S)e CeicbeSoti/ïa/nt CRISIS BEDREIGT KABINET Kamerfractie P.v.d.A. tegen loonstop Hemelvaartsdag zeer velen lang werd voor weekeinde KVP gaat zwijgend in intern beraad WKlËS# IENCOÜ.V. Witte dolfijn maakt reisje langs de Rijn KERKGANGERS OP DE VUIST IN BARCELONA Angst voor inflatie zeer groot Hotel Stad Rome F. D. Roosevelt jr. in de politiek DANSEN PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ3,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 n.) VRIJDAG 20 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN koud® nacht De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig van heden- tot morgenavond: Heldere en koude nacht met. kans op nachtvorst, morgen Iets zachter en meer bewolking dan vandaag, maar vermoedelijk slechts weinig regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. 57© jaargang, no. 16.836 DEN HAAG De politieke spanning is de laatste dagen in zeer ernstige mate gestegen. De vrees voor het leven van het kabinet wordt niet denkbeeldig geacht. De Kamerfraeie van de PvdA heeft besloten een loonstop van 7 pet. onvoorwaardelijk af te wijzen. Dit standpunt is ter kennis gebracht van de socialistische ministers De vandaag gehouden ministerraad in de Trèveszaal zal moeten L tot een beslissing over lonen en prijzen. Tussen het beraed door had nog een gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en enkele ministers. Verkeersdrukte eisl negen doden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG HemelvaarU- 4if 1966. Het zonnige weer heeft veel Ne derlanden uit hun woningen gelokt, en niet ntter de stranden al was het daar ook flink druk maar oost-Nederland en het land van onze oosterburen hebben grote aantrekkingskracht uitgeoefend. Vrij laat begonnen grot* verkeersstromen van- uil het westen op gang te komen. Bil het verkeersplein Oudenrijn vormden zich file van sea kilometer. De nlet-autobezitters beperkten sich veelal tot een stranddagje. Wat de N.S. noodzaakte tot het inleggen van enige extra-treinen. De politie bij Oudenrijn en de rijkspo litie hebben zioh gisteravond echter enigs zins misrkeend, toen bleek dat de grote verkeersstroom terug niet kwam opdagen. Zo druk als het 's morgens en in de vroe ge middag was, zo kalm bleef 't 's avonds. Velen hebben er kennelijk een lang week einde van gemaakt en vandaag een snip perdag genomen. Evenzo de Duitsers, die met name in Scheveningen en Z andvoort alweer rijkelijk vertegenwoordigd waren. De politie meent, dat ook velen, geschrok ken van de drukte 's morgens, op de terug weg binnenwegen hebben gekozen. Voor ongeveer 25.000 mensen, zo schat de rijkspolitie was Hemelvaartsdag aan leiding om een bezoek te brengen aan het graf van mgr. Bekkers. Aan minstens negen mensen heeft het verkeer op Hemelvaartsdag het leven ge kost. Na een botsing tegen een boom op de rijksweg Zevenaar-Emmerik zijn twee jongemannen uit Arnhem gedood. In Hoogeveen verongelukte een 54-jarige bouwvakker dodelijk, toen zijn personen auto door e envrachtwagen in de flank werd gegrepen. Een 4-jarig meisje uit Be verwijk werd gedood, toen een personen auto in Nieuwe Niedorp door een autobus werd gegrpeen. Bij Ommen is een 6-jarige jongen doodgereden bij het oversteken. In Amsterdam kwam een 31-jarige vrouw, zittend in een motorzijspan. bij een bot sing om het leven. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen kwam bij een botsing om het leven, bij Oilze Rijen een luchtmachtcadet van de Bredase KMA en in Rijsbergen werd een 18-jarig meisje door een bestel auto gedood. DEN HAAG (ANP) Luitenant-gene raal A. B. Wolff, de chef van de Neder landse luchtmachtstaf is het comi deurekruis van het legioen of merit uit gereikt. Generaal Wolff kreeg deze op een na hoogste Amerikaanse vredesonder- ■cheiding voor zijn werk als chef vt luchtmachtstaf ter bevordering vai wederzijdse betrekkingen tussen Neder land en de VS. Ong' Advertentie i op het strand zelf? Geen nood, allerlei terrassen bieden gelegen- i zonnebad achter glas. Lekker warm, al is het een surrogaat- stranddag. Op de foto: zonaanbidders in Zandvoort enoegen