ZEDELIJKHEID GEBOORTENCONTROLE GEEN KWESTIE VAN TECHNIEKEN PREMIE SPAARPLAN Zeshonderd geleerden richten zich tot de Paus ALLEEN HET TOTALE WELZIJN VAN DE MENS IS BEPALEND INFLATIEZORGEN BIJ BEDRIJFSLEVEN Meer diensten ziekenfonds Robert Kennedy naar Afrika vertrokken Boeren hebben meeste auto's en huizen Indonesië komt niet voor regeling schade Interesse bij bedrijfsleven Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. DONDERDAG 2 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG Ongeveer 600 specialisten op 't gebied van de medicijnen, sociologie en andere takken van de wetenschap hebben zich zoals onlangs gemeld voor de 2de maal met 'n memo randum over huwel|jk en vruchtbaarheid tot de Paus en het wereldepiscopaat gericht. Zij geven als reden van hun tussenkomst aan de vrees, dat er invloeden aan liet werk zijn, die iedere voortgang proberen te blokkeren, hetgeen ramp zalige gevolgen voor de Kerk zou hebben. De ondertekenaars van het document komen uit Eu ropa, Noord-Amerika en Latijns-Amerika. On der hen bevinden zich ook hoogleraren van de katholieke universiteit van Nijmegen. Gezien 't belang van de zaak, geven wij hieronder een sa menvatting van de tekst. De geleerden constateren allereerst, dat de passage in Schema 13, die aan 't huwelijk is gewijd, er in geslaagd is, de christelijke waar den en de moderne inzichten tot een harmonisch geheel te verenigen. De concilieverklaring kan van grote invloed zijn op het pastorele beleid, indien er tenminste de nodige conclusies uit wor den getrokken. Op dit laatste punt bestaat bij de geleerden een zekere bezorgdheid. OGEN OPEN Zij menen, dat men in katholieke kring nog niet voldoende oog heeft voor de werkelijke vraag stukken, dlè zich op het terrem van de menselijke vruchtbaarheid voordoen. In dit verband wordt gewezen op de reëfe drieging van overbevolking De ondertekenaars zijn het er allen over eens, dat wezenlijke menselijke waarden in het ge drang komen, wanneer het menselijke ras niet paal en perk stelt aan zijn biologische vrucht baarheid. De grote meerderheid der gehuwden ziet zich dan ook, dikwijls met tegenzin, ge dwongen op een of andere manier gedurende 'n belangrijk deel van het huwelijksleven een ge boorteregeling toe te passen. Gezien de onbe trouwbaarheid van de periodieke onthouding is deze methode zuiver technisch gezien ongeschikt om als de enig mogelijke oplossing van het pro bleem naar voren te worden geschoven. Het ge bruik van contraceptionele middelen hoeft niet noodzakelijk een uiting te zijn van een hedonis tische levensinstelling. De Kerk, aldus het memorandum, kan niet de verantwoordelijkheid op zich nemen, een van de voornaamste problemen der mensheid te mini maliseren. De mensheid verwacht een positieve bijdrage van een van de grootste geestelijke machten ter wereld. EERBIED VOOR DE MENS Volgens de geleerden moet men bij het zoeken naar een oplossing uitgaan van de eerbied voor de menselijke persoon, zoals trouwens reeds het mag worden gemaakt aan het welzijn van de menselijke persoon in al zijn aspecten. Er zijn ook verscheiden objectieve feiten, die in' dezelfde richting wijzen, en deze moeten in het morele oordeel worden verdisconteerd. Men kan hier de menselijke ervaring niet negeren, met de inzichten, die geleidelijk aan verworven zijn door andere menselijke en christelijke ge meenschappen, moet door de Kerk terdege re kening worden gehouden. Vanuit medisch en we tenschappelijk standpunt is de stelling, die abso lute voorrang wil geven aan de biologische vol- concilie gedaan heeft. Op deze basis kan men een dialoog aanknopen met de wereld van vandaag. Dit beginsel impliceert 's mensen daadwerkelij ke verantwoordelijkheid voor het behoud en de ontplooiing der verschillende menselijke waar den, ook van die welke liggen in de sfeer van de lichamelijkheid. Wie zich op dit standpunt stelt kan niet langer de totale handhaving van de biologische orde ei sen als onmisbare voorwaarde voor de mense lijke juistheid van de huwelijksomgang. Het con