HOOFDSCHOTEL? VLEES! 8 Enquête wijst uit: bus het meest in trek bij vrouwen convector* Beschutte halten op verlanglijst Overwinning voor negers in Alabama is van: 'sÉïJa.arsma I L Juni wordt steeds meer vakantiemaand Vijfjarenplan ANVV: kosten 55 miljoen VIER EX-MINISTERS KRIJGEN DOODSTRAF WOENSDAG 1 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Adwrttntie) STREEKVERVOER RANDSTAD HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bus is een typisch vervoermiddel voor vrouwen. Van alle vrouwen boven de achttien jaar maakt zeventig procent jaarlijks twaalf of meer maal een rije in de bus, terwijl dit bij de mannen niet hoger ligt dan veertig procent. Zeer vaak maakt van de bus gebruik een kwart van het aantal vrouwen en een vijfde van het aantal mannen, die bij een opinieonderzoek voor het streekvervoer in de Randstad Holland vorig jaar zijn ondervraagd. Dit onderzoek door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transportondernemingen K.N.V.T.O. vond plaats onder ruim 2800 personen, woonachtig in de vervoersgebieden van Citosa N.V., Maarse Kroon N.V., de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij, de Noord-Ziiid-Hollandse Vervoer Maatschappij en de Westlandse Streekvervoer Maatschappij. Dit onderzoek, dat zich niet alleen beperkte tot gebruikers van de bus, maar ook tot niet of weinig gebruikers, had onder meer ten doel na te gaan waarom men wel of niet gebruik maakt van het streekvervoer, hoe de ervaringen met de bus zijn, of men de dienstregeling kent en hoe men over de frequentie, de rijsnelheid en de uitrusting van halteplaatsen en stations denkt. Uit de resultaten, die in een lijvig "rapport zijn verwerkt blijkt, dat de auto de belangrijkste concurrent van de bus fs. 't Prestige van de auto tegenover de bus is ook duidelijker hoger. Maar het vervoer per eigen bromfiets vindt 'n la gere waardering van per bus. De volgor de van belangrijkheid voor 't bereiken van een bestemming buiten de v. plaats is als volgt: Auto, bus, brom fiets, fiets, trein, motor of scooter. De bus wordt, zoals gezegd, i door vrouwen, en vooral door huisi wen van middelbare en hogere leeftijd, gebruikt dan door mannen. Mannen ii de produktieve leeftijdsgroep zitten re latief weinig in de bus, maar als z ouder zijn dan 65 jaar gebruiken z hem weer meer. De stichting vooE statistiek heeft ook nagegaan waarvoor van het streek vervoer gebruik wordt gemaakt. Onge veer 36 procent van de ondervraagden ging ermee naar het werk, 24 procent stapte in de bus voor familiebezoek, 23 procent om te winkelen en acht procent om naar school of naar cursus te gaan. De belangrijkste redenen waarom de ondervraagden het streekvervoer kozen waren: Snelste, gemakkelijkste ver binding", „geen eigen vervoermiddel", „de enige verbinding", „bij slecht weer" en ook wel „veilig". Ongeveer een vijfde van de passa giers is wel een boos geweest op de bus onderneming als gevolg van onprettige ervaringen, terwijl er aanwijzingen be staan, dat deze ervaringen aan anderen worden doorverteld. De passagirs wa-, ren vooral boos omdat de chauffeur onbeleefd was of niet behulpzaam ge noeg, niet-volle bussen gewoon de halte voorbij reden, of dat de bussen niet op tijd kwamen. Halteplaatsen Over de halteplaatsen was meer dan driekwart van de passagiers ontevreden. De klachten die de enquêteurs te horen kregen, waren dat de halteplaatsen on voldoende of nauwelijks beschut waren. Beschutte halteplaatsen stonden dan ook vooran op 't lijstje bij de beantwoording van de vraag wat de passagiers het be langrijkst vinden bij de serviceverle ning van de busondernemingen. Daar naast wilden ze niet al te volle bussen hebben, ze wilden rechtstreekse verbin dingen, comfortabele bussen en als laatste kwam op de rangordebepaling de wens naar vriendelijk personeel naar De meerderheid van de ondervraag den vond het