„De zon moet opgaan", zegt men in Nieuwerbrug PD.dLINDE SIfffll tllIiUSf COOL ART van Jacob Rits St. Jozefparochie van Noordwijkerhout vierde 40-jarig priesterfeest van past. Standenmeyer DINSDAG 31 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BODEGRAVEN WETHOUDER VAN DER HEIJDEN: „NIET ALLES KAN INEENS" Nieuwerbrug, een schilderachtig en, als men het oppervlakkig beziet, een vredig dorpje tussen Woerden en Bodegraven, dat ingedommeld schijnt rond ©en middeleeuwse tolbrug over de Oude Rijn, is de laatste tijd hevig in beroering. „De zon moet maar eens opgaan, we hebben lang genoeg in de duisternis geleefd," zegt de meerderheid van de énkele duizenden zielen tellende ge meenschap. Zo staat het ook grotesk op de talrijke propagandabiljetten van lijst 7, die wordt aangevoerd, door'de heer Piet van der Linde, oud-wethouder van Waarder, die de bewoners van de dorpskom van Nieuwerbrug heeft opgeroepen tot politieke eenheid teneinde te kunnen bewerken, dat Bode graven er eindelijk eens iets aan gaat doen. Olie op de golven „Van der Linde komt zeker in de raad van Bodegraven, waarschijnlijk zelfs nog met een tweede man, want het gros van onze bevolking gaat op hem stemmen." Dat is krasse taal. Dat vinden ook de politieke partijen van de gemeente Bodegraven. Men is er niet helemaal gerust op; daarvan kan het grote aantal politieke vergaderin gen getuigen, dat de laatste tijd in Nieuwerbrug belegd is met het doel olie op de golven te gieten. Kort gezegd: alle emoties in Nieu werbrug, een dorp, dat in 1962 door een gemeentelijke her-indeling voor het grootste gedeelte bij Bodegraven werd gevoegd, voelt zich achtergesteld. „We zijn een bij hanger van het grote en verre Bodegraven. Een behoorlijke gymzaal voor onze schoolkinderen en voor onze bloeiende vereniging NIVO hebben we hier niet; in de winter maanden en op maandagen komt er praktisch geen water uit onze kranen omdat de druk te laag is en er wor den hier te weinig woningwet- en premiewoningen gebouwd dopr Bode graven. Nee, geef ons dan maar de oude tijden, voor de annexatie. De ge meente Waarder, Rietveld en Bar- Vereniging van Zuidhollandse gemeenten bijeen in Boskoop Voor de jaarvergadering van de ver eniging van Zuidhollandse gemeenten trad de gemeente Boskoop vrijdag als gastvromve op. De deelnemers met hun echtgenoten werden in de grote beurs hal van Florida door het Boslioopse ge meentebestuur ontvangen. Aangezien de voorzitter, mr. L. R. J. ridder van Rappard wegens ziekte verhinderd was. werd de vergadering geleid door de vice-voorzitter, de heer Baars, wethou der van de gemeente Delft. De heer Baars merkte o.m. op dat de financiële toekomst voor de gemeenten niet roos kleurig is. Hij hoopte op een spoedige algehele oplossing van de moeilijkhe den mede door een verbetering van de Rijksuitkeringen. Ir. H. G. Kuperie, noofdingenieur van de provinciale directie Zuid-Holland van de cultuurtechnische dienst hield een inleiding over ,,Het platteland en de recreatie in Zuid-Holland". Hij is een voorstander van het aanbrengen van groenvoorzieningen te midden van de stedelijke bebouwing. De heer G. v. d. Meyde. chef van de afdeling kamperen en verbljjfsrecreatie van de A.N.W.B., dacht hier anders over. De stedeling wil het lawaai van de grote steden ontvluchten en daarom de recreatie verder van huis zoeken. Op het gemeentehuis was later een ontvangst door burgemeester Van De- Door de Boskoopse harmonie Excel sior werd een muzikale show gegeven met medewerking van de majorettes. De dames van de deelnemers brachten onder leiding van mevr. Van Dedem en mevr. Groot (echtgenote van de ge meente-secretaris) een bezoek aan het Proefstation voor de boomkwekerij. 