NEEM NO IN BLIK Jo van Doveren: een leven vol zaagsel, paardengehinnik en DAVO-DEVENTER GEEFT 175 MAN ONTSLAG EN SLUIT varkensvlees... voorjaarsvlees! Voor meisjes geen sociale dienstplicht Steden Kongo krijgen andere namen Vragen over huisvesting ambtenaren In financiële moeilijkheden Staking van zeelieden in Engeland een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar!- Proces tegen geniale valse munter Ernstig verw ijt aan autoproducenten ES. VRIJDAG 13 MEI 1966 DE LEJDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM Door het rijkgevulde leven van impresario Jo van Doveren loopt tot op de dag van vandaag een kronkelend spoor van zaagsel en forse paardemoppen. Op de drempel van zijn vijfenzestigste ver jaardag erkent hij het zelf ruiterlijk: „Ik heb altijd een neiging gehad tot dingen, die niet bleven. Toen ik dat indertijd aan mijn vader vertelde, begon hij gelukkig niet te schelden hij was een wijs man, hij zei: Hagebeck, Sarrasani, Strassburger het is onherroepelijk voorbij Als de kemÜ9 kwam, liep mijn studie helemaal uit de hand. Ik was zes, ze ven jaar toen ik al naar het opbouwen ging kijken. En zonder dat erom ge vraagd werd, bouwde ik dan mee op. Zo werd ik stilzwijgend geaccepteerd door mensen als Janvier, Stuvé en Wolf. Ik zat bij ze in de wagen en luis terde naar hun ongelooflijke verhalen. onderwijs en boksen Op een gegeven moment studeerde lk m.o. Duits, overdag tenminste want 's avonds speelde ik in een strijkje. Dat ging goed, totdat dominee Wanting me aan Hagebeck voorstelde. Wanting was redacteur van de NRC en verzorg de de rubrieken godsdienst, onderwijs en boksen. Hij was ook een verwoede circusmaniak en zodoende kende hij Hagebeck. Hagebeck zocht in die tijd meen man, die zich met de pers bezig hield en Wanting zei hem, dat ik de geknipte jongen voor die job was. Ik wist nauwelijks, wat een perschef moest doen, maar ik hield van het circus en dat vond Hagebeck al voldoende. Ik vertelde hem ook, dat ik als jon gen In Den Bosch ademloos uit het raam van mijn slaapkamer hing, als het circus opbrak. Dan was het altijd nacht en over de donkere straten kro pen de wagen^ voorbij naar het station. De laatste Wagen was altijd de •mas- tenwagen. Als ik die zag, wist ik, dat het circus er iii'et meer Stond. Meestal zaten er Tsjechen op die wagen: goie arbeiders, maar even sentimenteel als ik. Ze zongen heel treurige liederen, waarvan ik de tranen in mijn ogen kreeg. Wanneer ik dan de volgende dag ging kijken zag ik alleen nog een ronde cirkel van zaagsel en hooi met daaromheen afval van snoepzakken en toffeepapiertjes. durf en verbeelding Ik zou oorspronkelijk één jaar bij het circus blijven en dan mijn m.o. Duits weer opnemen, maar daar kwam niks van. Want na Hagebeck vroeg Sar rasani of ik bij hem wilde komen. Ik zei zonder na te denken „ja" en ik heb er nooit spijt van gehad. Sarrasani had een circuszaak, die ik nooit in mijn le ven heb gezien. Sarrasani had alles: fantasie, romantiek, durf en verbeelding. Er liepen rondom zijn tent twaalf ver schillende nationaliteiten. Eskimo's, ne gers, bruin en blank, alles door elkaar. Hij had ook een troep echte Indianen, waar we ontzettende moeite mee had den. Stuk voor stuk waren het aardige beminnelijke kerels, maar met zijn al len dronken ze voor een heel weeshuis tegelijk. Ook dat zou niet erg geweest zijn, als ze dan maar niet zo handtaste lijk waren geworden. Maar wat kreeg je nou? Ze kwamen in een dorp, kro pen in een café en gingen er niet eer der uit, voordat de hele inventaris kort en klein geslagen was. Ik kreeg van Sarrasani opdracht om vooruit te reizen en aan de burgemees ter te vragen om geen vuurwater te schenken voor de Indianen. Soms lukte liet het, maar