een goed idee de bussen op een zogenaamde vrije baan te laten rijden, maar de voorstanders van voor rang voor de bussen in de stad en de aanwijzing van bepaalde wegen in de stad voor trams en bussen, behaalden slechts een geringe meerderheid. De prijs, die de passagiers moeten be talen, vinden zij redelijk. Opvallend is evenwel, dat niet-passagiers, die „per ongeluk" in de bus stappen eeta beetje zijn geschrokken van de prijs. De algemene indruk, die na de ver werking van de enquêtegegevens werd verkregen was dat de bij het onderzoek betrokken vervoersondernemingen een goed beeld bij het publiek oproepen, „Verfcongres" In het Kurhaus Ho tel te Scheveningen zal van 6 tot 10 juli het achtste „Congres van de Fédéra- tion d'Associations de Techniciens des Industries des Peintures, Vernis, Emaux et Encres dTmprimerie de l'Europe Continentale", kortweg FATI- PEC worden gehouden. Het thema van het congres luidt: „Wetenschappelijke onderzoekingen over de bescherming van materialen door verf". voldoende service geven, voor voorlichting zorgen, goede chauffeurs hebben, een redelijk tarief vragen en de passagiers redelijk snel en veilig de plaats van bestemming brengen. Bij het publiek staan de chauffeurs van de busondernemingen over het al gemeen in goed aanzien. Er was eer apart enquêteformulier waarop de on dervraagden konden invullen wat ja van de buschauffeur dachten. De vol gende kwalificaties waren mogelijk (Advertentie) Daags Algemeen Abonnement; f 60.- Ie klasse. Kinderen 3 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor uw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is bjj alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. beschaafd, praatjesmaker, rustig, keu rig gekleed, onbeleefd, slordig gekleed, goede chauffeur, brutaal, behulpzaam, wilde rijder. Het hoogste wat een chauf feur kon halen voor deze eigenschappen De punten waren gemiddeld als volgt: Goede chauffeur 6,6, rustig 6,2, be schaafd 6,2, behulpzaam 5,8. De minder goede eigenschappen behaalden (geluk kig) een geringe score. Niet-passagiers waren over het algemeen minder gun stig in 'hun oordeel vooral wat de slech te eigenschappen betreft. Beroepen Bij de enquête werd de ondervraag den een kaart voorgelegd met een aan tal beroepen, waarbij zij moesten ver melden, welk vervoermiddel het best en bepaald beroep paste. De bus over het algemeen een vrij gunsti ge plaats In. Een auto paste volgens de ondervraagden het best bij bankdirec teuren, hoge en lage ambtenaren, win keliers, leraren, boeren en tuinders. Een fiets werd het specifieke vervoer middel geacht voor scholieren, huis vrouwen, onderwijzers, kantoormeisjes en fabrieksmeisjes. Bij een arbeider past volgens de uitkomst van de en quête een bromfiets. Overigens meende twee procent van de geënquêteerden, dat een bankdirecteur best op de fiets kan rijden: Concurrentiestrijd K.L.M. Schreiner opent eigen „catering" SCHIPHOL A.N.P.). Schreiner Airways heeft een eigen „catering" (de verzorging van maaltijden aan boord van vliegtuigen) op Schiphol geopend. De in hangar 5 gevestigde keuken heeft een dagelijkse capaciteit van 3500 maal. „Deze dienst is het gevolg van het conflict dat vorig jaar tussen de K.L.M, en Schreiner Airways is uitgebroken", aldus de Amsterdamse restaurateur C. T. Affolter, aan wie Schreiner deze dienst in handen heeft gegeven. „Wij zullen pogen op Schiphol het monopolie van de machtige K.L.M. te doorbreken. Wij hopen ook andere luchtvaartmaat schappijen voor deze dienst te winnen". Het conflict tussen de K.L.M. en Schreiner is vorig jaar uitgebroken Eén Van de gevolgen was dat de K.L.M. haar concurrent alle technische en operatio nele medewerking opzegde en haar o.a. afsneed van de KLiM-telefooncentrale op Schiphol en de verzorging van de maal tijden aan boord BIRMINGHAM (AFP) Bij de de mocratische voorverkiezing