SeCcidteGoii/ïcnit Pinksteruittocht zorgde al weer voor overvolle wegen Forse straf voor 4 bekende provo's FILEVORMING OP RLÏKSWEG 12 De Geest van Jezus Christus Cuba: staat van alarm Straaljagers (6) na elkaar neergestort Geen enkel recht op universitaire studies KAMPEER TERREINEN IN TREK Zeilweekend in Groene Draak Meester N.V. ontslaat 50 werknemers a 771171 DANSEN TWINTIGDUIZEND TROUWLUSTIGE MEISJES LONKEN NAAR ESPARROS PAPENüRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p, maand ƒ8,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) ZATERDAG 28 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONNIGE PfifUODiuN De weersverwachting, medegedeeld door bet KNMI, geldig tot hedenavond! Droog weer met zonnige perloden en dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. 57e jaargang, no. 16.848 Ml wij de Kerk. Daarbij denken wij, volkomen terecht, aan de tweede persoonvan de Drieëenheid, God evenals de Va der en de Zoondie door beiden naar ons toe wordt gezonden. Maar mis schien hebben Wij te weinig aandacht voor een ander aspect van dit geheim, namelijk dat deze Geest de geest van Christus is. En dat de Kerk dus door Pinksteren in staat wordt gesteldom in deze geest te gaan denken en han- Wat die geest van Christus Is, daar hoeven we niet lang naar te zoeken. Wij vinden hem beschreven in 't evan gelie. Het is: zich zonder enig voor behoud wegschenken aan de ander, om die ander vrij te maken, ook al moet dat het eigen leven kosten; daardoor laten zien wat echte mense lijkheid is; en een doorkijk openen op God, die bij definitie Liefde is. ze geest laten inspireren, niet alleen binnen maar ook buiten de Kerk. „Het speelt hierbij", zo zegt de Duit se vrouwelijke theoloog dr. Sjlle, „in het geheel geen rol, of de naam van Christus wordt genoemd dan wel in zo'n sasnenhang aan bod komt: ook in het verhaal van Jezus over de man die werd overvallen en op straat bijna doodbloedde, totdat een onbekende uit Samaria toevallig voorbijkwam, komt men het woord God niet tegen. Maar overal waar ditzelfde gebeuren zich in de wereld ra» vandaag afspeelt, in Kongo, Alabama of Siberië, is Chris tus, die dit verhaal vertelde, in 't ver borgen aanwezig". De neder daling l grond kan Pinksteren niet alleen tot nieuwe bezieling maar ook tot een pijnlijk gewetensonderzoek leiden. Is deze Geest, de geest van Jezus Chris tus, nog altijd vaardig over de Kerkt Of moet men hem eerder daarbuiten zoeken t Indien dat laatste waar zou zijn, hebben wij een reden te meer om met vurigheid de komst van de Geest over de Kerk af te bidden, want tij dient bij uitstek de plaats te zijn, waar ernst wordt gemaakt met t Ide aal van de bergrede. HAVANA (Reuter) Premier Fidel Castro heeft het Cubaanse leger en volk vandaag in staat van alarm gebracht wegens de slechter geworden betrekkin gen met de V.S. na de incidenten by de Amerikaanse marlnebasis Guantanamo. Even tevoren had Castro de Ameri kaanse verklaring verworpen waarin ge zegd werd dat Cubaanse soldaten maan dag ln de marinebasis op oostelijk Cuba waren doorgedrongen. Hij verwierp de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, dat „de Cubanen beter met dergelijke Inci denten konden ophouden". Castro noem de deze verklaring een oorlogsbedreiging. BRANDSTOF RAAKTE OP Piloten gered met valscherm HIJELVA (UPI) Zes Franse straal jagers rijn gisteren neergestort nadat re verdwaald waren en hun brandstofvoor raad was opgeraakt. Alle piloten hebben een geslaagde parachutelanding gemaakt Vijf vliegtuigen stortten neer ln de Spaanse provincie Huelva en de zesde kwam op Portugees gebied terecht De vliegtuigen, te