Chauvinisme ligt er dik op bij Franse tenniskampioenschap ZEILJEUGD VAAK IN AGIE MET MES OP DE KEEL MAARSPORTIEF Nederlandse clubs starten met winst in intertoto Stolle werd bleek om de neus door Okker DINSDAG 21 MM 1906 DE LEIDSE COURANT» De Finnjollen met ballonfok over de Reeuwijkse plassen. (Van onze zeilmedewerker) REEUWIJR Bewust streeft de R. en ZV „Gouda" al jaren een Ideaal na: bet Jeugdzeilen. Van alle zeilverenigin gen ls het hier, dat de „Jeugdhaan" koning kraalt. Het ls echter dit Jaar voor het eerst, dat zich deze stroming ln de Goudse zellweek openbaart. Men kan gerust stellen, dat de Jeugdklasse het volle pond voor zich opeiste. Te meer daar de middelgrote Jachten een dalend aantal Inschrijvers te zien ga ven. Deze zellweek, toch nog altijd half om half recreatie- zuiver zeileven ment, gaat zich derhalve meer als Jeugd-zeilweek manifesteren. Men leidt de jeugd ln die klassen, waaruit de zo dringend noodzakelijke verbreding van onze zeiltop zal moeten komen: de Solo, Vaurien en Flying Junior. In het afgelopen weekeinde heeft de jeugd op vele punten getoond zeker een basis te zijn, waaruit topzeilers over één of twee Jaar gedestilleerd kunnen worden. Er wordt goed gezeild onder de Jeugd. Fel en vaak met het mes op de keel, maar zeker niet onsportl ir t blijkt zaak de jeugdige zeilers de mjTa- tlek van het zeilregelement te laten door vorsen, want hiertegen wordt, en heus niet alleen onder de jeugd, veel gezon digd. Met name D. van Waning die tot driemaal toe in de slotrace van de Flying Juniors een grote overtreding beging, eenmaal zelfs tegen een meisje, Mej. C. van Baaren, in de Soloklasse. In diezelfde klasse waren het Huib Ozin ga met zuster Ineke ln de trapeze en Tom Schimmer die de koek moest ver delen. De ster in dit milieu, Duuk Du- dok van Heel ontbrak. De omgeving van de Reeuwijkse plassen, vormden een fraai contrast met de vele felgekleur de splnnakertjes, die de kleine scheep jes, creatie van dezelfde ontwerper als van de Flying Dutchmanklasse de heer Van Essen, door het lopende windje snel deden planeren. Door de voor-de-wind rakken na de start, onstonden er zater dag enorme dringpartijen bij de boeien Het gevolg was dat enige rompen nog- Toto wacht nog op een winnaar DEN HAAG. De cijfers van de sporttoto van het afgelopen week einde zijn: deelnemers: 415.696; inleg: f549.989,-; eerste prijs: f 99.841,- (geen meldingen)tweede prijs: f 54.444,- (twaalf mel dingen); derde prijs: f 27.222,- (vijftien meldingen). De uitslagen voor de sporttoto van het pinksterweekeinde luiden: Oost-DuitslandJong Oranje 31, AtalantaD.W.S. 01, Foggia Go Ahead 0—1, F.C. Luik—A.D.O. 12, Borussia Neunkirchen Karlsruhe 10, München 1860 H.S.V. 11, WerderBayern München 1—1, F.C. Köln-F.C. Nürnberg 21, ServetteGren- chen 41, BaselZürlch 25, Young BoysLausanne 6—1. GrasshoppersLugano 20, Ein. tracht Fr.Borussia D. 4—1. Juist ingevuld zag het totoformu lier er als volgt uit: 12 3 O.-Duitsl.Jg Oranje X LanerossiFeijenoord Atalanta—D.W.SX FoggiaGo Ahead X F.C. Luik—A.D.OX Boruss. N.Karlsruhe X Münch. 