cilie doet dit ook niet: het verwijst naar de per soonswaarden en onderwerpt deze niet aan de eis van een permanente en onvoorwaardelijke over eenstemming met de biologische orde. Sprekend over de uitspraken, die in het verleden door het kerkelijke gezag zijn gedaan, merken de geleerden op, dat deze gesitueerd moet wor den in 'n bepaalde historische situatie en ver klaard uit in die situatie heersende opvattingen. De theologen hebben intussen 'n andere kijk ge kregen op de z.g. „natuurwet", terwijl de praktijk der transplantatie tot het inzicht heeft geleid, dat de biologische integriteit onderschikt ledigheid van de huwelijksact, onhoudbaar. Een dergelijke stellingname sluit de medische parktijk binnen grenzen, die veel specialisten in goed geweten strijig achten met het totale wel zijn van de menselijke persoon. Verwezen wordt ook naar het oordeel van zeer veel vurige en edelmoedige katholieken, die een oplossing geko zen hebben, die de veelvoudige doeleinden van het huwelijk veilig stelt, zonder de fysiologische volledigheid van de huwelijksomgang als wezen lijke voorwaarde te stellen. Het kan derhalve niet bestreden worden, dat wij heden ten dage staan voor een „open kwestie". Daarom wordt de tendens afgewezen, die wil suggereren, dat men simpelweg de oude richtlij nen zou kunnen handhaven. Een dergelijke op lossing zou voor de Kerk het ernstige risico mee brengen. dat zij haar moreel gezag zou verlie zen en dat er tussen haar en de hedendaagse we reld een fatale kloof zou ons taan. CONCLUSIE Het memorandum formuleert dan de conclusie, die zij bij wijze van suggestie naar voren zou willen brengen. En dat is, dat de grote morele problemen met betrekking tot de menselijke vruchtbaarheid niet liggen op het niveau van de technieken. Het om de zedelijke motiveringen. Daarom vragen zowel de individuele personen als de gemeenschappen. Om zedelijke motiveringen, die hen kunnen leiden bij beleving van het hu welijk en die zin geven aan hun beslissingen. Dit stelt de Kerk voor een bijzondere taak. Er is in feite geen andere geestelijke macht, die met vergelijkbaar gezag de gehuwden zou kunnen uitnodigen, om hun vruchtbaarheid verantwoord en in overeenstemming met het algemeen wel zijn te beleven. De katholieke huwelijksleer, zo als die op het concilie is geformuleerd, biedt de gehuwden een hoog ideaal, dat hen in staat stelt tot trouw aan hun roeping. Door deze boodschap te verkondigen, zonder om de feiten heen te draaien en zonder haar te verengen, zou de Kerk een onvervangbare bijdrage leveren voor een van de grootste problemen van de huidige mensheid. VERTROUWEN Het memorandum pleit tenslotte voor een dieper wetenschappelijk onderzoek van de menselijke vruchtbaarheid en herhaalt de reeds eerder uit gesproken wens, dat met behoud van de leerstel lige eenheid het bestaan van verschillende stand punten aanvaard wordt. Dat er verschillende standpunten bestaan acht het memorandum van zelfsprekend, gezien de verschillende wetenschap pelijke en filosofische benaderingen in deze over gangstijd. Het wordt bovendien steeds duidelijker, dat in deze aangelegenheid geen morele richtlijnen ge geven kunnen worden, die al te zeer in technische en fysieke details afdalen, zonder tegelijkertijd een grote gewetenscrisis uit te lokken en de waardigheid van de christelijke boodschap in ge vaar te brengen. De 600 geleerden spreken tenslotte de hoop uit, dat het kerkelijk gezag vertrouwen zal stellen in de geestelijke rijpheid der katholieke gemeen schap. Elk lid van het godsvolk heeft het recht en de plicht om naar vermogen tot het vinden van een oplossing bij te dragen. Sociale wetten kunnen welvaart ook aantasten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse be drijfsleven is ongerust over de voort woekerende inflatie. De economische situatie wordt naar zjjn mening teveel door de roze bril van de welvaart be keken, zoals een dokter de toestand van z|jn patiënt zou kunnen beoordelen op de gezonde gelaatskleur. Met name is het bedrijfsleven