over niet-Catalaanse hulpbisschop BARCELONA (UPI) In de kathe draal van Barcelona is gisteren gevoch- tussen Catalaanse aanhangers van de groep jonge geestelijken en andere kerkgangers. De vechtpartij brak uit toen verschillende groepen Catalanen de pau selijke nuntius, mgr. Antonio Riberls, die de nieuwe niet-Catalaanse hulpbisschop, aartsbisschop Marcelo Gonzales Martin, voorstelde, onderbraken met het zingen van het „Vlrolai to Montserrat virgin", hymne van sterke separatistische strek king. Met geweld werden zij uit de kathe draal verwijderd nadat zij met meer con servatief ingestelde gelovigen op de vuist waren gegaan. De vuistgevechten duur den enkele minuten. Het was een hoogst ongewone aanblik in een Spaanse kerk. Iet was het hoogtepunt na een week spanning als gevolg van het feit dat woensdag 11 mei een groep van geveer 150 priesters, waaronder kapucij- jezuïeten en andere ordegeestelij- in Barcelona door de politie met knuppels uiteen werd geslagen. De pries ters hadden het hoofd van politie van Barcelona een brief trillen aanbieden met het verzoek dat geen geweld zou worden gebruikt tegen demonstrerende studenten. (Advertentie) Een hooggeplaatste zegsman in het Vaticaan heeft verklaard dat het Vaticaan de vuistgevechten die vandaag in de kathedraal van Barcelona hebben plaats gevonden, „diep betreurt" en heeft de hoop uitgesproken, dat „de plaatselijke aartsbisschop erin zal slagen zijn kudde te kalmeren". „Als zij grieven hebben, is de kerk niet de plaats om deze te luch- aldus de zegsman. „Wij beseffen dat er een bepaalde geest van onrust in Catalonië heerst en dat sommige pries ters met het volk meevoelen", aldus de .Ik kan alleen maar zeggen indien de gelovigen klachten hebben zij de plaats en tijd zeer slecht gekozen hebben". Kunsthart heeft werk gedaan De K.V.P. heeft nog geen uitgesproken ..landpunt. Sommige K V.P.'ers delen ln- zake de loonstop het standpunt van de socialisten, maar erg openhrtig was men 1 niet. omdat de K.V.P -fractie vandaag I een Intern beraad voert over deze zaak I Op dit beraad komt vrijwel zeker aan de 1 orde de toespraak, die fractieleider j Schmelzer morgen zal uitspieken op het K V.P -congres in Amsterdam Een tipje van de sluier over de rich ting. waarin de gedachten van de K.V.P - ministers gaan. werd door minister Bogaeis gelicht m zijn rede voor de N. V. V. - bon wbedrij fsbond te Amsterdam Hij wees op de noodzaak van consump tiebeperking en noemde zich een voorstan der van in veste ringsloond.w.z. loon dat men als spaartegoed krijgt uitgekeerd. In welke richting de regeling het ook zoekt: loonstop, prijsstop en/of tempori sering van de overheidsuitgaven, in elk geval gaat zij enige moeilijke dagen tege moet, gedurende welke een crisis boven het hoofd van het kabinet hangt. Men kampt op het ogenblik vooral met het probleem, dat de overspannen arbeids markt een loonstop vrijwel onmgelijk maakt. De werknemersorganisaties hebben tegen een stop dan ook ernstige bezwa ren. te meer daar verwacht kan worden HOUSTON (Rtr) bij wie dinsdag in Houston een deel va toevertrouwd - Walter McCanns, een ziekenhuis de hartfuncties kunsthart. heeft woensdagavond een spoedoperatie moeten ondergaan wegens een inwendige bloe ding. De 61-jarige maakte het na di< ingreep goed. De werking van zijn eigen hart is zodanig verbeterd, dat hij het kunsthart niet meer nodig heeft, het dan ook verwijderd. dat toch zwart zal worden betaald, wat wit niet gegeven mag worden. Daarmee de klok weer worden teruggedraaid. Het is niet uitgesloten, dat de regering indien zij een loonstop zou afkondigen voor bepaalde bedrijfstakken, zoals b.v. de spoorwegen, uitzonderingen zou willen maken. Het ls eveneens duidelijk, dat dit de tegenstellingen in het land nog verder zou vergroten. De P.v.d.A. wijst echter de loonstop af, omdat deze niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Een groot aantal C A.O.'s is intussen goedgekeurd, een aan tal andere C.A.O 's is onder de zware druk van minister Veldkamp gewijzigd. Het is onjuist en politiek niet haalbaar, zo meent men. bijna