Onzekere toekomst in nieuwe stad Tom Okker in herendubbel uitgeschakeld Huis en school de grootste problemen /I Nederland dicht voor A.M.X. Bondscoach hoopt van Oranje aanvalsdrift a la James Bond PAGINA 6 DE LEIDSE COTJRANT DINSDAG 10 MEI 1966 Een andere Nederlandse officier heeft zojuist zijn zoon naar een internaat in Nederland gebracht. „Ik kan het risico niet lopen, dat hij straks weer op een vreemde school moet. Het gaat nu lekker met hem, maar hoe zou het over een poosje gaan, wanneer hij in het Engels, in het Luxemburgs of hoe ook moet studeren op een wildvreemde school, in weer een andere omgeving, met weer andere vrienden en vriendinnetjes?" Deze officier nam het risico niet, maar hij pleegde wel een ernstige aanslag op zijn privé-budget. Collega's hebben hem al uit en te na uitgehoord en denken er voor hun zoon ook al over. - FONTAINEBLEAU Op het bureau van een Nederlandse officier in het hoofdkwartier van Aireent-Fontainebleau dwarrelt een brief uit Maastricht binnen. De inhoud spreekt voor zichzelf. „Uw hoofdkwartier komt naar de omgeving van Maastricht. Wij hebben een mooie woning te koop voor u of andere NAVO-medewerkers. Gelieve enz. Dit tekent de situatie in West-Europa. Iedereen praat plotseling over de NAVO: de pacifisten, de militairisten, de burgemeesters van Zuid-Limburg, Noord-Brabant en de Belgische Kempen en de winkeliers in dit gebied. De geruchtenstroom, dagelijks vol gend in het politieke hoofdkwartier van de NAVO aan de Porte Dauphine te Parijs, bereikt thans alle West-Europese landen, ieder met zijn eigen belangen in de NAVO. Londen, Brussel, Luxemburg, Trier, Maas tricht en nog wel wat grotere en kleinere gemeenten. „Wij hebben een mooie woning te koop"en duizenden NAVO-gezinnen tellen nu al angstig hun spaargeld. Ze zullen het straks bij de grote verhuizing uit Frank rijk hard nodig hebben. TELEVTZIEREN OP DREEF Weer succes in Ronde v. Spanje PAMPLONA Een dubbele triomf boekten de Televizieren gisteren in de Ronde van Spanje. Gerben Karstens, troetelkind van „De Pel", won de 221 km lange twaalfde etappe van Huesca na^r Pamplona in de spurt van het voltallige peloton vóór Jos van der Vleuten. De tijd van de groep over de rit be droeg 7 uur, 14 minuten en 27 seconden. Karstens kreeg veertig seconden bonifi catie. Van der Vleuten twintig. De Span jaard Valentin Uriona behield de leiding in het algemeen klassement. Het algemeen klassement na de 12e rit luidt als volgt: 1 Uriona (Sp.) 54.04.04; 2. Echevarria (Sp.) z.t.; 3. Gomez del Moral (Sp.) op 7 sec.: 4. Momene (^p.) op 13 sec.: 5. Haast (Ned.) op 30 sec.: 6. Gablca (Sp.) op 33 sec.. 7. Maliepaard (Ned.) op 55 sec.; 8. Velez (Sp.) op 1.04; 9. Soler (Sp.) op 1.10: 20. Van der Vleu ten (Ned.) op 8.45; 21. Nijdam (Ned.) op 9.15; 22. De Roo (Ned.) op 9.19; 31. Kar stens (Ned.) op 11.21; 55. Knops (Ned.) op 12.44; 36. Zilverberg (Ned.) op 12.53 38. Wouters (Ned.) op 12.54. Olympia's Tom- naar Den Haag ROME De Australische Wlmble- donkarapioen Roy Emerson plaatste zich gisteren als derde Australiër voor de halve finales van de internationale tenniskampioenschappen van Italië. Hij won de afgebroken partij voor de kwartfinales tegen de Amerikaan Mar tin Rlessen met 1—6, 6 1, 64, 86. De ontmoeting was zondagavond ge staakt bij de stand 16, 6i, 64 en 22 In het voordeel van Emerson. In de halve finales komt Mulligan uit te gen Roche en Pietrangeli tegen Emer- Ann Jones-Haydon. het voormalige tafeltennissterretje, dat jaren geleden overschakelde op tennis, behaalde in Rome het tweede grote succes uit haar loopbaan na het winnen van de inter nationale titel van Frankrijk in 1961. Met gevarieerd spel. gebaseerd op DEN HAAG Olympia's Toer door kracht en een finesse, die het maken Nederland, de grootste en sterkst bezet- van fouten tot een minimum beperkte, te wielerwedstrijd die ons land kent, won zij gisteren in de eindstrijd met wordt dit jaar verreden