1860—Hb. S.V. X WerderBayern M. X FC Köln—FC Nürnb. X ServetteGrenchen ,X Basel—Zürich X Yg. BoysLausanne M X Grasshopp.Lugano M IX Eintr. Fr.Boruss. D. |Xf al fors tegen elkaar kletterden en handi ge jongens van het tumult gebruik maak ten om te ontsnappen. Eenmaal onder de afdekking van het veld vandaan, kreeg men al gauw vrij spel. Een na deel was, dat het grote Soloveld altijd in de F.J.'s verstrikt raakten. „That's all in the game", zeiden velen en zeil den rustig door. Ozlnga en Schimmer waren de sterksten. Tot en met zon- Mystiek van reglement moet zij nog ieren dag verdeelden zij de ereplaatsen broe derlijk: belde tweemaal één en twee maal twee. Het spande dus. De tekor- te startlijn en de in-de-windse start maakten, dat de start een puinhoop werd. Wie geluk had, had ook een goe de start. Ozlnga zeilde aanmerkelijk harder dan de rest. Concurrent had het ongeluk in het Soloveld te „verzeilen", waardoor Ozinga helemaal vrij kwam en onbedreigd won. Prestaties •s Middags verliet Huib Ozinga het veld van eer sportief, nadat hij een merkteken had geraakt Doordat het slechte resultaat mocht worden afgetrok ken en de nieuwe olympische puntentel ling werd gehanteerd won Ozinga. Tot opmerkelijke dingen kwamen ook de zei lers Groeneveld en Martin Heineke, die resp. op een derde en vijfde plaats in het totaal-klassement eindigden. In deze „aanbrengklasse", één van de drie, zit dus voor de zeilwedstrijdcommissie van de KVNWV wel enige muziek. Laten wij hopen dat de klanken snel in daden worden omgezet. Voor een hartverster king van de Nederlandse Finnjollenzei- lers komen de Solo-zeilers het meest in aanmerking. De strijd was in deze wei eens de „hobbelpaarden" van het wa ter genoemd, klasse tot het einde toe open. Zaterdag liet Rein Meyer, beker winnaar van vorig jaar het eerst afwe ten. Pas in de middagrace verscheen hij jp het water, Rudy had toen al één zege in zijn zak. Ph. van den Zanden een tweede en Ingerman een derde plaats, ondanks een te vroege start, die Meijer vele meters achterstand bezorgde maak te hfl keurig gebruik van een ver warring bij een der merktekens. Zo lag Meijer al weer vijfde en in de tweede ronde had hij ook met Burg en Rudy Bakker afgerekend. Kaan, tweemaal 'n vijfde plaats, domineerde op zondag. Kansloos moesten de vijfentwintig Solo zeilers Kaan tweemaal laten ontsnap pen. Max Behrend, oud-Twaalfvoetsjol- lenzeiler en Rein Meyer, vochten ln de vijfde race als leeuwen. Kruisende viel Meijer steeds terug en verspeelde zo veel van zijn winst. Behrend won, Meij er werd tweede en Bakker derde. De slotrace ging zonder meer naar Kaan, die de ingekorte baan vlekkeloos zeilde en bewees een goede hoofdprijswin- PARIJS. De grote Fred Stolle, drie jaar achtereen Wimbledonfinalist en houder van de Franse tennistitel, heeft zaterdag de tanden op elkaar moeten zetten om Tom Okker te overmeesteren tijdens de achtste finales van de internationale kampioen schappen van Frankrijk. Het gevecht tussen Stolle (eerste geplaatst) en Okker (zestiende in de plaatsing) werd met 26, 5—7, 64, 62, 61 gewonnen door de langbenige Australiër, die bij 22 en 1540 op eigen service in de derde set de nederlaag bijna recht in het gezicht keek. Het publiek ver drong zich op de veel te kleine accommodatie van baan twee, waar Okker een van de aller beste partijen uit z'n jonge loopbaan speelde. 