'A LETTERKUNDIG MUSEUM EINDELIJK ONDER DAK Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! ,BOB BOUBERSHOW" IN SCHEVENINGEN PREMIE SPAARPLAN1 DüiN jüjiJKx)Aij iju iviji.1 i966 FA>_iaj4A 13 DE LINKADOORS T>E MUJS, X>le MAARTE MAAN GfNG LEONARD WISBERLÊy „Wel, een dergelijke reactie kunnen we van de hele natie verwachten", zei de president. „En ik zou er aan willen toevoegen, van de hele wereld. Ons pres tige heeft een geweldige klap gekregen en of we dat nu verdieneh of niet, we moeten het dragen. Wat ik zou willen weten is waarom niemand me heeft inge licht over wat er in Grand Fenwick gebeurde. Waarom moet ik altijd met zoiets verrast worden? Waarom moeten de regering en de hele natie deze plotselinge en overweldigende aanval op ons presti ge incasseren? Was er dan niemand in deze kamer niemand van u, heren, die bij iedere faze van on ze buitenlandse zaken, onze militaire verdediging en ons ruimteprogramma betrokken bent nie mand, die ook maar het flauwste idee had van wat er in Grand Fenwick gebeurde De leden van het kabinet keken elkaar onrustig aan, maar niemand gaf antwoord. „Ik begrijp het niet", zei de president. „Ik zal het mijn hele leven niet begrijpen. Hoe kan dit kleine landje zo'n geweldig plan tot op de laatste secon de geheim houden om dan de wereld verbijsterd te doen staan, terwijl wij, een geweldige natie, nooit in staat schijnen te zijn onze geheimen bin nenskamers te houden? Dat zou ik graag willen weten". De minister van Buitenlandse Zaken schraapte zijn keel. Hij voelde zich de hoofdschuldige en zijn op voeding In New England verlangde van hem, dat hii de berisping incasseerde. „Zij hebben helemaal niet geprobeerd het geheim te houden, meneer de president", zei hij. Zij heb ben heel gewoon verschillende malen publiekelijk aangekondigd dat zij zouden proberen een raket naar de maan te sturen. Niemand heeft het ge loofd. Als er iemand een verwijt treft is het mij. In zijn eerste brief heeft graaf Mountjoy heel dui delijk gesteld dat het doel van de lening was mee te werken aan de ruimterace door het ontwerpen van een maanraket. En een bontjas tekopen voor hertogin Gloriana XII". „Een bontjas voor de hertogin", echode de presi dent, die niet op de hoogte was geweest van deze alinea in Mountjoys brief. „Ja", zei de minister van Buitenlandse Zaken. „Vijf miljoen dollar voor een raket en vijftigdui zend dollar voor een bontjas. Moest ik dat au se- Ik heb mijn adviseurs gehoord en we zijn tot de conclusie gekomen dat aanvraag slechts een voor wendsel was dat de ware reden was het instal leren van sanitair in'het kasteel van Grand Fen wick, terwijl men ons tezelfder tijd een excuus voor de lening verschafte door een derde en neu trale macht in de ruimterace te introduceren. Vijf miljoen was belachelijk voor een raketonderzoek. Dus heb ik er vijftig miljoen van gemaakt". De president sloeg zijn handen voor zijn gezicht en kruende. „U hebt ze vijfenveertig miljoen méér gestuurd?" vroeg hij. „Ja", zei de minister van Buitenlandse Zaken. „Dat heb ik. We lenen nooit een zo gering bedrag", voegde hij eraan toe. „Dat is te pieterig". „Ik snap niets van die bontjas", zei de presi dent na een korte stilte. „Dat snap ik ook niet", zei de minister van Buitenlandse Zaken. „Ik geloof dat ik niet in staat ben de bedoelingen van het her togdom Grand Fenwick te doorzien en ik geloof dat ik mijn ontslag moet aanvragen, met ingang van de datum die u het beste uitkomt". „De president schudde droevig zijn hoofd. „Ik ge loof niet' dat dat nodig is", zei hij. „Ik ben niet op zoek naar zondebokken en ik geloof niet dat u meer blaam treft dan een van ons. Maar wat ik nog steeds niet snap is hoe het mogelijk is dat nie mand van ons zelfs onze zeer gespecialiseerde staf niet vermoedde dat Grand Fenwick in ernst aan raketonderzoek werkte". „Er is een uitnodiging voor