Bordeaux opgestegen, waren van plan op San Pablo, de civiele luchthaven van Sevllla, te landen, maar piloot L. Bertrand, die aan zijn parachute neerkwam op res kilometer van Huelva, een stad ten zuiden van Sevilla, vertelde aan het Franse consulaat dat het zicht slecht was geweest. Uit welingelichte bron 19 vernomen dat de toestellen door hun brandstofvoorraad waren geraakt en toen verongelukten. Op het Franse con sulaat liet men doorschemeren dat er Minister Diepenhorst over numerus clausus Afhankelijk van mogelijkheden en middelen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het beperkter toelaten van eerstejaarsstudenten aan de medische faculteiten is volgens minister Diepenhorst van O. en W. geen inbreuk op de vrije studiekeuze. Hij verzet zich krachtig tegen deze opvattingen, die in universitaire en parlementaire kringen gehoord wordt. liet gaat, aldus de minister, alleen om de grens van de opleidingscapaciteit. In zijn memo rie van antwoord op de zogenaamde „nu merus clausus" gaat de minister uitvoe rig ln op de bezwaren van vele Kamerle den tegen deze tijdelijke beperking, die zij als een ernstige kwestie opvatten. De minister begrijpt niet dat tal van Kamerleden de toelating tot universitaire audies als een rech onder alle omstandig heden zien. Dezelfde Kamerleden hebben er echter, aldus de minister, nooit bezwaar tegen gemaakt, dat ln andere onderwijssec toren vormen van vergelijkend onderzoek toelatingsexamens, beoordelingseisen e.d. sinds Jaar en dag bestaan. Om wille van een goede opleiding ln de nabije toekomst aan de medische faculteiten zijn thans volgens prof. Diepenhorst ook enige toelatingsnormen, zij het zo tijdelijk moge lijk. noodzakelijk. Recht op basisonderwijs, dat iedere Ne derlander heeft, is volgens de minister nog heel wat anders dan het recht dat te allen tijde zou moeten gelden op acade misch onderwijs. Dit laatste blijft afhan kelijk van de mogelijkheden en de midde len. die de gemeenschap hiervoor beschik baar wil stellen. „Wanneer blijkt, dat met 200 eerstej aarsstudenten aan de medische faculteiten de uiterste grens van de oplei ding bereikt is. dan is in dit speciale geval geen sprake van een aantasting van rech ten", aldus minister Diepenhorst. Hij ge looft ook niet. dat vele afgewezenen een te grote druk op andere faculteiten zullen veroorzaken, 8e faculteit De minister wijst verder de argumen ten af. dat de numerus clausus het te kort aan artsen nog zal vergroten. De tegen standers houden volgens hem te veel vast aan de kwantiteit en letten te weinig op de kwalieit, waarom het in he bijzonder B Behalve de selectie voor eerstejaars ziet de minister nog enkele alternatieven, zoals het studeren ln het buitenland, een verbeterde voorlichting, de bestrijding van het verpleegsterstekort en de oprichting van een achtste medische faculteit Zij kunnen een zekere verliching brengen. De minister is van plan een commissie ln te stellen, die hem moet adviseren over de oprichting van een achtste iedische faculteit De bestaande faculteiten moeten Intussen streven naar het tot heb uiterste benutten van do beschikbare middelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het pinkster weekeinde, dat gisteren weer met de bekende in- en uittocht van buitenlanders en Nederlanders is begonnen, beeft weer voor extra grote drukte op de Nederlandse wegen gezorgd. Over de te ver wachten drukte valt nog weinig te zeggen. Veel zal afhangen van het weer. Het aantal hotelboekin- gen is overigens bevredigend, zo meldt de A.N.V.V., in liet bijzon der voor de kuststreek en Amster dam. Dit geldt ook voor de kampeerterrei nen. Bij