vaker gingen we de mist in. We waren op een gegeven mo ment met de tent in Limburg en prompt werden we opgebeld. „U spreekt met de kastelein van de Vier Steden, ik zit hier met de telefoon onder mijn eigen tapkast, want uw indianen zijn zo juist begonnen met schieten. Kan dat nog gevaar?" Ik vertelde het aan Sar rasani, die meteen een leeuwenwagen en de brandweer van het circus naar het café dirigeerde. Hij heeft toen die hole tent schoonlaten spuiten en de Indianen met zijn waterstralen in de leeuwenwagen gejaagd". Diezelfde leeuwenwagen heeft hij la ter nog eens gebruikt om er een Duit- (Van een onzer verslaggevers) „Dan is er maar één oplossing: je moet op de kermis gaan staan. Een kermis bouwen ze op en breken ze af en het enige, wat ervan overblijft is platgetrapt gras." Om een solide basis onder zijn dagdromen to krijgen, ging Jo van Doveren wel eerst naar de h.b.s. in Den Bosch, „maar mijn ongeluk was ook daar, dat ik meer van muziek dan van wiskunde en scheikunde liield. Misschien had ik die afwijking nog kunnen onder- „Ik heb altijd een neiging gehad tot dingen, die niet bleven" agent in op te sluiten. Dat i i tij- LEOPOLDS!'AD (Reuter) - De Kon- Eolese autoriteiten zijn bezig met voorbe reidingen om Leopoldstad en vijf andere provinciale hoofdsteden inheemse namen te geven. Dit tal op 1 juli gebeuren, als het zes jaar geleden zal zijn dat het land van België onafhankelijkheid verkreeg. Leopoldstad, genoemd naar Leopold II van België, wordt Kinsjasa. Ellzabethstad. de hoofdplaats van Katanga, krijgt de naam Loeboemasji, Stanleystad in het noord-oosten wordt Kisangani, terwijl Co- qullhatstad. Banningstad en Paulis zullen worden herdoopt in resp. Mbandaka, Ban- doendoe en Isiro. De zeven andere pro vinciale hoofdplaatsen hebben al Kongo lese namen. Men verwacht dat kleine plaatsen met Belgische namen ook nieu we benamingen zullen krijgen. dens een matinee, waarbij brand ont stond in één van de stallen. Een poli tieagent zag -het en ging luid schreeu wend de tent in om „brand brand" te schreeuwen.Sarrasani hoorde dat. Je kon hem trouwens dag en nacht in zijn kantoorwagen vinden, waar hij al tijd in een zijden pyjama werkte. Hij stormde de wagen uit, pakte de agent en wierp hem achter elkaar in de leeu wenwagen. Natuurlijk werd dat later een proces, waarbij hij aangeklaag'd werd voor zes vergrijpen. Belediging van een ambte naar in functie, belemmering in zijn werkzaamheden, molestatie en nog wat ander klein goed. Een dag voor de rechtzitting stuurde hij een communi qué aan alle kranten in Duitsland. Hij kreeg een mark boete en voor tenmins te tien niille aan gratis publiciteit. Dat kon alleen Sarrasani, omdat ieder een hem mocht. En omdat hij vol ori ginele stunts zat. Toen op een moment zijn circus niet zo best liep, ging hij meteen wild plakken. Dat was streng verboden en als ze je op heterdaad be trapten kreeg je een boete, waar je een week lang van naar adem lag te hap pen. Op de eerste dag van zijn actie had hij dertig persfotografen en journa listen 's morgens om zeven uur opge trommeld in de buurt van een politie post. „Die ga ik van onder tot boven beplakken", riep hij strijdvaardig, als de heren zo vriendelijk willen zijn hun fototoestellen gereed te willen houden". Hij gaf zijn arbeiders een teken en me teen begonnen zij op driehonderd meter van de post een enorme bonje te trap pen. De politieagenten stormden met getrokken sabels naar buiten en sloegen de vechtenden uit elkaar. Op datzelfde moment kwam een complete plakploeg uit de tegenovergestelde richting. In één minuut was de hele post volgeplakt met reclamebiljetten. Die foto stond de zelfde dag in Mentallen kranten. kale mensen Sarrasani ging bij zijn propaganda uit in het