«DE VALK» Rusland verdedigt zich tegen verwijt van antisemitisme Leidse molen gaat op gouden museumwieken een stralende toekomst tegemoet Verdere groei bij Wegener Capaciteit wegennet moet sterk omhoog T oorspelling kwam irt in Harderwijk vRIJDAG 27 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DE vele toeristen uit binnen- en buitenland, die tijdens de zomermaanden een bezoek brengen aan de stad Leiden, zullen daar veel oud-Hollands stedeschoon ontdekken. Prachtige grachten en grachtjes met statige oude gevels, pittoreske hoekjes voor wie die wil zien. mooie oude kerken en vooral veel musea, die vermaard zijn over de hele wereld. De meeste daarvan heeft Leiden de Sleutelstad te danken aan de universiteit, de oudste van Noord-Nederland en aan de stad geschonken door Willem de Zwijger na het beroemde en beruchte Leidens ontzet uit de Spaanse greep in 1574. Het rijksmuseum van Oudheden met zijn vermaarde Egyptische collectie en de even vermaarde Griekse vazen; het rijksmuseum voor Volkenkunde, waar schatten van exotische schoon heid liggen opgetast; het stedelijk museum „De Lakenhal" met zoveel historische relieken en vooral Lucas van Leydens onvolprezen „Laatste Oordeel" trekken jaarlijks duizenden bezoekers. Bij die vele musea moet er vanaf 2 juni een worden bijgeteld: het molenmuseum „De Valk", inge richt in de laatste Leidse walkoren- molen en als zodanig enig in het molenrijke Nederland, wellicht ook enig in de wereld. Molenmuseum De Valk enig in Nederland. Dezelfde rechten als alle burgers LONDEN (TJPIDe Sovjet-Unie, boos over de, beschuldigingen van dis criminatie jegens de joodse bevolkings groep vai^ de rijde der Britse comniu-, ■listen, heeft ontkend dat de joden bi Rusland tweederangsburgers zouden rijn. De ontkenning stond in Soviet Weekly, een publikatie van de Sovjet- ambassade in Londen. „Ondanks geruchten van het tegen deel", aldus het blad, „genieten de jo den ln de Sovjet-Unie dezelfde rechten en voorrechten als alle andere sovjet burgers, en zij nemen deel aan alle fa cetten van het openbare leven." De communistische partij van Enge land heeft in het begin van de week een krachtige oproep doen uitgaan tot het bestrijden van het anti-semitisme in de Sovjet-Unie. Soviet Weekly noemde de beschuldi gingen „Absurd", en gaf cijfers waar uit moest blijken dat de Russische jo den in veel gevallen plaatsen innamen die niet in verhouding waren tot hun aantal op het geheel van de bevolking. „Blijkens een telling van 1959", al dus Soviet Weekly, „zijn er in de Sov jet-Unie 2.268.000 joden. Van dezen wo nen er 875.000 in de Russische federa tie, 840.000 ln de Oekraine, 150.000 in Wlt-Rusland, 94.000 in Oezbekistan, en de rest in Moldavië, Georgie, Litauwen Letland. In 1964 waren er in de Sov jet-Unie 50.915 joodse wetenschapsmen- waardoor ze na Russen en Oe- krainers de derde plaats in deze ca tegorie innamen. Er zijn voorts 82.000 joodse studenten, op een totaal van 3,2 miljoen. In de Sovjet-Unie zijn .97 synagogen 'n religieuze gemeenten en groe pen die ln vele republieken., in particu;- liere hulzen diensten houden. Alle reli gieuze organisaties genieten dezelfde rechten, en joden vervullen hun ritueel wens" aldus Soviet Weekly, dat het vrij gebruik van Jiddisch als een an der bewijs van vrijheid van het joden dom aanhaalde. APELDOORN (A.N.P.). Aan het jaarverslag 1965 van Wegeners Couran ten Concern N.V wordt als aanvulling op hetgeen op 29 april over de resul taten reeds is meegedeeld, het volgende ontleend: de groei van de onderneming heeft zich in "versterkte mate voortgezet. Deze groei ging wederom gepaard met aanzienlijke investeringen. Aanzienlijk meer middelen moesten voorts worden vastgelegd in debiteuren en voorraden, zodat de financiering opnieuw de bij zondere aandacht opeist. De omzetten van de afdelingen bedroe, gen 9,27 min. tegen 7,04 min in 1964 en 5,56 min. 