S)e£eid6e(Bou/ïant Uitspraak lonen blijft uit Geheimzinnigheid rond overleg Zwijggebod voor deelnemers eet Frankrijk in ban van grote staking Vakcentrales zijn minder opgewekt dan werkgevers Staatssecretaris W. Hoefnagels dreigt opnieuw met aftreden juist nü varkensvlees! een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Aïi Ontvoerde echtgenote steekt man met dolk Kogelvrije glimlach... PU Koude lunch in hotels Bisschoppen moeten aan de kop gaan WILSON DOET ZEER DRINGEND BEROEP OP STAKENDE ZEELUI weekend-systeem Stakingsactie en protestmars Amsterdamse bouwvakkers Landingsbaan voor bezoekers van planeten rriLft PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TF.L. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 AD VERTEN TIE A FD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ3,75: p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 17 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B® weersverwachting, medegedeeld êrxrr het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond! Over het algemeen meer bewolking met kan® op enkele buien. Zwakke tot matige «uidweo- telfyk® wind. Minder warm. 27e jaargang no. 16.834 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regerings delegatie, die gisteravond bijna vier uur lang met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven gesproken heeft over de loon- en prijsontwikkeling, heeft haar gesprekspartners een zwijggebod opgelegd. Uit enkele ontwijkende uitlatingen is eehter de indruk ontstaan, dat de regering heeft medegedeeld, welke maatregelen zij wil treffen en dat het bedrijfs leven vóór vrijdag zijn opvattingen daarover moet laten weten. De regering kan dan in haar verga dering van vrijdag de uiteindelijke beslissing nemen. Minister Veldkamp (lonen) had het gesprek van gisteren met de grootste geheimzinnigheid omgeven. Hij had zijn gasten zelfs verboden mede te delen waar het gesprek zou worden gehouden. Het was dan ook min of meer een anti climax, toen bleek dat de conferentie plaats vond in Veldkamps eigen minis- teria. Daar waren namens de regering aanwezig de ministers Vondeling, Bies heuvel, Den Uyl, Smallenbroek en Bo- gaers en uiteraard minister Veldkamp. Namens de werkgeversorganisaties ver schenen de heren Van Boven, Bosma, Weramers, Bruynzeel (allen van de in dustrie) Knotterus (landbouw) en De Mooy (Middenstand). De vakcentrales, werden vertegenwoordigd door de he ren Mertens, Kloos en Van Eibergen. Voorts nam onder andere mr. Erdbrink voorzitter van het college van rijksbe middelaars aan het gesprek deel. Mi nister Biesheuvel vertrok een half uur voor afloop omdat hij toen nog naar Brussel moest voor EEG-onderhande- lingen. Kort voor middernacht verliet men de vergadertafel, waarom men zich te gen 8 uur had geschaard. Heel demon stratief wachtte minister Veldkamp op de heren Kloos en Bosma voordat hij tegenover journalisten de „opzienbaren de" mededeling deed: „Wij hebben he denavond van gedachten gewisseld over d® loon- en prijsontwikkeling. Goeden- Kennelljk wilde hij demonstreren, dat hij niets zou laten uitlekken van het ge sprek. Hij wilde er even later slechts aan toevoegen, dat hij de ontwikkeling ln 1966 bedoelde. De minister nam hiermede de grond voor de specula tie weg, dat de mogelijkheden en wen- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In Haagse politieke kringen verluidt, dat de katholieke staatssecretaris van Financiën, dr. W. Hoefnagels opnieuw met aftreden heeft gedreigd. Het gaat niet om de belas- tingspaarbrieven, die beslist niet op vol doende steun in de Tweede Kamer kun nen rekenen, maar om de verrekening van de vennootschapsbelasting met de inkomstenbelasting. De kosten hiervan bedragen 80 miljoen gulden per jaar. De Tweede Kamer heeft vorig jaar tij dens het grote belastingdebat de toezeg ging gekregen, dat de regering hierover k oorstellen zal Indienen. Dit