HANDZETTER AANTAL LONGTUMOREN NEEMT HELAAS IETS TOE Dames van Bataven morgen in competitie DE LEIDSE COURANT ■keukenknecht DANSEN kunstgebitten een admin. medewerkster PAGINA 4 E LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 1960 In de Lakenhal: INTERESSANTE EN KOSTBARE TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSE MIJ. VAN LETTERKUNDE Ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van de Nederl. Maatschap pij van Letterkunde is in de Laken hal een interessante en daarbij nogal kostbare tentoonstelling ingericht van schatten uit de maatschappij-biblio theek. In een aantal vitrines, die chro nologisch zijn opgesteld, bevinden zich zowel incunabelen en wicgedrukken, als drukken uit de gouden eeuw en later, gecompleteerd met handschrif ten van verschillende op het terrein der Nederlandse letteren prominente figuren. De bibliotheek is een werk- bibliotheek, aangepast aan de doel stellingen van de Maatschappij, hoe wel veel ervan het karakter van mu seumstukken heeft gekregen. Veel jaar onderdak bij de Universiteitsbi bliotheek. Ze is een der belangrijkste depots van middelnederlandse hand schriften in Nederland. De expositie, die tot 12 juli duurt, werd gearran geerd door drs. E. Braches en drs. P. Obbema, beiden conservator van de Leidse universiteitsbibliotheek. Een ruimtelijke compositie, die alle activi teiten, commissies en afdeling van de Mij. plastisch in beeld brengt, werd uitgevoerd door de Leidse kunstenaar Will Tweehuysen naar een idee van prof. dr. P. C. Mindera. OPENING Woensdagmiddag werd de tentoonstel- afkomstig van legaten en schenkingen, ling geopend door prof. Heeroma, hoogleraar te Groningen en voorzit ter van de jubilerende Maatschappij. Bij de plechtigheid, die in de Grote GRONDSLAG Pers van de Lakenhal plaats vond, tegenwoordig prof. dr. H. J. J. M. Do grondslag van de handschriften verzameling wordt gevormd door het legaat Alewijn uit 1789. Er bevinden zich onder handschriften als de Fer- guut, de Walewyn en Dirc Potters „Der Minnen Loep", bedoeld als „werk materiaal" voor het algemeen verkla rend woordenboek, waar de Mij. in die dagen mee bezig was. De eerste grote aankoop was die uit de nalaten schap van prof. J. J. Schultus (1780). Een tweede aankoop betrof incunabe len uit de verzameling van Jacob Ko ning (1834). In 1842 legateerde Diede- rik van Leyden Gael een verzameling 17e en 18e eeuwse Nederlandse toneel stukken. In 1888 volgde een vrijwel complete verzameling Catsiana, waar-1 onder de originele tekeningen van Adriaen v. d. Venne voor de etsen van Cats' werken (waarvoor aan de tekenaar 26 gulden werd betaald), alsmede het ridderdiploma van Jacob Cats, uitgevaardigd door Charles I van Engeland en voorzien van diens groot- zegel. Deze Catsverzameling was een geschenk van jhr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. In de loop der jaren werd de ver zameling uitgebreid met aankopen uit de bibliotheek van J. A. Alberdingh Thijm, daartoe in staat gesteld door een schenking van James de Fremery; boeken en wetenschappelijke nalaten schap van prof. dr. R. Fruin. legaten van prof dr. J. J. Doedes (1898, een verzameling almanakken), van Eelco Verwijs (1880), Beetsiana, waaronder handschriften van verhalen uit de Ca mera Obscura, alsmede een aantal brieven uit het Gids-archief, waaron der van Treub, Gerrit Achterberg en A. Roland Holst. Voorts liggen er op de tentoonstelling een aantal eigen uitgaven van de maatschappij. v. d. Merwe, hoogleraar aan de uni versiteit van Pretoria en lid van de Zuidafrikaanse Academie, die op zijn reis door Europa enkele dagen in Ne derland vertoefde. Hij bracht