K Chinezen proberen opgevoerde A-bom BINNENHOF Buitenhuisje komt over drie weken klaar In het natuurrijke St.-Oedenrode ligt op St.-Odaberg bisschopsgraf gereed Paarden van \l| bisschop wachten tevergeefs 1 In binnen- en buitenland meeleven met overlijden mgr. Bekkers Heer des huizes slaat inbreker met stoel ziekenhuis in Grondwetproeve niet meer dan advies voor gedachtenwisseling zelfstandigheid van parlement KLACHT KATH. WERKGEVERS WERKGEVERS IN SER DOOR REGERING VERWAARLOOSD Zes jaar voor moordenaar Arie v. Hemert I DINSDAG 10 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent ST.-OEDENRODE St.-Oedenrode rouwt om mgr. Bekkers. Van het ge meentehuls op de markt in Sint-Oeden- rode, waar de overleden bisschop gebo ren werd, hangt een grote vlag halfstok. Het dorp rouwt omdat „zijn" bisschop is overleden. Het is zonnige meidag, die de natuur hier zo goddelijk mooi maakt. Nergens was mgr. Bekkers liever dan in zijn geboorteplaats. In dit typische stukje Brabant, waar letterlijk alle we gen. wellanden en akkers omzoomd worden door grote Canadese populieren, waar de boerderijen hun oude stempel hebben bewaard en de grote roodbonte koeien grazen ln de frisgroente wei. Een landschap, dat lijkt op een an sichtplaatje, met. otn het geheel te ver volmaken, hier en daar bloelende boom gaarden en wat geurend demnebos. Een paradijs, dat zijn vriendelijk, goedmoe dig karakter overdraagt op de bewoners. Een prachtig land, onderdeel ANWB-Kempenroute. Geen wonder dat de bisschop, die de zorg had over dan een miljoen diocesanen, hier in zijn geboortedorp ging zoeken naar ontspan ning en rust. Men wijst ons de weg naar de bunga low aan het Evertee Akkerpad, die mgr. Bekkers heeft laten bouwen en die hij nooit heeft kunnen bewonen. Het huisje, dat in alles het tegenovergestelde heeft van het hoge, fraaie bisschoppelijke pa leis aan de Parade in Den B<»ch. ligt tegen een leuk dennebos en ziet uit over akkers, waar de nog groene rogge al zowat driekwart meter hoog staat Binnen vinden we de schilders aan hef werk. Over een week of drie zal het bui tenhuisje worden opgeleverd. Mgr. Bek kers zal hem niet meer bewonen Weer bulten gekomen zien we vanaf de bos kant een ruiter en een amazone nade ren. Op een wenk houden zij htm transpirerende paarden ln. Een klopje op de nek is voldoende om ze rustig te houden. De ruiter is niemand minder dan de heer J. de De ij er, voorzitter van de landelijke rijvereniging „St.-Oeden rode". Natuurlijk gaat het gesprek ovei de bisschop. Vanaf de hoge paarderug zegt de heer De Leijer: „Bekkers heeft me beloofd dat hij ve^l, mefc, ,mij rilden als hij hier zou wonen. Het heeft zomogen zij tv, Yfaal gereden samen, al van jongs af. Het liefste wat hij deed". De rijpaarden van de bisschop staan enkele honderden meters verder in de stal van de boerderij van een zwager De dieren wachten tevergeefs op hun ruiter. Het is koud op de boerderij ei ook ln de stal. Iedereen ls naar het zie kenhuis in Tilburg om een bezoek te brengen aan de sterfkamer. Stil en ver laten is ook de ouderlijke woning var mgr. Bekkers, Grote Doelen 5. Een le vensgrote waakhond gaat te keer als ie mand het erf betreedt. Een dochter van de po6tkantoorhouder komt aanbrommen met een rouwtelegram. Op desze boer derij zal voortaan een oude moeder van DEN BOSCH K.N.P.). Uit binncn- en buitenland zijn op het secretariaat van bet bisdom Den Bosch telegrammen en andere blijken van medeleven bin nengekomen bq het overlijden van bis schop Bekkers. Uit Nederland waren er telegrammen o.a. zoals we gisteren al meldden in een deel van onze oplaag H.M. de koningin, van minister-president Cals, van dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State, van grote bedrijven als van Doorn. Staatsmijnen, Philips en K.L.M. Kardinaal Confalonieri, pro-prefect van de congregatie van het consistorie in Rome. zond een telegram evenals de Franse ambassadeur in ons land Pierre Siraud. Er waren betuigingen van mede leven van talrijke gemeentebesturen en van orden en congregaties. De Neder- landse zendingsraad betuigde zijn innige meeleven met de dood van de bisschop, I die hem een „pastor pastorum" noemde. De algemeen voorzitter van het Nederl I Kath. Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven uit Breda, heeft op een in Den Haag gehouden persconfreentie aan- I dacht geschonken aan het overlijden I mgr. Bekkers I De vicaris-generaal van het aarsbisdom van Keulen, mgr. Josef Teusch, heeft het nieuws van het overlijden van mgr. Bekkers met diepe droefheid ontvangen Mgr. Teuscli verklaarde, dat de dood van mgr. Bekkers „zeker een groot verlies I voor de Kerk is". Naar aanleiding van de dood van mgr. Bekkers heeft mgr. Stimpfle, bisschop van I het met Den Bosch bevriende Augsburg, I een boodschap van deelneming gezonden j aan mgr. Bluyssen, de nieuwbenoemde I kapittel-vicaris. Hij zegt hierin o.m.: •Alle Nederlanders, die rouwen om het heengaan van mgr. Bekkers, kan ik per- I soonlijk en sprekend namens het hele I bisdom Augsburg, de verzekering geven, dat u in deze rouw niet alleen staat. Ook I over de grenzen van uw land heen heerst oprechte droefheid over dit verlies, dat I een bitter verlies De overleden mgr. Bekkers op zijn doodsbed in het St. Elizabethziekenhuis 84 Jaar haar zoon, de bisschop, moeten missen, die donderdagsavonds en ook zondag als het even kon, met haai- kwam kaarten. Samen met kennissen of met buren zaten moeder en bisschop gehele avon den te rikken (Brabants kaartspel). De boerderij mist zijn bisschop. Ook de kinderen van St.-Oedenrode missen de bisschop, die net als Sinterklaas altijd snoepjes in zijn zak had. De ouderen in St.-Oedenrode missen de bisschop, die met hen „Rooi's" praatte, het eigen dia lect, waarvan inmiddels heel Nederland wel een woordje verstaat dankzij de tal rijke televisievoordrachten, die mgr Bekkers op het scherm heeft gebracht De bisschop zal nog eenmaal terugkeren naar zijn dorp, dan voorgoed Zaterdag komt een grote rouwstoet van Den Bosch na de uitvaartdienst in de St.-Jan, De stoet zal halt houden bij de St.-Martl- nuskevk- vlak bij de markt in St.-Oeden rode. Mgr. drs. Bluyssen zal de sobere uitvaart lelden. De architecten zijn al bezig het graf te verzorgen op de zogenaamde St.- Odaberg op het kerkhof van de kertc. Onder de titel „Liefde als wapen" zal binnenkort - een boek- over mgTr Bekkers verschenen van de hand van de jour nalist Ton Obstvéeri. Het bóék, waarin ?en aantal foto's wordt opgenomen, wordt uitgegeven door de uitgeverij L. Malmberg te Den Bosch in samenwer king met de bladen van de Brabantpers. Reeds nu blijkt dat er voor een dergelijk boek grote belangstelling beetaat. Kracht gelijk aan 20.000 ton tnt TOKIO. (A F P-U.P.I.-Rtr China heeft gistermiddag een derde proef met een atoombom genomen. Deskundigen nemen aan dat het een „opgevoerde" atoombom en geen waterstofbom betreft. In een „opgevoerde" atoombom zijn stof fen verwerkt als lithium, deuterium of tritium, waardoor het rendement groter wordt. Zekerheid bestaat er evenwel niet over. De deskundigen behouden zich eei ^de6pijief pordefl. voor tot de tadJoac.tjev afval onderzocht is De kracht van de'explosie is te verge lijken met 20.000 ton TNT. Het persbu reau Nieuw China meldt dat de bom in het westen van het land in de lucht tot ontploffing is gebracht. De proef kwam niet onverwacht. De Amerikaanse rege ring had tegen het einde van de vorige maand al bekend gemaakt dat een derde Chinese proef aanstaande was. Men acht het mogelijk dat China binnen het tijds bestek van tien jaar over waterstofbom men beschikt met de daarbij behorende raketten. China zou verder in staat zijn om per maand twee atoombommen te vervaardigen Hoe de Amerikanen zo precies op de hoogte zijn van de Chinese vorderingen (de eerste atoomproef werd zeer nauwkeu rig voorspeld) is niet bekend. Wel weet men dat de V.S. onder meer met kunst manen China nauwlettend in de gaten houden. In de officiële Chinese bekendmaking werd ook nog