Het Agneslyceum gaat voor de derde maal verhuizen PRAIFFEISENBANK NIEUWE SCHOOL BIJ HET BEGIN VAN SCHOOLJAAR FEESTELIJK GEOPEND WERNINKS BETON- EN AANNEMINGSMIJ HEEFT GUNSTIGE VOORUITZICHTEN WEDSTRIJD IN BLOEMBAKKEN AAN BALCONS EN GEVELS IN LEIDEN LAATSTE AARDGASOMBOUW IN ALPHEN AAN DEN RIJN ZATERDAG 21 MEI 1966 Eerst de Boommarkt, toen de Oude Vest en tenslotte de Eymerpoelstraat tÊÈÊÊÈÊÊÊm^^m^m liiimmimwiMjH „Willen de heren ook over die zaken aan de meisjes met september lesgeven?" Dit vroeg pater De Goede o.f.m. wat benauwd bij de ope ning van de lerarenvergadering van de r.k. H.B.S. St. Bonaventura omstreeks Pasen 1947. In die tijd werd op intiatief van de stichting Inrichting van liefdadigheid voor R.K. te Leiden" een r.k. H.B.S. voor meisjes opgerichtdie in de eerste jaren van haar bestaan slechts een dépendance was van de jongens-H.B.S. en een onderdak vond in enkele lokalen van de gemeenteschool op Boommarkt 1. De wankele, experimentele stap die bijna twintig jaar geleden werd gezet met het oprichten van een r.k. H.B.S. voor meisjes uit Leiden en omgeving, werd in de loop der jaren steeds heviger en zelfstan diger en binnenkort wordt deze gezet op het nieuwe plaveisel van de Eymerpoelstraat, waar - bij de Leidse Hout en tussen de Kagerstraat en Mariënpoelstraat - een nieuwe, ruime en moderne school is gereed gekomen om de ruim 500 leerlingen van wat nu het „Agneslyceum" is, te huisvesten. Driemaal is het Agneslyceum verhuisd en voor het eerst in haar nog niet zo oude geschiedenis krijgen leerlingen en docenten de be schikking over een nieuwe school, die geheel door hen in gebruik kan worden genomen. Er zijn twee gymnastieklokalen, er is een plantentuin en buitensportveld en een grote aula, hal en bibliotheek. In de school is een omroepsysteem aangebracht, in de lokalen de mogelijkheid tot een talenpracticum. Het is de bedoeling, dat men zo snel mogelijk, waarschijnlijk eind juni, gaat verhuizen van het oude naar het nieuwe gebouw en dat de nieuwe school in de eerste week van het schooljaar 19661967 feestelijk wordt geopend. Do ruim 500 Agnleton, die straks in schoolmoderator was pater Slxto d« hnn nieuwe schoolgebouw, met veel ruimte en licht, zullen uitkijken over de poldprs,die hun schoof r-nog- begren- u.x^u. ten," stillen slch maar nauwelijks'jaar 'op de Boommartcrles ge- voorstellen dat de eerste 40 leerlingei van wat later het St. Agneslyceum werd. slechts de beschikking hadden over enkele lokalen In een school over de Boommarkt, waar zij onderwezen wer den door een aantal leraren, die "ge leend" waren van Bonaventura en enkele snaters van Liefde, wier klooster In de Pelikaanstraat gevestigd was. De direc trice van de toenmalige r.k. H. B. S. voor meisjes was zr. Augustine. De overschakeling op r.k. middel- baaronderwijs, alleen voor meisjes was een niet geringe stap, wanneer men zo wat reacties hierop leest uit die tijd. Zo kan men in oude schoolkranten le ien dat een wellicht legendarisch in de Agneawereld aan het worden leraar drs. Oltheten «ich met de minzame en begrij pende steun van de zusters voor de wil de dieren gaat werpen nadat hij jaren "gewoon" les heeft gegeven aan jon gens. Al spoedig wist hij echter onder het motto: "Beter zo dan omgekeerd" te bewerkstelligen, dat de hele meisjes menigte met angstige ogen, nauwelijks verholen vrees en uiterst ingetogen zat te bibberen in de banken van het biolo- ist, tel. glelokaal. of dat wat daar ■noest gaan. kregen te hebben verhuist i markt had men vier lokalen voor vjjf klassen) en een "echte" leraarskamer. In het gebouw aan de Oude Vest waren tevens een kleuter- en een lagere school gehuisvest. H. AGNES ALS