's Middags scheepte men zich in naar Avifauna in Alphen waar het gemeente- ^tuur van Alphen aan den Rijn een -tvangst hield. woutswaarder waren tenminste bereid hier te bouwen." Zou er dan toch iets waar zijn van die achterstelling? Niet reëel „Neen, natuurlijk niet," zegt Bode- gravens wethouder G. van der Heijden (KVP). „Men schuift ons in Nieu werbrug van alles in de schoenen, maar erg reëel is men toch niet. Neem bijvoorbeeld de grief van de woning bouw. Het tegendeel is waar. De ge meenten Waarder, Rietveld en Bar- woutswaarder wilden inderdaad laten bouwen in Nieuwerbrug, maar niet de woningen, waaraan men direct be hoefte heeft in Nieuwerbrug. Op negen premiewoningen na, allemaal wonin gen in de vrije sector." Meer sociale bouw „Het eerste waar wij na de annexa tie - een annexatie waar wij als ge meente Bodegraven niet om gevraagd hebben - aan gewerkt hebben is aan een drastische verandering in de ver houding sociale vrije sector bouw. We hebben er nu van gemaakt: 17 wo ningwetwoningen, 22 premiewoningen en 8 vrije sectorwoningen. We zijn verder gegaan dan de andere gemeen ten, maar In Nieuwerbrug zegt men nu, dat we nog niet ver genoeg ge gaan zijn. Men wil, zegt men, nog 100 woningen in Nieuwerbrug hebben, maar ik zou dan wel eens willen we ten, wie die huizen zouden moeten gaan bewonen. In Nieuwerbrug zijn er niet zoveel woningzoekenden." Het grote probleem van Nieuwer brug, ook van de geprikkeldheid in deze verkiezingsdagen is, aldus wet houder Van der Heijden, dat de dorps gemeenschap direct als een klit aan elkaar gaat hangen en zich gaat iso leren als de naam Bodegraven ge noemd wordt. Ik waardeer het sterke gemeenschapsgevoel van Nieuwerbrug in hoge mate, maar ik geloof wel, dat men met dat sterke gemeenschaps gevoel ook belangrijke denkfouten gaat maken. De waterdruk is op som mige tijden van het jaar en op maan dagen inderdaad laag in Nieuwer brug, maar met dat euvel kampen we net zo goed in Bodegraven. Het is gewoon een gevolg van het feit, dat de groei van onze gemeente - denk maar eens aan de Dronenbuurt - har der gegaan is dan dat wij maatregelen konden nemen met onze drinkwater voorziening. We hebben een niet on aanzienlijk krediet uitgetrokken om op dit punt verbeteringen aan te bren gen, maar laat men dan ook bedenken, dat het gemeentebestuur van Bode graven niet alleen met Nieuwerbrug te maken heeft. Nogmaals, ik kan uit stekend in de eigen mentaliteit van de Nieuwerbrugse dorpsgemeenschap komen, maar in plaats van zich achter gesteld voelen - Waar ik echt weinig of geen enkele reden toe zie - zou het mij liever zijn als men iets meer be grip voor de problemen van de ge hele gemeente zou kunnen opbren gen." Dorpspl; an De heer Van der Heijden vertelt ook, dat Bodegraven beslist niet on genegen is „de zon over Nieuwerbrug te laten opgaan". In voorbereiding is bijvoorbeeld een ontwikkelingsplan voor de dorpskern van Nieuwerbrug, een ingrijpend plan, dat een gezonde uitgroei zal moeten waarborgen. „Ik kanjer in dit stadium helaas nog niet veel van zeggen, maar men mag van mij aannemen, dat ook Nieuwerbrug in onze gemeente zijn kansen zal krij gen Ziekentriduum te Leiden Opgave tot deelname Ook dit jaar wordt het ziekentridunm weer gehouden in de kerk v. O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, Herensingel 3 te Lelden en wel op 22, 23 en 24 juni a.s. Zieken uit Leiden en omgeving, die aan dit ziekentriduum willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij de pastoors van de parochies, de zusters van het Wit-Gele Kruis en bij de secretaris, de heer J. van Zyp, Haarlemmerstraat 291 te Leiden. Voor Voorschoten: mevr. Meyer, Prins Mauritslaan 30; voor Warmond: zuster Con(jn, Dorpsstraat 23: voor Zoeter, woude H.R.: mevr. Moraal, Hoge Rijn dijk 19; voor Roelof arendsveen: mej. C. v. Rijn, Noordkade 4; voor Alphen a. d'. Rijn de heer v. d. Burg, Stationsplein 3 Aanmelding voor het ziekentriduum sluit 12 juni. „Persgasstation" biedt fontein aan Het Leidsch Dagblad verneemt, dat de Stichting „Persgasstation Leiden" besloten heeft uit haar vermogen een bedrag van