de groe ten en gelukwensen over van de Zuidafrikaanse leden der Maatschap pij, in het bijzonder van het oudste lid, prof. dr. Th. Ie Roux, die in 1910 te Leiden promoveerde. Prof. v. d. Merwe sprak de hoop uit, dat de ju bilerende Mij. nog vele jaren en met toenemende kracht zal blijven ijveren om de banden met de taal'- en cul tuurgenoten in Zuid-Afrika te besten digen en te versterken. De toespraak werd in het Zuid-Afrikaans gehouden, en vormde daardoor een interessante noot tussen het wat dan wel genoemd wordt ..Algemeen Beschaafd Neder- Onder hen, die de opening bijwoon den, bevond zich de burgemeester van Leiden, mr. G. C. v. d. Willigen. Molenmuseun De Valk begin juni open Op donderdag 2 juni a.s. zal de Com missaris van de Koningin in de Provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, te Leiden het Molenmuseum openen. Dit museum is gevestigd in de uit 1743 da terende walkorenmolen „De Valk", die eigendom is van de gemeente Leiden. De in het museum onder te brengen collectie bestaat geheel uit voorwerpen en gereedschappen die verband houden met molens en met de bouw van molens. VERSLAG BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE LEIDEN 1965 Deze collectie Is eigendom van de Vereniging "De Hollandse Molen" en wordt door deze vereniging in bruikleen afgestaan aan de gemeente Leiden. De exploitatie vi rust bij de directie seum De Lakenhal. In de molen is e t.b.v. de concierge i Het ligt in de bedoeling molen en mu- Volkshuis bezichtiging open te stellen I daartoe in het Stedelijk Mu- woning Ingericht HONDERDDUIZEND BANDEN De bibliotheek omvat momenteel ca honderdduizend banden en is reeds 90 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 1 juni a.s. van des voormiddags 8 uur tot des namiddags zeven uur de stem ming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad zal plaatsvinden. De kiezer wordt in herinnering ge bracht de verplichting, bedoeld in art. 89 der Kieswet. Hij. die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stern- district. Voorts wordt gewezen op het be paalde in art. 128 van het Wetboek van Strafrecht: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens ettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Leiden, 20 mei 1966. De Burgemeester van Leiden. VAN DER WILLIGEN. (Advertentie) Minder gevallen van actieve longtuberculose Vanwege het plaatselijk Comité Be volkingsonderzoek Tuberculose Leiden is een verslag verschenen van het in het vorig jaar gehouden bevolkings onderzoek. Kon in het verleden wor den volstaan met twee opstelplaatsen voor de apparatuur, in 1965 werd, vooral door de uitbreiding van Zuid- West, bovendien de beschikking ge kregen over de hal van de Bevrij dingskerk. Om nog meer spreiding te krijgen zou men ook de Jacobazaal van De Burcht bij een volgend onder zoek willen inschakelen. Tot nu toe werd het onderzoek, behalve in Zuid- West, verricht in het Waaggebouw en het BJB.-gebouw aan de Middelste gracht. Er werden rond 73.500 oproepingen bezorgd, betreffende alle Leidse in woners geboren vóór 1 juli 1950 (kin deren tot 15 jaar worden regelmatig op de scholen op t.b. gecontroleerd). In totaal namen 37.024 personen aan het onderzoek deel, bijna 50 pet. van het aantal opgeroepenen. Van de weg blijvers bleek evenwel een groot aan tal regelmatig toch onder controle te In het verslag aan het comité, dat onder voofirtterscnap staat van de heer S. Menken, wordt voldoening uit gesproken over het verloop van dit vijfde bevolkingsonderzoek in Leiden. Er is in vlot tempo gewerkt op de drie verschillende plaatsen in de stad. Over het Waaggebouw en het gebouw van de B