PATRONES Men krUgt de indruk dat de jaren op de Oude Vest, totdat het klooster van de zusters van Liefde in 1958 uit Lelden moet vertrekken, in rust en gezelligheid verglijden. Onder de hoede van de zus ters groeit de r.k. H.B.S. voor meisjes uit tot een "echte" meisjesschool, het geen nog wordt geaccentueerd door de patrones, die gekozen wordt, en waar naar de school wordt genoemd. Het nieuwe Agneslyceum. Paralel met de ligging van de school loopt de Kager straat, rechts op de foto is de Eymer poelstraat, die naar de Ingang van de school leidt. komt u eens met ons kennis maken! Wij kunnen u zo het een en ander over onze bank vertellen. De Raiffei9enbanl< is een spaarbank. Inderdaad! Maar dat la lang niet alles. U kunt bij ons terecht voor uw bankzaken. Er Is echter één ding dat u zelf moet ervaren. De per soonlijke behandeling die wij Iedere cliënt geven. Komt u daarom eens met ons kennismaken. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: ALPHEN A/D RIJN BODEGRAVEN HAZERSWOUDE-KOUDEKERK TER AAR-NIEUWVEEN op de Oude Vest. ramen, een krulle rig geveltje en boten voor de school. Een verzakte wallenkant en witte plekken onder de ramen veroorzaakt door het uitslaan van horstels om het krijt van de borden uit te wissen. kleinf kamers POTKACHELS EN BLINKENDE TROMMELTJES Het moet een romantische tijd ge weest zijn, die twee jaar op de Boom markt. De leerlingen kregen her en der ln Leiden onderwijs, op «Ie Rapenburg- school gymnastiek, op Bonaventura schel- en natuurkunde en op de Haar- lemmerstraatschool bleef men tussen de middag met blinkende trommeltjes over. De keus valt op de H. Agnes, omdat, weet zuster Augustine, die nu hoofd van de r.k. Kweekschool "Cor Mariae Den Haag", zij een klassieke heill- door ge was. jonge meisjes wellicht aansprak en haar naamfeest in een zeer gunstige tijd viel, n.l. op 21 januari." Dat er zelfs in de Oude Vest-periode het nodige veranderd is, blijkt het frap pants uit de schoolkranten. Deze ver halen aanvankelijk over meisjes, die kniekousen-breiend op hun rapporten wachten, elke donderdag en eerste vrij dag van de maand naar de schoolmis, tussen de middag pauzeren in het zaaltje Maria Gijzensteeg en op gezette tijdstip pen in dikke drommen de gele tram be legeren, die vlak voor de school stopt en op wiens vertrek- en aankomsttijden de schooluren zijn gepland. De verwarming van de school bestond uit potkacheltjes, die in het gunstigste geval als broodrooster gebruikt konden worden, maar meestal lOcomof walm veroorzaakte, dat VIJFJARENPLAN VOLTOOID dergang, niej. Tii Bik, Mulders, Van Leeuwen, niet bekend zr. Mediatrix, niet bekend kapelaan Van Er werden kastibalwedstrljden geor- der Sluis, pater Tijnagel (toen mode- dermate dikke ganlseerd tussen leerlingen en zusters, rator), de heer De Wit, zr. Victoire, zijn heil er- wnarhjj vooral bij de zusters -tot verhijs- de heren Duindam en Oltheten (beide nog dingen het ontluiken van sneeuwklokjes. In de eerste jaren op de Oude Vest zagen «jok een ongelooflijk aantal clubs het daglicht, ieder die van ballet, Espe ranto, toneel, tennis, hockey, zwemmen, schilderen, zingen, volleybal of ping pongen hield, kon dat in georganiseerd verband doen. Hoogtepunt van het schooljaar was - en is nog steeds - de Hpt Agnesly viering van het St. Agnesfeest, met H. Gordijntjes Mis, ontbijt op school, waarbij de leer lingen - dat is traditie geworden - een sinaasappel kregen, 's Avonds werd er door de leerlingen een culturele avond gegeven, met muziek en/of toneel, later werd daar ook nog een bal aan toege voegd. In 1951 deden de eerste H.B.S.'ers en M.M.S.'ers eindexamen en was het vijf jarenplan voltooid. Pater Pans