zes maanden na het 1 van het jaar met een dergelijke maatregel te komen. Het zou de voorkeur verdienen indien een compromis als het te vinden is in het kabinet wordt uitgedokterd. De kansen daarop schijnen niet bijzonder groot te zijn. De angst voor een verder gaande inflatie, via de loonprijsspiraal is bij sommige ministers zeer groot. Mvr. Baniszewski schuldig aan moord verklaard INDIANAPOLIS (UPI) De jury in het proces tegen mevrouw Gertrude Baniszewski, die verdacht wordt van marteling en moord op de jonge Sylvia Likens, heeft het schuldig uitgesproken en de rechter aanbevolen de hoofdver dachte tot levenslange gevangenisstraf te veroordelen. De dochter van de 38-jarige mevrouw Baniszewski, Paula, een meisje van 18, werd schuldig bevonden aan moord in de tweede graad, haar zoon van 13, John, aan doodslag. Twee andere beklaag den, Richard Hobbs en Coy Hubbards, 15, werden eveneens schuldig bevonden Getuigen vertelden dat nlszewski en haar medeverdachten ge zamenlijk Sylvia Likens hadden ge marteld en gedood. De openbare aanklager noemde de hoofdverdachte „een wild beest, dat zich op zijn prooi wierp". te Warmond Het trio Hellenique en het RC Combo E»tr„ s 2.50 Conferentie over Gibraltar begonnen LONDEN (Reuter) In Londen zjjn woensdag Engeland en Spanje bespre kingen begonnen over de toekomst van Gibraltar, de kolonie die sinds 1704 Brlls bezit is. net overleg vloeit voort uit een resolutie van de algemene vergadering van de VN van 16 december waarin op de twee landen een beroep werd gedaan aan de conferentietafel plaats te nemen. Spanje heeft een uit vier artikelen be staande overeenkomst voorgesteld, die de terugkeer van Gibraltar naar Spanje be oogt. Het voorstel werd gedaan door de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken. Fernando Maria Castiella. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart vertelaarde dat Engeland krachtens het in 1713 gesloten verdrag van Utrecht het recht van soe vereiniteit in Gibraltar bezit. Constant. Love. Anier. Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG VOLAUTOMATISCHE (Advertentie) te LEIMUIDEN op ZATERDAG 21 MEI A.S. in zaal C. d. POEL BEATBAWD THE KEYSTONES t wijle de president is een campagne begonnen om zich democratisch kandidaat p van New York. F. D. jr. samen met zijn vrouw Suzanne en sijn dochters Ncenoy (H) en Laura (t)_ (Van onze correspondenten) DUISBURG Een witte dolfijn Is de sensatie geworden van Hemel vaartsdag ln West-Duitsland en voor velen op deze in de Bonds republiek traditionele vaderdag het doel geworden van een excursie. De witte dolfijn een zogenaamde baluga met een lengte van vier meter en een gewicht van ongeveer 1750 kg. was woensdagmorgen in de vroegte door twee Rijnschippers ontdekt, ofschoon inmiddels vele andere Rijnvaarders onder hen ook Nederlanders nu ook beweren dat zij de baluga zondag al bij Nijmegen hebben gezien. Hoe dan ook: niemand had tot woensdagmorgen de rivierpolitie ge waarschuwd. Een uitgezonden pa trouilleboot bracht snel aan het licht dat het niet zo maar een ver haaltje was. In de Rijn, ridhting Bazel, zwom inderdaad een witte dolfijn, die in de Noordpoolstreken thuis hoort en zich blijkbaar in de Noordzee en vervolgens op de Rijn Ls verdwaald. Het grootste deel van de tijd was de dol fijn niet te zien. Dan zwom hij on dergedoken in het vuile Rijnwater. Maar met tussen pozen dook hij op om adem te halen, want de dolfijn behoort tot de zoogdieren. De ri vierpolitie had In middels de hulp Ingeroepen van de directeur van de dierentuin in Duis burg. dr. Wolfgang Gewalt, die besloot een poging te on dernemen om de dolfijn te vangen. Dr. Gewalt was er namelijk zeker van. dat de baluga een zekere dood tege moet zwom. Het gevaar was name lijk niet alleen het drukke verkeer op de Rijn. maar ook het sterk verontreinigde rivierwater, dat voor een dolfijn die aan helder en zout water in de Noordpool gewend is, fataal kan zijn. Netten Dr. Gewalt wilde de dolfijn van een wisse dood redden en trachtte hem te vangen om hem over te brengen naar het zogenaamde de- phinartum