2 Sets domineerde de Nederlander. Zijn service was perfect van lengte, terwijl de return op Stolles machtige opslag uitermate scherp geplaatst was. Zodra de Australiër diens machtigste wapens, de volley en smash, in de strijd wilde werpen, passeerde Okker hem kansloos. Na twee sets was zelfs de onverstoorbare Stolle onder de indruk van het spel van zijn jonge tegenstander ge komen. Hij leek gespannen en zijn gezicht stond zorgelijk toen de derde set begon. De ommekeer kwam bij 22 en 1540 op de service van Stolle. Okker slaagde er niet in de doorbraak te forceren en dat gaf de Australiër moed. Van dat moment af be heerste hij de strijd, hoe Okker ook jaagde en zwoegde. Na afloop waren de toeschouwers het erover eens, dat Okker met een wat gunstiger loting ongetwijfeld zou zijn door gedrongen tot de laatste acht. GULYAS GAAT AAAAR DOOR Fred Stolle, ternauwernood ontsnapt aan de nederlaag, kon zich twee dagen later niet staande houden tegen Cliff Drysdale. De Zuidafrikaan, die in een van de eerste ronden een matchpoint wegwerkte tegen de weinig bekende Italiaan Majoll, won de partij voor de kwartfinales van Stolle met 16, 64, 62, 62, 119. Driemaal redde Stolle een matchpoint, maar bij het vierde gaf Drysdale zo'n moeilijke service, dat de Australische titelhouder de return in het net sloeg. Met dat al is het duidelijk geworden, dat door het chauvinistische plaatsings systeem, waarbij de Franse spelers buiten proporties beoordeeld werden, niet uit sluitend de sterkste acht tot de halve finales doordrongen. Het lijkt op z(jn minst gezegd merkwaardig, dat een partij tussen de nummers drie en vier van de wereld (Stolle en Drysdale) in naar te zijn. Damsté wist een paar maal gebruik te maken van een op eenhoping van elkaar hinderende boten, en werkte zich keurig naar de voorste gelederen: tweede. Sofie la Rievière was de enige van de vier meisjes die goed kon meekomen (4—13—3—17—13). De einduitslag zag er in zijn geheel als volgt uit: 1. Kaan; 2. Bakker; 3. Meij er; 4. Behrend; 5. Van der Zanten. In de Vaurienklasse stak P. van Toen (1 1—212—1) met kop en schouders uit boven De Bie (32131—2) en Pan- nevis (23—3—235). Van de vrou welijke kandidaten kwam mej. Saraber als vijfde uit de bus met de score 5 14r—6—7—7. ZOELEN. Een algemene vecht partij heeft zaterdag een einde ge maakt aan de voetbalwedstrijd S.C.Z.Beesd in de eerste klasse van de afdeling Noord-Brabant van de K.N.V.B. Er was op dat moment nog een minuut te spelen en de stand was 00. Een op zich onbetekenende overtreding van een van de gasten was voor het merendeel van het publiek aan leiding om de afzetting te door breken en de spelers van Beesd te lijf te gaan. Deze kregen het zwaar te verduren en vluchtten tenslotte na veel moeite naar de kleedkamers. Terug in Beesd bleek dat enige spelers ernstig letsel hadden opgelopen. Een plaatse lijke arts achtte vier van hen voor lopig niet in staat te voetballen. Voor de competitieleiding was dit laatste aanleiding de competitie wedstrijd, die Beesd op tweede pinksterdag moest spelen, uit te stellen. Beesd is nog in een strijd tegen de degradatie gewikkeld, S.C.Z. had b(j de ontmoeting geen enkel belang meer. S.C.Z. is de voetbalclub van Zoelen, dat op een steenworp af stand van Tiel ligt. Enige maan den geleden brachten de supporters van de plaatselijke tweedeklasser in Tiel hun club door misdragingen eveneens in opspraak. De KNVB strafte het eerste elftal toen met de bepaling, dat enige wedstrijden zonder publiek moesten worden gespeeld. Zaterdag bleek, dat de „les van Tiel" in Zoelen nog niet is geleerd Parijs al halverwege het toernooi moest worden gespeeld. Daartegenover staat, dat de Fransman Francois Jauffret, een man van mindere reputatie dan Tom Okker, zonder moeite doorliep naar de laatste acht door een overwinning op de niet geplaatste Joego.Slaaf Nikola Spear (6—3, 3—6, 6—4, 6—2). Vier Australiërs plaatsten zich met het pinksterweekend bij de laatste acht: Stolle, de niet geplaatste Ken Fletcher, Tony Roche en Roy Emerson. Zij waren zo ingedeeld, dat er mogelijk geheel Australische eindstrijden zouden volgen. Maar dit vooruitzicht werd al direct onmogelijk gemaakt door de zege van Drysdale op Stolle. Slechts drie Europese spelers plaatsten zich bij, de laatste acht: de als tiende geplaatste Frangois Jauffret, de niet geplaatste 34-jarige Istvan Gulyas (Hongarije) en de even eens niet-geplaatste Rus Alex Metreveli. Opzienbarend Vooral de prestaties van Metreveli waren opzienbarend. Eerst versloeg de Russische coming man Martin Mulligan. Daarna won hij met 86, 26, 61, 6—3 van de als zesde geplaatste Ame rikaan Dennis Ralston. Tot voor kort zou een overwinning van een Rus op een van de leidende Ajnerlkaanse ten nissers volkomen onmogelijk z(jn ge weest. Maar Metreveli voelde zich op da harde banen van Roland Garros bij zonder goed thuis, terwijl Ralston veel moeite had zich aan te passen. De Amerikaan maakte veel fouten bij de volley en werd herhaaldelijk uit positie gespeeld. Toch was het een historisch moment toen Metreveli het eerste match point benutte, op volstrekt on-Russlsche wijze zijn racket hoog in de lucht wierp en met een kreet van vreugde de baan afliep. Ralston, die herhaaldelijk gedu peerd was door foutieve lijnrechters- beslissingen, nam de nederlaag sportlef op en feliciteerde direct zijn tegen stander. Bij laatste vier De 34-jarige Istvan Gulyas drong op tweede pinksterdag zelfs door tot de laatste vier. De Hongaar versloeg de eveneens ongeplaatste Australiër Ken Fletcher in straight sets: 75, 62, 63. Hij ontmoet Drysdale voor een plaats in de finale. Bij de dames deden zich weinig ver rassingen voor, al moest Annette van Z(jl (Z.A.) tegen Norma Baylon (Arg.) een matchpoint tenniet doen, alvorens met 63, 2—6, 86 te zegevieren. De voornaamste uitslagen van zaterdag Damesenkelspel Derde ronde: Ann Jones (G.-B. rsl. Pat Walkden ban (Ca.n,6-4, 6-2; Jill Blackmnn (Aus. versl Roberta Beltrame (It.) 6-3, 6-4 Nancy Richey (V.S.) (Rhod.) 6-2, 1-6, 6-3. dubbelspel It Sheriff (Ned.- met de volgende wedstrijden Herenenkelspel (Achate finales): Stolle (Austr.) versl. Okker (Ned) 2-6 5-7, 6-4, 6-2. 6-1: DrvsdaJe (Z.-Afr.) versl. Darmen (Fr.) 6-3, 6-4, 6-4; Gulyas (Hong.) üim i In Gouda is een wedstrijd Rhönrad-turnen gehouden. Bij deze vorm van turnen, die voor de tweede wereldoorlog in Nederland een belangrijk deel van het tumprogramma uitmaakte, wordt voor de individuele en gezamenlijke oefeningen slechts één toestel gebruikt. Fletcher (Austr.) versl. Budlng (DlJ.) 6-4 7-5, 9-7; Roche (Austr.) versl. Gisbert (Spanje) 6-4, 6-1, 6-2; Metreveli (Rusl.) versl. Ralston (VS) 6-6. 2-6, 6-1, 6-3; Jauf fret (Fr.) versl. Spear (J.-Sl.) 6-3, 3-6 6-4, 6-2 Emerson (Austr.) versl. Muker- jea (India) 6-4, 6-3, 6-1. Kwartfinales: Drysdale (Z.-Afr.) versl. Stolle (Austr.) 1-6, 6-4, 6-2,- 11-9. (V.S.) «-3, 3-6, 6-4 Edda Budlng (Did.) 7-5, 6-1; 1 Herenenkelspel kwartfinales: Istvan Gulyas (Hong.) versl. Ken Flet cher (Austr.) 7-5, 6-2, 6-3.- Herendubbelspelvierde ronde (achtste finales) Ilie Nastase/Ion Tlriac (Roem.) versl. Ronald Barnes/Pat Rodriques (Braz./Chlll 6-4. 