standpunt, dat het niet kon don deren, hoe er over hem geschreven werd. Als het maar gebeurde. Hij liet rustig op het drukste punt in de stad zijn wagens vastlopen. Hij heeft ook troep kale mensen gehuurd, die ieder letter op hun hoofd geschilderd kre gen. Als ze naast elkaar liepen las je dan: „Bezoekt hedenavond circus S echt niks te dol en was volgens mij zijn grote charme. Hij maakte zich ook zelden kwaad. Op dag ging zijn boekhonder er met mooie paardrijdster en de kas vandoor. Niemand durfde het aan de baas te gaan vertellen, totdat lk uiteindelijk diep adem haalde en hem opbelde. Ik zei: „Je boekhonder is er met de kas vandoor". Hij zweeg even en riep toen: Daarna (Advertentie) Voor Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP drukken, als er toen maar geen militaire kapel in de stad had gelegen. Als die 's morgens uitrukte, liep ik er stralend achteraan tot aan de rand van de stad. Dat waren mijn mooiste ogenblikken. Aan het einde moest ik altijd hard teruglopen om tenminste nog om half tien op school te kunnen zijn. Mijn eindexamen was voor de directeur dan ook een stuk moeilijker dan voor mijzelf. de postbode dan zei: „Zo alweer een nieuwe enveloppe van het circus". Al le brieven, die hij schreef en dat wa ren er soms honderd op een dag gin gen aangetekend expres de deur uit en niemand wist waarom. Het stond in elk geval lekker duur. Hij had zes el- gen reclamevliegtuigen en toen ik op 'n middag thuiskwam, had hij 10.000 scheermesjes gekocht, waarop hij zijn naam wilde drukken. ,;Die gooi ik uit de vliegtuigen", riep hij stralend, „een formidabele stunt. Wat denkt u ervan heer Van Doveren?" Ik zei, dat scheer mesjes te gevaarlijk waren om uit de lucht te gooien. Hij keek me daarop aan, dacht na en zei „Je hebt gelijk". DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Koekoek (Boerenpartij) heeft de ministers van Binnenlandse Zaken, van Defensie en van Financiën schrifte lijk gevraagd of het juist is, dat: een groot aantal burgerlijke en mili taire ambtenaren elk jaar een aan zienlijke uitkering uit 's rijks kas ont vangt als vergoeding voor te maken reis koeten, omdat betrokkenen niet over woonruimte in hun standplaats kunnen beschikken een groot aantal burgerlijke en mili taire ambtenaren, die wel In hun stand plaats gehuisvest zijn, eveneens voor een toelage in aanmerking komt. omdat de woning die zij bewonen een hogere huur waarde heeft dan 15 procent van het salaris en het meerdere derhalve door het rijk gesuppleerd moet worden. zeer veel ambtenaren vele jaren achter een sommigen reeds meer dan 10 jaar voor dergelijke uitkeringen in aanmer king komen, omdat niet in passende huis vesting wordt voorzien? Drie jaar geëist Onder invloed vrouw doodgereden GRONINGEN, (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Gronin gen heeft tegen de 50-jarige fabrieksar beider H. C. G. uit Oude-Pekela de maximum straf van drie jaar gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist, omdat de man op 16 maart 's avonds in Wlldervank gebruik van sterke drank met zijn auto een vrouw die daar fietste, in volle vaart had geschept waardoor het slachtoffer op slag werd gedood. Na het ongeluk was verdachte snel doorgereden. Ver dachte had vijf of zes glazen jenever ge dronken. ZOMER (ROENTBI VOLOP KEUS,REDELIJKE PRIJZEN! scheermesjes Sarrasani was in feite een man, voor wie de wereld te klein was. Hij had 32 soorten postpapier en dat alleen, omdat Ontslag en benoeming bij Rijkswaterstaat DEN HAAG, (ANP) Brj KB is met ingang van 1 juli 1966 aan de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in vaste dienst, ir. J. P. L. van Gils, hoofd van de directie algemene dienst van de Rijkswaterstaat te Den