Einduitvoering Leidse Muziekschool overzichtelijk en deugdelijk voorbereid VUC-UVS WORDT WELLICHT UITGESTELD Bloembollenbedrijf „Frijlink" te Sassenheim gaat eeuwfeest vieren Jï. LEIDSE COURANT ZATERDAG !1 MEI 1968 LEERLINGEN van de Leidse muziek school gaven in de aula van de Louise de Coligny-H.B.S. de gebruikelijke jaar lijkse einduitvoering. Het programma was, in lofwaardige tegenstelling met de lange reeksen uit vroeger jaren, onge compliceerd en zeer overzichtelijk. Her halingen waren vermeden en ieder op treden had, naar aard en kleur, een eigen habitus, waardoor luistermoeheid werd voorkomen. Het blokfluiten-ensemble droég met heldere, doorzichtige klank en goede toonafwerking een bevallige suite van J. J. Fux voor. Nog beter geslaagd vond ik de knap en toch eenvoudig geschreven Zwölf Variationen über „Nun laube, Lindlein, laube", die de sfeer van het oude lied ongerept bewaren. Berthe Fritschi, A. Hinze en G. v.d. Valk Bouman waren om hun gave toon en nauwkeurig samenspel te prijzen in „Comptines voor drie klarinetten", de eerst- en laatstgenoemde spelers in een fraaie suite voor twee klarinetten van A. Franck. Tineke Carrière (blokfluit) en Driek- ske Daams (accordeon) boeiden van meet af aan de aandacht met een „In ventie" van H. van Praag. Ook hier vielen op de rustige eenvoud, de tendens naar helderheid en onbelaste uitdruk king. René Wagenaar, Marty Degens, Erica Laurentius, Els van Moorsel, Conny Paardekooper en Marieke Snieder, leer lingen van de solozangklasse, luchtig door Loek Stevens aan de vleugel be geleid, stijlvol, lenig, in uitstekende samenwerking, stukken van Purcell, Mo zart en Weber. Vooral het „Brautjung- fernlied" uit Freischlitz werd muzikaal raak getroffen. PIM PUNT, Paul Meinders en Eelk- je Hoenderdaal vormden een goed ge sloten violonceltrio. Barbara Vogelen- zangs pianobegeleiding sloot zich nauw bij hun zuiver zingende toon aan. Het Requiem van D. Popper, een zeer ro mantisch werk, met reminiscenties aan Schumann en Brahms, werd met be grip voorgedragen. Een bevallig-speelse compositie met Spaan» karakter bleek de Entr'Acte voor fluit en gitaar van de geestige Fransman Jacques Ibert, Herman Bax en Arie de Hoog verklankten 't werk met vaart en vreugde. DE REEDS genoemde Driekske Daams volbracht op z'n accordeon het bravoure-stukje, Bachs d-moll toccata en fuga te spelen. Men kan tegen zo'n arrangement van een orgelwerk na tuurlijk allerlei bezwaren aanvoeren. Maar als alle stemmen en noten er zijn en de contrasten komen duidelijk uit, dan blijft het toch Bach, die im mers geen karakters en timbres voor schreef. Welnu, deze talentvoile jon ge speler heeft het verrassend goed gedaan, al kwam niet alles volkomen uit de verf. Driekske werd met dit werk kampioen in de hoogste afdeling amateurs van het Rotterdamse N.A.F.- concours. Na de koffie zat het Leids Jeugd- kamerorkest op het toneel. Onder Henk Briërs' voortreffelijke leiding speelde het een suite van Telemann, het hobo-concert van Cimarosa (met Dirk Brandt als vaardige, muzikale solist) en het dubbel-concert van Bach (met Marjolein Hennes en Annelies Guldemond als zeer verdienstelijk mu sicerend viool-duo). Het orkest werk te strak en nauwkeurig met de solis ten samen. Joh. van Wolfswinkel. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 21 MEI Kon. Ned. Natuurhist. Ver., afd. Lel den Excursie Meyendel. Vertrek met bus 43 naar Wassenaar om 10.00 uur v.m. (halte Station). Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Lelden Excursie naar buitenplaats „De Vrije Blik". Ver trek uit Leiden per NZH-bus 43, Sta tionsplein, 9.00 uur v.m. K en O Excursie naar het Nederl. Postmuseum. Verzamelen Zeestraat 82, Den Haag, 10.00 uur v.m. Ken O Toneelgroep „Centrum" «peelt „Liefdes loze les". Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Maatschappij der Nederlandse let terkunde Huishoudelijke vergade ring. Filmzaal universiteit, 10.30 uur ZONDAG MEI BOERENLEENBANK OEGSTGEEST SLOOT JAAR 1965 NIET ONGUNSTIG AF Plannen voor nieuw gebouw in laatste stadium Op 24 mei a.s. te 20.00 uur houdt de boerenleenbank te Oegstgeest haar 53e algemene ledenvergadering in hotel ,,'t Witte Huis". De ontwikkeling van de bank was in het verslagjaar alles zins gunstig te noemen. De uitbrei ding van het dienstenpakket, waardoor het mogelijk is geworden, dat de rela ties al hun financiële zaken bij de boerenleenbank kunnen afwikkelen, heeft er toegeleid, dat het aantal rela ties in 1965 aanmerkelijk toenam. De huisvesting van de bank vormt thans een belemmering onze relaties 't juiste dienstbetoon te bieden, de plannen tot stichting van een nieuw bankgebouw verkeren thans in een vergevorderd stadium. Ook in 1965 vond de reeds eerder ingezette algemene rentestijging verder voortgang. Nochtans werd ook in het verslagjaar een onverminderd beroep gedaan op de middelen van onze bank ter financiering van bedrijfsuitbreidin- gen, modernisering van bedrijven en woningbouwfinanciering. Het aantrek ken van toevertrouwde gelden vond in 1965 plaats onder toenemende con- currentie-verhoudingen. De keuze uit de vele spaarvormen met de daarbij behorende rentevergoedingen welke de boerenleenbank de spaarders kan bieden maakte het echter mogelijk de basis van onze bedrijfsvoering verder te verstevigen. Aan de balans over het afgelopen jaar ontlenen wij de volgende cijfers: ACTIVA: vlottende midddelen 1.967.984,37. Kredieten en voorschot ten 2.872,272,26; beleggingen 416.728,57; overige activa 49.788,82. PASSIVA: Rekeninghouders: 5.149.370,80; reserves 77.958,27; ove rige passiva 64.630,75; winst 14.814,20. Resultatenrekening: LASTENren te en provisie 157.435,78; bedrijfs- en andere kosten 58.389,46; winst van het boekjaar 14.814,20. BATEN: Rente en provisie f230.639,42. De mogelijkheid bestaat, dat de wed strijd VUC-UVS, die voor morgenmid dag werd vastgesteld niet doorgaat. Onverwacht namelijk Is de Leidse linksbuiten Wallie van Schootên uitge nodigd als reserve voor de wedstrijd, welke het Nederland amateurelftal he denmiddag In Deventer speelt tegen het Engels amateurelftal. Met de KNVB Is door UVS de afspraak gemaakt, dat als Van Schooten moet invaUen de compe titiewedstrijd VUC-UVS zal worden uit gesteld. Het Collegium Musicum in de Zuiderkerk 'N ZEER GESLAAGD LUSTRUMCONCERT Bond van Houtbewerkers „Anthoniua van Padua" te Lelden viert a.s. zondag lijn 50-jarig bestaan met een H. Mis ln de kapel van het Carmelitessenkloos- ter. Oude Vest 45. Aanvang 10 uur. MAANDAG 23 MEI Ver. voor Vreemdelingenverkeer ledenvergadering, restaurant Van der Heyden, 17.00 uur. Nieuw Rotterdams Toneel opvoe ring „Arsenicum en oude kant", Schouwburg, 20.00 uur. DINSDAG 24 MEI WOENSDAG 25 MEI Kath. Vrouwengilde. Lezing over jeugdliteratuur door Miep Dieckman, restaurant Bernsen, 20.00 uur. Ned. Comedie (K. en O.) opvoering „Het Rondschrijven", Schouwburg, 20.00 Speeltuinver. „Prinses Beatrix". Ledenvergadering, Bevrijdingskerk (Montgomerystraat), 20.00 uur. Leidse Bond van