PREMIE SPAARPLAN Davofabrieken dicht: 225 man op straat Paraschool - sprongsgewijs i geopend Borba doet verzet Roemenië uit doeken Prof. Utrecht vrijgelaten KLM streeft naar CAO met looptijd van 5 jaar Kroongetuige moordzaak wijzigt in hoger beroep verklaringen Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. Wanbeleid' volgens vakbonden Hoogbejaarde schildpad overleden Bomaanslag Canadees Lagerhuis Hogarth dreigt met algemene staking Pompstation van Shell in Hongarije VRIJDAG 20 MEI 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 GILZE-RIJEN (ANP) Kapitein Wal ter Mertens, paracommando van he Belgisch leger en Instructeur van he para-opleidingscentrum in Scharren ii België, zette zichzelf gistermiddag zo ge makkelijk en rustig op de vliegbasis Gllze- Rijen aan de grond, alsof hij van di tram afstapte. Ilij oogstte daarmee eei waarderend applaus van de chef van di generale staf van de landmacht, luitenant generaal F. van der Veen en vele andere landmacht-officieren, die naar Gilze Rijen gekomen waren om er de officiële start mee te maken van de parachutis tenopieldlng voor de commandotroepen in Nederland, Ook enkele Nederlandse dienstplichtigen maakten een sprong, die hen uiteindelijk het brevet van getraind paracommando moeten verschaffen. Voordat ze zoveel ervaring hebben als de Belgische kapitein Mertens, moeten ze de sprongen echter nog vele keren herhalen. Kapitein Mer tens heeft er namelijk al ruim 950 ach tel de rug. Eergisteren maakte hij de sprong van zijn leven. Hij liet zich toen van 4200 meter vrij vallen om pas op zes honderd meter zijn bestuurbare parachute te openen. ..Parachutespringen is een paasie." 2Ki hij na afloop in de mess. „Meer dan de helft van het plezier is eraf als Je Je parachute opent". Met de opleiding van de para's is een duidelijk begin gemaakt. Dat gebeurde in de Junckerhal op Gilze-Rijen. waar luite nant-generaal Van der Veen nog eens benadrukte, dat de commando's de super soldaten van de landmacht zijn en dat aan hun opleiding een training in het parachutespringen niet mag ontbreken. Die opleiding gebeurde al in België. Maar nu men las gevolg van een wetswijzi ging ook in Nederland de mogelijkheid heeft kunnen vinden zit het erin dat commando's ook in ons land hiervoor een uitgebreide training krijgen. Ontkenning uit Boekarest gewantrouwd BELGRADO (UPI) Tjjdens een con sultatieve bijeenkomst in Moskou hebben Roemeense militaire vertegenwoordigers drie maanden geleden voorstellen ter tafel gebracht voor wijzigingen in het Warschaupact. Dit heeft het Joegoslavi sche blad Borba bekendgemaakt. De Russische leiders hebben afwijzend op het Roemeense initiatief gereageerd als gevolg hiervan heeft de Roemeen- partijleider Nicolae Ceaucescu op 7 mei in een rede ongekend felle kritiek uit geoefend op de Comecon, de communis tische tegenhanger van de EEG het Warschaupact. Binnen drie dagen na deze to< reisde de Russische partijleider Leonid DJAKARTA fANP) In de loop va deze week zijn nog drie gevangenen i Indonesië vrijgelaten. Onder hen bevindt zich professor Utrecht, die van Nederland se afkomst is. Hij werd in de zomer var het vorig jaar gearresteerd. Het is nog niet bekend of professor Utrecht in In donesië zal blijven. Ter gelegenheid van het SOO.jarig bestaan van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde, is woensdag aan het pand Hogewoerd 126 een gedenk teken onthuld ter nagedachtenis aan de oprichter van de Maatschappij, Frans van Lelyveld. De plaat werd onthuld door de huidige bewoner van het pand, de heer J. Denninger NIEMAND BIJ LAPWERK GEBAAT (Van een onzer verslaggevers) AM8TELVEEN Van onverwachte zjjde valt in de uiterst actuele problema tiek der lonen een opmerkelijk geluld te horen. De vereniging van KLM-vliegers een