'in 1963. De totale exploi tatiekosten, voor afschrijvingen en inte rest, bedroegen 7,51 min. tegen 5,76 min in 1964, een stijging van 30.5 pet. (v.j. 23,3 pet De lonen vormen met een bedrag van 2,77 min. bijna 37 *pct. van de exploitatiekosten Het aantal personeelsleden stee^ van 217 tot 283 en het verbruik van rotatiepapier van 2.330.000 tot 2.970.000 kg. of met 27 pet Ondanks de sterke kostenstijging kon, dank zij de belangrijke omzetvergroting, het exploitatiesaldo, voor afschrijvingen en interest, worden verbeterd en wel van 1,28 min. tot 1,76 min. Zoals gemeld, wordt voorgesteld het dividend te ver hogen van 18 tot 22 pet. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer X31S stuks vee: 12 stier* «O440, handel rustig: 60 melkkoei -12751450, handel zeer rustig; 17 koeien 360—125—470, handel lui. duv koeien 90 625—1000—1425. handel kalm: 12 pinken 550675. handel kalm- 63 vette kalv 270310330. handel lui; 27 nucht kalv 130—140—150 handel iets stugger; vette schapen 8095105, handel matig; fokscha pen 50 met 1 lam 140—160, 400—240; 108f 1 .lel redelijk: 100—110. weide 7250—82 —92; 1100 texels 1 20 geiten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. De dertig meter hoge stenen bovenkruier „De Valk" is gebouwd in 1743 op de plaats waar nog vroeger een wipmolen stond. ,,De Valk is gesticht door Adrianis van Deventer en Maarten van Royen. De eerste steen geleyt door Pieter van Deventer den 20 Yuli de laatste door Maarten van Royen den 7 October Anno 1743" staat er op een gevelsteen met een valk, die aan een lint een bel om de hals heeft hangen. Twee eeuwen lang bleef de molen in het bezit van verschillende molenaarsgeslachtende laatste eigenaar was W. van Rhijn, wiens familie de molen sinds 1870 bezat. In 1943 werd de stad Leiden eigenaresse, doch molenaar Van Rhijn mocht er tot zijn dood (in 1964) blijven wonen. Enkele jaren daarvoor had de gemeente bovendien een groot deel van de moleninventaris gekocht en de heer Van Rhijn bood toen zijn eigen molenarchief aan de stad ten geschenke. Dit bevindt zich thans in het stedelijk archief. Kort daarna nam de Leidse gemeenteraad het besluit de molen te zijner tijd te doen inrichten tot molenmuseum in samenwerking met de vereniging „De De molenmdker«werkplaatsafkomstig Hollandsche Molen". Deze vereniging gaf daartoe een collectie molenonderdelen en daarmee verwante voorwerpen ter plaatsing in het museum in bruikleen. De molen moest echter eerst worden gerestaureerd. De kap moest worden vernieuwd en de brede schans, waarop slechts waaghalzen zich durfden begeven, had ook een grote beurt nodig. Gelukkig zijn er nog enkele molenmakers in het Rijnse land. Hein Verbij uit Hoogmade is er zo een en die heeft het werk geklaard. Thans is het dan zover, dat 2 juni 1966 „De Valk" als museum kan worden opengesteld. „De Valk" is niet het enige molenmuseum in Nederland, maar wel het enige over de korenmolen. Het molenmuseum te Koog aan de Zaan betreft immers uitsluitend industrie- molens en dan nog specifiek Zaanse. Daarom is „pe Valk" uniek in Neder land, ook al omdat dit museum een vol ledig beeld geeft van het molenaars- en molenmakersambacht. Het molenmakers- vak 'sterft nU eéhmaal langzaam uit, al zijn er dan hier en daar nog Wel molen makers te' vniden, voortgesproten uit geslachten, die dikwijls al eeuwenlang met het molenvak van doen hadden. Zoals Hein Verbij bijvoorbeeld, die stamt van een oud molénaarsgeslacht uit Reeuwijk, het waterland in het Goudse. Het bijgebouw van d-* molen herbergt Dertig meter hoge bovenkruier: unieke molen in randstad Holland een volledig molenmakersbedrijf, com pleet met de oude werktuigen en attri buten van het ambaoht en de originele oude „mallen" van veel nog bestaande of reeds verdwenen molens. De conser vator van het museum, de heer M. Hoog straten, kocht de inventaris van een Een collectie oude werktuigen. Suurhoff tot Eerste Kamer Worsteling met plannen en geld (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De capaciteit van liet Nederlandse wegennet moet in de ko mende jaren volgens minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat belangrijk omhoog. Of zijn plannen verwezenlijkt kunnen worden hangt af van het be schikbare geld. De begroting van het rijkswegenfonds 1965 heeft namelijk al een tekort van bijna 15 miljoen gulden en ook dit jaar moet de minister met 'n tekort werken, een tekort, waarmee de begroting 1967 belast wordt. In de nota ruimtelijke ordening, die binnenkort verwacht wordt, komt een basisplan voor van het hoofdwegenplan. Daarin is het wegstramien als onder deel van het ruimtelijk beleid opgeno- In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer schrijft minister Suurhoff verder: „Bij de bepaling van prioriteiten moeten de eenmaal ter hand genomen werken in zo hoog mogelijk tempo wor den voortgezet en voltooid. Gewaakt dient te worden tegen versnippering van krachten door het gelijktijdig in uitvoering nemen van te veel projecten. Bij het opstellen van het uitvoerings programma spelen het webwerken van knelpunten en zwakke punten in het we gennet mede een rol. Het opnemen nieuwe werken in de planning voor bepaalde periode zou gepaard moeten gaan met het schrappen van ander, reeds aanvaard werk uit het program- Wat de grensoverschrijdende wegen betreft zegt de minister dat het overleg met de buurlanden zich niet mag beper ken tot de keuze van het tracé, maar tot overeenstemming moet leiden om trent de functie van de weg, de te ver wachten verkeersintensiteit en het te kiezen dwarsprofiel. Ernstige vertraging is ontstaan bij het srkrijgen van overeenstemming t.i vele besprekingen kon worden overe gekomen dat de E-10 (Antwerpen-Bre- da) en de E-3 Antwerpen-Venlo) vóór de E-10 tussen Antwerpen en Breda. Na de zomer van 1970 zullen worden aange legd. Het gereedkomen van de Coentunnel en de IJtunnel zal een belangrijke wij ziging in de loop van het oeververkeer over het Noordzeekanaal en het IJ tot gevolg hebben. Alvorens tot een eventu ele verdubbeling van de rijbaan van d< Schellingwouderbrug te beslissen zal de ontwikkeling van het verkeer n. openstelling der beide b-nnels worden afgewacht. Westerschelde Het tijdstip waarop een vaste o verbinding over of onder de Wester schelde voldoende rendabel zou zij het beschikbaar stellen van zeer hoge bedragen te rechtvaardigen, is nog niet Met betrekking tot de aansluitingen op de Van Brieneroordbrug wordt ge zegd dat de verdere doortrekking van rijksweg 16 tussen Kralingseplein en rijksweg 3, getemporiseerd i.v.m. fi nancieringsmoeilijkheden, zo spoedig mogelijk weer ter hand zal worden ge- Het streven is er op gericht de weg zo spoedig mogelijk in 1967 gereed te krij gen tot de Kralingaeweg. Het doorgaan de verkeer richting Den Haag zal dan de binnenstad van Rotterdam kunnen ver mijden. Doortrekking tot rijksweg 3 zal' op een later tijdstip in 1967 kunnen wor den voltooid. Warmondse molenmaker, «hè er 't bijltje b(j neerlegde. Er is ook een kleine sme derij, want hoewel er by de molenbouw overwegend hout werd gebruikt tot aan de reusachtige tandwielen toe, het ijzer, :r toch ook wel bij te pas kwam, werd op eigen molenmakersvuur ge- De heer Hoogstraten is een man, die een gegeven ogenblik door de molen „gegrepen" werd en alles ging ver zamelen wat maar met molens, mole- t en molenmakers te maken had. Zijn collectie groeide in tal, maar ook last, want het werd gaandeweg moei lijker om een verzameling van om en bij 1200 voorwerpen een goed onderdak te geven. Molenboekerij De vereniging „De Hollandsche Molen" bracht uitkomst: zij kocht de collectie engageerde de verzamelaar als con servator van het te stichten museum. De trots van de heer Hoogstraten is zijn bibliotheek over molens, die met 750 banden de grootste molenboekerij van de wereld is. In een vitrine liggen een aantal, deels zeer kostbare oude molen