bezorgd over de ontwikke ling van de loonkosten, die de marges verkleint, rendementen aantast en daar mee de financiering van de groei (vla investeringen) bemoeilijkt. Vooral de middelgrote en kleinere ondernemingen gaat het minder florissant, waardoor de waarneembare groei minder evenwich tig te. Aan deze bezorgdheid hebben het ver bond van Nederlandse werkgevers (VNW) en het centraal sociaal werkgevers ver bond (CSWV) uiting gegeven ln hun van daag verschenen jaarverslagen. Deze twee verbonden hopen dit Jaar tot een fusie te komen. Nu reeds lopen de jaar verslagen synchroom alsof de samen smelting reeds een feit la. De verbonden menen, dat men de inflatiegolf niet kan afdoen met te wijzen op het steeds maar verder lnflerende buitenland, want Ne derland heeft zich al zo nadrukkelijk aangepast aan dat buitenland, dat het zo al geen koploper, dan toch wel mede- veroorzaker van de Europese inflatie is geworden. Het CSWV vindt matiging in de groei van de particuliere consumptie een eer ste vereiste. Die matiging kan men niet bereiken door alleen maar een dekkings plan tegenover gestegen overheidsuit gaven te stellen, want zo n dekkingsplan stimuleert nominale inkomensverlangens, die bij realisering puur inflatoir werken en de groei in gevaar brengen. De vak centrales willen volgens het CSWV de grote procentuele loonsverhogingen van jaar tot jaar herhalen. De werkgevers geven onvoldoende tegendruk (al laten zij zich volgens het VNW wel beter leiden door de centrale organisaties), omdat zij onderbezetting ten koste van alles willen vermijden. Het CSWV wil dan ook be paald geen algehele vrijheid voor de loonontwikkeling Daadwerkelijk ingrij pen moet mogelijk blijven. Mede in dit verband heeft het CSWV becijferd, dat het consumptiepryspei! sinds 1954 met 43 procent is gestegen en de gemiddelde loonsom met 166 procent. Hieruit volgt, dat de reële gemiddelde loonsom per werknemer in 1966 met on geveer 86 procent zal zijn toegenomen. Als men dan nog weet. dat in dezelfde UTRECHT (ANP) Tal van dienst verleningen van preventief geneeskun dige aard, voornamelijk liggend in de individuele sfeer van mens en gezin, moeten binnen de actieradius van het ziekenfonds getrokken worden. Tot deze conclusie kwam prof dr. P. Muntendam in een voordracht, die hij hield op de algemene vergadering van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen in Utrecht. Hij meent, dat er een belangrijke uit breiding van de verstrekkingen zal moe ten komen, wil het recht op integrale ge zondheidszorg voor de ziekenfondsverze kerde inderdaad een inhoud krijgen, die in overeenstemming is met de ontwikke ling ln het sociaal-medisch denken en handelen en met de heersende opvattin gen over de sociale rechtsbeginselen. periode de produktie per werkende met 53 procent steeg, dan is het duidelijk, aldus het CSWV. dat er een aanzienlijke verschuiving in de inkomstenverdeling is geweest. Het VNW ziet in enkele bedrijfsslui tingen en ontslagen al een teken, dat het •t bedrijfsleven niet voor de wind gaat. Weliswaar is hier soms sprake van „sa nering", maar men moet toch niet te gauw het woord „marginale bedrijven" ln de mond nemen. „Een bedrijf, dat in de spanning tussen ko6ten en opbrengsten de gevolgen van de inflatie aan de kos tenkant ondervindt, maar voor markten werkt die geen speling laten aan de prlj- zenkant, behoeft niet noodzakelijk onge zond te zijn. Over de sociale wetgeving zegt het CSWV, dat de regering enerzijds herhaal de betoogt, dat de grens van de sociale lasten nu wel is bereikt, maar anderzijds zoveel nieuwe projecten entameert, dat de grens bl||kbaar zeer elastisch is. Deze kunnen uiteindelijk zover gaan, dat z|j de welvaart aantasten. Bezoeken aan Tanzania, Kenia, Ethiopië, Z.