aanhoudend goed weer zullen ook vele Nederlanders hun generale ikampeerrepetitie voor de komende zomervakantie houden. Het kam peren concentreert zich in Utrecht, midden-Brabant en langs de Noord hollandse kust. Op de Veluwe moeten kampeerders hier en daar zelfs al ken naar een vrij plaatsje. Wat het wegverkeer betreft doet zich op rijksweg 12 van Den Haag en Rot terdam naar Utrecht filevorming voor, vooral op het gedeelte Bodegraven Utrecht, waar automobilisten elkaar niet kunnen passeren als gevolg van weg- Het verkeersplein Ouderijn kon giste ren de verkeersstroom aardig opvangen. Bij de grensposten komen vooral weer veel Duitsers binnen. Zeeland blijkt voor velen wederom een grote trékpleister. Met het oog bp de nationale sport wagenraces, tweede pinksterdag bp Zandvoort, hebben de politiekorpsen Samen met enkele gasten zijn prinses Beatrix en prins Claus gisteren in de Groene Draak gestegen om op het Veerse Meer een onbekommerd zeilweekend te houden. De Groene Draak stak in Hansweert tuin wal. lig een officieel onderzoek komt de eventuele verantwoordelijkheid vast te stellen. Vernomen Is dat tussen de piloten koortsachtig boodschappen zijn uitgewis seld toen zij op hun brandstofmeters het nulpunt zagen naderen vóór zij de plaats konden bereiken waar zij weer hadden moeten tanken. Een voor een gaven hun motoren er de brul aan. De piloten zijn op grote onderlinge afstanden neergeko men. De betrokken vliegtuigen waren supersonische straaljagers van het type Mystère-4. Starfighter (56e) verongelukt in Duitsland MüNCHEN (UPI) Tijdens een lan dingspoging op de luchtbasis Rheine is gisteren een Westduitse Starfighter ver ongelukt. De piloot werd hierbij gedood. t was het 56-ste ongeluk met een Starfighter sinds de Luftwaffe in 1961 met deze toestellen is gaan vliegen. de omliggende gemeenten een gemeen schappelijke verkeersregeling ontwor pen. Automobilisten wordt aangeraden de aangegeven routes te volgen. De N.S hebben al een drukke dag achter dfe rug. Het aantal reizigers wordt geschat op 700.000 (op andere vrijdagen 575.000). De NB. hebben don derdag in overleg met de militaire auto riteiten ook al zeven, tot achtduizend militairen naar huis gebracht, opdat zij vandaag de beschikking zouden kunnen hebben over zoveel mogelijk rijtuigen. Vanmorgen vroeg stonden in de En gelse Kanaalhavens Dover en Newhaven tegen de 400 auto's waarvan de Inzit tenden hoopten een plaats op niet. door Engelse zeelieden (die immers staken) bemande boten te krijgen voor pinkster- overvaarten naar 't. Europese vasteland. Tussen Dover en Calais, Duinkerken en Oostende varen evenwel maar vijt Franse of Belgische overzetveren., waar door de Britse overheid op de automo bilisten die niet op één der boten ge boekt hebben, een beroep heeft moeten af tte zien. (Advertentie) Overname door A.H. UTRECHT (ANP) De directies - de vleeswarenfabriek J. Meester N.V. Albert Heijn N.V. hebben gisteravond te Utrecht een bespreking gevoerd met vijftig vertegenwoordigers van Meester N.V. die worden ontslagen in verband met de overname van dit bedrijf door Albert Heyn. De produkten van Meester zullen voortaan alleen in de winkels van Albert Heijn worden verkocht, zodat het binnen landse verkoopapparaat van de fabriek overbodig wordt. In overleg met de vakbonden ls door de direotöes een regeling getroffen, die zowel de instemming heeft gekregen van de vertegenwoordigers als van de vak bonden. Schadevergoeding door Defensie DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Defensie heeft, voorzover de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht betreft, over 1965 wegens