6-2, 6-1.; Keith Diepraam/Frew Mc Millan (Z.Afr.) versl. Juan GlsberriJuan Ouder 1.Spanje) 7-5, 6-2, 6-1; Clark Graeb- dubbelspel achtste finales Incident op het honkbalveld. Nadat scheidsrechter Medda tijdens de honkbalwedstrijd Haarlem Nichols tegen Luchtbal in de halve finale van de Europa Cup een Belgisch punt niet had toegekend, gooide een heethoofd wit het publiek hem een bierflesje naar het hoofd. Met een bebloed hoofd zakte de arbiter in elkaar. Onze fotograaf nam dit trieste mament in een sportduèU (Van onze sportredactie) LUIK In tal van steden werd met de Pinksteren een begin gemaakt met de intertotocompetitie. ADO Is na het fa len in de bekerfinale tegen Sparta zeer gebrand op een eerste plaats. De Zul- derparkers maakten zaterdag al een goed begin door In Luik met 21 te winnen van de club van die naam. Bij de rust hadden de Hagenaars al met 2 doelpunten de leiding. Opvallend in deze ontmoeting van het puike werk van de Belgische doelman Delhasse oud-international Nauwelijks hadden de 6000 toeschou wers op de tribunes plaats genomen of de Zuiderparkers konden al juichend naar de middenlijn terugkeren. Een op maat gesneden voorzet van Kees Aarts werd een prooi van Harry Heijnen die de bal zonder af te stoppen linea recta hard achter de verbouwereerde Delhas se plaatste: 01. Dit doelpunt inspireer de de ADO-ers dermate dat de Belgen het zwaar kregen te verduren. Vooral de verdediging, zonder international Baré, moest herhaaldelijk aan de noodrem trekken. Maar voorlopig konden Lejeu- ne, Sulon, Leenaers en Nijs een grotere aohterstand voorkomen. Na een half uur BEKERMISERE AL VERGETEN BIJ ADO f!1;1' werden de Belgen toch overrompeld, want de snelle combinatie tussen Hou- waart en Maassen werd door de laatste doeltreffend afgerond en weer had Delhasse geen verweer (02). Hierna kregen Heijnen en Aarts nog enkele kansen de voorsprong te ver groten, maar beiden lieten het afweten. De FC Luik bleef echter moedig volhou den, zodat Ton Thle met enkele fraaie reddingen ervoor zorgde dat ADO met een 02-vooraprong aan de pauze kon beginnen. Na de hervatting kreeg ADO 't uiterst moeilijk tegen de fanatiek aanvallende Belgen, die goed gestuwd werden door de middenveldspelers Deplreux en Tin- kln8. Het verbaasde dan ook niemand dat de achterstand verkleind werd; ln de twaalfde minuut was het linksbin nen Demarteau die Ton Thie een ver geefse sprong liet maken: 1—2. ADO, het gevaar inziende, trok weer ijverig ten aanval, waarbij onder ande re een felle kogel van Houwaart mees terlijk werd gekeerd door Delhasse, terwijl nadien de oud-international Le- jeune eveneens redding moest brengen. Tot het laatste fluitsignaal van de voor treffelijk leidende Belgische internatio nale scheidsrechter Hannet bleef de strijd uiterst boeiend. Andere wedstrijden Go Ahead heeft de eerste intertoto- wedstrijd (15.000 mensen) met 'n knap pe 10-verwlnnlng in de Italiaanse stad Foggia afgesloten. De ruststand in de wedstrijd was 00 en het begon er naae uit te zien dat ook het einde met duw belblanke stand zou komen toen de Ita liaanse doelman een kostbare fout maakte. Na goed voorbereidend werk van Adelaar volgde een hard schot, dat door de doelverdediger niet naar beho ren kon worden verwerkt. De bal stuitte terug in het veld. waar Wuesteveld klaar stond om onhoudbaar in te schie ten. Dat gebeurde vijf minuten voor het einde. Het Amsterdamse DWS zorgde zater dag voor een knappe prestatie door in Bergamo de eerste intertotowedstrijd tegen Atalanta met 10 te winnen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9