f75.000 ter beschikking van de gemeente te stellen voor de bouw van een fontein „ergens in Lei den". Naar de voorzitter, de heer C. F. Meerpoel, mededeelde, is het de bedoeling dat deze fontein in onge veer één jaar tijd zal worden gebouwd in de omgeving van het station of van de nieuw te bouwen schouwburg. De Stichting Persgasstation werd in de oorlogsjaren opgericht in samenwérking met de kamer van koophandel, met het doel om in de tijd van de benzine- schaarste het allernoodzakelijkste ver- zoals ziekenvervoer en doktoren, op gang te houden. Het persgasstation was in die jaren aan de Hoge Rijndijk geves tigd. Na de oorlog werd voor de fondsen van de Stichting een beleggingsobject gevonden in de vorm van uitgifte van gronden in Noordwijkerhout, waarop kleine bedrijven hun vestiging vonden. Het Stichtingsbestuur, lat zijn hulpver lenende taak in moeilijke tijden gelukkig als geëindigd beschouwd, heefc thans tot liquidatie van de Stichting besloten. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft de schenking onder de bepaalde voorwaarden mat grote dank Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondags 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). Bij Oegstgeest auto door middenberm Een Leidenaar gedood Een inwoner van Leiden, de zeven tien-jarige J. van Straten, is zaterdag tegen middernacht verdronken nadat de auto, waarin hij en drie andere per sonen zaten, in Oegstgeest door de middenberm van rijksweg 4 was ge schoten en in een sloot aan de linker kant van de weg was terechtgekomen. Het stoffelijk overschot werd buiten de auto aangetroffen Een van de an dere inzittenden bestuurde de auto, van die drie werd R. Bink, 17 jaar vrij ern stig gewond opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Lelden en een an der licht gewond. Het ongeluk gebeur de ter hoogte van het elektronisch be drijf van de marine. Twee gewonden bij autobotsing te Warmond Op de Herenweg te Warmond nabij De Baan is een vrij ernstig auto-onge luk gebeurd. Een Austin-personenauto kwam uit de richting Sassenheim met een te grote snelheid door de bocht. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt, velde een boom en kwam tegen een andere boom tot stilstand. De bestuurder, die er uit werd geslingerd, liep een bovenbeenbreuk en verwondin gen aan het hoofd op en zijn mede-inzit tende had een kaakfractuur. Dr. Walen kamp. die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste hulp, waarna beide slachtoffers naar het ziekenhuis te Lei den werden vervoerd. De auto was to taal vernield. Tragisch geval van verdrinking Een zeer tragisch ongeluk heeft zich zaterdag jl. rond het middaguur in Kat wijk afgespeeld. Een dertienjarig meisje wandelde met een klein meisje aan de hand en de andei halfjarige Herman Hendricus van Beelen in de kinderwa gen langs het Prins Hendrikkanaal, toen het kleintje zich plotseling los rukte en op een muurtje klauterde. On middellijk ging de grootste er achter aan, daarbij de kinderwagen een ogen blik in de steek latend. De gevolgen waren verschrikkelijk: het wagentje kwam op gang en reed het kanaal in. Aangezien het op dat moment rustig was aan de kade, duurde het enige tijd voor er hulp kwam opdagen. Het kind bleek echter spoorloos, alleen het kin derwagentje werd vrij snel gevonden. De politie kon een half uur later het ltjkje opdreggen. Dode en gewonden bij verkeersongeval te Noordwijk Noordwijkerliouter op slag dood In de nacht van zaterdag op zon dag, tegen drie uur, vond op de Heren weg te Noordwyk een ernstig ver keersongeval plaats, dat aan de 19- Jarige W. Visser nit Noordwijkerhout het leven heeft gekost. Een automatiekexploitant uit Nootd- wijk geraakte in de bocht ter hoogte van de Johanna-Hoeve in een slip, waarna de door hem bestuurde open personenauto in de linkerberm terecht kwam en over de kop sloeg. De vijf passagiers, allen leden van zijn perso neel werden