-Afrika WASHINGTON (UPI) Senator Ro bert F. Kennedy, broer van w|jlen presi dent John F. Kennedy, is gisteravond ln gezelschap van z|jn vrouw vertrokken naar Londen voor een particulier bezoek dat vooraf gaat aan zijn rondreis door vier Afrikaanse landen. Na Londen gaan de Kennedy's naar Partys. waar ze zich zullen aansluiten b|j het gezelschap dat op 4 juni naar Johannesburg vliegt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken be schouwt Kennedy's reis als het belang rijkste Amerikaanse bezoek aan Afrika sinds president Johnson in 1961 als vice- president van wjjlen Kennedy, de onaf- hankeiykheldsfeesten van Senegal ging bijwonen In Tanzania. Kenia en Ethiopië zal senator Kennedy gesprekken hebben met respectievelijk president Julius Nyerere, president Jomo Kenyatta en keizer Haile Selassie. Of hij in Zuid-Afrika regerings functionarissen te spreken krijgt, is on zeker. Kennedy heeft in dit verband ge zegd dat hij in Zuid-Afrika „zoveel standpunten als mogelijk ls" wil leren kennen. Kennedy heeft rustig gereageerd op het. besluit van de regering van Zuid- Afrika om beperkingen op te leggen aan de praeses van de alle rassen omvattende studentenbond. die de senator naar Zuid- Afrika heeft uitgenodigd. Zo mag Kenne dy zich op zijn reis niet laten vergezellen door Amerikaanse journalisten, omdat men niet wenste mee te werken ..aan de bevordering van Kennedy's presidentiële Hap uit Hot Line HELSINKI (UPI) De kwetsbaar heid van de „hot line", die het Witte Huis rechtstreeks verbindt met het Kremlin, is gisteren opnieuw duidelijk geworden togn om even over half acht een graafmachine de kabel tussen Hel sinki en Toerkoe in tweëen hapte. De verbinding tussen de Amerikaanse en Russische hoofdstad werd echter vrijwel onmiddellijk weer hersteld via nood- ambities". Van de senator, kampioen van de burgerrechten ln de Verenigde Staten, mag verwacht worden dat hij er tijdens of na z|jn bezoek aan Zuid-Afrika op zal w|jzen dat de Verengde Staten tegen Zuid-Afrika's apartheidspolitiek z|jn. DEN HAAG (ANP) Uit de gegevens verkregen uit een onderzoek, dat bet CBS in Nederland heeft uitgevoerd blykl. dat 17 procent van de Nederlandse arbei dersgezinnen, 20 procent van de em ploye's en ambtenaren, drie on de vier boeren en 39 procent van de landarbei ders over een eigen woning beschikken. Woningen met minder dan drie ver trekken komen in Nederland weinig voor. meer dan de helft van de gezinnen woont in huizen van drie tot vijf vertrekken. Dit percentage ls zelfs 70 bij de arbe;- ders en 74 bij de landarbeiders. Boven dien woont meer dan 40 procent van de boeren en van de employe's en ambte naren in huizen met zes en meer ver trekken. Het onderzoek heeft uitgewezen dat 97 procent van de arbeiders in Ne derland gemiddeld over vijf vertrekken per huishouding beshcikt. Aangezien het gemiddelde aantal gezinsleden vier be draagt. heeft iedere persoon in deze groep de beschikking over iets meer dan één vertrek. In de woningen van employé's en ambtenaren vindt men het meest com fort: in 85 procent van hun huizen is een bad of douche aanwezig, in 55 procent van de arbeiderswoningen, in 44 procent van de woningen van de boeren en in 37 procent van de landarbeiderswo- ningen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat meer dan de helft van de gezinnen ge motoriseerd is. hetgeen echter niet al tijd wil zeggen dat er een auto is. De boeren staan met één auto per twee ge zinnen aan de top. de landarbeiders met één op de elf gezinnen onderaan. Tele visie vindt men in de eerste plaats b|J de arbeiders (55 procent!, terwijl de boeren voor slechts 34 procent naar de beeldbuis bljjken ba kijken. August Fexer uit Bamberg heeft een tijdrovende hobby. Met een geduld, dat eindeloos lijkt, maaJct hij van duizenden luciferhoutjes het ene huisje na het andere. Het zijn geen fantasieprodukten: August Fexer wil zijn werkstukken natuur getrouw hebben. Luchtlijn tussen Parijs en Sjanghai PARIJS (UPI) Vertegenwoordigers van Frankrijk en communistisch China hebben in Parijs een overeenkomst on dertekend waarmee tussen Parijs en Sjanghai 'n regelmatige luchtverbin- ding tot stand is gekomen. Air France, een staatsonderneming die er aanspraak op maakt het groot ste luchtwegennet ter wereld te bezitten, zal vrijwel zeker de Franse route verzor gen. De Fransen hopen dat de route tenslotte zal worden uitgebreid tot Pe king en mogelijk tot Kanton. Stammenoorlog Nigeria: 92 doden KADOENA (RTR) Bij een stam menoorlog in de noordelijke provincies van Nigeria zijn tijdens het weekeinde 92 mensen gedood. 