van 11 t/m 86, 6—1 van de Zuidafrikaanse An- 17 mei. Reeds op de eerste dag mor- nette van Zijl. gen duo zal deze wlelerkaravaan Den De blonde Annette varieerde haar Haag aandoen, dat de finishplaats zal slagen in de eerste set even vaardig als de eerste etappe die in Amster- de Britse en gedurende deze 85 minuten Eindelijk de finish. Gerben Karstens gaat als eerste over de eindstreep in de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje in Pamplona. Achter hem zijn ploeggenoot Jos v. d. Vleuten (Van sportredactie) op het ogenblik naar een onzekere toe komst toe. Voor de ambtenaar van Buitenlandse Zaken, de secretaresse, de militair is dit allemaal niet zo bar erg. Natuurlijk, ze moeten het toch al tijd aantrekkelijke Parijs verlaten, of de boeiende natuur van Fontainebleau. Maar zij zijn wel iets gewend in hun loopbaan aan veranderingen en over plaatsingen. Erger is het voor de vrouwen, voor de kinderen. Zij hebben zich tenslotte aangepast aan een geheel nieuwe om geving, een vreemd-klinkende en moei lijk te spreken taal, aan nieuwe ge woonten en gebruiken, aan heel ande woningen dan in eigen land. De kinderen zijn tenslotte vertrouwd ge raakt met de wat eenzelvige Franse, de nogal vlotte Duitse, de veel drukke- Italiaanse en de wilde Griekse en Turkse; kinderen. Zij passen nu ge makkelijk bij elkaar in de schoolban ken en praten langzamerhand m^r talen, dan de' meeste voitvassetr Neder landers thuis. Zij hebben het eindelijk in hete vreemden laafci n ^*vohdë»i(f""»olrtis voelen ze wat heimwee naar de zee Scheveningen of Zandvoort, naar de Brabantse bossen of de Limburgse heuvelrug. Maar dat duurt meestal maar kort. Ook i in Fontainebleau is heel wat te beleven. En welk kind kruipt minstens een keer per week bij tier midden in Parijs uit te stappen Maar hoe reageert hij straks, wan neer hij weer verhuizen moet naar een totaal andere omgeving? De ouders houden zich dagelijks met deze op voedkundige problemen bezig en ho pen er maar het beste van. Hopen maar, dat zij niet te ver van Neder land terechtkomen en dat zij in, nabij of iets verder van Maastricht („als het dan toch moet, dan maar daar naar toe") een aardig huisje terug kunnen vinden. Teleurstelling In Fontainebleau wonen ze uitste kend. Maar hoe zal dat straks elders zijn. In Fontainebleau loopt het onder- Nog steeds waakt Frankrijk met andere N.A.V.O.-partners over de N.A.V.O. wijs eindelijk goed, dank zij ook de Nederlandse leerkrachten op de lage- en de middelbare school. Maar straks, wat dan? Gaan de leerkrach- weer mee, kunnen ze een behoor lijke school vinden? Sommige leer krachten hebben de laatste dagen de teleurstelling van hun leven moeten slikken. Ze zijn pas in Fontainebleau benoemd en moeten volgend jaar zeer waarschijnlijk weer weg. Waar ligt hun nieuwe levenskans als onderwijskracht? Miljoen franc Zo leven duizenden gezinnen bij de N<AVO in allerlei onzekerheden. Nie mand in Den "Haag of' Parijs kan 'hen een behoorlijk antwoord geven op Jiun lijke vPa'^en. föog Steeds niet. „Onze hele financiële planning is de mist ingegaan", zegt de vrouw van 'n Nederlandse officier. .Die verhuizing brengt heel wat persoonlijke conse quenties met zich mee, waaraan Den Haag weinig zal kunnen doen." De onzekerheden gelden overigens ook duidelijk voor de Franse bevolking rond deze hoofdkwartieren. De burge meester van Fontainebleau is woedend naar Parijs gereden en heeft daar de autoriteiten voorgerekend, dat het ver trek van de NAVO-hoofdkwartieren uit zijn gemeente hem maandelijks 'n mil joen francs (750.000 gulden) zal sche len. Zijn gemeentenaren klagen nu al steen en been over wat ze straks moe ten doen, wanneer de NAVO vertrokken is: de kapsters, de ambtenaren, de technici, de mensen, die in de militai re bakkerij werken, de chauffeurs en vele anderen. De burgemeester kan al leen maar zijn hoofd schudden, weet het niet ten bouwen heeft. Hij en tal van ande