Volkstulndersver- enigingen. Ledenvergadering, Maria Gijzensteeg, 20.00 uur. Tentoonstellingen Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. H. J. Slijper. Van 14 mei tot 10 juni. Academiegebouw, Rapenburg 73. Tent. Jan Beutenen. Tot 14 juni. Dag. van 9-5 uur. Tastevin, Beestenmarkt. Wandlap- pen van Caro Buurman. Tot eind mei. PROMOTIE OP PROEFSCHRIFT OVER HILARIUS VAN POITIERS De heer C. F. A. Borchardt, geboren te Germiston (Zuid-Afrika) en thans wonende te Oegstgeest, werd gisteren bevorderd tot doctor' in de faculteit der Godgeleerdheid, Op een proef- schirft getiteld „Hilary of Poitiers' role in the Arian struggle". Promotor was prof. dr. J. N. Bakhuizen v/an den Brink. Doel van deze studie is het aandeel vast te stellen dat Hilarius van Poitiers had in de Ariaanse strijd. Deze bis schop, bijgenaamd de Athanasius van het Westen, werd in 356 n. Chr. we gens zijn verzet tegen de Arianen ver bannen naar Klein-Azië. Tijdens deze ballingschap schreef hij zijn belang rijkste werk, „De Trinitate", waarin hij de orthodoxe leer uiteenzette en de Ariaanse dwalingen weerlegde. Zijn grootste verdienste is gelegen in zijn streven om de orthodox-gezin de bisschoppen van het Oosten te ver zoenen met die van het Westen. In zijn geschrift „De Synodis" toont hij aan dat de verschillen niet wezenlijk zijn, maar hoofdzakelijk de formule ring betreffen. Begin 360 keerde hy lustrum van het Leids Studenten zangkoor en -orkest „Collegium Musi cum" werd gisteravond in de Zuiderkerk door dit zo actieve ensemble een bijzon der geslaagd concert gegeven voor een talrijk publiek. Dat men, na slechts drie Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het docto raal examen natuurkunde de heer J. W. Sanders te Leiden. Mevr. drs. H. M. G. van Emmerik- Levelt in Leiden is benoemd tot lid van de raad voor de kinderbescherming te Den Haag. ZILVEREN JUBILEUM P. JANSEN De heer P. Jansen, Maredijk 16, zal op 26 mei a.«. 25 jaar als kleermaker-pom pier verbonden zijn aan het bedrijf van Peek Sc Cloppenburg N.V. I.v.m. de seizoendrukte vindt de viering van het jubileum plaats op maandagmorgen 6 juni te 10 uur 's morgens in de zaak. VOORSCHOTEN Geboren: Theodora Francisca Maria d.v. J. A. 'v. d. Krogt en E. M. Diks; Ilonca d.v. J. v. Kessel en J. Sprin ger; Jacob Jan z.v. L. G. Dekker en A.M. Berghauser Pont; Albertus Ma- rinus z.v. C. J. Oosenburg en J. W. Veltkamp; Bart Arjan z.v. J. J. C. M. Komman en C. H. F. Knol; Yvonne d.v. A. v. Leeuwen en J. M. de Jong. Ondertrouwd: J. v. Egmond en W. A. v. Vliet; J. Zegeling, te 's-Graven- hage, en A.M. Krouwers; B. C, de Groot en L. C. W. M. v.d. Peet; R. de Klerk, te Papendrecht en M. Ver boom; P. C. D. Susan, te Leiden, en M. J. Huurman; K. M. Nix, te Leiden, J. C. H. Iestra. Gehuwd; A. L. Wouda, te Wormer- ;er, en J. H. Berkhuizen; F. A. Schut P. M. L. de Graaff; M. J. Dieben en Mulder, te Leiden; A. S. C. J. de Vreese en H. C. G. M. v. Seggelen. Overleden: Matthijs Francken 50 j.; Karl W. Bruijn 68 j. maanden na het concert van februari jl. waarop ondermeer Purcells Dido and Aeneas stonden, tot zulk een rijk geva rieerd programma in staat bleek; be wijst wel de vitaliteit van deze muziek- minnende studenten en is tevens een compliment voor de doeltreffende en enthousiasmerende leiding van de diri gent André Kaart. Het orkest overtrof zichzelf in goed verzorgde uitvoeringen Canzone van G. Gabrieli, voorts een fraai concert voor sopraan, blokfluit en orkest van Sammartlni, waarin Frans Brüggen de solopartij op