B. kon men niet veel goeds zeggen. Als ruimte voor een bevol kingsonderzoek op tuberculose kan niet worden gezegd, dat deze gebou wen geschikt zijn. Over de opkomst ruim 37 pet. van de totale bevol king was men tevreden, vooral als men bedenkt, dat zeker 25 pet. der bevolking (ongeacht de kinderen be neden 15 jaar) onder controle staat bij verschillende instanties. Het is verheugend, aldus het ver slag. dat de belangstelling een stij gende lijn vertoont: een bewijs, dat het grootste deel der Leidenaars het nut van het onderzoek inziet. Er werden vorig jaar zeven geval len van actieve longtuberculose ge vonden, enkele minder dan bij de vo- Leids student wordt hoofdredacteur „Student" Tot hoofdredacteur van het landelijk blad „Student" (oplage 60.000 exem plaren) is benoemd de heer C. Th. Barbas, vierdejaars-rechtenstudent in Leiden. Hij heeft zich gedistancieerd van het beleid van zijn voorganger W. J. Koning inzake het plaatsen van de veelbesproken „Bikkelacht-foto" in het vorige nummer. De hoofdredacteur van het Alge meen Studenten Persbureau, dat Stu dent uitgeeft, had toen zoals bekend de gehele oplage ingehouden en in bewaring gegeven bij de Haagse po litie, omdat hij het met het afdruk ken van de op prinses Beatrix gelij kende foto van een pin-up-girl niet eens was. Daarop nam de heer Koning uit protest tegen deze preventieve censuur ontslag. De nieuwe hoofdredacteur (die te vens redactiesecretaris is van 't Leids Universiteitsblad), was voorheen reeds als redacteur aan het blad „Student" verbonden. In het jongste nummer schrijft hij o.m.: „Het is Koning ge lukt ook de oplage van het Utrechtse studentenblad waar hij hoofdredacteur van is (Trophonios) door de justitie in beslag te laten nemen. Nu omdat de Bikkelacht-prent er in stond zoals die in het Duitse blad „Der Stern" ver scheen." „Met alle respect voor mensen die rechtlijnig denken en er een goede dosis doorzettingsvermogen op na hou den, geloof ik toch dat het gezond is met beide benen op de grond te blijven en in te zien dat het gewoon „bot" is op deze manier tegen de justitie op te blijven boksen". „M.i. kun je één keer zeggen dat je prinses Beatrix met de „prent" niet hebt willen beledigen en dat je al leen wilt protesteren tegen het optre den van de justitie, een tweede keer kun je weten dat anderen in de prent wél die belediging zien". „Dit betekent dat Koning de indruk wekt wel degelijk de bedoeling te hebben gehad de prinses te beledigen (dit wil natuurlijk niet zeggen dat hij dat zélf wil, maar het is de betekenis van zijn handelen), ik noem dit dan ook een ook hem onwaardige vorm van protest. Een ware „honnête homme" zou dit nooit hebben kunnen LEIDSE AGENDA VRIJDAG 20 MEI „Hoe meer zielen Cabaret van Fons Jansen Stadsgehoorzaal, 20.00 u. Maatschappij der Nederlandse let terkunde Herdenking eeuwfeest. Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. Receptie 16.30 uur. Leids Studentenkoor en orkest „Col legium Musicum" Zesde lustrum concert. Zuiderkerk (Lammenschans- weg), 20.15 uur. Maatschappij der Nederlandse let terkunde Toneelavond met Brede- ro- èn Hooftprogramma. Schouwburg, aanvang 20.00 uur. N.V. Werninks Beton Mij. Aan deelhoudersvergadering. Rest. De Doe len (Rapenburg), 11.00 uur v.m. ZATERDAG 21 MEI Kon. Ned. Natuurhist. Ver., afd. Lei den Excursie Meyendel. Vertrek met bus 43 naar Wassenaar om 10.00 uur v.m. (halte Station). Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden Excursie naar buitenplaats „De Vrije Blik". Ver trek uit Leiden per NZH-bus 43, Sta tionsplein, 9.00 uur v.m. K en O Excursie naar het Nederl. Postmuseum. Verzamelen Zeestraat 82, Den Haag, 10.00 uur v.m. K en O Toneelgroep „Centrum" speelt „Liefdes loze les". Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Maatschappij der Nederlandse let terkunde Huishoudelijke vergade ring. Filmzaal universiteit, 10.30 uur MAANDAG 23 MEI Ver. voor Vreemdelingenverkeer ledenvergadering, restaurant Van der Heyden, 17.00 uur. Nieuw Rotterdams Toneel opvoe ring „Arsenicum en oude kant", Schouwburg, 20.00 uur. Leiden Dkt. Brands, Zocherstr. 1, tel. 26946; dkt. Jansen, Rijnsburger- weg 298, tel. 53024; dkt. Van Alphen, Noordeindsplein 2a, tel. 22268; dkt. Meel, Thorbeckestraat 5, teL 22522; dkt Van Gent Plantage 14, teL 22538. Op de Haarlemmerstraat vond woens dagmiddag 6 uur een aanrijding plaats ter hoogte van de Overdekte. Een 18-ja- rige wielrijder uit Leiden haalde een voor hem rijdende wielrijdster in, die op haar beurt weer uitweek voor een af stappende wielrijdster. De Leidenaar reed eerst tegen de afstappende wiel rijdster op. daarna raakte hij de passe rende wielrijdster, om vervolgens met z'n hoofd door de achterruit van een gepar keerde auto te vallen. Met een gecom pliceerde linkeronderbeenbreuk werd de onfortuinlijke Leidenaar door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Gistermorgen omstreeks kwart voor 9 raakte de speeltuin Groenoord aan de Groenoordstraat in watersnood, toen de waterleidingbuis onder het ge plaveid gedeelte van de speeltuin was gesprongen. Omdat het opwellende wa ter de omliggende huizen dreigde binnen te lopen, heeft personeel van de water- leidingdienst de hoofdkraan afgesloten. Aan het tegelplateau van de speeltuin werd enige schade aangericht. Gister avond rond kwart voor acht is brand uitgebroken op de eerste etage van een woning aan de Breestraat vermoedelijk Leidse" politie, bij welke dienst hij" dë ten gevolge van kortsluiting. Plotseling functle van administratief ambtenaar A stonden de overgordijnen in brand, het. bekleedde. Hoofdinspecteur J. C. Hof- geen spoedig door de 34-jarige bewoner stede sprak als eerste de scheidende heer werd ontdekt. Hij rukte de brandende Segaar, die enige weken geleden werd overgordijnen van de ramen en bluste onderscheiden met de zilveren medaille, de brandende inventaris. Plafond, raam- behorend bij de orde van Oranje-Nassau, kozijnen, een bankstel en de vloerbedek- fOCi jjy had Veel bewondering voor het ,cp mbML*obser- *inft 7rde* beschadigd. De brandweer werk van de heer Segaar en releveerde totaal 67, is niet onbelangrijk. Jeeft door het t optreden van de voorts diens aktiviteiten voor de toneel- - - - tornt op voetbalgebied. Namens LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de rijksuniversiteit te Lelden zijn geslaagd voor de examens: kandidaats a wis- en natuurkunde mej. M. C. Nefkes (Leiden) mej. A. A. C. de Haas (Den Haag), idem a de heer H. Moraal (Leid- schendam), idem c de heer P. C. v.d. Kruit (Leiden), idem f de heer A. W. A. M. v.d. Wee (Den Haag), idem i de heer R. A. J. Trouw (Leiden), idem j de heer E. Romkema (Leiden), idem k de heer J. C. F. J. de Deckere (Leiden), idem j de heer N. J. M. v.d. Reyken (Leiden), doctoraal scheikunde de heer G. Dulvekot (Lelden), mevr. M. B. Spij ker- Assink (Leiden), de heer A. P. M. v.d. Veek cum laude (Leiden), doctoraal geologie de heren J. A. Kutterink en G. A. N. H. Schreuder (beiden Leiden), Doctoraal biologie mej. S. M. Jutte Rot terdam), Doet. ex. Geschiedenis de heer C. P. Bertels (Den Haag). tussen de dag van opening kenhof (doorgaans in april) en 15 sep tember. Van tijd tot tijd zal men de molen in werking kunnen zien en zullen er maal- demonstraties worden gegeven. Afscheid N. L. Segaar