boeken uitgestald. Maar niet alleen die boeken en de molenmakerij maken de verzameling uit, de heer Hoogstraten verzamelde univer seel. Er is tevens een hele collectie molenstenen, waarbij zelfs fragmenten maalstenen uit het neoliticum (plm. 1500 voor Christus), die hij ontdekte ;n opgraving op de Veluwe. Er zijn verschillende typen van handmolens, waaronder één uit India, waar de steen nog direct met de hand wordt gedraaid. Een flinke collectie oude penningen in muldersgilden is ook aanwezig, be mens maten en gewichten, gereed schappen en curiosa. Zelfs itif een recent verleden een aantal speldjes met molens, uitvloeisel van niet zo lang geleden woedende speldjes- rage. Alles wat maar enigszins trekking heeft op molens trok de be4 langstelling van de verzamelaar, tot postzegels uit aller heren landen toe, waarop molens staan afgebeeld. Wiekenvlucht Onnodig te zeggen: ook het molen- werk zelf is een museumstuk. Vanaf de begane grond tot aan de kap, die zich o'n dertig meter boven de molen terp bevindt, is het gehele binnenwerk nog intact. Maar om tot bij die kap te komen, zal men 150 traptreden moeten opstappen. „De Valk" behoort nu een maal tot de groep van grote molens met n wiekenvlucht van 24 meter. Maar wie de klim waagt en zijn voeten zet op de brede molenschans met het kruiwerk en de vang, of nog hoger, door een van de kleine raampjes kijkt, ziet de stad aan zijn voeten liggen en ver achter de huizenzee tot over de duinstreek en het plassengebied van de Kaag kijken. Daarom ook nog een goede raad aan landsman en vreemdeling: betreed dit museum niet slechts om er een verregende vakantiedag mee te helpen zoekbrengen. Ga er (ook) eens heen als de zon stralend aan de hemel staat Beestenmarkt De molen zal van tijd tot tijd zijn reuzekruis tegen de Hollandse luchten slaan, al zullen de knerpende molen stenen dan geen goudgeel graan meer molenmaker uit Warmond. verpulveren tot sneeuwblank meel. Iedere vrijdag (dan is er „beestenmarkt", een bezienswaardigheid op zich) en ook tijdens het seizoen op een of meer an dere dagen zullen de wieken draaien en zoeven in de wind. Dit ten gerieve van de toeristen. Maar niet voor hen alleen, want het is ook broodnodig om schade lijke gevolgen van inwatering van het wiekenwerk door regen te voorkomen. Dus zal „molenaar" Pijnnaken, de con cierge, die op de molen woont, de wieken naar de wind zetten en kunnen Neder landers, Amerikanen en Duitsers er hun meters film op verschieten tot meerdere glorie van hun feesten thuis en de oude „Valk", wiens vlucht tot op de dag van vandaag even spectaoulair is als in grijze, verre eeuwen. Een bont jas je met Bermudashort werd in Londen getoond als bruikbaar voor de komende herfst. Het short is afgezet met hetzelfde bont als het jasje. Bij koude dagen kan het jasje geheel dichtgeknoopt worden. Geen vorderingen landbouwberaad in Brussel BRUSSEL (l'PI) De ministers van Landbouw van de EEG zijn gisteren géén stap verder gekomen bjj hun tech- nlsclte besprekingen over 'n groente- en-fruit-regeling voor de gemeenschap en een wereld graanovereenkomst. Tussen Frankrijk en Nederland trad een scherp verschil van opvatting aan het licht over 't graanakkoord. In het bijzonder bleken de standpunten ver uit een te liggen inzake de verkoop van overschotten. De ministers zetten de besprekingen vandaag voort met als onderwerp de prijs van zuivelprodukten, de sleutel tot een regeling voor een gemeenschappe lijk prijsbeleid vodr agrarische produk- Een Sunil team kwant, waste en... Onvermoeibare Sunil-sop is voorspelde mevrouw G. Migchel- ideaal voor alles: linnen, katoen, sen, De Wittenhagen 14, Harder- nylon, enz. Bleken Niet nodig, wijk een nóg wittere was. En even Blauwen Overbodig. U zult het later wós die wittere was er... zien: Sunil met ultra-waswerking dank zij de waskracht van Sunil! geeft het hóógste wit1

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5