uiterst subtiel briljant tegelijk speelde; en tenslotte met een werk van de ln studentenkrin gen zeer bekende componist Ruüd Kou mans, Musica per Collegium Musicum, goed geschreven, aan de late Hinde- mith en aan bepaalde Franse componis ten herinnerend, bepaald niet zeer revo lutionair stuk dat we te Leiden al eens in vroegere versie hebben kunnen ho- Gallië om daar het Westen verder van Arianisme te zuiveren. Door Paus Pius IX werd Hilarius in 1851 verklaard tot eerste „Doctor van de Westerse Kerk". niet onspeelbare partrjen heen te slaan en oogstte daarmee terecht veel su waarin de aanwezige componist per soonlijk deelde. Het koor had tevoren reeds Monteverdi's Magnificat schitte rend gezongen, geïnspireerd en zuivei van stijl, alleen de keuze van het clave- cimbel als continuo-instrument achtten we niet zo gelukkig. De avond besloot met een zeer geanimeerde uitvoering van de scherts-kantate van Jaap Ge- raedts, „De graaf van weet ik veel" een monstruofonische ballade voor koor orkest en solisten, voor Utrechtse stu denten in 1957 gecomponeerd. Na eer op de band opgenomen, niet onmisbare inleiding door de componist verenigden alle medewerkenden zich in de verklan king van dit werk, dat in zijn gemak kelijk begrijpelijke, gevarieerde klank schilderingen een zeer talentvol voor beeld van muzikale humor kan genoemd worden, herinnerende aan het werk van Johan Wagenaar van eertijds. De so listen Lenie Stevens-Ridderhof en Nel Wisse verdienen extra vermeld te wor- Ad Interim OEGSTGEEST DIERENBESCHERMING Tijdens de woensdagavond gehou den ledenvergadering van de afdeling Oegstgeest der Vereniging tot bescher ming van dieren is men tot de con clusie gekomen dat de pensionprijs van het dierentehuis met ingang van 1 januari 1967 verhoogd dient te wor den. Men kampt namelijk met een ex ploitatietekort van circa 3000 gulden. Voor een grote hond wordt dit in gaande 1967 3 gulden per dag. voor een kleine 2,50 en voor katten 2 gulden. Uit het financiële verslag van de penningmeester, de heer A. Gaykema bleek voorts dat in 1965 in het dieren tehuis 326 honden en 121 poezen ge zamenlijk 3.333 pensiondagen door brachten en tevens werden opgenomen 19 zwerfhonden en 12 zwerfpoezen die 114 pensiondagen „opsnoepten" alvo rens er zich eigenaars voor meldden. Thans zijn er nog 4 honden die wach ten op een nieuwe baas. De heer Elzevier-Stokmans (voor zitter) sprak een woord van welkom, waarna de heer Theunissen de aktivi- teiten over 1965 de revue liet pas- j seren. „De jeugdafdeling staat min of meer in de „ijskast" aldus de secre- I taris. „De animo is wel aanwezig maar 1 er ontbreekt een bestuur". Het aantal leden bedraagt 340 en donateurs 46. In Sassenheim (opge- 'n de Oegstgeester afdeling) is dit respectievelijk 62 en 9. >f werd toegezwaaid aan het adres dokter Krol voor zijn zeer sympa thieke werkwijze. :uwe kascommissie bestaat uit de leden mevr. Smit en de heer Leeu- win. De bestuursleden mevr. Gaykema i de heer A. Koerten werden bij akklamatie herkozen. In oktober a.s. viert de afdeling Oegstgeest haar 10-jarig bestaan! BROEIENDE KOEMEST RAAKTE IN BRAND In de nacht van woensdag op don- ;rdag is brand uitgebroken in een kassencomplex aan de Hoge Morsweg, edroogde koemest in plastic zakken wordt verpakt. De koemest is het broeien gegaan, waardoor de brand uitbrak. De brandweer heeft r geblust. Een gedeelte van de kassen en een deel van de voorraad koemest werd vernield. Het is niet be kend hoe groot de geleden schade is. Geboren: Jacques R. z.v. J. P. Ouds hoorn en P. H. Hollaar; Joyce H. d.v. K. Elion en M. B. Wafelbakker; Ni- colette E. L. d.v. W. Spiering en T. A. Boot; Hendricus L. z.v. H. A. Graven en J. C. van Ekeren; Erik, z.v. R. M. Jonkman en L. M. Groffie. Ondertrouwd: H. C. de Vogel en J. L. Wassenaar; J. P. M. Nijssen en J. G. Botermans; J. Westerhout en G. Hortensius; M. A. Hertogs en M. E. van Bergen; T. de Mooij en A. van der Zwart. Getrouwd: J. B .Meskers en M. A. de Groot; F. Spies en J. E. M. Elshof; J. Dernee en M. M. Hoogstraten; J. Parlevliet en E. P. Eberwien. Overleden: P. J. Hogervorst; H. J. Bouwmeester, e.v. F. Leder; C. J. der Meij; S. J. Viererbe, e.v. Pannevis; A. S. Wagtendonk, w. de Neef; G. Piket, w.v. A. Vroom; C. M. A. Huart. Plechtige uitvaart en begrafenis van mr. G. F. W. v. Berckel, burgemeester v. Noordwijk Gistermiddag om 1 uur vond onder grote belangstelling de plechtige uit vaartdienst plaats voor burgemeester G. F. W. van Berckel in de paro chiekerk van de H. Jeroen. De H. Mis werd opgedragen door deken P. A. d. Bosch met assistentie van pastoor P. Th. A. Perquin van de parochie Ma ria a. d. Mare, als diaken, en kapelaan Braakman als sub-diaken. In 't pries terkoor hadden plaatsgenomen em.- deken Brinkman, kapelaan Van Win kel en kapelaan Langendijk. Op ge voelige wijze vertolkte het parochiaal zangkoor en het knapenkoor, versterkt met Truus van Dongen, alt, Anneke v. d. Holst, sopraan, Jan Altena en Fr. de Lincel, tenor, onder leiding van de dirigent W. v. Geldre, de Jugendmesse van Joseph Haydn en de wisselende gezangen van de Messa da Requiem van Perosi. Organist was J. Raas. Behalve de familie van de overle dene waren tegenwoordig de drie wet houders, gemeentesecretaris W. van Sprang en alle raadsleden van Noord- wijk. Een vertegenwoordiger Commissaris van de Koningin Holland, de plaatselijke dominees, vele burgemeesters uit de omgeving, de hoofden van dienst, ambtenaren en beambten van de gemeente Noordwijk en vele prominente figuren uit de ge meente. De absoute werd verricht door de ken P. A. v. d. Bosch." Na de uitvaart trok de lijkauto en de auto's met de familieleden, wethouders en gemeen tesecretaris via het Lindenplein er Voorstraat langs het gemeentehuis en vervolgens naar Den Haag. DE BEGRAFENIS grote belangstelling vond plaats op de Kath. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. De beaarding werd, nadat de lijkbaar in de kapel was ont vangen en gezegend, verricht door pastoor L. C. J. Wüst van de St. Jaco- busparochie aan de Parkstraat. Nadat de vele aanwezigen, onder ie het Noordwijks gemeentebestuur tal van burgemeesters uit de omge ving van Noordwijk, aan de groeve graf neergelaten. Bij het graf lagen vele kransen en bloemstukken, ,o.a. van de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, van het gemeentebestuur van Noordwijk, van de Noord-, Zuidhollandse Redding Mij., van de burgemeesters uit de Duin streek, namens de Tulpen Rally, van de gemeente Voorhout en namens de Horacaf Bedrijven. Na de begrafenis maakte men gebruik van de gelegen heid de familie van burgemeester Van Berckel te condoleren in de ontvang kamer van de begraafplaats. Diploma-uitreiking en afscheid Mater Amabilisschool te Lisse Vrijdagavond werd door het bestuur, van de Mater Amabilisschool te Llsse (vanwege zalengebrek ln Hillegom) 't schooljaar van de Mater Amabilisschool afgesloten waaraan tevens verbonden was het afscheid van de 3e Jaarsleer- llngen en van mej. B. M. Bakker, hoofd leidster. De