bijwoning van de lancering gekomen, aan u gericht via mij", zei de minister van Defensie. „Ik heb aangenomen, dat het hier slechts een propaganda-lancerlng betrof die op het laatste ogenblik afgelast zou worden, of dat bekend gemaakt zou worden dat de start mis lukt was, dus heb ik de moeite niet genomen er op te antwoorden". „En waarom hebt u dat verondersteld?" vroeg de president. „Wat had ik anders moeten aannemen meneer?" vroeg dë minister van Defensie. „Hoe konden wij nu verwachten dat zij werkelijk een ra ket naar de maan zouden sturen? Wat hadden wij voor aanwijzingen waaruit kon blijken dat het hun ernst was?" „Er heeft een schenking van vijftig miljoen dol lar plaats gehad. Dat waa niet genoeg om een be mande raket naar de maan te sturen en weer terug te laten komen, om bij het begin te beginnen. Dan was Kokintz er nog. Wel, om eerlijk te zijn, hij is een hoogst belangrijke figuur op zijn gebied. Maar konden wij vermoeden, dat één man alleen het kon opnemen tegen een korps van top-natuurkundigen. chemici, mathematici en ingenieurs, waarover wij beschikken, geleerden die al meer dan tien jaar aan het project werkzaam zijn? Zeker niet. Er wa ren absoluut geen redenen om ook maar een ogen blik te denken dat zij werkelijk bezig waren met een raketonderzoek. Zij hebben zelfs niet de eer ste stap gedaan het lanceren van een spoetnik". „Zelfs geen wijnfles", zei de minister van Buiten landse Zaken. „Een wijnfles", schreeuwde dr. Fritz Meidel, die ook was geroepen om de vergadering bij te wo nen. „Een wijnfles! O, lieve hemel!" „Wat is er met een wijnfles?" vroeg de president „Toen wij een paar maanden geleden Hotfoot bij Ascension controleerden," zei dr. Meidel, „viel er een wijnfles uit de lucht in de oceaan en die heb ben wij opgepikt. Wij dachten dat hij uit een van onze toestellen was gegooid, die in de lucht waren". „En dat was niet zo?" vroeg de president. „Ik geloof van niet nu tenminste", zei dr.Mei- del. „Ik herinner me het etiket op de wijnfles. Het was Pinot Grand Fenwick. Ik vond het toendertijd vreemd, dat een van onze piloten een fles van zo'n zeldzame wijn in zijn machine had. Maar ik had teveel dingen aan mijn hoofd en heb de hele zaak vergeten". (Wordt vervolgd) Einde aan periode van omzwervingen (Van kunstredactie DEN HAAG Het Letterkundig Mu seum is eindelijk onder dak. In aanwe zigheid van talrijke genodigden, onder wie de ambassadeur van België, F. ba ron van der Straten WalUet, burgemees ter Kolfschoten van Den Haag en vele letterkundigen heeft minister Vrolijk gistermiddag tijdens een bijeenkomst l bij de „buren" van het museum, de oud- katholieke kerk aan de Juffrouw Ida- straat, de nieuwe behuizing officieel ge- opend verklaard. Daarmee kwam een einde aan de zwerfperiode van bet Let terkundig Museum. Na de oprichting werd deze Instelling gehuisvest in het oude raadhuis aan de Groenmarkt. Wegens afbraakplannen moest men verhuizen naar het Nassa- plein en nu ia dan eindelijk na ingrij pende restaurati'e een juweel van een geboüw betrokken kunnen worden, dat tien jaar - met een optie van tien jaar - ls gehuurd'van de Oud-"katholïe- i ke gemeente van Den Haag. De voorzitter van de Stichting Neder lands Letterkundig Museum en docu mentatiecentrum, dr. J. Hulsker zal tij dens de openingsbijeenkomst dat het grote voordeel van de nieuwe behuizing de eigen tentoonstellingsruimte ls. vroeger moesten wij onderdak vragen in het Gemeentemuseum, dat is nu niet meer nodig, al zal 't bij grote exposities nog wel eens nodig blijken 'n beroep op hun gastvrijheid te doen." Het fraaie gebouw onder toezicht van monumentenzorg gerestaureerd her bergt op de begane grond de kamer van de conservator en de studiezaal: op de eerste etage een juweel van een tentoon stellingsruimte. Bij gelegenheid van de opening was daar op overzichtelijke en zeer aantrekkelijke