voor de functie van politiechef in het district Macon, dat deel uitmaakt van de zuide lijke Amerikaanse staat Alabama, heeft de neger Lucius Amerson de huidige blanke sheriff verslagen. Het was in de staat van gouverneur Wallace nog nooit gebeurd dat voor zo'n hoge functie een neger tot kandidaat gekozen werd. Ook voor de functies van ontvanger der be lastingen en lid van de districtsraad plaatsten negers zich als democratisch- kandidaten. Deense piloten SAS in staking KOPENHAGEN (DPA-Reuter) De Deense piloten van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS zijn gister middag voor achtenveertig uur in staking gegaan uit protest tegen de schorsing van drie colleges. De SAS-directie voert aan dat de ge schorste vliegers hun plicht verzaakten door „niet thuis" te geven wanneer men hen telefonisch wilde waarschuwen dat ze op moesten komen voor wachtdienst. Er hadden zich kortgeleden zevenen twintig gevallen voorgedaan waarin pi loten die vrijaf hadden telefonisch niet bereikbaar waren, maar wel thuis ble ken te zijn, aldus de directie, die er ook over klaagt dat er in de periode van 1( tot 25 mei vijftig gevallen van kortston dige ziekte onder de piloten zijn voorge komen, waarvan de meeste in het week einde of wanneer nachtvluchten hadden moeten worden gemaakt. (Advertentie) Catda/6.000 Kcaljuj f395.- Dr. M. C. Tidema: Afsluiting van campagne (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Juni zal door verschil lende omstandigheden in Nederland ls meer vakantiemaand worden. Reeds zijn er duidelijk tekenen, die daar op wijzen. Uit gesprekken met mensen uit het vakantiebedrijfsleven blijkt steeds meer, dat de bezetting in de maand juni en in de eerst© helft, vai li toeneemt. De door de Ned. Spoorwe gen verzorgde vakantiereizen zijn voor dit jaar in juni reeds volgeboekt, ter ijl er in augustus nog plaats is. De bezetting van de vakantiehuizen in het NW vertoonde dit jaar voor het eerste een bredere top vanaf begin De voorzitter van de stichting recrea tie, het contactcentrum "voor openlucht recreatie vakantiebesteding en natuur behoud in Den Haag dr. M. C. Tide- i, zei dit gistermiddag bij de afslui ting van de campagne „juni vakanti maand", in het kader waarvan ei prijsvraag heeft plaatsgevonden. Tijdspreiding De verschillende omstandigheden waarop hij duidde waren onder meel de tijdspreiding van de vakantie van collectief sluitende bedrijven en de me dewerking van het ministerie van Onder wijs door het advies aan het lager on derwijs om de zomervakantie op 1 juli te doen aanvangen. De heer Tideman merkte op, dat het ■aagstuk van de vakantiespreiding in Nederland zich niet oplost door een toe nemende trek van vakantiegangers na-.r het buitenland, omdat er ook e,en stroom vakantiègangers uit het buitenland is, die hierheen komt. De afsluiting van de prijsvraag vond gelijktijdig plaats met de prijsuitreiking de wedstrijd die da: -aan was ver bonden. De hoofdprijs daarvan een be drag van duizend gulden, is gewonnen door mevrouw S. Beijer-Feiken uit Den Haag. Andere prijzen, bestonden uit va kantiereizen of verblijven van verschei dene tijdsduur in diverse plaatsen. De uitreiking werd verricht namens de staatssecretaris door de heer P. H. J. Francot, directeur externe betrekkin gen van het ministerie van Economi sche Zaken, die onder meer opmerkte, dat de regering alles wil doen om de op gang zijnde ontwikkeling in de maand juni op vakantie te gaan te versnellen. Hij concludeerde, -dat op dit gebied nog veel te doen is, zowel op nationaal als op internationaal gebied. Klasse-indeling hotels Treinramp in Roemenië BEVORDERING TOERISMEl MET 40-80% (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer ANVV heeft een ambitieus vijf jarenplan opgezet dat in het tijdvak 1967 tot en met 1971 een verhoging het inkomend toerisme met veertig tot vijftig procent