Haag, op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het overschrijden van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot zjjn opvolger is benoemd de hoofdingenieur A van de Rijkswaterstaart, ir, J. F. Springer. Import Oostblok niet vrijer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering meent niet te kunnen overgaan tot een vanuit de Tweede Kamer bepleite versoepeling van de voorschriften voor de oost-west- handel. Landen als bijvoorbeeld Polen en Tsjecho-Slowakijë voldoen namelijk nog niet aan de maatstaven die vereist zijn om te kunnen komen tot een zo vri; mogelijke ontwikkeling van het goede renverkeer. De huidige wettelijke voorzieningen maken geen onderscheid naar het land van bestemming bij uitvoer van goede ren. Voor wat echter de Invoer uit Oost bloklanden betreft bestaat er een „ver bod van invoer zonder vergunning van de minister". (Van onze correspondent) j LONDEN Engeland wordt bedreigd I door een nationale «taking van 65.000 zeelieden, die dit jaar een loonsverho ging van 117 pet en andere verbeterin gen van hun werkvoorwaarden eisen. De reders wensen echter een loons verhoging van slechts 13 procent toe te kennen, die ze dan nog verspreid wen sen over een periode van drie jaar. De staking zou maandag beginnen en desastreuze gevolgen hebben voor de Britse economie. De vakvereniging van de zeelieden meent de strijd zo nodig twaalf weken lang vol te kunnen hou den. Om de staking te voorkomen werd be middeld door de minister van Arbeid, Ray Gunter. Gunter heeft gisteren ge heel het 48 man sterke bestuur van het nationaal syndicaat van zeelieden ont vangen het overleg is op niets uitgelo- DEN HAAG. (ANP) De NV Davo haardenfabriek die, zoals bekend in finan ciële moeilijkheden verkeert en surseance betaling heeft aangevraagd en gekre gen, heeft besloten twee bedrijven te slul- ;n het personeel. 175 man in totaal, te een communiqué wordt medegedeeld, dat de directie, in overleg met de bewind voerders en commissarissen heeft besloten een aantal maatregelen te nemen, waar door „rekening houdende met de huidige financiële mogelijkheden op zo kort moge lijke termijn de bedrijfskosten aanzienlijk worden verlaagd". Deze maatregelen houden in, dat de vestiging te Deventer en de NV Deventer ijzergieterij zullen worden gesloten. Wat met de vestigingen te Coevorden zal ge sdhieden staat nog niet vast. Voor het per eon eel te Deventer (175 man) slagvergunndng worden opgenomen, ook de vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties zijn Inmiddels besluit Ingelicht. De ondernemingsraad en het zijn, in aanwezigheid van de districtsbe stuurders, door de directie persoonlijk van deze beslissing op de hoogte gebracht. Daivo sluit voorlopLg de reeks bedrijven in De venter, die ziöh het laatste jaar genood zaakt zagen tot falllesmenten, respect, on- slagen, zoals Ankersmit en Noury en Van der Lande. Anna Langfus overleden PARIJS (Reuter) De uit Polen af komstige Franse romanschrijfster An na Langfus is donderdag op 46-jarige leeftijd in Parijs aan een hartaanval overleden. Haar familie werd in de tweede wereldoorlog uitgeroeid. In 1947 kwam zij uit Polen naar Frankrijk en kreeg daar als vierde vrouw de Prix de Goncourt" voor haar roman „Les baga ges de sable", waarin de eenzaamheid van een uit Polen gevlucht joods meisje wordt beschreven,. PARIJS (AFP) In Parijs Is het proces begonnen tegen Czeslaw Bojar- sky, een Ingenieur van Poolse afkomst, die In veertien jaar tijd een klein for tuin aan valse Franse bankbiljetten heeft vervaardigd. Volgens de aanklacht heeft Bojarsky het werk. waaraan normaal twaalf spe cialisten te pas komen, ln z'n eentje ver richt. Van het maken van het papier met watermerk tot en met een behan deling om de nieuwe