aanrijdingen, militaire oefeningen vliegtuigongevallen en dergelijke in 1916 gevallen schadevergoeding betaald een bedrag van 1.524.345 gulden, aldus blijkt uit het rapport over 1965 van de Algemene Rekenkamer. In 1964 was het bedrag 1.655.680 gul den. Het had betrekking op 2.204 geval- prettige pinksterdagen met niet duur wcI heerlijk Hotel DE BEURS NOORDWIJK Tweede Pinksterdag van 36 uur VOOR „SUBVERSIEVE BRIEF" Leidse hoogleraar: HET ZIJN GEEN TERRORISTEN AMSTERDAM (ANP) De Amster damse officier van justitie heeft gisteren tegen vier bekende provo's gevangenis straffen geëist terzake van opruiing door middel van de in het maandblad Provo np 7 gepubliceerde „subversieve brief" enverspreid'ug van dit nummer, alsmede het in voorraad hebben gehad van „Pvo- vokatle" no. IS. In deze „subversieve brief" werd aangespoord tot o.m. het ver storen van de vergaderingen van publieke werken, gemeenteraadsvergade ringen. liquideren van „overheids- mlsdadlgers", ingooien van ruiten en het ppblazen van de in aanbouw zijnde IJ-tunnel. In „Provokatie" 13 werd opgeroepen zaterdagmiddag 2 april Individueel te demonstreren bij hel monument „De Dokwerker" tegen „het geweldadig politieoptreden". Burgemeester Van Hall had een destijds aangevraagde vergunning voor een demonstratie ge- Tegen de 23-jarige student ln de filosofie Roel van Duijn en de 20-jarige kunstschilder Rob Stolk eiste de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, ter zake van opruiing respectievelijk drie maanden waarvan één voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest, en 10 weken Een Italiaanse vrachtwagen, volgeladen met basaltkeien, ramde gisteren in de buurt van het Italiaanse Rapallo een uit Schoonhoven afkomstige Nederlandse toeristenbus. Enkele van de Amerikaanse toeristen, die de bus vervoerde, liepen min of meer ernstig letsel op. De Nederlandse chauffeur en reisleider bleven praktisch ongedeenl. Duizend vrijgezellen wachten af ESPARROS (UPI) Op zoek naar een echtgenoot hebben zich gisteren duizenden meisjes op weg begeven kleine dorp Esparros in Zuid- plechtigheid voltrokken toen Frankrijk vrijgezellen van het dorp zijn omstreken een man nummerd rozet dragen De meisjes kunnen dan het num mer van de uitverkorene noteren. Esparros heeft zich r het houden Esparros te trouwen en be- terdege voorbereid op het uit de duizend het laatste beschikbare meisje reid waren zich aldaar te grote gebeuren. De straten het dorp trouwde. Het vestigen. Dit waren de enige zijn met bloemen versierd, voorwaarden die de vrij ge- musici gehuurd en voedsel voorraden Ingeslagen. Aan de deelnemers aan de huwelijks- Maandag zal in Esparros een voorzichtig Franse meisjes parros niet dat alle schrijfsters markt zal gratis drank vvor- „huwelijksmarkt" plaats heb- hadden uitgenodigd om naar zullen komen, maar men heeft den verstrekt. De hele orga- ben en gedurende de hele dag de jongelingen in het dorp 'n zich voorbereid op duizenden nisatie van het evenement ligt zijn. Wanneer kijkje te komen Het bezoeksters. Autobussen zijn ln handen van de burge- het feest voorbij is, zo hoopt antwoord kwam ln de vorm gehuurd om de bezoeksters uit meester bevolking, zullen eindelijk van 20.000 brieven utt alle Toulouse. Pau en Lourdes Blague. in 1962 da laatst» huwelijks- diebereld waren am man uit deelnemen zullen een ge- laten, verklaarde hij. waarvan vier voorwaardelijk. Ten aan zien van Van Duijn achtte de officier ook het in zijn woning aanwezig hebben gehad van de exemplaren „Provokatie" 13 bewezen De officier eiste tegen de 31- jarige 'constructeur Luud Schimmel - penninck wegens verspreiding van „Provo'* 7 acht