ACTIE INRUIL CAMERA 't is weer tijd voor OPEN ARMEN VOOR VERLOREN ZONEN Brits Guyana sedert vanmorgen vrij land Apparaat ter reiniging van uitlaatgassen (OIO HIM BISSCHOPPEN WIJKEN VOOR VLAAMSE DRUK Efficiency ver zoek op Ned. universiteiten Ir. Vos citeerde uit verkeerde verdediging Vietnam-brief Guerilla in Vietnam SAS blijft in huidige vorm bestaan Strooibiljetten hebben succes DONDERDAG 26 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van ten onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Rotterdam zijn (voorlopig) bevredigende resultaten be reikt met een proef met apparaten, die de uitlaatgassen van dieselmotoren ln auto's reinigen. Zij zijn, als experiment geplaatst op voertuigen, die gebruikt worden bij de bouw van de metrotunnel. Het is nog te vroeg voor een eindoor deel, zo heeft de Rotterdamse gemeen telijke „commissie bodem, water en lucht" gerapporteerd, maar overwogen wordt al, om andere dieselvoertuigen van de gemeente met dergelijke appa raten uit te rusten. Tegen de rookonttwikkeling door au to's wordt door de politie krachtig op getreden. In verreweg de meest geval len is onoordeelkundig rijden de oor zaak. De politie heeft een rookmeter, maar die kan alleen worden gebruikt voor stilstaande motorrijtuigen, zodat ln de sfeer van strafvervolging onoor deelkundig rijden huiten beschouwing moet blijven. In 1965 werden door de Rotterdamse politie 495 processen-ver baal opgemaakt. Advertentie) Maak mooiere opnamen met een nieuwe camera. Pak uw kans en ruil de oude in. Dat kan van 30 april t/m 4 juni a.s. bij uw fotohandel. Uw gebruikte camera is f 7,50, f 10,., f 15,-of f20,- waard. Da's alvast verdiend! TWEETALIG LEUVEN Teruggekomen op „onwrikbaar standpunt" (Van onze correspondent) ANTWERPEN' Het Belgische epis copaat schjjnt toe te geven aan de druk van de eensgezinde katholieke gemeen schap in Vlaanderen. Gistermiddag deelde een woordvoerder van het epis copaat officieel mee, dat een leek, de Leuvense hoogleraar prof. dr. Leemans, was benoemd tot commissaris-generaal van de Leuvense universiteit. Hij zal nauw samenwerken met de rector magnificus en wordt ondervoor zitter van de raad van beheer van de uni versiteit. De raad van beheer aldus de mededeling zal voorstellen uit werken voor een herziening van d« structuur van de katholieke universi teit van Leuven, rekening houdend met de adviezen die werden verstrekt door een vroegere commissie van hooglera ren, die geplaatst was onder het voor zitterschap van dr. Leemans. De bis schoppen hebben tevens opdracht gege- maatregelen te nemen om binnen de kortst mogelijke tijd een aanvang te maken met het verplaatsen van Frans talige kandidaturen uit Leuven naar hel stadje Waver in Waals-Brabant. Aan de Nederlandstalige ^n de Frans talige secties van de universiteit wordt de ruimst mogelijke autonomie toege zegd. Het ls niet duidelijk of het Belgische episcopaat nu ook geneigd is ln te stem- met een totale verhuizing van de Franstalige universtiteit van Leuven tar Waalse 1 odem. In hun verordening van 15 mei had den de Belgische bisschoppen immers gedecreteerd dat het laatste woord over de structuur van de katholieke univer siteit was gezegd, en dat het de plicht was van alle Belgische katholieken aan de loyale toepassing van de verorde ning mee te werken. De bisschoppen kondigen in hun nieu- e verklaring aan, dat contacten zullen worden opgenomen met de Belgische po litieke partijen. Het Belgische episcopaat is op zijn onwrikbaar standpunt van 15 mei terug gekomen na tien dagen van grote op winding ln alle katholieke krijgen in Vlaanderen. Spoedig had de academi sche overheid zich verplicht gezien het academisch jaar voortijdig te besluiten. Prof. dr. E. Hofstee nadat de Vlaamse studenten in staking waren gegaan en de Vlaamse profes soren zich, ondanks het opgelegde zwjjg- verbod. uitdrukkelijk tegen de bisschop pelijke verordening hadden gekeerd. Het verzet van de katholieke Vlamin gen werd spoedig unaniem. Tot zelfs de seminaristen van de bisdommen Meche- len en Antwerpen namen afstand van de inhoud en de toon der bisschoppelijke verordening. Op de openingszitting van het vierdaagse congres „Christendom en wereld", dat dinsdagavond in Ant werpen begon, werd met algemene stem men een motie goedgekeurd tegen het bisschoppelijke mandement. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De FvdA-fractielelder in de Eerste Hamer, ir. Vos, heeft gis teren bij het debat over Buitenlandse Zaken moeten erkennen, dat hij daags tevoren bij zijn verdediging van de PvdA-brief over Vietnam per ongeluk steeds geciteerd heeft uit het eerste ont werp van deze brief en dus niet uit de definitieve gewijzigde tekst. HIJ bood minister Luns en de Eerste Kamer daarvoor zijn verontschuldigingen aan. De enige die uit deze vergissing poli tieke munt sloeg was de PSP-er Van der Spek. Hij meende dat de vergissing van ir. Vos wel aantoont hoe onduidelijk de gehele meningsvorming over de kwestie Vietnam bij de PvdA door de eigen brief geworden is. De PSP-er lflkt met deze opmerking meer succes te hebben geboekt dan met een motie over de kwestie Vietnam, die hij de Eerste Kamer voorlegde. Daarin werd de Ne derlandse regering gevraagd er bij de regering van Amerika op aan te dringen om: A. de bombardementen op Vietnam te stoppen; b. het nationaal bevTijdings- front (Viet-Cong) als een der voornaam ste onderhandelingspartners te erkenn- nen; c. het nationaal bevrijdingsfront als deelnemer in een overgangsregering in Zuid-Vietnam te aanvaarden. Minister Luns heeft aanvaarding van deze motie ontraden. Hij zal hem bij aanvaarding in ieder geval naast zich neerleggen. Zover hoeft het echter niet te komen, want KVP, AR, en VVD lie ten reeds weten de motie niet te zullen steunen. Amerika is reeds met de in de motie genoemde punten bezig, zelden de heren De Quav (KVP) en Berghuis (AR). De heer Van Riel (WD) noem de de motie interessant gelet op de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. 7 juni aanstaande komt de motie in stem- Begrotingen slag in de lucht UTRECHT, (A.N.PJ „Van een dui delijke planning van onderwijs en onder zoek ls op de universiteiten en hoge scholen geen sprake. Het geld voor het onderzoek wordt meestal op grond van nlterst summiere gegevens verstrekt. De verantwoording die wordt afgelegd van het gebruik van geld en mensen is al even summier. Iedereen heeft goede bedoelin gen, maar van een systematische beoor deling van de efficiency waarmee het ap paraat werkt, komt weinig terecht". Dit verklaarde prof. dr. E. Hofstee, hoogleraar aan de landbouwhogeschool ln Wageningen, gisteren in Utrecht tijdens een door de vereniging van academici bij het wetenschappelijk onderwijs belegde forumdiscussie over de taakdifferentiatie binnen het wetenschappelijk korpa. Prof. Hofstee gaf een toelichting op het pre advies dat hij op verzoek van de Acade mische Raad heeft opgesteld met betrek king tot deze taakdifferentlëring. De hoogleraar merkte op, dat het sa menstellen van de begrotingen voor uni versiteit en hogeschool meestal maar een slag ln de lucht ls met „de losse hand". Dit is volgens hem niet meer te verdedi gen, nu het om miljoenen gaat. Men moet ertoe komen, aldus prof. Hofstee, onder wijs en onderzoek nauwkeurig te plannen en te schatten, welke materiële en per sonele middelen ervoor nodig zijn. Voorts zullen regelmatig rapporten moeten wor den uitgebracht over de voortgang en de resultaten van het onderzoek. Binnen de wetenschappelijke Instituten moet naar het oordeel van prof. Hofstee een „manager" worden aangesteld, die goed plannen kan. opzetten en de uit voering ervan „bijhoudt" en rapporteert. HU