506 bewond en 300 gearresteerd, zo is officieel bekendge maakt. De toestand is er nu rustig. Leiders uit het noorden bespreken met de militaire gouverneur kolonel Kataina hoe een eind aan de twisten kan worden gemaakt. Men meent dat de regerings maatregelen inzake afschaffing van het federale systeem en het ambtenaren korps direct tot politieke onlust hebben geleid. Een felle uitslaande brand heeft gisteravond de gehele kap van de uit het begin van de vijftiende eeuw stammende 8int-Olofskapel in de oude binnenstad van Amsterdóm vrijwel geheel verwoest. Met vijftig man personeel ging de brandweer het vuur in dit cultuurmonument te lijf en slaagde erin na ruim een uur de vlammen meester te worden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het vuur is otitstaan in een gedeelte van de kap, recht boven een werksteiger, die opgericht was in verband met restauratie werkzaamheden. Hierbij werden lasapparaten gebruikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Indonesië op zoek naar hulp in West-Europa, beschouwt Neder land als een belangrijke partner b|j de oplossing van z|jn economische proble men. De economische missie, die dezer dagen onder leiding van onderminis ter Oemardjadl ln Nederland aangeko men is, gaat hiervan uit b|J haar bespre kingen met de Nederlandse overheid en het bedrijfsleven. De missie bl||ft waar schijnlijk veertien dagen ln ons land. Z|J wil de opvattingen aftasten over de Ne derlandse bereidheid tot financiële, tech nische en wetenschappelijke hulp aan het vernieuwde Indonesië, dat de econo mische chaos zo snel mogelijk wil over winnen. Binnenkort zal dit min of meer ambtelijk bezoek onderstreept worden door de komst van de sultan van Djok jakarta, de minister van Buitenlandse Economische betrekkingen. De mtesie-Oemardjadl zal in de ko mende dagen besprekingen voeren met de interdepartementale commissie on der leiding van mr. N. S. Blom over on der meer de schadeclaims van Neder land op genationaliseerde eigendom men in Indonesië. De Indonesiërs achten een bevredigen de oplossing noodzakelijk voor verdere contacten met Nederland. Wanneer Nederland nadrukkelijk op deze schaderegeling bl|Jft staan, wordt verder overleg zeer moeilijk. Volgens Indonesische kringen is dit thans echter niet meer het geval. De Nederlandse re gering althans een deel ervan schijnt bereid te z|jn deze delicate aan gelegenheid naar de achtergrond te ver plaatsen om Indonesië doeltreffender te kunnen helpen. In de komende dagen zal blijken, of een dergelijke oplossing mogelijk is. De missie-Oemardjadi zal ook bespre kingen met het Nederlandse bedrijfsle ven voeren. Verschillende bedrijven zijn geïnteresseerd in werkzaamheden ln Indonesië. In het verleden hebben con cerns als Verolme, en de DAF en finan ciers als Zwolsman in Indonesië al uit voerig overleg gepleegd over financië le en technische hulpverlening. De mis sie-Oemardjadi zal deze contacten waarschijnlijk opnieuw opnemen en pro beren uit te breiden tot andere bedrlj- Indonesië heeft behoefte aan geld, maar ook aan goederen en aan techni sche en wetenschappelijke kennis, die men behalve in Nederland ook in ande re Westeuropese landen hoopt te kunnen vinden. Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen, jaarlijks kunnen u en uw vrouw 100,— aan premie krijgen. Ho»? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 500,— jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100,— Een voorbeeld Als u dit jaar f 500.— aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie Van 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie?O kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken. Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken. Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9