m ZWEDEN KLOOF TUSSEN AUSCHWITZ NIET TE OVERBRUGGEN Opstand en vernietiging in nazi- Duitsland Verdrinkingsdood bedreigt nu Venetië land dat geen armoede kent ZATERDAG 21 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 i onzer redacteuren) DEN HAAG Een dramatischer afstand in het Derde Rijk als tussen 20 juli 1944 (de aanslag op Hitier) en een concentratiekamp als Auschwitz is nauwelijks denkbaar. Ook nu nog, ruim twintig jaar na de oorlog, nu steeds nog de afschuwelijke 1111 I F LI verschrikkingen in de vele concentratiekampen VII JMII FN van het Hitler-Duitsland levend worden gehouden. Eigenlijk nu pas wordt het langzaam maar zeker duidelijk hoe een bezeten Hitier en zijn mede werkers zijn opgetreden als vernietigers en moorde naars. Een legpuzzel, die jaar na jaar een duide lijker beeld krijgt en die nog steeds zijn tragische gevolgen heeft in de denkwereld van deze tijd. Duitsland is nog steeds de voor de gehele wereld getekende gemeenschap, ondanks de pogingen van binnenuit hierin verandering te brengen. Telkens weer opgeschrikt door de ver horen ln de naziprocessen van de laat ste tijd komen velen niet los van de nacht merrie 19401945. Een geschrift als „Het Auschwitzproces" van de VARA- reporter Hans Jacobs en de Vrije-Volk- correspondent in West-Duitsland Bert Stoop bewijst dit opnieuw. Lezend wat verwrongen menselijke hersens kunnen bedenken om het evenbeeld de mens te vernietigen, kan men bijna niet ontko men aan de gedachte, dat zo'n schuld praktisch niet uit te boeten is. Nog steeds leven duizenden werktuigen van dit systeem in onze maatschappy en nog steeds worden wij herinnerd aan hun be staan: door hun eigen arrogant optre den in het politieke en maatschappelij ke leven, door de processen en de be kentenissen, door films en boeken. Een afschuwelijke paradox voor hen. die r9HP "J k IfV m 7? Wil men proberen enige afstand te men van de nadrukkelijke zwart-wlt-te- kening over de Duitsers, dan zal dit Hjvige boek „Opstand tegen Hitier" moeten lezen. Jongeren hebben er w schijniyk minder moeite mee dan de wat ouderen, die nog bij herhaling het schrikbeeld 19401945 voor zich hebben. Men is het lezen ervan in feite aan zich zelf verplicht, om tenminste enige rust te kunnen vinden in het overdenken dit voor velen nog altijd actuele dra- „De wereld moet weten dat wij (Duit sers) het gedurfd hebben" heeft graaf Von Stauffenberg kort voor de slag en dus kort voor zijn dood, gezegd tegen zijn vrienden. Dit was zijn ant woord op de vraag of hij ervan tulgd was dat het bewijs van nog ander Duitsland dan de club van n denaars geleverd moest worden. Zijn medeverzetsvriend, de jezuïet Alfred Delp, bevestigde dit een dag voor zijn dood: „Anderen zullen eens beter en gelukkiger mogen leven, omdat wij zijn gestorven." Respect hartstochtelijk streven naar een vrij en gelukkig Europa, naar begrip en veilig heid onder en met elkaar en naar ver zoening, zoals vele jongeren die willen bereiken, ook in Duitsland. Men zou bjj dit alles b(jna vergeten, dat ln het Derde Ryk ook nog iets an ders geleefd heeft dan alleen de demon. Dat er middelbare en hogere studenten, leraren en professoren, politici, gewo ne mannen en vrouwen en militairen geweest zyn die evenals in andere landen het verzet tegen Hitiers bende gevoerd en met de dood bekocht hebben. In de concfentratiJftampen, waar hele volkeren praktisch vernietigd zijn, heb ben honderdën misschien duizenden Duitsers eveneens de dood gevonden. En Duitsers hebben voor dezelfde vuur pelotons gestaan als duizenden andere Europeanen. Is het daarom toeval dat de bekende Duitse schrijver Hans Hell- mut Klrst, thans ruim twintig Jaar na 1945, hiervan getuigenis aflegt in zijn boek „opstand tegen Hitler"? Of acht hij nu de t(jd gekomen, dat de mensheid van 1966 ook deze episode uit het Derde Rijk ondergaat en daarna met zichzelf in het reine moet komen, of hij het humanitai re recht heeft zichzelf alleen maar een nadrukkelijke zwart-wit-tekening over de Duitser voor ogen te biyven houden Bomaanslag Men weet het: op 20 juli 1944 mislukte een bomaanslag op Hitler in diens bun ker, uitgevoerd na zeer langdurige voor bereidingen door de invalide kolonel Claus Schenk graaf von Stauffenberg. Enkele dagen later was deze kolonel ge fusilleerd en met hem vielen vele van zijn vrienden direct