gezegd, dat „China onder geen enkele omstandigheid als eerste kern wapens zal gebruiken". Van onze correspondent MAASTRICHT. De familie Erens uit de President Rooseveltlaan in Scharn (Maastricht) heeft een „Hitchcock- aohtig" kwartiertje beleefd, tijdens het. welk de heer des huizes een inbreker met een stoel knock out sloeg. Een inbreker, die na een grondige speurtocht in de benedenverdieping van de woning van de familie Erens, schijn baar niet voldaan was, zocht het wat hogerop. Zodoende kwam hij terecht in de slaapkamer van het echtpaar Erens. De heer Erens, door zijn vrouw wakker gemaakt, bedacht zich geen seconde en greep de indringer in de kraag. Toen deze zich heftig verzette, ontstond een vechtpartij. Dit alles speelde zich af in het donker Na al vechtend van de trap te zijn ge tuimeld wist de heer Erens de indringer beneden onschadelijk te maken De ge alarmeerde politie waarschuwde op haar beurt een arts. Deze liet de indringer overbrengen naar het ziekenhuis St.- Annadal. De inbreker zal enkele weken in het ziekenhuis moeten blijven. De 19-jarige jongeman werd reeds door de politie gezocht. In het zieken huis heeft hij diverse inbraken van de laatste tijd bekend. Misschien ben ik iets te woest opge treden, zegt de heer Erens, maar op zo'n moment denk je: jij of ik. Dagvaardingen Jupiter-Delphi nietig verklaard (Van onze correspondent I ARNHEM. De rechtbank heeft vanmorgen in de strafzaken tegen de I eigenaren en exploitanten van de behen. digheids) spelen Jupiter en Delphi de I dagvaardingen nietig verklaard. De i rechtbank meende dat de officier van justitie, mr. J. Bakker, in de tenlaste legging wel de misdrijven had aange duid, maar ze niet voldoende feitelijk had omschreven en weergegeven Aangezien mr Bakker momenteel voor twee maanden op herhaling voor militaire dienst is, valt de eerstkomende tijd geen nieuwe proceszaak in deze kwesties te verwachten. Veertien dagen geleden had de officier tegen de uitvinder-exploitant van Jupi ter, de Scheveningse zakenman C. Osse en tegen de eigenaar van Delphi, de Duitser E. RettweiJer en de secretaresse- penningmeesteresse van de Stichting Pays Bas, die DeLphi exploiteerde, mevr. S. Goldbeig-Koekoek uit Söheveningen, een symbolische boete van 10.- geëist. VOOR AFWISSELING IN HET MENU Wat het kiesstelsel betreft handhaaft L O /"I r*l I de .•Proeve" het beginsel van evenredige Vervolg van de voorpagina) De „proeve van een nieuwe grondwet" is een uit drie delen bestaand, omvang rijk boekwerk van bijna 300 bladzijden geworden. Het boek bestaat uit de nieu we proeve zelf, een uitvoerige toelich ting op die proeve en een vergelijking tussen de bestaande grondwet en de nieuwe voorstellen. De proeve is opge steld door de afdeling grondwetszaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dr. A. H. GUnther. Zij werd gesteund door een werkgroep van staatsrechtsdeskundigen, bestaande uit prof. A. M Donner, prof. mr. J. v. d. Hoeven, prof. mr, H. J. M. Jeukens, prof mr. P. J. Oud en prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Het omvangrijke werkstuk is in zeer snel tempo gereed gekomen. In november 1963 werd de afdeling grondiwetszaken op Binnenland, se Zaken door minister Toxopeus inge steld en bij de formatie van het kabi- net-Cals in april 1965 was het werk vrijwel gereed. Het werkstuk is beslist geen voor ontwerp van wet. Het wil niet meer, maar ook niet minder zijn' dan een ad vies, geschikt om de gedachtenwisseling in 'de ■•'volle openbaarheidop garig te krijgen. Om die reden heeft de .proeve" ook geen wezenlijke veranderingen voor. gesteld in ons parlementaire stelsel. Het twee-kamerstelsel is gehandhaafd, om dat de gedachten daarover zeer uiteen lopen, zoals uit talrijke publikatiee is gebleken. Hetzelfde geldt voor de ver kiezing en samenstelling van de Eerste Kamer De suggesties, die hierover zijn gedaan waren nog te ongelijk gericht om tot wijzigingsvoorstellen te komen. Beperking van concessies door houding van vakcentrales (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ned. Kath. Werk geversverbond betwijfelt of men nog wel voldoende vooraanstaande figuren bereid kan blijven vinden zitting te ne men in «le SER om daarna gedesavou eerd te worden door de regering. Het NKWV, deze twijfel uitsprekend in zijn jaarverslag 1965, doelt hier op het feit, dat de regering meerderheidsadviezen van de SER naast zich neerlegt, omdat deze politiek onaantrekkelijk zijn. dat de Het verbond klaagt erov vakbondsvertegenwoordlgera in de SER bij standpuntbepalingen vanaf het begin een gesloten blok vormen, ook als er bij hen eigenlijk nuanceringen in de opvattingen bestaan. De werkgeversver tegenwoordigers worden daardoor ge dwongen eveneens tevoren tot onge schakeerde standpunten te komen. Ook in de stichting van de arbeid schort het aan samenwerking. Overeen- de hele Kerk ie"-stemming was slechts mogelijk, als de vertegenwoordiging, maar de wetgever zelf kan de toepassing van dit beginsel met iets meer vrijheid hanteren. Het artikel luidt letterlijk: „De verkiezingen geschieden met inachtneming van het beginsel van evenredige vertegenwoor diging". In de toelichting hierop zegt de „proeve", dat „het grondwettelijk be ginsel van evenredige vertegenwoordi ging een ruime keuze van kiesstelsels openlaat, waaronder ook de invoering van een personenstelsel in min of meer zuivere vorm. Ook de invoering van een systeem als het Duitse stelsel, waarin de enkelvoudige kandidatuur in het enkelvoudig district, gecombineerd met 'het stelsel van toeslagzetels, verdraagt zich met het beginsel van de evenredige vertegenwoordiging". Verenigde vergadering Overigens wordt ln dit deel van de „proeve" het punt van de zelfstandigheid van het parlement en van de eenheid van de Staten-Generaal extra benadrukt. Dit blijkt uit de verandering in de voor zittersbenoeming, maar ook uit de nieu we mogelijkheden voor het houden van een verenigde vergadering van de beide Kamers. Deze wordt na niet alleen mo gelijk in heel bijzondere omstandighe den, maar ook als de beide Kamers dit wensen. Hierdoor hebben de Kamers het in eigen hand een aantal praktische be zwaren, verbonden aan ons tweekamer stelsel zelf te ondervangen. Met name zouden de Kamers er toe kunnen beslui ten de begrotingen in vérenigde verga dering te behandelen. Het zeer grote aantal bepalingen over de koning is in de „proeve" tot een mi nimum teruggebracht. De regeling van 'het inkomen, de beëdiging en de inhul diging van de koning worden overgedra gen aan de gewone wetgever. Uit de be paling. dat de „beëdiging en inhuldi ging binnen de stad Amsterdam" plaats vindt, is de plaatsbepaling vervallen Er staat nu slechts, dat de wet nadere re- gein vaststelt. Opmerkelijk is. dat ook bepalingen over de titel van „prins van Oranje" voor de erfgenaam van de troon, uit de „proeve" Ls geschrapt. De koning zal daardoor zelf die titel of die van „prin ses van Oranje", die thans niet gegeven kan worden, kunnen toekennen op een tijdstip, die hem het meest geschikt voorkomt De bepalingen over de raad van state,"imet name ten aanzien van het lidmaatschap van bepaalde leden van het koninklijk huis, zijn niet in de „proe ve" overgenomen. De regeling' is geheel aan de wetgever overgelaten. Wel is van drie colleges van advies en bijstand een taakaanduiijing in de grondwet neerge legd, n.l van de raad van state, de alge mene rekenkamer en de sociaal-econo mische raad. Een belangrijke verande ring betekent de bepaling, dat de raad van state niet meer «wer alle wetsont werpen gehoord moet worden. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat deze drie col leges, desgevraagd of op eigen ipitiatief, advies kunnen uitbrengen aan de staten. generaal. Het veelomstreden grondwetsartikel, waarin het processieverbod is neerge legd, is in de proeve verdwenen. Wel heeft men een overgangsartikel voorge steld. waarin de bestaande veihoden van kracht blijven, totdat een wet tot stand zal zijn gekomen, waarin „de bevoegd heid een voorgenomen godsdienstoefe ning buiten gebouwen en besloten plaat sen te verbieden, indien dit ter handha ving van de openbare orde vereist is", wordt geregeld. In het kader van de rechtsspraak worden grotere waarborgen voor het individu geboden. Dit blijkt zowel uit de toetsingsmogelijkheid door dc rechter van wetten, samenhangend met de grondrechten van de burgers, als uit mogelijkheden om de rechter in te scha kelen bij elke willekeurige vrijheids ontneming Voorts is aan ieder, die niet werkgevers zich onvoorwaardelijk over gaven aan de wensen van de vakcen trales. Waren die centrales in het ver leden nog wel bereid hun beleid in te passen in de totale Nederlandse socia le en economische politiek, nu wil men de belangenbehartiging voor de leden als zodanig onmiddellijk herkenbaar maken. Deze koerswijziging van de vakcentrales komt meer voort uit om standigheden bulten hun wil dan uit in nerlijke overtuiging. De veranderde houding van de vak centrales noodzaakt ons eveneens ac centen te verleggen, zo vervolgt het ver slag. „Meer dan voorheen stellen wij grenzen aan de concessies, waartoe \Vij bereid zijn." Het NKWV juicht de ontwikkeling niet toe. Het wil de relatie met de vakbewe ging weer meer bepaald zien door die aspecten van het beleid, waarin de be langen parallel lopen. „Intussen zullen wij onze verantwoordelijkheid ook voor het innemen van standpunten, «lie min der populair zijn en ons in de publici teit moeilijkheden -brengen, niet mogen schuwen." Over het huidige loonsysteem wordt gezegd, dat minister Veldkamp «Ie zjjde van «le vakcentrales heeft gekozen. „Al les is vry, alleen de minister kan con tracten afkeuren. De vakcentrales heb ben de minister dankbaarheid betoont voor diens keuze. Wij vertrouwen dat deze dankbaarheid blijft, als de minis ter gedwongen zou worden, zjjn bevoegd heid tot Ingrijpen te gebruiken." In het hoofdstuk betreffende de be lastingen toont de NKWV zich voorstan der van een verschuiving van de be lastingdruk van de directe naar de in directe belastingen. Gewaarschuwd wordt tegen een gewoonte van de over heid om bij het zoeken naar nieuwe mid delen telkens te denken aan de belas tingdruk voor het bedrijfsleven (Ven nootschapsbelasting). Hieraan stelt de economie grenzen, om voordat het in vesteringsniveau van het bedrijfsleven kan worden aangetast. ken zegt het NKWV onder meer. dat de zes EEG-landen hun beleid betreffen de buitenlandse arbeidskrachten, die in de zich uitbreid - nde Europese econo mie een onmisbare plaats innemen, moeten coördineren. Op den duur zal echter meer nadruk moeten worden ge legd op het scheppen van werkgelegen heid in de landen, vanwaar die arbeids krachten komen. Naarmate de grenzen om economi sche k-edenen opengaan zullen ook de sociale stelsels gelijkgemaakt moeten worden. Het NKWV vindt dat er een soort gemiddelde moet komen. Men eist het onmogelijke, als op alle afzonderlij ke onderdelen het hoogst bereikbare peil in één der landen nagestreefd moet worden. De sociale harmonisatie wordt voorts belemmerd door het feit, dat rege ringen afhankelijk zijn van de kiezers gunst in eigen land en dus weinig ge neigd zijn de integratie-aspecten an ders dan ter verdediging van hun reeds vaststaand standpunt in hun beleid te Met betrekking tot internationale ia- betrekken, aldus het NKWV. AMSTERDAM (A.N.P.l. De Amster damse rechtbank heeft de nu 20-jarige pla t f or mar beider Hendrik I. uit Amstel veen terzake van doodslag op de 9-jarige Hilversumse jongen Arie van Hemert op de avond van de 13e februari 1963 con form de eis veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest (8 maanden) plus ter beschikking stelling der regering. De rechtbank overwoog ln haar vonnis dat gelet op het rapport van twee ze nuwartsen en een psycholoog de geest vermogens van de verdachte ten tijde van het begaan van het delict ziekelijk ge stoord waren of gebrekkig ontwikkeld maar niet zodanig, dat het feit hem niet kon worden aangerekend. op