uit de wagen geslingerd kwamen in het naast de weg gelegen slootje en in het weiland terecht. De heer Visser werd door de auto getrof fen en zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Dank zy snel ingry- van passerende automobilisten en politie konden andere inzittenden, die bekneld zaten of in de sloot lagen, nog juist op tijd worden bevryd. De be stuurder en een 24-jarige kok liepen zulk zwaar letsel op, dat zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moes ten worden overgebracht. De overige passagiers kwamen er met lichtere kwetsuren en de schrik af. De politie stelde een onderzoek in lar de oorzaak van het ongeval. Ver moedelijk heeft de chauffeur met te grote snelheid gereden. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Ryksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: kand. ex. W. sociologie mej. P. E. M. Hermans, Leiden; doet. ex. W. sociologie mej. G. v. Putten, Den Haag; doet. ex. Duitse taal- en letterkunde F. I. Steffelaar-Mouiy'n, Den Haag; doet. ex. Ned. Recht mevr. M. Bouwman-Boerma, Leiden; doet. ex. Ned. Recht de heer C. H. E. Vogelzang, Bloemendaal: doet. ex. W. Sociologie de heer J. Poorter. Leiden. Doet. ex. II gen. mej. J. G. van Dijk, Rotterdam: idem mej. C. F. Teekens, Spykenisse; idem mej. J. M. van Wyk, Leiden; idem de heer G. O. v. Nieuwen- huyzen, Breda. Semi-artsex. de heer G. J. M. van Ardenne, Den Haag; idem J. Favier, Leiden; idem Th. A. Nijenhuis, Haag. Artsex. de heer R. van Eijk, Kat- wyk; idem de heer H. Hoencamp, Leider dorp; idem de heer P. J. Ridder, Lelden; idem J. A. de Weerd, Nunspeet. Galerie walenkamp aan de Nieuwsteeg schroomt niet om Lei den te laten kennismaken met de al lerlaatste picturale kunstvormen, die de laatste tijd als vuurpijlen omhoog- schieten; al of niet protesterend, pro vocerend, al of niet blijvend. De eer ste twee facetten kunnen door de beschouwer van de nieuwe kunstvorm min of meer worden waargenomen, j het laatste ligt in de onbekende toe- Ruimtelijk primitivisme in Galerie Walenkamp komst en het heeft bovendien weinig zin (persoonlijk) prognoses te stellen. Er is de laatste jaren al zo veel op de kunstmarkt verschenen waarvoor de belangstelling nu al tanende Is of zelfs geheel verdwenen. 11TIE WEL overtuigd is van het we- zenlijke in de door Jacob Rits zo geheten cool-art als grond van mo dern bestaansrecht is Franck Gribling, conservator aan het Kröller-Müller- museum op de Hoge Veluwe bij Otter- lo. Zijn betoog ter verklaring van zijn mening loog er niet om en hij trachtte met vele filosofische volzin nen en woorden als „homo spatiens" (ruimtemens) en „limcos" - lingua cosmica - (taal van het heelal) op de vele toehoorders tijdens de opening zaterdagmiddag zijn mening ingang te doen vinden. We zullen enkele zin sneden uit het betoog van de heer Gribling aanhalen. „Het is al geen frontpagina-nieuws meer, we zijn er aan gewend geraakt, maar nog niet lang geleden is het tijdperk van de ruimte aangebroken." „Is hiermede voor het eerst\ het oude dualisme geest-materie overwon nen? In ieder geval gaat de mensheid een nieuwe fase in. De homo spatiens is geboren." „Er is bezig een ruimer bewust zijn te ontstaan (en dat niet alleen kunstmatig onder invloed van psycho- delica); een nieuwe sensibiliteit. Het bestaan daarvan kondigt zich op al lerlei gebieden aan, het meest gecon centreerd in de beeldende kunst." „Alleen de kunstenaar staat voldoende buiten de gevestigde orde, om een nieuwe orde te kunnen bou wen. Kunst is het geweten van de we tenschap; het is de flits die de samen hang aan het licht brengt, die alle verbrokkelde informatie van onze ge compliceerde tijd in een zinvol ver band plaatst." „Kunst is (kortom) de seismo graaf van onze cultuur" „Van zo'n nuttig instrument ver wachten we op de rand van de vul kaan geen mooi of lelijk. Esthetica is een luxe, die we ons pas in een later stadium kunnen