldus de heer A. Melters van de Helmondse gemeen tepolitie. „want we hebben geen enkele aanwijzing. Het is een zoeken in 't wil de weg". Reeds maandag heeft de brandweer het riviertje de Aa. dat in de nabijheid van de ouderlijke woning loopt, over ki lometers lengte afgedregd. Ook de vij vers in de omgeving, waar Hansje zon dagmiddag heeft gespeeld, zijn zorgvul dig afgedregd. Eveneens zonder succes werden gisteren bouwputten en alle in aanbouw zijnde woningen in de wijk grondig doorzocht. Juist omdat het zoeken ln rivieren, vijvertjes en grachten zonder resultaat blijft, houdt de politie ook rekening met een misdrijf. Besprekingen met Feijenoord Ontdekking van strijd tegen Belgen vraagt jaarsalaris van 150.000 (Van onze sportredactie) SITTARD De transfersom, die Sittardia voor Wllly Dullens vraagt, bedraagt een half miljoen gulden! Maandagavond heeft een deputatie van Feijenoord ln Slt- tard onderhandeld over een even tuele transfer van Dullens naar Rotterdam. Sittardia gaf b(j dit onderhoud te kennen Dullens niet te willen afstaan voor een bedrag dat onder de 500.000 gulden ligt. terwjjl Willy Dullens zelf een jaar salaris van 150.000 gulden vroeg. Frans Sleben, manager van Sittar dia. bevestigde dat men inderdaad een half miljoen voor Dullens heeft gevraagd. „Anders hoeven we er helemaal niet over te praten", aldus de heer Sleben, die verder nog meedeelde dat Sittardia ook volgend seizoen graag over Wllly Dullens wil blijven beschikken. Feijenoord zal zich over een en ander beraden en in de loop van deze Week met Sittardia contact opnemen over deze transfer. Van de zijde van Feijenoord werd aan de besprekingen deelgenomen door manager Guus Brox en Ge rard Kenkum, welke laat6te tevens voorzitter is van de Vereniging van Contractspelers. Dat Wllly Dul lens verkocht zal worden en dat als hij verkocht wordt Feije noord zfln nieuwe club zal zjjn, staat overigens nog helemaal niet vast. Op de eerste plaats voelt Sit tardia er vanzelfsprekend veel voor 1 Dullens te behouden en voorts heeft ook een aantal andere, ge renommeerde clubs uit binnen- en buitenland interesse ln Dullens gc- ;er Sieben: „In de huidige situatie is er maar één devies: het hoofd koel houden. Trouwens, we heb ben dat half miljoen gewoon als richtprijs gevraagd".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1