drukte in zijn afscheidsspeech de Agnieten op het hart "goede katholieke vrouwen te z\jn, fier en vol overtuiging". OPRICHTING SCHOOLVERENIGING In het schooljaar 1952-1953 werd de schoolkrant "Crescendo" omgedoopt in "Oase", zo genoemd naar de op 12 fe bruari opgerichte schoolvereniging Oportet. Adhaere Signa Electro (Wjj moeten trouw blijven aan ons uitverko ren teken: Oase). De vereniging stelt zich ten doel alle aktiviteiten te bevor deren, die kunnen bijdragen tot een zo veelzijdig mogelijke vorming van de le- De middelen om dit doel te bereiken Zlijn: a. het houden van vergaderingen, n. het uitgeven van' een scluiölbliicl, c. het organiseren van schoolfeesten, gedenkdagen-en reünies. In het schooljaar 1955-'56 deden de blauw-korenblauw-grijze schooldassen Het jaar daarop brengen de ouders van Agniet t.g.v. het tweede lustrum van het Agneslyceum een som geld bij een om de leerlingen en docenten een herinnering aan te bieden ln de vorm van een schoolvlag. EERSTE PAAL IN NOVEMBER 1963 Eind van deze maand kan het Agnes lyceum dan eindelijk gaan verhuizen. Aanvankelijk had men gehoopt dat dit in 1962 al kon gebeuren, maar in Novem ber 1963 kon «leken W. Haring pas de worden vervangen door eerste paal slaan voor de nieuwe school, nieuwbouw en polders, die een ontwerp is van het architecten- bureau Van Oerle, Schrama en Bos. TnrL"D\ICT\TTITTrt' De Agnesgemeenschap is de Oude lULKUMSIMUilJLK Vest ontgroeid. De meisjes die aan alle kanten van het gebouw uit de ramen Een ruime, zonnige school ln een mooie hangen, zijn typerend voor de situatie, omgeving, staat de Agnieten van nu en die er ln dat wonderlijk gebouw aan de straks dus te wachten. Dat is voor vori- Oude Vest heerste, en die werd veroor- Rp Agnietengeneraties altjjd een onver- zaakt door het feit, dat kleuterschool, vulde wens gebleven. Maar zj| hndden het lagere school en tenslotte zelfs de ver- orgel ln de Van der Werfstraat, de fri- trekken van het klooster tot één lyceum »p*- pn jjscowlnkeltjes op de Haarlem merstraat, die In de pauze werden bele gerd en de boten en bruggen van de Oude Vest, waarop het goed toeven was. Een groot deel van wat nu nog in het Agneslyceum te bespeuren valt, zal straks geschiedenis worden. Het versje van een leraar die schreef: Meisjes cleijntjes, kwebbelkyntjes, cherubyntjes van omhoogh, d' ydelheden van den leraar lagert gh' uyt met een lodderoogh.... niet. Dat zal in het nieuwe gebouw ook ■el toepasselijk zijn. Wellicht zul- speclfieke Musea Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). De gistermorgen in „De Doelen" ge houden jaarlijkse aglemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Wernink's Beton- en Aannemingsmij. werd gepresideerd door drs. J. F. Post- huma, zulks wegens verblijf buitens- werden samengevoegd, met alle vreem de lokaaltjes, gangen, geheimzinnige hokjes en zolders van dien. De Agnieten van de toekomst gaan de zon tegemoet, die op de Oude Vest zo weinig gelegenheid had om naar binnen te stralen. Ze zullen weer terugkeren, naar de buurt waar zij "ontsproten" zijn, nl. het Bonaventura-lyceum ln de Ma riënpoelstraat, en het uitzicht op de straatjes rond de Oude Vest zal blik op de De docenten en het schoolbestuur In de eerste jaren van de "Oude Vest"-pe- riode. Deze foto Is genomen rond de ja ren vyftig, ln de kloostertuin van de Zusters van Liefde ln de Pelikaanstraat. Hoewel enkele namen van personen op «leze foto zodanig vervaagd z\jn, dat ze niet meer te achterhalen zyn, zijn de meeaten pog wel onder «le huidige do centen van het Agneslyceum bekend. V.l.n.r. De heer Van Hagen, zr. Mi- chaelle, de heer Engering, mej. Schoon- len de kenmerken gens anders