voorzitter van het bestuur, de heer W. A. Terwijn, verwelkomde de vele ouders, leerlingen en oud-leerlingen, die voor het afscheid van mej. Bakker ge komen waren. Behalve de diploma's had de voorzitter nog een onderscheiding uit te reiken aan de leerlingen van de klasse 2B, die nimmer een avond had den gemist, voorts aan mej. Jeanne Reewijk voor de wijze waarop zij steeds op de piano begeleid heeft en die nu de school gaat verlaten. Nadat alle diplo ma's waren uitgereikt richtte de voor zitter zich in het bijzonder tot mej. Bak ker. De heer Terwijn roemde haar grote aktiviteit en doorzettingsvermogen wan- uiiuci o neer de belangen van de school te be daar even na drie uur de begrafenis hartlgen zijn. U hebt gewerkt met grote energie en Inzet van alle krachten. U hebt aangevoeld wat de jeugd van te genwoordig wil, nl. geen dwang van bovenaf, maar zelfstandigheid en vrij heid. Ze willen naar de school komen als het hen boeit. U, mej. Bakker, hebt de takt gehad om de leerlingen op de juiste wijze bij te brengen, dat zij het zélf zijn die de sfeer ln de school bepalen. U hebt aan hun vorming gewerkt en hen geholpen. Op u kon men vertrouwen. God gaf u goede en mooie gaven om deze taak te vervullen zoals u het deed. De leerlingen boden haar een keurige lam aan en het bestuur overhandigde haar een couvert met inhoud voor na dere bestemming. Mej. Bakker dankte voor de goede wensen bij haar vertrek en voor de ge schenken. Zij hoopte dat er ook nog eens jongens op de Mater Amabilis school zullen komen. Na de pauze werd een bijzonder ge slaagd gezellig samenzijn met een uit gebreid programma gehouden. Handelsreizen tot Wladiswostock toe Diploma-uitreiking school-verkeers- examens te Warmond Willem Scholtes, Jan Velema, Breedijk, Hennie v. d. Beek, Trudie Schrler, Irene Verkalk, Trix van Dug- In hotel „De Zon" werden door de teren, Jacob Vredenborg, Wim v. d. burgemeester van Warmond de diplo- willik, Herman Hoekstra, Anne Vree ma's uitgereikt aan de schoolkinderen, j ken Claudia Gerlach, Maja Voordouw, die waren geslaagd voor het sehrifte- Kees Voordouw, Ricolo Smits, Maurice lijk en praktische gedeelte van het ge- Smits, Hans Ruitenburg, Christine Ho- houden verkeersexamen. De geslaagden zijn: St. Nicolaasschool: Jaap Schrij vers, John van Leeuwen, Arie Scha- kenbos. The Stol. Rini van Tongeren, George Versluis, Piet v. d. Vooren, Aad van Hulst, Ton van Leeuwen. Hein van Schie, Jos Tuythof, Kees de Winter, Ton Akerboom, Koos Heemskerk, Leo van Hulst, Hans Juffermans, Ham Maksymiak, Piet Weijers, Nico Wel- sink, Hans de Winter, Joop de Rooij. St. Ursulaschool: Ank Buters, Flora Versluljs, Marian Kerkvliet, Jacqueline Zoetemelk, Als van Seggelen, Maria Versluijs, Christien Duijnhoven, Trees Langemaire, Thea Koek. Elly Haver kort, Paula van Moorsel, Corry van Tongeren, Anette van Velzen, Annie v. Dijk, Hetty Kivits, Els van Rijswijk, Marianne Buters, Tine Kortekaas, José Versluijs, Corry van Rijn. Marian Vink, I straat te Noordwijk aan Zee voor het Netty van Seggelen, Ineke Juffermans, publiek worden opengesteld. „Huys ter Hoornn te Rijsivijk In deze tijd van fusies en verdwijnen van bedrijven, die haast aan de orde van de dag zijn, wordt het langzamer hand een zeldzaamheid dat het eeuw feest van een onderneming gevierd kan worden. In Sassenheim is dit ech ter de volgende maand het geval en wel met het bekende bloembollenbe drijf A. Frijlink Zonen N.V., dat zich niet alleen staande heeft kunnen houden, maar zich ontwikkelde tot