burgemeesters in Frhnkrijk zitten met de economische problemen, die 't van president De Gaulle zal veroorzaken. „Laat hij ze dan maar op lossen ook", menen sommige burge meesters. In de militaire hoofdkwartieren ge looft men, dat men nu men toch veranderen moet gaat inkrimpen. Dat kan al, wanneer men na het ver trek van de Franse burger- en militai re NAVO-lëden geen anderen meer bij de hoofdkwartieren plaatst. Dit op zich zelf betekent al een verdunning van het zijn vader in de auto, om na drie kwar- aantal personeelsleden. Men gaat waar schijnlijk nog verder, zodat de diverse staven tot wat handzamer hoeveelhe den teruggebracht worden. „Maar het blijft moeilijk", zegt men. ,De politiek eist nu eenmaal comimah- lo's, eerlijk verdeeld over de verschil lende landen. Ieder wil zijn deeltje hebben In de topfuncties. Militair zou 't misschien eenvoudiger zijn: 'n hoofd kwartier, met een aantal vooruitge schoven posten. Maar zoiets is politiek nauwelijks aanvaardbaar te maken. Dat een reorganisatie dringend nodig is, daarvan is iedereen nu toch wel overtuigd. Alle landen bestuderen de ze reorganisatie al een poos. Nu komt daarbij de studie van de verhuizing. Het is kort dag geworden." dam zijn start heeft. De deelnemers zullen onze stad berei ken komende vanuit de richting Monster- via Poeldijk en Wateringen. Over de Be- resteinlaan en de Hengelolaan wordt tenslotte koers gezet naar de Leyweg. avond de finish verwacht kan worden Wereldtitel bridge AMSTERDAM De officiële uitslag van de winnaarsgroep in het wereldkam pioenschap bridge voor gemengde paren, dat de afgelopen drie dagen In Amsterdam is gehouden, luidt l.'en wereldkampioen I. Erdos en mevr. J. Farell (V.S.) 1895 pnt 2. V Pittala en mevr. N. Zeppegno (Italië) 1840 pnt.; 3. M. G. Weisberger en mevr. J. Durrati (G.B.) 1837 pnt.;, 4. E. Polak en mevr. Van Ossel (Belg.) 1829 pnt.; 5. O. Bourch- toff en mevr. S. de Temmerman (Frankr.) 1825 pnt.: 6. en 7. S. Thomas en echtge note (G.B.) en G. Desrousseaux en mevr. M. de Vries (Frankr.) elk 1804 pnt 8 R. A. Pridav en mevr. J. Juan (G.B.) 1801 pnt.; 9. L.' Tintner en mevr. J. Velut (Frankr.) 1788 pnt 10. J. Jacoby en mevr K Hohle (V.S 1781 pnt. LONDEN De uitslagen van de wed strijden, die gisteravond in de eerste di visie van de Engelse league zijn ge speeld, luiden: Blackburn Rovers—Tot tenham Hotspur 0—1; Leicester City- West Ham United 2—1; Manchester Uni ted—Aston Villa 6—1; Sheffield Wednes dayBurnley 02. lange set. kregen de toeschouwers het beste damestennis te zien, dat er in Ro me te bewonderen was. Daarna viel Annette van Zijl terug. De dropshot, die tot clan toe een gevaarlijk wapen was geweest, werd minder effectief en ook de backhand werd minder zeker onder de genadeloze pressie die Ann Jones uitoe- De,27-jarige lefthander, die vijf ron den achtereen zonder setverlies speel de, is de vijfde Britse, die de Italiaan- titel op haar naam heeft gebracht. Haa^ laatste voorgangster was Christi- Truman in 1959. Met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen bereikte Tom Okker de halve finales van het herendubbelspel door 'n overwinning met 64, 63, 16, 108 op de Australiërs Owen Davidson en Tony Roche. Later werden Okker en Riessen In de halve finale uitgeschakeld door de favo riete Australiërs Emerson en Stolle. Dit gebeurde met de cijfers 64, 46. India om D.C. ronde verder TRIVANDRUM India heeft de in Trivandrum gespeelde Davis Cup-wed strijd tegen Ceylon voor de halve finales van de Aziatische zone van het Davis Cup-toernooi met 50 gewonnen. In de beide laatste enkelspelen won Vankate- san met 6—1,.4—6, 6—1, 6—3 van Pe- reira en Misra mot 6—4, 66—3 van Kumara. De Amerikaanse generaal Lyman L. Lemnitzercommandant van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Centraal-Europa, door president De Gaulle onaanvaardbaar geacht. Sterke bezetting koersen Duindigt (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Op