categorale vakorganisatie met «3? leden, wier salaris varieert van 10.000 tot 62.000 gulden heeft bekend gemaakt. tjjdens een overleg met de KLM-direetle over het hele pakket van arbeidsvoorwaarden, dat voor de komen de herfst op het program staat, .te wil len streven naar een CAO met de voor Nederland ongekende lange looptijd van S Jaar. -Wat nu op het loonfront gebeurt, ie lapwerk", zegt. de voorzatter, captain L. Zeyfert. „De onderhandelingen ver lopen altijd onder druk. Je springt van de hak op de tak. Je praat vaak met een directie, die. gedwongen door de nood haak van planning op lange termijn, al lang een positie heeft ingenomen, ie praat, met andere woorden, tegen een muur. Als je dan meer uit de leiding wilt knfjpen. dan ze van plan was te geven, heb Je een Ideale broedplaats voor con flicten en onrust. Daar is het bedrijf noch het personeel bij gebaat". Sinds de door velen onbegrepen sta king in 1958 (die bepaald niet ging om salarisverhoging, al werd dat in brede kring aangenomen, maar een protest was tegen het ontslag van de twee voorzitters Met* en De Laat) heeft de vereniging van KLM-vliegers in de vakbondswereld geen beste naam gehad. Nog dezer dagen beschuldigde de heer P. van Zijl, voor zitter van de groep burgerluchtvaart van de Nederlandse katholieke bond van ver- voerspersoneel, de piloten ervan, dat zij eledhts rekening willen houden met hun eigen belang. „Eigenlijk een complLment", zegt Zeyfert, „waar ben je anders vak- Drie hospitalen voor militairen opgeheven UTRECHT (ANP) Binnenkort zullen drie militaire hospitalen worden opgehe ven. Op 1 juli aanstaande sluiten de ge westelijke militaire hospitalen ln Amers foort en Arnhem. Voorts ligt het ln de bedoeling, ook het gewestelijk militair hospitaal ln Assen op te heffen. bond voor?". Maar hij vindt het verwijt niet rechtvaardig. „Natuurlijk is een CAO met lange looptijd voor ons geen nadeel. Anderzijds menen wij, dat de arbeidsrust ermee is gediend en dat dus het hele be drijf er wel bij zal varen. Wij zoeken stabiliteit". De vliegers hebben nu het volgende voor ogen (en hopen daar bij de KLM- directie sympathie voor te vinden, het geen er wel in schijnt te zitten): een systeem, waarbij beide partijen de spel regels kennen, zodat ze niet touw gaan trekken om een beetje winst binnen te halen, daarmee de arbeidsrust ln gevaar brengend. Captain Zeyfert („misschien ben ik een idealist") ziet ln ieder geval geen heil ln een CAO met lange looptijd, die werkt op basis van starre formules. HU ziet meer heil ln een overeenkomst voor 5 jaar aangaande de principes, die de ontwikkeling der lonen en ande re arbeidsvoorwaarden (pensioenrech ten, verhouding tussen werk- en rusttijd) beheersen. De cijfers kunnen dan flexibel blijven. De KLM-OAO is ln overeenstem ming met. internationale maatstaven. Het gaat slechts om aanpassingen. Brezjnev naar Boekarest en voerde daar gedurende drie dagen geheime bespre kingen die naar verluidt weinig resultaat hebben opgeleverd. Kort hierop zond Roemenië een brief naar de leden van het Warschaupact waarin de voorstellen uit de doeken werden gedaan. Deze be helsden onder meer: terugtrekking van de Russische troepen uit landen waar zij niet langer noodzakelijk zijn: bilaterale onderhandelingen over de kosten van ln het buitenland gelegerde Russische troe pen: consultaties vóórdat kernwapens worden gebruikt: betere verdeling van de bevelsfuncties binnen het Warschaupact. Later ontkent de Roemeense regering het bestaan van een dergelijke brief maar Oosteuropese zegslieden in Meskou heb ben verklaard meer dan ooit overtuigd te zijn van de authenticiteit van de brief. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Opnieuw en thans voor het Bossche hof in hoger beroep herleeft het drama van de Zundertse carnavalsmoord: de nacht van 2 op 8 maart 1965, waarin Tinus van Hasselt op het erf van zijn boerderij te Zundert gedood werd. De eerste dag, die het hof hieraan wijdde (maandag volgen requisitoir en pleidooi) kende een sen sationeel hoogtepunt. Zo duidelijk twij felt de president, mr. W. Roozendaal, aan de verklaringen van de kroongetui ge, de weduwe van het slachtoffer, me- vroow Joh. van Hasselt-Herijgers, dat hij de zitting schorst voor beraad. Zij geeft omtrent wat er die valsnacht gebeurde een geheel andere lezing dan vroeger. Alle vroegere be zwarende verklaringen buigt zij zoda nig om, dat verdachte er zo gunstig mo gelijk afkomt. Bijzonder schril la de tegenstelling tussen deze sltautie en die te Breda, de rechtbank ln de overwegin- an haar vonnis zegt, dat de klaring van verdachte Jos van de: dat hij van 's avonds half negen tot morgens half zeven niet op de boer derij van Van Hasselt ls geweest, „on verenigbaar is met de verklaring Johanna Herljgera, van de waarheid van welke verklaring de rechtbank overtuigd ls". De schorsing in Den Bosch duurt maar enkele minuten. Fol terend pijnlijke minuten voor deze kroongetuige. „Volgende getuige, deurwaarder", laat de president bij zijn terugkeer ten. Zeventien getuigen, van wie twee h decharge, zijn opnieuw omstandig ver hoord, waaruit zal moeten blijken, of Jos van den B. terecht door de Breda- rechtbank ls veroordeeld. Tegen deze verdachte was 15 jaar geëist wegens moord. Hij is veroordeeld tot 10 jaar wegens doodslag. Men kent de feiten: Op de laatste avond van carnaval 1965 was Jos van den B. met zijn vriend Tinus van Has selt, op wiens boerderij Van den B. zeer veel werk verzette, op stap gegaan, ln Zundert en enkele Belgische grensca- fés. Van den B. had een geel cama- valspak aan, waarvan hij beweert, dat hij het in de loop van de avond met een Belg tegen een blauwe kiel heeft geruild. Op de terugweg, zegt Van den B., Is hij uitgestapt, nadat Tinus van Hasselt nog een Belgische lifter had meegenomen. Tegen half twee kwam Van den B. thuis, rond diezelfde tijd moet Tinus van Hasselt op zijn erf zijn vermoord, waar hij 's morgens. met verbrijzelde schedel, door zijn vader werd gevonden. Van den B. ontkent alle schuld. „Die Belgische lifter moet het gedaan hebben", is zijn verweer. In het radde dialect van zijn grens streek herhaaldelijk onderbroken door de president om langzamer en dui delijker te spreken doet Jos opnieuw het verhaal van zijn onschuld. De be zwarende omstandigheden worden hem uitvoerig voorgehouden: het bloed op zijn carnavalshoed, welke bloedspatten afkomstig zijn van iemand met dezelfde bloedgroep als het slachtoffer. De bloedspatten op zijn schoenen: ook de bloedgroep van het slachtoffer. De vier haren, geklemd ln de hand van het slachtoffer: een haarsoort, dat van ver dachte afkomstig kan zijn. De verklarin gen van vele getuigen, die zeer bezwa rend zijn. Verdachte blijft ontkennen. Spijkerhard. Maandag gaat het doek opnieuw op. Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit té komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van f 100,— krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van f 25,Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2) Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500, spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20%. Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT „U HOEFT NIET MEER TERUG TE KOMEN" DEVENTER (ANP) Het debacle in de èDavo haardenfabriek In Deven ter ls thans volledig geworden. De direc tie heeft het personeel van de Davo-ves- tlging ln Coevorden woensdagmiddag meegedeeld dat ook dit bedrijf zal wor den gesloten. Voor de ongeveer 225 per soneelsleden houdt dit ontslag In. Korte tijd nadat de vennootschap surseance kan betaling had aangevraagd en gekre gen, kwamen door de sluiting van de be drijven in Deventer reeds 175 perso neelsleden op straat te staan. Met Ingang i aanstaande maandag (28 mei) zullen alle bedrijven van Davo voorgoed ge sloten zijn. De produktie van de hypermoderne fa briek te Coevorden van gashaarden werd in 't najaar '64 ter hand genomen, maar nog voordat de fabriek op volle capaciteit werkte, kondigden de eerste tekenen van een stagnerende afzet bij Davo zich aan. De moeilijkheden zijn sindsdien verergerd, onder meer door commerciële beleidsfouten van de direc- AUCKLAND (UPI) Een schildpad, die in 1777 door de Britse ontdekkings reiziger kapitein James Cook aan de koning van Tonga werd geschonken, is woensdag op het eiland Tonga overleden. Het dier, dat als naam Tuimalila, droeg, werd als stamhoofd met groot respect be handeld en is waarschijnlijk 192 jaar oud geworden. De schildpad was ook een be langrijke toeristische attractie. Deze witte rat ie, wat je noemt, in de lorum en kan zijn balans op de lat maar enkele moeite koet. Hij had van deze beide onderzoekers, die naarstig zoeken flinke hoeveelheid jandoedel gekregen tie, die een weinig gewild type gashaard te lang in produktie en verkoop hield. De voorraden gashaarden hoopten zich op, terwijl de afzet van olie- en kolen haarden eveneens afnam. Achteraf bezien was de investering in de nieuwe fabriek in Coevorden boven dien een minder gelukkige beslissing, zo heeft de directie toegegven. Naar de directie meedeelde, is het besluit ook de gloednieuwe fabriek in Coevorden stop te zetten, te wijten aan de houding van de bankier van Davo, de Nederland se middenstandsbank. De bank weiger de verdere kredieten te verlenen. Het ontslag van de 225 grotendeels oudere personeelsleden van de fabriek ln Coevorden is ook bij de werknemersbon den als 'n bom ingeslagen. De betrokken arbeiders hebben de ontslagaanzegging pas woensdagmiddag ontvangen, nadat kort tevoren eerst de bondsbestuurdere en daarna de leden de ondernemingsraden waren ingelicht. „Er is geen geld meer", kregen de t beiders woensdag omstreeks half drie „U hoeft niet meer terug te komen, want vrijdag is toch een verplichte snip perdag". Geen geld De directie, zo ls tijdens het overleg met de bonden gebleken, kan 't loon deze week zelfs niet meer betalen. Tot 13 mei was geld beschikbaar, maar dichtdraaien van de kredietkraan door de bankier (de middenstandsbank) plaat ste de directie voor nieuwe moeilijkhe- De bankier heeft zich bereid klaard het loon voor deze week te beta len. De vakbonden kregen na herhaald aandringen ook nog gedaan, dat de ban kier ook de zogenaamde penweek (eind afrekening) volgende week nog voor zijn rekening zal nemen, en daarmee is de kous voor de 225 Davo-arbeiders af. Va kantietoeslag zullen de arbeiders niet meer ontvangen, hoewel velen reeds In verband met de naderende vakantie ver plichtingen zijn aangegaan door het stor ten van waarborgsommen. De heer Ubblnk, directeur van de ge lijknamige gieterij, die met de Davo een concernmaatschappij vormt, was niet bereid de bonden een toezegging te doen ten aanzien van zijn morele verplichtin gen tegenover het Davo-personeel. De arbeiders voelen zich nu extra be nadeeld, want door de wegens liquidi- teitsmoellljkheden vorig Jaar september ingevoerde werktijdsverkorting hebben zij al de helft van de wachtgeld- en werkloosheidsregeling gesoupeerd. Ze voelen zich bedrogen. „Een staaltje van wanbeleid", zo rea geerde de algemeen secretaris van de christelijke nietaalnijverheidsbond, de heer J. de Graaf. Onbegrijpelijk en on aanvaardbaar vindt de voorzitter van de katholieke metaal bond St.