is tot op de lag van vandaag niet gebeurd, omdat minister Vondeling een tegenstander van de verrekening is. Ook de PvdA- fractie schijnt te weigeren aan derge lijke voorsteUen steun te verlenen. Gezien het feit, dat de regering nog steeds geen voorstellen bij de Kamer over deze verrekening heeft ingediend hebben onlangs twee KVP-ers, de he ren Lucas en Noteboom schriftelijk aan minister Vondeling gevraagd waar het Verrekening van vennootschaps belasting nu geschilpunt wetsontwerp blijft. De zaak is daarmee weer volop actueel geworden. In poli tieke kringen vernemen wij, dat minis ter Vondeling staatssecretaris Hoefna gels ervan heeft willen overtuigen, dat deze verrekening noch op steun van de PvdA-fractie, noch op die van de AR- fractie zal kunnen rekenen. Ook zouden er in de KVP-fractie enkele tegenstan ders zijn. In ondernemingssfeer Deze feitelijke voorstelling van zaken blijkt echter niet juist te zijn. De AR- fractie heeft zich, volgens onze inlich tingen uitgesproken vóór een nakoming van de vorig jaar gedane beloften. Bij de CHU. bestaat weinig, belang stelling voor de verrekening. Wat men daar wel wil is een vrijstelling van be lasting van een zgn. primair dividend. Dat wil zeggen, dat wordt toegestaan, dat elke vennootschap een beperkt deel van het dividend, b.v. tot 5 procent, van de winst zal mogen aftrekken vóór de berekening van de vennootschaps belasting. Als men de 80 miljoen, die krachtens de uitspraken van de KVP in ieder geval besteed zal moeten wor den in de ondernemingssfeer, op deze wijze gebruikt, is de kans het grootst dat zij wordt aangewend voor investe ringen. Zou men ze eenvoudig uitbetalen aan de dividendtrekkers, dan komt 'n groot deel van dit bedrag in de consump tie, met alle gevolgen daarvan voor on ze toch reeds ernstig overspannen eco nomie. (Advertentie) MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN in 1967 ook aan de orde zouden zijn gekomen, als één pakket met die van 't lopende jaar. Napraten Ook de andere deelnemers aan het gesprek waren zeer zwijgzaam. „Ik heb een zwijggebod", zei mr. Van Boven (kath. werkgevers). Zijn collega ir. Bos ma beperkte zich tot: „Het was een goed gesprek". Van NW-voorzitter Kloos kreeg men de indruk, dat partij en zich thans in eigen kring zullen gaan beraden op het antwoord, dat de rege ring op korte .termijn wil hebben, liefst tor de volgende kabinetsvergadering in vrijdag. Voor het overige kon men zich giste ren in Den Haag niet aan de indruk ont trekken. dat de regering eensgezind in haar standpunt is. wat de verschillende regeringspartijen ook recentelijk ver klaard mogen hebben. De „zwaarte" van de regeringsdelegaties van gisteren zou hiervan een bewijs zijn. De vakcentra les leken na het gesprek niet zo inge nomen, de werkgevers waren bepaald opgewekter. Een aantal ministers bleef nog wat napraten, hoewel het intussen al dinsdag was geworden. MOBILE (UPI) De kogelvrije glimlach van mevrouw Ella Mae Morris heeft haar het leven gered. Een kogel verbrijzelde drie van haar ondertanden en kwam vervolgens op haar tong terecht zonder ook maar een schrammetje achter te „Een minuut lang voelde ik hele maal niets meer, maar ik heb een sterke gezondheid", aldus de 19- jarige mevr. Morris, die drie kin deren heeft. „Ik ben niet eens flauw gevallen'. Wel was ik wat dui zelig .maar in het ziekenhuis zei den ze me dat ik verder niets man keerde". De politie heeft meegedeeld dat het schot werd afgevuurd tijdens een echtelijke ruzie. Het pistool werd af - geschoten van nog geen 60 centi meter afstand. De artsen die de vrouw hebben onderzocht verklaar den nog nooit zoiets te hebben mee gemaakt. Mevr. Morris heeft geen aanklacht willen indienen. Wel moet haar man de ziekenhuis- rekening betalen en zorgen voor drie stifttanden. Het id-j-jrige dwergn.paardje Tobi in Artis bij de tandarts. Twee hoek-- tanden werden te