biljetten er oud te laten uitzien deed de ingenieur alles zelf. Toen hfl tenslotte een hulp er bij nam, Aleksej Sjoevaloff, zorgde deze voormalige Rus er door een onhandig heid voor dat er een einde kwam aan het bedrijf je van Bojarsky. De beklaagse heeft intussen aan de directeur van de bank van Frankrijk aangeboden, „bij wijze van boetedoe ning" een geheim procédé te onthullen, met behulp waarvan men onvervalsbaar bankpapier zou kunnen maken en elke vervalsing gemakkelijk zou kunnen ont dekken. Bojarsky betoogde dat hij onge neeslijk ziek is, langzamerhand invalide wordt en daarvan bang was, dat zijn gezin zonder inkomsten zou komen. Labourverlies in gemeenteraden LONDEN, (Reuter) De gemeente raadsverkiezingen in 323 plaatsen ln Enge land en Wales hebben donderdag een zwenking naar de-V conservatieven te zien gegeven. Premier Wilsons labourpartR, die onlangs met grote meerderheid de verkie zingen voor het Lagerhuis won, verloor ruim 200 zetels. Toen de uitslagen uit meer dan 300 plaatsen bekend waren, hadden de socia listen ln elf raden de meerderheid verlo ren aan de conservatieven. Dit was o.a. het geval in Birmingham, waar de labour- partij veertien jaar aan de macht is ge weest. in Leicester, Plymouth en In Car diff. KVP-staffunctionaris Verzorgende Begeleider Caruso overleden MARGATE (Reuter) De pianist-be geleider van Enrico Caruso, Percy Be nedict Kahn, is donderdag op 85-jarige leeftijd overleden in zijn woning te Mar gate (Engeland). Behalve de grote Ita liaanse tenor is hij ook als begeleider op getreden voor Dame Nellie Melba, Beni- amino Gigli, Richard Tauber en andere grote zangers. „Winsten zijn met bloed doordrenkt" WASHIN TON (UPI) Daniël P. Moynihan, de voormalige Amerikaanse onderminister van Arbeid, heeft de Amerikaanse automobielfabrikanten er van beschuldigd opzettelijk produkten aan de markt te brengen die snel aan de markt te brengen die snel aan vervan- vervanging toe zijn. Volgens Moynihan kan 'n dergelijke handelwijze^ ongeluk ken veroorzaken. Moynihan, die woensdag een rede hield voor de commissie voor de handel van 't Huis van Afgevaardigden, trok fel van leer tegen de autoindustrie en merkte onder meer op dat de stijging van het aantal verkeersongevallen en de toena me van de winsten der automobielfa brikanten „wellicht op verrassende wij ze" met elkaar verband houden. Naar de mening van Moynihan Is het opzettelijk aan de markt brengen van modellen die snel .aan vervanging toe zijn op zichzelf „wellicht" verantwoor delijk voor 'n fors aantal manekmenten De industrie is door haar omvang on tegenzeggelijk de meest winstgevende onderneming ter wereld", zo zei hij. Hij voegde eraan toe: „Deze winsten met i bloed doordrenkt". Moynhan, die een paar jaar geleden als vertegenwoordiger van 't ministerie van Arbeid zitting had in de presidentië le commissie voor de verkeersveiligheid, leverde verder kritiek op de inspannin gen die de federale regering zich ge troost op het gebied van de verkeersvei ligheid. Handelsmissie naar Rusland AMSTERDAM (A.N.P.) Op 21 mei vertrekt uit ons land onder leiding van de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, de grootste Nederlandse handelsdelegatie, die ooit de Sovjet- Unie bezocht De missie telt in totaal 51 deelnemers, vertegenwoordigers van de industrie, de chemie, scheepvaart en transport, de handel en de landbouw. Voor het eerst nemen ook vertegen woordigers van het Nederlandse bank wezen deel. Het Nederlandse gezelschap zal tien dagen in de Sovjet-Unie blijven. Minister Den Uyl keert met zijn staf al na vijf dagen weer naar Den Haag te rug. De leiding van de delegatie zal dan worden overgenomen door Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de centrale