een onderneming met wereldfaam. Zo werd vorig jaar nog de vererende op dracht uitgevoerd de Wereldtentoon stelling te New York, van bloembol- lenpracht te voorzien. Gesteld mag worden dat Hollandse degelijkheid ge paard gaat met Amerikaanse vooruit strevendheid, deze onderneming ge maakt hebben tot wat ze nu is. Bakermat In juni a.s. is het 100 jaar geleden dat Adrianus Frijlink, zoon van de tuinbaas van het „Huys ter Hoorn" te Rijswijk, naar Sassenheim kwam om hier zaken te doen in de bloembollen- handel. Maar na een jaar ging hij zich, als goed zoon uit een geslacht van bloemenkwekers, zich op de bloem bollenkwekerij toeleggen. In het bin nenland bediende hij de buitenplaat sen, maar weldra begon hij ook met export naar Duitsland. De eerste vuurproef, die het nog jonge bedrijf kreeg te doorstaan, was Jopi* Willem», Mar,on DiemM, Riet de Jware economlsche depressie na de Welslnk, Elly v. d. Post, Jory Duijnho- Frans.Duitse oorlog in 187i. een de- ven, Anjo Heemskerk, Gerry Slinger- I pressje die 1895 duurde. maar ,antl- daarna ging het weer crescendo. De ,1 handel breidde zich uit van Duitsland School met de Bijbel: Franclna Ve- t(y» ver in Rusiand. ja zeifs tot Wladi- lema, Jaap Zwaan, Annemarle Dekker, j Wostok aan de Japanse zee, werden T door „Frijlink" bloembollen geleverd. KATWIJK Raadsvergadering - Donderdagavond om kwart voor negen komt de ge meenteraad bijeen. Als enig punt ver meldt de agenda de behandeling van het ontwerp-streekplan „Rijnstreek- West" NOORDWIJK Uit de archieven blijkt dat menig par tijtje bollen per troïka werden ver voerd. Ook Wereldoorlog I werd goed doorstaan, naast een bescheiden bol- lenkraam werd groenten geteeld. De Russische en Duitse exportge- bieden vielen hierna echter geheel weg, en hiervoor werd compensatie gezocht in Amerika en andere landen in Europa. In Amerika werd een par ticuliere handel opgebouwd. Onder de cliënten kwamen bekende namen voor als Ford, Vanderbilt, Rockefeller, J. P. Morgan enz. In het binnenland werd de handel verlegd van buitenplaatsen naar hoveniers. DE DERTIGER JAREN De wereldcrisis in de dertiger jaren, waardoor ook het bloembollenvak zeer sterk werd getroffen, liet ook „Frij- Portret van de stichter van het be drijf, de heer A. Frijlink, die 100 jaar geleden van het hoveniersbedrijf over stapte naar de bollen. link" niet onberoerd. De bloembollen- kraam werd tot de helft verminderd en de export liep tot een minimum terug. Maar evenals bij de vorige te genslagen kwam hel bedrijf er goed door heen, en dank zij een conserva tief beheer in de goede zin van het woord, kon men aan alle verplichtin gen voldoen. Na een korte opleving was het We reldoorlog II, die moest worden door staan. Weer werd aan groenten-teelt gedaan, terwijl daarnaast ook de tabak zijn intrede deed. Niettemin bleef een kern-bloembollen gehandhaafd, om na de oorlog direct weer de vleugels te kunnen uitslaan. De binnenlandse han del werd uitgebreid, waarvoor de heer Nanne Frijlink per fiets Nederland doorkruiste. De laatste twee jaar van de oorlog maakte deze zich verdien stelijk als inkoper voor de plaatselijke gaarkeuken (pro-deo). Het personeel van het bedrijf kon men uit Duitsland houden. Toen in 1947 zijn vader, „baas A. overleed, nam Nanne Frijlink de lei ding over en begon er al spoedig iets te veranderen. Oude gebouwen wer den vervangen door nieuwe en grotere om de steeds omvangrijker export te kunnen verwerken. De oude relaties in Europa en het binnenland werden niet