lang. Met een in jectiepistool werd Tobi verdoofd. Nadat het dier was vastgebonden, werden met behulp van een draad de tanden afgezaagd. Deze methode was in Artie nog niet toegepast. Vroeger gebruikte men een ijzerzaag Ajax-Feijenoord op televisie definitief bekendgemaakt dat de voetbal wedstrijd AjaxFeijcnoord. morgenavond in het Olympisch stadion te Amsterdam, door de NTS zal worden uitgezonden. De wedstrijd begint om 20.15 uur. Het VARA- programma is als volgt gewijzigd: 20.00- 20.15 journaal, daarna voetbalwedstrijd: 22.00-22.15 Achter het Nieuws: 22.15-23.15 Openingsconcert uit De Doelen te Rot terdam; 23.15-23.20 Laatste Nieuws. PARIJS (UPI) Een algemene sta king. waarbij zeven miljoen arbeiders zijn betrokken, heeft vandaag de Franse in dustrie goeddeels lamgelegd. De staking, die ls uitgeroepen om te protesteren tegen de belastingpolitiek van president De Gaulle, is de omvangrijkste die het land ln de afgelopen acht jaar heeft beleefd. Alle overheidsinstellingen en vele secto ren van het particuliere bedrijfsleven worden erdoor getroffen. De staking heeft bij het openbaar ver voer vanmorgen ernstige verkeersopstop ping op de invalswegen naar Parijs tot gevolg gehad. Om het verkeer gaande te houden was op ieder kruispunt van enig belang politie toezicht geplaatst. Alle ver loven van de politie zijn ingetrokken voor de gehele dag omdat men een groot aantal agenten nodig heeft om een oogje in het zeil te houden bij de massa bijeenkomst die vanmiddag zouden wor den gehouden ter ondersteuning van de looneisen die de vakbonden hebben ge steld. De treinen op de lange trajecten reden vanmorgen praktisch niet meer. Alleen het plaatselijke verkeer kon nog op beperkte schaal op gang worden ge houden. De gasdruk daalde aanzienlijk en vele restaurants waarschuwden hun gasten dat er alleen maar koude lunch geserveerd wordt. De ochtend- en avond kranten verschenen niet en de Franse radio en televisie, een staatsbedrijf, hield het op ingeblikte muziek en oude films. MGR. G. DE VET: Ter overwinning disciplinecrisis (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wil de disclpltnecrisis ln Nederland, die ook onder de clerge merk baar is, overwonnen worden, dan zullen de bisschoppen aan de kop moeten gaan lopen". Dit zei de bisschop van Breda, mgT. G. de Vet gisteravond tot de Bredase leden van St.-Adelbert. HU voegde er meteen aan toe: „Ik zou daar voor zijn". Het Nederlandse Episcopaat, aldus de bisschop, nam inzake de vernieuwingen in deze kerkprovincie, tot nu toe een tus senpositie in. Als wij aan de kop gaan lopen, zo stelde hij vast, dan zal een be paalde groep gelovigen zich ln de steek gelaten voelen. Maar lk zie geen andere weg. Wel wees mgr. De Vet.-r hierbij met nadruk op, dat de pluriformiteit altijd een aspect van de eenheid moet zijn. Rome zou door het geven van bepaalde sancties kunnen bewijzen dat het pluriform kan besturen. En we zouden aan de progres sieven onder ons kunnen vragen nog har der te gaan lopen. De discipllnecrisis waar hij over sprak, omschreef hij als het plaatsen van de bisschoppen ln een isolement, ervan uit gaande dat dat de mensen zijn dit het beleid bepalen en waarmee toch niet valt te praten. De geestelijke gaan dan zelf beslissingen nemen. Als er dilemma's ont staan, moet daarover gesproken kunnen worden, aldus de bisschop, „dat ls mijn officieel standpunt". Borrel teveel. HANAU, (U.P.I.). Maria Repp. 61- Jarige eigenares van een nachtclub in Hanau ln Duitsland, is beboet met 900 Mark. nadat een medische deskundige had ontkend dat vier animeermeisjes. zonder daaraan te zijn bezweken, de tachtig bor reltjes zouden hebben kunnen opdrinken die een cliënt in rekening waren ge bracht. Onder leiding van prof. Paride Ste- fanini is een nier van een S-jarige chimpansee, Peppone, overgebracht in het lichaam van de S3-jarige An- 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! De 