Duindigt is er mor genmiddag weer te genieten van een waarschijnlijk felle strijd tussen Oli vier B. Barry Williams. Barones Spen cer K en misschen ook wel Captain ^Ook niet wat hij Double K. Zetten we daar nog Zanto en Zilvervos bij. dan hebben we vrij zeker de belangrijkste concurrenten wel gehad. De triokoersen zullen ditmaal ook een ren bereiken. Op het ogenblik dat wij dit schrijven staan er voor de tweede ren nog vijftien paarden ingeschreven. Daar zal nog wel het een en ander van afgaan, maar toch zal het minimum voor een triokoers wel gehaald worden. De eerste trio gaat op een draverij met zestien paarden die allemaal nog een kleine winsom hebben. De Prinses K is met Edelpapegaai S waarschijnlijk in dit ge zelschap het meest aan te bevelen. In de tweede triokoers komen de ama teurs weer aan de beurt. Carla van IJmuiden knapte vorige week volkomen af. maar zij heeft wel de capaciteiten om een 2140 meter goed uit te lopen, dus zetten wij haar weer favoriet .hoewel niet met volle overtuiging. Om drie uur 16 de eerste start Gronlngenprijs (2040 m): Catherine Casindra D - Dougalls Stern S - Dalila Regina. Outsider; Dox van Rood en Noot. Sappemeerprijs (2000 m autostart, met trio): De Prinses K - Edelpapegaai S - Dita Pluto. Outsider: Dandy H. Wolvegaprijs (2000 m, autostart): Checkmate - Berno Axkit - Brero Har vester. Outsider: Christine Mac. Admiraal Togoprys (ren, 2000 m) Right Royal - Peeler - Miss Willy. Uithuizenprijs (2120 m voor amateurs, met trio): Carla van IJmuiden - Brion van de Lente - Xandover. Outsider: Cunera. N'oordwoldeprijs (2000 m. autostart): Brahmapoetra S - Zilo - Conny Stuart. Drachtenprys (2120 m>: Olivier B - Barry Williams - Barones Spencer K. Outsider: Captain Double K Ommevadprijs (ren. 1800 m. met trio): Happy Jane - Divisio - Fair Quota. Out sider: Nikatou. Eenrumprys (2120 m)Eiko T - Cash Six - Damsel D. Outsider: Double van de Lente. Zeeman ontsnapt uit gevangeniskliniek UTRECHT (ANP) Uit de psychia trische observatiekliniek van het gevan geniswezen aan de Gansstraat In Utrecht is gisteravond om ongeveer half negen de 22-Jarlge Rotterdamse zeeman W. A. V. ontsnapt. Hij verdween, nadat hij een raam had geforceerd. De zeeman, die wegens diefstal was veroordeeld tot een gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, zat het laatste deel van zijn gevangenis straf uit. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS In NAVO-kringen houdt men er ernstig rekening mee, dat Nederland geen AMX- materiaal meer van de Fransen zal afnemen, wanneer het tot een definitieve breuk met de NAVO gekomen is. Voor wat de Franse industriële produkten betreft, ver onderstelt men, dat de overi ge NAVO-partners wel eenzelfde gedragslijn zullen volgen. De aanleg van de NAVO-raket- schietbanen op het Griekse eiland met hulp van de Franse industrie gaat normaal door. Deze banen komen waarschijnlijk volgend jaar gereed. De Franse industrie zal hiervoor de vliegende doelen leveren. Bij het verhuizen van de NAVO uit Frankrijk vallen ook verschil lende aanvoerhavens weg. Hierr voor komen zeer waarschijnlijk in de plaats Rotterdam en Antwer pen. Beide havens fungeren al voor een deel als zodanig, maar krijgen na 1967 uitgebreider faci liteiten. Daarvoor is onder meer de aanleg nodig van een uitgebrei der net van pijpleidingen, dan nu al aanwezig zijn. De aanleg hier van is een onderdeel van de nieu we infrastructuur, die na de de finitieve breuk met Frankrijk bui ten dit land gebouwd moet wor- Petrosjan ziek MOSKOU Tigran Petrosjan, licha melijk niet geheel fit, Is gisteren niet aangetreden voor de dertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tegen uitdager Spasski. De partij is voorlopig verschoven naar woensdag. Volgens de reglementen van de Internationale Schaakfederatie mogen beide spelers elk ten hoogste op drie speeldagen verstek laten gaan. Er wordt gespeeld op