veroorloven, wanneer we geen risico's meer hoe ven te lopen. Maar besef wel, juist de durf om risico's te lopen is een voorwaarde voor het ontstaan van wat later ongevaarlijk en „mooi" in een museum kan bijgezet wor den, als heroisch souvenier van een gestreden strijd. Daarom mag een kunstenaar nooit een estheet zijn in zijn werk, dat moet hij over laten aan anderen, laat hij de spot vogel blijven van gevestigde waar den en niet te gemakkelijk praten van engagement en integratie in een maatschappelijk systeem." Dit alea dan volgens de heer Gribling, die vervolgens een analyse gaf van het werk van Jacob Rits. waarin hy vast. stelde dat het „zeker is, dat Rits tot de primitieven behoort van de space-age, een van die overmoedige, alles riske rende ontdekkingsreizigers, van wie ve len naamloos in het niets verloren zullen gaan, verbrand bij de terugkeer in de aardse dampkring, maar die met hun persoonlijke inzet de toekomstige ont wikkeling mogelijk maken". Of dit laatste met betrekking tot Rits juist zal biyken. dient natuuriyk te worden afgewacht. Het „al of niet" zal afhangen van de geesteiyke mentaliteit van na hem komende kunstenaars niet alleen, doch ook van de toekomstige ge- interesseerden in de kunst. Dat de 25- jarige in Arnhem wonende Jacob Rits van Kooten een dynamisch man is moge blijken uit de korte biografie die John van Doorn aan de catalogus meegaf. Rits studeerde aan verschillende Euro pese academies: Den Bosch, Arnhem, Antwerpen, Lissabon en Parijs. „Zyn studietijd is louter en alleen symbolisch geweest". Als „vervolmaker van de re naissance" izoals hij zich noemde», schilderde hij eerst portretten. Groot bewonderaar van Pisanello en Antonio Galli. Arte Mesura, etc. Kreeg opdracht van de Congolese regering „De dood van Loemoemba" te schilderen. Be schouwt zichzelf als super-europeaan met cosmopolitische instelling van na ture. Woest-romantische, nonconformis- tische wereldbeschouwing. Begin 1962 nam hy afstand van het figuratieve ele ment en onderging invloed van Mon driaan en Ronthko. Kreeg belangstelling voor de Indiaanse denkwyze. Maart 1965 gooide hy penselen en paletten op een hoop en greep naar de mechanische apparatuur in de vorm van de hoge- druk-verfspuit. Tot zover John v. Doorn. Men zou dat alles niet zeggen by de persooniyke kennismaking met Jacob geknipte stekelige baard een rustige. Rits. die met zijn korte gestalte, kort- ietwat verlegen indruk maakt. Hoewel de kijker na al het voorgaande iets geheel anders zou verwachten, maakt ook Rits' werk een rustige in druk en hij weet met zijn mechanische techniek aantrekkelijk-decoratieve en sterk ruimteiyk werkende beelden te scheppen. Deze beelden „stellen niets voor" in de letterlijke betekenis van deze woorden. Ze bestaan uit ïynen en lussen, strepen en banen, krullen en HULDE VOOR GROTE VERDIENSTEN VOOR HET ONDERWIJS De St. Jozef parochie heeft z(jn jubi lerende pastoor een werkeiyk groots feest bereid. Het begon zaterdag, aan de vooravond in de eigenlijke feestdag, reeds, toen de jubilaris aan de parochiegrens in de Kerkstraat arriveerde en daar werd be groet door burgemeester P. M. M. van der Wejjden. Voorafgegaan door een ere-escorte te paard, de harmonie „St. Jeanne D, Are" en afgevaardigden van Jeugd- en sportverenigingen reed de in open rytuig gezeten jubilaris daarna door zijn parochie langs de spontaan wuivende toeschouwers, waarvan vele hun woningen ter ere van de jubilaris met vlaggen hadden getooid. In de feestelyke stoet reden in auto's ook mede het kerkbestuur, de wethouders en het feestcomité. Intussen hadden veel parochianen zich by de kerk verzameld op het on langs geheel vernieuwde en verfraaide kerkplein, dat nu bovendien nog prachtig was versierd met vlaggen en planten. Vervolgens vond de ontvangst in de prachtig versierde kerk plaats. Terwijl de jubilaris, voorafgegaan door een stoet witte bruidjes de kerk inschreed, werd hem door de talrijke aanwezigen welkom toegezongen, waarna kape laan W. de Munck in een korte toespraak vreugde van de gehele parochie om het feest van haar herder vertolkte. Geschenk. en en het cadeau van de parochianen Dit voor de jubilaris persoonlijk bestemde cadeau bestond uit een enve loppe met als inhoud een bedrag van ruim 5200,-. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van mevrouw Goudriaan- Alkemade en een gemengd koor o.l.v. de heer Jan Postma. Zondagmorgen droeg de jubilaris in een stampvolle kerk een plechtige hoog mis op. Tydens deze hoogmis zongen het parochiële dames- en mannenkoor te zamen met de zangvereniging „Roka- zano" de vierstemmige „Misa Lauda Sion" van Huybert Cuypers met bege leiding van de harmonie „St. Jeanne D' Are". De koorbewerking van deze mis was van Jan Postma, die ook het geheel leidde. De orkestbewerking was van Ger Schaap. Door deze bijzondere muzikale opluistering werd deze hoogmis een heel bijzonder evenement, waarmede aan een lang gekoesterde wens van de jubilaris werd voldaan. Tijdens deze mis hield kapelaan de Munck een predikatie over de betekenis van het priesterschap. Receptie. Zondagmiddag waren vele genodigden bijeengekomen in de toneelzaal van de St. Bavo-stichtlng voor een besloten re ceptie, welke op vlotte wyze door de heer Buschman werd geleid. Tijdens deze bijeenkomst brachten de meisjes van de ULO-school een muzikale hulde aan de jubilaris door het zingen van een feestcantate van Catharlna van Renesse o.l.v. de muziekleraar de heer G. v. d. Steen. Foto De jubilerende pastoor met «le burgemeester P. M. M. v.d. Weydcn, ty dens de feestelyke tocht door het dorp. Een balletgroepje o.l.v. Maeijer huldigde de jubilaris met enkele leuke dansjes en de gezameniyke koren zongen „Exsultate justl" van Viadana Veel werk verzet. Tijdens deze receptie hield burge meester Van der weljden een korte feli citatie-toespraak, waarin hy de bijzon dere verdiensten van pastoor Standen meyer voor de St. Jozefparochie schetste. Reorganisatie meisjesschool na het ver trek van de zusters, stichting van de ULO-school en -een nieuwe kleuterschool en verbouwing van de scholen aan de Langevelderweg. Tenslotte de algehele vernieuwing en verbouwing van het in terieur van het kerkgebouw, welke met zo'n prachtig resultaat is bekioon l. Daarnaast was pastoor Standenmeyer een echte zielzorger, niet breeddenkend en niet opdringerig in godsdienstige zaken. Het „pastoraat van Standen meyer" zal in de annalen van de St. Jozefparochie geboekstaafd biyven als een periode, waarin zeer veel tot stand is gebracht en een grote eenheid is ge groeid tussen de parochie en zyn pas toor, aldus de burgemester. Tenslotte kregen alle parochianen en anderen de gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen in de burgerzaal van het raadhuis en gedurende twee uren is het daar een doorlopend komen en gaan geweest en heeft de jubilaris honderden handen gedrukt. Zondagavond bracht de harmonie St. Jeanne nog een serenade aan het fees- ende gezelschap in de pastorie. arabesken, trefzeker met de spuit op het dubbelgelakte witte linnen gespo ten. Rits geeft er ook geen titels aan. het is slechts een ruimteiyk spel met iyn en kleur. In verticalen en horizon talen. soms een enkele baan. dan weer een bundel door, naast en over elkaar als flitsen, die ontegenzeggelyk door kleur en dimensie ruimte suggereren. Daarom heeft zijn werk ook ruimte nodig, het is kunst van het grote vlak. Het is ook al door de ruimteiyke af meting geen kunst, die voor het woon huis ls bestemd, doch voor de brede ruimte van hallen en (wellicht) fa- briekscantines. We stellen ons voor dat het werk van Rits als wandschildering op grote muurvlakken het beste tot zyn recht komt, temeer daar hy een mooi afgestemd kleurgevoel bezit, hoewel hy evenmin schroomt zyn toevlucht te ne men tot nogal gewaagde tegenstellingen