moest gaan zoeken. Het tering van «Ie leerlingen- fikse klappen als docent san het St. Agnesly schoolbestuur van die eerste jaren be- vallen, verjaardagen van leerlingen wer- verbonden), pater I'ans, stond o.m. uit rector Bernefeld, voor- den jubelend in de kolommen van de Laan, rector Bernefeld. zitter. de heer Van der Horst, mevr. Van schoolkrant vermeldt en leraren onthul- de heren Van der Horst der Laan en pater De Goede o.f.m. De den in tedere en romantische bewoor- zr. Monica. isjesschool in de toekomst, geweld aan worden gedaan door jongens, die onderwijs aan het Agneslyceum zullen gaan volgen. Rector Zonneveld heeft daar weieens over nagedacht, maar plan nen in die richting zijn er nog niet. De toekomstmuziek, die hij al jaren heeft r. A an «Ier willen horen, is nu binnen zijn bereik Augustine, gekomen. Met uitbundige feesteltjkhe- Wiertz en den en herdenkingsboekje zal dat in september gevierd gaan worden Op initiatief van de heer B. J. Die mei, lid van de Leidse Bloemist-Pa troonsvereniging, ging vorig jaar ook in Leiden een acte van start, die on der het toepasselijke motto: „Geef uw gevel een corsage" tot doel had ook in deze stad de toepassing van bloem bakken als balcon- en gevelversiering te stimuleren. In dit kader werd ln de zomermaan den door een deskundige jury 'n keu ring verricht van een aantal bloem bakken op baleons en aan gevels, waarbij het duidelijk is gebleken, dat er ook ln Leiden nog zeer veel (on gebruikte) mogelijkheden zijn om met eenvoudige middelen balcons en ge vels van een bloemversiering te voor zien. Hoewel de actie-1965, mede door de wat late start, eenvoudig werd ge houden, was het succes toch dermate groot, dat de organisatoren besloten om ook dit Jaar, cn wel met een be langrijk grotere opzet, genoemde actie op touw te zetten. Uit de besturen van de hiertoe sa menwerkende organisaties t.w. de Leidse Bloemist-Patroonsvereniging, de Leidse Bloemist-Winkeliersvereni ging en de Leidse afdeling van de Kon. Ncd. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, werd inmiddels een com missie benoemd, die tot taak kreeg de i hloembakkenactie-1966 zowel bij par- i ticulieren in Leiden te propageren en waar nodig de deelnemers van deskun dig advies te dienen Ingevolge het feit. dat deze commis sie direct tot het nemen van de nodige maatregelen en hesluiten overging, j kan de actie „Geef uw gevel een cor- I sage" ann het eind van deze maand al van start gaan. Daar voor de mooiste S en best verzorgde balcon- en gevel- versieringen door middel van bloem bakken enkele prijzen in de vorm van bekers, lauwertakken, medailles enzo voort beschikbaar zullen worden ge steld. hopen de organisatoren dit jaar te komen tot een massale „Bloembak- kenwedstrijd", waaraan dus zowel par ticulieren als zakenlieden (twee cate gorieën) kunnen meedoen. Voor de winnaar of winnares in beide catego rieën staat een fraaie wisselbeker te wachten. De toekenning van de prij zen zal geschieden door een deskun- dige jury, die t.z.t. (eind augustius*be gin september) de naar men hoopt vele honderden bloembakken op balcons en aan gevels zal keuren en op punten waarderen. Het Leidse initiatief is er voorts tevens op ge richt om in de nabije toekomst te ko men tot een onderlinge „bloembak- kenwedstrijd" tussen straten en woon wijken, ja zelfs via een landelijke actie tussen steden en dorpen. Aanmeldingen voor deelname aan de bloembakkenwedstrijd-1966 kunnen ook telefonisch worden ingediend bij de commissieleden: W. F Wegman, Narmstraat 18 (tel. no. 42568) en J. Velzel, Roodborststr. 