tot stand moet brengen. Het vijfjarenplan zal worden verwc lijkt door: bevordering van het vr> dellngenverkeer naar Nederland door intensieve Internationale propaganda en marktbewerking op basis van regel matige niarktonderzoeldngen, bevorde ring van een grotere spreiding van toerisme in tijd en ruimte, de opbouw van een binnenlands apparaat voor uit breiding van de dienstenverlening aan liet toerisme met inschakeling van het VW-wezen en de instelling van een re serveringsdienst in de daarvoor in aan merking komende landen. Tijdens een persconferentie, die gis termiddag in het hoofdkantoor van de ANW in Den Haag werd gehouden, werd gewezen op de grote economische betekenis van het toerisme. Voor 1965 zijn de deviezeninkomsten uit het be zoek van vreemdelingen aan Nederland geraamd op bijna één miljard gulden. Daarbij komen nog de inkomsten van de vervoersbedrijven en de aankoop van niet-toeristische goederen. Concurrentie De concurrentie op 't terrein van het internationale toerisme wordt echter steeds groter, waarbij het voor Neder land ongunstig is dat het niet meer het „goedkoopte-eiland" is. Het verdient dus aanbeveling niet alleen het toerisme ons land te bevorderen, maar er voor te zorgen dat ons land voor de buitenlander aantrekkelijk blijft. Bo vendien zal voor alles grote aandacht moeten worden geschonken aan het te kort aan moderne hotelaccommodatie, die een steeds toenemende rem vormt op de ontwikkeling van het buitenlands bezoek aan ons land. Een ander punt ls de spreiding van tijd. Dit zou men trachten kunnen te be reiken door verlening van grotere fa ciliteiten (voor congressen ê.d.) bulteh het seizoen en door het organiseren van bijzondere evenementen In deze stille periode. Het vijfjarenplan wil ook gaan zorgen Jor een betere voorlichting aan de toe rist door verzameling en publikatie van gegevens, controle op en bevordering van toeristische bedrijven en de be handeling van klachten. Bovendien meent de ANW dat een klasse-indeling van hotels en een wettelijke regeling op het terrein van reservering en annule ring de toeristische voorlichting aan zienlijk zou vergemakkelijken. Nieuwe kantoren Voorts voorziet het plan in de vesti ging van nieuwe ANW-kantoren in De nemarken, Italië, Canada en uitbreiding van het Weense bureau tot een volwaar dig kantoor. Het personeel in Brussel, Keulen, Londen, Parijs en New-York zal worden uitgebreid. Om het plan ten uitvoer te kunnen brengen is veel geld nodig: in 1967 7.7 miljoen gulden, in 1968 9,6 miljoen, in Worms actief in scheepshandel DEN HAAG (A-N.P.). De heer L. Worms, vooral bekend in de inter nationale schroothandel, is thans actief op het gebied van de handel in schepen en heeft gisteren een overeenkomst ge sloten met de Indonesische staatsolie- maatschappij „Permina" voor de over name van een tankschip van 3000 ton. De heer Worms heeft dit schip, de „Eli zabeth Broere", zelf gekocht van Broere N.V., het tankopslagbedrijf in Dor drecht, en doorverkocht aan „Permina" i een prijs van ongeveer twee mil joen gulden, die contant is betaald. Om dit geld bijeen te krijgen heeft men naast de steun van de overheid vooral steun nodig van het bij het toe risme geïnteresseerde bedrijfsleven. Door middel van acties zal men trach ten bij het bedrijfsleven meer geld los te krijgen dan tot nu het geval is. 38 doden BOEKAREST (Reuter) De Roe meense minister van Spoorwegen, Dn- mitri Simulescu, Is ontslagen naar aan leiding van een treinbotsing in de bunrt van Boekarest, die gisteren aan 88 men sen het leven heeft gekost; 65 reizigers liepen verwondingen op. De Boekarest-Galati expres ts negen kilometer van de Roemeense hoofdstad in botsing gekomen met een lokale trein. Simulescu is ontslagen omdat zich bij de spoorwegen de laatste tijd veel ge vallen van ongedisciplineerd gedrag voordoen. Het hart van Rambahadoer