of later na verschrik kelijke martelingen door de Gestapo en de SS-functionarissen. Men leest dit nieuwe boek van Klrst (de schrijver van de serie „08-15", „Nacht van de generaals", „Fabriek van offi cieren" en vele andere aangapen de boeken) met stygende verbazing, met spanning, met afschuw en tenslot te met een diep respect voor de vele Duitsers, die Jarenlang hun leven ge waagd hebben, om deze ergste aller tirannieën te bestrijden. Zwart-wit Hitler heeft, zo weet men uit de ge schiedenis, verschillende aanslagen overleefd. Deze aanslag, (voorbereid door bekende religieuze, politieke en militaire figuren) kon nauwelijks misluk ken. Hy mislukte tóch, omdat een staf medewerker van Hitier de tas met de bom iets verzette. Hyzelf en verschillen de andere medewerkers werden wel ge dood. Hitier zelf kwam er met lichte verwondingen, maar met een tot waan zin opgevoerde wraaklust, van af. Dr. Eugen Gerstenmaier, een va nog levende verzetshelden uit de 20-ju- ligroep kan dit nu nog steeds constate ren, als vooraanstaand Westduits politi cus. Ook al vecht hij al jaren tegen de nadrukkelijke zwart-wit-personificatle de Duitsers, met het beeld voor ogen van „de laatste dagen waarin zich het andere Duitsland toonde." Men doet goed vooral dit hoofdstuk uit „Opstand tegen Hitier" te herlezen en tot zich te laten doordringen.. De 20- juligroep en vele duizenden onbeken de Duitsers van hoog tot laag, die tegen de macht van het Derde Ryk hebben ge streden, hebben recht op ons menseiyk Kirst „opstand tegen Hitler* de Boe- kery-Baam: Jacobs Stoop „het ausch- witzproces" Arbeiderspers. De ravage in de barak Venetië, de betoverende stad, die uit het glinsterend groene water van de zee opryst, laat bij iedereen een onvergetelijke Indruk na. De parelgrijze en roze bouw werken, de koepels van de kerken en de spitse schachten van de hoge torens bie den de toeschouwer reeds van verre een imponerende aanblik. De dagen van deze prachtige stad lyken echter te zijn geteld, want de stad zinkt met een gemiddelde snelheid van 2,5 millimeter per jaar in In 1961 sloten Ingenieurs een periode van twee Jaar af, waarin zij opmetingen hadden verricht vanaf een vast punt op het vasteland naar ongeveer honderd oriëntatiepunten door de hele stad ver spreid. Hun bevindingen werden vergele ken met de berekeningen uit 1908. Daarbij kwam vast te staan, dat een standbeeld midden op de Campo San Stefano maar liefst dertien centimeter was gezakt. Trouwens, op elk van de opgemeten plaatsen was enige verzakking geconsta teerd. De vooruitzichten voor de stad Ve netië zyn niet bepaald rooskleurig te noe men. Als oorzaak wordt onder meer de fundering genoemd. Vlucht Tydens de periode tussen de vyfde en negende eeuw vestigden zich op de eilandjes van de tegenwoordige stad de vastelandbewoners, die voor de barbaren op de vlucht waren geslagen. De uitge wekenen gebruikten voor de fundering van htm huizen en gebouwen gepunte boomstammen die rij in de modder dreven. Daarna bouwden zy houten vloeren op de palen. Volgens dit systeem heeft men voor vrijwel elk gebouw in Venetië de fundamenten gelegd. De Salutekerk, een gigantisch bouwwerk, schynt op meer dan anderhalf miljoen door mensenhanden geplaatste palen te rusten. Door de invloed van het water zyn de palen nu voor het grootste deel vergaan, waardoor de be nedenverdiepingen van de hulzen in natte, onbewoonbare ruimten zyn veranderd. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de be volking van het historische deel van de binnenstad, die nu ongeveer 125.000 in woners telt, de wijk naar andere oorden neemt. De laatste vijftien jaar hebben vyftigduizend mensen Venetië de rug toe gekeerd. Wel een bewijs, dat de stad een periode van verval doormaakt. De vraag is nu hoe de toekomst er voor Venetië dat op honderdtwintig vlakke eilandjes is gebouwd en wegens het ontbreken van auto's, bussen, motoren en fietsen een waar paradijs voor de voetganger is, uit ziet. Het water van de Adriatische Zee komt de lagune, waarin Venetië ligt, door drie ingangen binnen. Als een krachtige wind samenvalt met hoogtij en een lage baro meterstand, wordt het water hoog opge stuwd. Het water blijft dan zolang in de VAN PAALWONINGEN TOT PRACHTIGE PALEIZEN lagune, dat de volgende vloed daar nog bovenop komt. Het wereldberoemde San Marcoplein