bij politie rige ronde. Het aantal tumoren dat ontdekt is. neemt helaas toe (35 tegen 32 in 1963). Ook zijn er nog enkele andere ziektegevallen gevonden die'n directe behandeling vereisten. De groep longtuberculi Etee'rvaring3^eert 'daTln^'e^l'oóp'der bewoner Seen dienst behoeven te doen. j vereniging jaren enkele actieve gevallen uit deze He' gemeentebestuur van Leiden zal I het korps bood hij de scheidende admini ernen tpvoorcrhiin knmen die» Han til- I maandag 23 mei a.s. voor het nieuwe strateur een set langspeelplaten met de gebouw van de Kamer van Koophandel Matthëus-Passion aan en namens de staf s van de Stichting Leidse Jeugd Actie o.l.v. de heer R. Kop waren opgeleid, examen handen arbeid B gedaan. 11 Kandidaten slaag den en maakten hun diploma „creatie ve handvaardigheid voor jeugdlei- ding" hierdoor compleet. (Het A-ge deelte hadden zij. met goed gevolg, al eerder afgelegd). Het examen bestond praktisch werken met een groepje kinderen, waartoe de kandi daten tevoren een opdracht hadden gekregen, terwijl tevens hun theore tische kennis werd getoetst. Een woord van dank aan het Leidse Volkshuis; de leiding had gezorgd, dat steeds groepjes kinderen aanwezig ren, waarmee de kandidaten hun examen-opdracht konden uitvoeren. De geslaagden zijn: mevr. C. J. Ol denburg, de heer K. Gans, mej. D. Du- rieux, mej. L. Ju, mevr. G. de Groot, Zr. Imelda, Zr. Francisca. mej. B. Valk, mej. T. v. Niekerk, mej. A Koninck en mej. M. Versteegen. groep tevoorschijn komen die dan tij- dig herkend en behandeld kunnen wor. Bebouw ,van, de Kam,er Koophandel rïen I een geschenk aanbieden. Dit zal geschie- Het financiëel tekort bleet belang- I ?™,.<,oor boiïonreeater rijk onder de raming. Willigen. G. C. Schoolvoetbaltournooi te Leiden tussen lagere sehool-elftallen Ditmaal begunstigd door ideaal voet bal weer en ten aanschouwe van 'n groot aantal supporters en meelevende ouders hebben de vertegenwoordigende ploegen van de lagere scholen woensdag op de terreinen aan de Boshuizerkade toch nog hun jaarlijkse schoolvnetbalstrijd kunnen leveren. Weer geheel in de sfeer dte kenmerkend is voor dit soort wed strijden, bonden ditmaal 38 schoolteams verdeeld over 12 poules, weer menige felle, doch steeds sportieve stryd aan en toonden aldocnde hun dankbaarheid. Dankbaarheid jegens het gemeente bestuur en de onderscheidene schoolbe sturen die toestemming- -voor een halve dag „schoolverzuim" gavendankbaar heid ook jegens de onvolprezen sehool- voetbalcommissie met as toernöói- lelders de heren A. Linschooten en W. P. Mizée die zich de nodige moeite heeft getroost om na de teleurstellende afgelastingen In de Paasvakantie, dit jaariyks schoolsportevenement ook voor de lagere scholen toch nog doorgang te laten vinden. En last but not least je gens de weer onvermoeibare fluitisten, die zich spontaan beschikbaar stelden. De ruim 400 jeugdige voetballertjes stelden het ongetwijfeld op prijs, dat wethouder S. Sannes, drs. J. M. Roosen- schoon, chef van de afd. onderwijs en de heer P. Leenheer, gem. inspecteur van lichamelijke oefening, een groot deel van hun onderlinge voetbalstrijd bij woonden. Onder de 12 poule-winnaars, die zich na een succesvolle halve competitie voor de kwartfinale-strtjd plaatsten, bevon den zich eveneens de favoriete ploegen van de Hammarsklöldschool kamp. '65) de 3 Oktoberschool kamp. '64Leidse Houtschool (2epr. '65) en de Margriet- school (3e pr. '65). De katholieke scho len zullen in de kwartfinale-duels ver tegenwoordigd zijn door de weer sterk naar voren gekomen ploegen van de H. Hartschool (kamp. '63) en de R.K. lagere school (Haarlemmerstraat). Al