7 (tel. no. 50163). Het inschrijfgeld bedraagt slechts f2,50 per deelnemer en kan worden overgemaakt op girorek. no. 659754 t.n.v. de penningmeester van de Bloe mist-Patroonsvereniging te Leiden, waarna toezending van het inschrijf formulier volgt. Op dit formulier staan tevens een aantal praktische wenken inzake de beplanting en verzorging van bloembakken afgedrukt. lands van de pres.-commlssaris, de heer C. Kolff. De algemeen directeur, de heer ir. A. Sitsen, was verhinderd wegens de begrafenis van het slacht offer van het deze week gebeurde be drijfsongeval. De jaarstukken ondervonden geen aanleiding tot inlichtingen of bespre kingen, zodat alles vlot verliep. Het voorstel van commissarissen tot het uitkeren van een dividend van 11 pet. over het afgelopen jaar en het restant a f2065.74 over te boeken naar het jaar 1966 werd met algemene stem men goedgekeurd. De voorzitter merk te naar aanleiding hiervan nog op, dat deze dividenduitkering betreft het vo rig jaar met f800.000 verhoogde aan delenkapitaal. Drs. J. F. Posthuma werd vervol gens bij acclamatie als commissaris herbenoemd, waarna de heer ir. W. M. v. d. Goorbergh. mede-directeur der N.V., enige mededelingen deed ten aanzien van de gang van zaken in het bedrijf. Zoals reeds in het jaarverslag gezegd, is de orderportefeuille op het ogenblik goed bezet doordat enkele belangrijke orders voor nieuwe bouw werken zyn ontvangen. Niettemin kon hij niet aan de indruk ontkomen, dat er d«x>r de hogere rentestandaard eni ge reserve in de opdrachten valt waar te nemen. Dit betreft vooral de bouw sector. Desniettegenstaande is men op het ogenblik goed van werk voorzien. Op 'n vraag over de op het ogen blik plaatshebbende samenwerking met de firma Huurman en hoe deze samenwerking is tot stand gekomen, antwoordde de heer Van den Goor bergh, dat Wernink reeds lange tijd met deze firma contact heeft. Op 'n verdere vraag, of het in de bedoeling ligt ook in de toekomst meer aandacht te schenken aan de woningbouw, deel de de heer Van den Goorbergh mede, dat dit nog niet het geval behoeft te zijn. doch verdere samenwerking is zeker wel mogelijk. Na een woord van dank van de voorzitter aan directie en staf van medewerkers werd de vergadering ge- SUCCES VOOR EEN LEIDS OEFENMEESTER Voor de Leidse oefenmeester P. J. Bekkering, die vorige seizoenen Roo- denburg-jeugd, VNL en GDS naar kam pioenschappen leidde, is ook dit seizoen weer succesvol geweest. Op 1 juli 1965 kwam hy ln dienst bij de 4e klasser RKDEO, hij leidde zowel het eerste (ongeslagen) als het tweede elftal naar promotie. Een fraai succes voor een van de wei nige Leidse trainers die bulten Leiden werkzaam ia. Alphen a.d. Rijn is thans geheel voorzien van aardgas. De familie Van den Berg, Herenweg 11, was het laatste gezin, waar gas-apparaten werden om gebouwd voor het gebruik van aardgas. De operatie-aardgasomhoirw begon op 22 februari van dit jaar en elke week was een van de 18 secties in Alphen aan de beurt. In totaal werden 7500 toestellen door de N.V. Gascon te Utrecht ingericht voor aardgas en 4100 toestellen omgebouwd. Bij dc familie Van den Berg werd deze periode afgesloten met een kleine officiële plechtigheid, waarbij burgemeester Z. Bruins Slot en wethouder Ph. Rogaar aanwezig waren namens het gemeentebestuur. Als herinnering aan de laatste ombouw bood de wethouder een bedrag van 160,50 aan. welk bedrag mevr. Van den Berg-Koenekoop destijds bijbetaalde voor de omhouw van haar gas- apparaal (zie foto). Klachten over niet juist werkende apparaten kunnen nog enkele weken doorgegeven worden aan het voorlichtingsbureau aan de Castellumstraat, tel. 4991, toestel 57. Aan het aardgas is woensdag een sterkere lucht toegevoegd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7