wordt dan een zilt meer soms 5 centimeter diepte. De bewoners waden dan door het siyk of laten zich door potige kruiers op de rug dragen. Het zoute water stygt in de lobby's vay de hotels langs het Canal Grande tot kniehoogte. Karpetten, sofa's, stoelen, kortom alle verplaatsbare meubelen worden yiings naar hoger gelegen oorden gebracht. Het openbare vervoer wordt in die gevallen gestaakt, omdat zelfs kleine motorbootjes niet meer onder de laagste bruggen door kunnen varen. Schoolkinderen verzuimen hun lessen; zy moeten thuis wachten tot het eb wordt Allerlei koopwaar wordt waardeloos, omdat het water de magazy- binnenstroomt en aangezien dergeiyke overstromingen zich regelmatig voordoen, geen enkele verzekeringsmaatschappy bereid tegen deze calamiteiten te verzeke ren. Tot voor kort kwamen deze over stromingen zelden voor. Tussen 1867 en 1947, een periode van tachtig jaar, waren r twintig. Tussen 1958 en 1965, binnen tijdsbestek zeven jaar dus, werd Venetië vyfen- twintig maal overstroomd. Indien de bo demverzakkingen blijven voortduren, zo als dit de afgelopen twintig jaar gebeurde, staat het vast, dat het aantal overstro mingen zich zal uitbreiden. De meeste Venetiaanse huizen zullen binnen veertig jaar geiykvloers bijna voortdurend onder water staan. Miljarden lires Venetië bevindt zich in een wanhopig' situatie. Het is duidelijk, dat vrywel all< fundamenten dienen te worden vervan gen. De reparaties zijn echter kostbaar Om deze te kunnen uitvoeren, moet d- huiseigenaar wachten op de schoonmaak beurt, die zijn kanaal elke paar jaar vai I gemeentewege krijgt. Gedurende die tij zou hij dan de fundering moeten laten re pareren, als hij het tenminste kan be i talen. De overheid komt de huiseigenare tegemoet door veertig procent van de koe ten bij te dragen, maar de meesten kun nen de resterende zestig procent niet op brengen, zodat dergelijke werkzaamhedei i maar zelden worden uitgevoerd. De af I gelopen tien Jaar hebben rijk en gemeente j 300 miljoen lire verstrekt (ongeveer 1.75 miljoen gulden). Men zal echter begrypen, dat voor het behouden van de stad geen miljoenen maar miljarden lire nodig zy'n. De tyd dringt, want eentlende deel van alle huizen is al niet meer te redden; een zesde deel moet radicaal worden gerestau reerd, terwyi de rest aan reparatie toe is. Onlangs heeft de Kamer van Afgevaar digden van het Italiaanse parlement een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij dertig miljard lire (ongeveer 175 miljoen gulden) werden bestemd voor noodzakeiyke pu blieke werken in Venetië en voor het be houd en herstel van het historische cen trum van de stad. Toch is ook dit bedrag niet voldoende om het voortgaande verval van de stad een halt toe te roepen. Dit karwei is te om vangrijk om alleen door Venetië zelf te worden verricht. Er gaan dan ook stem men op, die wijzen op de noodzaak van een initiatief van de Unesco, want het be houd van de stad met zijn vele schatten en historische bouwwerken is niet alleen een zaak van Venetië alleen Zweedse jongelui koeeteren zich van de rijkbewerkte gebouwen, die Stockholm rijk Is. JEUGD BETAALT TOL WELVAART Niet alleen voor Europa is Zweden het schoolvoorbeeld van de welvaart staat. Ook Amerika kijkt met bewon dering naar dit land, waar de levens standaard wel nog eenderde achter ligt op die van de Ver. Staten, maar waar men een samenleving zonder werkloosheid en armoede heeft weten op te bouwen en waar Iedere burger zijn aandeel heeft ln een hoge wel vaart. Werkloos ls er alleen de volko men onbruikbare en arm slechts de gene die als totaal anti-sociaal moet worden aangemerkt en eenvoudig niet te helpen ls. Studenten Het begint bij gratis hulp bij de ge boorte, omvat verder hoge kinderbij slagen, gratis schoolboeken en maal tijden voor de schoolgaande jeugd, maandsalarissen van 125 gulden voor studenten; voorts voor iedereen gratis opname in een ziekenhuis, ziektegeld en belangrijke vergoedingen voor de rekeningen van dokter en apotheker; tenslotte behalve pensioenen voor ou den van dagen en voor hen die onge schikt zijn om nog te werken, onge acht inkomen of bezit, woningsubsi dies ruime reducties van huren voor i gezinnen uit de lagere inkomensklas- Ulteraard brengt deze „ideale" wel- i vaartsstaat dezelfde nadelen met zich mee die we zien in andere landen, waar