dacht hierbij aan de door hem ln Mijn pre-advles genoemde „directeur". Ta a kdif f erentiatie Mr. A. J. Loeffen, chef personeelszaken wetenschappen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, vestigde de aandacht op de enorme uitbreiding van het personeel van de universiteiten en I Clarence Adams terug uit China HONG KONG (UPI) Clarence Adams, de Amerikaan die 16 jaar gele den tijdens de Koreaanse oorlog asiel zocht ln de Chinese volksrepubliek, is vanmorgen vroeg de grens tussen Chi na en de Britse kroonkolonie Hong Kong gepasseerd, op weg naar een ontmoeting met zijn moeder In Memphis, Tennes- Alvorens de grens over te steken heeft Adams aan de communistisch-Chlnese kant geluncht. Aan de andere kant werd hij opgevangen door Amerikaanse en Britse functionarissen en vertegenwoor digers van het Internationale Rode I Kruis. Ze vergezelden hem naar een ho- I tel, waar hij zal logeren tot d« schikkin gen voor zijn oversteek naar huls ge troffen zijn. hogescholen. Het aantal personeelsleden is gestegen van 12.000 in 1960 tot 21.000 in 1966. Volgens hem ls het bijzonder moeilijk, kijk te krijgen op de normen die de universiteiten en hogescholen aan leggen bij het bepalen van de omvang van het wetenschappelijk korps. Hij vindt het daarom belangrijk, dat nu de taakdiffe rentiatie binnen dit korps duidelijk aan de orde wordt gesteld. steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken CAPE KENNEDY (AFP-Reuter) Van Cape Kannedy la gisteren een satel- -an het verkennerstype, gelanceerd, die gegevens moet verstrekken over de bovenste luchtlagen. Aangezien de raket langer heeft gefunctioneerd dan voor- en was, ls de verkenner in een grote- baan gekomen. De gevolgen hiervan voor het werk dat de verkenner moet verrichten zijn niet te overzien. Lutetêr nw .1 ti weer srjd voof North State", mat de Dutch Swing College Band ol* Petw Schlperoort »to Radio Veronica za. ttlSen ia45 1030 en 1&45U PLEITvOE. De militair die van de Noordvietnamese naar de Zuidvietnamese strijdkrachten overloopt, wordt in speciale kam pen als een verloren, doch weer teruggekeerde toon binnengehaald maar de Vietkong die zich na een gevecht overgeeft wacht een hard leven en sonis ifcelfs marteling. Van de Zuidkoreanen die aan de zijde de Amerikanen strijden is be kend dat ze in het geheel geen gevangenen nemen en van de rege ringstroepen dat ze dikwijls per soonlijke wraakgevoelens tegen over de communistische guerilla's uitleven. De deserteur wordt even wel in de watten gelegd. Hoe hij in zijn jonge leven ook gemoord of gedood mag hebben, hem wordt alles vergeven. Niets van de ter- i Binh Dinh. Vietkongdeserteurs luisteren naar 'n uiteenzetting regerings/unctionari STOCKHOLM (Reuter) De drei ging van een diepgaand conflict tussen de Scandinavische landen is dinsdag af gewend door het besluit van de drie raden van commissarissen van Scandi navian Airlines System, de samenwer king voort te zetten. Er was beroering ontstaan over de door de regering in Oslo verleende toe stemming aan de Noorse luchtvaart maatschappij „Braathen-Safé, op een binnenlandse lijn te gaan vliegen die voorheen uitsluitend door SAS werd ver zorgd. De Zweedse regering reageerde daarop met een scherpe nota, waarna Noorwegen liet weten dat Zweden en Denemarken buiten de kwestie stonden. De Deense, Zweedse en Noorse raden van commissarissen, die gezamenlflk 't gezag hebben over de Scandinavische luchtvaartmij, legden dinsdag het ge schil bij. Britse troepen in oktober weg GEORGETOWN (UPI) Om vyf uur vanmorgen rnlddel-Europese tijd is Brit» Guyana, Engeland» enige kolonie op het Latijns-Amerikaanse continent, onafhankelijk geworden, toen in tegen woordigheid van de hertog en de herto gin Van Kent al» vertegenwoordigers van koningin Elizabeth, in het Queen Elizabeth Park van Georgetown de Brit se vlag