29-jarige echtgenote stond bij de Oostenburgergracht tussen een groep passagiers op de bus te wachten, toon j er een auto stopte. B. sprong eruit, richt te een traangaspistool op haar en trok haar toen zij bedwelmd was, in de wa- gen, die werd bestuurd door zijn 27-ja- rige vriend N. A. Wat daarna gebeurd is blijft onduidelijk. Volgens haar zeg gen heeft de vrouw, weer bijgekomen, haar man met een dolk gestoken. Inderdaad trof de politie, die de auto klem reed, na door de buspassagiers gewaarschuwd te zijn B. hevig bloe dend achter in de wagen aan. De man heeft lang als kelner in Duitsland ge werkt en had zich het traangaspistool, dat de vorm heeft van een vulpen, aange schaft om lastige klanten van het lijf te houden. In geval van nood ligt vloot gereed LONDEN (AFP-Reuter) Premier Wilson heeft gisteravond in een toespraak voor de televisie een dringend beroep ge daan op de Britse zeelieden hun staking, die gisterochtend is begonnen, te beëin digen. Hij noemde hun staking ..nutte loos en schadelijk voor het land". De regering ls nog niet van plan de i»ood- „De regeling", aldus Wilson, „zal alles in liet werk stellen om het hoofd te bie- den aan een tegen de staat en gemeen schap gerichte actie". Hij zei. dat de eisen van de stakers, wanneer zij worden ingewilligd, de loon- en prijspolitiek der regering in gevaar zouden brengen. Wll- son waarschuwde de handel de. situatie I niet uit te buiten door de prijzen on nodig bp te drijven De marine wordt i gereed gehouden om te zorgen voor de aanvoer van noodzakelijke behoefte naar 1 landstreken die van de aanvoer per schip i afhankelijk zijn. Inmiddels was op de eerste dag van de staking geen enkel teken te bespeuren, dat op een spoedig einde van de actie wees. Volgens de vakbond van de zee lieden wordt het stakingsparool voor hon derd procent nageleefd. De Britse spoorwegen lieten maandag vijf boottreinen van Londen naar Dover vervallen toen de bemanningen van de Britse kanaalboten in staking waren ge gaan Een Franse veerboot zal de dienst Duinkerken-Dover varen, terwijl de diensten Harwich-Hoek van Halland en Esbjerg door Nederlandse en Deense schepen worden onderhouden Op Schiphol arriveerde gisteren me vrouw F ar ah dieh Dïba, de moeder van keizerin Farah Dïba van Iran. Zij zal een week in Nederland blij ven. Over het doel van haar bezoek is niets bekend Stakende zeelieden posten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vanmiddag werd in Amsterdam een grote protestmars ge houden door bouwvakkers. Het lag ln de bedoeling van stakingsleider J. Staphorst dat velen het werd zouden neerleggen om de demonstratie by te wonen. De politie had toestemming tot de mars ver- Directe aanleiding tot de actie is het feit dat bij de verzilvering van vakantie bonnen 2 pet. wordt ingehóuden voor ad ministratiekosten, die echter aan de niet- aangesloten bij de erkende vakbeweging niet wordt gerestitueerd. „Dit heeft ons rechtsgevoel gekrenkt", aldus Staphorst. Daarnaast is de demonstratie bedoeld om het vakantiegeld van 4 pet. op 6 pet. te krijgen, terwijl men voorts wil protes teren tegen de algemene gang van zaken aan het loonfront. De patroons waren van morgen nog niet van de actie op de hoogte. COCOA BEACH. (Fla (A.F.P.). De Kamer van Koophandel van Cocoa Beach heeft gisteren een landingsbaan van 90 meter breed en 300 meter lang „ln ge bruik" gesteld, die bestemd is voor alle bewoners van andere planeten, die een bezoek aan de aarde willen brengen. Er zijn borden geplaatst waarop te lezen staat: „Dit is het ontvangstcentrum voor niet-geïdentlficeerde vliegende voorwer- Het gemeentebestuur van Cocoa Beach heeft besloten, dat als ooit niet-aardse wezens mochten besluiten Cocoa Beach met een bezoek te vereren, een comité van ontvangst zal worden gevormd. onder '1 werk r we/ heerlijk

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1