men ook reeds van een welvaart- i staat kan spreken: hoge belastingen, gebrek aan personeel, zoals bijvoor- beeld in de gezondsheldszorg, en, na- i tuurlijk inflatie. Daarnaast echter openbaren zich ver- 1 schijnselen, die in Zweden meer nog dan elders, de verantwoordelijken met meer dan gewone zorg vervullen en die 1 men in zijn optisme, gemeend had l juist door grotere welvaart te kunnen voorkomen. Het is de toenemende cri- 1 minaliteit, die vooral onder de jeugd onrustbarend stijgt. Misdaad Socialistische leiders ln Zweden hoop- ten eens door het bevorderen van alleen van Italië. Een dergelijk initiatief heeft een aantal Nubische tempels voor een groot deel kunnen redden. Wel dient er onverwyid te worden gehandeld, an ders kan men wellicht over enkele de cennia Venetië nog slechts in de foto- zelfs niet1 boeken bekijken. Reusachtige blokken zijn opyetrokken in een land waar de armoede vrijwel is uitgebannen. welvaart voor iedereen de misdaad en het euvel van het alcoholisme terug te kunnen dringen binnen redelijke gren zen. En inderdaad, op dit ogenblik is f er in Zweden niemand meer die steelt (uit armoede. Maar het aantal auto diefstallen is sedert 1950 verachtvou digd. inbraak en roof hebben het vier- l.voud van dat jaar bereikt. En meer dan tweederde van alle delinquenten is minderjarig. Vier van de vijf auto's worden door minderjarigen gestolen en de helft van alle roofovervallen komt op rekening van jongelui onder de twintig, waarvan de jongens van 14 I tot 15 jaar de grootste activiteit tonen, juist de groep die te jong Is om naar l |de gevangenis te worden gestuurd of Verdrinkend Venetië, krijgen. wettelijke straf te kun- Handen tekort .Overigens kunnen alle misdaden on mogelijk worden vervolgd wegens het I gebrek aan personeel bij de politie, 'in Gotenburg heeft men enige tijd ge- 1 leden niet minder dan duizend geval len van diefstal en beroving moeten laten schieten om de handen vrij te hebben voor een aantal van de meest ernstige misdrijven. De golf van jeugdmisdaad die over Zweden gaat wordt bijna vanzelf sprekend begeleid door een snel toe nemend alcoholisme, door een grote toename van het gebruik van verdo vende middelen en door de seksuele .bandeloosheid. De helft van alle jeug dige gevangenen heeft eerder al ver oordelingen achter de rug wegens 'misbruik van alcohol en ongeveer 80 'procent van de misdaden met ge- (weldpleglng wordt onder Invloed van drank begaan. Heel wat misdaden, zoals het verval sen van cheques, begaan door Jeug digen worden door hen gepleegd om de zeer dure verdovende middelen te kopen, die in de vorm van tabletten vanuit Spanje worden binnengesmok keld, waar ze met hulp van een Duitse firma worden vervaardigd. De jongelui die het kunnen betalen, besteden naar schatting soms 70 tot soms 175 gulden voor hun dagelijks rantsoen. Bandeloosheid Als catastrofaal worden de gevolgen beschreven van de seksuele bandeloos heid vooral voorwat, de afschuwelijke toename van de geslachtsziekten on der de jeugd aan gaat. Het spreekt vanzelf, dat. 't hier gaat om een deel van de jeugd. Ook ln Zweden groeit het merendeel van de jeugd op in normale omstan digheden, bereidt zich voor op een le venspositie, om na het bereiken daar van een gezin te stichten. Maar de min derheid, die men de zorgenkinderen kan noemen, schijnt wel snel te groei en en deze groep is het die op de voor grond treedt. Hun nihilisme trekt de aandacht en hun radicale opvattingen vooral waar het intellectuele jongeren betreft, vormen ook in Zweden de openbare discussies- Natuurlijk zoekt men ook in Zweden ijverig naar de oorzaken en naar de re medies. Maar het antwoord op de vra gen die rijzen blijkt niet eenvoudig. Men wijt de verschijnselen ook hier vooral aan de liberale opvattingen, over de opvoeding. De trek naar de stad, de hoge inkomens die men nog tracht te vergroten door arbeid ook van de vrouw, het toenemend aantal echtscheidingen verken het gebrek aan aandacht voor de opvoeding van de jeugd aardig in de hand en veel van de kinderen, die tot de misdaad ko men, hebben geen werkelijk tehuis. Men komt in het „beloofde land" Zweden langzamerhand tot de conclu sie, dat het paradijs dat men heeft willen bouwen op de duur allesbehal ve een Ideale samenleving zal zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9