verwaarloosd, maar vooral in USA en Canada werden nieuwe gezocht en gevonden. NIEUWE WEGEN De meest dynamische periode brak echter aan, toen nieuwe wegen wer den, ingeslagen en een andere, meer moderne wijze van verkopen werd ge vonden om het op zichzelf weinig ooglijk produkt aan de man te bren gen. De bollen werden in fleurige, aantrekkelijke doosjes verpakt en voor zien van de nodige blikvangers. Dit deed 't bij het verwende Amerikaanse publiek. Maar de N.V. blijft zoeken naar betere methoden en verpakkin gen om in Amerika en Europa de be zoekers van supermarkets en grote winkels tot kopen te verleiden. Naast de U.S.A. en Canada breidt deze ver- De stichter van het bedrijf maakte in zijn vrije tijd veel studie van de homopathie. Zijn kennis op dit terrein putte hij voor een groot deel uit de „Be- schrijvinghe der Aardgewassen" van Abraham Muntingh, een lijvig boekwerk dat in 1696 ver scheen. Door zijn adviezen die hij aan allerlei hulpzoekenden gaf, kreeg hij langzamerhand grote vermaardheid. De 'toeloop nam zulke vormen aan dat hij hiervoor speciale zittingen moest gaan houden. Aan de vele til bury's aan de Oude Haven kon de bevolking zien dat er weer zitting was. Honderden uit de wijde omtrek kwamen hiervoor naar Sassenheim. De heer Frij link rekende voor zijn adviezen geen honorarium, maar wees zijn bezoekers op het busje van de christelijke school, waarvan hij mede-oprichter was. koop zich ook uit in Europa, waar in Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Ita lië en de Benelux veel handel ver kregen is. Een nieuwe campagne voor de Scandinavische landen en Engeland is in voorbereiding. Voor deze uitbrei ding is er thans een grote, nieuwe pakhal in aanbouw. De eigen kwekerij, die na de oorlog in verband met de woningbouw naar Noordwijkerhout moest worden over geplaatst, kon niet in de exportbe- hoeftep voorzien, ook al door de teelt- beperking. Daar er echter 12.000 bloem bollenkekers zijn zonder export, wer den met hen langlopende contracten afgesloten om de aanvoer veilig te stellen. Dit laatste is wel noodzake lijk als men weet dat de laatste jaren gemiddeld 50 miljoen bollen werden omgezet, waarvan de meesten in ver pakking. Niet minder dan 9 maanden per jaar wordt geëxporteerd. Met de tijd is ook de structuur van de aan vankelijke eenmanszaak totaal ver anderd. A. Frijlink Zonen N.V. telt nu drie dochterondernemingen, w.o. twee in het buitenland. In 1960 werden naast Nanne Frij link tot directeuren benoemd de heren W. Keyzer en H. G. van Teylingen, en in 1963 A. L. Trossèl en weer een Adrianus Frijlink, zoon van Nanne. Tot de vaste personeelskern behoort 75 man, een getal dat in het hoog seizoen uitgroeit tot 260. De goede verhoudingen in het bedrijf komen wel het best tot uitdrukking in de vele malen dat er een 25-jarig jubileum werd gevierd, viermaal een 40-jarig en binnenkort een 50-jarig, terwijl meerdere koninklijke onderscheidin gen in verband hiermee werden ver leend. Men heeft het sterke vertrou wen dat ook in de toekomst nog veel bereikt kan worden door een hechte samenwerking tussen leiding en per soneel. Rest nog te vermelden als bijzon derheid, dat Nanne Frijlink evenals diens vader en grootvader, lid is van het Scheidsgerecht voor de Bloemen handel, waarvan de stichter van het bedrijf één der drie oprichters was. Het eeuwfeest wordt o.a. gevierd met een receptie in „Treslong" te Hillegom op vrijdag 3 juni a.s. 's middags van 4 tot half 6.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4