rechterlijk bevel van zijn vrijheid wordt beroofd, het recht toegekend aan de rechter zijn invrijheidsstelling te ver. zoeken. De „proeve" kent geen bepalin gen over een ombudsman. De nieuwe fórmulering van het artikel over de vrijheid van onderwije laat ook wettelijke regelingen toe voor rijscholen en dansscholen. anttekeningen rond het rechten van mens (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzonderlijke snelheid is de „proe ve van een nieuwe grondwet" ter dis cussie gereed gekomenn. Het is in feite een ambtelijk werkstuk geworden, dat is opgesteld na overleg met een aantal deskundigen in het staatsrecht. Modern van.ppzet en vormgeving spreekt,-deze nieuwe proeve veel meer aan, dan de oucie. g^ondyfet, waarschijnlijk opit hoeft gedaan. Nu is het een bekend feit, dat waarschijnlijk geen enkele Nederlander de grondwet tot zijn vaste leesstof re kent. laat staan, dat hU deze wet ooit als „bedlectuur" zal gebruiken. Maar de betekenis van een goede grondwet kan moeilijk worden overschat. De bezet tingsjaren 19401945 zijn een te duur betaald bewijs voor de onschatbare waarde, die aan een eerbiediging van de grondrechten van elke burger dient te worden toegekend. Men mist de grond wet pas dan als men. als burger, in zijn vrijheden wordt bedreigd of ervan wordt beroofd. Men beseft pas wat een grondwet in een democratie betekent, wanneer er een indringer over onze grenzen marcheert, voor wie de burger lijke rechten en vrijheden van geen enkele betekenis zijn. Vrijheid van onderwijs, godsdienst, drukpers, vereniging en vergadering zijn in een democratische staat met parlementaire controle zulke vanzelf sprekende zaken geworden, dat men nauwelijks de behoefte heeft erbij - stil te staan. Het gaat Grondwet om. verworven heden, die door me- hoerhprmt manrl binnen de Ne- UC3UICI Mil derlandse samenleving meer worden betwist. De grote strijd voor het algemeen kiesrecht is vijftig jaar geleden beslist, de gelijkheid van openbaar en bijzonder onderwijs behoort al lang niet meer tot de strijd punten uit de binnenlandse politiek. De ministeriële verantwoordingsplicht tegenover de volksvertegenwoordiging is thans honderd jaar lang een feit. De gelijkheid van alle burgers voor de wet is een aanvaard beginsel, dat slechts in zijn toepassing wel eens moeilijk heden oplevert. Naarmate onze economie echter volwas sen is geworden en de techniek dieper in de samenleving is gaan ingrijpen, zijn andere problemen aan de opper vlakte gekomen. Het beleven van de vrijheden, die de grondwet ons waar borgt. wordt moeilijker naarmate de samenleving meer gecompliceerd wordt. Afiuisterapparaten behoeven niet eens binnen onze woning te worden aange bracht om ons toch een deel van onze vrijheid ongeweten af te nemen. De strijd voor de handhaving van die per soonlijke vrijheid is in 'n nieuw en voor al technisch stadium gekomen. Zo kon het dan ook gebeuren, dat in deze ..proeve" naast de bescherming van het briefgeheim ook de telefoon een plaats heeft gekregen. Zo is toet ook gelukkig, dat deze grondwet begint met 'n op somming van de grondrechten van alle burgers. Zo is het toe te jüichen dat de gewone rechter zal kunnen oordelen over de vraag of nieuwe wetten strijdig kunnen zijn met die in de grondwet verankerde grondrechten. Hier wordt een door braak voorgesteld van oude beginse len, die in overeenstemming is met de inzichten van de moderne tijd. Hoewel er veel meer in de nieuwe grondwet zit, dat een ieder zal aan spreken en hoewel er ook veel niet ln zit, dat wij er graag in hadden gezien, geloven wij dat juist op het punt van de rechten der burgers goede, nieuwe wegen worden bewandeld. Laten we hopen dat tijdens de lange weg, die deze proeve nog zal moeten gaan aleer zij werkelijk grondwet is geworden, op dit onderdeel niet beknibbeld zal wor den, maar indien mogelijk alleen zal worden gezocht naar een nog grotere beveiliging van de eerste menselijke rechten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5