wijze een selectie uit het bezit van het museum geëxposeerd. Foto's van schrijvers, een rebusbrief, van Bilderdijk, een fotocopie van de „Goedkeuring" die J. B bisschop van Brugge verleende voor het uitgeven van het werk van Guido Gezelle er bestaat een nauwe samenwerking tussen het Nederlands en het Belgisch museum in Antwerpen handschriften van ver schillende schrijvers, zoals het begin van de „Avonden" van Van het Reve, de opzet voor een „Kronkel" van Car- miggelt" en het manuscript van „Op Hoop van Zegen" van Heijermans. Er tussendoor hangen dan portretten van diverse schrijvers. boekje van Wies Cnoop Koopmans, waar in achter „Galop" elke keer de naam van haar latere echtgenoot, Herman Gorter is ingevuld. Een aangrijpende repliek is het palet van Pierre Kemp, met een gedicht erop geplakt waarin hij zegt, nooit meer te zullen schilderen. De expositie wordt afgerond met een gro te foto van de onlangs gehouden „Poë ziemanifestatie" in het Amsterdamse Carré. Nalatenschap Voor zij 't gebouw gingen bezichtigen kwamen de genodigden bijeen in de kerk waar allereerst het woord werd gevoerd door dr. C. Reedijk, directeur van het Letterkundig Museum. Hij me moreerde in het kort de geschiedenis van het museum en de verschillende verhuizingen en eindigde met dank te brengen aan allen die tot de totstand koming van het nieuwe onderdak had den meegewerkt. Dr. Hulsker, die daar na het woord voerde, deed mededeling van twee belangrijke schenkingen: De gehele litteraire nalatenschap van prof. P. N. van Eyck. Prof. dr. A. Meeu- wise, die sprak namens de onlangs op gerichte Vriendenkring van het Letter kundig Museum bood het Museum een bedrag van 2.500 gulden aan om naar eigen inzicht aankopen te doen. Minister M. Vrolijk tenslotte sprak in zijn officiële openingswoord van een merkwaardige situatie, nu hij, die zelf zoveel betrokken is geweest bij de voor bereidende werkzaamheden, het geheel, —zij het in een andere functie mocht afsluiten. Hij pleitte ook voor meer sa menwerking op letterkundi ggebied tus sen Nederland en België. Voor hij het Museum geopend verklaarde, merkte de minister op dat ook vroeger er con troversiële schrijvers hebben bestaan. „Slauerhoff" werd uitgekreten voor een goddeloos schrijver en Kloos heeft het in zijn eerste jaren ook moeilijk gehad. „Later wisselde het oordeel en dat zal nu ook wel weer gebeuren...." De bijeenkomst in de kerk werd afge wisseld met het optreden van een kwar tet bestaande uit Hans Schouwman (Cembalo), Jacques, Hartog (viool), Lou Goossens (viola da gamba) en Simon Houttuin. Zij brachten een concert van Telemann en een sonate van Handel ten (Advertentie) Wilde haren zijn vergeten kers sloot hij onlangs reeds af. doch gis teravond beëindigde hjj In de intieme sfeer van nachtclub „L'heure bleu'' aan bet Schevenlngse Gevers Deynootpleln zijn carrière als real-beat-zanger om zich in het vervolg te gaan toe leggen op het zuivere entertainment, met een trio en een cabaretgroep. Bob lange haren uit de wilde jaren zijn vergeten - gaf gisteren, tévens de première van zijn eerste show in Sche- venlngen. Dat wil zeggen voor de pers. want officieel loopt de show reeds vanaf 6 mei Na het Inleidende woordje van „hof-stalmeester" Bob verschijnt er een wervelend driespan op de dansvloer om de toeschouwers bij t.e brengen, dat de aloude Charleston nog niet in het vergeet boek is geraakt Via enige slow en wilde nummers gaat het dan naar de climax van „Dracula" om tenslotte met „Ik heb genoeg" te kunnen eindigen. Bob werkt, voor het eerst met, een eigen combo, dat bestaat uit: Hessel de Vries, piano: Paul Lagaaij, drums en Martijn Dresden, gitaar en viool. De „rest", zijn cabaretgroep bestaat eveneens (buiten I Bob) uit drie personen. Dat zijn dan Ma- i ria Linda uit Oostzaan. Minou uit Den Haag en Martin Brozius uit Hoorn- Reeds op t.v. De