met al beloofd de eindstrijd zeer spannend te worden. Voor de volgende ronden, die woens dag 25 mei a.s. ana d eBoshuizerkade worden gespeeld, plaatsten zich: Tel- derskadeschool, H. Hartschool. Willem de Zwijgerschool, Gunningschool. Ham- marskjöldschool, Leidse Houtschool, Prinses Margrietschool, R.K. Lagere school (Haarl.straat), 3 Oktoberschool, Marnix van St. Aldegondeschool, Hof- dijckschool (O.) en de Alph. Ariëns- school Zoeterwoude De gedetailleerde uitslagen lulden: Aan de competitiewedstrijd, door Nieuw Brunhilde morgenmiddag te organiseren (aanvang 3 uur), neemt de Bataven-meisjes CD-ploeg deel in de volgende opstelling: C, 60 m: J. Verdegaal, C. Belt, T. Buik stra, R. Balk; C, verspr.: J. Verdegaal, C. Belt, L. Heemskerk, M, Vinkesteyn; D, verspr.: J. v. Deventer en 60 m; C, kogelstoten: L. Heemskerk, M. Vinke- stein, T. Buikstra, R. Balk; 4x60m: J. Verdegaal, C. Belt, T. Buikstra, L. Heemskerk. BRIDGEN Driedelige drive van de bridgeclub „De Sleutels". Stand per 17 mei. na twee ronden: 1 Robbers-Lepelaar 622, 2 dames Sier-v. Zijl 609, 3 Selier-Ko- ning 599, Bloemhoff-de Jong 599: 5 v.d. Steen-Kappers 597, 6 de Vries- Biesot sr. 592, 7 echtp. Jansen 590. 8 Rodenberg-Wesseling 588, Tan-Philips 58, 10 dames Stigter-v. d. Ende 587, 11 echtp. de Vrind 578, 12 Klinkenberg- Smitenaar 572, 13 Janson-Rib 568, 14 dames Bernard-Bon 562; middenscore: 546; 15 Koningen-Verwey 534, Dek- Goedhart 534, 17 mevr. Vroom-Foppe 533, 18 v. Ravenswaay-Engels 531, 19 mevr. Harloff-Harloff 526, 20 Biesot- v. Weizen 519, 21 Middelham-Beugels- dijk 518, 22 mevr. Vrijenhoek-Rompes 513, 23 Kammeraat-v. Kempen 502, Vryenhoek-v. Helvert 502, 25 echtp. Tijssen 501, 26 dames Derogge-Winkler Prins 483, 27 mevr. den Dekker-Riel 440, 28 echtp. w Kempen 40L Poule 1: Teldersscool-Lusthoflaanschool 01, Caeciliaschool-Lusthoflaanschool 10, Caeciliasch.-Teldersschool 03; poule 2: Luc. v. Leydensch.-dré v. Voort- huyzensch. 1—2, H. Hartsch.-Dr. van Voorthuyzensch. 11, H. Hartsch.-Luc. van Leydensch. 20; poule 3: W. de Zwijgersch.-St. Josephschool 10. Pr. Irenesch.-St. Josephsch. 01, Pr. Irene- sch.-W. de Zwijgersch. 01; poule 4. Du Rieusch.-Gunningsch. 00, Kon. Ju- lianasch. (L.)-Gunningsch. 04. Kon. Julianasch.-Du Rieusch. 12; poule 5: Hammarskjöldsch.-Oppenheimsch. 11, Don Boscosch.-Oppenheimsch. 01, Don Boscosch.-Hammarskjöldsch. 05; pou le 6: Kon. Emmascih.-J. Ligthartschool 01, R.K. lagere «cJiool-J. Ligthartsch. 0—1. R.K. lagere school-Kon. Emma- school 10; poule 7: Da Costasch.-De Schakelsch. 0—1, L. Houtsch.-De Scha- kelsch. 00. L. Houtsch.-Da Costasch. 30; poule 8: K. Doormansch.-Pr. Mar- grietsch. 11, Lorentzsch.-Pr. Margriet- j school 01, Lorentzsch.-K. Doorman- school 20: poule 9: Kon. Julianasch. j (O.)-St. Willibrordseh. (O.) 00, 3 Ok- i tobersch.-St. Willibrordseh. 00. 3 Ok- i tobesch.-Kon. Julianasch. 2—0; poule 10: Fiorasch. (O.)-Marn. v. Aldegondesch. 0—3, Ignatiussch. R'veen)-Marnix v. Aldegondesch. 05, Ignatiussch.-Flora- school 0—3; poule 11: Hofdijcksch. (O.)- Hoogl. Kerkgr.sch. 0—0, Ignatiussch. 2- Alovsiusschool (Z'woude) 02, Hoogl. Kerkgr.sch.-Aloysiussch. 0—1, Ignatius- school 2-Hofdijksch. 02, Aloysiusseh.- Hofdijksch. 01; poule 12: Du Rieu- school 2-Alph. Ariënsch. 0—4, L. Bui- tenschool-Hammarskjöldsch. 2 00. Du Reieusch. 2-L. Buitensch. 0—2, Ham- marskjöldsch. 2-Alph. Arlënsschool 0—3, L. Bultensch.-Alph. Ariënssch. 