kamer van handelsbevordering. beroepen moeten aantrekkelijker (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een sociale dienst plicht voor meisjes sluit op principiële en praktische bezwaren. Bovendien wordt, geen oplossing bereikt voor het vraagstuk waar het om gaat: een struc tureel tekort aan personeel in de ver zorgende beroepen. Tot deze conclusie komt de KVP-staf- functionaris drs. J. J. F. M. van der Heijden in een artikel in het blad „Po litiek", een uitgave van de Katholieke Volkspartij. Volgens drs. Van der Heijden zal 'n oplossing moeten worden gezocht in het in verhouding tot andere beroepen aan trekkelijk maken van het verzorgend be roep. Ook moet aan dit beroep grotere bekendheid gegeven worden, onder meer door er in de leerprogramma's aandacht aan te schenken. Het zou vol gens drs. Van der Heijden ook nuttig zijn indien de regering een nota zou op stellen over de toekomstige vraag naar personeel in het verzorgend oeroep om een op die nota afgestemd beleid te kunnen voeren. Drs. Vah der Heijden noemt voorts enkele maatregelen die op korte ter mijn effectief kunnen zijn. Te denken valt aan: 1. het openen van de mogelijkheid voor meisjes en vrouwen om in weele enden of enkele dagen van de week al verpleeg- of verzorgingshulp te wer ken; 2. te bezien in hoeverre het laatste verplichte leerjaar op basis van vrij willigheid als verpleeg- of verzorgings hulp kan worden doorgemaakt; S. een soort „stage"-mogelijkheid op leerprogramma's van de scholen voor huiflhoudonderwljg; 4. het inschakelen als part-timer van onder anderen gehuwde vrouwen en weduwen die vroeger in het verzor gend beroep gewerkt hebben: 5. betere subsidievoorwaarden voor de gezinsverzorgingscentra. Weer aardgas in Noordzee BARTLESVILLE, (AFP) De Ame rikaanse oliemaatschappij Phillips Pe troleum Company heeft bekendgemaakt, dat een internationale exploratiegroep op 145 km ten oosten van de monding van de Humber een belangrijke hoeveel heid aardgas heeft aangeboord. Op 3.300 meter diepte deed men de vondst. Op het ogenblik levert de boring 300.000 kubie ke meter gas per dag oj>. Chem. Naarden: winst zal niet achterblijven AMSTERDAM (ANP) - In de alge mene vergadering "ai dc N.V. Chemische Fabriek Naarden is ten aanzien van de vooruitzichten voor het lopen V aar mee gedeeld, dat men ot nu toe tevreden is. Er zijn twee gunstige fa toren tegen over een kostenstijging anderzijds en wel het feit, dat bij Naarden-Kemi het dieptepunt is gepasseerd, en dat de totale omzet, tot dusver een behoorlijke toene ming te zien heeft gegeven. De stijging in de sector van de reuk- en smaakstof fen is in het bijzonder spectaculair. Hoe wel uiteraard nog weinig gezegd kan wor den over de afloop van het gehele lopende Jaar. ziet het emaar uit. dat de winst zeker niet zal achterblijven bij die van 1965. UNIVERSITAIR NIEl IVS AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam geslaagd voor kan.l, examen economie: B. Waisflsz. Den Haag. AMSTERDAM - Geslaagd uit Den Haag;. Aan de rijksuniversiteit m geboren LEIDEN -JP Lelden Is de heer C Bea^...c. Katwijk en thans wonende te Rat dikant bij de Ned. herv. kerk gepromo veerd tot doctor in de godgeleenfheld op proefschrift: Het christelijk geweten bij Alexandre Vlnet. Promotor was prof dr J. Bakhuizen van den Brink. Geslaagd voor doet. ex. algemene taal wetenschap- S. G. Nooteboom uit Leiden, kand. geschiedenis: mej E. B. Scholten uit Scheven lngen. LEIDEN By kb. is dr. JAM Cox met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt sal aanvaarden, benoemd tot gewoon i.—wiskunde en rUksuniver.ii- hoogleraar in de faculteit di natuurwetenschappen aan d_ telt te Lelden, om onderwijs

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5