maandag, woensdag en vrij dag. De stand na twaalf partijen, waar van er tien in remise en twee in een overwinning voor Petrosjan eindigden, is 75 voor de wereldkampioen. Hockeyteam ongewijzigd DEN HAAG Het I^derlands hockey- elftal zal in de eerste wedstrijd in het landentoernooi in Hamburg ongewijzigd in het veld komen. Die eerste wedstrijd gaat Nederland zaterdag 14 mei tegen Polen, dat in de plaats is gekomen van Japan. De ploeg, zoals die zondag me: 10 van Pakistan verloor, ziet er duj als volgt uit: doel: Joost Boks (Amster dam), achter: Theo Terlingen (Amster dam» en Sebo Ebbens (Kampong); mid den: Tippy de Lanoy Meyer (Laren), Jan Piet Fokker (Laren) en John Elffers (HGC); voor: Frans Spits (Amsterdami, Francis van 't Hooft (Hilversum), Frank Zweerts (SCHC), Arie de Keijzer (Bre da) en Kick Thole (Laren). Zomercompetitie K.N.Z.B. DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond gespeelde waterpolowedstrij- den voor de zomercompetitie van de KNZB luidden: heren: Hoofdklasse: DZVDe Robben 74. Eerste klasse B: MerwedeZian 111 Het IJ—LZC 4—3; HPC—Nereus 3—4; ESCA—PSV 4—7. Morgenavond tegen de Schotten: Coen Moulijn door blessure afwezig ZEIST Het Nederlands elftal, dat morgenavond in Glasgow tegen Schot land speelt, is als volgt samengesteld; doel: Pieters Graafland (Feyenoord); achter: Flinkevleugel (DWS). Pijs en Schryvers (beiden PSV) en Veldhoen Feijenoord; midden: Muller (Ajax) en Dullens (Sittardia); voor: Swart (Ajax). Van der Kuylen (PSV). Nuninga en Kei zer (beiden Ajax). Reserves zijn Van Leeuwen (GVAV). Quaedackers (Fortu- na '54). Israël (DVVS) en Fransen (Feye noord). Coen Moulijn kwam niet in aan merking wegens een blessure. Indien bondscoach Kessler dat nodig mocht achten, zullen een of meer reserves tij dens de wedstrijd Invallen. Het Nederlands, elftal mist hier slechts een speler van de ploeg die vorige maand te Rotterdam van België won. Coen Moulijn. die door een trap tegen zijn stuitje veel pijn heeft geleden de nacht van zondag op maandag heeft hij meer lopende dan in zijn bed doorge bracht was door deze blessure niet be schikbaar. Voor hem is de Ajacied Sjaak Swart in de ploeg opgenomen, hetgeen een omzetting in de aanvalslinie nood zakelijk maakte. Bondscoach George Kessler, die na de ontmoeting met West- Duitsland en België voor de derde maal een ploeg onder zijn verantwoordelijk heid in het veld brengt, ziet de strijd legen de Schotten als de moeilijkste, j vooral omdat hij verwacht dat het Schot-1 se elftal niet alleen een grote homogeni teit zal bezitten, maar ook een grote vechtlust. Niettemin onderneemt de bondscoach met vertrouwen de reis naar Glasgow, waarbij hij de hoop uitsprak dat de spelers zich zullen spiegelen aan de aanvalsdrift van James Band die zij gisteravond te Zeist op het witte doek Uitbreiding? Doordat het in de wedstrijd van morgen zal zijn toegestaan spelers te verwisselen ook al zijn ze niet geblesseerd is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat 'ook een of meer van de reserves in het veld zullen komen. Al is bij de reserves, door het wegvallen van Moulijn, weliswaar geen uitgesproken voorhoedespeler, als een bezwaar ziet de heer Kessler dit niet Zijn hoop is erop gevestigd, dat uit de tournee van Jong Oranje (er gaan beslist geen oudere spelers mee) naar Polen Tsjecho-riowakije en Gost-Duitsland eind mei-begin juni. enkele voorhoede- spelers naar voren komen die een plaats in de A-selectie waardig zijn, waardoor de selectiegroep tot 20 spelers kan wor den uitgebreid. Van de ploeg maakte gisteren alleen Benny Muller de lichte training niet mee Een blessure boven het kniegewricht, die een lichte bloeduitstorting tot gevolg had, hield hem onder behandeling van bonds- arts dr. Mosterd en van masseur Pierre van den Akker. Belden zijn er echter zeker van dat hij weer op tijd fit za> zijn om te kunnen spelen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6