ln de Duisburgse dieren tuin. Van de Duisburgse tennisclub Riffenberg werden enige tennisnet- ten geleend, die aan elkaar werden geknoopt. De dolfijn liet zioh echter niet vangen. Integendeel: het dier had tn de gaten gekregen, dat het werd gevolgd en dook steeds min der vaak op. Tegen het Invallen van de duisternis moest woensdag avond de jacht worden gestaakt Toen het donderdagmorgen weer licht was geworden, had het dier zijn koers veranderd. Hij zwom in de richting van de Nederlandse grens. Ook gisteren bleef de Jacht de gehele dag vruchteloos. Tegen de avond slaagde dr. Gewalt erin om een narcotiserend middel in de rug van de dolfijn te schieten, in de hoop dat dit het dier enigszins zou kalmeren, waardoor het misschien ge makkelijker zou kunnen worden ge vangen. Inderdaad is de dolfijn sinds dien ook rustiger in zijn bewegingen ge worden. maar hij liet zich ook des ondanks toch gis teravond bij het in vallen van de duis ternis nog steeds niet vangen. Hij bleef zijn weg naar de Nederlandse grens vervolgen en zoekt blijkbaar de uitgang van de stroom vuil water waarin hij ls terecht gekomen. Hij is het laatst gezien ben Rees. tussen Duisburg en" Lotoith. Ook pogingen om de dolfijn in een doodlopend bekken van het Rijn-Hernekanaal te Jagen, leverde niets op. De hoop dat hij ln het zoete en vuile Rijnwater misschien snel moe zou worden, had zich tot gisteraivond niet ver vuld. Aan belde zijden van de Rijn volgden duizenden toeschouwers gisteren op Hemelvaartsdag de on gewone jacht op de rivier. Gister avond. bij het invallen van de duis ternis. werd de jadht gestaakt, maar ts vanmorgen weer hervat Op de bovenste foto probeert men de dolfijn in een tennlsnet te vangen. Onderste foto: de dolfijn zwemt frank en vrij ln het vuile Rijnwater. Nederlandse meisjes worden door een Duitse oollega ingewerkt op de Rijnroute van de Europabus. De meisjes zullen niet alleen van alles moeten weten over de Dom van Keulen of het huis van Adenauer, maar ook over HeidelbergBaden- Baden of de waterval van Schaffhausen Dood aangetroffen onder auto van compagnon ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de 62-jarige mede- eigenaar van een classiHcecrbedrijf, C. Brenth uit Rotterdam, die gistermorgen vroeg dood werd aangetroffel, onder dc verongelukte auto van zijn sompagnan, de 43-jarige F. A B., evenals het slacht offer afkomstig uit Rotterdam. F. A. B. werd in de loop van de ochend in bewa ring gesteld. Vermoedelijk zijn zij in de nacht van woensdag op donderdag in de auto van F. A. B. op de Dwarsdijk in het stadsdeel Llsselmonde van de weg geraakt. De auto is daarbij anderhalf keer om de as ge draaid. Om zes uur gistermorgen, enige uren na het ongeluk, belde F. A. B. een garagebedrijf om de auto. die beschadigd was. weg te halen. De politie, die hierbij aanwezig was, vond toen het levenloze lichaam van Brenth. De politie heeft het lijk in beslag genomen, om door sectie het juiste tijdstip van overlijden vast te stellen. Volgens F. A. B. waren zij woensdag middag om ongeveer twee uur samen in de auto waggegaan om re.laties te be zoeken. 's Avonds laat omstreeks een uur hadden zij nog een bezoek gebracht aan hun kantoor in De la Reijstraat. Van daar waren zij op weg naar huls. Lancering van Gemini-9 op 31 mei CAPE KENNEDY (AFP) Gemini 9 zal op 31 mei worden gelanceerd. Dit is woensdag officieel op Cape Kennedy mee gedeeld. Gemini 9 kon dinsdag niet in een baan om de aarde worden gebracht vanwege de mislukte lancering van de Agena-raket waarmee de ruimtecapsule later rendez-vous zou maken. M M- ui «n m- Italiaanse vader mishandelt baby AMSTERDAM, (ANP) De politie in Amsterdam heeft de 34-Jartge Itali aan G. F. gearresteerd, verdacht van mishandeling van z(jn twee maanden oude zoontje. De moeder, een Neder landse, trof het kind luid hullend aan, nadat zij een van haar drie kinderen naar school had gebracht. Een arts con stateerde een breuk in een bovenarm en kneuzingen aan de bulk van de baby. Het kind is opgenomen in het Emma- zlekenhula.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1