-Eloy de heer P. Brussel, het dat men ln het totale be leid bij de Davo, de sociale belangen zo heeft verwaarloosd. Je kunt de arbeiders meer van de ene op de andere dag op straat zetten, meent de beer Brussel. „Schiet Kareltje niet dood..." SAIGON (Reuter) Amerikaanse he likopterpiloten, die gelegerd zijn op het vliegveld Doe Hoa bij Saigon hebben verzocht „Kareltje" niet dood te schieten. „Kareltje" is een sluipschutter van de Vietkong, die al 300 keer op toestellen heeft geschoten die van het vliegveld op stegen. maar 299 maal miste. De piloten, die zeggen dat het ene schot dat raak een gelukstreffer is geweest, hebben het Amerikaanse en Zuid Vietnamese per soneel verzocht niet terug te schieten. De Vietkong zou hem kunnen vervangen door iemand dis wel kan mikken, zo m zij. Advertentie) OTTAWA (Reuter) Het is waar schijnlijk te danken aan een misrekening van tweeëneenhalve minuut dat de bom, die woensdag In een van de toiletten van het Canadese Lagerhuis explodeerde, niet in de vergaderzaal uit elkaar sprong. Uit notities van de maker van de bom, die bij de ontploffing om het leven kwam, is gebleken dat hij de ontsteking een vertraging van 2,5 minuut had gege- De man was van plan om de lont in het toilet te ontsteken en de bom vervolgens in de vergaderzaal van het parlement te werpen. Men vond voorts een toe spraakje, dat de man blijkbaar had wil len afsteken en waarin stond dat hij zo veel mogelijk parlementsleden wilde vermoorden om „de deplorabele ma nier" waarop zij het land bestuurden. Weer twee CAO's afgekeurd DEN HAAG (ANP) Op advies van het college van rijksbemiddelaars heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, we derom ten aanzien van enkele CAO's-be- palingen onverbindend verklaard. Het betreft thans die voor het schoonmaak bedrijf en het glazenwassersbedrijf. Bei den betreffen een loonsverhoging van meer dan 7 procent. Britse havens liggen stil (Van onze correspondent LONDEN. „Een beroep op de oor logsvloot zal een algemene staking ver oorzaken" Deze uitdaging heeft de Schot William Hogarth, leider van de stakende Britse zeelieden, gëricht tot premier WH son. ZUn woorden veroorzaakten nieuwe spanning. De nationale vakvereniging van 62.500 zeelieden schijnt te verwachten dat andere vakbonden zich bij haar zouden voegen voor een krachtproef met de rege ring Premier Wilson en zijn ministers heb ben opnieuw onderzocht hoe de belangen van de natie tijdens de staking beschermd kunnen worden zonder de leden van de vakverenigingen te provoceren. Hoe dan ook. Wilson heeft het standpunt ingeno- dat de nationale belangen ln elk Moelele wil zich overgeven l.EOPOLDSTAD Pierre Moelele, de rebellenleider die tweeëneenhalf jaar ge leden de stoot gaf tot de bloedige Kongo lese opstand, zou zich willen overgeven. Moelele houdf zich naar verluidt nog schuil met een bende van enkele honder den mannen in het oerwoud, ongeveer 480 km ten oosten van de Kongolese hoofstad. geval voor gaan en dat de regering dus niet mag zwichten voor dreigementen. Waarnemers vragen zich af wanneer de regering een noodtoestand zal afkondigen om bepaalde overheidssectoren de nodige bevoegdheden te geven voor de verzeke ring van essentiële bevoorrading. In rege ringskringen werd gezegd dat deze maat regel zou afhangen van de toestand in de havens. BOEDAPEST (UPI) In Boedapest is donderdag bet eerste benzinepomp, station van de Shell in Hongarije ge opend. Het zal alleen beschikbaar zijn voor in het buitenland geregistreerde auto's, wier bestuurders betalen in har de valuta. Volgens het Hongaarse persbureau MTI hebben nog meer buitenlandse ben zinemaatschappijen en automobielfabrie ken gevraagd om in Hongarije soortge lijke diensten aan buitenlandse toeris ten te mogen bewijzen. Ze zouden daar toe in de nabije toekomst in staat kun nen worden gesteld, aldus MTI.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5