enige Haagse uit 't zevental, Minou, kreeg haar opleiding aan de Toneelschool te Maastricht, die zij niet afmaakte, het geen zij nu echter betreurt. Enkele malen reeds o.a. bij de Skymastersshow was zij op de Nederlandse beeldbuis te zien. Het is de eerste keer, dat zij op een dergelijke manier optreedt. Martin Brozius uit Hoorn is een oude bekende van Bob. Hij was n.l leerling aan de Akademie voor Kleinkunst, waarvan Bob toen nog de directie voerde. Reeds op 16-jarige leef tijd ging hij van huis weg om a|s kelner zijn geluk in Amsterdam te gaan beproe ven. Hij is verloofd met Maria Linda, die door hem. bij Bob geïntroduceerd werd. Uit het zingen van een enkel liedje kwam een contract voort, wat inhoudt, dat Maria thans het zevental gaat volmaken. Bij el kaar maken dus deze zeven mensen tot september in „L'heure blue" de „Bob Boii- ber-Showdie als showdebuut een leuk en origineel geheel vormt, C Liturgische kalender VRIJDAG 27 mei: H. Beda. Mis in medio. Gedachtenis H. Joannes I. Wit. Jan Meijer exposeert tot'en met 12 ju ni in Galerie „De Sfinx", O-Z-Voor- burgwal Amsterdam zijn schilderijen. Jan WeLmers uit Katwijk aan Zee neemt dit jaar deel aan het vijfde Na tionale Orgel Improvisatie Concours, dat op zaterdagmiddag 4 juni in de Martini-kerk te Bolsward wordt gehou den. De jury wordt gevormd door de heren Cor Kee, Albert de Klerk en Johan van Dommele. Toto weer in veel brokjes uiteen DEN HAAG. De sporttoto van het weekeinde van 14 en 15 mei (no. 35) heeft zo'n groot aantal prijswinnaars voor de eerste prijs alleen al 1715 opgeleverd, dat hét de organisatoren niet mogelijk is voor 31 mei de definitieve uitslag bekend te maken. De uitslagen van de toto 36 en 37 (resp. 19-5 en 22-5) luiden: toto 36: deelnemers: 468.241; eerste prijs: 105.328,30 (10 winnaars: ƒ8.952,88); tweede prijs: ƒ57.541,80 (164 winnaars: ƒ348,-); derde prijs: ƒ28.725,90 (859 winnaars: ƒ33,-); extra-prijs: ƒ25.000,- (33 meldingen). Toto 37: deelnemers: 458.431; eerste prijs: 111.974,50 (één winnaar, die netto 95.178,33 ontvangttweede prijs: ƒ61.077,- (22 winnaars; ƒ2.359,60); derde prijs: ƒ30.538,50 (951 extra-kwal. per kg geal. gew 4.705.00. Ie kwal. 4.35—4.65. 2e kwal; 3.85—425. 3e kwal. 3.65—3.80; vette stieren, per kg geal. gew. 3.704.35, worstkoeien, per kg. gesl. gew. 3.215-3.60, vette kalveren le kwal. per kg levend gew. 3.40—3.70, 2e kwaJ. Blachtkalver p. kg levend gew. 1.3011.70. OverzichtMelk- en kalfkoeien, aanvoer minder, hendel rustig prijzen stijf duur; oh tere slachU 4 rèdelij'k, "'h. ZON of geen ZON DE BILT. De kern. van een oceaandepressie, die gisteren over Schotland trokbevond zich vanmorgen al bij de Duitse Bocht. De fronten van deze depressie passeerden met regen ons land. k.n.m.i Wind deelt mede: noord Op verschillende plaatsen viel meer dan tien millimeter. De depressiekern trekt nu naar Midden-Europa. Ten zuidwesten van Ierland is een hogedrukgebied aangekomen, dat nog in betekenis toeneemI en dat zich over de Britse eilanden uitbreidt. Tenge volge hiervan zal de wind in ons land morgen uit noordelijke rich ting waaien, zodat hst koel weer blijft. Er zullen echter weinig of geen buien meer vallen en de wolken partijen zullen worden af gewisseld door enkele opklaringen. Zon: 4.31—B0.1,1,; maan: 11.53— 2.09; hoogw. te Schev.: 8.10, B0.47. Weer in Nederland Den Helder regen 14 li 2 Ypen burg regen 15 12 10 Vlissingen bewolkt 14 12 10 Eeldo regenbui 14 lil 10 Weer in Europa 16 10 0.3 ombew. 31 18 Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,— spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. U Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden, spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiékrediet. Al deze mogelijkhedei leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen In het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13