Limboe wordt, ookal loopt hi) in Londen in burgerpak, toch naar de uniformen van de Horse Guards getrokken. Limboe is soldaat eerste klas bij de Qoerkha's en zal als zodanig volgende maand uit handen van koningin Elizabeth het Victoria Cross ontvangen voor zijn dapperheid bij de strijd in Serawak, Noord-Borneo, verleden jaar november. Samenzwering Kongo Proces duurde nog geen uur KINSJASA (AFP—Reuter) Een mi litair tribunaal in Kinsjasa (de nieuwe Kongolese naam voor Leopoldstad) heeft vier voormalige ministers, onder wie oud-premier Evarist© Kimba, ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen liet bewind van president Joseph Moboetoe. Het bestaan van een samen- vering om de regering ten val te bren- >n en president Moboetoe te vermoor den werd tweede pinksterdag door de Kongolese radio bekendgemaakt. De vier mannen zullen waarschijnlijk op korte termijn worden terechtgesteld. Het proces duurde negentig minuten i de rechtbank had aan tien minuten voldoende om de verdachten schuldig te bevinden en de straf vast te stellen. De verdachten werden schuldig be vonden op alle punten voorbereiding len staatsgreep en plannen om pre sident Moboetoe, premier Moelamba en opperbevelhebber der strijdkrachten Louis Bobozo te doden. vier beklaagden spraken herhaal delijk met kracht tegen dat zij van plan n geweest president Moboetoe en Koningin Juliana nam gisteren in haar hoedanigheid van beschermvrouwe van het Nederlands Padvindstersgilde de j,Zilvervisde hoogste onderscheiding, in ontvangst. De onderscheiding werd haar uitgereikt door de presidente van het N.P.G., mevrouw M. A. den Haan-Groen. andere leden van de regering te doden. Naast oud-premier Kimba stonden te recht: Jerome An any, voormalig mi nister van Defensie, Alexandre Maham- ba, eveneens een voormalig minister, en Emmanuel Bamba, voormalig mi nister van Financiën. Aangezien de regering een vrtfe mid dag had afgekondigd om de mensen in de gelegnheid te stellen het proces bij te wonen, verdrong een grote menigte zich in het militaire kamp waar het pro ces in de open lucht werd gevoerd. De woorden van de beklaagden waren dik wijls niet te verstaan door de uitroepen van het opgewonden publiek en het von nis werd met wilde kreten en een storm achtig applaus begroet. De beklaagden zagen er vuil uit toen zij werden voorgeleid. Hun kleren wa ren verfomfaaid en zij waren bloot- voets. Op hun gezichten kon men dui delijk builen zien. Hun polsen waren ge zwollen door diep snijdende touwen. Frans plan voor Hovercraft met 500 zitplaatsen PARIJS (UPI) De Franse firma Sedain heeft in Parijs meegedeeld voor nemens te z(ju binnen een Jaar een ge heel Franse Hovercraft te bouwen die plaats moet bieden aan 80 passagiers. Het luchtkussenvaartulg zou moeten worden gebruikt voor reizigersvervoer in riviermondingen en over de binnen wateren. Het toestel, de N-300 Navlplane, zou op binnenwater en topsnelheid van 115 kilometer per uur moeten kunnen ont wikkelen. Sedam voegt er echter aan toe dat de N-300 slechts als prototype zal dienen voor 'n gigantisch model dat 500 passa giers zal kunnen vervoeren. Deze N-500 is bestemd voor het verkeer over het Kanaal en voor de dienst tussen de Fran se zuidkust en het eiland Corsica. De 200 ton metende N-500 zou 50 au to's met passagiers kunnen Uitvinder eenvoudige ijzeren long overleden LONDEN (UPI) Op 58-jarige leef tijd in dr. Edgar A. Pask, uitvinder van eon Ijzeren long, gemaakt van stofzui geronderdelen, in Londen overleden. Professor Pask, die aan de universi teit van Newcastle de leer der analge tics pljnverdovende middelen) doceer de, heeft het hulpmiddel ontworpen en gebouwd in 1957. Volgens Pask kon de ijzeren long indien zich een groot aan tal gevallen van kinderverlamming zou voordoen, in enkele minuten worden sa mengesteld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5