02. PROMOTIE OP PROEFSCHRIFT OVER ANTI SEMITISME IN OOSTENRIJK De heer D. v. Arkel, geboren te Eindhoven en thans wonende te Lei den, wetenschappelijk ambtenaar le klasse, werd heden bevorderd tot doc tor in de faculteit der Letteren op een proefschrift getiteld „Antisemitisme in Austria". Promotor was prof. dr. Th. J. G. Locher. Dit onderdeel van een uitgebreider onderzoek behandelt de politisering van bestaand anti-joods sentiment een reeks rituële-moord processen, waarmee partijvorming begint, de monstreert de continuïteit in Oos tenrijk na 1880. Aan de hand van de in het overige onderzoek gevormde veronderstelling dat antisemitisme, evenals elders een sociaal protest te gen een aanhoudend proces van so ciale verandering, gegeven de eigen aardige structuur van het Habsburgse Rijk zich politiek moest uiten in twee, elkaar uitsluitende, antisemitische par tijen, werd een onderzoek ingesteld naar de centrifugale, nationalistische, anticlericale en racistische partij van Schönerer, de centripetale, groot-Oos tenrijkse clericale en niet-racistische partij van Lueger. en naar de onbe staanbaarheid van een middenpositie DAMKAMPIOENSCHAPPEN TE LEIDEN Drie Leidse dansparen-finalisten zijn er bij de Danskampioenschappen voor Nederland. Professionals, afd. Moderne Dansen: 3e plaats voor J. Alphenaar jr. en mej. Lens. Profesionals, afd. Latin Dansen: 3e plaats voor J .Alphenaar jr. en mei. Lens; 4e plaats voor J. Kuipers. Den Haag en mej. Henny van Roy. Leiden. Amateurs. Latin Dansen, afd. Zilver 5e plaats Ad de Groot, Leiden en Ineke van Swieten, Stomp wijk. E.H.B.O.-GESLAAGDEN OP „ENDEGEEST" In de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. te Oegstgeest slaag den voor het eenheidsdiploma EHBO de volgende kandidaten: Br. W. Berk, Br. J. Kapaan, Br. F. J. Langezaal. Br. J. Mulder, Br. H. A. Beuker, Br J. J. Hoogmoed. Br. A. v. d. Weg, Zr M. M. Baeten. Zr. G. E. Lamers, Zr. C E. de Ligny, Zr. W. Luiten. Zr. M 3L E. Rysouw» De heer F. M. A. Toor sprak als ver tegenwoordiger van de administratie zijn dank uit jegens de heer Segaar voor diens prettige samenwerking en diens collegialiteit. Ook hij bood een geschenk aan en dit voorbeeld werd gevolgd door de heer L. Algra, voorzitter van de af deling Leiden van de Ned. Politie-Bond. Op geestige wijze sprak hoofdinspec teur G. A. N. Cornelisse de heer Segaar toe namens de Toneelvereniging. Hij haalde enige herinneringen op en noem de de heer Segaar het «symbool van de bundeling van mogelijkheden van het korpalid zijn en het aktief zijn op het gebied van de ontspanning. De hr Segaa sprak tenslotte een uitvoerig dank woord. Behalve zijn gezin, was ook zijn nu 86-jarige moeder aanwezig. Een receptie sloot het afscheid af. VOORSCHOTEN Opening Instructiebad. Maandag 23 mei a.s. komt de commissaris van de Koningin in de provincie Zuidholland naar Voorschoten voor de officiële ope ning van het complex Instructiebad- gymnastiekzaal-badhui8. De opening vindt plaats om 10.00 uur voorm. Het complex is gelegen aan de Raadhuis laan 41. VERGADERING K.B.P.H. In samenwerking met het bestuur van de plaatselijke centrale „Voorschoten" van het N.K.V. vond in de afgelopen week een bespreking plaats met de Voorschotense leden van de katholieke Bond van Personeel in de Handel, waar bij de distrlksbestuurder, de heer L. Th. Spanjaard de wenselijkheid en de voor delen van een plaatselijke afdeling toe lichtte en bepleitte. Dit te meer omdat an de bouwvakarbeidersbond al sinds Jaren de contributie bij verschil lende leden van de K.B.P.H. int. Na een geanimeerde gedachtenwisseling werd besloten voorlopig te starten met een correspondentschap, dat als de band tussen de leden ter plaatse, wat is ver stevigd, tot een zelfstandige afdeling kan uitgroeien. De nieuwe correspon dent is: A. Duindam, Pro. de Beyelaant 11. Voorschoten, waar eenieder zich voor