van zachte en harde kleur. Uiteraard hangt in de kleine zaal van Walenkamp slechts een klein deel van het oeuvre, al zijn het ook de kleinste van formaat naar het zeggen van de schilder zelf en maakt hy over het algemeen grotere doeken. Wy kunnen derhalve uit de getoonde selectie niet opmaken of en hoezeer Rits na ruim een jaar met de spuit te hebben gewerkt al of niet reeds bezig is zich te herhalen. De vormen en de motieven, zoals ze in de collectie by Walenkamp worden getoond, zijn niet onbeperkt te parafraseren en moeten onvermydeiyk een keer het scheidings- punt tussen originaliteit en herhaling hebben bereikt. Daarin zit een gevaar, het gevaar van „het maniertje", het ko men op het dode punt, waarin de fanta sie de kunstenaar in de steek gaat laten. Misschien riskeert hij daarmede om met de woorden van Franck Gribling te spreken „als de overmoedige ont dekkingsreiziger een van de velen te worden, die naamloos in het niet verlo ren zullen gaan". Wy hopen, dat het Rits niet zo zal vergaan. Maar misschien zal het voor hem dan toch weer nodig zijn de oude penselen en paletten van de hoop te halen. Zyn „woest-romantische" natuur zou hem daar wel eens toe kunnen dwingen. Wpr. ZILVEREN JUBILEUM H. HOORN Morgen zal de heer H. Hoorn, direc teur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Leiden, het feit te herdenken, dat hy by de gemeenten Dordrecht en Leiden in totaal 25 jaren de functie van hoofd van dienst zal heb ben vervuld. Tijdens een receptie, welke wordt gehouden op woensdag 8 juni van 1516 uur in de kantine van bovenver melde dienst, Noorderstraat 18, zal er gelegenheid zyn de jubilaris met zyn jubileum geluk te wensen. T cntoonstellingen Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. H. J. Slijper. Van 14 mei tot 10 juni. Academiegebouw, Rapenburg 73. Tent Jan Beutenen. Tot 14 juni Dag. van 9-5 uur. PAUZE Heden: Dinsdag in het oktaaf van Pinksteren. Mis: „Ontvangt de vreugde van uw uitverkiezing (uit het boek Esdras) NA-FUIF En dat was dan dat. Pinksteren is ook weer opgeschoven in de film, die elk jaar wordt afgedraaid. In die film zijn we de medespelers, en de toe schouwers ervan. Het thema blijft het zelfde: de vier seizoenen. In de hoofd rollen is er een gestage wisseling van "sterren". Kennedy, Johannse, Kroest- sjef, Churchill Hitler, Mussolini zijn vervangen door Johnson, De Gaulle, de zesde Paulus en anderen. De sterren van weleer zijn tot figuranten terug gevallen. Het thema van de film draait onverstoord door: de vier seizoenen, met Pinksteren als uitschieter. Dat is voorbij. De na-fuif ervan is het oktaaf. Het is immers zonde, dat zo'n feest zo gauw voorbijgaat. Waarom het dan niet een week lang uitgewuifd? PUNT Zo nu zal ik me wél verdedigen! KORRELTJE Het oude moet verdwynen voordat het lieuwe kan opbloeien. MARKTBERICHTEN TER AAR, 27 mei. Groente Kas- snybonen 3.30—3.90. idem stek 2.60— 3.10; kaspeulen 4.30—5.90, idem zwaar 1.80—2.60, peulen natuur 6.006.10, an dijvie 25—40, postelein 30—33, kom kommers krom 15—17, idem stek 13, spinazie 3948, rabarber 38, waspeen 77, augurken c 55. idem d 52, idem cd 2644, prei 3844 alles per kilo, sla 1 1524. idem 2 613, bloemkool A 128—164. idem B 90—1.18, idem C 48— 80, Idem stek 22—44 alles per stuk. Bos- peen 64—81. radijs 16, selderij 10—14, peterselie 14 alles per bosje, aardbeien 4165 per doosje. Komkommers export 1225 per stuk. RIJNSBURG, 28 mei, BLOEMEN Freesia's: White Swan 160-210, Stock holm 140-170, Golden Yellow 125-160, Aurora 150, Snow Queen 140. Lathyrus 80-130, Irissen: Proff. Blaauw 240-250, Imperator 140-170, Wedgewood 90-125, Duizendschoon 100-140 alles per bos! Nymph 2500-3500, Colvillei 1300-1700, Am. Anjers Sim rood 2200-2700. Sim rose 2200-2500. Sim wit 2200-2600, Dl, verse anjers 2200-2500 per 100. Vlolie ren 18-24, gemengde Violieren 18-22 per ■tuk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3