werd gestreken en die van Gu yana. rood, geel, groen, zwart, wit ge hesen. Aan 152 Jaar Brits bestuur was een einde gekomen. De plechtigheid, die vergezeld ging van luidende klokken, kanonschoten en zang «n dan* ln da «tratan, ward bijge woond door vertegenwoordigers van ve le landen, waaronder de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie Om vier uur vanmiddag zou de on afhankelijkheid bezegeld worden met overhandiging door de hertog Van Kent van de brief van koningin Elizabeth aan premier Forbes Burnham waarin zij Guyana onafhankelijkheid verleent. Daarna zal de hertog de troonrede uit spreken waarin de regering van Forbes Burnham haar programma uiteenzet. Burnham ls zijn eerste dag als pre mier van een onafhankelijk land begon nen met de vrijlating van vier aartsvij anden uit de gevangenis. Het zijn volge lingen van de zeer linkse oppositielei der Ctieddi Jagan die sinds de rassen- relletjes van 3964, toen 137 mensen wer den gedood, werden vastgehouden. De laatste Britse militairen zullen Guyana ln oktober verlaten. Premier Burnham hoopt vóór die tijd te kunnen vertrouwen op een eigen politiemacht. reur die hij heeft uitgeoefend kan hem nog ten laste worden gelegd. Het loon, dat de overloper daarenbo ven nog ontvangt ts zo groot, dat zijn voormalige bestrijders er wel eens ja loers op zijn. Hij krijgt een klein kapi taal voor elk wapen dat hij inlevert. HIJ kan een burgervak kiezen, waarin hij gratis wordt opgeleid. En zo hij uit een dorp mocht komen dat onder Zuidvietna mese controle staat „gepacificeerd" heet dat hier dan wordt hij met een vrijkaartje en een bundeltje kleren zijn familie teruggestuurd om weer als een vrij man te kunnen leven. Met krachtige steun van de Ameri kaanse autoriteiten heeft de militaire junta van vice-luchtmaarschalk Ky een grootscheepse propaganda-actle ontke tend om zoveel mogelijk Vietkongstrij- ders te bewegen hun eenheden de rug toe te keren. Telkens weer worden mil joenen strooibiljetten boven Noord- Vietnam en de niet-gezuiverde gebieden van Zuid-Vietnam uitgegooid waarop guerilla's die zich overgeven de schoon ste beloften worden gedaan. Successen De actie. die „chieu hoi" ofwel open armen" wordt genoemd heeft al enorme successen geboekt. Per maand komen gemiddeld zo n 2.500 „vrijheids strijders" van Ho Tsji Minh uit hun schuilplaatsen ln de rimboe te voor schijn. Ze nemen als ze enigszins kun nen zoveel mogelijk wapens en munitie mee want elke kogel die ze inleveren, betekent geld. Hier in Pleikoe, in het centrale berg land van Vietnam, bevindt zich ook zo'n „open armen"-kamp. Het is misschien wel het grootste dat er in Vietnam be staat en van alle kanten komen de de serteurs binnengevlogen. Ze zien er bij aankomst vervuild en uitgemergeld uit. De angst staat hen heel vaak nog in de ogen. Per slot van rekening moeten ze maar afwachten of alles wat hun op papier werd beloofd, werkelijkheid Het merendeel der deserteurs bestaat uit Noordvietnamezen, maar er zijn ook veel Zuldvietnamezen bij. D« laatsten werden veelal gedwongen Ingelijfd toen de Vietkong hun dorpen overviel. Som migen hebben jaren onder het regime van Hanoi geleefd. Meestal al heel jong zestien, ze ventien jaar werden ze naar de com munistische indoctrinatiecursussen ge- Massa-ontsnapping in Engeland PORTSMOUTH (Reuter-AFP) Van een groep Britse gevangenen die op weg was naar de gevangenis van Pankhurst op het eiland Wight, zijn er woensdag middag negen ontsnapt. Een is inmiddels opgespoord. Deze gevangenis is een van de veiligste van Groot-Britlannië. Onlangs zijn vier deelnemers aan de bekende treinroof in 1963 daarheen over gebracht om hun dertig jaar gevangenis straf uit te zitten. Bij de ontsnapping van woensdagmiddag was geen van deze vier mannen betrokken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken wa