inlichtingen kan vervoegen en waar men zich als lid kan opgeven. HET AARDGAS IS OP KOMST. In de week van 30 mei tot en met 3 juni wordt een begin gemaakt met de ombouw van de gasapparaten voor het aardgasgebruik. Voorschoten is daartoe verdeeld in sectoren. Sector 1 is dan aan de beurt. Alle inwoners krijgen voora bericht van de gemeente, wanneer zij aan de beurt zijn. Door personeel van de N.V. Gascon worden de benodigde on derdelen voor ombouw thuisbezorgd en worden gasgeysers schoongemaakt. K.V.P. Maandagavond om 8 uur houdt de K.V.P. in het bondsgebouw een algemene vergadering, waar de kandi daat raadsleden het actieprogram van de K.V.P. zullen bespreken. Iedereen is van harte welkom. (WESTERPERS N.V. vraagt voor spoedig een BEKWAAM EN ZELFSTANDIG voor baar afdeling HANDELSDRUKKERIJ. Prettige werkkring Behoorlijke beloning. Jaarlijkse winstdeling. Eventueel vergoeding van reiskosten. VANAF 75,- MODERNE OPTIEK gevraagd^voor alle voorkomende werkr_, zaaïhheden. die i neen gróte keuken voor- I komen, o.a. het bedienen van de vaten- wasmachine, het machinaal schoonmaken van groenten en aardappelen, het schoon- houden van de keuken, enz. Ervaring op dit gebied wel gewenst, doch I niet noodzakelijk. I I I Sollicitatie te richten aan de Adj. Directrice van I ANNA KLINIEK I MEZEN STRAAT 2 LEIDE Persoonlijk bezoek tussen 3 en 4 uur, behah p "aterdags. NIEUWE RIJN 62 LEIDEN TELEFOON 01710-24108 „HERBOUW UITHOEK" in de grote nieuwe hal van het Genie-complex te Alphen aan den Rjjn, op zaterdag 21 mei a.s. Van Ia.00—18.00 uur: SOUND '66 Toegang leden Club '66 ƒ2,—. niet-leden ƒ2.50. Van 19,3023.80 uur: JACK REDLERS RHYTHM CLUB Toegang leden Instuif „Jong Alphen" ƒ2,50, niet-leden 3, N.V. Bataafsche Aanneming Maatschappij v/h Fa. J. van der Wal Zoon CONSTRUCTIE-BANKWERKER L T S. en laserv ring ii Vaste baan Afwisselend werk Goed salaris Wlnstdelingsregeling Pensioenvoorziening Schriftelijke sollicitaties te richten aan N.V. Bataafsche Aannening Maatschappij, af deling Materieelbeheer, Binckhorstlaan 299, Den Haag. Tel. 070-814040. LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN kunnen wegens de steeds toenemende belangstelling voor haar schriftelijk onderwijs plaatsen: a. administratieve medewerksters leeftijd 16-18 jaar, voor het cursistensecretariaat, enige jaren mulo en diploma typen gewenst, enthousiaste krachten met enige administratieve ervaring kunnen wij een aantrekkelijke werkkring bieden die goede perspectieven opent. b. jeugdige medewerksters leeftijd 15-18 jaar, voor enkele afdelingen, huishoudschool- of vglo-opleiding is gewenst, gunstige studiekostenregeling. mondelinge of schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van de verlangde functie, aan bovenstaand adres, u kunt telefonisch inlichtingen verkrijgen bij onze heer J. Evers, van 9-12 uur en van 14-17 uur onder nr. (01710) 3 18 44. na 19 uur onder nr. (01710) 4 13 78. ook op zaterdagmorgen van 10-12 uur kunt u op de afdeling personeelszaken informaties inwinnen of solliciteren, met gemaakte vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Regenjassen - voor Da mes en Heren 39, 49,75, 59,50, 79,- De nieuwste modellen en kleuren. Leune Jan Vossen8teeg 67. teief. 22415 - 32256. Leiden. Op het DISTRICTSCON SULTATIEBUREAU TOT BESTRIJDING DER TU BERCULOSE, Rijnsburger- weg 70 te Leiden, wordt ge vraagd Bij voorkeur in het bezit van het ULO-diploma. Goed kunnende typen. Salaris volgens rijksregeling. Zij, die dit jaar examen doen worden ook uitgenodigd te solliciteren. Schriftelijke sollicitaties aan de geneesheer-directeur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4