weken waarvan drie voorwaarde lijk en tegen de 21-jarlge student in de sociologie Johan Metz wegens het ln voorraad hebben gehad van „Provokatie" no. 13 zes wéken waarvan vier voorwaar- De raadsman van drie der provo's, mr. dr. Benno Stokvis, zei in d«ze strafver volging een aanslag te zien op het recht van vrij© meningsuiting en op het recht van zelfstandigheid van de studenten maatschappij. waartoe ook deze zelf standig denkende jongeren behoren. Vorm van humor Roel van Dutjn gaf de verspreiding van „Provo" no. 13 toe, waarvan 5.000 exemplaren zijn verkocht. Hij beschouwde de brief niet als opruiing maar, zo «el hij, als een vorm van humor, die ons aanspreekt. Niemand heeft de brief serieus genomen, totdat de officier van justitie de zaak begon „Niet alles was geschreven is bedoeld om letteriyk uit gevoerd te worden", zo voegde hy er nog Ze hadden de exemplaren van Hans Tuynman gekregen, die voor de ver spreiding van deze door de rechtbank als opruiende publlkatie beschouwde „Provokatie" nu een straf van drie maanden uttadt. Als getuige decharge verscheen de stedebouwkundige ir. A. de Gier, die in de subversieve brief „stedebouwkundige misdadiger en verkeersmanlak'wordt genoemd. Hij had de brief met veel plezier gelezen. „Er wordt mij zo veel naar het hoofd geslingerd", zo voegde ir, De Gier er nog aan toe. Hij had zloh door de*brief op geen enkele wijze be dreigd gevoeld. Met anderen had hij een vergadering met de vier provo's gehad, waarbij was gebleken dat een bijzonder grote belangstelling voor bepaalde pro blemen ln deze stad bij de provo'» be staat. Niet aggressief De journalist pater N. van Hees, die tegenover Roel van Duyn wpont, zei dat deze geen aggressievc persooniykheld is. De pater had met genoegen de brief ge lezen. Er zit volgens hem een zekere geestigheid in, passend ln het kader van de moderne anarchistische filosofie. Als derde getuige decharge verscheen de Leddse hoogleraar In de sociologie prof. dr. E. V. W. Vercruijsse, die bezig is met een studie over het provoprobleem. De hoogleraar zei op de vraag daarover van de president, de provo's niet als terroristen te beschquwen. Er is volgens hem geen provo, die aan gewelddadige aoties zou deelnemen. Er zijn veel paci fisten onder hen, zo voegde hij er nog aan toe. Hun beweging maakt deel uit van een anarchistisch-socialistische be weging, die zich bedient van burgerlijke ongehoorzaamheid, die niet gewelddadig is, aldus prof. Vercruijsse. Kritiek op democratie De raadsman mr. Stokvis zei om. dat de drie geen gevaarlijke terroristen'zijn, die uit zijn op revolutie of anarchie. Zij hebben kritiek op de democratie en willen die op hun manier corrigeren en verbeteren. Er is helemaal niets gebeurd, aldus mr; Stokvis, die tot vrijspraak concludeerde omdat zijns Inziens de opzet tot opruiing niet bewezen ls. De raads man van Rob Stolk. mr. J. A. J. Botten- heim. zei o.a. dat de Justitie nog altijd niet de juiste methode heeft gevonden hoe zij met deze jongens moet om springen. In de brief wordt zijns inziens nergens positief tot geweld aangehitst of opgezet De raadsman concludeerde tot vrijspraak of ontslag van reohtsvervolging. Uitspraak 10 Juni. Prinselijk paar n. West WILLEMSTAD (ANP) Zoals reed» eerder bekend werd gemaakt zullen prinses Beatrix en prins Claus binnen kort op uitnodiging van de regering van de Ned. Antillen een officieel bezoek aan de Ned. Antillen brengen. Het prin selijk paar dat eerst een bezoek aan Su riname zal brengen, komt op zaterdag 16 juli aan op de Antillen en zal hier verblijven tot vrijdag 29 Juli 1966.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1