ren de gevangenen per autobus op weg van Winchester, waar zij hadden moeten getuigen, op weg naar Portsmouth, toen dertien van hen de bewakers aanvielen. Negen man slaagde erin te ontsnappen. De politie trof direct allerlei maatrege len om de vluchtelingen op te sporen. stuurd en vervolgens naar de militaire opleidingskampen. Na een harde trai ning werden ze de rimboe ingestuurd om de regeringstroepen en de Amerika nen te bevechten, en tegelijkertijd de bevolking van het platteland te terrori- Motieven Dit zijn enkele motieven, die door de deserteurs worden gebruikt bij het (urenlange) verhoor door lntelligence- functlonarissen: „Ik had er genoeg van steeds ln de Jungle rond te zwerven". „Ik leefde op een hongerdieet en had voortdurend aan alles gebrek". „Ik be vocht gedwongen mijn eigen mensen". „Ik ben een van de weinigen van mijn compagnie, die nog in leven ls. Ik wil mijn familie terugzien: mijn vrouw, mijn kinderen, mijn ouders". „De terreur die onder de burgerbe volking werd Uitgeoefend heeft bij mij haat tegen het communisme gewekt". „We konden niet langer op tegen de overmacht van wapens die vooral bij 'n treffen met Amerikaanse militairen bleek" „Het geld dat ik voor mijn ma chinepistool kreeg - 2000 piaster stond me wel aan. Bij de VietRong ver diende ik 10 piaster per maand". „De officieren van mijn eenheid waren hard en wreed. Zc wilden zelfmoordenaars van ons maken. Verschillende van mijn kameraden die niet doortastend genoeg zouden zijn geweest, hebben voor het front van de troep een nekschot gekre gen". Route Wat uit de verhoren heel duide lijk naar voren komt ls de route die de Vietkong gebruikt om Zuid-Vietnam te infiltreren. Bijna alle deserteurs ver klaren via de beruchte, door Laos en Cambodja lopende „weg van Ho Tsji Minh" te zijn binnengekomen. Ook wordt steeds weer gezegd dat er Een gedeserteerde Vietkongsergeant met liet in China gefabriceerde wapen, waarvoor de Zuidvietnamese regering hem 2000 piasters betaalde. guerilla's, die eenmaal Zuid-Vlet- zijn binnengedrongen, geen weg terug is. Wie eenmaal in de rimboe zit, moet zich doodvechten. Als alle medailles heeft ook deze me daille een keerzijde. De regeringstroepen tellen ook veel deserteurs, maar hoe veel dat er precies zijn wordt strikt geheim gehouden. Een Amerikaanse woordvoerder die ik hierover wilde uithoren verklaarde „Het gaat om een heel ander pro bleem. Het ene cijfer ls niet met 't an dere te vergelijken. Veel Zuldvietname zen hebben cr genoeg van dél wapenrok te dragen. Ze lopen niet naar de vijand over, maar keren naar hun dorpen te rug. Omdat het opsporingsapparaat op het platteland gebrekkig werkt, slagen ze er meestal in ondergedoken te blij- Elf Vietnamese kinderen mogen Zwitserland in BERN (DPA) Het Zwitserse ministe rie van Justitie en Politie heeft bekend gemaakt dat elf Zuidvietnamese kinde ren die voor medische behandeling naar Nederland en België zouden worden door gezonden. alsnog een verblijfsvergunning hebben gekregen. Dit besluit werd genomen, nadat de particuliere organisatie Terre des Hom mes, die de kinderen naar Zwitserland had laten komen, had laten weten dat zij over voldoende plaatsen in ziekenhuizen kon beschikken, aldus de mededeling van het genoemde departement. Als gemeld waren ruim een week ge leden in totaal 32 Zuidvietnamese kin deren in Zwitserland aangekomen. Acht ernstig gewonden mochten in een Zwit sers ziekenhuis worden opgenomen, De overige 24 kinderen, over het. algemeen patiënten met aangeboren afwijkingen of kinderverlamming, moesten het land ver laten. Deze maatregel wekte veel kritiek. Intussen zijn al dertien poliopatiënten naar Milaan overgebracht. Van de overige elf kinderen zouden er, volgens Terre de» Hommes zeven naar België gaan en vier naar Nederland

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5